PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 [90] 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

leasedline
30-06-19, 14:41
αν κάποιος σου χρωστάει χρήματα και τα βάλει σε ΙΒΑΝ σου, μετά το δηλώνεις ως δωρεά;

το έχει κάνει κανείς; έχει φασαρία;

slalom
30-06-19, 21:47
Του ειχα στειλει λεφτα, μετα απο καιρο μου τα επεστρεψε
Ουτε καν ασχοληθηκα για αυτο που λες

GREGORYMO
30-06-19, 22:16
αν κάποιος σου χρωστάει χρήματα και τα βάλει σε ΙΒΑΝ σου, μετά το δηλώνεις ως δωρεά;

το έχει κάνει κανείς; έχει φασαρία;

ΠΟΛΛΑ ???

leasedline
01-07-19, 00:41
πάνω από 10


ΠΟΛΛΑ ???

GREGORYMO
01-07-19, 08:17
πάνω από 10

Σε κάθε περίπτωση, εξετάζονται τα πραγματικά περιστατικά. Αν πραγματι ήταν δανεικά και πισετε τους αρμόδιους, όλα οκ.

8anos
01-07-19, 10:59
Αν το δηλώσετε ως δωρεά νομίζω ότι θα πληρώσετε φόρο.

GREGORYMO
01-07-19, 11:10
αν κάποιος σου χρωστάει χρήματα και τα βάλει σε ΙΒΑΝ σου, μετά το δηλώνεις ως δωρεά;

το έχει κάνει κανείς; έχει φασαρία;

Η δωρεά, έχει φόρο 10% .

mezger
01-07-19, 11:47
Η δωρεά, έχει φόρο 10% .

Και αν δεν είναι μεταξύ κοντινών συγγενών έχει πολύ περισσότερο.
Το δάνειο απο την άλλη μπορεί να έχει και χαρτόσημο.
Και στις δύο περιπτώσεις ο δωρητής/δανειστής πρέπει να το δηλώσει και αποτελέι τεκμήριο, οπότε μπορεί να έχει πολύ μεγάλη επιβάρυνση αν δε μπορεί να το καλύψει.
Δε μας είπες και αν τα έδωσες αρχικά μέσω τράπεζας, αν ναι τουλάχιστον φαίνεται ότι δεν είναι καινούριο χρήμα, αν όχι δυσκολεύει το πράγμα.

leasedline
01-07-19, 12:48
Και αν δεν είναι μεταξύ κοντινών συγγενών έχει πολύ περισσότερο.
Το δάνειο απο την άλλη μπορεί να έχει και χαρτόσημο.
Και στις δύο περιπτώσεις ο δωρητής/δανειστής πρέπει να το δηλώσει και αποτελέι τεκμήριο, οπότε μπορεί να έχει πολύ μεγάλη επιβάρυνση αν δε μπορεί να το καλύψει.
Δε μας είπες και αν τα έδωσες αρχικά μέσω τράπεζας, αν ναι τουλάχιστον φαίνεται ότι δεν είναι καινούριο χρήμα, αν όχι δυσκολεύει το πράγμα.

όχι και γιαυτό σκέφτομαι να τα δηλώσω....

manoulamou
01-07-19, 13:15
Μηπως να διευκρινιζαμε και το πώς εγιναν ΔΑΝΕΙΚΑ;
:whistle:

leasedline
01-07-19, 15:19
Μηπως να διευκρινιζαμε και το πώς εγιναν ΔΑΝΕΙΚΑ;
:whistle:
τον βοηθούσα επί χρόνια και επιτέλους κατάφερε να πιάσει την καλή!

manoulamou
01-07-19, 15:55
Ουσιαστικα ατυπες δωρεες αλλά το πώς θα φανουν στη δηλωση ειναι ενα θεματακι οντως!

- - - Updated - - -

γι΄αυτο πολλοι λενε να μην μπλεκουμε οικονομικα - επαγγελματικα σε φιλικες - συγγενικες σχεσεις...

slalom
01-07-19, 16:50
τον βοηθούσα επί χρόνια και επιτέλους κατάφερε να πιάσει την καλή!
Οπως του τα εδωσες, πρεπει να στα επιστρεψει

GREGORYMO
01-07-19, 16:56
Οπως του τα εδωσες, πρεπει να στα επιστρεψει

ΤΩΡΑ, δεν έχουμε capital controls, θα πάει στην τράπεζα, θα τα σηκώσει και θα στα δώσει στο χέρι.
ΥΓ. Αν είναι ΜΑΥΡΑ, κάνετε μια δωρεά, πληρώνεις 10%, αλλά τα νομιμοποίεις και αγοράζεις ότι θες.

manoulamou
17-07-19, 19:05
Ξερετε με απολυτη βεβαιοτητα
εαν υπαρχουν καποια συγκεκριμενα στοιχεια που ΔΕΝ μπορουν να αλλαχθουν
εαν εχει γινει προσωρινη αποθηκευση;
:hmm:

mezger
17-07-19, 19:19
Ξερετε με απολυτη βεβαιοτητα
εαν υπαρχουν καποια συγκεκριμενα στοιχεια που ΔΕΝ μπορουν να αλλαχθουν
εαν εχει γινει προσωρινη αποθηκευση;
:hmm:

Όλα όσα δεν είναι πορτοκαλί αλλάζουν/διαγράφονται/επαναφέρονται στην αρχική κατάσταση, εκτος από τις φιλοξενίες επειδή εξαρτώνται και από δήλωση αλλουνού (οπότε ανάλογα τι έχει κάνει και ο άλλος μπορεί να μην επιδέχονται διαγραφή ή αλλαγή)

Manolis_karas
17-07-19, 19:48
Ξερετε με απολυτη βεβαιοτητα
εαν υπαρχουν καποια συγκεκριμενα στοιχεια που ΔΕΝ μπορουν να αλλαχθουν
εαν εχει γινει προσωρινη αποθηκευση;:hmm:

ΟΙ προσωπικές πληροφορίες της αρχικής οθόνης αν δηλώσεις ότι είναι σωστές αλλάζουν μόνο με παρουσία στη ΔΟΥ. Τα προσυμπληρωμένα στοιχεία και νούμερα δεν αλλάζουν παρά μόνο με παρουσία στη ΔΟΥ. Όλα τα άλλα αλλάζουν μέχρι την οριστική υποβολή.

meletis
18-07-19, 00:53
Καλησπέρα , έχω μια ερώτηση καθώς ο λογιστής μου είπε δεν χρειάζεται.

Είμαι προστατευόμενο μέλος ( <25 ετών), ωστόσο πέρσι μέσω ενός προγράμματος δούλεψα 3 μήνες με σύμβαση ορισμένου χρόνου και είχα εισόδημα.

Μου έδωσαν εκκαθάριση μισθοδοσίας.

Το σωστό είναι να δηλωθούν , ο λογιστής λέει δεν χρειάζεται λόγω ότι είμαι προστατευόμενος μέλος και με καλύπτει το εισόδημα των γονιών.

Μέχρι περσι έκανα ξεχωριστά δήλωση λόγω κατοχής γηπέδων.

Επιπλέον είχα και κάποια ιατρικά έξοδα , έλεγα να τα δηλώσω .

manoulamou
18-07-19, 08:56
Όλα όσα δεν είναι πορτοκαλί αλλάζουν/διαγράφονται/επαναφέρονται στην αρχική κατάσταση, εκτος από τις φιλοξενίες επειδή εξαρτώνται και από δήλωση αλλουνού (οπότε ανάλογα τι έχει κάνει και ο άλλος μπορεί να μην επιδέχονται διαγραφή ή αλλαγή)


ΟΙ προσωπικές πληροφορίες της αρχικής οθόνης αν δηλώσεις ότι είναι σωστές αλλάζουν μόνο με παρουσία στη ΔΟΥ. Τα προσυμπληρωμένα στοιχεία και νούμερα δεν αλλάζουν παρά μόνο με παρουσία στη ΔΟΥ. Όλα τα άλλα αλλάζουν μέχρι την οριστική υποβολή.
Εγω κανω ολες τις οικογενειακες δηλωσεις. Το προβλημα το εχω με την κορη.
Πληρωσε περισυ 2 μηνες νοικι στα Πετραλωνα αλλά απο αρχες του 2018 ως φοιτητρια στη Ροδο ηταν φιλοξενουμενη σε ιδρυμα -κατι σαν εστια. Τωρα δουλευει σεζον...
Ακομη δεν ξερει τι ακριβως δηλωσαν απο το ιδρυμα που υπαγεται στο Προνοιας. Εαν τη δηλωσαν για παραπανω μηνες εκει τι γινεται;
Εαν δεν την εμφανιζουν καθολου ΟΚ την βαζω στο Μαρουσι ως φιλοξενουμενη.
Θα εχει προβλημα - στην απιθανη περιπτωση ελεγχου - με τις συναλλαγες που εγιναν σχεδον ολες στη Ροδο;
Ποια διευθυνση δηλωνεται ως κατοικια στην πρωτη σελιδα;

- - - Updated - - -

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ενω δουλευει στη Ροδο,
όπου ειναι εως αδυνατο να τρεχει ΕΑΝ χρειαστει στη τοπικη ΔΟΥ, ποσο μαλλον εδω πανω!
Δεν ειναι "προστατευομενο" μελος εννοειται...

sdikr
18-07-19, 10:26
Καλησπέρα , έχω μια ερώτηση καθώς ο λογιστής μου είπε δεν χρειάζεται.

Είμαι προστατευόμενο μέλος ( <25 ετών), ωστόσο πέρσι μέσω ενός προγράμματος δούλεψα 3 μήνες με σύμβαση ορισμένου χρόνου και είχα εισόδημα.

Μου έδωσαν εκκαθάριση μισθοδοσίας.

Το σωστό είναι να δηλωθούν , ο λογιστής λέει δεν χρειάζεται λόγω ότι είμαι προστατευόμενος μέλος και με καλύπτει το εισόδημα των γονιών.

Μέχρι περσι έκανα ξεχωριστά δήλωση λόγω κατοχής γηπέδων.

Επιπλέον είχα και κάποια ιατρικά έξοδα , έλεγα να τα δηλώσω .

ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.forologikanea.gr/news/pote-oi-neoi-pou-kleinoun-ta-18-einai-upoxreomenoi-na-upobaloun-diki-tous-dilosi/

mezger
18-07-19, 14:48
Εγω κανω ολες τις οικογενειακες δηλωσεις. Το προβλημα το εχω με την κορη.
Πληρωσε περισυ 2 μηνες νοικι στα Πετραλωνα αλλά απο αρχες του 2018 ως φοιτητρια στη Ροδο ηταν φιλοξενουμενη σε ιδρυμα -κατι σαν εστια. Τωρα δουλευει σεζον...
Ακομη δεν ξερει τι ακριβως δηλωσαν απο το ιδρυμα που υπαγεται στο Προνοιας. Εαν τη δηλωσαν για παραπανω μηνες εκει τι γινεται;
Εαν δεν την εμφανιζουν καθολου ΟΚ την βαζω στο Μαρουσι ως φιλοξενουμενη.
Θα εχει προβλημα - στην απιθανη περιπτωση ελεγχου - με τις συναλλαγες που εγιναν σχεδον ολες στη Ροδο;
Ποια διευθυνση δηλωνεται ως κατοικια στην πρωτη σελιδα;

- - - Updated - - -

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ενω δουλευει στη Ροδο,
όπου ειναι εως αδυνατο να τρεχει ΕΑΝ χρειαστει στη τοπικη ΔΟΥ, ποσο μαλλον εδω πανω!
Δεν ειναι "προστατευομενο" μελος εννοειται...

Το ίδρυμα (τα νομικά πρόσωπα γενικότερα) δεν δηλώνουν φιλοξενούμενους, οπότε μπορεί να δηλώσει κανονικά τη φιλοξενία.
Πρόσεξε επίσης ότι η φιλοξενία από νομικό πρόσωπο δεν την αποκλείει από επιδόματα όπως π.χ. το κοινωνικό μέρισμα (εάν και όποτε δωθεί).
Η διεύθυνση στην πρώτη σελίδα είναι η διεύθυνση που είναι δηλωμένη στο μητρώο, η οποία και πρέπει να είναι η τρέχουσα.
Η αλλαγή διεύθυνσης μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά ("Αλλαγή στοιχείων μητρώου" στο taxis), αλλά για να εμφανιστεί η αλλαγη στην δήλωση πρέπει να γίνει πριν γίνει η επιβεβαίωση στοιχείων στην εφαρμογή των δηλώσεων.
Αν έχει γίνει επιβεβαίωση με λάθος διεύθυνση και δε θέλεις να το αφήσεις έτσι, χρειάζεται τηλέφωνο στο helpdesk της ΑΑΔΕ για να ακυρωσουν την επιβεβαίωση και να την ξανακάνεις.

Manolis_karas
18-07-19, 21:06
Καλησπέρα ,...
... Επιπλέον είχα και κάποια ιατρικά έξοδα , έλεγα να τα δηλώσω .
Τα ιατροφαρμακευτικά έξοδα δηλώνονται και μετρούν μαζί με τα λοιπά γενικά έξοδα για το κτίσιμο του αφορολόγητου και μόνο αν έχουν πληρωθεί ηλεκτρονικά (πιστωτική ή χρεωστική κάρτα, ibank κλπ)

meletis
19-07-19, 15:46
ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.forologikanea.gr/news/pote-oi-neoi-pou-kleinoun-ta-18-einai-upoxreomenoi-na-upobaloun-diki-tous-dilosi/
Θα το ψάξω , ευχαριστώ.

Τα ιατροφαρμακευτικά έξοδα δηλώνονται και μετρούν μαζί με τα λοιπά γενικά έξοδα για το κτίσιμο του αφορολόγητου και μόνο αν έχουν πληρωθεί ηλεκτρονικά (πιστωτική ή χρεωστική κάρτα, ibank κλπ)
Με χρήσης της χρεωστικής μου κάρτας πληρώθηκαν.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
19-07-19, 16:01
Τα ιατροφαρμακευτικά έξοδα δηλώνονται και μετρούν μαζί με τα λοιπά γενικά έξοδα για το κτίσιμο του αφορολόγητου και μόνο αν έχουν πληρωθεί ηλεκτρονικά (πιστωτική ή χρεωστική κάρτα, ibank κλπ)
Αυτό σημαίνει πως σε ενδεχόμενο έλεγχο μπορεί να ζητηθεί και αποδεικτικό πληρωμής από την τράπεζα, εκτός από την απόδειξη είσπραξης;

GREGORYMO
19-07-19, 16:07
Θα το ψάξω , ευχαριστώ.

Με χρήσης της χρεωστικής μου κάρτας πληρώθηκαν.

Τα ίατρικα, τα κόψανε οι συριζεοι και δεν μειώνουν το φόρο.
Μετρούν απλά στο αφορολογητο όπως οι αποδείξεις super market.

- - - Updated - - -


Τα ιατροφαρμακευτικά έξοδα δηλώνονται και μετρούν μαζί με τα λοιπά γενικά έξοδα για το κτίσιμο του αφορολόγητου και μόνο αν έχουν πληρωθεί ηλεκτρονικά (πιστωτική ή χρεωστική κάρτα, ibank κλπ)

Ότι ισχύει για όλες τις άλλες αποδείξεις ισχύει και για τα ιατρικά. Στον ίδιο Κούβα μπαίνουν.

- - - Updated - - -


Αυτό σημαίνει πως σε ενδεχόμενο έλεγχο μπορεί να ζητηθεί και αποδεικτικό πληρωμής από την τράπεζα, εκτός από την απόδειξη είσπραξης;

Όχι.
Ότι ισχύει για την απόδειξη από το super market, το ίδιο ισχύει και για τα ιατρικά.

manoulamou
20-07-19, 17:16
Το ίδρυμα (τα νομικά πρόσωπα γενικότερα) δεν δηλώνουν φιλοξενούμενους, οπότε μπορεί να δηλώσει κανονικά τη φιλοξενία.
Πρόσεξε επίσης ότι η φιλοξενία από νομικό πρόσωπο δεν την αποκλείει από επιδόματα όπως π.χ. το κοινωνικό μέρισμα (εάν και όποτε δωθεί).
Η διεύθυνση στην πρώτη σελίδα είναι η διεύθυνση που είναι δηλωμένη στο μητρώο, η οποία και πρέπει να είναι η τρέχουσα.
Η αλλαγή διεύθυνσης μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά ("Αλλαγή στοιχείων μητρώου" στο taxis), αλλά για να εμφανιστεί η αλλαγη στην δήλωση πρέπει να γίνει πριν γίνει η επιβεβαίωση στοιχείων στην εφαρμογή των δηλώσεων.
Αν έχει γίνει επιβεβαίωση με λάθος διεύθυνση και δε θέλεις να το αφήσεις έτσι, χρειάζεται τηλέφωνο στο helpdesk της ΑΑΔΕ για να ακυρωσουν την επιβεβαίωση και να την ξανακάνεις.
:worthy: Θερμα ευχαριστω!
Εχω παθει εναν μικρο πανικο τοσο για τους μηνες οσο και για τα τετραγωνικα επειδη καπου διαβασα οτι τα διασταυρωνουν και ΕΑΝ διαφερουν ισως ΜΠΛΟΚΑΡΟΥΝ τη δηλωση.

Ενα τελευταιο... η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ * ειναι απλα τυπικη - επικοινωνιας, δηλαδη μπορω να βαλω ακομη και την δικη μου ή πρεπει να ειναι καποια συγκεκριμενη πχ η πιο μακροχρονια; Τωρα εμφανιζεται η παλια, εκει όπου εμενε με ενοικιο...

*** ξερω πως με βαση αυτη υπαγεται σε "αρμοδια" ΔΟΥ

- - - Updated - - -

ΥΓ
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ θα μπορουσα κι εγω να την δηλωσω ως φιλοξενουμενη...
αλλά ετσι θα χασει το κοινωνικο μερισμα που επαιρνε και που δεν παιρνει ουτε ο γιος μου παρότι ηταν μακροχρονια ανεργος με ΜΗΔΕΝ εισοδημα
:hmm:

GREGORYMO
20-07-19, 18:43
:worthy: Θερμα ευχαριστω!
Εχω παθει εναν μικρο πανικο τοσο για τους μηνες οσο και για τα τετραγωνικα επειδη καπου διαβασα οτι τα διασταυρωνουν και ΕΑΝ διαφερουν ισως ΜΠΛΟΚΑΡΟΥΝ τη δηλωση.

Ενα τελευταιο... η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ * ειναι απλα τυπικη - επικοινωνιας, δηλαδη μπορω να βαλω ακομη και την δικη μου ή πρεπει να ειναι καποια συγκεκριμενη πχ η πιο μακροχρονια; Τωρα εμφανιζεται η παλια, εκει όπου εμενε με ενοικιο...

*** ξερω πως με βαση αυτη υπαγεται σε "αρμοδια" ΔΟΥ

- - - Updated - - -

ΥΓ
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ θα μπορουσα κι εγω να την δηλωσω ως φιλοξενουμενη...
αλλά ετσι θα χασει το κοινωνικο μερισμα που επαιρνε και που δεν παιρνει ουτε ο γιος μου παρότι ηταν μακροχρονια ανεργος με ΜΗΔΕΝ εισοδημα
:hmm:
Το κοινωνικό μέρισμα, για φέτος δοθηκε! Δεν το πήρατε χαμπάρι ? Απλά, αντί για Δεκεμβρίο που δινόταν κάθε χρόνο, το έδωσαν το φέτος τον ΜΑΙΟ ! (αφορούσε μόνο συνταξιούχους).
ΥΓ. Οπότε, δεν έχετε να χάσετε κάτι.

manoulamou
21-07-19, 10:30
ΦΥΣΙΚΑ το ξερω, μιλαω για το επομενο ΕΑΝ και εφ΄ οσον δοθει, χλωμο το βλεπω...

ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ σχετικα με την φιλοξενια - κατοικια - διευθυνση της κορης:
Αφου δεν θα εμφανιζεται απο το Ιδρυμα προς την Εφορια επισημως
(μια απλη βεβαιωση θα της δωσουν λεει)
(1) Προτιμω να την δηλωσω εγω ως φιλοξενουμενη πιο απλο για ολους
(2) ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ θα βαλω την δικη μου ως φιλοξενουσα, αλλαζοντας την πριν ξεκινησω την δικη της φορολογικη δηλωση
ΣΩΣΤΑ; :hmm:

Πονοκεφαλος μ΄επιασε τοσο που εαν δεν ειμαι σιγουρη, θα καταφυγω στον παλιο μας φοροτεχνικο...

thourios
21-07-19, 11:53
Αυτό ακριβώς φτιάχνω αυτήν την στιγμή.
Στο Ε1 πας στον πίνακα 2 και στο 19. Πατάς στο ΕΔΩ. Μετά εισαγωγή νέας Εγγραφής. βάζεις το ΑΦM της κόρης σου τα τετραγωνικά και τους μήνες φιλοξενίας.
κατόπιν μεταφορά στην δήλωση. Έτσι θα ενεργοποιηθεί και το κουτάκι ΝΑι στο 007 δεξιά στην δήλωση.

Μετά μπορεί να κάνει η κόρη σου την δήλωση και να αποδεχθεί ότι την φιλοξένησες.

Δες εδώ.
205371

205370

manoulamou
21-07-19, 13:23
ΕΑΝ οντως ΔΕΝ δηλωνονται απο το Ιδρυμα επισημως στην Εφορια οι φιλοξενουμενοι
τοτε ΝΑΙ αυτο θα κανω - ξεκαθαρα πραματα!
Με τρομαζει το θεμα με ενδεχομενο ΚΛΕΙΔΩΜΑ της δηλωσης... στο παραπεντε της ληξης τους... που παρασυρει και την δικη μου ισως...
:(

- - - Updated - - -

ΚΕΝΤΡΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ - ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ
συστεγαζομενο με το
ΚΕΝΤΡΟ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΜΕΡΙΜΝΑΣ ΘΗΛΕΩΝ ΡΟΔΟΥ - ορφανοτροφειο..
:whistle:

bomberb17
21-07-19, 23:48
Υπάρχει κάποιο δωρεάν και αξιόπιστο πρόγραμμα υπολογισμού φόρου ΦΠ για το 2019? (που να κάνει εκκαθάριση - εκτός από τις λίγες φορές που βγάζει το ίδιο το taxis το ποσό). Με λίγο googlάρισμα δεν έχω βρει κάτι..

tsorbi
22-07-19, 08:08
http://www.nextech.gr/

thourios
22-07-19, 09:38
http://www.nextech.gr/

Έψαξα και εγώ να βρω εφαρμογή online αλλά πλην αυτής παραπάνω δεν βρήκα.

bomberb17
22-07-19, 13:04
Ευχαριστούμε. Μου κάνει εντύπωση φέτος, παλαιότερα ήταν ένα σωρό διαθέσιμες εφαρμογές online, σε περιοδικά κλπ...

mezger
22-07-19, 13:33
ΦΥΣΙΚΑ το ξερω, μιλαω για το επομενο ΕΑΝ και εφ΄ οσον δοθει, χλωμο το βλεπω...

ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ σχετικα με την φιλοξενια - κατοικια - διευθυνση της κορης:
Αφου δεν θα εμφανιζεται απο το Ιδρυμα προς την Εφορια επισημως
(μια απλη βεβαιωση θα της δωσουν λεει)
(1) Προτιμω να την δηλωσω εγω ως φιλοξενουμενη πιο απλο για ολους
(2) ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ θα βαλω την δικη μου ως φιλοξενουσα, αλλαζοντας την πριν ξεκινησω την δικη της φορολογικη δηλωση
ΣΩΣΤΑ; :hmm:

Πονοκεφαλος μ΄επιασε τοσο που εαν δεν ειμαι σιγουρη, θα καταφυγω στον παλιο μας φοροτεχνικο...

Θα έλεγα στο (2) ναι, καθαρα για πρακτικούς λόγους (δεν είναι κάτι που ελέγχεται ή έχει ιδιαίτερη σημασία), και για το (1) όχι - να την βάλεις δηλαδή φιλοξενούμενη στο ίδρυμα, just in case (δεν κερδίζεις τίποτα με το να την βάλεις εσύ φιλοξενούμενη). Το ότι έμενε στο ίδρυμα είναι πραγματικό γεγονός και με τη βεβαίωση καλύπτεται ακόμα και στην (απίθανη) περίπτωση μελλοντικού ελέγχου.

thourios
22-07-19, 14:34
Διαφορετικό ποσό μου έβγαλε η εφαρμογή στην πληρωμή μιας δήλωσης. 597 το taxis net ενώ 631 η εφαρμογή.

bomberb17
22-07-19, 15:06
Διαφορετικό ποσό μου έβγαλε η εφαρμογή στην πληρωμή μιας δήλωσης. 597 το taxis net ενώ 631 η εφαρμογή.

Ανέκαθεν τα όποια προγράμματα που κυκλοφορούσαν είχαν μια μικρή απόκλιση, ποτέ κανένα δε μου έβγαλε το ποσό ακριβώς. Ο σκοπός είναι να σου δίνει μια ιδέα το τι πρόκειται να πληρώσεις (ή να πάρεις για τις λίγες πλέον περιπτώσεις...)

manoulamou
22-07-19, 15:49
Θα έλεγα στο (2) ναι, καθαρα για πρακτικούς λόγους (δεν είναι κάτι που ελέγχεται ή έχει ιδιαίτερη σημασία), και για το (1) όχι - να την βάλεις δηλαδή φιλοξενούμενη στο ίδρυμα, just in case (δεν κερδίζεις τίποτα με το να την βάλεις εσύ φιλοξενούμενη). Το ότι έμενε στο ίδρυμα είναι πραγματικό γεγονός και με τη βεβαίωση καλύπτεται ακόμα και στην (απίθανη) περίπτωση μελλοντικού ελέγχου.
Η διευθυνση μπορει να αλλαξει και πριν την υποβολη αλλά και μετα, δεν μ΄ενοχλει αυτο.

Αυριο θα εχουμε στα χερια μας την επισημη βεβαιωση απο το Ιδρυμα και ελπιζω να ειναι ολα συμπληρωμενα οπως πρεπει, γιατι ο φοβος μου αφορα αυτα που διαβασα περι κλειδωματος...
Δεν ειμαστε για τετοια κατι μερες πριν τη ληξη!
:hmm:

GREGORYMO
22-07-19, 16:06
Διαφορετικό ποσό μου έβγαλε η εφαρμογή στην πληρωμή μιας δήλωσης. 597 το taxis net ενώ 631 η εφαρμογή.

Σίγουρα κάπου οφείλεται αυτή η διαφορά, αλλά δεν έχει μεγάλη σημασία.

thourios
22-07-19, 18:09
Θα το ψάξω το βράδυ. Άλλες χρονιές είχαν απόκλιση 1 με 2 ευρώ.

netman
23-07-19, 00:55
Διαφορετικό ποσό μου έβγαλε η εφαρμογή στην πληρωμή μιας δήλωσης. 597 το taxis net ενώ 631 η εφαρμογή.

μεγάλη απόκλιση;

aleex
23-07-19, 11:52
Για εισόδημα από εκμίσθωση airbnb: στο ε2, έχοντας επιλέξει στη στήλη 17, τον κωδικό 60, συμπληρώνω το ακαθάριστο εισόδημα που μου έχει εμφανίσει η εφαρμογή του ε2 κατά την είσοδό μου, στη στήλη 13, αλλά όταν πάω να το υποβάλω μου λέει ότι πρέπει να συμπληρώσω το μηνιαίο εισόδημα (στήλη 11). Εκεί τι βάζω; Το εισόδημα airbnb δεν είναι μηνιαίο, είναι κάποιες διάσπαρτες μέρες.

GeorgeH
23-07-19, 13:48
Για εισόδημα από εκμίσθωση airbnb: στο ε2, έχοντας επιλέξει στη στήλη 17, τον κωδικό 60, συμπληρώνω το ακαθάριστο εισόδημα που μου έχει εμφανίσει η εφαρμογή του ε2 κατά την είσοδό μου, στη στήλη 13, αλλά όταν πάω να το υποβάλω μου λέει ότι πρέπει να συμπληρώσω το μηνιαίο εισόδημα (στήλη 11). Εκεί τι βάζω; Το εισόδημα airbnb δεν είναι μηνιαίο, είναι κάποιες διάσπαρτες μέρες.
Γιατί δε δηλώνεις κάθε βραχυχρόνια διαμονή ξεχωριστά στην ειδική εφαρμογή "ΜΗΤΡΩΟ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΒΡΑΧΥΧΡΟΝΙΑΣ ΔΙΑΜΟΝΗΣ"; Δεν έχεις πάρει Αριθμό Μητρώου Ακινήτου;
Εκεί θα κάνεις ξεχωριστή εγγραφή για κάθε διαμονή σαν δήλωση βραχυχρόνιας διαμονής μέχρι τις 20 του επόμενου μήνα από την ημερομηνία αναχώρησης κάθε ενοικιαστή.

aleex
23-07-19, 14:20
Γιατί δε δηλώνεις κάθε βραχυχρόνια διαμονή ξεχωριστά στην ειδική εφαρμογή "ΜΗΤΡΩΟ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΒΡΑΧΥΧΡΟΝΙΑΣ ΔΙΑΜΟΝΗΣ"; Δεν έχεις πάρει Αριθμό Μητρώου Ακινήτου; Εκεί θα κάνεις ξεχωριστή εγγραφή για κάθε διαμονή σαν δήλωση βραχυχρόνιας διαμονής μέχρι τις 20 του επόμενου μήνα από την ημερομηνία αναχώρησης κάθε ενοικιαστή. Βρε φίλε μου GeorgeH, φυσικά και το έχω κάνει αυτό! Όμως μετά πρέπει να συμπληρώσεις το σύνολο από την εφαρμογή που δηλώνεις μια μια της κρατήσεις, στο ε2. Με το που μπαίνεις στο ε2 στου βγάζει μήνυμα με το συνολικό ποσό που πρέπει να συμπληρώσεις. Όμως δεν υπάρχουν πουθενά οδηγίες. Έφτασα μέχρι εκεί που λέω στο παραπάνω μήνυμα!

mezger
23-07-19, 14:37
Για εισόδημα από εκμίσθωση airbnb: στο ε2, έχοντας επιλέξει στη στήλη 17, τον κωδικό 60, συμπληρώνω το ακαθάριστο εισόδημα που μου έχει εμφανίσει η εφαρμογή του ε2 κατά την είσοδό μου, στη στήλη 13, αλλά όταν πάω να το υποβάλω μου λέει ότι πρέπει να συμπληρώσω το μηνιαίο εισόδημα (στήλη 11). Εκεί τι βάζω; Το εισόδημα airbnb δεν είναι μηνιαίο, είναι κάποιες διάσπαρτες μέρες.

Κανονικά το παίρνει χωρίς να συμπληρώσεις τιποτα στο μηνιαίο εισόδημα, δοκιμασε να ξεκινήσεις μια νεα γραμμή μήπως κάτι που προυπάρχει δεν του αρέσει και έπαθε κοκομπλοκο.

aleex
23-07-19, 14:46
Προσπάθησα ξανά και βγάζει στάνταρντ το μήνυμα: "Τα πεδία του Μηνιαίου Μισθώματος και του Ακαθάριστου Εισοδήματος συμπληρώνονται υποχρεωτικά."

Το ακαθάριστο το συμπλήρωσα όπως λέω και παραπάνω, είναι το συνολικό ποσό. Το μηνιαίο όμως; Επίσης στο μηνιαίο λέει πραγματικό, το άλλο λέει ακαθάριστο.

GeorgeH
23-07-19, 14:56
Προσπάθησα ξανά και βγάζει στάνταρντ το μήνυμα: "Τα πεδία του Μηνιαίου Μισθώματος και του Ακαθάριστου Εισοδήματος συμπληρώνονται υποχρεωτικά."

Το ακαθάριστο το συμπλήρωσα όπως λέω και παραπάνω, είναι το συνολικό ποσό. Το μηνιαίο όμως; Επίσης στο μηνιαίο λέει πραγματικό, το άλλο λέει ακαθάριστο.
Στις νέες δηλώσεις βραχυχρόνιας διαμονής νομίζω έχει και μια ενέργεια με το συγκεντρωτικό όλου του έτους (μενού ηλεκτρονικής πλατφόρμας). Το έχεις συμπληρώσεις αυτό;

aleex
23-07-19, 15:06
Δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα. Πάντως δεν μπορώ να το βρω. Μα τι ενέργεια να έχει; Αφού υπάρχει το σύνολο, αλλά στο ε2 δε συμπληρώνεται αυτόματα και απλά σου βγάζει μήνυμα με το που μπαίνεις στο ε2, για να το συμπληρώσεις, δε σου λέει όμως πως!

GeorgeH
23-07-19, 15:10
Δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα. Πάντως δεν μπορώ να το βρω. Μα τι ενέργεια να έχει; Αφού υπάρχει το σύνολο, αλλά στο ε2 δε συμπληρώνεται αυτόματα και απλά σου βγάζει μήνυμα με το που μπαίνεις στο ε2, για να το συμπληρώσεις, δε σου λέει όμως πως!
Trial and error my friend!

205417

mezger
23-07-19, 15:25
Προσπάθησα ξανά και βγάζει στάνταρντ το μήνυμα: "Τα πεδία του Μηνιαίου Μισθώματος και του Ακαθάριστου Εισοδήματος συμπληρώνονται υποχρεωτικά."

Το ακαθάριστο το συμπλήρωσα όπως λέω και παραπάνω, είναι το συνολικό ποσό. Το μηνιαίο όμως; Επίσης στο μηνιαίο λέει πραγματικό, το άλλο λέει ακαθάριστο.

Μόλις το δοκίμασα και το παίρνει κανονικά, με κενό το μηνιαίο μίσθωμα. Σίγουρα έβαλες τον κωδικό 60, μήπως έχεις βάλει τον 63 κατα λαθος? Εκεί βγάζει αυτό το μήνυμα (και δεν αφορά την περίπτωσή σου, ο 60 είναι ο σωστός αν είσαι ιδιοκτήτης)



Στις νέες δηλώσεις βραχυχρόνιας διαμονής νομίζω έχει και μια ενέργεια με το συγκεντρωτικό όλου του έτους (μενού ηλεκτρονικής πλατφόρμας). Το έχεις συμπληρώσεις αυτό;

Δεν έχει σχέση αυτό ούτε μπορεί να έχει σχέση, εφόσον εμφανίζεται το ποσό σε μήνυμα στο Ε2 και είναι σωστό σημαίνει ότι έγινε ότι χρειαζόταν να γίνει στην πλατφόρμα για τις βραχυχρόνιες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.