PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 [92] 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

1comment
18-09-19, 15:56
ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ χωρις χρηση ηλεκτρονικου χρηματος υπαρχει;
Επειδη διαβαζω τα σχεδια της κυβερνησης για αλλαγες στο "χτισιμο" του για μισθωτους κλπ
και μπερδευτηκα ολιγον γιατι βλεπω κατι για εισοδηματα μεχρι 8.636- ευρω.
Τι ακριβως ισχυει ΤΩΡΑ για εναν χαμηλομισθο χωρις παιδια;
:hmm:

Δες εδώ (http://www.moneyonline.gr/site/article/12408/pii-den-echoun-ipochreosi-sillogis-e-apodixeon-nea-apofasi). Φυσικά υπάρχουν κατηγορίες φορολογούμενων που δεν υποχρεούνται σε πληρωμές με κάρτα όπως π.χ. άνεργοι, ηλικιωμένοι κ.α.
Χαμηλόμισθος νομίζω υποχρεούται.

manoulamou
18-09-19, 17:52
Δυστυχως το LINK δεν ισχυει...
Αυτα που βρηκα (https://staratalogia.blogspot.com/2019/03/e.html) παντως τα ηξερα ηδη. Απορω απο πού ανεκυψε θεμα με το... κατσαρο 8.696-
Ρωταω γιατι μετα απο χρονια στην ανεργια δουλευει ο γιος μου σεζον και θα εμφανισει πολυ μικροτερο εισοδημα των 8.696!
:twisted:

1comment
18-09-19, 18:43
Δυστυχως το LINK δεν ισχυει...
Αυτα που βρηκα (https://staratalogia.blogspot.com/2019/03/e.html) παντως τα ηξερα ηδη. Απορω απο πού ανεκυψε θεμα με το... κατσαρο 8.696-
Ρωταω γιατι μετα απο χρονια στην ανεργια δουλευει ο γιος μου σεζον και θα εμφανισει πολυ μικροτερο εισοδημα των 8.696!
:twisted:

Ακόμα δεν έχει βγει καμία απόφαση για το αφορολόγητο. Λένε ότι θα κατατεθεί νομοσχέδιο μέσα στον Οκτώβρη (για τα εισοδηματα του 2020, όχι τα φετινά). Το λέγανε από τον Αυγουστο. Δηλαδή μπορεί να αργήσει κι αλλο. Πάντως δεν είναι και τόσο δύσκολο να συγκεντρώσει το 10% με πληρωμές με κάρτα. Αυτό ισχύει για το εισόδημα του. 10% να πληρώνει με κάρτα. Αλλιώς θα του βγει φόρος 22%. Ας ξεκινήσει από τώρα. Τον πληρώνουν μέσω τραπέζης υποθέτω ε; Μπορεί να πληρώνει βενζίνες και σουπερ μαρκετ ή ακόμα να χρησιμοποιείς εσύ την κάρτα του αν αυτός δεν ψωνίζει.

Επίσης να σε ενημερώσω ότι αν εχει κωδικούς ebanking μπορεί να βλέπει και πόσες συναλλαγές έχει κάνει όλη τη χρονιά.

manoulamou
19-09-19, 06:02
Δεν εχει ακομη e-banking και εχει την καρτα μαζι του... Επειδη μενει μεσα στο ξενοδοχειο, κανει ελαχιστα εξοδα, γι΄αυτο και προβληματιζομαι. Ειναι μικρο το ποσον, οπότε πιστευω θα βρει τροπο αφου γυρισει να το συμπληρωσει!
:)

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
19-09-19, 07:24
Δεν εχει ακομη e-banking και εχει την καρτα μαζι του... Επειδη μενει μεσα στο ξενοδοχειο, κανει ελαχιστα εξοδα, γι΄αυτο και προβληματιζομαι. Ειναι μικρο το ποσον, οπότε πιστευω θα βρει τροπο αφου γυρισει να το συμπληρωσει!
:)
Να πω κάτι άσχετο;
Ακόμα και να του βγει εν τέλει κάποιος φόρος, θα είναι πολύ χαμηλός. Αν έχει μια καβατζουλα να ανεβάσει τις ηλεκτρονικές πληρωμές του, τότε θα του φτάνει για να πληρώσει και το φόρο...

1comment
19-09-19, 11:42
Δεν εχει ακομη e-banking και εχει την καρτα μαζι του... Επειδη μενει μεσα στο ξενοδοχειο, κανει ελαχιστα εξοδα, γι΄αυτο και προβληματιζομαι. Ειναι μικρο το ποσον, οπότε πιστευω θα βρει τροπο αφου γυρισει να το συμπληρωσει!
:)

Όπως και να χει, ένα 10% μπορεί να το καλύψει. Αφού λες θα πληρωθεί πολύ λιγότερα από 8600, άρα μιλάμε για να κάνει αγορές 600-700Ε όλη τη χρονιά από κάρτα. Δεν είναι τόσο δύσκολο. Πολλοί τα κάνουν σε 2 μήνες. Γι αυτό και η κυβέρνηση σκέφτεται να αυξήσει τα όρια...

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
19-09-19, 11:54
Ακόμα δεν έχει βγει καμία απόφαση για το αφορολόγητο. Λένε ότι θα κατατεθεί νομοσχέδιο μέσα στον Οκτώβρη (για τα εισοδηματα του 2020, όχι τα φετινά). Το λέγανε από τον Αυγουστο. Δηλαδή μπορεί να αργήσει κι αλλο. Πάντως δεν είναι και τόσο δύσκολο να συγκεντρώσει το 10% με πληρωμές με κάρτα. Αυτό ισχύει για το εισόδημα του. 10% να πληρώνει με κάρτα. Αλλιώς θα του βγει φόρος 22%..
Τώρα το είδα αυτό, δηλαδή με 8600 εισόδημα θα πληρώσει (κάποιος) 22% φόρο ήτοι 1900 ευρώ;

thourios
19-09-19, 11:57
Είναι να πάρω επιστροφή κάπου 300 ευρώ. Πότε θα μου τα επιστρέψουν;
Θα έπρεπε όσο καιρό το καθυστερούν να επιβάλετε τόκος και πρόσθετα τέλη όπως κάνει το δημόσιο όταν εγώ τους χρωστάω.
Άντε στα τσακίδια!

sdikr
19-09-19, 12:14
Είναι να πάρω επιστροφή κάπου 300 ευρώ. Πότε θα μου τα επιστρέψουν;
Θα έπρεπε όσο καιρό το καθυστερούν να επιβάλετε τόκος και πρόσθετα τέλη όπως κάνει το δημόσιο όταν εγώτους χρωστάω.
Άντε στα τσακίδια!

Δεν έχει τέτοια με το δημόσιο δυστυχώς, πάντα έτσι ήταν όχι μόνο στους φόρους αλλά και στους προμηθευτές του, να δεις φανταστικές καταστάσεις με τιμολόγια σε δημόσιες υπηρεσίες, να πληρώνεις υποχρεωτικά το ΦΠΑ και να παίρνεις τα λεφτά σου απο το δημόσιο μετά απο 6 μήνες τουλάχιστον.

Να υπολογίζεις περίπου 2 με 3 μήνες για να πάρεις την επιστροφή, αυτό αν δεν έχεις τίποτα χρωστούμενα σε αυτούς, ακόμα και ΕΝΦΙΑ που πληρώνεις κανονικά

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
19-09-19, 12:20
Δεν ξέρω αν έχει να κάνει και με τη ΔΟΥ που ανήκει. Πληροφοριακά πάντως έχω πάρει το '17 επιστροφή τετραψήφιο ποσό (που ήθελε και έλεγχο) τέλος Ιουνίου αλλά είχα κάνει και νωρίς νωρίς τη δήλωση.

1comment
19-09-19, 18:52
Τώρα το είδα αυτό, δηλαδή με 8600 εισόδημα θα πληρώσει (κάποιος) 22% φόρο ήτοι 1900 ευρώ;

Αν δεν έχει συμπληρώσει καθόλου συναλλαγές με κάρτα τότε ναι. Αν έχει συμπληρώσει το 10% τότε τίποτα. Αν έχει συμπληρώσει μικρότερο ποσό, θα πληρώσει 22% επί της διαφοράς...

nodasz
05-10-19, 13:30
Γεια σας φιλοι. Ο γιος μου (μόλις έκλεισε τα 18, φοιτητης, χωρίς απολυτως κανενα εισοδημα ή οποιαδηποτε ακινητη περιουσια ή οτιδηποτε στο ονομα του) θέλει να ανοιξει τραπεζικο λογαριασμο στο ονομα του (σεβαστό, θελει να έχει εκει το χαρτζηλικι του ή οτιδηποτε, δεν εχω καμια απολυτως αντιρρηση) Το ερωτημα ειναι φορολογικο:

1. οι τοκοι που θα εχει θα θεωρούνται εισοδημα, αρα θα πρεπει να κανει φορολογικη δηλωση πια ?
2. αν ναι, υπαρχει θεμα τεκμηριων ? ενταξει , θα κανει δηλωση αλλα με μηδενικα εισοδηματα , χωρις ουτε καν αυτοκινητο, θα έχει καποιο θεμα ?

Ηθελα τη γνωμη σας.

thourios
05-10-19, 14:02
Οι τόκοι έστω και 1 λεπτό θεωρούνται εισόδημα.
Για τα τεκμήρια δεν γνωρίζω αλλά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Υποχρεούται όμως στην υποβολή φορολογικής δήλωσης.

Μήπως αν ανοίγατε έναν κοινό λογαριασμό με δεύτερο όνομα το δικό του ήταν μια καλύτερη ιδέα αλλά και σε αυτό ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει από λογιστικά.

Nikiforos
05-10-19, 18:06
καλησπέρα, αυτο που ξερω σιγουρα οπως λεει και ο φιλος απο πανω, απο την στιγμη που θα εχει λογαριασμο θα εχουν μεσα καποια χρηματα, αυτα δεν τα δηλωνουμε αλλα απο καπου προερχονται, οποτε οι τοκοι τους θεωρουνται εισοδημα, μονο για αυτο θα πρεπει να κανει δηλωση τοτε.

nodasz
05-10-19, 18:13
Εντάξει, θα γίνει φορλογική δήλωση. Αλλά θα είναι μηδενική έτσι δεν είναι ?

- - - Updated - - -


Οι τόκοι έστω και 1 λεπτό θεωρούνται εισόδημα.
Για τα τεκμήρια δεν γνωρίζω αλλά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Υποχρεούται όμως στην υποβολή φορολογικής δήλωσης.

Μήπως αν ανοίγατε έναν κοινό λογαριασμό με δεύτερο όνομα το δικό του ήταν μια καλύτερη ιδέα αλλά και σε αυτό ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει από λογιστικά.

Και πως κατανέμεις τους τόκους ? Αν στη δήλωσή μου τους πάρω όλους τους τόκους εγω και ο γιος μου δεν κανει καθολου δηλωση (μιλαμε για μερικα λεπτα προφανως) η εφορια θα ειναι καλυμένη ?

thourios
05-10-19, 19:02
Δες στο κεφάλαιο στο taxisnet στο ποιοί υποχρεώνονται να υποβάλουν φορολογική δήλωση.
Παρόμοιο θέμα είχα με αποθανόντα που ήμουν ο μοναδικός κληρονόμος και για ένα λεπτό τόκο έπρεπε να υποβάλλω δήλωση.
Έκλεισα με μεγάλη δυσκολία τον λογαριασμό γιατί ο θάνατος επήλθε στο εξωτερικό καιη τράπεζα μου ζήταγε διάφορα χαρτιά κτλ.

Όλα αυτά για μερικά λεπτά. Δεν υπήρχαν άλλα εισοδήματα.

Αν δεν έκανα δήλωση θα έτρωγα πρόστιμο επειδή ως κληρονόμος δεν την έκανα.

Άλλο θέμα βέβαια. Αλλά όλα αυτά για ελάχιστα λεπτά.

dimitri_ns
05-10-19, 19:17
Yποχρεωτικά θα ανοίξετε κοινό λογαριασμό.
Αλλιώς ότι χρήματα βάζεις ηλεκτρονικά, μπορεί να θεωρηθούνε δωρεά και να φορολογηθούν με 10%

Οι τόκοι μην σε απασχολούν, μάλλον θα είναι μικροί και ουδείς θα ασχοληθεί.
Θα τον δηλώνεις εσύ στη φορολογική σου δήλωση, σαν προστατευόμενο μέλος.

Προφανώς εάν δουλέψει και αποκτήσει εισόδημα, θα κάνει φορολογική δήλωση.

slalom
05-10-19, 21:16
Και πως κατανέμεις τους τόκους ? Αν στη δήλωσή μου τους πάρω όλους τους τόκους εγω και ο γιος μου δεν κανει καθολου δηλωση (μιλαμε για μερικα λεπτα προφανως) η εφορια θα ειναι καλυμένη ?
Ως συνδικαιουχος τους δηλωνεις εσυ και ο γιος 0

netman
06-10-19, 01:19
Σε περίπτωση που ο πατέρας δηλώσει το σύνολο των τόκων,
ο γυιός του κυρίου θα κάνει δήλωση μηδενική,ή επειδή θα έχει εισόδημα μηδέν δε θα κάνει δήλωση;

nodasz
06-10-19, 22:31
Ως συνδικαιουχος τους δηλωνεις εσυ και ο γιος 0

Και αυτό καλύπτει απολυτα το γιο μου να μην κάνει δήλωση ?

slalom
06-10-19, 23:39
Μιλα με λογιστη καλυτερα

mezger
07-10-19, 14:45
Αν κάνει δήλωση και βάλει τους (όποιους) τόκους, ενεργοποιείται το τεκμήριο διαβίωσης-δε θα πληρώσει φόρο, αλλά θα έχει φορολογητέο εισόδημα 3000 ευρώ, που σημαίνει ότι αφενός θα πρέπει να έχει κάνει 300 ευρώ αγορές με κάρτα, και θα αυξηθεί το οικογενειακό σας εισόδημα κατα 3000.
Οπότε συμφέρει ο κοινός λογαριασμός και να μην δηλώσει τους τόκους. Επειδή όμως οι τόκοι θα σταλούν στο taxis από την τράπεζα στο ΑΦΜ του, καλό θα είναι να κάνει μηδενική δήλωση (για να δηλώσει ρητά ότι δεν έχει αυτό το εισόδημα).
Με τη μηδενική δήλωση δεν εφαρμόζεται ούτε το τεκμήριο διαβίωσης ούτε απαιτούνται αγορές με κάρτα, και φυσικά παραμένει προστατευόμενο μέλος.

manoulamou
08-10-19, 14:29
ΙΣΩΣ μαλλον μπορει... να γινει...
Άπιαστο όνειρο το αφορολόγητο για τους έχοντες χαμηλά εισοδήματα - Μαχαίρι από την αύξηση στις e-αποδείξεις (https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/272700/apiasto-oneiro-to-aforologito-gia-tous-exontes-xamila-eisodimata-maxairi-apo-tin-ayksisi-stis-e-apodeikseis)
:twisted:

1comment
08-10-19, 15:18
Αν κάνει δήλωση και βάλει τους (όποιους) τόκους, ενεργοποιείται το τεκμήριο διαβίωσης-δε θα πληρώσει φόρο, αλλά θα έχει φορολογητέο εισόδημα 3000 ευρώ, που σημαίνει ότι αφενός θα πρέπει να έχει κάνει 300 ευρώ αγορές με κάρτα, και θα αυξηθεί το οικογενειακό σας εισόδημα κατα 3000.
Οπότε συμφέρει ο κοινός λογαριασμός και να μην δηλώσει τους τόκους. Επειδή όμως οι τόκοι θα σταλούν στο taxis από την τράπεζα στο ΑΦΜ του, καλό θα είναι να κάνει μηδενική δήλωση (για να δηλώσει ρητά ότι δεν έχει αυτό το εισόδημα).
Με τη μηδενική δήλωση δεν εφαρμόζεται ούτε το τεκμήριο διαβίωσης ούτε απαιτούνται αγορές με κάρτα, και φυσικά παραμένει προστατευόμενο μέλος.

Μιας και φαίνεται να ξέρεις από αυτά, να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι. Εγώ είμαι άνεργος, κάνω μηδενική δήλωση και μηδενικούς τόκους. Έχω όμως ένα αμάξι στο όνομα μου με τεκμήριο 2000. Το τεκμήριο διαβίωσης υπάρχει και αυτό; Νομίζω ότι πάντα μου ζήταγε να συμπληρώσω συναλλαγές από κάρτα 500Ε (για 5000 τεκμαρτά). Άλλαξε κάτι φέτος;

mezger
08-10-19, 16:55
Μιας και φαίνεται να ξέρεις από αυτά, να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι. Εγώ είμαι άνεργος, κάνω μηδενική δήλωση και μηδενικούς τόκους. Έχω όμως ένα αμάξι στο όνομα μου με τεκμήριο 2000. Το τεκμήριο διαβίωσης υπάρχει και αυτό; Νομίζω ότι πάντα μου ζήταγε να συμπληρώσω συναλλαγές από κάρτα 500Ε (για 5000 τεκμαρτά). Άλλαξε κάτι φέτος;

Δεν άλλαξε τίποτα, λογικό είναι να έχεις τεκμαρτό 5000 γιατί έχεις το αυτοκίνητο. Για να μην προστεθούν οι 3000 θα έπρεπε να είχες μηδέν πραγματικό και μηδέν τεκμαρτό εισόδημα.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
08-10-19, 18:15
ΙΣΩΣ μαλλον μπορει... να γινει...
Άπιαστο όνειρο το αφορολόγητο για τους έχοντες χαμηλά εισοδήματα - Μαχαίρι από την αύξηση στις e-αποδείξεις (https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/272700/apiasto-oneiro-to-aforologito-gia-tous-exontes-xamila-eisodimata-maxairi-apo-tin-ayksisi-stis-e-apodeikseis)
:twisted:
Ενοίκιο, super market, καύσιμα, ρούχα, φαγητό έξω, δεν κάνουν 30%;

ardi21
08-10-19, 18:25
ΙΣΩΣ μαλλον μπορει... να γινει...
Άπιαστο όνειρο το αφορολόγητο για τους έχοντες χαμηλά εισοδήματα - Μαχαίρι από την αύξηση στις e-αποδείξεις (https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/272700/apiasto-oneiro-to-aforologito-gia-tous-exontes-xamila-eisodimata-maxairi-apo-tin-ayksisi-stis-e-apodeikseis)
:twisted:

Και λιγο ειναι το 30%. Τα ποσοστα που υπηρχαν μεχρι τωρα ηταν αστεια. Οποιοσδηποτε, αν ηθελε, τα επιανε μεσα στους πρωτους 4-5 μηνες πολυ ευκολα.

Μονο super-market και λογαριασμους να βαλεις, τελειωσε.

dimitri_ns
08-10-19, 18:52
Ενοίκιο, super market, καύσιμα, ρούχα, φαγητό έξω, δεν κάνουν 30%;


Και λιγο ειναι το 30%. Τα ποσοστα που υπηρχαν μεχρι τωρα ηταν αστεια. Οποιοσδηποτε, αν ηθελε, τα επιανε μεσα στους πρωτους 4-5 μηνες πολυ ευκολα.

Μονο super-market και λογαριασμους να βαλεις, τελειωσε.

Σπουδάστε και παιδιά στο εξωτερικό, με έξοδα που δεν εκπίπτουν και τα ξαναλέμε.

Εξ ιδίων τα αλλότρια ... (τι πράμμα και τούτο θεέ μου)

ΥΓ
Και δεν τρώνε όλοι έξω, μερικοί τρώνε σε συσσίτια.
Να μιλήσω για μανάδες με παιδιά και σύζυγο εξαφανισμένο, δεν ξέρετε καμμία ?
Εστω κανά σαραντάρη που έκλεισε τα βιβλία με την κρίση και ζει από τους γονείς του ?
Κανένα που να έχει ρυθμίσει σε εφορία, ταμεία ? (δεν εκπίπτουν)

Take a walk on the wild side που τραγουδούσε και ο Lou Reed

Τα τεκμήρια είναι απαράδεκτα, οι φουκαράδες την πληρώνουν.

ardi21
08-10-19, 19:14
Σπουδάστε και παιδιά στο εξωτερικό, με έξοδα που δεν εκπίπτουν και τα ξαναλέμε.

Εξ ιδίων τα αλλότρια ... (τι πράμμα και τούτο θεέ μου)

ΥΓ
Και δεν τρώνε όλοι έξω, μερικοί τρώνε σε συσσίτια.
Να μιλήσω για μανάδες με παιδιά και σύζυγο εξαφανισμένο, δεν ξέρετε καμμία ?
Εστω κανά σαραντάρη που έκλεισε τα βιβλία με την κρίση και ζει από τους γονείς του ?
Κανένα που να έχει ρυθμίσει σε εφορία, ταμεία ? (δεν εκπίπτουν)

Take a walk on the wild side που τραγουδούσε και ο Lou Reed

Τα τεκμήρια είναι απαράδεκτα, οι φουκαράδες την πληρώνουν.

Εσυ που σπουδαζεις παιδια στο εξωτερικο super market, λογαριασμοι, καυσιμα, διαφορα αλλα ψωνια κτλ δεν καλυπτουν το 30% του εισοδηματος που σου μενει βγαζοντας τα εξοδα των σπουδων? Αυτος που χρωσταει στην εφορια, το ιδιο, με ολα αυτα τα εξοδα δεν μπορει να καλυψει το 30%?

ΥΓ. Στην wild side ειμαι και 'γω.

dimitri_ns
08-10-19, 19:20
Εσυ που σπουδαζεις παιδια στο εξωτερικο super market, λογαριασμοι, καυσιμα, διαφορα αλλα ψωνια κτλ δεν καλυπτουν το 30% του εισοδηματος που σου μενει βγαζοντας τα εξοδα των σπουδων?

ΥΓ. Στην wild side ειμαι και 'γω.

Kαι σαν παράδειγμα θα πάρουν εμένα για να φορολογήσουν όλη την Ελλάδα ?
BTW όταν σπουδάζανε δεν υπήρχαν τεκμήρια και η μία παρέμεινε έξω, ούτε ζωγραφιστούς δεν μας γουστάρει.
Ματώσαμε, αλλά σπουδάσανε.

ardi21
08-10-19, 19:28
Kαι σαν παράδειγμα θα πάρουν εμένα για να φορολογήσουν όλη την Ελλάδα ?
BTW όταν σπουδάζανε δεν υπήρχαν τεκμήρια και η μία παρέμεινε έξω, ούτε ζωγραφιστούς δεν μας γουστάρει.
Ματώσαμε, αλλά σπουδάσανε.

Αν πληρωνεις ολα τα εξοδα σου με καρτα, η τουλαχιστον ενα πολυ μεγαλο μερος, το 30% το πιανεις σε οποιαδηποτε περιπτωση και αν ανηκεις. Η σχεδον σε οποιαδηποτε περιπτωση, για να μην ειμαι απολυτος. Αυτο λεω εγω.

Eπισης η αυξηση των οριων εγινε, επειδη εβλεπαν οτι σχεδον ολοι καλυπταν τα προηγουμενα ορια μεσα στους πρωτους 6 μηνες και χρησιμοποιουσαν μετρητα.

1comment
08-10-19, 21:05
Δεν άλλαξε τίποτα, λογικό είναι να έχεις τεκμαρτό 5000 γιατί έχεις το αυτοκίνητο. Για να μην προστεθούν οι 3000 θα έπρεπε να είχες μηδέν πραγματικό και μηδέν τεκμαρτό εισόδημα.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πιστεύεις ότι το μέτρο με 30% αφορολόγητο θα επηρεάσει και ανέργους που μέχρι τώρα μάζευαν χάρτινες αποδείξεις; Ρωτώ γιατί στο νομοσχέδιο λέει για ηλεκτρονικές αποδείξεις και μόνο. Άρα στο νόμο παίζει να εξαιρέσουν τις κατηγορίες που ως τώρα μάζευαν χάρτινες αποδείξεις (και πώς άλλωστε να πληρωσει με ηλεκτρονικό τρόπο ένας άνεργος χωρίς εισόδημα). Ποια είναι η γνώμη σου;


Ενοίκιο, super market, καύσιμα, ρούχα, φαγητό έξω, δεν κάνουν 30%;


Μόνο που το ενοίκιο δεν μετράει στο αφορολόγητο κι αυτό είναι πολύ αρνητικό για όλους μιας και μιλάμε για το μεγαλύτερο έξοδο ενός σπιτιού. Σου ζητάνε να χαλάσεις 30% πέρα από το ενοίκιο! Και δηλαδή αν ο χ,ψ που μένει με γονείς και δεν έχει έξοδα θέλει να αποταμιεύσει λεφτά, του λένε όχι θα χαλάσεις 30%. Αυτό σου φαίνεται νορμαλ; Δεν είναι και λίγο 30%. Ας το κάνουν για μεγάλα εισοδήματα. Όχι για όλους. Αν το σκεφτείς οι πλούσιοι δεν θα χουν απώλειες γιατί έτσι κι αλλιώς 25% είχαν. 5% αυξηση. Οι μικροί και μεσαίοι που είχαν 10-15% θα πάνε στα τριπλάσια.

nodasz
08-10-19, 21:17
Αν κάνει δήλωση και βάλει τους (όποιους) τόκους, ενεργοποιείται το τεκμήριο διαβίωσης-δε θα πληρώσει φόρο, αλλά θα έχει φορολογητέο εισόδημα 3000 ευρώ, που σημαίνει ότι αφενός θα πρέπει να έχει κάνει 300 ευρώ αγορές με κάρτα, και θα αυξηθεί το οικογενειακό σας εισόδημα κατα 3000.
Οπότε συμφέρει ο κοινός λογαριασμός και να μην δηλώσει τους τόκους. Επειδή όμως οι τόκοι θα σταλούν στο taxis από την τράπεζα στο ΑΦΜ του, καλό θα είναι να κάνει μηδενική δήλωση (για να δηλώσει ρητά ότι δεν έχει αυτό το εισόδημα).
Με τη μηδενική δήλωση δεν εφαρμόζεται ούτε το τεκμήριο διαβίωσης ούτε απαιτούνται αγορές με κάρτα, και φυσικά παραμένει προστατευόμενο μέλος.

Σε ευχαριστώ πολύ αγαπητέ φίλε. Πολύ κατατοπιστική η ανάλυσή σου.

manoulamou
09-10-19, 07:29
ΕΝΟΙΚΙΟ δεν περιλαμβανεται, το λεει ΚΑΙ στο κειμενο του αρθρου!
Αμα εισαι ανεργος σχεδον μονιμα ή μικροσυνταξιουχος, δεν μενεις στο πατρικο ή σε δικο σου σπιτι, κυκλοφορεις με ΜΜΜ, πώς ακριβως θα συμπληρωσεις το 30%;
ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΤΕ ΕΞ ΙΔΙΩΝ κι εγω το 2017 ειχα πανω απο τα μισα λογω εκτακτων εξοδων αλλά φετος μετα βιας θα πιασω το οριο και με πολυ λιγοτερα εισοδηματα!
:(

mezger
09-10-19, 10:21
Ευχαριστώ για την απάντηση. Πιστεύεις ότι το μέτρο με 30% αφορολόγητο θα επηρεάσει και ανέργους που μέχρι τώρα μάζευαν χάρτινες αποδείξεις; Ρωτώ γιατί στο νομοσχέδιο λέει για ηλεκτρονικές αποδείξεις και μόνο. Άρα στο νόμο παίζει να εξαιρέσουν τις κατηγορίες που ως τώρα μάζευαν χάρτινες αποδείξεις (και πώς άλλωστε να πληρωσει με ηλεκτρονικό τρόπο ένας άνεργος χωρίς εισόδημα). Ποια είναι η γνώμη σου;


Πιστεύω ότι είναι πολύ νωρίς για σχολιασμό και ανησυχία, προτού κατατεθεί νομοσχέδιο τίποτα δεν είναι σίγουρο, και πολλές φορές τέτοιες ειδήσεις και πληροφορίες έχουν σκοπό ακριβώς να αλιεύσουν αντιδράσεις.
Το τελικό κείμενο θα μπορούσε να λέει οτιδήποτε, π.χ. να βάζει ακόμα και μεγαλύτερο του 30% ποσοστό αλλα να περιλαμβάνει και το ενοίκιο, και παράλληλα να κάνει υποχρεωτική την καταβολή του σε τράπεζα.

Επι του πρακτέως και δεδομένου ότι απο τότε που άρχισε η όλη ιστορία με τις αποδείξεις (7-8 χρόνια πριν) δεν υπάρχει κανένας ουσιαστικός έλεγχος του τι συμπληρώνεται, θεωρώ ότι είτε απαιτείται 20%, 30% ή 70% θα γίνουν 2 πράγματα:
1)Θα αυξηθεί ακόμα περισσότερο η χρήση καρτών, με όλα τα οφέλη που έχει αυτό για κυβέρνηση και τράπεζες (mission accomplished δηλαδη)
2)Ελάχιστοι θα πληρώσουν πρόσθετο φόρο λόγω αποδείξεων, αφού θα προτιμήσουν να κάνουν λίγο padding στο νούμερο, γνωρίζοντας εμπειρικά ότι η πιθανότητα να ελεγχθούν είναι απειροελάχιστη.

1comment
09-10-19, 11:09
Mezger πολύ σημαντικές οι τοποθετήσεις σου και θεωρώ ότι είμαστε κερδισμένοι που σε έχουμε στην παρέα μας. Δυστυχως τα φορολογικά αλλάζουν πολύ συχνά πια. Ανά ένα-δύο χρόνια έχουμε μεγάλες αλλαγές που πολλές φορές και οι ίδιοι οι λογιστές κάνουν αγώνα για να είναι ενημερωμένοι... Πόσω μάλλον για εμάς τους πολίτες.

manoulamou
09-10-19, 13:19
Παντως ειδικα για τα ενοικια συχνα εξεταζεται το ενδεχομενο υποχρεωτικης καταβολης μεσω τραπεζων. Καποτε που το ειχα ζητησει απο τον δικο μας, το ξεκοψε γιατι ισχυριζοταν πως θα ηταν μεγαλη ταλαιπωρια, επειδη δεν διεθετε λογαριασμο στην εθνικη. Μαλλον τις προμηθειες σκεπτοταν, ιδιως αφου ειναι δυο οι... συνιδιοκτητες! :twisted:

dimitri_ns
09-10-19, 17:10
Παντως ειδικα για τα ενοικια συχνα εξεταζεται το ενδεχομενο υποχρεωτικης καταβολης μεσω τραπεζων. Καποτε που το ειχα ζητησει απο τον δικο μας, το ξεκοψε γιατι ισχυριζοταν πως θα ηταν μεγαλη ταλαιπωρια, επειδη δεν διεθετε λογαριασμο στην εθνικη. Μαλλον τις προμηθειες σκεπτοταν, ιδιως αφου ειναι δυο οι... συνιδιοκτητες! :twisted:

Πήγαινε σε τράπεζα στην Ομόνοια.
Ολοι οι μετανάστες/πρόσφυγες μετρητά πληρώνουν το νοίκι
Δεν έχουν τραπεζικό λογαριασμό, έχουν όμως ΑΦΜ :p

manoulamou
09-10-19, 17:19
Κι εγω παιντια μου ειμαι μεταναστη- προσφυγα = γεννηθηκα μανη, μεγαλωσα πειραια, εκω κανει γυρω στις εικοσι μετακομιζεις, οι μισες ημενα στο νοικι! :p Τωρα εχω αμκα, παμε βολτα στο συρια;

Manolis_karas
09-10-19, 17:21
Καλησπέρα, έχει συζητηθεί σε αυτό το θέμα αλλά είναι δύσκολο να βρω πότε: η δωρεάν παραχώρηση οικίας σε τέκνο πως δηλώνεται;
Ξέρει κανένας; Ευχαριστώ.

tsorbi
09-10-19, 17:37
Στο Ε2 σου και στην στήλη 17 μπαίνει ο κωδικός 13.
Το παιδί το δηλώνει στο Ε1 πίνακας 5 και στον κωδικό 203 βάζει ΝΑΙ.

Manolis_karas
09-10-19, 17:40
Ευχαριστώ πολύ. Στη ΔΕΗ που ρώτησα για αλλαγή ονόματος μου είπαν ότι πρέπει να κάνω ηλεκτρονικό συμβόλαιο στο Taxis με δωρεάν παραχώρηση αντί ποσού ενοικίου.

anon
09-10-19, 17:44
Κι εγω παιντια μου ειμαι μεταναστη- προσφυγα = γεννηθηκα μανη, μεγαλωσα πειραια, εκω κανει γυρω στις εικοσι μετακομιζεις, οι μισες ημενα στο νοικι! :p Τωρα εχω αμκα, παμε βολτα στο συρια;

Θα βρείς φτηνά σπίτια εκεί.... :p οχι σαν εδω!!!!

mezger
09-10-19, 17:46
Ευχαριστώ πολύ. Στη ΔΕΗ που ρώτησα για αλλαγή ονόματος μου είπαν ότι πρέπει να κάνω ηλεκτρονικό συμβόλαιο στο Taxis με δωρεάν παραχώρηση αντί ποσού ενοικίου.

Καλά στα είπαν, εφόσον δεν προκύπτει απο δήλωση (αν αρχισε δηλαδή φέτος η παραχώρηση) κάνεις μισθωτήριο επιλέγοντας "παραχώρηση χρήσης", με ποσό 0,01 (δε δεχεται μηδενικό), χωρίς ενεργειακό πιστοποιητικό, αναφέροντας στις σημειώσεις ότι είναι δωρεάν παραχώρηση.

Manolis_karas
09-10-19, 17:47
Ευχαριστώ πολύ.

manoulamou
12-10-19, 12:27
Αιρετικες (https://www.eleytheriagora.gr/i-poinikopoiisi-ton-metriton-einai-gegonos/) Αποψεις περι της ΜΗ καταργησης των μετρητων (https://www.eleytheriagora.gr/i-simasia-ton-metriton/)...
:twisted:

anon
13-10-19, 02:40
Αιρετικες (https://www.eleytheriagora.gr/i-poinikopoiisi-ton-metriton-einai-gegonos/) Αποψεις περι της ΜΗ καταργησης των μετρητων (https://www.eleytheriagora.gr/i-simasia-ton-metriton/)...
:twisted:
Σε κάθε λόγο υπάρχει και αντίλογος
Και στην μία περίπτωση και στην άλλη.
Το ποια λύση είναι η καλύτερη εξαρτάται απο τις ιστορικές και κοινωνικές συνθήκες καθώς και τους στόχους, σαν κοινωνία, που έχουμε. Τώρα του τι στόχο έχουν κάποιοι άλλοι, αλλού παπά ευαγγέλιο. Λόγοι και κρυφές ατζέντες υπάρχουν σε αμφότερα "στρατόπεδα".
Η προσωπική μου άποψη για τα κακά ενός συστήματος άυλων συναλλαγών είναι:

1) έλεγχος των συναλλαγών κάθε οντότητας.

Εδώ υπάρχει ένα θέμα. Θέλουμε ανώνυμες συναλλαγές; Αυτό σημαίνει ότι μεγάλο μέρος των συναλλασομένων και ειδικά όσοι μπορούν, θα το κάνουν χωρίς να πληρώνουν νόμιμους φόρους. Μια σύγχρονη κοινωνία δεν μπορεί να λειτουργήσει έτσι. Το έχουμε δεί το σενάριο στην Ελλάδα πολλάκις (ΕλΕπ κλπ). Σε άλλα κράτη επίσης υπάρχει φοροδδιαφυγή, όχι στον βαθμό όσο η Ελλάδα, ίσως γιατί -παλαιότερα- ήταν εκ πεποιθήσεως και εκπαίδευσης, πιο νομοταγείς. Αλλά μαθαίνουνε και αυτοί :p :p
Αρα λοιπόν η ανωνυμία των συναλλαγών μεταφράζεται και εξισώνεται κατα κανόνα σε φοροδιαφυγή το οποίο συνεπάγεται σε δυσλειτουργική οικονομία η οποία λειτουργεί με δανεισμό ή με οικονομική αφαίμαξη των οικονομικών στρωμάτων που δεν μπορούν να φοροδιαφύγουν (μισθωτοί και συνταξιουχοι).
Δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι τέλειο το ένα σύστημα ή το άλλο. Εαν χρειάζεσαι φορολογία για να λειτουργήσεις ως κράτος, χρειάζεσαι έναν τρόπο ελέγχου των συναλλαγών προκειμένου ο φόρος να αποδίδεται. Εκτός εαν πάμε σε φορολόγηση καθαρά σε ακίνητη περιουσία, και απαλείψουμε τον φόρο επι των συναλλαγών (ΦΠΑ). ΔΙκαίως όμως τότε θα ειπωθεί τότε έτσι ποινικοποιείται η ιδιοκτησία :wink:


2) τράπεζες.
Εδω είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο. Προσωπικά θεωρώ ότι οι άυλες συναλλαγές βασικά δεν ευνοούν τις τράπεζες, παρεκτός εαν δώσουν τα κλειδιά των συναλλαγών και του ελέγχου των αυλων συναλλαγών τα κράτη στις τράπεζες. Ηδη στην Σουηδία, που το συντριπτικό ποσοστό των συναλλαγών γίνεται άυλα, υπάρχει αυτός ο σκεπτικισμός. Οταν όλες οι συναλλαγές γίνονται πχ με VISA, αυτομάτως κάνεις αυτή την ιδιωτική εταιρία ελεγκτή/διαχειριστή των συναλλαγών. Απο την άλλη, τίποτε δεν αποκλείει να γίνει ο κεντρικός διαχειριστής των συναλλαγών το ίδιο το κράτος. Ναι, χρειάζεται κάποια υποδομή σε εξοπλισμό, αλλά είναι απείρως ευκολότερο, απο το να κάνει το κράτος, τράπεζες. ΟΙ τράπεζες δεν το ομολογούν, αλλά το υπάρχον καθεστώς τις ευννοεί, γιατί το κράτος δεν μπορεί να κάνει την δουλειά τους, στο θέμα της διαχείρησης των συναλλαγών, αλλά εαν γίνουν άυλες, μέσα σε ένα μήνα το πολύ έχει στήσει τα πάντα για άυλες συναλλαγές. Οχι δάνεια κλπ. Συναλλαγές με χρέωση / πιστωση πραγματικού άυλου χρήματος απο λογαριασμό σε λογαριασμό. Σαν να έχεις πορτοφόλι. Bye bye τράπεζα. Και μπορεί να παίρνουν λίγα σαν προμήθειες επι των συναλλαγών (ή πολλά, ανάλογα με την περίπτωση), αλλά ο τεράστιος όγκος, σε δισεκατομύρια ευρώ μόνο για την Ελλάδα, κάνουν τις προμήθειες ναναι ένα αξιόλογο σεβαστό ποσό καλού κέρδους.
Γιατί δεν το κάνουν τα κράτη; Γιατί πχ στην Σουηδία, δεν το κάνουν, και αφήνουν να εγείρονται ερωτηματικά, για το ποιός διαχειρίζεται το χρήμα και τις συναλλαγές, και τι θα γίνει εαν έστω σταματήσει (εννοείται τελείως τυχαία :p ) για λίγο, απο το να πάρει το κράτος τον έλεγχο των αυλων συναλλαγών (όχι πιστωσεων, πιστωτικών, δανείων κλπ); Γιατί οι τράπεζες είναι ισχυρό λόμπι, και δεν επιτρέπουν ούτε καν να υπάρξει αναφορά σε κάτι τέτοιο, αλλά ακόμα είναι η αρχή, και όπως το αναφέρω ήδη εγώ, σύντομα θα το ακούμε όλο και περισσότερο, και ίσως στο σύντομο μέλλον θα γίνει. Είναι στο χέρι εξάλλου των πολιτών, των πραγματικά συνειδητοποιημένων πολιτών να επιλέξουν κυβερνήσεις για το συμφέρον τους και όχι για το συμφέρον κάποιων ομάδων (τουλάχιστον σε άλλες χώρες εκτός Ελλάδας!)
Οπότε το σκεπτικό ότι το αυλο χρήμα συμφέρει τις τράπεζες, το θεωρώ άκυρο. Ναι, συμφέρει βραχυπρόθεσμα, απο την άλλη, κάνει πολύ εύκολο, εξαιρετικά εύκολο, να χάσουν την μεγγένη με την οποία κρατούν την πελατεία τους, πλην ίσως των δανείων και άλλων πιστώσεων.
Οπότε η σχετική παρατήρηση στο άρθρο την βρίσκω άκυρη, ή τουλάχιστον κοντόφθαλμη.

manoulamou
13-10-19, 09:35
Εκεινη η απ ευθειας συνδεση των ταμειακων μηχανων με το TAXIS εγινε ή ακομη? :rolleyes:
Με την δικαιολογια της παταξης της φοροδιαφυγης προωθουν την πληρη χρηση των ηλεκτρονικων συναλλαγων πλην ομως οι ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ των τραπεζων πανε συννεφο ακομη και εκει όπου δεν μεσολαβει υπαλληλος!
Απο την αλλη χαριζουν ΔΙΣ σε μεγαλοκαρχαριες - στρατηγικους χρεωστες καθε πλευρας του δημοσιου!

- - - Updated - - -
{ο αρθρογραφος δηλωνει αναρχοκαπιταλιστης (!!!) }
ας μην το συνεχισω γιατι θα βγουμε πληρως... :offtopic:

anon
13-10-19, 22:27
Εκεινη η απ ευθειας συνδεση των ταμειακων μηχανων με το TAXIS εγινε ή ακομη? :rolleyes:
Με την δικαιολογια της παταξης της φοροδιαφυγης προωθουν την πληρη χρηση των ηλεκτρονικων συναλλαγων πλην ομως οι ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ των τραπεζων πανε συννεφο ακομη και εκει όπου δεν μεσολαβει υπαλληλος!
Απο την αλλη χαριζουν ΔΙΣ σε μεγαλοκαρχαριες - στρατηγικους χρεωστες καθε πλευρας του δημοσιου!

- - - Updated - - -
{ο αρθρογραφος δηλωνει αναρχοκαπιταλιστης (!!!) }
ας μην το συνεχισω γιατι θα βγουμε πληρως... :offtopic:

Αυτό ειναι "πρόβλημα" λόγω αυλων συναλλαγών ή επειδή κάποιοι έχουν βουτήξει στην μαρμίτα;
Οι προμήθειες των τραπεζών, με την επέκταση των αυλων συναλλαγών, μοιραία θα μειωθούν. Ηδη δραστηριοποιούνται και άλλες, διεθνείς τράπεζες και πιστωτικές κάρτες, και ο ανταγωνισμός ήδη έχει ξεκινήσει. Οι προμήθειες σε αυλες συναλλαγές (πιστωτικές/χρεωστικές) ήδη έχουν κατέβει και θα κατεβούν και άλλο. Ειναι πλέον μονόδρομος.

minas
13-10-19, 23:29
Αυτό ειναι "πρόβλημα" λόγω αυλων συναλλαγών ή επειδή κάποιοι έχουν βουτήξει στην μαρμίτα;
Οι προμήθειες των τραπεζών, με την επέκταση των αυλων συναλλαγών, μοιραία θα μειωθούν. Ηδη δραστηριοποιούνται και άλλες, διεθνείς τράπεζες και πιστωτικές κάρτες, και ο ανταγωνισμός ήδη έχει ξεκινήσει. Οι προμήθειες σε αυλες συναλλαγές (πιστωτικές/χρεωστικές) ήδη έχουν κατέβει και θα κατεβούν και άλλο. Ειναι πλέον μονόδρομος.

Κάποιες προμήθειες μπορεί να έχουν ελαττωθεί, αλλά έχουν ξεπηδήσει μία σειρά από αυξήσεις ή νέες χρεώσεις σε υπηρεσίες που δεν πριν δεν είχαν.
Τα 6€ για αντικατάσταση πλαστικού ακόμη και στη λήξη της κάρτας, συνδρομές που πλέον δεν αντιλογίζονται ούτε με όριο συναλλαγών/έτος, αύξηση χρεώσεων σε διατραπεζικές συναλλαγές, κ.α.
Δεν έχω συνολικά στοιχεία, αλλά ως καταναλωτής βλέπω το κόστος του πλαστικού χρήματος να μεγαλώνει, αντί να ελαττώνεται...

@ ADSLgr.com All rights reserved.