PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 [85] 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

sdikr
23-09-18, 15:36
οχι κανεις λαθος....
οταν διαλεξεις θεμα λεει και ΕΝΦΙΑ, βαζω φωτο να δεις. Οποτε ναι ειναι δουλεια τους να απαντησουν.
Δεν ρωτησα κατι δυσκολο, μπορουν να πουν και γινεται να πληρωσεις ΜΟΝΟ το ΕΝΦΙΑ απο ενα ακινητο για να βγει η φορολογικη ενημεροτητα, ή οτι πρεπει να δωσεις ολο το ποσο.
Για να δουμε τι θα κανουμε να μην παει η μανα μου στην εφορια να ταλαιπωριεται τσαμπα!


Συνέχιζε να τους πρήζεις τότε

Nikiforos
23-09-18, 15:47
Συνέχιζε να τους πρήζεις τότε

αυτο θα κανω, αν δεν απαντανε απλα θα δωσουμε το ακινητο οταν τελειωσουν οι δοσεις.
Το ποιο πιθανο ειναι εξαλου να πουν οτι πρεπει να πληρωθει ολος ο ΕΝΦΙΑ, γιατι η φορολογικη ενημεροτητα δειχνει οτι δεν χρωστας στο δημοσιο, νομιζω λογικα να το πας οτι δεν γινεται να σου βγαλουν επειδη πληρωσες ενα ακινητο και να χρωστας ολα τα αλλα. Ισως να μην απαντανε επειδη το θεωρουν αυτονοητο?

tsorbi
23-09-18, 16:14
Το τρέχον ενφια αφορά ακίνητα που ηταν στην κατοχή σου την 01/01/2018 (οπότε και και να μην αργούσαν δεν γλίτωνες).
Φορολογική ενημερότητα εκδίδεται μόνο όταν δεν χρωστάς τίποτε .

Nikiforos
23-09-18, 16:22
Το τρέχον ενφια αφορά ακίνητα που ηταν στην κατοχή σου την 01/01/2018 (οπότε και και να μην αργούσαν δεν γλίτωνες).
Φορολογική ενημερότητα εκδίδεται μόνο όταν δεν χρωστάς τίποτε .

θα το γλιτωναμε ηταν να γινει πολυ ποιο πριν και καθυστερουσαν πολυ καιρο. Δεν μιλαμε για φετος!
Ξερω τι ειναι η φορολογικη ενημεροτητα ειχα βγαλει ΠΡΙΝ βγει ο ΕΝΦΙΑ και τωρα ζητανε παλι!!! και επειδη εχει βγει τωρα δεν βγαινει αυτη!

minas
23-09-18, 17:47
θα το γλιτωναμε ηταν να γινει πολυ ποιο πριν και καθυστερουσαν πολυ καιρο. Δεν μιλαμε για φετος!
Ξερω τι ειναι η φορολογικη ενημεροτητα ειχα βγαλει ΠΡΙΝ βγει ο ΕΝΦΙΑ και τωρα ζητανε παλι!!! και επειδη εχει βγει τωρα δεν βγαινει αυτη!

Πρέπει να περάσεις από την εφορία για την έκδοση της ενημερότητας. Σύμφωνα με όσα λέει εδώ θα κραταθεί το ποσό του ΕΝΦΙΑ από την συναλλαγή της μεταβίβασης:
https://www.newsbeast.gr/financial/arthro/3942143/o-enfia-mplokarei-tin-ekdosi-forologikis-enimerotitas

Nikiforos
23-09-18, 18:04
Πρέπει να περάσεις από την εφορία για την έκδοση της ενημερότητας. Σύμφωνα με όσα λέει εδώ θα κραταθεί το ποσό του ΕΝΦΙΑ από την συναλλαγή της μεταβίβασης:
https://www.newsbeast.gr/financial/arthro/3942143/o-enfia-mplokarei-tin-ekdosi-forologikis-enimerotitas

μπορεις να μου δειξεις που το λεει? γιατι το ειχα ξαναδει το αρθρο και δεν καταλαβαινω κατι τετοιο εγω.

- - - Updated - - -

Αν λες αυτο : Για τις δύο τελευταίες περιπτώσεις θα πρέπει να περάσετε από την εφορία, η οποία θα παρακρατήσει από το τίμημα μεταβίβασης του ακινήτου τη συνολική οφειλή.
στην δκια μου περιπτωση δεν υπαρχει το τιμημα αυτο γιατι οι αγοραστες θα πληρωσουν την μεταβιβαση, και επισης εχει και αλλες διαδικασιες που θα γινουν πρωτα πριν φτασουμε στην μεταβιβαση.
Αρα δεν εχει λογικη αυτο που λεει εκει για μενα. Ουτε λεει ξεκαθαρα αν μπορουμε να πληρωσουμε τον ΕΝΦΙΑ για ενα μονο ακινητο και να παρουμε την ενημεροτητα.

Γιαυτο ρωτησα στο Taxis και δεν απαντανε!!!

8anos
23-09-18, 18:55
στο taxis ΔΕΝ θα σου απαντησουν για αυτο που ρωτάς, αυτοι απαντανε μονο σε τεχνικα ζητηματα.


https://screenshots.firefox.com/OcBIGlJThKnPgzSx/www1.gsis.gr

Basilhs23_
23-09-18, 19:30
Το τρέχον ενφια αφορά ακίνητα που ηταν στην κατοχή σου την 01/01/2018 (οπότε και και να μην αργούσαν δεν γλίτωνες).
Φορολογική ενημερότητα εκδίδεται μόνο όταν δεν χρωστάς τίποτε .

Αυτό ακριβώς, δεν τον αποφεύγεις με τίποτα τον φόρο απ' την στιγμή που το ακίνητο το είχες έστω και για μια μέρα το 2018, πληρώστε τον όλο για να κάνετε την πώληση και να τελειώνετε, μετά θα εισπράξετε τα χρήματα της πώλησης.

Στο taxisnet δεν απαντάνε για φορολογικά και φοροτεχνικά θέματα, μόνο θέματα που άπτονται καθαρά στο τεχνικό κομμάτι της ηλεκτρονικής υπηρεσίας.

sdikr
23-09-18, 19:32
στο taxis ΔΕΝ θα σου απαντησουν για αυτο που ρωτάς, αυτοι απαντανε μονο σε τεχνικα ζητηματα.


https://screenshots.firefox.com/OcBIGlJThKnPgzSx/www1.gsis.gr

Δεν πειράζει, θα συνεχίσει να τους πρήζει μέχρι να απαντήσουν :p

Nikiforos
23-09-18, 19:37
στο taxis ΔΕΝ θα σου απαντησουν για αυτο που ρωτάς, αυτοι απαντανε μονο σε τεχνικα ζητηματα.


https://screenshots.firefox.com/OcBIGlJThKnPgzSx/www1.gsis.gr

Εχω ρωτησει και αλλη φορα για προβλημα με φορο εισοδηματος του πατερα μου και απαντησαν μεσα σε 2μερες. Δες φωτο.

Επισης εχω ρωτησει για κλειδαρυθμο γιατι πηγε η μανα μου και εβγαλε αλλα δεν δουλευε τελικα και παλι απαντησαν μεσα σε 2 μερες!

sdikr
23-09-18, 19:42
Εχω ρωτησει και αλλη φορα για προβλημα με φορο εισοδηματος του πατερα μου και απαντησαν μεσα σε 2μερες. Δες φωτο.

Επισης εχω ρωτησει για κλειδαρυθμο γιατι πηγε η μανα μου και εβγαλε αλλα δεν δουλευε τελικα και παλι απαντησαν μεσα σε 2 μερες!

Αυτά είναι Τεχνικά ζητήματα, τουλάχιστον το θέμα με τον κλειδάριθμο
Τι ακριβώς ρωτούσες για τον πατέρα σου;

Nikiforos
23-09-18, 19:56
ΑΑΑ!!! καταλαβα τι λες! εχει σχεση με το τι ρωτας στην ερωτηση και τι τελικα φταιει.
Δλδ ρωτησα για τον κλειδαριθμο και της ειπαν να παει να βγαλει αλλο, ο λογος ομως ηταν τελικα προβλημα στο συστημα που δεν περαστηκε ο κωδικος κατι τετοιο. Αρα τεχνικο προβλημα.
Στο θεμα με τον πατερα μου επισης εκαναν λαθος και εβαλαν να πληρωσει φορο εισοδηματος επειδη δεν δηλωσα αποδειξεις, ομως το διορθωσα την αλλη μερα και το εκκαθαριστικο εμεινε στην πρωτη δηλωση!
τελικα μετα το καταλαβαν και το εβγαλαν!
οποτε και παλι ειναι τεχνικο το θεμα.
αυτο που ρωτησα ομως για τον ΕΝΦΙΑ δεν ειναι τεχνικο θεμα αλλα καθαρα φορολογικο, προφανως γιαυτο.
Δεν το γνωριζα κιολας νομιζα οτι ρωταμε οτι θελουμε.


Αυτά είναι Τεχνικά ζητήματα, τουλάχιστον το θέμα με τον κλειδάριθμο
Τι ακριβώς ρωτούσες για τον πατέρα σου;

με προλαβες, θα πω λιγο ποιο αναλυτικα.
Δεν δηλωσα αποδειξεις στην φορολογικη του δηλωση και εβγαλε φορο , την αλλη μερα μου ειπαν οτι τις βαζω κανονικα και ας ειναι με μετρητα, δεν πειραζει λενε γιατι ειναι ηλικιωμενος πανω απο το οριο που ειχαν πει για χρηση καρτων και τραπεζων.
Ετσι το αλλαξα εκανα δλδ τροποποιητικη, εκανε το εκκαθαριστικο μηδεν και εμεινα ησυχος.
Τωρα που βγηκαν τα ΕΝΦΙΑ ειδα οτι εχει παλι φορο!!! ενω το εκκαθαριστικο ελεγε μηδεν!

Τελικα κατι ειχε γινει με το συστημα τους και εβλεπε την παλια δηλωση.
Κατι απαντησαν οτι πρεπει να παει στην εφορια να το δουν, αλλα εφυγε κιολας απο το συστημα και πλεον δεν το δειχνει.



Αξιότιμε κύριε

Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να γίνει η διόρθωση της εικόνας από το τμήμα ΕΣΟΔΩΝ της Δ.Ο.Υ. όπου ανήκει ο φορολογούμενος. Για περισσότερες διευκρινίσεις σχετικά με την διαδικασία θα πρέπει να απευθυνθείτε στα ΕΣΟΔΑ

Πάντα στη διάθεσή σας,
Κέντρο Εξυπηρέτησης Φορολογουμένων (Κ.Ε.Φ.)
Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων.


μεσα στην σελιδα λεει οτι ρωτας δεν λεει μονο για τεχνικα και ολη η λιστα που εχει ειναι αδυνατον να ειναι ΜΟΝΟ για τεχνικα θεματα!
πως σαν φαινεται ειναι μονο για τεχνικα θεματα? διπλα τι λεει πανω δεξια ?

- - - Updated - - -

Επισης ρωτησα την λογιστρια της δουλειας μου και ειπε να ρωτησω εκει, να μην ξερει και αυτη ?

- - - Updated - - -


Αυτό ακριβώς, δεν τον αποφεύγεις με τίποτα τον φόρο απ' την στιγμή που το ακίνητο το είχες έστω και για μια μέρα το 2018, πληρώστε τον όλο για να κάνετε την πώληση και να τελειώνετε, μετά θα εισπράξετε τα χρήματα της πώλησης.

Στο taxisnet δεν απαντάνε για φορολογικά και φοροτεχνικά θέματα, μόνο θέματα που άπτονται καθαρά στο τεχνικό κομμάτι της ηλεκτρονικής υπηρεσίας.

εγω δεν ειπα ΟΥΔΕΠΟΤΕ να αποφυγουμε τον φορο!!!! μιλαμε για 78 ευρω σιγα!
ειπα οτι δεν μπορουμε τωρα να πληρωσουμε τον ΕΝΦΙΑ για ΟΛΑ τα ακινητα για να βγει η φορολογικη ενημεροτητα! δεν ειναι μονο εκεινο ξερεις!!!
Το ερωτημα ηταν αν γινεται να πληρωθει ΜΟΝΟ ο ΕΝΦΙΑ απο το συγκεκριμενο για να βγει η φορολογικη ενημεροτητα και να προχωρησουν οι διαδικασιες, αυτο ειναι ολο.

sdikr
23-09-18, 19:56
μεσα στην σελιδα λεει οτι ρωτας δεν λεει μονο για τεχνικα και ολη η λιστα που εχει ειναι αδυνατον να ειναι ΜΟΝΟ για τεχνικα θεματα!
πως σαν φαινεται ειναι μονο για τεχνικα θεματα? διπλα τι λεει πανω δεξια ?

- - - Updated - - -

Επισης ρωτησα την λογιστρια της δουλειας μου και ειπε να ρωτησω εκει, να μην ξερει και αυτη ?

Ναι μόνο για τεχνικά θέματα σχετικά με την κάθε εφαρμογή, θα δεις πως το κάθε ένα είναι ξεχωριστές εφαρμογές, άλλη για το Ε1, άλλη για το Ε9 κλπ.
Για το φορολογικό θέμα του πατέρα σου σου είπανε να πας στην εφορία.


δεν μπορώ να σου απαντήσω για την λογίστρια,

Nikiforos
23-09-18, 19:58
στο taxis ΔΕΝ θα σου απαντησουν για αυτο που ρωτάς, αυτοι απαντανε μονο σε τεχνικα ζητηματα.


https://screenshots.firefox.com/OcBIGlJThKnPgzSx/www1.gsis.gr

αυτο που δειχνεις που το βρηκες που το βγαζει? ρωτησες κατι και σου απαντησαν με αυτο? πες μου για να καταλαβω, γιατι ετσι με το screenshot δεν βγαζω ακρη.

- - - Updated - - -


Ναι μόνο για τεχνικά θέματα σχετικά με την κάθε εφαρμογή, θα δεις πως το κάθε ένα είναι ξεχωριστές εφαρμογές, άλλη για το Ε1, άλλη για το Ε9 κλπ.
Για το φορολογικό θέμα του πατέρα σου σου είπανε να πας στην εφορία.


δεν μπορώ να σου απαντήσω για την λογίστρια,

δεν το διευκρινιζει παντως εκει δεξια, οποιος το διαβασει νομιζει οτι μπορει να ρωτησει οτι θελει.
το αλλο που εδειξε ο φιλος αγνωστο που το βρηκε, ενα screenshot δειχνει μονο και δεν μπορω να βγαλω καποιο συμπερασμα.

Παντως λεει θα πληρωσει την πρωτη δοση και θα ρωτησει τοτε οποτε οκ!

Ευχαριστω για τις απαντησεις! :)

8anos
23-09-18, 20:11
αυτο που δειχνεις που το βρηκες που το βγαζει? ρωτησες κατι και σου απαντησαν με αυτο? πες μου για να καταλαβω, γιατι ετσι με το screenshot δεν βγαζω ακρη.

- - - Updated - - -



δεν το διευκρινιζει παντως εκει δεξια, οποιος το διαβασει νομιζει οτι μπορει να ρωτησει οτι θελει.
το αλλο που εδειξε ο φιλος αγνωστο που το βρηκε, ενα screenshot δειχνει μονο και δεν μπορω να βγαλω καποιο συμπερασμα.

Παντως λεει θα πληρωσει την πρωτη δοση και θα ρωτησει τοτε οποτε οκ!

Ευχαριστω για τις απαντησεις! :)

ναι ρωτησα κατι και μου το στειλανε

Nikiforos
23-09-18, 20:27
ναι ρωτησα κατι και μου το στειλανε

α οκ τοτε, ευχαριστω πολυ! να το ξερω και εγω να μην τους ζαλιζω και μου βαλουν κανα φορο για εκδικηση....:lol:

sdikr
23-09-18, 20:40
α οκ τοτε, ευχαριστω πολυ! να το ξερω και εγω να μην τους ζαλιζω και μου βαλουν κανα φορο για εκδικηση....:lol:

Ούτε αυτό μπορούνε :p (ελπίζω δηλαδή)

slalom
23-09-18, 21:00
καλησπερα, εχω ενα προβλημα....
θελουμε να πουλησουμε ακινητο στο χωριο και αργησανε την διαδικασια οι αλλοι που ειναι να το παρουν και προλαβε και βγηκε ΕΝΦΙΑ.
Τωρα δεν μπορουμε να προχωρησουμε γιατι θελει φορολογικη ενημεροτητα και δεν βγαινει καθως υπαρχει στην μεση ο ΕΝΦΙΑ.
Ειναι στο ονομα της μητερας μου τι γινεται τωρα? πρεπει να περιμενουμε να εξοφληθουν ολες οι δοσεις δλδ του χρονου ή εχει και αλλον τροπο?
εχω στειλει ερωτημα απο taxisnet εδω και πολλες μερες και ακομα να μου απαντησουν!!!
Το βαζεις δοσεις σε πιστωτικη και θεωρειται εξοφλημενο

netman
24-09-18, 00:40
Το βαζεις δοσεις σε πιστωτικη και θεωρειται εξοφλημενο

ή ζητάς προκαταβολή από τους αγοραστές ίσα με τον φόρο,πληρώνεις και κάνεις τη μεταβίβαση ;)

Nikiforos
24-09-18, 06:28
ή ζητάς προκαταβολή από τους αγοραστές ίσα με τον φόρο,πληρώνεις και κάνεις τη μεταβίβαση ;)

καλημέρα και καλη εβδομαδα! καλα εχεις δικιο! πως δεν το σκεφτηκα???? ακριβως αυτό, ειτε το κανουν, ειτε περιμενουν να τελειωσουν οι δοσεις του ΕΝΦΙΑ.
Ευχαριστω για την ιδεα! :oneup:

frap
24-09-18, 10:08
Έτσι όμως θα πάτε δυο φορές στο συμβολαιογράφο..... Αν το ποσό του ΕΝΦΙΑ χωρά στο πιστωτικό όριο της κάρτας σου, βάλε το σε 12 δόσεις όλο όπως είπε και ο slalom και τελείωνε, είναι το πιο γρήγορο και με το λιγότερο τρέξιμο.

Basilhs23_
24-09-18, 17:08
εγω δεν ειπα ΟΥΔΕΠΟΤΕ να αποφυγουμε τον φορο!!!! μιλαμε για 78 ευρω σιγα!
ειπα οτι δεν μπορουμε τωρα να πληρωσουμε τον ΕΝΦΙΑ για ΟΛΑ τα ακινητα για να βγει η φορολογικη ενημεροτητα! δεν ειναι μονο εκεινο ξερεις!!!
Το ερωτημα ηταν αν γινεται να πληρωθει ΜΟΝΟ ο ΕΝΦΙΑ απο το συγκεκριμενο για να βγει η φορολογικη ενημεροτητα και να προχωρησουν οι διαδικασιες, αυτο ειναι ολο.

Ξαναλέω, δεν γλιτώνετε τον ΕΝΦΙΑ για το συγκεκριμένο ακίνητο που θέλετε να πουλήστε γιατί ήταν στην κατοχή σας στις 1/1/2018.

Οπότε πάρτε το εκκαθαριστικό του ΕΝΦΙΑ πληρώστε τον όλο να κάνετε την δουλειά σας και μετά πραγματοποιήστε την πώληση. Εναλλακτικά δοκιμάστε σε δόσεις αλλά δεν γνωρίζω τι γίνεται με την φορολογική ενημερώτητα σε αυτή την περίπτωση.

Nikiforos
24-09-18, 18:02
Ξαναλέω, δεν γλιτώνετε τον ΕΝΦΙΑ για το συγκεκριμένο ακίνητο που θέλετε να πουλήστε γιατί ήταν στην κατοχή σας στις 1/1/2018.

Οπότε πάρτε το εκκαθαριστικό του ΕΝΦΙΑ πληρώστε τον όλο να κάνετε την δουλειά σας και μετά πραγματοποιήστε την πώληση. Εναλλακτικά δοκιμάστε σε δόσεις αλλά δεν γνωρίζω τι γίνεται με την φορολογική ενημερώτητα σε αυτή την περίπτωση.

και εγω ξαναλεω οτι ουδεποτε ειπα να γλιτωσουμε τον φορο!!!!!
καταλαβαινεις τι εχω ρωτησει???? :hmm:

παλι τα ιδια πρεπει να λεω....
ειπαμε ηθελα να πληρωσουμε ΜΟΝΟ για αυτο το ακινητο για να βγει η φορολογικη ενημεροτητα, αλλα επειδη βλεπει το ΑΦΜ μας δεν γινεται πρεπει να πληρωθουν ολα.
Οταν χρωστας ΕΝΦΙΑ δεν βγαινει φορολογικη ενημεροτητα για μεταβιβαση ακινητων το λενε παντου και το εχουμε πει και ποιο πριν.

Η μονη λυση ειναι ο αγοραστης να δωσει το συνολικο ποσο των ΕΝΦΙΑ ολων μαζι σαν προκαταβολη δλδ ωστε να τα πληρωσουμε ολα και να βγαλουμε την ενημεροτητα απλα πραγματα.
το ειπα και ποιο πανω και το δεχτηκε κιολας τελικα και ετσι μαλλον θα το κανουμε...

Manolis_karas
25-09-18, 00:40
καλημέρα και καλη εβδομαδα! καλα εχεις δικιο! πως δεν το σκεφτηκα???? ακριβως αυτό, ειτε το κανουν, ειτε περιμενουν να τελειωσουν οι δοσεις του ΕΝΦΙΑ.
Ευχαριστω για την ιδεα! :oneup:
Από τον καινούργιο χρόνο οι μεταβιβάσεις θα γίνονται με τις νέες αντικειμενικές.

Basilhs23_
25-09-18, 06:28
και εγω ξαναλεω οτι ουδεποτε ειπα να γλιτωσουμε τον φορο!!!!!
καταλαβαινεις τι εχω ρωτησει???? :hmm:

παλι τα ιδια πρεπει να λεω....
ειπαμε ηθελα να πληρωσουμε ΜΟΝΟ για αυτο το ακινητο για να βγει η φορολογικη ενημεροτητα, αλλα επειδη βλεπει το ΑΦΜ μας δεν γινεται πρεπει να πληρωθουν ολα.
Οταν χρωστας ΕΝΦΙΑ δεν βγαινει φορολογικη ενημεροτητα για μεταβιβαση ακινητων το λενε παντου και το εχουμε πει και ποιο πριν.

Η μονη λυση ειναι ο αγοραστης να δωσει το συνολικο ποσο των ΕΝΦΙΑ ολων μαζι σαν προκαταβολη δλδ ωστε να τα πληρωσουμε ολα και να βγαλουμε την ενημεροτητα απλα πραγματα.
το ειπα και ποιο πανω και το δεχτηκε κιολας τελικα και ετσι μαλλον θα το κανουμε...

Όλον τον φόρο θα πληρώσετε γιατί υπολογίζεται για όλα τα ακίνητα μαζί. Ρώτα τον λογιστή σου αν υπάρχει εγκύκλιος που να ρυθμίζε αυτό το θέμα, αλλά χλωμό το βλέπω.

mezger
25-09-18, 12:06
και εγω ξαναλεω οτι ουδεποτε ειπα να γλιτωσουμε τον φορο!!!!!
καταλαβαινεις τι εχω ρωτησει???? :hmm:

παλι τα ιδια πρεπει να λεω....
ειπαμε ηθελα να πληρωσουμε ΜΟΝΟ για αυτο το ακινητο για να βγει η φορολογικη ενημεροτητα, αλλα επειδη βλεπει το ΑΦΜ μας δεν γινεται πρεπει να πληρωθουν ολα.
Οταν χρωστας ΕΝΦΙΑ δεν βγαινει φορολογικη ενημεροτητα για μεταβιβαση ακινητων το λενε παντου και το εχουμε πει και ποιο πριν.

Η μονη λυση ειναι ο αγοραστης να δωσει το συνολικο ποσο των ΕΝΦΙΑ ολων μαζι σαν προκαταβολη δλδ ωστε να τα πληρωσουμε ολα και να βγαλουμε την ενημεροτητα απλα πραγματα.
το ειπα και ποιο πανω και το δεχτηκε κιολας τελικα και ετσι μαλλον θα το κανουμε...

Ενημερότητα μπορείς να πάρεις κανονικά, εφόσον δεν έχεις ληξιπρόθεσμες οφειλές.
Αν έχεις μη ληξιπρόθεσμες οφειλές (όπως είναι ο ΕΝΦΙΑ του 2018 αυτή τη στιγμή), κατά κανόνα δεν εκδίδεται ηλεκτρονικά, αλλά θα στη δώσουν στην ΔΟΥ.
Σε καμιά περίπτωση δεν απαιτείται να προπληρωθεί όλος ή μέρος του (τρέχοντος) ΕΝΦΙΑ για να την πάρεις.
Απλά φρόντισε όταν πας στη ΔΟΥ να έχεις μαζί σου τον ΑΤΑΚ του ακινήτου που θα δώσεις, καθώς και ένα εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ του 2018 (έχει τύχει να το ζητήσουν, άγνωστο γιατί).

Nikiforos
25-09-18, 19:37
Ενημερότητα μπορείς να πάρεις κανονικά, εφόσον δεν έχεις ληξιπρόθεσμες οφειλές.
Αν έχεις μη ληξιπρόθεσμες οφειλές (όπως είναι ο ΕΝΦΙΑ του 2018 αυτή τη στιγμή), κατά κανόνα δεν εκδίδεται ηλεκτρονικά, αλλά θα στη δώσουν στην ΔΟΥ.
Σε καμιά περίπτωση δεν απαιτείται να προπληρωθεί όλος ή μέρος του (τρέχοντος) ΕΝΦΙΑ για να την πάρεις.
Απλά φρόντισε όταν πας στη ΔΟΥ να έχεις μαζί σου τον ΑΤΑΚ του ακινήτου που θα δώσεις, καθώς και ένα εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ του 2018 (έχει τύχει να το ζητήσουν, άγνωστο γιατί).

δεν υπαρχει προβλημα τελικα γιατι ειπε ο αγοραστης που ειναι συγγενεις μας κιολας οτι θα δωσει προκαταβολη για την πληρωμη του συνολικου ποσου, οποτε δεν πειραζει.
Ευχαριστω για τις απαντησεις παντως.

lewton
26-09-18, 16:26
Έγραψα μια ερώτηση προς την ΑΑΔΕ στο Taxis και η απάντηση δεν είναι 100% αυτό που ρώτησα αλλά νομίζω ότι απαντάει.
Βοηθήστε να την αποκρυπρογραφήσω.

Έγραψα:

Καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτησω πως γίνεται η συγκεντρωτική δήλωση βραχυχρόνιων μισθώσεων που έγιναν μεταξύ 01/01 και 31/08 2018.

Σύμφωνα με το FAQ σας, μπορεί να γίνει μια συγκεντρωτική δήλωση για αυτήν την περίοδο, καθώς διαβάζω ότι ο διαχειριστής θα πρέπει:
"δ) να καταχωρεί συγκεντρωτική, ανά ακίνητο, Δήλωση Βραχυχρόνιας Διαμονής, μέχρι
την τελευταία ημέρα του τρίτου μήνα από την έναρξη λειτουργίας της εφαρμογής του
«Μητρώου Ακινήτων Βραχυχρόνιας Διαμονής», όπου θα συμπεριλαμβάνει όλες οι
βραχυχρόνιες μισθώσεις που έχουν συναφθεί από την 1η.1.2018 έως και την
ημερομηνία έναρξής της εφαρμογής του Μητρώου Ακινήτων Βραχυχρόνιας Διαμονής
(ΠΟΛ.1170/2018)"

Παρόλα αυτά η μόνη επιλογή που βρίσκω στην εφαρμογή είναι η ξεχωριστή δήλωση κάθε επισκέπτη.

Ευχαριστώ.

Και απάντησαν:

Αξιότιμε κύριε

Σας ενημερώνουμε ότι οι συγκεντρωτικές καταστάσεις για τις μισθώσεις από 01/01/2018 – 30/08/2018 θα πρέπει να καταχωρηθούν στην εφαρμογή του Μητρώου Ακινήτων Βραχυχρόνιας Διαμονής ακόμη και αν έχουν δηλωθεί στην εφαρμογή των Μισθωτηρίων. Αναμένεται η διαμόρφωση της φόρμας στην ηλεκτρονική εφαρμογή .

Πάντα στη διάθεσή σας
Κέντρο Εξυπηρέτησης Φορολογουμένων (ΚΕΦ)
Ανεξάρτητη αρχή Δημοσίων Εσόδων

Από αυτό καταλαβαίνετε ότι θα εμφανιστεί σύντομα η επιλογή για συγκεντρωτική δήλωση;
Και αν ναι, τι σόι launch ήταν αυτό με τις μισές δυνατότητες;

sdikr
26-09-18, 16:30
Έγραψα μια ερώτηση προς την ΑΑΔΕ στο Taxis και η απάντηση δεν είναι 100% αυτό που ρώτησα αλλά νομίζω ότι απαντάει.
Βοηθήστε να την αποκρυπρογραφήσω.

Έγραψα:


Και απάντησαν:

Από αυτό καταλαβαίνετε ότι θα εμφανιστεί σύντομα η επιλογή για συγκεντρωτική δήλωση;
Και αν ναι, τι σόι launch ήταν αυτό με τις μισές δυνατότητες;

Δεν λες πάλι καλα που δουλεύουν οι μισές :p

Nikiforos
26-09-18, 17:34
αρα δεν ειναι ΜΟΝΟ για τεχνικα θεματα οι ερωτησεις που μου λεγανε ποσα ατομα ποιο πριν....

sdikr
26-09-18, 18:04
αρα δεν ειναι ΜΟΝΟ για τεχνικα θεματα οι ερωτησεις που μου λεγανε ποσα ατομα ποιο πριν....

Τεχνική ερώτηση είναι, δεν είναι ερώτηση για το τι θα γίνει με τον φόρο που σου έχει καταλογιστεί


Παρόλα αυτά η μόνη επιλογή που βρίσκω στην εφαρμογή είναι η ξεχωριστή δήλωση κάθε επισκέπτη.

Nikiforos
26-09-18, 18:43
Νομιζω οτι για να τα διαχωρισει καποιος που ανηκουν τα ερωτηματα πρεπει να εχει πολλες φορολογικες γνωσεις, εγω δεν μπορω να καταλαβω ευκολα παντως...μαλλον πρεπει να διαχωρισω μονο την λεξη εφαρμογη και φορος για να καταλαβω! :p

lewton
26-09-18, 19:52
Πώς θα κάνω αίτηση επιστροφής φόρου;
Απαντούν.

Πότε θα μου επιστραφεί ο φόρος;
Δύσκολο.

Basilhs23_
28-09-18, 17:09
Προσπαθώ να δω το εκκαθαριστικό του ΕΝΦΙΑ από το περιουσιολόγιο Ε9 στο taxisnet αλλά δεν μου το εμφανίζει όταν κλικάρω, το πρόβλημα υπάρχει τόσο σε εμένα όσο και στην μητέρα μου. Το μόνο που μπορώ να δω είναι η ειδοποίηση πληρωμής φόρου με τις δόσεις. Αντιμετωπίζει κανένας άλλος τέτοιο πρόβλημα?

jkoukos
28-09-18, 17:23
Και τα 3 pdf μου δουλεύουν.

sdikr
28-09-18, 18:43
Προσπαθώ να δω το εκκαθαριστικό του ΕΝΦΙΑ από το περιουσιολόγιο Ε9 στο taxisnet αλλά δεν μου το εμφανίζει όταν κλικάρω, το πρόβλημα υπάρχει τόσο σε εμένα όσο και στην μητέρα μου. Το μόνο που μπορώ να δω είναι η ειδοποίηση πληρωμής φόρου με τις δόσεις. Αντιμετωπίζει κανένας άλλος τέτοιο πρόβλημα?

Μερικές φόρες είναι θεμα Browser ή adobe reader, στον foxit για παράδειγμα θέλει να απενεργοποιήσεις το safe reading

Basilhs23_
28-09-18, 18:55
Μπήκα από άλλον browser και είχα πάλι το ίδιο πρόβλημα, για καλή μου τύχη στον άλλον browser μου εμφάνισε ειδοποίηση οτι μπλόκαρε τα αναδυόμενα παράθυρα οπότε έκανα άρση αποκλεισμού. Στον chrome δεν πήρα πρέφα τίποτα.

slalom
28-09-18, 21:29
Προσπαθώ να δω το εκκαθαριστικό του ΕΝΦΙΑ από το περιουσιολόγιο Ε9 στο taxisnet αλλά δεν μου το εμφανίζει όταν κλικάρω, το πρόβλημα υπάρχει τόσο σε εμένα όσο και στην μητέρα μου. Το μόνο που μπορώ να δω είναι η ειδοποίηση πληρωμής φόρου με τις δόσεις. Αντιμετωπίζει κανένας άλλος τέτοιο πρόβλημα?
Θα επιλεξεις ετος 2018

lewton
28-09-18, 21:29
Θα επιλεξεις ετος 2018

:oneup:

sdikr
28-09-18, 21:31
Θα επιλεξεις ετος 2018

Όπως λέει και πιο πάνω το πρόβλημα είναι τα Popup, που είχε και για το 2017 και για το 2018, βασικά πρέπει να έχει Popup για όλα :p

Basilhs23_
29-09-18, 18:01
Θα επιλεξεις ετος 2018

Ναι αυτό το είχα υπόψη μου.

nodasz
12-10-18, 19:52
http://www.eleftheria.gr/οικονομία/item/212400-φορο-δηλώσεις-για-τα-αναδρομικά-συνταξιούχων.html

Εννοει το αρθρο οτι ανοιξε η εφαρμογη και μπορουμε να κανουμε τροποποιητικες δηλωσεις για προηγουμενα χρονια χωρις το προστιμο των 100 ευρω (οταν η τροποποιητικη αναφερεται σε δηλωση συμπηρωματικων μισθων ή συνταξεων) ?

imitheos
12-10-18, 20:14
http://www.eleftheria.gr/οικονομία/item/212400-φορο-δηλώσεις-για-τα-αναδρομικά-συνταξιούχων.html

Εννοει το αρθρο οτι ανοιξε η εφαρμογη και μπορουμε να κανουμε τροποποιητικες δηλωσεις για προηγουμενα χρονια χωρις το προστιμο των 100 ευρω (οταν η τροποποιητικη αναφερεται σε δηλωση συμπηρωματικων μισθων ή συνταξεων) ?

Σε ευχαριστώ για το link. Ό,τι να ναι έκανα πάλι :(

Έκανα πριν 2-3 ημέρες την δήλωση των αναδρομικών (το τεράστιο ποσό των 21 ευρώ). Όμως ούτε είχα κάνει με επιφύλαξη τη φετινή δήλωση ούτε πήγα ποτέ στην εφορία βεβαιώσεις που να φαίνονται τα αναδρομικά. Ποιος ξέρει τι κυρώσεις θα έχω.

Για αυτό που ρώτησες, η εφαρμογή έχει κάποιες ημέρες που άνοιξε (ίσως αρχτές οκτώβρη δεν θυμάμαι).

nodasz
13-10-18, 10:35
Για καποιο λογο το κειμενο κατω απο το link αρνειται να το εμφανισει. Η ερωτηση ειναι , ανοιξε η δυνατοτητα υποβολης τροποποιητικων δηλωσεων χωρις προστιμο για τα προηγουμενα ετη ? Αυτο εννοει το αρθρο που παραπεμπει το link ?

manoulamou
14-10-18, 00:06
Φορο-δηλώσεις για τα αναδρομικά συνταξιούχων
ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΤΙΜΑ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΓΙΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ
αναδρομικών που έλαβαν εντός του 2017 αλλά αφορούν στο έτος 2016


Τη δυνατότητα να υποβάλουν ηλεκτρονικά και χωρίς επιβαρύνσεις με πρόστιμα εκπρόθεσμης υποβολής τροποποιητικές δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος για το έτος 2016, προκειμένου να δηλώσουν αναδρομικά ποσά αποδοχών ή συντάξεων που έλαβαν εντός του 2017 αλλά αφορούν στο έτος 2016, έχουν πλέον εκατοντάδες χιλιάδες μισθωτοί και συνταξιούχοι.


Με την υποβολή των τροποποιητικών δηλώσεων πολλοί εξ αυτών θα κληθούν να καταβάλουν επιπλέον ποσό φόρου εισοδήματος και ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης, λόγω αναδρομικής αύξησης του ύψους των φορολογητέων εισοδημάτων του 2016. Η εφαρμογή για την ηλεκτρονική υποβολή των τροποποιητικών δηλώσεων είναι πλέον διαθέσιμη και στο Taxisnet.
Μεταξύ άλλων, μέσω της εφαρμογής αυτής, χιλιάδες συνταξιούχοι έχουν τη δυνατότητα να δηλώσουν, υποβάλλοντας τροποποιητικές δηλώσεις, τα ποσά των κρατήσεων της μηνιαίας εισφοράς υγειονομικής περίθαλψης, τα οποία αφορούν στο 2016 και τα οποία τους επιστράφηκαν ως «αναδρομικά» μαζί με τις συντάξεις του Δεκεμβρίου του 2017.
Η δυνατότητα αυτή ισχύει όμως, μόνο για τους συνταξιούχους για τους οποίους υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση, δηλ. έχουν υποβληθεί ηλεκτρονικά στο Taxisnet από τα ασφαλιστικά τους ταμεία βεβαιώσεις συντάξεων, στις οποίες τα ποσά των καταβληθέντων αναδρομικών έχουν διαχωριστεί για το έτος 2016.
Σημειώνεται ότι οι συνταξιούχοι που δικαιούνται να κάνουν χρήση της δυνατότητας αυτής όφειλαν να έχουν υποβάλει εμπρόθεσμα, ηλεκτρονικά και με επιφύλαξη τη δήλωση εισοδήματος του φορολογικού έτους 2017. Όφειλαν επίσης να έχουν προσέλθει στις αρμόδιες ΔΟΥ εντός 30 ημερών από την ηλεκτρονική υποβολή της αρχικής δήλωσης των εισοδημάτων του 2017 και να έχουν προσκομίσει σε έντυπη μορφή τη σχετική βεβαίωση συντάξεων από τον ασφαλιστικό τους

tempo
14-10-18, 03:02
Φορο-δηλώσεις για τα αναδρομικά συνταξιούχων
ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΤΙΜΑ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΓΙΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ
αναδρομικών που έλαβαν εντός του 2017 αλλά αφορούν στο έτος 2016


Τη δυνατότητα να υποβάλουν ηλεκτρονικά και χωρίς επιβαρύνσεις με πρόστιμα εκπρόθεσμης υποβολής τροποποιητικές δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος για το έτος 2016, προκειμένου να δηλώσουν αναδρομικά ποσά αποδοχών ή συντάξεων που έλαβαν εντός του 2017 αλλά αφορούν στο έτος 2016, έχουν πλέον εκατοντάδες χιλιάδες μισθωτοί και συνταξιούχοι.


Με την υποβολή των τροποποιητικών δηλώσεων πολλοί εξ αυτών θα κληθούν να καταβάλουν επιπλέον ποσό φόρου εισοδήματος και ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης, λόγω αναδρομικής αύξησης του ύψους των φορολογητέων εισοδημάτων του 2016. Η εφαρμογή για την ηλεκτρονική υποβολή των τροποποιητικών δηλώσεων είναι πλέον διαθέσιμη και στο Taxisnet.
Μεταξύ άλλων, μέσω της εφαρμογής αυτής, χιλιάδες συνταξιούχοι έχουν τη δυνατότητα να δηλώσουν, υποβάλλοντας τροποποιητικές δηλώσεις, τα ποσά των κρατήσεων της μηνιαίας εισφοράς υγειονομικής περίθαλψης, τα οποία αφορούν στο 2016 και τα οποία τους επιστράφηκαν ως «αναδρομικά» μαζί με τις συντάξεις του Δεκεμβρίου του 2017.
Η δυνατότητα αυτή ισχύει όμως, μόνο για τους συνταξιούχους για τους οποίους υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση, δηλ. έχουν υποβληθεί ηλεκτρονικά στο Taxisnet από τα ασφαλιστικά τους ταμεία βεβαιώσεις συντάξεων, στις οποίες τα ποσά των καταβληθέντων αναδρομικών έχουν διαχωριστεί για το έτος 2016.
Σημειώνεται ότι οι συνταξιούχοι που δικαιούνται να κάνουν χρήση της δυνατότητας αυτής όφειλαν να έχουν υποβάλει εμπρόθεσμα, ηλεκτρονικά και με επιφύλαξη τη δήλωση εισοδήματος του φορολογικού έτους 2017. Όφειλαν επίσης να έχουν προσέλθει στις αρμόδιες ΔΟΥ εντός 30 ημερών από την ηλεκτρονική υποβολή της αρχικής δήλωσης των εισοδημάτων του 2017 και να έχουν προσκομίσει σε έντυπη μορφή τη σχετική βεβαίωση συντάξεων από τον ασφαλιστικό τους


τι ακριβώς θέλει να πει; όταν έκαναν την φετινή φορολογική δήλωση έπρεπε να την κάνουν με επιφύλαξη και μετά να πάνε και στν εφορία;

manoulamou
14-10-18, 12:02
:hmm:ΟΥΠΣ δεν ηξερα κατι τετοιο ουτε το προσεξα στο κειμενο...
Δηλαδη οταν πιστωσε το Μαρτη του 2018 κατι αναδρομικα για το 2017 η ΕΤΕ
για να μην μπει προστιμο του χρονου επρεπε να γινοταν ΥΠΟ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ η δηλωση ΚΑΙ στο καπακι επισκεψη στην αρμοδια ΔΟΥ? ΤΕΛΕΙΑ... :twisted:
ΥΓ
βρηκα κι αυτο

(https://www.taxheaven.gr/mobile/laws/article/law/529/article/15487) Αρθρο 20. Δήλωση με επιφύλαξη
1. Όταν ο φορολογούμενος αμφιβάλλει σχετικά με την υποχρέωση υποβολής φορολογικής δήλωσης, έχει δικαίωμα να υποβάλει φορολογική δήλωση με επιφύλαξη, η οποία πρέπει να είναι ειδική και αιτιολογημένη. Κάθε γενική ή αόριστη επιφύλαξη θεωρείται άκυρη και δεν επιφέρει κανένα αποτέλεσμα. Ο Γενικός Γραμματέας δύναται να δεχθεί την επιφύλαξη και να διαγράψει το ποσό της φορολογητέας ύλης για την οποία διατυπώθηκε η επιφύλαξη εντός ενενήντα (90) ημερών από την υποβολή της δήλωσης. Σε περίπτωση απόρριψης της επιφύλαξης ή παρέλευσης άπρακτης της προθεσμίας απάντησης, ο φορολογούμενος μπορεί να προσφύγει στην Ειδική Διοικητική Διαδικασία, σύμφωνα με το άρθρο 63 του Κώδικα.
2. Ομοίως μπορεί να διατυπωθεί επιφύλαξη σε ό,τι αφορά το χαρακτηρισμό της φορολογητέας ύλης και την υπαγωγή της σε άλλη φορολογία, σε άλλη κατηγορία, σε μειωμένο φορολογικό συντελεστή ή σε σχέση με τυχόν εφαρμοστέες εκπτώσεις και απαλλαγές.
Ειδικά, προκειμένου για την υπαγωγή σε άλλη φορολογία ή κατηγορία, αν γίνει δεκτή η επιφύλαξη, η δήλωση θεωρείται ότι υποβλήθηκε εμπρόθεσμα για τη φορολογία ή κατηγορία αυτή. Η επιφύλαξη δεν συνεπάγεται την αναστολή της είσπραξης του φόρου. Σε περίπτωση αποδοχής της επιφύλαξης από τον Γενικό Γραμματέα, ο φόρος που τυχόν καταβλήθηκε αχρεωστήτως, επιστρέφεται σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 42 του Κώδικα.
3. Με απόφαση του Γενικού Γραμματέα ορίζονται οι αναγκαίες λεπτομέρειες για την εφαρμογή του παρόντος άρθρου.

← Back to ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4174 Φορολογικές διαδικασίες και άλλες διατάξεις
(https://www.taxheaven.gr/mobile/laws/lawarticles/law/529)
(https://www.taxheaven.gr/mobile/laws/article/law/529/article/15487)

Manolis_karas
15-10-18, 22:31
Πέρυσι υπέβαλα τροποποιητική δήλωση για αναδρομικά του έτους 2015. Δεν έκανα δήλωση με επιφύλαξη ούτε πήγα στην ΔΟΥ και μέχρι σήμερα δεν με έχουν ενοχλήσει. Εννοείται ότι βγήκε αμέσως νέο εκκαθαριστικό.
Φέτος θα κάνω τροποποιητική για τα 2015 και 2016 και του χρόνου για τα 2015, 2016, 2017. Για να δούμε τι θα γίνει;

mezger
16-10-18, 11:09
Δεν υπάρχει υποχρέωση δήλωσης με επιφύλαξη για να μπορέσεις να υποβάλλεις τροποποιητική με αναδρομικά.
Είναι απλά κακογραμμένο το άρθρο και μπλεκει διαφορετικά πράγματα.
Η σχετική ΠΟΛ λέει το εξής μεταξύ άλλων

6. Οι συνταξιούχοι στους οποίους παρακρατήθηκαν από τα εισοδήματά τους ποσά για τη μηνιαία εισφορά υπέρ υγειονομικής περίθαλψης κατά το διάστημα από 1.1.2012 έως 30.6.2016 και τα οποία σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 2 του ν.4501/2017 τους επιστράφηκαν άτοκα με τη σύνταξη μηνός Δεκεμβρίου 2017, υποβάλλουν τροποποιητικές δηλώσεις για τη φορολόγηση αυτών των ποσών στα έτη που ανάγονται καθώς και αρχική δήλωση φορολογικού έτους 2017 με επιφύλαξη, εφόσον στη σχετική βεβαίωση που θα τους χορηγήσει ο αρμόδιος φορέας, πέραν του καθαρού ποσού των συντάξεων που αντιστοιχούν στο φορολογικό έτος 2017, εμφανίζεται και ο διαχωρισμός των ποσών αυτών που επιστρέφονται στα έτη που αφορούν. Τέλος, οι τροποποιητικές αυτές δηλώσεις υποβάλλονται χωρίς πρόστιμα και τόκους εφόσον υποβάλλονται εντός του φορολογικού έτους στο οποίο εκδόθηκαν οι σχετικές βεβαιώσεις από τον αρμόδιο φορέα.

Αυτό υπάρχει γιατί μια προηγούμενη εγκύκλιος έλεγε ότι αυτά τα ποσά θα φορολογηθούν στο 2017 και όχι στα έτη που αφορούν, "προς διευκόλυνση των φορολογουμένων" αλλά και γιατί τα ταμεία είχαν δηλώσει αδυναμία να διαχωρίσουν (εγκαίρως) τα ποσά στις βεβαιώσεις αποδοχών.
Οπότε αν η βεβαίωση που είχε αναρτηθεί στο taxis αθροίζει στα εισοδήματα του 2017 αυτά τα ποσά, μπορούσε να γίνει δήλωση με επιφύλαξη για να μην φορολογηθούν αυτά το 2017 και μετά αφενός να πάει στη ΔΟΥ βεβαίωση που να διαχωρίζει τα ποσά ανα έτος, αφετέρου να υποβληθούν τώρα τροποποιητικές προηγούμενων ετών για να συμπεριληφθούν σ'άυτές.

xmperop1
16-10-18, 16:20
Δεν υπάρχει υποχρέωση δήλωσης με επιφύλαξη για να μπορέσεις να υποβάλλεις τροποποιητική με αναδρομικά.
Είναι απλά κακογραμμένο το άρθρο και μπλεκει διαφορετικά πράγματα.
Η σχετική ΠΟΛ λέει το εξής μεταξύ άλλων


Αυτό υπάρχει γιατί μια προηγούμενη εγκύκλιος έλεγε ότι αυτά τα ποσά θα φορολογηθούν στο 2017 και όχι στα έτη που αφορούν, "προς διευκόλυνση των φορολογουμένων" αλλά και γιατί τα ταμεία είχαν δηλώσει αδυναμία να διαχωρίσουν (εγκαίρως) τα ποσά στις βεβαιώσεις αποδοχών.
Οπότε αν η βεβαίωση που είχε αναρτηθεί στο taxis αθροίζει στα εισοδήματα του 2017 αυτά τα ποσά, μπορούσε να γίνει δήλωση με επιφύλαξη για να μην φορολογηθούν αυτά το 2017 και μετά αφενός να πάει στη ΔΟΥ βεβαίωση που να διαχωρίζει τα ποσά ανα έτος, αφετέρου να υποβληθούν τώρα τροποποιητικές προηγούμενων ετών για να συμπεριληφθούν σ'άυτές.

Απλά απαράδεκτοι στα ταμεία να μη πω ψεύτες.
Από τη στιγμή που το σύστημα βρίσκει τα ποσά ( π.χ. τα προσθέτει να βγάλει το τελικό )μπορεί να τα βρεί και κατά έτος ο υπάλληλος.
Ολα αυτά είναι εκ του πονηρού γιατί αν δηλωθούν στα έτη που αφορούν θα βγούν όλοι αφορολόγητοι για τα μικροποσά.
Ενώ σαν σύνολο σε ένα έτος και με μειωμένο αφορολόγητο.........

@ ADSLgr.com All rights reserved.