PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 [91] 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

aleex
23-07-19, 15:31
Έβαλα τον κωδικό 60! Τότε τι μπορεί να φταίει;

mezger
23-07-19, 15:37
Έβαλα τον κωδικό 60! Τότε τι μπορεί να φταίει;

Βάλε screenshot με ότι έχεις συμπληρώσει και το μήνυμα, είναι περίεργο

aleex
23-07-19, 15:44
Βρήκα τι φταίει. Έχω άλλο ένα ακίνητο στο οποίο μένω. Ο κέρσορας μένει σε αυτό που μένω, όταν πάω να υποβάλω το ε2, και μου ζητάει δλδ να συμπληρώσω τι; Αφού μένω, δεν έχει εισόδημα το ακίνητο στο οποίο μένω!

Μήπως πρέπει να βάλω ΚΕΝΟ; Αλλά αφού μένω μέσα:hmm:

205418

Μήπως κομπλάρει το ε2 επειδή τα δύο ακίνητα έχουν το ίδιο ρολόι ρεύματος;

205419

Καταλήγω ότι πρέπει να το διαγράψω από το ε2 το δεύτερο ακίνητο που δεν έχει εισόδημα ...:oops:
Διέγραψα το ακίνητο που δεν είχε εισόδημα (ήταν περασμένο αυτόματα από το σύστημα) και υπέβαλα πια το ε2 κανονικά:)

manoulamou
24-07-19, 11:34
Με αφορμη την επικειμενη ΛΗΞΗ της πρωτης παρατασης, εχω απορια
ΕΑΝ καποιο φυσικο προσωπο ΜΙΣΘΩΤΟΣ ή συνταξιουχος υποβαλλει εκπροθεσμα την φορολογικη δηλωση ποια διαδικασια ακολουθειται - τι ισχυει απο τα κατωθι:
(1) την κανει σε καποια (συγκεκριμενη ?) ΔΟΥ ΜΗ ηλεκτρονικα
(2) 100- ευρω προστιμο εφ΄απαξ + 0,73% ανα μηνα πανω στο φορο -εαν υπαρξει
(3) χανει τελειως το αφορολογητο
:hmm::whistle:

cool11
24-07-19, 12:14
Ειπαν για καταργηση της εισφορας αλληλεγγυης;
Θα δουν οι μισθωτοι καμια μικροαυξησουλα στο μισθο;

mezger
24-07-19, 13:05
Με αφορμη την επικειμενη ΛΗΞΗ της πρωτης παρατασης, εχω απορια
ΕΑΝ καποιο φυσικο προσωπο ΜΙΣΘΩΤΟΣ ή συνταξιουχος υποβαλλει εκπροθεσμα την φορολογικη δηλωση ποια διαδικασια ακολουθειται - τι ισχυει απο τα κατωθι:
(1) την κανει σε καποια (συγκεκριμενη ?) ΔΟΥ ΜΗ ηλεκτρονικα
(2) 100- ευρω προστιμο εφ΄απαξ + 0,73% ανα μηνα πανω στο φορο -εαν υπαρξει
(3) χανει τελειως το αφορολογητο
:hmm::whistle:

Μόνο το (2) (γίνεται ηλεκτρονικα οπως και οι εμπροθεσμες, και δεν αλλάζει η εκκαθαριση)

thourios
24-07-19, 13:48
Άνοιξα την δήλωση και είδα αυτό. Πως το διορθώνουμε; Υπάρχει πρόστιμο;
205443

GREGORYMO
24-07-19, 14:28
Ειπαν για καταργηση της εισφορας αλληλεγγυης;
Θα δουν οι μισθωτοι καμια μικροαυξησουλα στο μισθο;

Αν ισχύσει και παίρνεις ΠΑΝΩ από 1000€, ΝΑΙ.

xmperop1
24-07-19, 15:33
Άνοιξα την δήλωση και είδα αυτό. Πως το διορθώνουμε; Υπάρχει πρόστιμο;
205443

Απλά κάνεις τροποποιητική για το 2017 (πρέπει να έχει ανοίξει στο ταξις).
Δεν είναι πρόβλημα να διορθώσεις.

thourios
24-07-19, 16:35
Ευχαριστώ. Πολύ παλιά παρομοίως είχα κάνει εγγράφως. Είχα πάει ο ίδιος στην εφορία

imitheos
24-07-19, 16:58
Μια και είδα τη συζήτηση για τα αναδρομικά, να ρωτήσω και εγώ.

Στην εικόνα των αποδοχών για φέτος, παρόμοια με τον φίλο thourios, είχε καταχωρήσεις αναδρομικών για 2001, 2016, 2017. Μπήκα πριν λίγο στις δηλώσεις του 2017, 2018 και υπέβαλα τις τροποποιητικές αναδρομικών, συγκρίνοντας τα ποσά με τις παλιές δηλώσεις ώστε να είμαι σίγουρος ότι έκανα στα σωστά έτη και όλα οκ.

Στο 2001 όμως τι γίνεται; Υποθέτω πώς θα κάνω χειρόγραφη δήλωση. Το taxis μου εμφανίζει μέχρι 2003 οπότε πρέπει να πάω στην εφορία και να ζητήσω κενό χαρτί δήλωσης για το 2001 (υποθέτω για "οικονομικό έτος 2002" θα πρέπει να ζητήσω γιατί παλιά είχαν άλλη ονομασία οι δηλώσεις), να το συμπληρώσω και να το ξαναπάω;

Ευχαριστώ.

thourios
24-07-19, 19:35
Θυμάμαι χειρόγραφα είχα συμπληρώσει μια καινούργια δήλωση από την αρχή.
Τώρα εδώ δεν ξέρω. Δεν πρόλαβα το πρωί να μπω στο σύστημα.
Ίσως να αλλάξω κάποια ποσά.

Manolis_karas
24-07-19, 20:06
Μια και είδα τη συζήτηση για τα αναδρομικά, να ρωτήσω και εγώ.

... Μπήκα πριν λίγο στις δηλώσεις του 2017, 2018 και υπέβαλα τις τροποποιητικές αναδρομικών, συγκρίνοντας τα ποσά με τις παλιές δηλώσεις ώστε να είμαι σίγουρος ότι έκανα στα σωστά έτη και όλα οκ...Ευχαριστώ.
Άνοιξαν από τώρα οι τροποποιητικές των μισθών & συντάξεων Μπράβο!!!

xmperop1
24-07-19, 21:56
Μια και είδα τη συζήτηση για τα αναδρομικά, να ρωτήσω και εγώ.

Στην εικόνα των αποδοχών για φέτος, παρόμοια με τον φίλο thourios, είχε καταχωρήσεις αναδρομικών για 2001, 2016, 2017. Μπήκα πριν λίγο στις δηλώσεις του 2017, 2018 και υπέβαλα τις τροποποιητικές αναδρομικών, συγκρίνοντας τα ποσά με τις παλιές δηλώσεις ώστε να είμαι σίγουρος ότι έκανα στα σωστά έτη και όλα οκ.

Στο 2001 όμως τι γίνεται; Υποθέτω πώς θα κάνω χειρόγραφη δήλωση. Το taxis μου εμφανίζει μέχρι 2003 οπότε πρέπει να πάω στην εφορία και να ζητήσω κενό χαρτί δήλωσης για το 2001 (υποθέτω για "οικονομικό έτος 2002" θα πρέπει να ζητήσω γιατί παλιά είχαν άλλη ονομασία οι δηλώσεις), να το συμπληρώσω και να το ξαναπάω;

Ευχαριστώ.

Οχι δεν χρειάζςται να ξαναπάς.
Τα συμπληρώνεις επι τόπου,τα στοιχεία σου, τα νεα ποσά και μόνο,τα παραδίδεις και κάποια στιγμή έρχεται ταχυδρομικά η νέα εκκαθάριση.
Επίσης το ίδιο θα δεις και σαν νέο εκκαθαριστικο στο τάξις.

- - - Updated - - -


Άνοιξαν από τώρα οι τροποποιητικές των μισθών & συντάξεων Μπράβο!!!

Οι τροποποιητικές των 2015,2016,2017,2018 είναι ανοιχτές όλο το χρόνο και μπορείς να κάνεις τροποποιητικές όλο το χρόνο.
Του τρέχοντος ανοίγει μαζί τις δηλώδεις και μετά μένει ανοιχτή όλο το χρόνο.

- - - Updated - - -


Ευχαριστώ. Πολύ παλιά παρομοίως είχα κάνει εγγράφως. Είχα πάει ο ίδιος στην εφορία

Εχω γίνει γνωστός με όλους στην Εφορία.
Κάθε χρόνο τα 4 τελευταία χρόνια κάνω τροποποιητικές για εισοδήματα,τόκους δικαστικών,και αναδρομικά γιατί με το δικαστικό σύστημσ που κάνει 10 χρόνια εκδικάσει και να τελεσιδικήσει καταλαβαίνεις....

manoulamou
25-07-19, 19:25
ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ - πολυ καλυτερα απ΄ο,τι περιμενα, κι ας μην αναγραφοταν στην βεβαιωση -που σημειωτεον πηραμε στο παρα πεντε σημερα- το αφμ της κορης... Μας εσωσε πως ηταν ΙΔΡΥΜΑ και προχωρησε χωρις προβλημα η δηλωση...
Επι πλεον επειδη η εθνοσωτηρια τραπεζα μας εκοψε την επικουρηση το 2018
ο δικος μου φορος ηταν στο ενα τεταρτο του 2017
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ οσα μελη του forum με συνετρεξαν στον ΠΑΝΙΚΟ...
:respekt::worthy:

bomberb17
25-07-19, 19:57
Τελικά η εκκαθάριση είχε αρκετά μεγάλη απόκλιση σε σχέση με το πρόγραμμα που αναφέρθηκε παραπάνω. Συγκεκριμένα η εκκαθάριστη του taxisnet μου έβγαλε 100 λιγότερα. Οπότε δεν ήταν και πολύ αξιόπιστο τελικά

thourios
25-07-19, 20:30
Σε άλλη περίπτωση το πρόγραμμα μου έβγαλε όσα ακριβώς το taxisnet χωρίς καμία απόκλιση.

bomberb17
25-07-19, 20:53
Ίσως λοιπόν κάποιον (ή κάποιους) κωδικούς να μη τους υπολογίζει σωστά, μπορεί αυτούς τους κωδικούς να μη τους είχες εσύ..

thourios
25-07-19, 21:47
Μάλλον. Το κοίταξα πάλι τώρα. Μου βγάζει επίσης τώρα. Ότι έχω συμπληρώσει κάτι στην στήλη του έγγαμου το οποίο όμως όπως βλέπω είναι 0 παντού αφού το άτομο δεν είναι έγγαμο.
Πρέπει λέει στην 1η σελίδα να βάλω ότι είναι έγγαμο. Μετά προχωράω στην εκκαθάριση αν θέλω αλλάζοντας την επιλογή ή το αφήνω έτσι αν θέλω και πράγματι και εκεί στην στήλη του συζύγου παντού 0 είναι.
Τέσπα. την έκανα την δουλειά μου. με βοήθησε.

- - - Updated - - -

Το βρήκα το λάθος. Μου βγάζει το ίδιο ποσό τώρα με taxisnet. Αρχίζω και δεν βλέπω καλά φαίνεται. Στραβομάρα. Είχα βάλει 10 ευρώ διαφορά στο ποσό των τόκων.
εξακολουθεί να μου βγάζει όμως το μήνυμα ότι δεν έχω βάλει ότι υπάρχει σύζυγος.

bomberb17
25-07-19, 23:34
Τελοσπάντων φαντάζομαι όπως και να'χει μπορεί τουλάχιστον το πρόγραμμα να χρησιμοποιηθεί για να πάρει κάποιος μια ιδέα για το πως κάθε κωδικός μεταβάλλει η όχι την εκκαθάρισή του και το ποσό μεταβολής.

Basilhs23_
26-07-19, 02:56
Γνωρίζετε τι γίνεται με την διαφορά μεταξύ τεκμαρτού - πραγματικού στους ανέργους εγγεγραμμένους στον ΟΑΕΔ;

Η διαφορά φορολογείται με το καθεστώς των επιχειρήσεων - ελ.επ ή με το καθεστώς των μισθωτών;

mezger
26-07-19, 11:45
Μου βγάζει επίσης τώρα. Ότι έχω συμπληρώσει κάτι στην στήλη του έγγαμου το οποίο όμως όπως βλέπω είναι 0 παντού αφού το άτομο δεν είναι έγγαμο.
Πρέπει λέει στην 1η σελίδα να βάλω ότι είναι έγγαμο. Μετά προχωράω στην εκκαθάριση αν θέλω αλλάζοντας την επιλογή ή το αφήνω έτσι αν θέλω και πράγματι και εκεί στην στήλη του συζύγου παντού 0 είναι.
.

Αν έχεις μηδενικά, σβήστα-πεδίο με 0 μέσα θεωρείται συμπληρωμένο.


Γνωρίζετε τι γίνεται με την διαφορά μεταξύ τεκμαρτού - πραγματικού στους ανέργους εγγεγραμμένους στον ΟΑΕΔ;

Η διαφορά φορολογείται με το καθεστώς των επιχειρήσεων - ελ.επ ή με το καθεστώς των μισθωτών;

Για εγγεγραμένους άνεργους με το καθεστώς των μισθωτών

cool11
26-07-19, 21:49
Ρε παιδια,
εχω υποβαλει δηλωση απο τον Απριλιο.
Πριν λιγο με πηρε ο ιδιοκτητης του σπιτιου που μενω, και μου ειπε οτι εσφαλμενα δηλωσα οτι 'φιλοξενουμαι', στον πινακα 6, πεδίο 092.
Και τωρα αυτος πηγε να δηλωσει τα ενοικια και δεν τον αφηνει το συστημα.
Πως διορθωνεται αυτο τωρα;
Μπορει λογιστης να το κανει, τωρα, 3 μηνες μετα, αμεσα; Μου ειπαν να το αλλαξω πριν μπει ο Αυγουστος.
Πως μπορει να γινει; Μπορω κι εγω να κανω κατι;

GREGORYMO
26-07-19, 22:00
Ρε παιδια,
εχω υποβαλει δηλωση απο τον Απριλιο.
Πριν λιγο με πηρε ο ιδιοκτητης του σπιτιου που μενω, και μου ειπε οτι εσφαλμενα δηλωσα οτι 'φιλοξενουμαι', στον πινακα 6, πεδίο 092.
Και τωρα αυτος πηγε να δηλωσει τα ενοικια και δεν τον αφηνει το συστημα.
Πως διορθωνεται αυτο τωρα;
Μπορει λογιστης να το κανει, τωρα, 3 μηνες μετα, αμεσα; Μου ειπαν να το αλλαξω πριν μπει ο Αυγουστος.
Πως μπορει να γινει; Μπορω κι εγω να κανω κατι;

Πας στο λογιστή Δευτέρα πρωί πρωί και κανείς τροποποίητικη χωρίς πρόστιμο.
Μετά τηλέφωνεις και στον ιδιοκτήτη και διωρθωνει και αυτός χωρίς πρόστιμο.
Αλλά όλα αυτά τη Δευτέρα !

cool11
26-07-19, 22:02
Πας στο λογιστή Δευτέρα πρωί πρωί και κανείς τροποποίητικη χωρίς πρόστιμο.
Μετά τηλέφωνεις και στον ιδιοκτήτη και διωρθωνει και αυτός χωρίς πρόστιμο.
Αλλά όλα αυτά τη Δευτέρα !

Σε ευχαριστω!!!!

Basilhs23_
27-07-19, 03:21
Αν έχεις δηλώσει οτι φιλοξενείσαι στο σπίτι, εμφανίζεται και στην δήλωση του άλλου. Προσοχή σε αυτά τα λάθη, βέβαια όλοι μπορούμε να κάνουμε κάποιο λάθος.

- - - Updated - - -



Για εγγεγραμένους άνεργους με το καθεστώς των μισθωτών

Και κάτι ακόμη, εφόσον θα εφαρμοστεί το καθεστώς μισθωτού, θα απαιτούνται και δαπάνες/αποδείξεις μέσω κάρτας. Ο καθορισμός των δαπανών θα γίνει με βάση το ύψος της διαφοράς μεταξύ τεκμαρτού - πραγματικού ή θα πρέπει να έχουν συγκεντρωθεί για το σύνολο του πραγματικού ή τεκμαρτού; Να διευκρινίσω οτι το πραγματικό εισόδημα είναι ενοίκιο και κάποιοι τόκοι καταθέσεω.

cool11
27-07-19, 20:48
Πας στο λογιστή Δευτέρα πρωί πρωί και κανείς τροποποίητικη χωρίς πρόστιμο.
Μετά τηλέφωνεις και στον ιδιοκτήτη και διωρθωνει και αυτός χωρίς πρόστιμο.
Αλλά όλα αυτά τη Δευτέρα !

Τελικα δεν απαιτουνταν (οπως μαλλον εσφαλμενα καταλαβα) απαραιτητως να κανει λογιστης τη δουλεια! Ουτε να κανω επισκεψη σε λογιστικο γραφειο!
Απο καιρο ελεγα οτι θελω να ξεκινησω τα λογιστικα νταραβερια με εναν παλιο γνωστο μου-καλο παιδι,
του τηλεφωνησα, μου ειπε οτι δεν χρειαζεται καν να παω στο γραφειο του (!!!),
και μου ειπε οτι θα μου πει τι να κανω και πως να το κανω, μολις βρισκομαι μπροστα απο υπολογιστη.
Οντως εκανα login απο τον υπολογιστη, του τηλεφωνησα, μου ειπε τι και πως, και υπεβαλα 'τροποποιητικη' μονος μου τελικα!
Εξαιρετικος ο λογιστης;;;;; :)

Δεν εγινε βεβαια καποια αλλαγη ουσιας, μονο ξετσεκαριστηκε το θεμα 'φιλοξενια'.
Εκκαθαριση, ποσο, οτι ειχε βγαλει το συστημα και ειχα πληρωσει, ηδη απο τον Απριλη. Ακριβως ιδιο ποσο.
Δεν υπαρχει θεμα κανενος ειδους πληρωμης, σωστα; (ρωτω κι εδω, αν κι ο λογιστης ετσι ειπε οντως)

Ενημερωσα και τον ιδιοκτητη, και πιστευω οτι ολα καλα πλεον.

GREGORYMO
28-07-19, 01:49
Τελικα δεν απαιτουνταν (οπως μαλλον εσφαλμενα καταλαβα) απαραιτητως να κανει λογιστης τη δουλεια! Ουτε να κανω επισκεψη σε λογιστικο γραφειο!
Απο καιρο ελεγα οτι θελω να ξεκινησω τα λογιστικα νταραβερια με εναν παλιο γνωστο μου-καλο παιδι,
του τηλεφωνησα, μου ειπε οτι δεν χρειαζεται καν να παω στο γραφειο του (!!!),
και μου ειπε οτι θα μου πει τι να κανω και πως να το κανω, μολις βρισκομαι μπροστα απο υπολογιστη.
Οντως εκανα login απο τον υπολογιστη, του τηλεφωνησα, μου ειπε τι και πως, και υπεβαλα 'τροποποιητικη' μονος μου τελικα!
Εξαιρετικος ο λογιστης;;;;; :)

Δεν εγινε βεβαια καποια αλλαγη ουσιας, μονο ξετσεκαριστηκε το θεμα 'φιλοξενια'.
Εκκαθαριση, ποσο, οτι ειχε βγαλει το συστημα και ειχα πληρωσει, ηδη απο τον Απριλη. Ακριβως ιδιο ποσο.
Δεν υπαρχει θεμα κανενος ειδους πληρωμης, σωστα; (ρωτω κι εδω, αν κι ο λογιστης ετσι ειπε οντως)

Ενημερωσα και τον ιδιοκτητη, και πιστευω οτι ολα καλα πλεον.

Ακόμα ΚΑΛΥΤΕΡΑ !
ΥΓ. Εγω, λογιστής δεν είμαι, αλλά την κάνω ΜΟΝΟΣ μου την δηλωση.

- - - Updated - - -

ΥΓ. Δεν ήξερα ότι μπορείς να το κάνεις μόνος σου.

thourios
28-07-19, 10:28
Όπου πάω σε υπηρεσίες όταν ρωτάω κάτι μου λένε «να πάω στον λογιστή μου» κτλ. Θεωρούν αυτονόητο ότι έχω λογιστή ενώ φτιάχνω τις δηλώσεις μόνος μου.
Όταν τους λέω ότι δεν έχω λογιστή απορούν.
Φυσικά δεν έχω τίποτα τρελά περιουσιακά στοιχεία και εισοδήματα.
Να πω την αλήθεια είχα έναν αλλά ήταν κάπως ξινός. Γιατί τον είχα; Τον είχα βάλει για να φτιάξει την δήλωση μου μετά κάποια κληρονομικά με τον θάνατο το πατέρα μου.
Αλλά έκτοτε η δήλωση παραμένει η ίδια. Οπότε αν συνέβαινε κάτι ενδιάμεσα πήγαινα και συμβουλευόμουν πχ κάποιο λάθος σε έναν κωδικό. Έτσι πήγαινα και μου έφτιαχνε κάθε χρόνο την δήλωση άσχετα αν ήταν copy paste σχεδόν.
Όταν όμως πήγαινα για κάποιο θέμα ήταν κάπως επιθετικός. Φαινόταν ότι δεν ήθελε να εξυπηρετήσει αλλά το 20άρικι αναλόγως το τσίμπαγε.

Πάντως το να έχει κάποιος έναν καλό συνεργάσιμο λογιστή είναι καλό κατά την άποψη μου.

bomberb17
28-07-19, 16:18
Γενικός κανόνας είναι ότι αν η δήλωση είναι απλή (δηλ έχει μόνο τα στάνταρ πχ μισθό, αυτοκίνητο και σπίτι ιδιόκτητο ή ενοίκιο) τότε δεν χρειάζεται λογιστής. Αν όμως το "παζλ" μπλέκει τότε επιβάλλεται έστω η "συμβουλή" από λογιστή η φοροτεχνικό (ή και να την φτιάξει ο ίδιος), γιατί το μπλέξιμο και το κόστος που μπορεί να προκύψει από λάθη ή παραλείψεις μάλλον θα είναι μεγαλύτερο από ότι πάρει ο λογιστής για τη συμβουλή ή τη δήλωση.

cool11
28-07-19, 16:25
Κι εγω ιδια φαση ειμαι.
Επειδη ειναι εντελως τυφλοσουρτης το τι εχω-εισοδηματα και λοιπα,
ειναι σχεδον απαραλλαχτα καθε χρονο, και την κανω μονος τη δηλωση.
Το εν λογω λαθακι απο αμελεια μου ξεφυγε φετος.
Αλλα θελω να εχω εναν καλο λογιστη, φιλικο και αξιοπιστο, σε standby.
Γιατι αν αλλαξει κατι, εκει θελω να μου πει τι και πως.
Το εκτιμησα ιδιαιτερα αυτο το παιδι, που δεν με 'εσυρε' στο γραφειο του αδικως, να κάνει οτι 'προσπαθει' να διορθωσει το 'λαθος', και να τσιμπησει χρημα.
Οταν λοιπον χρειαστω κατι, θα τον προτιμησω!

Manolis_karas
28-07-19, 21:06
...
Οι τροποποιητικές των 2015,2016,2017,2018 είναι ανοιχτές όλο το χρόνο και μπορείς να κάνεις τροποποιητικές όλο το χρόνο.
Του τρέχοντος ανοίγει μαζί τις δηλώδεις και μετά μένει ανοιχτή όλο το χρόνο...
Όταν συμπλήρωνα τη φετινή δήλωση τέλη Ιουνίου δεν είχαν αλλάξει τα ποσά στις συντάξεις και φόρους που έχουν παρακρατηθεί στις τροποποιητικές δηλώσεις των προηγουμένων ετών (2015,16,17).

shadowman
28-07-19, 21:51
Δυστυχώς σε κάποια θέματα που δεν αφορούν πολύ κόσμο (πχ επενδυτικά) είναι δύσκολο να αγοράσεις ολοκληρωμένη και ποιοτική υπηρεσία από επαγγελματία λογιστή, πάντα πρέπει να έχεις την επίβλεψη και να ασχοληθείς προσωπικά και σε βάθος γιατί μπορεί να προκύψουν προβλήματα.

Basilhs23_
30-07-19, 05:03
5 το πρωί και πέφτει το σύστημα απ' τον φόρτο, καλή φάση.

minas
30-07-19, 08:50
5 το πρωί και πέφτει το σύστημα απ' τον φόρτο, καλή φάση.

Εφόσον εκκρεμούν 150.000 δηλώσεις, μετά την παράταση της παράτασης, δεν είναι αναπάντεχο...

manoulamou
30-07-19, 09:48
Φοροτεχνικος μου ειχε πει οτι λογω ΚΑΙ των εκλογων πολλοι πελατες αμελησαν να τις υποβαλλουν, ΙΣΩΣ περιμενοντας ακομη μεγαλυτερη παραταση λογω της... εμπειριας των τελευταιων ετων!

anon
30-07-19, 10:53
Φοροτεχνικος μου ειχε πει οτι λογω ΚΑΙ των εκλογων πολλοι πελατες αμελησαν να τις υποβαλλουν, ΙΣΩΣ περιμενοντας ακομη μεγαλυτερη παραταση λογω της... εμπειριας των τελευταιων ετων!

Nαι, ναι, περιμέναν ο Κούλης να αλλάξει την φορολογία.... χαχαχα

GREGORYMO
30-07-19, 11:12
Φοροτεχνικος μου ειχε πει οτι λογω ΚΑΙ των εκλογων πολλοι πελατες αμελησαν να τις υποβαλλουν, ΙΣΩΣ περιμενοντας ακομη μεγαλυτερη παραταση λογω της... εμπειριας των τελευταιων ετων!

ΠΟΤΕ,τα τελευταία χρόνια, δεν έχει δοθεί παράταση πέραν της 31 Ιουλίου, γιατί η πρώτη δόση είναι ΤΟΤΕ !!!

- - - Updated - - -


Nαι, ναι, περιμέναν ο Κούλης να αλλάξει την φορολογία.... χαχαχα

Την φορολογία, ΟΧΙ την ημερομηνία πρώτης πληρωμής.
Τουλάχιστον, εγώ αυτό περίμενα.
Τώρα, αν άλλοι περιμέναν ΚΑΙ την ημερομηνία πρώτης πληρωμής, δεν ξέρω.

manoulamou
30-07-19, 11:27
Καποιοι εν μεσω εκλογων απλα ξεχαστηκαν!
Καποιοι αλλοι οντως περιμεναν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ παραταση της πληρωμης πρωτης δοσης μαζι με αυτην της υποβολης της δηλωσης!
ΧΑΖΟΙ ηταν οσοι πιστευαν πως μπορουσε - αναδρομικα - να αλλαξει ο υπολογισμος του φορου τους με την νεα "κυβερνηση".

imitheos
30-07-19, 12:17
Φοροτεχνικος μου ειχε πει οτι λογω ΚΑΙ των εκλογων πολλοι πελατες αμελησαν να τις υποβαλλουν, ΙΣΩΣ περιμενοντας ακομη μεγαλυτερη παραταση λογω της... εμπειριας των τελευταιων ετων!

Ποτέ μου δεν κατάλαβα αυτό με την τελευταία ημέρα. Δηλαδή γιατί δεν μπορείς να υποβάλλεις την δήλωση μέσα στον Ιούνιο και πρέπει να δωθεί παράταση; Και μετά δίνεται κάθε χρόνο όλος ο Ιούλιος παράταση και πάλι περιμένουν όλοι τελευταία ημέρα. Να μην την υποβάλλεις στην αρχή το καταλαβαίνω γιατί υπάρχουν προβλήματα (εμένα δεν μου εμφανιζόταν ο μισθός για 20 ημέρες και βάλε) αλλά όταν σε δύο μήνες δεν την υποβάλεις και περιμένεις τελευταία ημέρα δεν έχεις καμμία δικαιολογία να βρίζεις που έπεσε το σύστημα. Όλα αυτά φυσικά δεν τα λέω σε σένα. Βρήκα απλά ευκαιρία από το post σου για να rantάρω.

Το ίδιο με νευριάζει και στις ειδήσεις που δείχνουν ουρές στο συγκοινωνιών 30 Δεκεμβρίου για παράδωση πινακίδων. Εγώ παρέδωσα πινακίδες 9 Δεκεμβρίου και δεν υπήρχε ψυχή. Όταν πάνε όλοι 30 Δεκεμβρίου, πώς να μπορέσουν και οι υπάλληλοι να εξυπηρετήσουν τόσα αιτήματα.

manoulamou
30-07-19, 12:38
Κι εγω αργησα να την υποβαλλω εν μερει απο δικη μου αγνοια για καποια λεπτομερεια - εν μερει λογω κακης συνεννοησης μεταξυ εμου, της κορης και του Ιδρυματος όπου εφιλοξενειτο...
:cool:

Basilhs23_
01-08-19, 01:57
Εγώ την υπέβαλλα εχτές, και σήμερα μια ώρα πριν τις 00:00 πλήρωσα τις πρώτες δώσεις :p

bomberb17
01-08-19, 08:12
Εγώ την υπέβαλλα εχτές, και σήμερα μια ώρα πριν τις 00:00 πλήρωσα τις πρώτες δώσεις :p

Ο ορισμός της τελευταίας στιγμής!

Manolis_karas
04-08-19, 13:37
Όταν συμπλήρωνα τη φετινή δήλωση τέλη Ιουνίου δεν είχαν αλλάξει τα ποσά στις συντάξεις και φόρους που έχουν παρακρατηθεί στις τροποποιητικές δηλώσεις των προηγουμένων ετών (2015,16,17).
Ακόμη δεν έχουν ανοίξει οι τροποποιητικές δηλώσεις, για την περίπτωση μου (ΕΦΚΑ). Το κοίταξα σήμερα.

thourios
08-08-19, 11:01
Πως μπορώ να δω τι ΕΝΦΙΑ θα πληρώσω.
Δεν θυμάμαι την διαδικασία;

slalom
08-08-19, 14:57
Θα φανει στην εφαρμογη του Ε9

manoulamou
09-08-19, 09:52
Πριν μπει στα
"Στοιχεία οφειλών εκτός ρύθμισης και πληρωμή" ;
:hmm:

thourios
09-08-19, 10:13
Πριν μπει στα
"Στοιχεία οφειλών εκτός ρύθμισης και πληρωμή" ;
:hmm:

Εκεί κοίταξα αλλά λέει μηδέν. Οπότε δεν έχουν ανέβει ακόμα.

manoulamou
09-08-19, 10:20
Ειναι πολυ νωρις ακομη...
Εως τις 16 Σεπτεμβριου αναμενεται η ολοκληρωση του υπολογισμου!
:whistle:

manoulamou
18-09-19, 09:36
ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ χωρις χρηση ηλεκτρονικου χρηματος υπαρχει;
Επειδη διαβαζω τα σχεδια της κυβερνησης για αλλαγες στο "χτισιμο" του για μισθωτους κλπ
και μπερδευτηκα ολιγον γιατι βλεπω κατι για εισοδηματα μεχρι 8.636- ευρω.
Τι ακριβως ισχυει ΤΩΡΑ για εναν χαμηλομισθο χωρις παιδια;
:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.