PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 [88] 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

8anos
02-04-19, 19:18
Δεν είναι φοροτεχνικός, αλλά είμαι παθός, άρα και μαθός.
Ναι υπόκεινται σε εισφορά αλληλεγγύης, εφόσον είσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας.
Έχει διαφορά στο: σε ποίο κράτος φορολογείται το παγκόσμιο εισόδημα σου.

Σε ευχαριστώ.
Ξέρω ότι αυτό γινόταν και ήταν μεγάλη αβαρία.

Εδώ https://m.naftemporiki.gr/story/1434409 είχα διαβάσει ότι φέτος για τα εισοδήματα που έχουν αποκτηθεί στο εξωτερικό και φορολογηθεί στο εξωτερικό δεν θα υπόκεινται σε εισφορά αλληλεγγύης.
Αυτό πως μπορεί να το κάνεις;
Σε ποιους κωδικούς δηλώνεις αυτά τα εισοδήματα;

Manolis_karas
02-04-19, 21:23
.....Συνεπώς, για τα έτη 2015 και επόμενα, στο εισόδημα αλλοδαπής προέλευσης που αποκτάται από φορολογικό κάτοικο Ελλάδας και για το οποίο η Ελλάδα δεν έχει δικαίωμα φορολόγησης, βάσει ισχύουσας ΣΑΔΦ, δεν επιβάλλεται ειδική εισφορά αλληλεγγύης.

Επίσης, στο εισόδημα ημεδαπής προέλευσης που αποκτάται από φορολογικό κάτοικο αλλοδαπής και για το οποίο η Ελλάδα δεν έχει δικαίωμα φορολόγησης, βάσει της ισχύουσας ΣΑΔΦ, δεν επιβάλλεται ειδική εισφορά αλληλεγγύης....
Παραπάνω έγραψα για το έτος 2014, για το οποίο πλήρωσα ειδική εισφορά αλληλεγγύης. Δεν ξέρω ποιο είναι το εισόδημα στο οποίο δεν έχει δικαίωμα φορολόγησης η Ελλάδα.
Το έγραφα στα εισοδήματα αλλοδαπής προέλευσης, Τώρα αυτός στον οποίο αναφέρομαι είναι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού.

takisxx
03-04-19, 08:48
Καλημερα σας.θα ηθελα να ρωτησω για μια βλακεια που εκανα κανοντας εχθες την δηλωση μου.
Σαν φιλοξενουμενος λοιπον εβαλα το αφμ αυτουνου που με φιλοξενει και το αποδεχτηκε ο αλλος στην δηλωση του ολα καλα μεχρι εδω.αλλα παρατηρησα την εξης πατατα που εκανα,εχω δηλωσει επισης σαν κυρια κατοικια το σπιτι που με φιλοξενει...με ποσοστο συνιδιοκτησιας 100% για 12 μηνες... Τι κανω σε αυτην την περιπτωση ρε παιδια?

Nikiforos
03-04-19, 10:45
Καλημερα σας.θα ηθελα να ρωτησω για μια βλακεια που εκανα κανοντας εχθες την δηλωση μου.
Σαν φιλοξενουμενος λοιπον εβαλα το αφμ αυτουνου που με φιλοξενει και το αποδεχτηκε ο αλλος στην δηλωση του ολα καλα μεχρι εδω.αλλα παρατηρησα την εξης πατατα που εκανα,εχω δηλωσει επισης σαν κυρια κατοικια το σπιτι που με φιλοξενει...με ποσοστο συνιδιοκτησιας 100% για 12 μηνες... Τι κανω σε αυτην την περιπτωση ρε παιδια?

Καλημέρα! δεν σε αφηνει να κανεις διορθωτικη?
γιατι και εγω ειχα κανει περσι πατατα και εκανα διορθωτικη στου πατερα μου και την πηρε.
Δεν ειχα δηλωσει αποδειξεις βασικα γιατι ξεχαστηκα και εβγαλε φορο και μετα που δηλωσα τον εβγαλε!
Τωρα αν δεν την παιρνει το συστημα με τιποτα θα πρεπει να πας στην εφορια που ανηκεις να το κανεις.

lewton
03-04-19, 13:02
Δεν είναι φοροτεχνικός, αλλά είμαι παθός, άρα και μαθός.
Ναι υπόκεινται σε εισφορά αλληλεγγύης, εφόσον είσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας.
Έχει διαφορά στο: σε ποίο κράτος φορολογείται το παγκόσμιο εισόδημα σου.

Κάνω φορολογική δήλωση κάθε χρόνο για το εισόδημά μου από γαιοκτήματα στην Ελλάδα και δεν έχω πληρώσει εισφορά αλληλεγγύης.
Δεν δηλώνω το εισόδημά που έχω στη Γερμανία.

8anos
03-04-19, 13:30
Κάνω φορολογική δήλωση κάθε χρόνο για το εισόδημά μου από γαιοκτήματα στην Ελλάδα και δεν έχω πληρώσει εισφορά αλληλεγγύης.
Δεν δηλώνω το εισόδημά που έχω στη Γερμανία.

Και εγώ κάνω κάθε χρόνο και δεν δηλώνω τα εισοδήματα στην Σουηδία.

Το βασικό ερώτημα είναι για αυτόν που είναι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας και έχει εισοδήματα από το εξωτερικό από χώρες στις οποίες υπάρχει συμφωνία αποφυγής της διπλής φορολογίας.
Αν καταλαβαίνω σωστά εφόσον ο φόρος που έχει πληρώσει στο εξωτερικό υπερκαλύπτει τον ελληνικό φόρο + την εισφορά "αλληλεγγύης" τότε δεν πληρώνει την εισφορά όπως ήταν αναγκασμένος παλιότερα.

dimitri_ns
03-04-19, 13:43
Για όλους εσας, κάτοικοι εξωτερικού, που δεν δηλώνετε στην Ελλάδα τα εισοδήματα του εξωτερικού.

Αν ποτέ αγοράσετε κάτι στην Ελλάδα και δεν μπορείτε να δικαιολογήσετε πόθεν έσχες, θα σας φορολογήσουν με τεκμήρια (το στυλ έβγαζες και δεν δήλωνες)

Μήπως να το ξανασκεφτείτε να τα δηλώνετε και στην Ελλάδα ? (αφορολόγητα είναι έτσι κι αλλιώς αν περιλαμβάνεστε στην μη διπλή φορολογία)

lewton
03-04-19, 13:53
Για όλους εσας, κάτοικοι εξωτερικού, που δεν δηλώνετε στην Ελλάδα τα εισοδήματα του εξωτερικού.

Αν ποτέ αγοράσετε κάτι στην Ελλάδα και δεν μπορείτε να δικαιολογήσετε πόθεν έσχες, θα σας φορολογήσουν με τεκμήρια (το στυλ έβγαζες και δεν δήλωνες)


Μόνο αν αγοράσω κάτι στην Ελλάδα χωρίς να μπορώ να αποδείξω ότι έφερα τα χρήματα από έξω.
Δεν το βγάζω από το μυαλό μου αυτό.
Πληρώνω ένα στεγαστικό στην Ελλάδα για το οποίο πληρώνω ένα ποσό Χ κάθε χρόνο. Εφόσον κάθε χρόνο δείχνω εμβάσματα >= Χ (από λογαριασμό στο εξωτερικό προς λογαριασμό μου στην Ελλάδα) κανείς δε με έχει ενοχλήσει.
Αν έχω <Χ τότε η διαφορά θεωρείται τεκμήριο.

dimitri_ns
03-04-19, 14:04
Μόνο αν αγοράσω κάτι στην Ελλάδα χωρίς να μπορώ να αποδείξω ότι έφερα τα χρήματα από έξω.
Δεν το βγάζω από το μυαλό μου αυτό.
Πληρώνω ένα στεγαστικό στην Ελλάδα για το οποίο πληρώνω ένα ποσό Χ κάθε χρόνο. Εφόσον κάθε χρόνο δείχνω εμβάσματα >= Χ (από λογαριασμό στο εξωτερικό προς λογαριασμό μου στην Ελλάδα) κανείς δε με έχει ενοχλήσει.
Αν έχω <Χ τότε η διαφορά θεωρείται τεκμήριο.

Ακριβώς έτσι
Απλά αν πρόκειται να αγοράσεις ακίνητο/αυτοκίνητο/μηχανάκι, καλύτερα να τα έχεις δηλωμένα παρά να σε χρεώσουν με τεκμήρια και μετά να τρέχεις ν'αποδείξεις, για να σου βγάλουνε την "τεκμηριακή" φορολόγηση

8anos
03-04-19, 14:04
Για όλους εσας, κάτοικοι εξωτερικού, που δεν δηλώνετε στην Ελλάδα τα εισοδήματα του εξωτερικού.

Αν ποτέ αγοράσετε κάτι στην Ελλάδα και δεν μπορείτε να δικαιολογήσετε πόθεν έσχες, θα σας φορολογήσουν με τεκμήρια (το στυλ έβγαζες και δεν δήλωνες)

Μήπως να το ξανασκεφτείτε να τα δηλώνετε και στην Ελλάδα ? (αφορολόγητα είναι έτσι κι αλλιώς αν περιλαμβάνεστε στην μη διπλή φορολογία)

Εφοσον εισαι φορολογικος κατοικος εξωτερικού δεν υπάρχουν τα τεκμηρια και τα ποθεν εσχες αν θελεις να κανεις αγορά.

Λοιπόν εκανα δοκιμή και εβαλα τα εισοδήματα στο 389 και τον φόρο στο 651 και ταταταν:

Μου βάζουν εισφορά "αλληλεγγυης".

Μήπως δηλώνονται σε άλλον κωδικό ή απλά είναι γελοίοι;

Σημείωση: ο φόρος που εχω πληρώσει υπερβαίνει το 50%

mezger
03-04-19, 15:03
Εφοσον εισαι φορολογικος κατοικος εξωτερικού δεν υπάρχουν τα τεκμηρια και τα ποθεν εσχες αν θελεις να κανεις αγορά.

Λοιπόν εκανα δοκιμή και εβαλα τα εισοδήματα στο 389 και τον φόρο στο 651 και ταταταν:

Μου βάζουν εισφορά "αλληλεγγυης".

Μήπως δηλώνονται σε άλλον κωδικό ή απλά είναι γελοίοι;

Σημείωση: ο φόρος που εχω πληρώσει υπερβαίνει το 50%

Οι κωδικοί 389 και 391 είναι για εισοδήματα στα οποία έχει η Ελλάδα δικαίωμα φορολόγησης.
Οπότε είτε είναι κανείς φορολογικός κάτοικος ελλάδας είτε όχι δεν δηλώνει εκεί εισοδήματα που φορολογούνται αποκλειστικά στο εξωτερικό.
Οι φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού όπως σωστά ειπώθηκε δηλώνουν μόνο εισοδήματα που φορολογούνται στην ελλάδα, και για την κάλυψη δαπανών μπορούν να χρησιμοποιήσουν αποδεικτικά εμβασμάτων (δεν υπάρχει δηλαδή υποχρέωση αλλλά ούτε και δυνατότητα να δηλώσουν το παγκόσμιο εισόδημα και εδώ).
Αν είναι κανείς φορολογικός κάτοικος ελλάδας και έχει εισοδήματα εξωτερικού που φορολογούνται αποκλειστικά στο εξωτερικό, δηλώνονται στον κωδικό 657 με σχετική αιτιολογία:
"Εισόδημα που με βάση τις ΣΑΔΦ απαλλάσσεται και από τον φόρο εισοδήματος και από την ειδική εισφορά αλληλεγγύης."
οπότε και απαλάσσονται και από φόρο και από εισφορά (αλλά προσμετρώνται στο συνολικό εισόδημα).

8anos
03-04-19, 15:21
Σε ευχαριστώ πολύ!

cool11
04-04-19, 14:18
Πώς θα χτίζεται το αφορολόγητο: Η νέα απόφαση της ΑΑΔΕ
https://www.news247.gr/oikonomia/pos-tha-chtizetai-to-aforologito-i-nea-apofasi-tis-aade.6709582.html

Αυξηθηκε; Νομιζω ιδια ποσοστα βλεπω.

Cassander
04-04-19, 14:26
Αυτή η @@ με το τεκμαρτό κάποια στιγμη πρέπει να σταματήσει για τους άνεργους.

Ειναι ο άλλος ο κακομοίρης τωρα, 55 ετών, άνεργος, δεν έχει στον ήλιο μοίρα, ο ΟΑΕΔ δε του δινει τιποτε διοτι πέρασε τον χρόνο και επειδη έχει απο κληρονομιά ένα σπίτι με κόστος αντικειμενικης 70.000, του λένε οτι θα πληρώσεις φόρο διοτι δε χρησιμοποίησες κάρτα.

ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ, πως θα σας πληρώσει? Και αν σας πληρώσει, απο που ακριβως θα το έχει κάνει;

Μιλάμε για πολιτική κοροιδίας

takisxx
04-04-19, 21:48
Καλημέρα! δεν σε αφηνει να κανεις διορθωτικη?
γιατι και εγω ειχα κανει περσι πατατα και εκανα διορθωτικη στου πατερα μου και την πηρε.
Δεν ειχα δηλωσει αποδειξεις βασικα γιατι ξεχαστηκα και εβγαλε φορο και μετα που δηλωσα τον εβγαλε!
Τωρα αν δεν την παιρνει το συστημα με τιποτα θα πρεπει να πας στην εφορια που ανηκεις να το κανεις.

Γεια σου φιλε. Οχι δεν με αφηνει ακομα να κανω. Μηπως ανοιξουν αργοτερα οι τροποποιητικες?

Nikiforos
04-04-19, 22:21
Γεια σου φιλε. Οχι δεν με αφηνει ακομα να κανω. Μηπως ανοιξουν αργοτερα οι τροποποιητικες?

δεν το γνωριζω αυτο δυστυχως. Νομιζω οτι ανοιγουν ποιο μετα ομως.

manoulamou
05-04-19, 12:23
Σαββατο 30 Μαρτιου απ ευθειας εξοφληση φορων με χρεωστικη καρτα στο TAXIS
Χθες χρεωθηκε ο λογαριασμος και ... φυσικα
ουτε cent δεν εμφανιστηκε στα Στοιχεια Πληρωμων ποσο μαλλον να αφαιρεθουν απο τις Οφειλες εκτος Ρυθμισης ακομη!
:twisted:

ardi21
08-04-19, 11:31
Να διαγραφει παρακαλω.

manoulamou
09-04-19, 15:57
Ποσες εργασιμες απαιτουνται ωστε να ενημερωθει το συστημα πληρωμων για εξοφληση με DEBIT MasterCard της Εθνικης;
Αυριο συμπληρωνεται μια εβδομαδα απο την εμφανιση στο ΔΙΑΣ της χρεωσης!
Οταν πληρωνα στο γκισε της Τραπεζας δεν αργουσε τοσο πολυ, τι το θελα το νεο συστημα μεσω TAXIS...
:mad:

- - - Updated - - -

FALSE ALARM https://www.adslgr.com/forum/threads/83955-%CE%A7%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%B5-(%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-e-banking)?p=6573823&viewfull=1#post6573823http://
υπαρχει μια επι πλεον ενδειξη για "Συναλλαγή με κάρτα οφειλών εκτός ρυθ."
γεραματα τι να πω! :p

Sephi
13-04-19, 11:57
Καλησπέρα.

Σε περίπτωση που ο πατέρας μου, μου παραχώρησε δωρεάν μέρος του σπιτιού στο οποίο δεν κατοικεί για 4 μήνες, θα δηλώσω 4 μήνες κυριότητας(ή ιδιοκατοίκησης, δεν θυμάμαι τον κωδικό) και ποσοστό συνιδιοκτησίας που αντανακλά την επιφάνεια του χώρου; π.χ. 1 δωμάτιο 16τ.μ. σε διαμέρισμα 80τ.μ. = 20% ?

Ευχαριστώ.

cool11
15-04-19, 08:20
Εχει ανοιξει η δηλωση φορολογιας εισοδηματος για φετος;
Ποιες ειναι οι προθεσμιες;

Nikiforos
15-04-19, 09:08
Εχει ανοιξει η δηλωση φορολογιας εισοδηματος για φετος;
Ποιες ειναι οι προθεσμιες;

καλημέρα, https://www.forin.gr/articles/article/26364/entos-tou-martiou-arxizei-h-upobolh-twn-dhlwsewn
εχει ανοιξει από τον Μαρτιο αλλα μου ειπε εμενα η λογιστρια της δουλειας μου να μην βιαστω γιατι ειχαν ολο προβλήματα τα συστηματα.
είναι ετσι κι αλλιως μεχρι τελη Ιουνιου εχουμε πολύ καιρο ακομα...

cool11
15-04-19, 09:27
καλημέρα, https://www.forin.gr/articles/article/26364/entos-tou-martiou-arxizei-h-upobolh-twn-dhlwsewn
εχει ανοιξει από τον Μαρτιο αλλα μου ειπε εμενα η λογιστρια της δουλειας μου να μην βιαστω γιατι ειχαν ολο προβλήματα τα συστηματα.
είναι ετσι κι αλλιως μεχρι τελη Ιουνιου εχουμε πολύ καιρο ακομα...

Ξερεις γιατι ρωταω;
Γιατι κι εγω ολα τα αρθρα που βλεπω φετος, ειναι κυριως τα περισσοτερα του Μαρτιου, και λενε 'θα ανοιξει' το συστημα.
Φτασαμε μεσα Απριλη, μπηκα σημερα στο taxis, βλέπω οτι ειναι ενεργα τα εικονιδια να μπεις να προχωρησεις για φετος,
αλλα δεν ειδα κανενα αρθρο, οπως καθε χρονο, να λεει οτι οντως πχ απο σημερα ξεκινα η υποβολη.
Λιγο στην ομιχλη, και καπως στα βουβα, σε σχεση με προηγουμενα ετη.

Σκεφτομαι να μπω κανενα βραδυ, και αναλογως τι θα δειξει, να δω αν θα υποβαλλω.

Nikiforos
15-04-19, 09:36
Εγω εχω δει πολλα αρθρα αυτό που εδειξα με μια απλη αναζητηση στο google το βρηκα, α λες για ποιο μετα, εχει και αλλα, τυχαια το εβαλα αυτό τωρα, αλλα τα εχουν πει και στις ειδήσεις στην τηλεοραση ποσες φορες.

manoulamou
15-04-19, 20:20
Καλα περαν των διαφορων προβληματων εντος του συστηματος τωρα που μεσολαβουν και οι πολλαπλες εκλογες βλεπω με τις παρατασεις να φτανουμε... 15Αυγουστο!
:p

dimitri_ns
15-04-19, 21:04
Καλα περαν των διαφορων προβληματων εντος του συστηματος τωρα που μεσολαβουν και οι πολλαπλες εκλογες βλεπω με τις παρατασεις να φτανουμε... 15Αυγουστο!
:p

Οσο θυμάμαι τον εαυτό μου
πάντα τσίτωνα με τα φορολογικά του καλοκαιριού

Το καλοκαίρι είναι για "διακοπές" και ξύσιμο, όχι για σκοτούρες (φορολογικές ή άλλες)

manoulamou
16-04-19, 13:42
ΑΠΟΡΙΑ:
σε ποιες περιπτωσεις και γιατι πρεπει να παμε ΔΟΥ για την εκδοση αποδεικτικου φορολογικης ενημεροτητας
αφου αυτο μπορει να γινει ηλεκτρονικα με μια αιτηση;
Υπαρχουν οφειλες οι οποιες ναι μεν ΔΕΝ εμφανιζονται στο TAXIS πλην ομως υπαρχουν;
:hmm::what:

mezger
16-04-19, 14:01
ΑΠΟΡΙΑ:
σε ποιες περιπτωσεις και γιατι πρεπει να παμε ΔΟΥ για την εκδοση αποδεικτικου φορολογικης ενημεροτητας
αφου αυτο μπορει να γινει ηλεκτρονικα με μια αιτηση;
Υπαρχουν οφειλες οι οποιες ναι μεν ΔΕΝ εμφανιζονται στο TAXIS πλην ομως υπαρχουν;
:hmm::what:

Υπάρχουν διάφορες περιπτώσεις τέτοιων οφειλών που δεν φαίνονται, όπως οφειλές προσωπικών εταιριών, φορος εισοδήματος βεβαιωμένος στον σύζυγο, οφειλές κληρονομούμενου κ.α.
Επίσης μπορεί να μην εκδίδεται ηλεκτρονικά ενημερότητα λόγω έλλειψης παλαιότερων δηλώσεων εισοδήματος/ΦΠΑ, λόγω ύπαρξης μη ληξιπρόθεσμων οφειλών (θέματα που αντιμετωπίζονται στη ΔΟΥ δηλαδή), και τέλος μπορεί να εκδοθεί ενημερότητα και όταν υπάρχουν οφειλές αλλά με παρακράτηση (για να πουλήσεις σπίτι δηλαδή και μέρος του αντιτίμου να πάει κατευθείαν στην εφορία).

manoulamou
17-04-19, 10:36
ΟΚ ευχαριστω θερμα... :worthy: ... αυτο ακριβως το τελευταιο με ενδιεφερε!
Πουλανε ενα αρχαιο διαμερισμα τα παιδια μου, που κληρονομησαν απ τη γιαγια τους κατι χρονια πριν και λογω ανεργιας δεν ειχαν λεφτα να εξοφλησουν ουτε καν τον... ΕΕΤΗΔΕ. Νομιζα οτι ισως χρειαζοταν συνεννοηση με τον αγοραστη αλλά αφου γινεται ετσι ΟΛΑ ΚΑΛΑ. Θα ξελασπωσουμε οικογενειακως απο αρκετες οφειλες!
:clap:

cool11
17-04-19, 10:49
Ρε παιδια, τι ισχυει με τα ζευγαρια-παντρεμενους απο φετος;
Οι γονεις μου μεχρι περυσι ειχαν κοινη φορολογικη δηλωση.
Απο φετος πρεπει να κανουν 2 ξεχωριστες; Ή κοινη οπως ολα τα προηγουμενα χρονια;
(μας εφαγαν οι 'καινοτομιες' στο φορολογικο καθε χρονο...με τους φωστηρες που μπλεξαμε...)

jkoukos
17-04-19, 11:13
Για όποιον δεν θέλει να κάνει χωριστή δήλωση, δεν αλλάζει τίποτα. Όσοι το θέλουν, κάνουν πρώτα γνωστοποίηση της επιθυμίας στην ΑΑΔΕ (εντός συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος) και μετά υποβάλλονται οι δηλώσεις.
Ωστόσο για φέτος το χρονικό όριο για της γνωστοποίηση της επιθυμίας ήταν μέχρι τέλος Φλεβάρη. Άρα ακόμη και να θέλουν οι γονείς σου, τώρα δεν γίνεται να κάνουν χωριστές δηλώσεις για φέτος. Από του χρόνου πάλι.

Πηγή (http://www.odigostoupoliti.eu/forologiki-dilosi-2019-ton-syzygon-koini-xoristi/).

Nikiforos
17-04-19, 11:50
Καλημέρα, όπως ειπαν για φετος ειτε μαζι κανουν , ειτε χωρια οι φοροι θα είναι ξεχωριστα για τον καθενα.

jkoukos
17-04-19, 12:55
Ανέκαθεν η εκκαθάριση γίνεται ξεχωριστά. Απλά στην κοινή δήλωση βγαίνει μία βεβαίωση φόρου, όπου γίνεται συμψηφισμός χρεωστικού και πιστωτικού ποσού μεταξύ των συζύγων.

cool11
17-04-19, 13:25
ok, οποτε δεν αλλαζει κατι, κοινη δηλωση οπως περυσι.
thanks παιδες.

mezger
17-04-19, 15:07
Ανέκαθεν η εκκαθάριση γίνεται ξεχωριστά. Απλά στην κοινή δήλωση βγαίνει μία βεβαίωση φόρου, όπου γίνεται συμψηφισμός χρεωστικού και πιστωτικού ποσού μεταξύ των συζύγων.

Φέτος άλλαξε αυτό, εκδίδονται για όλους ξεχωριστά εκκαθαριστικά και βεβαιώνονται ατομικά οι οφειλές/πιστωνονται ατομικά οι επιστροφές.
Οπότε αν πληρώνουν και οι 2 θα έχουν ξεχωριστές ταυτότητες οφειλής, αν ένας πληρώνει και ένας έχει επιστροφή θα πρέπει να πληρωθεί όλο το ποσό του ενός και θα εισπραχθεί όλη η επιστροφή από τον άλλο κ.ο.κ.

jkoukos
17-04-19, 15:16
Να που μάθαμε κάτι καινούργιο.

GeorgeH
17-04-19, 16:29
Φέτος άλλαξε αυτό, εκδίδονται για όλους ξεχωριστά εκκαθαριστικά και βεβαιώνονται ατομικά οι οφειλές/πιστωνονται ατομικά οι επιστροφές.
Οπότε αν πληρώνουν και οι 2 θα έχουν ξεχωριστές ταυτότητες οφειλής, αν ένας πληρώνει και ένας έχει επιστροφή θα πρέπει να πληρωθεί όλο το ποσό του ενός και θα εισπραχθεί όλη η επιστροφή από τον άλλο κ.ο.κ.
Έγινε υποβολή κοινής δήλωσης και στη γυναίκα μου βγήκε πιστωτικό. Ενώ είναι φορολογικά ενήμερη (μηδέν χρέη από βεβαιωμένες οφειλές και ρυθμίσεις) το ποσό δεν έχει πιστωθεί στον ΙΒΑΝ που δηλώθηκε εδώ και 10 ημέρες περίπου. Γνωρίζουμε κάτι για αυτό, πότε θα πιστωθούν οι επιστροφές; Πήρε κανείς επιστροφή;

manoulamou
18-04-19, 12:07
Εκλογες ερχονται = οι πιστωσεις λιγο πριν
να τις εχουμε φρεσκες...
:twisted:

leasedline
18-04-19, 23:31
αν πάρω δάνειο από ιδιώτη πχ 20000 με τραπεζικό έμβασμα και μετά από 4 μήνες το επιστρέψω (προφορικό άτυπο δάνειο μεταξύ ιδιωτών) θα έχουμε φορολογικό πρόβλημα;

θα μπορούσα να το επιστρέψω (ένα μέρος) σε μετρητά;

mezger
19-04-19, 08:05
αν πάρω δάνειο από ιδιώτη πχ 20000 με τραπεζικό έμβασμα και μετά από 4 μήνες το επιστρέψω (προφορικό άτυπο δάνειο μεταξύ ιδιωτών) θα έχουμε φορολογικό πρόβλημα;

θα μπορούσα να το επιστρέψω (ένα μέρος) σε μετρητά;

Κανονικά κανένα πρόβλημα, υπήρξε όμως μια περίεργη απόφαση που λέει ότι η απεικόνιση των καταθέσεων στο βιβλιάρια συνιστά έγγραφο, άρα οφείλεται χαρτόσημο. Άλλες αποφάσεις όμως έλεγαν το αντίθετο.
Δες εδώ (https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/30535/hl/%CE%B4%CE%B5%CE%B4) και tl;dr
Με βάση την ως άνω απόφαση, λοιπόν, η έννοια του άτυπου δανείου, για το οποίο δεν καταλογίζονται τέλη χαρτοσήμου, περιορίζεται στην καταβολή αυτού με μετρητά και χωρίς έγγραφη συμφωνία, διότι εάν η κατάθεση του ποσού γίνει σε τραπεζικό λογαριασμό και κριθεί υπό του ελέγχου ότι πρόκειται για δάνειο τότε θεωρείται ότι έχει τηρηθεί ο έγγραφος τύπος και συνεπώς καταλογίζονται τέλη χαρτοσήμου.
[...]
με την υπ’ αριθ. 155/2019 απόφασή της με την οποία έκανε δεκτή ενδικοφανή προσφυγή και έκρινε ότι μόνη η κατάθεση του προϊόντος του δανείου σε τραπεζικό λογαριασμό δεν αρκεί για την υπαγωγή του σε τέλος χαρτοσήμου, καθώς για «κριθέντα ως δάνεια μεταξύ ιδιωτών προκειμένου να υπαχθούν σε τέλος χαρτοσήμου απαιτείται η ύπαρξη εγγράφου ή εγγραφή στα βιβλία των επιτηδευματιών. Σε περίπτωση δε, που δεν συντάχθηκε έγγραφο κατά τη σύσταση ή την εξόφληση του δανείου, ούτε υπάρχει σχετική εγγραφή στα βιβλία επιτηδευματιών, δεν συντρέχει περίπτωση καταβολής τέλους χαρτοσήμου».


Κράτα το ότι για να βγήκαν αποφάσεις της ΔΕΔ, σημαίνει ότι κάποιοι ελέγχθηκαν και βεβαιώθηκε χαρτόσημο και έπρεπε να κάνουν προσφυγή για να μην το πληρώσουν (εκτός από έναν γκαντέμη που έπεσε στην περίπτωση)

giorgosk
19-04-19, 20:49
Για να δηλώσω τον γάμο ρώτησα σε γραφείο της εφορίας να πάω στο λογιστή με τα δύο ΑΦΜ και να μου συμπληρώσει ένα έντυπο.
Το έντυπο αυτό μαζί με τη ληξιαρχική πράξη γάμου να τα προσκομίσω στην εφορία.
Γνωρίζετε πως λέγεται το έντυπο αυτό και αν μπορώ να το συμπληρώσω μόνος μου ;;;

jkoukos
19-04-19, 21:06
Αυτά που χρειάζονται (http://www.taxdoctor.gr/images/xrisima-entupa/eforia-ana-tmhmata/mitroou/dhlwsh-gamou/Diadikasia_dhlwshs-gamou-armodia_eforia.doc) και τα έντυπα (http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Services/Polites/e_entipa/e_entipa_docs.html).

8anos
19-04-19, 21:06
Για να δηλώσω τον γάμο ρώτησα σε γραφείο της εφορίας να πάω στο λογιστή με τα δύο ΑΦΜ και να μου συμπληρώσει ένα έντυπο.
Το έντυπο αυτό μαζί με τη ληξιαρχική πράξη γάμου να τα προσκομίσω στην εφορία.
Γνωρίζετε πως λέγεται το έντυπο αυτό και αν μπορώ να το συμπληρώσω μόνος μου ;;;


Ναι μπορείς να το συμπληρώσεις μόνος σου.
Δήλωση μεταβολής ατομικών στοιχείων.

https://www.forin.gr/downloads/download/44/entupo-m1-dhlwsh-apodoshs-a-f-m-metabolhs-atomikwn-stoixeiwn

http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/Services/Polites/documents_e_entipa_2/M7.pdf

giorgosk
19-04-19, 21:25
Ευχαριστώ .

Υπάρχει και πρόστιμο τώρα που έχω αργήσει να δηλώσω τον γάμο ;;

cool11
19-04-19, 22:08
Εγινε κι αυτο.
Με λαθος μαλλον καπου απο το ΙΚΑ, για πρωτη φορα στα χρονικα, στο κουτακι που φαινονταν ολα τα χρονια η συνταξη της μανας μου τωρα ειναι κενο, και το δικο της ποσο μαζι με αυτο του πατερα μου, φαινονται ολα μαζι στο κουτακι που αντιστοιχει στη συνταξη του πατερα!!!!
Τα περασαν/τα ανεβασαν λαθος!
Ο λογιστης κουναγε με νοημα το κεφαλι του...και μου ειπε οτι εχει κι αλλες περιπτωσεις φετος, που τα περασαν λαθος απο τα ταμεια τους.
Δευτερα ειμαι να παω στο ΙΚΑ με το λογιστη, για να δουμε πως θα βγαλουμε ακρη...

Μηχανογραφηση αλα ελληνικα αδερφια.
Παντα πρωτοτυπια σε αυτη τη χωρα.
:(

manoulamou
20-04-19, 11:37
:hmm:
Υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος να βιαζομαστε - με το που ανοιξε η εφαρμογη - για την υποβολη της Φορολογικης Δηλωσης του 2019; Καθε χρονια παρατηρουνται λαθη, παραλειψεις, αστοχιες και καθε χρονια βγαινουν διορθωτικες ή ενημερωτικες εγκυκλιοι μεχρι λιγο πριν την αρχικη ληξη των προθεσμιων... Λιγη υπομονη δεν βλαπτει! :twisted: Απλα να παρακολουθουμε τις εξελιξεις και να προσεχουμε μην φαμε καποιο προστιμο για την μη εγκαιρη καταθεση καποιων στοιχειων...
:whistle:

GeorgeH
22-04-19, 12:45
:hmm:
Υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος να βιαζομαστε - με το που ανοιξε η εφαρμογη - για την υποβολη της Φορολογικης Δηλωσης του 2019; Καθε χρονια παρατηρουνται λαθη, παραλειψεις, αστοχιες και καθε χρονια βγαινουν διορθωτικες ή ενημερωτικες εγκυκλιοι μεχρι λιγο πριν την αρχικη ληξη των προθεσμιων... Λιγη υπομονη δεν βλαπτει! :twisted: Απλα να παρακολουθουμε τις εξελιξεις και να προσεχουμε μην φαμε καποιο προστιμο για την μη εγκαιρη καταθεση καποιων στοιχειων...
:whistle:
Για έναν ιδιωτικό υπάλληλο όπου τα περισσότερα πεδία είναι προσυμπληρωμένα, η ακίνητη και κινητή περιουσία δεν έχουν αλλάξει από την προηγούμενη χρονιά ενώ παράλληλα ξέρει να διαβάζει Ελληνικά ήτοι δεν χρειάζεται τη βοήθεια λογιστή είναι μετρημένα κουκιά. Δεν χρειάζεται να περιμένει ενημερωτικές και διορθωτικές αφού δεν αλλάζει κάτι επί της ουσίας. Συνεπώς είτε την υποβάλει με το που ανοίξει το σύστημα είτε πριν τη λήξη της προθεσμίας είναι το ίδιο και το αυτό.

cool11
22-04-19, 15:02
:hmm:
Υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος να βιαζομαστε - με το που ανοιξε η εφαρμογη - για την υποβολη της Φορολογικης Δηλωσης του 2019; Καθε χρονια παρατηρουνται λαθη, παραλειψεις, αστοχιες και καθε χρονια βγαινουν διορθωτικες ή ενημερωτικες εγκυκλιοι μεχρι λιγο πριν την αρχικη ληξη των προθεσμιων... Λιγη υπομονη δεν βλαπτει! :twisted: Απλα να παρακολουθουμε τις εξελιξεις και να προσεχουμε μην φαμε καποιο προστιμο για την μη εγκαιρη καταθεση καποιων στοιχειων...
:whistle:

Το ερωτημα μου ομως, ειναι το εξης:
ας πουμε λοιπον οτι εχουν ανεβει στοιχεια με λαθη, απο τις υπηρεσιες.
Περιμενοντας εμεις, οντως υπαρχει περιπτωση να τα δουν καποιοι (αν εχει γινει κατι μαζικο λεμε τωρα) υπευθυνοι και να τα διορθωσουν,
ωστε εμεις ως πολιτες να γλυτωσουμε την ταλαιπωρια,
ή θα φτασουμε παραμονη της ληξης υποβολης δηλωσεων, και τα λαθεμενα στοιχεια θα ειναι ακομη ανηρτημενα;

Σημερα εφαγα ηδη μια ταλαιπωρια, πηγα στο ΙΚΑ μαζι με τον λογιστη, και ενω το παλαιο ταμειο των γονιων μου εχει ηδη απορροφηθει απο το ΙΚΑ, ωστοσο, αυτοι οταν ακουσαν για το εν λογω ταμειο, ειπαν οτι δεν εχουμε προσβαση!
Μας εδωσαν κατι τηλεφωνα να καλεσουμε....μαντεψτε, ειτε μιλανε συνεχεια, ειτε δεν το σηκωνουν....
Εγω εργαζομαι. Οι γονεις μου μεγαλοι ανθρωποι. Ειναι δυνατον να χτυπανε τηλεφωνα επι ωρες-μερες, μηπως και το σηκωσει καποιος, να του πουν το προβλημα, για να διορθωθει;
Ειναι δυνατον να το αναλαβει αυτο ο λογιστης;
Δεν ξερω πραγματικα τι θα γινει.
Η μονη μου βεβαιοτητα, οτι κρατος ποτε δεν ημασταν και ουτε θα γινουμε.
Δεν μας σωζει τιποτε, καμια τεχνολογια, καμια κυβερνηση, τιποτε λεμε.
Δεν ξερω πως θα βγει ακρη. Πληρης απογοητευση.
:(

manoulamou
22-04-19, 15:04
@ GeorgeH Αυτη ειναι μια πολυ συγκεκριμενη και ξεκαθαρη περιπτωση, ιδιως εαν υφισταται μια σχετικη οικονομικη ανεση γενικοτερα.
Οι περισσοτεροι που ξερω, περαν των περιπλοκων διαδικασιων, περιμενουν κυριολεκτικα μεχρι την τελευταια ωρα των παρατασεων, ωστε να μπορεσουν να διαχειριστουν τις νεες οφειλες που θα προκυψουν!

:(

ΥΓ

Εφ΄οσον δεν υπαρχει χρεος προς στην Εφορια ή στο ευρυτερο δημοσιο και δηλωνονται κανονικα οι οποιες καταθεσεις, υπαρχει προβλημα να καταθεσει καποιος σημαντικο ποσο μετρητων στην Τραπεζα?
:hmm:

aroutis
22-04-19, 19:06
@ GeorgeH Αυτη ειναι μια πολυ συγκεκριμενη και ξεκαθαρη περιπτωση, ιδιως εαν υφισταται μια σχετικη οικονομικη ανεση γενικοτερα.
Οι περισσοτεροι που ξερω, περαν των περιπλοκων διαδικασιων, περιμενουν κυριολεκτικα μεχρι την τελευταια ωρα των παρατασεων, ωστε να μπορεσουν να διαχειριστουν τις νεες οφειλες που θα προκυψουν!

:(

ΥΓ

Εφ΄οσον δεν υπαρχει χρεος προς στην Εφορια ή στο ευρυτερο δημοσιο και δηλωνονται κανονικα οι οποιες καταθεσεις, υπαρχει προβλημα να καταθεσει καποιος σημαντικο ποσο μετρητων στην Τραπεζα?
:hmm:

Ανω των 20κ θα γίνει Trigger μηχανισμός διερεύνησης περί μαύρου χρήματος. Εφ'οσον δικαιολογείται η πηγή των χρημάτων δεν έχει κάποιος πρόβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.