PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 [89] 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

tsorbi
22-04-19, 19:41
Το ερωτημα μου ομως, ειναι το εξης:
ας πουμε λοιπον οτι εχουν ανεβει στοιχεια με λαθη, απο τις υπηρεσιες.
Περιμενοντας εμεις, οντως υπαρχει περιπτωση να τα δουν καποιοι (αν εχει γινει κατι μαζικο λεμε τωρα) υπευθυνοι και να τα διορθωσουν,
ωστε εμεις ως πολιτες να γλυτωσουμε την ταλαιπωρια,
ή θα φτασουμε παραμονη της ληξης υποβολης δηλωσεων, και τα λαθεμενα στοιχεια θα ειναι ακομη ανηρτημενα;

Σημερα εφαγα ηδη μια ταλαιπωρια, πηγα στο ΙΚΑ μαζι με τον λογιστη, και ενω το παλαιο ταμειο των γονιων μου εχει ηδη απορροφηθει απο το ΙΚΑ, ωστοσο, αυτοι οταν ακουσαν για το εν λογω ταμειο, ειπαν οτι δεν εχουμε προσβαση!
Μας εδωσαν κατι τηλεφωνα να καλεσουμε....μαντεψτε, ειτε μιλανε συνεχεια, ειτε δεν το σηκωνουν....
Εγω εργαζομαι. Οι γονεις μου μεγαλοι ανθρωποι. Ειναι δυνατον να χτυπανε τηλεφωνα επι ωρες-μερες, μηπως και το σηκωσει καποιος, να του πουν το προβλημα, για να διορθωθει;
Ειναι δυνατον να το αναλαβει αυτο ο λογιστης;
Δεν ξερω πραγματικα τι θα γινει.
Η μονη μου βεβαιοτητα, οτι κρατος ποτε δεν ημασταν και ουτε θα γινουμε.
Δεν μας σωζει τιποτε, καμια τεχνολογια, καμια κυβερνηση, τιποτε λεμε.
Δεν ξερω πως θα βγει ακρη. Πληρης απογοητευση.
:(

Πως ξέρετε οτι εχουν ανεβει στοιχεια με λαθη, απο τις υπηρεσιες;
Αν επιτρέπετε πιο ταμείο ειναι;

thourios
23-04-19, 10:27
Θέλω να τυπώσω μια βεβαίωση συντάξεων για φορολογική χρήση του 2018 της μητέρας μο για να αποστείλω σε φορέα ασφάλισης του εξωτερικού.
Υπάρχει κάποιο link γιατί στη σελίδα του ΕΦΚΑ πρώην ΙΚΑ δεν βλέπω να υπάρχει ενημέρωση.
203276

stelakis1914
23-04-19, 18:27
Μπα δεν υπάρχει κάτι. Έχουν παγώσει και οι βεβαιώσεις αλλά και τα ενημερωτικά σημειώματα. Σε επικοινωνία μου μαζί τους τον Ιανουάριο, μου ανέφεραν ότι θα λυθεί στις επόμενες μέρες...

manoulamou
23-04-19, 19:00
Ανω των 20κ θα γίνει Trigger μηχανισμός διερεύνησης περί μαύρου χρήματος. Εφ'οσον δικαιολογείται η πηγή των χρημάτων δεν έχει κάποιος πρόβλημα.
Δηλαδη μονον για ποσα ανω των 20.000- ευρω ενεργοποιειται η σχετικη διαδικασια...
Δικαιολογητικο επισημο υπαρχει ετσι κι αλλιως!
:oneup:

imitheos
23-04-19, 19:24
Μια και διάβασα για εμφάνιση ποσών και δικαιολογητικά, ας ρωτήσω κάτι που θυμήθηκα.

Φίλος είναι συνδικαιούχος μαζί με τον αδερφό του σε λογαριασμό της μητέρας τους. Δεν υπάρχει κάποιο τρομερό ποσό μέσα αλλά ας υποθέσουμε ότι έχει > 20,001€ που διάβασα να λέτε ότι ενεργοποιούνται έλεγχοι. Μέχρι σήμερα αυτό το ποσό (οι τόκοι του για την ακρίβεια) δηλώνονται στη δήλωση της μητέρας. Μετά το θάνατό της, μπορούν να μοιράσουν τα αδέρφια το ποσό στη μέση και να δηλώσουν τους τόκους στις δηλώσεις τους; ή θα φαίνεται σαν ποσό που ήρθε από το πουθενά.

Πέρυσι ή πρόπερσι που τον βοηθούσα με την δήλωσή του, με ρώτησε από περιέργεια και δεν ήξερα να του απαντήσω. Με λίγο ψάξιμο που έκανα, είχα διαβάσει ότι εφόσον είναι συνδικαιούχοι μπορούν να "αναλάβουν" το ποσό χωρίς κληρονομιές και να το αναφέρουν στη δήλωσή τους χωρίς να έχουν προβλήματα με την εφορία. Απλά ρωτάω μήπως κάποιος συμφορουμίτης γνωρίζει κάτι πιο σίγουρο.

Ευχαριστώ.

( Είχα και μια άλλη απορία αν σε κάποιους δεν εμφανίζεται ο μισθός τους στην δήλωσή αλλά διαβάζοντας πιο πίσω σελίδες βρήκα τους cool11 και ardi21 να έχουν και αυτοί θέματα οπότε είναι παρήγορο τουλάχιστον ότι δεν είμαι μόνο εγώ :p Μπαίνω κάθε ημέρα μήπως και εμφανιστεί το ποσό και δεν χρειάζεται να τρέχω στο ΙΚΑ αλλά για την ώρα δεν έχει μπει τίποτα

Edit: Και το επίδομα αλληλεγγύης που μπήκε, μου το εμφανίζει ~23€ λιγότερα από ό,τι νομίζω πως πήρα οπότε και εδώ έχουμε λάθος. )

thourios
23-04-19, 19:51
Για δες λίγο εδώ για τους κοινούς τραπεζικούς λογαριασμούς. Προ καιρού είχα ανεβάσει αυτό (https://www.adslgr.com/forum/threads/83955-%CE%A7%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%B5-(%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-e-banking)?p=6447999#post6447999)

imitheos
23-04-19, 20:03
Για δες λίγο εδώ για τους κοινούς τραπεζικούς λογαριασμούς. Προ καιρού είχα ανεβάσει αυτό (https://www.adslgr.com/forum/threads/83955-%CE%A7%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%B5-(%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-e-banking)?p=6447999#post6447999)

Σε ευχαριστώ για το πολύ λεπτομερές κείμενο. Και εγώ κάτι τέτοιο πρέπει να είχα διαβάσει. Αν το ερμηνεύω καλά (είμαι ο χειρότερος στο reading comprehension "νομικών" κειμένων), α) υποχρεούται να υποβάλει δήλωση φόρου κληρονομιάς στην οποία να αναφέρει το ποσό, β) δεν πληρώνει φόρο _αν_ στη σύμβαση της τράπεζας λέει ότι σε περίπτωση θανάτου το ποσό περνάει στους υπόλοιπους.

manoulamou
25-04-19, 12:53
:hmm:
Επι τοπου πληρωμες στις ΔΟΥ μπορουν να γινουν με (χρεωστικη) καρτα = διαθετουν POS ολες οι εφοριες?
Η κορη μου που τωρα ειναι Ροδο γινεται να εξοφλησει οφειλη που δεν εμφανιζεται στο TAXIS στην τοπικη εφορια;
Ισως ρωταω τα αυτονοητα πλην στο γιουνανισταν ζουμε...
:whistle:

Manolis_karas
25-04-19, 20:21
Καλημέρα, όπως ειπαν για φετος ειτε μαζι κανουν , ειτε χωρια οι φοροι θα είναι ξεχωριστα για τον καθενα.
Σε περίπτωση ξεχωριστών δηλώσεων θα είναι και ξεχωριστά και τα έξοδα για το αφορολόγητο, χωρίς να μπορεί να συμπληρώνει ο ένας τον άλλο.

profitis
02-05-19, 05:57
Παιδια μια γρηγορη ερωτηση αν έχει κανεις παρομοια εμπειρια.

Με τα χρέη αποθανόντα τι γινεται; Π.χ. αν υπαρχει / γινει ρύθμιση, μεταφέρεται στους κληρονομους η ρύθμιση ;

manoulamou
13-05-19, 15:27
Ειχε ερθει ειδοποιητηριο συστημενο για αρχαια οφειλη, που ομως δεν εμφανιζοταν στο TAXIS, εκδοθηκε στις 16 Απριλιου, και αναφερει "εξοφληση εντος 30 ημερων απο την ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ", το παραλαβαμε αρκετα αργοτερα γιατι λειπαμε. Απο πότε τις μετρανε - ΔΗΛΑΔΗ μεχρι πότε πληρωνουμε χωρις επι πλεον επιβαρυνση - προστιμο?
:hmm:

thourios
13-05-19, 16:06
Μάλλον ήδη έχουν προσθέσει τόκους και πρόσθετες οφειλές. Θα πρέπει να αναγράφονται αναλυτικά.
Κάθε μήνα θα προσθέτουν και 2% συν τόκους ανάλογα βέβαια και το είδος της οφειλής.
Καλό είναι να το τακτοποιήσετε.

manoulamou
13-05-19, 16:36
ΔΥΣΤΥΧΩΣ το ξερω εστω και το 0,73% επι του φορου εισοδηματος μερικες φορες ειναι πολυ.
Το συγκεκριμενο ειναι σχεδον 60% επι πλεον!
Αυτο με την ημερομηνια ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗΣ μας καιει, γιατι ελεγα να περιμενω την 13η ... ελεημοσυνη για να το εξοφλησω! Ισως εαν μπορεσω ΑΥΡΙΟ, να παω στην τοπικη ΔΟΥ...
:twisted:

thourios
13-05-19, 17:21
Δυστυχώς. Ότι γράφει δύσκολα ξεγράφει.
Σε μας οφειλή 1200 ευρώ που δεν ξέραμε πως υπήρχε έφτασαν στο σημείο να ζητάνε 18000 ευρώ.
Είμαι στα δικαστήρια. Αφορά οφειλή στο ΕΦΚΑ όχι την εφορία αλλά απείλησαν με αναγκαστικά μέτρα πριν την εκδίκαση της ένστασης.

dimitri_ns
13-05-19, 18:28
Δυστυχώς. Ότι γράφει δύσκολα ξεγράφει.
Σε μας οφειλή 1200 ευρώ που δεν ξέραμε πως υπήρχε έφτασαν στο σημείο να ζητάνε 18000 ευρώ.
Είμαι στα δικαστήρια. Αφορά οφειλή στο ΕΦΚΑ όχι την εφορία αλλά απείλησαν με αναγκαστικά μέτρα πριν την εκδίκαση της ένστασης.

Eφ' άπαξ εξόφληση με διαγραφή προσαυξήσεων, όπου νάναι ψηφίζεται.
Μάλλον θα πρέπει να παραιτηθείτε από το δικαστήριο, για να εμφανισθεί η οφειλή στον EΦΚΑ
Εδώ το προσχέδιο που έχει κατατεθεί στην βουλή
https://www.in.gr/2019/05/06/economy/oikonomikes-eidiseis/olo-nomosxedio-gia-tis-120-doseis-se-eforia-tameia/

thourios
13-05-19, 18:36
Για αυτό λέω ότι γράφει δεν ξεγράφει. Ακόμα και έτσι θα πληρώσουμε 5000 ευρώ.
Σε ένα αρχικό ποσό υποτιθέμενου χρέους 1200 ευρώ.
Θα υποκύψουμε. Τι άλλο να κάνουμε; Άλλο τόκοι άλλο πρόσθετα τέλη και τα δύο τοκίζονται. Εκτός αν και εδώ μπλοφάρουν.
Το πήγαν στις 5040 έκαστος κληρονόμος αν και δεν είχαν οι δύο αποδεχθεί την κληρονομιά. Πάνω από 5000 ευρώ πάει στο ΚΕΑΟ με ότι αυτό συνεπάγεται.
Τελικά στην πραγματικότητα ο κόσμος χρωστάει πολύ λιγότερα από αυτά που του καταλογίζουν.

dimitri_ns
13-05-19, 18:42
Για αυτό λέω ότι γράφει δεν ξεγράφει. Ακόμα και έτσι θα πληρώσουμε 5000 ευρώ.
Σε ένα αρχικό ποσό υποτιθέμενου χρέους 1200 ευρώ.
Θα υποκύψουμε. Εκτός αν και εδώ μπλοφάρουν.

Δεν ξέρω για ΕΦΚΑ, για εφορία διαγράφουν 100% προσαυξήσεις, οπότε αρχικό ποσό + δικηγόροι + παίδεμα.
Εδώ ο άλλος που χρωστούσε 3 δις (3.000.000.000) €, έφαγε 5,5 μήνες για να το σβήσουν
Το Δημόσιο ποτέ δεν πεθαίνει.

thourios
13-05-19, 18:43
Ευτυχώς για δικηγόρο το δικό μου κομμάτι το κάλυψε η νομική προστασία που έχω. Οι προσαυξήσεις ναι αλλά όχι οι τόκοι.

manoulamou
13-05-19, 20:11
Το δικο μας ηταν το παλιο καλο ΕΕΤΗΔΕ απ οταν πεθανε η πεθερα μου, τα παιδια ανεργα για χρονια εναλλαξ, ηρθε και φουσκωσε μεχρι που πουληθηκε κοψοχρονια το διαμερισμα και εμφανιστηκε το ποσον στις μεριδες τους, δεν καταλαβα γιατι δεν συμψηφιστηκε επιτοπου!
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΤΟΥΣ :whistle:

tempo
13-05-19, 20:51
καλησπέρα, μήπως έχετε κάποιο link που να καταχωρείς τα στοιχεία της φορολογικής σου δήλωσης online και να βλέπεις (στο περίπου) το εκαθαριστικό; Θυμάμαι τα προηγούμενα χρόνια είχα βρει κάτι ανάλογο άλλα φέτος δεν βρίσκω....

dimitri_ns
13-05-19, 21:32
καλησπέρα, μήπως έχετε κάποιο link που να καταχωρείς τα στοιχεία της φορολογικής σου δήλωσης online και να βλέπεις (στο περίπου) το εκαθαριστικό; Θυμάμαι τα προηγούμενα χρόνια είχα βρει κάτι ανάλογο άλλα φέτος δεν βρίσκω....

taxisnet, για περιορισμένο αριθμό χρήσεων
Δεν έχει και bugs, είναι της εφορίας
Και να έχει δεν σε πειράζει, τόσα σου λένε να πληρώσεις,τα πληρώνεις, ας είναι και λάθος :p

nodasz
19-05-19, 18:18
Να ρωτήσω αν οι ηλεκτρονικές τροποποιητικές δηλώσεις χωρις πρόστιμο για προηγούμενα χρόνια έχουν ξεκινήσει να υποβάλλονται ή όχι ακόμα ?

tempo
20-05-19, 13:23
taxisnet, για περιορισμένο αριθμό χρήσεων
Δεν έχει και bugs, είναι της εφορίας
Και να έχει δεν σε πειράζει, τόσα σου λένε να πληρώσεις,τα πληρώνεις, ας είναι και λάθος :p

σωστός.....δεν γλυτώνει κανείς......
απλά είμαι σίγουρος ότι την περσινή χρονικά είχα βρει ένα εργαλείο για online υπολογισμό του εαθαριστικού και φέτος δεν μπορώ να το βρω....αν ξέρει κάποιος φίλος ας βοηθήσει, χρήσιμο είναι να βλέπουμε που βρισκόμαστε

elina_77
20-05-19, 13:45
Το δωρεάν προγραμματάκι της nextech κάνει?

http://www.taxbeast.gr/eshop/OutBasketeTax.aspx?iPreSel=5

gedi
08-06-19, 15:25
Το δωρεάν προγραμματάκι της nextech κάνει?

http://www.taxbeast.gr/eshop/OutBasketeTax.aspx?iPreSel=5

Εγώ αυτό χρησιμοποιώ 3 χρόνια τώρα πριν στείλω τη δήλωση. Σε μένα (χωρίς να έχω τίποτα περίπλοκο φορολογικά) και τις τρεις φορές έβγαλε ακριβώς ότι και το τελικό εκκαθαριστικό.

- - - Updated - - -

Έκανα κανονικά τη δήλωση (κοινή για μένα και τη γυναίκα μου), και στο τέλος έβγαλε 2 εκκαθαριστικά, 1 δικό μου πιστωτικό και 1 της γυναίκας μου χρεωστικό.

Όλα τα χρόνια απότι θυμάμαι έβγαζε ένα εκκαθαριστικό και για τους δύο, άλλαξε κάτι φέτος?

Επίσης, αυτό σημαίνει ότι θα συμψηφιστούν και θα μας γυρίσουν τη διαφορά στον ΙΒΑΝ που έβαλα, ή πρέπει να πληρώσω το ποσό της συζύγου και να περιμένω να μου επιστρέψουν ολόκληρο το δικό μου?

Απαντάω μόνος μου (http://www.kathimerini.gr/1009538/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/atomiko-ekka8aristiko-shmeiwma-gia-toys-syzygoys) :p

tempo
08-06-19, 18:15
απο την στιγμή που θα πατήσει κάποιος "Υποβολή δήλωσης" υπάρχει η δυνατότητα να γυρίσει πάλι πίσω στην επεξεργασία της δήλωσης (αφου πλέον έχει δει το εκκαθαριστικό)

slalom
08-06-19, 19:10
Ναι, πριν πατησει την οριστικη υποβολη

apostol70
09-06-19, 17:14
Στον πατέρα μου του εμφανίζει αναδρομικά για την σύνταξη για το 2016 και το 2017. Όταν όμως πατάω τροποποιητική στα έτη εκείνα βλέπω τα αρχικά ποσά. Μήπως πρέπει να περιμένω καμιά ειδική ειδοποίηση;

manoulamou
11-06-19, 11:30
:hmm:
Επι τοπου πληρωμες στις ΔΟΥ μπορουν να γινουν με (χρεωστικη) καρτα = διαθετουν POS ολες οι εφοριες? Η κορη μου που τωρα ειναι Ροδο γινεται να εξοφλησει οφειλη που δεν εμφανιζεται στο TAXIS στην τοπικη εφορια; Ισως ρωταω τα αυτονοητα πλην στο γιουνανισταν ζουμε...
:whistle:
Σκεπτομαι να εξοφλησω με DEBIT Mastercard στην τοπικη ΔΟΥ χρεος, το οποιο δεν εμφανιζεται στο TAXIS. Ξερετε εαν υπαρχει επιλογη λογαριασμου στα μηχανακια POS των εφοριων ή θα πρεπει να μεταφερω στον πρωτευοντα το σχετικο ποσο?


ΥΓ
ημι-ασχετο αλλά αφορα την ΕΦΟΡΙΑ και δεν ηξερα πού να το βαλω!

sdikr
11-06-19, 11:33
Σκεπτομαι να εξοφλησω με DEBIT Mastercard στην τοπικη ΔΟΥ χρεος, το οποιο δεν εμφανιζεται στο TAXIS. Ξερετε εαν υπαρχει επιλογη λογαριασμου στα μηχανακια POS των εφοριων ή θα πρεπει να μεταφερω στον πρωτευοντα το σχετικο ποσο?


ΥΓ
ημι-ασχετο αλλά αφορα την ΕΦΟΡΙΑ και δεν ηξερα πού να το βαλω!

Να κάνεις μεταφορά στον πρωτεύοντα.

thourios
11-06-19, 11:42
Μάλλον μόνο επιταγές δέχονται.

manoulamou
11-06-19, 12:46
http://www.odigostoupoliti.eu/katavoli-ofilon-stis-dou-me-epitages-i-me-metrita/
Αριθμ. ΠΟΛ 1062 – ΦΕΚ B 1744 – 15.06.2016
Αλλαξε κατι μετα απο αυτο;

ΦΥΣΙΚΑ δεν εχω καμια ορεξη να στηνομαι για ωρες στην τραπεζα, υπαρχει μεν αιτηση μεσω IBANK για μπλοκ επιταγων (τρεχουμενος λογαριασμος) πλην ομως μετα πώς τις παραλαμβανω και δεν θα περιμενω καποιο χρονικο διαστημα;

thourios
11-06-19, 13:16
Πάντως στο ΚΕΑΟ Άγιου Κωνσταντίνου που πήγα να μπω σε ρύθμιση με τις 120 δόσεις δέχονται μόνο επιταγές. Ζητάνε Επιτόπου την πρώτη δόση το οποίο σημαίνει ότι πρέπει να βρεις τράπεζα εκείνη την στιγμή για να στην εκδόσει.
Τράπεζα στο μεταξύ στην περιοχή της Ομόνοιας δεν υπάρχει κοντά οπότε ξανά πήγα από την αρχή άλλη μέρα.
Δεν γίνεται online η πληρωμή και η ρύθμιση μέσω της εφαρμογής σε πολλές περιπτώσεις όπως και στην δική μου. Επίσης να πω ότι αν μπει κάποιος στις 120 δόσεις δεν έχει σχεδόν καμία έκπτωση αφού οι δόσεις τοκίζονται.
για να έχει κάποιο όφελος θα πρέπει να περιορίσει τς δόσεις.

manoulamou
11-06-19, 17:39
Θα ρωτησω αυριο τον φοροτεχνικο μου, ο οποιος σιγουρα θα ξερει τι συνθηκες πληρωμων επικρατουν εδω στη ΔΟΥ Αμαρουσιου...
Συμπτωματικα το ραβασακι για το ΕΕΤΗΔΕ που ψαχνομαι να εξοφλησω (εφ΄απαξ) εκδοθηκε στη Γλυφαδα παρ΄ολο που το διαμερισμα της πεθερας μου ηταν στο Παλ. Φαληρο, μαλλον η ΔΕΗ βρισκεται στη Γλυφαδα. :p
ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ και τις λυπητερες για εφετος, εχω και κατι αναδρομικα -τροποποιητικη- ΟΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ

Manolis_karas
11-06-19, 20:31
Στον πατέρα μου του εμφανίζει αναδρομικά για την σύνταξη για το 2016 και το 2017. Όταν όμως πατάω τροποποιητική στα έτη εκείνα βλέπω τα αρχικά ποσά. Μήπως πρέπει να περιμένω καμιά ειδική ειδοποίηση;
Το σύστημα για τις τροποποιητικές στην περίπτωση των αναδρομικών ανοίγει συνήθως τον Νοέμβριο. Η προθεσμία για κατάθεση τροποποιητικών δηλώσεων για αναδρομικά μέχρι πέρυσι τελείωνε στις 31 Δεκεμβρίου.
Κάπου θα λέει για την προθεσμία.

manoulamou
11-06-19, 21:29
Κι αμα χασεις την προθεσμια για την ηλεκτρονικη δηλωση, πας σε μια ΔΟΥ και την κάνεις χειροποιητη?
:hmm:

Nikiforos
12-06-19, 06:34
Κι αμα χασεις την προθεσμια για την ηλεκτρονικη δηλωση, πας σε μια ΔΟΥ και την κάνεις χειροποιητη?
:hmm:

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/N_tropos_ypovolhs.html

1. Μπορώ να υποβάλω εκπρόθεσμη δήλωση φόρου εισοδήματος μέσω Taxisnet;

Οι αρχικές εκπρόθεσμες δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος Ν.Π. και τα συνυποβαλλόμενα με αυτές έντυπα αναλυτικής κατάστασης για τα μισθώματα ακινήτων (Ε2) και του μηχανογραφικού δελτίου οικονομικών στοιχείων επιχειρήσεων και επιτηδευματιών (Ε3) συμπεριλαμβανομένων και των καταστάσεων φορολογικής αναμόρφωσης, υποβάλλονται υποχρεωτικά μέσω διαδικτύου, στο δικτυακό τόπο www.gsis.gr (http://www.gsis.gr).

Καλημερα, σε αλλα αρθρα εχω δει να λενε οτι η εκπροθεσμη εχει προστιμο 100 ευρω ομως, γιαυτο να προσεχουμε να ειμαστε μεσα στις ημερομηνιες που δινουν, εξαλου δινουν και παραταση.
Και τροποποιητικη αν κανει καποιος παλι είναι εκπροθεσμη αν είναι μετα.
Παντως λενε σε αρθρα ότι προστιμα ακυρωθηκαν πχ http://www.enikonomia.gr/my-money/202021,aade-akyrosi-prostimou-se-ekprothesmi-tropopoiitiki-dilosi-eisodi.html για τροποποιητικες όμως όχι αρχικες εκπρόθεσμες, πχ λεει για αλλαγη διευθυνσης μονο.
και εγω κατι ειχα κανει και δεν μου εβαλαν προστιμο αλλα δεν ειχα αλλαξει ποσά πουθενα.

Στην ΔΟΥ πηγα μονο εφόσον γινει χοντρη πατατα που το ειχα καταφερει και δεν μπορουσα να το διορθωσω μετα, κολλησε το συστημα δεν ξερω τι και επεμενε συνεχεια στα ιδια.

manoulamou
12-06-19, 12:52
ΤΕΛΙΚΑ τι απεγινε με αυτη την περιπτωση;;; :hmm:

Στον πατέρα μου του εμφανίζει αναδρομικά για την σύνταξη για το 2016 και το 2017. Όταν όμως πατάω τροποποιητική στα έτη εκείνα βλέπω τα αρχικά ποσά. Μήπως πρέπει να περιμένω καμιά ειδική ειδοποίηση;

Manolis_karas
13-06-19, 19:46
Από το 2017 και μετά κάθε χρόνο κάνω τροποποιητική δήλωση εισοδήματος λόγω αναδρομικών. Το 2017 προσπαθούσα να υποβάλω τροποποιητική 2 φορές κάθε μήνα από τότε που άνοιξα το σύστημα, αλλά δεν είχαν αλλάξει τα ποσά της σύνταξης στη δήλωση και έτσι δεν προχωρούσα στην υποβολή της. Τις πρώρες ημέρες του Νοεμβρίου του 2017 εμφανίστηκαν στο υπό υποβολή Ε1 τα νέα ποσά, έκανα μία επαλήθευση σε σχέση με τις ετήσιες βεβαιώσεις αποδοχών με την αριθμομηχανή και αφού διαπίστωσα ότι τα ποσά ήταν σωστά (μικρές διαφορές κάτω από 1 ευρώ) υπέβαλλα τη τροποποιητική.
Το 2018 δοκίμασα για υποβολή τροποποιητικής μόλις υπέβαλλα την αρχική του 2018 για να δω τις οδηγίες και έπειτα τον Νοέμβριο μπήκα στο σύστημα, τα ποσά της σύνταξης είχαν αλλάξει και υπέβαλλα αμέσως τη τροποποιητική αφού .....
Κάθε χρόνο μόλις αρχίσεις την προσπάθεια για την υποβολή της τροποποιητικής εμφανίζονται μηνύματα τα οποία δίδουν σχετικές οδηγίες για προθεσμίες κλπ.
Ελπίζω να βοήθησα.

manoulamou
23-06-19, 10:33
Εαν καποιος δεν διαθετει e-banking
μπορει καπως - απο καπου να δει, τι ποσο εχει ηδη καλυψει απο το ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ τρεχοντος ετους;
:hmm:

skoupas
23-06-19, 11:28
Η προθεσμία για δήλωση αναδρομικών συντάξεων περασμένων ετών είναι έως το τέλος του έτους υποβολής της τρέχουσας δήλωσης φορολογίας εισοδήματος. Δηλαδή έως το τέλος του 2019 θα δηλωθούν τα ποσά που φαίνονται στις βεβαιώσεις αποδοχών του 2018 και αναφέρουν άλλο έτος φορολογίας. Συνήθως ανοίγει το σύστημα μετά το πέρας προθεσμίας της δήλωσης. Βγαίνει ανακοίνωση πάντα.

minas
23-06-19, 13:16
Εαν καποιος δεν διαθετει e-banking
μπορει καπως - απο καπου να δει, τι ποσο εχει ηδη καλυψει απο το ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ τρεχοντος ετους;
:hmm:

Σίγουρα σε κατάστημα τράπεζας, ίσως και τηλεφωνικά...

tsorbi
23-06-19, 13:18
Εαν καποιος δεν διαθετει e-banking
μπορει καπως - απο καπου να δει, τι ποσο εχει ηδη καλυψει απο το ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ τρεχοντος ετους;
:hmm:

https://www.aade.gr/menoy/miniaies-synallages-kai-lahnoi
Όλες οι κληρώσεις της φορολοταρίας είναι εδώ.
Ισως και να κέρδισες και δεν το ξέρεις.

manoulamou
23-06-19, 13:35
Μηπως ειμαι... ΚΟΔΗΣΟ και δεν το ξερω;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ tsorbi :worthy:
το ειχα σκεφτει κι εγω αλλά βαριομουν να ψαχνω το σχετικο Link...

tsorbi
23-06-19, 14:08
ΚΟΔΗΣΟ-ΚΑΕ
ΚΙΔΗΣΟ
Και κάπως έτσι χάσαμε την μπάλα.

netman
24-06-19, 01:28
https://www.aade.gr/menoy/miniaies-synallages-kai-lahnoi
Όλες οι κληρώσεις της φορολοταρίας είναι εδώ.
Ισως και να κέρδισες και δεν το ξέρεις.

αν κέρδισε,θα είχε λάβει το σχετικό mail ;)

manoulamou
24-06-19, 09:06
αν κέρδισε,θα είχε λάβει το σχετικό mail ;)
Δεν θα με χαλαγαν μερικα ευρω παραπανω,
πλην ομως... για αλλο λογο εβαλε το link = δαπανες προηγουμενων μηνων... :whistle:

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
24-06-19, 10:34
https://www.aade.gr/menoy/miniaies-synallages-kai-lahnoi
Όλες οι κληρώσεις της φορολοταρίας είναι εδώ.
Ισως και να κέρδισες και δεν το ξέρεις.
Πραγματικά έμεινα με το στόμα ανοιχτό όταν άκουγα την υπάλληλο στη ΔΟΥ να μου προτείνει να προσκομίσω ως αποδεικτικό εξόδων, το χαρτί των κληρώσεων :worthy:
Νταξ δε λέω, να βοηθήσει θέλει. Αλλά έλεος :bless:

slalom
24-06-19, 11:10
Η αλλαγη στοιχειων ταυτοτητας απο το gsis λειτουργει?

stelakis1914
24-06-19, 11:20
Όχι πρέπει να επισκεφτείς το μητρώο της ΔΟΥ που ανήκεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.