PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 [86] 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

cool11
18-10-18, 08:45
Ποια ειναι η αποψη σας για το περιουσιολογιο;
https://www.news247.gr/oikonomia/poioys-tha-piasei-poioys-tha-afisei-to-perioysiologio.6658858.html

Προφανως θα επηρεασει τα μελλοντικα Ε1, σωστα;

manoulamou
18-10-18, 09:05
Το Ε1 σχεδον καθε χρονο αλλαζει...
απο λιγο εως πολυ, ακομη και οταν τα εισοδηματα μας παραμενουν ακριβως τα ιδια!
:twisted:

Basilhs23_
18-10-18, 15:25
Ποια ειναι η αποψη σας για το περιουσιολογιο;
https://www.news247.gr/oikonomia/poioys-tha-piasei-poioys-tha-afisei-to-perioysiologio.6658858.html

Προφανως θα επηρεασει τα μελλοντικα Ε1, σωστα;

Εφόσον θα σταματήσουν τα τεκμήρια, για εμένα πολύ θετικό. Για κάποιον που δηλώνει όλα τα εισοδήματα από τόκους μετοχές και άλλα κεφάλαια δεν έχει να φοβάται κάτι, εκτός αν δεν δήλωνε τίποτα. Με προβληματίζει αυτό που λένε για τα τιμαλφή.

elina_77
18-10-18, 17:04
Νομίζω είναι ένα επιπλέον εργαλείο που θα χρησιμοποιήσουν οι πιστωτές προκειμένου να επιταχύνουν τη "δήμευση" της ιδιωτικής περιουσίας.
Προφανώς θα το διανθίσουν με αφηγήματα περί μαύρου χρήματος, καταπολέμησης φοροδιαφυγής, δικαιότερης φορολόγησης κλπ ώστε να αμβλύνουν τοις κοινωνικές αντιδράσεις.

sdikr
18-10-18, 18:20
Νομίζω είναι ένα επιπλέον εργαλείο που θα χρησιμοποιήσουν οι πιστωτές προκειμένου να επιταχύνουν τη "δήμευση" της ιδιωτικής περιουσίας.
Προφανώς θα το διανθίσουν με αφηγήματα περί μαύρου χρήματος, καταπολέμησης φοροδιαφυγής, δικαιότερης φορολόγησης κλπ ώστε να αμβλύνουν τοις κοινωνικές αντιδράσεις.

Για να μπορέσουν να κάνουν δήμευση θα πρέπει να χρωστάει κάποιος, έτσι δεν είναι; δεν νομίζω να πάνε να δημεύσουν περιουσία κάποιου που δεν έχει πάρει κάποιο δάνειο ή δεν χρωστάει.

elina_77
18-10-18, 18:36
Για να μπορέσουν να κάνουν δήμευση θα πρέπει να χρωστάει κάποιος, έτσι δεν είναι; δεν νομίζω να πάνε να δημεύσουν περιουσία κάποιου που δεν έχει πάρει κάποιο δάνειο ή δεν χρωστάει.
Έτσι λέει και η δική μου λογική.
Βέβαια, μέσω της ανεργίας, της μείωσης των μισθών/συντάξεων, της κλιμακούμενης υπερφορολόγησης και του πιθανού κουρέματος καταθέσεων στην επόμενη ανακεφαλαίωση των πιστωτικών ιδρυμάτων, θα γίνεται όλο και πιο εύκολο να χρωστάει κάποιος.

Basilhs23_
18-10-18, 21:31
Πιστεύω οτι δεν θα υπάρξει άλλη ανακεφαλαιοποίηση στις ελληνικές τράπεζες.

Nikiforos
19-10-18, 06:48
καλημέρα!
στο θεμα που ειχα ρωτησει για πωληση ακινητου στο χωριο τελικα μας πληρωσαν τα ΕΝΦΙΑ και όλα καλα τωρα.
Παω στην σελιδα λοιπον που βγαζουμε ασφαλιστικη ενημεροτητα και θελει κατω κατω να συμπληρωσω τον φορεα που θα κατατεθεί.
Εκει τι βαζω ξερει καποιος?
γιατι εγω δεν ξερω και μου ειπαν να την βγαλω και δεν προχωραει το πραμα.
Εχω ηδη πει να ρωτησουν αλλα καθυστερουν παλι, ο ενας τα λεει στον αλλον κτλ.....

tsorbi
19-10-18, 10:34
Φορολογική ενημερότητα του πωλητή βγάζει ο συμβολαιογράφος πριν την αγοραπωλησία.

mezger
19-10-18, 11:23
καλημέρα!
στο θεμα που ειχα ρωτησει για πωληση ακινητου στο χωριο τελικα μας πληρωσαν τα ΕΝΦΙΑ και όλα καλα τωρα.
Παω στην σελιδα λοιπον που βγαζουμε ασφαλιστικη ενημεροτητα και θελει κατω κατω να συμπληρωσω τον φορεα που θα κατατεθεί.
Εκει τι βαζω ξερει καποιος?
γιατι εγω δεν ξερω και μου ειπαν να την βγαλω και δεν προχωραει το πραμα.
Εχω ηδη πει να ρωτησουν αλλα καθυστερουν παλι, ο ενας τα λεει στον αλλον κτλ.....

Η αιτιολογία δεν φαίνεται πουθενά, οπότε μην το πολυσκέφτεσαι-βάλε οτιδήποτε σου φαίνεται λογικό ("συμβολαιογράφος", "κάθε αρμόδια υπηρεσία", "so long and thanks for all the fish", μια τελεία κλπ)

aroutis
19-10-18, 14:02
Έτσι λέει και η δική μου λογική.
Βέβαια, μέσω της ανεργίας, της μείωσης των μισθών/συντάξεων, της κλιμακούμενης υπερφορολόγησης και του πιθανού κουρέματος καταθέσεων στην επόμενη ανακεφαλαίωση των πιστωτικών ιδρυμάτων, θα γίνεται όλο και πιο εύκολο να χρωστάει κάποιος.

Δεν υπάρχει περίπτωση haircut σε καταθέσεις.

Havic
19-10-18, 15:58
Stupid question: Καθάριζα και έπεσα (πάλι) σε κάτι αποδείξεις που κραταγα για την ΦΔ των προηγούμενων ετών, μήπως ήρθε η ώρα να σουταριστούν να μην πιάνουν χώρο; Πόσα χρόνια υποτίθεται ότι τις κρατάμε;

sdikr
19-10-18, 16:01
Stupid question: Καθάριζα και έπεσα (πάλι) σε κάτι αποδείξεις που κραταγα για την ΦΔ των προηγούμενων ετών, μήπως ήρθε η ώρα να σουταριστούν να μην πιάνουν χώρο; Πόσα χρόνια υποτίθεται ότι τις κρατάμε;

Αν θυμάμαι καλά είναι 5 χρόνια

https://www.newsbeast.gr/financial/arthro/2091190/ip-ikonomikon-prepi-na-kratame-tis-apodixis-gia-5-chronia

manoulamou
21-10-18, 20:32
Η πλακα ειναι που μερικες δεν αντεχουν ουτε σε ενα χρονο αποθηκευσης... :rolleyes: ... και σιγα μην κατσει ο εφοριακος να τις κοιταει μια μια!

sdikr
21-10-18, 22:07
Η πλακα ειναι που μερικες δεν αντεχουν ουτε σε ενα χρονο αποθηκευσης... :rolleyes: ... και σιγα μην κατσει ο εφοριακος να τις κοιταει μια μια!

Ναι το έχουν αυτό το κακό οι αποδείξεις που είναι σε θερμικό χαρτί, άλλα την ευθύνη της απόδειξης την έχει ο φορολογούμενος αν κάποια στιγμή χρείαστει, πάντα μπορείς να τις βγάλεις φωτογραφία, να τις σκανάρεις, να τις βγάλεις φωτοαντίγραφο, αν όχι για την εφορία τουλάχιστον για να μπορείς να ζητήσεις κάλυψη της εγγύησης αν χρείαστει.


Προσωπικά έχω αποδείξεις σε θερμικό χαρτί που κρατάνε πάνω απο 3 χρόνια

Basilhs23_
21-10-18, 22:29
Εγώ τις αποδείξεις από αγορές συσκευών τις κρατάω σε ένα ντοσιέ σε περίπτωση που χρειαστώ κάτι για την εγγύηση, αυτές δεν σβήνουν. Τις υπόλοιπες τις μικρές από ταμειακές μηχανές τις έχω καταχωνιασμένες σε κάτι φακέλους αλλά μερικές σβήνουν και ξεθωριάζουν.

Nikiforos
22-10-18, 06:35
καλημέρα και εγω τις κραταω κάθε χρονο άλλος φάκελος. Τωρα εχω μια συλογη πολλων χρονων. Οντως μερικες μικρες σβηνουν ή ξεθωριαζουν!

Manolis_karas
22-10-18, 22:38
Για μεγαλύτερη διάρκεια ζωής καλύτερα να φυλάσσονται σε κάποιο κουτί το οποίο να κλείνει καλά και να είναι αδιαπέραστο (κατά το δυνατόν) από αέρα και φως.

manoulamou
28-10-18, 15:57
Δηλωση στο Taxis για μειωση μισθωματος κατοικιας.

Η ΑΡΧΙΚΗ ειχε θεωρηθει στην ΔΟΥ το 2008. Η προηγουμενη μειωση ειχε δηλωθει ηλεκτρονικα τον Ιουλιο του 2014 με ληξη εκμισθωσης μετα δυο ετη και τωρα πρεπει να υποβληθει τροποποιητικη.

(1) Συμπληρωνεται κατι αλλο περαν των ημερομηνιων συνταξης νεου συμφωνητικου, ληξης, νεου μισθωματος; (ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ πιστοποιητικο δεν υφισταται)
(2) Υπαρχει καποια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ διαρκεια ελαχιστη ή μεγιστη;
(3) Η ιδιοκτησια ειναι 50% επικαρπια + 50 % κυρια και η προηγουμενη δηλωση ειχε υποβληθει απο τον επικαρπωτη, μπορει να την κανει ο κυριος εκμισθωτης πρωτος;

Manolis_karas
28-10-18, 18:47
Δεν είμαι λογιστής. Λογικά η ενοικίαση κινητού ή ακινήτου, η είσπραξη του μισθώματος, η δήλωση του στην ΔΟΥ και η πληρωμή του φόρου γίνεται από τον ιδιοκτήτη τον επικαρπωτή.

manoulamou
28-10-18, 19:51
ΟΚ ευχαριστω, θα ρωτησω αυριο και φοροτεχνικο,
απλα περισσοτερο για την ληξη ενδιαφερομαι, ποσο πρεπει να ειναι, εαν ειναι για διετια ή περισσοτερο...
Απ τη μια μειωσεις συνταξεων - μισθων απ την αλλη αυξησεις στα παντα, φαλιρισαμε μισθωτες και εκμισθωτες!
:twisted:

mezger
29-10-18, 13:44
Δηλωση στο Taxis για μειωση μισθωματος κατοικιας.

Η ΑΡΧΙΚΗ ειχε θεωρηθει στην ΔΟΥ το 2008. Η προηγουμενη μειωση ειχε δηλωθει ηλεκτρονικα τον Ιουλιο του 2014 με ληξη εκμισθωσης μετα δυο ετη και τωρα πρεπει να υποβληθει τροποποιητικη.

(1) Συμπληρωνεται κατι αλλο περαν των ημερομηνιων συνταξης νεου συμφωνητικου, ληξης, νεου μισθωματος; (ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ πιστοποιητικο δεν υφισταται)
(2) Υπαρχει καποια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ διαρκεια ελαχιστη ή μεγιστη;
(3) Η ιδιοκτησια ειναι 50% επικαρπια + 50 % κυρια και η προηγουμενη δηλωση ειχε υποβληθει απο τον επικαρπωτη, μπορει να την κανει ο κυριος εκμισθωτης πρωτος;

1) Δε χρειάζεται κάτι άλλο, αυτά αρκούν.
2) Εφόσον έχει περάσει η τριετία δεν υπάρχει περιορισμός ελάχιστος ή μέγιστος, ότι συμφωνήσετε.
3) Μπορεί να την κάνει οποιοσδήποτε από τους δύο συνεκμισθωτές, και αρκεί ο άλλος να κάνει αποδοχή (άλλαξε αυτό πρόσφατα, παλιότερα έπρεπε να κάνουν όλοι οι συνεκμισθωτές δήλωση).

manoulamou
30-10-18, 10:42
:worthy:
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, τα ιδια ειπε και ο φοροτεχνικος...
Ετσι κι αλλιως υπαρχει περιθωριο μεχρι τελος του επομενου μηνος απο την τροποποιηση, να υποβληθει η σχετικη δηλωση στο taxis.
:)

aleex
30-10-18, 11:32
Κοιτώντας στον κώδικα φορολογίας εισοδήματος (κφε) 4172 (https://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/528#load_article_15370), το άρθρο 16, παρ. 1, λέει: μείωση φόρου κατά 1900€ για μισθούς και συντάξεις, όμως το άρθρο 15, παρ. 1 λέει ότι: το άρθρο 16 εφαρμόζεται μόνο για εισοδήματα έως 6000 ευρώ (6000*22%=1320€ φόρος, άρα και μέγιστη μείωση φόρου) και για τεκμαρτά εισοδήματα έως 9500€, ενώ για εισοδήματα άνω των 6000€, εφαρμόζεται το άρθρο 29, επιχειρηματικής δραστηριότητας χωρίς καμία έκπτωση.

Αυτά είναι αντιφατικά: πότε μπαίνει η μείωση των 1900€, αφού μέχρι τις 6000€ εισόδημα, η μείωση είναι το πολύ 1320€, όσο και ο φόρος, και άνω των 6000€ δεν υπάρχει καμιά μείωση βάση του άρθρου 29?:hmm:

Αυτό που συμπεραίνω είναι ότι η μείωση 1900-2100€ του άρθρου 16, ισχύει πια μόνο για τεκμαρτά εισοδήματα καθώς 9500€*22%=2090€, σχεδόν 2100€, που θα έπρεπε όμως να το αναφέρει το άρθρο 16:down:

mezger
30-10-18, 13:43
Κοιτώντας στον κώδικα φορολογίας εισοδήματος (κφε) 4172 (https://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/528#load_article_15370), το άρθρο 16, παρ. 1, λέει: μείωση φόρου κατά 1900€ για μισθούς και συντάξεις, όμως το άρθρο 15, παρ. 1 λέει ότι: το άρθρο 16 εφαρμόζεται μόνο για εισοδήματα έως 6000 ευρώ (6000*22%=1320€ φόρος, άρα και μέγιστη μείωση φόρου) και για τεκμαρτά εισοδήματα έως 9500€, ενώ για εισοδήματα άνω των 6000€, εφαρμόζεται το άρθρο 29, επιχειρηματικής δραστηριότητας χωρίς καμία έκπτωση.

Αυτά είναι αντιφατικά: πότε μπαίνει η μείωση των 1900€, αφού μέχρι τις 6000€ εισόδημα, η μείωση είναι το πολύ 1320€, όσο και ο φόρος, και άνω των 6000€ δεν υπάρχει καμιά μείωση βάση του άρθρου 29?:hmm:

Αυτό που συμπεραίνω είναι ότι η μείωση 1900-2100€ του άρθρου 16, ισχύει πια μόνο για τεκμαρτά εισοδήματα καθώς 9500€*22%=2090€, σχεδόν 2100€, που θα έπρεπε όμως να το αναφέρει το άρθρο 16:down:

Δεν λέει ότι εφαρμόζεται η μείωση μόνο για εισοδήματα κάτω των 6000 κλπ, λέει ότι εφαρμόζεται και σε αυτά τα εισοδήματα (εννοείται όταν δεν είναι εισοδήματα από μισθούς-συντάξεις, καθώς σε αυτά εφαρμόζεται όσα και να είναι).
Μπαίνει αυτή η (ολίγον κακογραμμένη) παράγραφος για να πιάσει άνεργους ή υποαπασχολούμενους που έχουν και ένα μικρό εισόδημα από π.χ. επιδοτούμενα προγράμματα, για να μη φορολογηθούν γιαυτο και για τα τεκμήρια ως επιτηδευματίες.


Όταν (το πραγματικό εισόδημα των φορολογουμένων δεν υπερβαίνει το ποσό των 6.000 ευρώ και το τεκμαρτό τους εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των 9.500 ευρώ και εφόσον δεν ασκείται επιχειρηματική δραστηριότητα για την οποία απαιτείται η υποβολή δήλωσης έναρξης εργασιών ή ατομική αγροτική δραστηριότητα), το εισόδημα αυτό, (εξαιρουμένου του εισοδήματος από κεφάλαιο και από υπεραξία μεταβίβασης κεφαλαίου), και η προστιθέμενη διαφορά τεκμηρίων, φορολογούνται σύμφωνα με την παρούσα παράγραφο και την παράγραφο 1 του άρθρου 16.

Manolis_karas
11-11-18, 18:19
Υπέβαλα τροποποιητικές δηλώσεις για τα αναδρομικά πριν λίγες ημέρες χωρίς χρεώσεις η κάποιο άλλο πρόβλημα. Δεν έβγαλε ταυτότητα οφειλής, αλλά μία ανακοίνωση:
"ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΗΜΕΡΕΣ, ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΟΦΕΙΛΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ
ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΜΕΝΑ ΠΟΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥ ΣΑΣ"

ardi21
04-12-18, 19:40
Εχω ενα ερωτημα/προβλημα οσον αφορα το αφορολογητο.

Πληρωνω ολους τους λογαριασμους/ασφαλειες κτλ του πατερα μου και γενικα του σπιτιου μεσω ebanking απο τον λογαριασμο του. Ειχα κανει ομως το λαθος και τους πληρωνα μεσω των κωδικων μου (στον λογαριασμο του πατερα μου ειμαι και εγω δικαιουχος οποτε τον εχω συνδεσει στους κωδικους μου) με αποτελεσμα τα εξοδα να χρεωνονται σε μενα. Το πηρα χαμπαρι και εστειλα τον πατερα μου και εβγαλε δικους του κωδικους.

Το θεμα ειναι οτι μεχρι να το αντιληφθω, εχουμε πληρωει αρκετα πραγματα και ετσι τα ηλεκτρονικα εξοδα μου εχουν υπερβει το εισοδημα μου, για το 2018, κατα 1.500 ευρω. Εκατσα και το υπολογισα.

Το ερωτημα ειναι: Στην δηλωση που θα κανω για την φετινη χρονια, θα αφησω τα εξοδα ετσι οπως μου θα μου τα εχουν προσυμπληρωσει στην δηλωση η να τα διορθωσω με τα πραγματικα? Διοτι αν τα αφησω οπως μου τα δειχνουν φοβαμαι οτι θα πρεπει να αποδειξω που βρηκα τα επιπλεον χρηματα και θα φορολογηθω. Βεβαια το να το αποδειξω υποθετω ειναι ευκολο αν τους εξηγησω τι εγινε και δουν οτι πληρωνονταν, στην ουσια, απο τον λογαριασμο αλλου που ειμαι και εγω δικαιουχος αλλα με δικους μου κωδικους. Απλα μπορει να μην το δεχτουν, δεν ξερω.

Η γνωμη σας?

kourampies
04-12-18, 19:52
Εχω ενα ερωτημα/προβλημα οσον αφορα το αφορολογητο.

Πληρωνω ολους τους λογαριασμους/ασφαλειες κτλ του πατερα μου και γενικα του σπιτιου μεσω ebanking απο τον λογαριασμο του. Ειχα κανει ομως το λαθος και τους πληρωνα μεσω των κωδικων μου (στον λογαριασμο του πατερα μου ειμαι και εγω δικαιουχος οποτε τον εχω συνδεσει στους κωδικους μου) με αποτελεσμα τα εξοδα να χρεωνονται σε μενα. Το πηρα χαμπαρι και εστειλα τον πατερα μου και εβγαλε δικους του κωδικους.

Το θεμα ειναι οτι μεχρι να το αντιληφθω, εχουμε πληρωει αρκετα πραγματα και ετσι τα ηλεκτρονικα εξοδα μου εχουν υπερβει το εισοδημα μου, για το 2018, κατα 1.500 ευρω. Εκατσα και το υπολογισα.

Το ερωτημα ειναι: Στην δηλωση που θα κανω για την φετινη χρονια, θα αφησω τα εξοδα ετσι οπως μου θα μου τα εχουν προσυμπληρωσει στην δηλωση η να τα διορθωσω με τα πραγματικα? Διοτι αν τα αφησω οπως μου τα δειχνουν φοβαμαι οτι θα πρεπει να αποδειξω που βρηκα τα επιπλεον χρηματα και θα φορολογηθω. Βεβαια το να το αποδειξω υποθετω ειναι ευκολο αν τους εξηγησω τι εγινε και δουν οτι πληρωνονταν, στην ουσια, απο τον λογαριασμο αλλου που ειμαι και εγω δικαιουχος αλλα με δικους μου κωδικους. Απλα μπορει να μην το δεχτουν, δεν ξερω.

Η γνωμη σας?

Με σχεδόν 10 φορές περισσότερα έξοδα από το δηλωθέν εισόδημα πέρυσι δεν με κάλεσαν να δικαιολογήσω τίποτα. Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι.

ardi21
04-12-18, 19:54
Με σχεδόν 10 φορές περισσότερα έξοδα από το δηλωθέν εισόδημα πέρυσι δεν με κάλεσαν να δικαιολογήσω τίποτα. Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι.

Α μαλιστα. Δεν αγχωνομαι αλλα θα ηταν χαζομαρα να πληρωσω και φορο χωρις λογο.

Απλα ρωταω τι θα ηταν καλυτερο να κανω. Να τα αφησω οπως ειναι η να τα διορθωσω στην δηλωση. Γιατι το εισοδημα μου δεν ηταν μεγαλο και τα 1.500 ευρω ειναι μεγαλο ποσοστο αυτου.

Ευχαριστω παντως.

manoulamou
05-12-18, 20:23
Στην χειροτερη εαν γινει ελεγχος - δειγματοληπτικα παντα - να ζητηθει καλυψη απο εισοδηματα προηγουμενων ετων...

Manolis_karas
08-12-18, 21:42
Εχω ενα ερωτημα/προβλημα οσον αφορα το αφορολογητο.
....................
Το ερωτημα ειναι: Στην δηλωση που θα κανω για την φετινη χρονια, θα αφησω τα εξοδα ετσι οπως μου θα μου τα εχουν προσυμπληρωσει στην δηλωση η να τα διορθωσω με τα πραγματικα? Διοτι αν τα αφησω οπως μου τα δειχνουν φοβαμαι οτι θα πρεπει να αποδειξω που βρηκα τα επιπλεον χρηματα και θα φορολογηθω. Βεβαια το να το αποδειξω υποθετω ειναι ευκολο αν τους εξηγησω τι εγινε και δουν οτι πληρωνονταν, στην ουσια, απο τον λογαριασμο αλλου που ειμαι και εγω δικαιουχος αλλα με δικους μου κωδικους. Απλα μπορει να μην το δεχτουν, δεν ξερω.
Η γνωμη σας?
Καλού κακού διόρθωσε το ποσό των εξόδων στο ύψος των πραγματικών.

ardi21
08-12-18, 21:54
Και 'γω αυτο λεω. Το πολυ πολυ να μου πουν να εξηγησω γιατι εγινε η διορθωση. Γιατι αν βαλω ολο το ποσο ειναι σαν να το αποδεχομαι.

Βεβαια τωρα, μεταξυ μας, αμφιβαλλω αν καθονται να ασχολουνται με τετοια μικροποσα, ακομα και αν χτυπησει στο συστημα.

cool11
08-12-18, 22:07
Πως γινεται να μου εμφανιζει η δηλωση, ως εισοδημα, ποσο το οποιο εγω ποτε δεν εχω λαβει ως χρημα;
Εννοω, οτι αν πολλαπλασιασω τους μισθους μου επι τους μηνες, σε καμια περιπτωση δεν βγαζει το εισοδημα που δειχνει στη δηλωση!
Δεν εχω αλλα εισοδηματα δε. Ουτε παροχες σε ειδος.
Με αυτη την στρεβλη εμφανιση ομως, μπορει να κοβομαι απο τυχον αλλες παροχες, πχ το τωρινο κοινωνικο μερισμα, αλλα και αλλα.
Πως γινεται, να δειχνει φουσκωμενο ποσο?

sdikr
08-12-18, 22:20
Πως γινεται να μου εμφανιζει η δηλωση, ως εισοδημα, ποσο το οποιο εγω ποτε δεν εχω λαβει ως χρημα;
Εννοω, οτι αν πολλαπλασιασω τους μισθους μου επι τους μηνες, σε καμια περιπτωση δεν βγαζει το εισοδημα που δειχνει στη δηλωση!
Δεν εχω αλλα εισοδηματα δε. Ουτε παροχες σε ειδος.
Με αυτη την στρεβλη εμφανιση ομως, μπορει να κοβομαι απο τυχον αλλες παροχες, πχ το τωρινο κοινωνικο μερισμα, αλλα και αλλα.
Πως γινεται, να δειχνει φουσκωμενο ποσο?

Η δήλωση έγινε το καλοκαίρι, εσύ τώρα το είδες;
Κάποιος μάλλον δήλωσε πως έδωσε χρήματα στο ΑΦΜ σου, όποτε μάλλον θα πρέπει να πας στην εφορία να το ψάξεις

manoulamou
09-12-18, 14:22
Εκτος της αργοποριας στην συγκριση, υπαρχει παντα ο λογιστης ή εστω ο εργοδοτης... απο εκει να ξεκινησεις!

slalom
09-12-18, 15:12
Πληρωμη τελων ας πουμε, μεσα απο το gsis γινεται?

tsorbi
09-12-18, 15:28
Mόνο βεβαιωμένες οφειλές.

Manolis_karas
09-12-18, 19:25
Και 'γω αυτο λεω. Το πολυ πολυ να μου πουν να εξηγησω γιατι εγινε η διορθωση. Γιατι αν βαλω ολο το ποσο ειναι σαν να το αποδεχομαι.
Βεβαια τωρα, μεταξυ μας, αμφιβαλλω αν καθονται να ασχολουνται με τετοια μικροποσα, ακομα και αν χτυπησει στο συστημα.
Χωρίς να είμαι λογιστής, νομίζω ότι το σύστημα σου βγάζει όλες τις πληρωμές που έχει κάνει μέσω τραπεζών. Δεν κτίζουν όμως όλες οι πληρωμές όλες οι πληρωμές το αφορολόγητο. Λογικό είναι να επιλέξεις εσύ μόνο εκείνες που πρέπει.

ardi21
09-12-18, 23:31
Χωρίς να είμαι λογιστής, νομίζω ότι το σύστημα σου βγάζει όλες τις πληρωμές που έχει κάνει μέσω τραπεζών. Δεν κτίζουν όμως όλες οι πληρωμές όλες οι πληρωμές το αφορολόγητο. Λογικό είναι να επιλέξεις εσύ μόνο εκείνες που πρέπει.

Νομιζω οτι σου βγαζει ειναι για αφορολογητο, χωρις να ειμαι σιγουρος. Στην περιπτωση μου ετσι και αλλιως ειναι για αφορολογητο (ολες ειναι πληρωμες λογαριασμων, ασφαλειων κτλ) απλα το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι για του πατερα μου κανονικα. Απλα εγινε μπλεξιμο με τους κωδικους.

minas
10-12-18, 14:11
Νομιζω οτι σου βγαζει ειναι για αφορολογητο, χωρις να ειμαι σιγουρος. Στην περιπτωση μου ετσι και αλλιως ειναι για αφορολογητο (ολες ειναι πληρωμες λογαριασμων, ασφαλειων κτλ) απλα το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι για του πατερα μου κανονικα. Απλα εγινε μπλεξιμο με τους κωδικους.

Οι τράπεζες αθροίζουν για ευκολία τα είδη πληρωμών που είναι επιλέξιμα για το αφορολόγητο. Το πιο εύκολο είναι να βάλεις αυτούσιο το ποσό στην δήλωση.
Προφανώς και μπορείς να βάλεις άλλο ποσό (μικρότερο ή μεγαλύτερο), εφόσον τεκμηριώνεται. Ειδικά σε περίπτωση κοινού λογαριασμού που η διεκπεραίωση των πληρωμών έχει γίνει από τον ένα δικαιούχο, θεωρώ εντελώς προφανές να αφαιρέσεις κάποιο ποσό από το αφορολόγητο αυτού και να το προσθέσεις στον άλλο.

ardi21
10-12-18, 15:14
Οι τράπεζες αθροίζουν για ευκολία τα είδη πληρωμών που είναι επιλέξιμα για το αφορολόγητο. Το πιο εύκολο είναι να βάλεις αυτούσιο το ποσό στην δήλωση.
Προφανώς και μπορείς να βάλεις άλλο ποσό (μικρότερο ή μεγαλύτερο), εφόσον τεκμηριώνεται. Ειδικά σε περίπτωση κοινού λογαριασμού που η διεκπεραίωση των πληρωμών έχει γίνει από τον ένα δικαιούχο, θεωρώ εντελώς προφανές να αφαιρέσεις κάποιο ποσό από το αφορολόγητο αυτού και να το προσθέσεις στον άλλο.

To θεμα ειναι οτι την δηλωση του πατερα μου την κανει ο λογιστης του. Την δικια μου την κανω εγω.

Οποτε λες καλυτερα να αφαιρεσω το ποσο απο την δικια μου και να πω στον λογιστη να το προσθεσει στην δηλωση του πατερα μου?

minas
10-12-18, 16:57
To θεμα ειναι οτι την δηλωση του πατερα μου την κανει ο λογιστης του. Την δικια μου την κανω εγω.

Οποτε λες καλυτερα να αφαιρεσω το ποσο απο την δικια μου και να πω στον λογιστη να το προσθεσει στην δηλωση του πατερα μου?


Ναι, αν και σχεδόν σίγουρα ο λογιστής θα βάλει το απαραίτητο ποσό στις ηλεκτρονικές πληρωμές που χρειάζεται για να πάρει όλη την έκπτωση φόρου...
Σημείωση: Εάν είστε συνδικαιούχοι στον λογαριασμό που έγιναν οι πληρωμές, είναι και τυπικά εντάξει. Αν εσύ πλήρωσες από δικό σου λογαριασμό, τυπικά θα πρέπει να υπάρχει και κάποια μεταφορά χρημάτων από λογαριασμό του πατέρα σου προς εσένα, για να μην φανεί ότι του έκανες "δωρεά".
Όλα αυτά είναι ψιλά γράμματα βεβαίως...

ardi21
10-12-18, 17:58
Ναι, αν και σχεδόν σίγουρα ο λογιστής θα βάλει το απαραίτητο ποσό στις ηλεκτρονικές πληρωμές που χρειάζεται για να πάρει όλη την έκπτωση φόρου...
Σημείωση: Εάν είστε συνδικαιούχοι στον λογαριασμό που έγιναν οι πληρωμές, είναι και τυπικά εντάξει. Αν εσύ πλήρωσες από δικό σου λογαριασμό, τυπικά θα πρέπει να υπάρχει και κάποια μεταφορά χρημάτων από λογαριασμό του πατέρα σου προς εσένα, για να μην φανεί ότι του έκανες "δωρεά".
Όλα αυτά είναι ψιλά γράμματα βεβαίως...

Nαι στον λογαριασμο του πατερα μου που εγιναν οι πληρωμες ειμαι και εγω συνδικαιουχος και εκεινος πρωτος δικαιουχος. Γι'αυτο αλλωστε μπορεσα και τον προσθεσα στο δικο μου e-banking.

mezger
12-12-18, 17:01
Πως γινεται να μου εμφανιζει η δηλωση, ως εισοδημα, ποσο το οποιο εγω ποτε δεν εχω λαβει ως χρημα;
Εννοω, οτι αν πολλαπλασιασω τους μισθους μου επι τους μηνες, σε καμια περιπτωση δεν βγαζει το εισοδημα που δειχνει στη δηλωση!
Δεν εχω αλλα εισοδηματα δε. Ουτε παροχες σε ειδος.
Με αυτη την στρεβλη εμφανιση ομως, μπορει να κοβομαι απο τυχον αλλες παροχες, πχ το τωρινο κοινωνικο μερισμα, αλλα και αλλα.
Πως γινεται, να δειχνει φουσκωμενο ποσο?

Το ποσό στη δήλωση είναι το ποσό που εισέπραξες συν το ποσό που παρακρατήθηκε για την εφορία. Ή ανάποδα: από το φορολογητέο ποσό (που αναγράφεται στη δήλωση), ο εργοδότης πριν στο δώσει κράτησε και έδωσε ένα μέρος στην εφορία ως παρακράτηση φόρου. Αφαίρεσε λοιπόν από το φορολογητέο τον φόρο που παρακρατήθηκε, και θα πρέπει να συμφωνεί με τις εισπράξεις σου. Αν δεν συμφωνεί, τότε υπάρχει πρόβλημα.


Οι τράπεζες αθροίζουν για ευκολία τα είδη πληρωμών που είναι επιλέξιμα για το αφορολόγητο. Το πιο εύκολο είναι να βάλεις αυτούσιο το ποσό στην δήλωση.
Προφανώς και μπορείς να βάλεις άλλο ποσό (μικρότερο ή μεγαλύτερο), εφόσον τεκμηριώνεται. Ειδικά σε περίπτωση κοινού λογαριασμού που η διεκπεραίωση των πληρωμών έχει γίνει από τον ένα δικαιούχο, θεωρώ εντελώς προφανές να αφαιρέσεις κάποιο ποσό από το αφορολόγητο αυτού και να το προσθέσεις στον άλλο.

Δεν είναι ακριβές αυτό γιατί ζητάει τις πληρωμές που έγιναν με ηλεκτρονικά μέσα (κάρτες, e-banking κ.α.) τα οποία είναι αυστηρά προσωπικά. Ακόμα κι αν ο λογαριασμός έχει συνδικαιούχους, οι δαπάνες μπορούν να χρησιμοποιηθούν απ΄αυτόν που τις έκανε (με το προσωπικό του λογαριασμό e-banking, με την προσωπική του κάρτα κλπ), και όχι να μοιράζονται κατά το δοκούν.

Όσον αφορά το κατά πόσο μπορείς να δηλώνεις δαπάνες μεγαλύτερες του εισοδήματος, η σύντομη απάντηση είναι: ναι, όσες θες, δεν έχει καμία μα καμία σημασία.

The long answer: Η εφορία έχει δύο διακριτούς μηχανισμούς για να δει αν φοροδιαφεύγεις.
Ο ένας είναι το γνωστό σύστημα με τα τεκμήρια: θεωρεί ότι για να συντηρήσεις ένα σπίτι, ένα αυτοκίνητο, τρία ελικόπτερα κλπ πρέπει να ξόδεψες Χ ποσό μέσα στο χρόνο, άρα θα σε φορολογήσει γιαυτό το ποσό (εκτός αν δηλώσεις ότι χρησιμοποίησες κεφάλαιο που αποδεδειγμένα περίσσεψε από προηγούμενα έτη, ή που έλαβες από πώληση περιουσιακών στοιχείων κλπ). Οι δαπάνες που κάνεις με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής περιλαμβάνουν προφανώς πληρωμές που έκανες για να συντηρήσεις τον εαυτό σου, το σπίτι σου, το αυτοκίνητο, τα τρία ελικόπτερα. Άρα όχι μόνο δεν είναι τεκμήριο οι δαπάνες, δεν γίνεται με το παρόν σύστημα να είναι τεκμήριο, αφού θα διπλομετρούσαν τα ποσά.
Ο άλλος είναι με έμμεσες μεθόδους, εν ολίγοις κοιτάνε τι δήλωσες ως εισόδημα τα τελευταία Χ χρόνια, και (από τα δεδομένα που παίρνουν από τις τράπεζες) πόσο αυξήθηκε η περιουσία σου το ίδιο διάστημα. Αν δηλαδή δήλωσες ότι έβγαλες 100.000 και στο ίδιο διάστημα μπήκαν στους λογαριασμούς σου 500.000 καινούρια ευρώ (κάνοντας σχετικές αναλύσεις για να αφήσουν απ΄εξω μεταφορές μεταξύ δικών σου λογαριασμών κλπ), τότε έχεις ήδη πρόβλημα και δεν έχει καμία μα καμία σημασία αν εσύ δηλώσεις δαπάνες 500 ευρώ ή 500 χιλιάδες ευρώ (είναι αδιάφορο τι έκανες με τα λεφτά, σημασία έχει ότι μπήκαν σε λογαριασμούς σου).

giorgosk
15-12-18, 00:42
Πως μπορώ να εκτυπώσω ένα έγγραφο που να έχει τα στοιχεία μου και το ΑΦΜ ;;
Το χρειάζομαι για να το δώσω στο νοσοκομείο πριν τη γέννηση του παιδιού μου.

Ή μήπως να δώσω αντίγραφο εκκαθαριστικού ;;

manoulamou
15-12-18, 12:00
Εξαρταται απο τα στοχεια που θελει το νοσοκομειο.
Εαν τους ενδιαφερει μονον ενα επισημο εγγραφο με ονοματεπωνυμο και ΑΦΜ
μπαινεις στην πρωτη σελιδα του λογαριασμου σου στο ΤΑΧΙΣ όπου αναγραφεταιι πχ
ΑΦΜ 123456789 ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΗΜ. ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ
Αντε βρε και με εναν πονο... :)

dimitri_ns
15-12-18, 12:20
Πως μπορώ να εκτυπώσω ένα έγγραφο που να έχει τα στοιχεία μου και το ΑΦΜ ;;
Το χρειάζομαι για να το δώσω στο νοσοκομείο πριν τη γέννηση του παιδιού μου.

Ή μήπως να δώσω αντίγραφο εκκαθαριστικού ;;

Μπαίνεις στο taxisnet, ανοίγεις το Ε1 και με screenshot διαλέγεις το πάνω μέρος που είναι τα στοιχεία σου

Basilhs23_
16-12-18, 00:31
Αν γίνει τροποποιητική σε δήλωση που υποβλήθηκε την φετινή χρονιά και δεν αλλάξει ο τελικός φόρος που υπολογίστηκε υπάρχει πρόστιμο?

mezger
17-12-18, 12:56
Αν γίνει τροποποιητική σε δήλωση που υποβλήθηκε την φετινή χρονιά και δεν αλλάξει ο τελικός φόρος που υπολογίστηκε υπάρχει πρόστιμο?

Υπάρχει πρόσφατη απόφαση (https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/41299) που λέει ότι δεν επιβάλλεται πρόστιμο, αρκεί να μην παραβαίνει κάποια φορολογική διάταξη.
Δεν έχει σημασία δηλαδή το αποτέλεσμα αλλά η ουσία της αλλαγής, π.χ. αν αλλάξεις προστατευόμενα μέλη, φιλοξενούμενο/φιλοξενητή, αριθμό παροχής κατοικίας και άλλα που δεν επηρεάζουν ουσιαστικά τη φορολογία, είσαι ΟΚ.

Basilhs23_
17-12-18, 18:55
Θέλω να προσθέσω δηλούμενο εισόδημα αλλά και να διορθώσω κάτι στον πίνακα των αντικειμενικών δαπανών με τις κατοικίες, το αποτέλεσμα του φόρου δεν επηρεάζεται βέβαια και παραμένει σταθερό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.