PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 [95] 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

pskouras
13-11-19, 13:03
Ακριβώς αυτό, σκέψου τώρα το ίδιο και για την ΔΕΗ

Πληρώσαμε τους ιδιώτες σε 1-2 χρόνια λειτουργίας.
Την ΔΕΗ ποτέ.

Φανταστείτε κανόνια σε μερικά χρόνια και τι θα πληρώσουμε ως φορολογούμενοι για τους ιδιώτες.
Δες ασφαλιστικές εταιρείες.

Και συνέχισε να κάνεις το μαύρο άσπρο αλλά ο κόσμος κατάλαβε

sdikr
13-11-19, 13:09
Πληρώσαμε τους ιδιώτες σε 1-2 χρόνια λειτουργίας.
Την ΔΕΗ ποτέ.

Φανταστείτε κανόνια σε μερικά χρόνια και τι θα πληρώσουμε ως φορολογούμενοι για τους ιδιώτες.
Δες ασφαλιστικές εταιρείες.

Και συνέχισε να κάνεις το μαύρο άσπρο αλλά ο κόσμος κατάλαβε

Την ΔΕΗ την πληρώνουμε εδώ και χρόνια. μην αρχίσουμε πάλι τα κλασικά σαν δεν πληρώνεται η ΕΡΤ απο το κράτος, τα παίρνει απο το υποχρεωτικό χαράτσι.

dimyok
13-11-19, 16:34
Λιγα με τη δεη να 'ουμε γιατι αρχιζουμε και κατεβαζουμε και διακοπτες παλι :worthy:. Αναρωτιέμαι αν τους μουτζωσεις και πας σε ιδιωτες που εκει σε σπρώχνουν μετα τι θα λενε .

emeliss
13-11-19, 17:40
Αν θα έχεις διακοπή ρεύματος στο σπίτι, αυτή δεν εξαρτάται από το όνομα του λογαριασμού που σου έρχεται.

dimyok
13-11-19, 18:07
Αμα κατεβαζουν το διακοπτη στη περιοχη λεω https://www.cnn.gr/news/ellada/story/196946/deh-katevazoyn-toys-diakoptes-oi-ergazomenoi-kinitopoiiseis-apo-tin-kyriaki

lewton
13-11-19, 18:45
Μα αυτό ακριβώς. δεν λέω κάτι διαφορετικό.
Η τράπεζα δεν πρέπει να κάνει διάκριση. Ετσι οι τράπεζες στο Λουξεμβούργο, δεν κάνουν διάκριση, παντού χωρίς προμήθεια.
Οι τράπεζες στην Ελλάδα το ίδιο. Παντού, ΜΕ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ :p :p :p

Kαι πριν αρχίσεις τις βλακείες για το τι έχω καταλάβει, τουλάχιστον μπορείς δείς ότι υπάρχει κάτι που το βιώνω. Οπότε δεν είναι άποψη, είναι δεδομένο.

Και αυτό που είπα είναι πως γίνεται εδώ που γίνονται πολλαπλάσιες συναλλαγές, ηλεκτρονικά, νάναι χωρίς προμήθειες, και στην Ελλάδα να χρεώνουν τα άντερά τους; Ο νόμος το επιτρέπει, ίσως, αλλά σίγουρα υπάρχει κάτι που το κράτος μπορεί να κάνει να τους κρατήσει τα γκέμια.
Στην τελική άλλες ιδιωτικές τράπεζες αργά αργά βέβαια, θα τους πάρουν την δουλειά. Είναι ίσως το καθεστώς μη-ανταγωνιστικότητας. Μην ξεχνάμε ότι ήταν μνημονιακή υποχρέωση να έχουμε λίγες τράπεζες.

Εαν η ελληνική τράπεζα θέλει να χρεώνει εμβάσματα απο και προς χωρες της ΕΕ αναγκαστικά πρέπει να χρεώνει και τα "εγχώρια" βάσει της κοινοτικής οδηγίας.

ΥΓ. Μέσα στα πλαίσια συναλλαγών, εδώ στο Λουξεμβούργο, είναι δωρεάν η ανάληψη απο οποιοδήποτε ΑΤΜ, οποιασδήποτε τράπεζας, εντός Ε.Ε., το ξαναλέω ΔΩΡΕΑΝ, απλα είναι μέχρι 10 αναλήψεις τον μήνα. Και άλλα πολλά να μην αναφερθώ σε λεπτομέρειες. Το θέμα είναι ότι οι χρεώσεις των ελληνικών τραπεζών είναι "ελληνικό" φρούτο, δεν είναι απαραίτητα κάτι διεθνές. Και δεν νομίζω να δικαιολογείται, πέραν απο το ότι μπορούν επειδή δεν υπάρχει ακόμη ανταγωνισμός.

Μπλα μπλα μπλα στα οποία δε διαφωνεί κανείς σε γενικές γραμμές, πάντως παραμένει ότι έγραψες ότι οι "SEPA μεταφορές πρέπει ναναι χωρίς προμήθεια. Ειδικά στην ίδια χώρα" (link (https://www.adslgr.com/forum/threads/478895-%CE%A6%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%94%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82?p=6694660#post6694660)).
Το οποίο απαγορεύεται από την κοινοτική οδηγία που έβαλα.
Μπορεί να είναι δωρεάν, μπορεί και όχι. Αλλά πρέπει να είναι το ίδιο εντός της χώρας και προς όλες τις άλλες χώρες του SEPA αν είναι μεταφορά σε €.

emeliss
13-11-19, 19:14
Αμα κατεβαζουν το διακοπτη στη περιοχη λεω https://www.cnn.gr/news/ellada/story/196946/deh-katevazoyn-toys-diakoptes-oi-ergazomenoi-kinitopoiiseis-apo-tin-kyriaki
Το ίδιο λέω και εγώ. Ανεξάρτητα από το ποιον πάροχο πληρώνεις, ρεύμα δεν θα έχεις σε διακοπή. Είτε πρόκειται για απεργία/ βλάβη στην παραγωγή, αφού η ΔΕΗ παράγει το 80% της συνολικής ισχύος, είτε πρόκειται για πρόβλημα στο δίκτυο.

Σε κάθε περίπτωση είναι το λιγότερο απογοητευτικό να λέει η κυβέρνηση ότι η σωτηρία της ΔΕΗ, της μεγαλύτερης εταιρείας στην Ελλάδα, είναι το μοντέλο των εργαζομένων των 500€.

manoulamou
16-11-19, 13:48
ΦΟΡΟΛΟΤΑΡΙΑ
Ειχα ανεκαθεν την απορια εαν
στην κληρωση συμμετεχουν ΟΛΕΣ οι ηλεκτρονικες συναλλαγες μας ή μονον αυτες του αφορολογητου?
:hmm:

anyone? :hmm:

dimyok
16-11-19, 15:42
Εγω εχω τη απορια ποιος κερδισε ποτε και πως μπαινουν τα "λεφτα" που "κερδισε" . Μονα τους η πρεπει να τους πας και κ@λοχαρτα οπως στα παραβολα που στα τρωνε και δε κανουν επιστροφες . Γενικα φοβερος μηχανισμος προπαγανδας αντε και να δουμε τι αλλο θα χωσουν με 1000 τροπους.

sdikr
16-11-19, 16:12
anyone? :hmm:

https://www.aade.gr/sites/default/files/2017-12/FAQs_dimosies_kliroseis.pdf

Όλες οι συναλλαγές, άλλωστε κοιτάει τις συναλλαγές του μήνα.

ardi21
20-11-19, 11:20
Τελικα οποιος θελει επιδομα πετρελαιου θα πρεπει να κανει αιτηση μεχρι 20/12 (ακομα η εφαρμογη δεν εχει ανοιξει) και αγορα μεχρι 31/12, αλλιως το χανει. Οπως το ειχαμε πει.

Εξαιρετικοι εκει στην Κυβερνηση. Πως δεν μας ειπαν να αγορασουμε απο 1/12 μεχρι 2/12 το μεσημερι.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
21-11-19, 10:52
Δυο ερωτησούλες, η μια ψιλο-off-topic:

1) Είχα κάνει δήλωση με επιφύλαξη, έγινε έλεγχος κλπ και πριν 2 ημέρες πήγα να ρωτήσω τι γίνεται. Την ίδια ημέρα μου εμφανίστηκε το εκκαθαριστικό στο taxis αλλά δεν αναφέρει πληροφορίες για προθεσμίες, πληρωμές κλπ. Είναι νορμαλ αυτό;
2) Ξέρει κανείς αν μπορώ να βάλω στην πιστωτική μου κάρτα δόσεις για ένα ποσό που ξεπερνά το πιστωτικό μου υπόλοιπο; Ας πούμε ότι η κάρτα μου έχει όριο 1000 ευρώ αλλά η πληρωμή στην εφορία είναι 5000. Μήπως εξαρτάται από το ποσό της δόσης, δηλαδή αν βγει σε 5 δόσεις η εξόφληση, τότε βγαίνει 5x1000 ευρώ οπότε δεν υπάρχει θέμα; Είχα την εντύπωση πως για τις πληρωμές στην εφορία η πίστωση μεγαλώνει αλλά παίζει να είναι και ραδιο αρβυλεξ.

mezger
21-11-19, 11:18
Δυο ερωτησούλες, η μια ψιλο-off-topic:

1) Είχα κάνει δήλωση με επιφύλαξη, έγινε έλεγχος κλπ και πριν 2 ημέρες πήγα να ρωτήσω τι γίνεται. Την ίδια ημέρα μου εμφανίστηκε το εκκαθαριστικό στο taxis αλλά δεν αναφέρει πληροφορίες για προθεσμίες, πληρωμές κλπ. Είναι νορμαλ αυτό;
2) Ξέρει κανείς αν μπορώ να βάλω στην πιστωτική μου κάρτα δόσεις για ένα ποσό που ξεπερνά το πιστωτικό μου υπόλοιπο; Ας πούμε ότι η κάρτα μου έχει όριο 1000 ευρώ αλλά η πληρωμή στην εφορία είναι 5000. Μήπως εξαρτάται από το ποσό της δόσης, δηλαδή αν βγει σε 5 δόσεις η εξόφληση, τότε βγαίνει 5x1000 ευρώ οπότε δεν υπάρχει θέμα; Είχα την εντύπωση πως για τις πληρωμές στην εφορία η πίστωση μεγαλώνει αλλά παίζει να είναι και ραδιο αρβυλεξ.

Για το 1), εφόσον είναι χρεωστικό, αν πας στο taxis στις οφειλές θα δεις το ποσό, ταυτότητα οφειλής και ημερομηνίες (είναι φυσιολογικό να μην τα γράφει το εκκαθαριστικό). Η προθεσμία πληρωμής είναι το λιγότερο το τέλος του επόμενου μήνα από την έκδοση.

Seaman
21-11-19, 11:20
Ειναι ευκολο να κανεις μηδενικη δηλωση μονος σου χωρις λογιστη; Εδω και λιγα χρονια ειμαι στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου. Περυσι δεν εκανα δηλωση γιατι δεν χρειαζεται, αλλα φετος ακουσα δεν ειναι κακο να κανεις εστω και μηδενικη. Μεχρι προπερσι πληρωνα λογιστη γι'αυτη τη δουλεια και για τις μηδενικες. Φιλος μου ειπε δεν αξιζει να πληρωνεις λογιστη για μηδενικη και μπορω να την κανω μονος μου. Πηγα στο taxisnet και ειδαι τις προηγουμενες. Λογικα πρεπει να συμπληρωσω τη δηλωση οπως και τις προηγουμενες μηδενικες χωρις να αλλαξω κατι. Ειναι ετσι ή οχι;

dimitri_ns
21-11-19, 11:43
Ειναι ευκολο να κανεις μηδενικη δηλωση μονος σου χωρις λογιστη; Εδω και λιγα χρονια ειμαι στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου. Περυσι δεν εκανα δηλωση γιατι δεν χρειαζεται, αλλα φετος ακουσα δεν ειναι κακο να κανεις εστω και μηδενικη. Μεχρι προπερσι πληρωνα λογιστη γι'αυτη τη δουλεια και για τις μηδενικες. Φιλος μου ειπε δεν αξιζει να πληρωνεις λογιστη για μηδενικη και μπορω να την κανω μονος μου. Πηγα στο taxisnet και ειδαι τις προηγουμενες. Λογικα πρεπει να συμπληρωσω τη δηλωση οπως και τις προηγουμενες μηδενικες χωρις να αλλαξω κατι. Ειναι ετσι ή οχι;

Mπορείς και μόνος σου

ΑΛΛΑ

Επειδή μιλάς για την Ελλάδα
όπου όποτε θέλουν ψηφίζουν ότι θέλουν
και μάλλον δεν επιθυμείς να παρακολουθείς τα φορολογικά στην Ελλάδα
και πιθανότατα να κάνεις και λάθος

πλήρωνε ένα λογιστή (οι μηδενικές είναι φθηνές)

και να του λες τι έχεις
γιατί και παπί να αγοράσεις ( ή ηλεκτρικό πατίνι που τώρα δεν πληρώνει κάτι)
μπορεί να βρεθείς προ εκπλήξεως.

Και επειδή θα τον πληρώνεις για την μηδενική
μπορείς να του τηλεφωνάς όποτε χρειάζεσαι κάτι.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
21-11-19, 12:16
Για το 1), εφόσον είναι χρεωστικό, αν πας στο taxis στις οφειλές θα δεις το ποσό, ταυτότητα οφειλής και ημερομηνίες (είναι φυσιολογικό να μην τα γράφει το εκκαθαριστικό). Η προθεσμία πληρωμής είναι το λιγότερο το τέλος του επόμενου μήνα από την έκδοση.
Σωστά, εκεί φαίνονται :oneup:

GeorgeH
21-11-19, 12:54
Ξέρει κανείς αν μπορώ να βάλω στην πιστωτική μου κάρτα δόσεις για ένα ποσό που ξεπερνά το πιστωτικό μου υπόλοιπο; Ας πούμε ότι η κάρτα μου έχει όριο 1000 ευρώ αλλά η πληρωμή στην εφορία είναι 5000. Μήπως εξαρτάται από το ποσό της δόσης, δηλαδή αν βγει σε 5 δόσεις η εξόφληση, τότε βγαίνει 5x1000 ευρώ οπότε δεν υπάρχει θέμα; Είχα την εντύπωση πως για τις πληρωμές στην εφορία η πίστωση μεγαλώνει αλλά παίζει να είναι και ραδιο αρβυλεξ.
Δεν μπορείς να βάλεις ποσό που ξεπερνά το υπόλοιπό σου, άσχετα αν είναι σε δόσεις. Πρώτα ελέγχεται αν υπάρχει επαρκές υπόλοιπο, ακριβώς σαν να έκανες μία αγορά και αν ικανοποιείται αυτή η συνθήκη τότε θα προχωρήσει στο εκάστοτε αντίτιμο της χρέωσης πχ ποσό δόσης. Δεν γνωρίζω να υπάρχει εξαίρεση σε συγκεκριμένη πληρωμή, υπάρχει η αξία προϊόντος άρα ο κανόνας είναι κοινός.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
21-11-19, 13:07
Δεν μπορείς να βάλεις ποσό που ξεπερνά το υπόλοιπό σου, άσχετα αν είναι σε δόσεις. Πρώτα ελέγχεται αν υπάρχει επαρκές υπόλοιπο, ακριβώς σαν να έκανες μία αγορά και αν ικανοποιείται αυτή η συνθήκη τότε θα προχωρήσει στο εκάστοτε αντίτιμο της χρέωσης πχ ποσό δόσης. Δεν γνωρίζω να υπάρχει εξαίρεση σε συγκεκριμένη πληρωμή, υπάρχει η αξία προϊόντος άρα ο κανόνας είναι κοινός.
Είσαι 100% σίγουρος γιαυτό; Π.χ. πρόσφατα πλήρωσα με την πιστωτική ένα ποσό που ξεπερνά το υπόλοιπο μου (όχι για πολύ, για 150 ευρώ) που χρεώθηκε σε 2 άτοκες δόσεις - οπότε η κάθε δόση ήταν σαφώς εντός του υπολοίπου αλλά το άθροισμα το ξεπερνούσε.

GeorgeH
21-11-19, 13:20
Είσαι 100% σίγουρος γιαυτό; Π.χ. πρόσφατα πλήρωσα με την πιστωτική ένα ποσό που ξεπερνά το υπόλοιπο μου (όχι για πολύ, για 150 ευρώ) που χρεώθηκε σε 2 άτοκες δόσεις - οπότε η κάθε δόση ήταν σαφώς εντός του υπολοίπου αλλά το άθροισμα το ξεπερνούσε.
Από προσωπική εμπειρία σε πιστωτική Eurobank, όταν δοκίμασα να αγοράσω με δόσεις ποσό αξίας που ξεπερνούσε το υπόλοιπό μου δεν προχωρούσε η συναλλαγή (πληρωμή τελών κυκλοφορίας). Όταν έγινε μικρότερο τότε προχώρησε κανονικά. Γιατί δεν δοκιμάζεις, αφού ούτως ή άλλως θέλεις να προχωρήσεις σε πληρωμή;

sdikr
21-11-19, 13:34
Είσαι 100% σίγουρος γιαυτό; Π.χ. πρόσφατα πλήρωσα με την πιστωτική ένα ποσό που ξεπερνά το υπόλοιπο μου (όχι για πολύ, για 150 ευρώ) που χρεώθηκε σε 2 άτοκες δόσεις - οπότε η κάθε δόση ήταν σαφώς εντός του υπολοίπου αλλά το άθροισμα το ξεπερνούσε.

Ουτε και εγώ με Alpha έχω μπορέσει να κάνω αγορά αν κάτι ξεπερνά το όριο άσχετα αν θα το βάλω σε 102344 δόσεις :p

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
21-11-19, 13:41
Από προσωπική εμπειρία σε πιστωτική Eurobank, όταν δοκίμασα να αγοράσω με δόσεις ποσό αξίας που ξεπερνούσε το υπόλοιπό μου δεν προχωρούσε η συναλλαγή (πληρωμή τελών κυκλοφορίας). Όταν έγινε μικρότερο τότε προχώρησε κανονικά. Γιατί δεν δοκιμάζεις, αφού ούτως ή άλλως θέλεις να προχωρήσεις σε πληρωμή;
Ε αυτό θα κάνω εν τέλει, απλά είπα να ρωτήξω :p


Ουτε και εγώ με Alpha έχω μπορέσει να κάνω αγορά αν κάτι ξεπερνά το όριο άσχετα αν θα το βάλω σε 102344 δόσεις :p
Με πιστωτική Alpha είμαι κι εγώ και με άφησε να την χρεώσω extra.
Πάντως δίπλα στο υπόλοιπο αναγράφει "Διαθέσιμο υπόλοιπο για αγορές εφάπαξ" :hmm:

slalom
21-11-19, 14:48
Δυο ερωτησούλες, η μια ψιλο-off-topic:

1) Είχα κάνει δήλωση με επιφύλαξη, έγινε έλεγχος κλπ και πριν 2 ημέρες πήγα να ρωτήσω τι γίνεται. Την ίδια ημέρα μου εμφανίστηκε το εκκαθαριστικό στο taxis αλλά δεν αναφέρει πληροφορίες για προθεσμίες, πληρωμές κλπ. Είναι νορμαλ αυτό;
2) Ξέρει κανείς αν μπορώ να βάλω στην πιστωτική μου κάρτα δόσεις για ένα ποσό που ξεπερνά το πιστωτικό μου υπόλοιπο; Ας πούμε ότι η κάρτα μου έχει όριο 1000 ευρώ αλλά η πληρωμή στην εφορία είναι 5000. Μήπως εξαρτάται από το ποσό της δόσης, δηλαδή αν βγει σε 5 δόσεις η εξόφληση, τότε βγαίνει 5x1000 ευρώ οπότε δεν υπάρχει θέμα; Είχα την εντύπωση πως για τις πληρωμές στην εφορία η πίστωση μεγαλώνει αλλά παίζει να είναι και ραδιο αρβυλεξ.
Κανε μια αιτηση στην τραπεζα να ανεβασεις το οριο
Αιτιολογια γραψε αγορα πετρελαιου, πληρωμη φορων

minas
21-11-19, 15:18
Ουτε και εγώ με Alpha έχω μπορέσει να κάνω αγορά αν κάτι ξεπερνά το όριο άσχετα αν θα το βάλω σε 102344 δόσεις :p

Εμένα με έχει αφήσει να το ξεπεράσω, απλά ήταν μηδενικό το διαθέσιμο μέχρι να πέσει το άθροισμα των οφειλών κάτω από το πιστωτικό όριο.
Μετά εξόφλησα μέρος του ποσού πριν τη λήξη του λογαριασμού, και είχα πάλι διαθέσιμο για νέες αγορές.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
21-11-19, 16:26
Κανε μια αιτηση στην τραπεζα να ανεβασεις το οριο
Αιτιολογια γραψε αγορα πετρελαιου, πληρωμη φορων
Θα το κοιτάξω κι αυτό, αν αντιμετωπίσω πρόβλημα :oneup:

dimitri_ns
21-11-19, 16:33
Θα το κοιτάξω κι αυτό, αν αντιμετωπίσω πρόβλημα :oneup:

Μπα
και πριν το πρόβλημα
Γιατί να ζορίζεσαι ?

Ζήτα 'οριο 1.000.000 €, να δούμε τι θα πούνε.
Μπορεί να το δεχτούνε,

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
21-11-19, 16:42
Μπα
και πριν το πρόβλημα
Γιατί να ζορίζεσαι ?

Ζήτα 'οριο 1.000.000 €, να δούμε τι θα πούνε.
Μπορεί να το δεχτούνε,
Το θέμα είναι ότι αν το δεχτούνε, μετά θα τραβάω τα μαλλιά μου που δεν ζήτησα όριο 2.000.000 €

imitheos
21-11-19, 17:05
Είσαι 100% σίγουρος γιαυτό; Π.χ. πρόσφατα πλήρωσα με την πιστωτική ένα ποσό που ξεπερνά το υπόλοιπο μου (όχι για πολύ, για 150 ευρώ) που χρεώθηκε σε 2 άτοκες δόσεις - οπότε η κάθε δόση ήταν σαφώς εντός του υπολοίπου αλλά το άθροισμα το ξεπερνούσε.


Από προσωπική εμπειρία σε πιστωτική Eurobank, όταν δοκίμασα να αγοράσω με δόσεις ποσό αξίας που ξεπερνούσε το υπόλοιπό μου δεν προχωρούσε η συναλλαγή (πληρωμή τελών κυκλοφορίας). Όταν έγινε μικρότερο τότε προχώρησε κανονικά. Γιατί δεν δοκιμάζεις, αφού ούτως ή άλλως θέλεις να προχωρήσεις σε πληρωμή;


Ουτε και εγώ με Alpha έχω μπορέσει να κάνω αγορά αν κάτι ξεπερνά το όριο άσχετα αν θα το βάλω σε 102344 δόσεις :p



Πάντως δίπλα στο υπόλοιπο αναγράφει "Διαθέσιμο υπόλοιπο για αγορές εφάπαξ" :hmm:


Μήπως πρέπει να πάει στο νήμα με τις κάρτες;

Το λογικό που θα σκεφτεί κάποιος είναι ότι πρέπει να έχεις σαν υπόλοιπο το ολόκληρο ποσό της αγοράς. Για παράδειγμα ας πούμε ότι έχεις όριο 1000€ και κάνεις μια αγορά 500 σε 5 δόσεις. Τον 1ο μήνα, θα έχεις μεν να πληρώσεις μόνο 100€ αλλά θα έχεις διαθέσιμο μόνο 500€, τον επόμενο μήνα θα χρεωθεί ακόμη 1 δόση οπότε θα έχεις διαθέσιμο 600€ και πάει λέγοντας μέχρι να ξεχρεώσεις την αγορά. Όμως δεν πάει έτσι.

Ο αδερφός μου σε Eurobank έχει ξεπεράσει πολλές φορές το υπόλοιπό του και κοιτώντας στο e-banking και αθροίζοντας τα ποσά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη γιατί του επέτρεπε να το ξεπεράσει. Πήρε την τράπεζα και η υπάλληλος του είπε ότι υπάρχει το κανονικό υπόλοιπο που είναι για εφάπαξ αγορές και ένα πλασματικό που είναι για τις δόσεις. Τότε ο αδερφός μου ρώτησε "δηλαδή αν έχω 2000 όριο, μπορώ να κάνω αγορές 4000;" και η υπάλληλος του απήντησε ότι δεν πάει έτσι και ότι το όριο είναι πάλι 2000 και μετά του εξήγησε κάτι για τις δόσεις αλλά δεν πολύ κατάλαβε και όταν μου το είπε ούτε εγώ το κατάλαβα. Πάντως έχει τύχει κάμποσες φορές να περάσει το όριο μέσω αγορών με δόσεις.

dimitri_ns
21-11-19, 17:16
Μην το παιδεύετε.

Το θέμα είναι να έχεις πρόσωπο, που λέγαμε παλιά, δηλαδή να είσαι φερέγγυος και να πληρώνεις.

Και λεφτά να μην έχεις, δεν χάθηκε ο κόσμος και πίστωση κάνουμε και σε τεφτέρι γράφουμε

slalom
21-11-19, 20:29
Μήπως πρέπει να πάει στο νήμα με τις κάρτες;

Το λογικό που θα σκεφτεί κάποιος είναι ότι πρέπει να έχεις σαν υπόλοιπο το ολόκληρο ποσό της αγοράς. Για παράδειγμα ας πούμε ότι έχεις όριο 1000€ και κάνεις μια αγορά 500 σε 5 δόσεις. Τον 1ο μήνα, θα έχεις μεν να πληρώσεις μόνο 100€ αλλά θα έχεις διαθέσιμο μόνο 500€, τον επόμενο μήνα θα χρεωθεί ακόμη 1 δόση οπότε θα έχεις διαθέσιμο 600€ και πάει λέγοντας μέχρι να ξεχρεώσεις την αγορά. Όμως δεν πάει έτσι.

Ο αδερφός μου σε Eurobank έχει ξεπεράσει πολλές φορές το υπόλοιπό του και κοιτώντας στο e-banking και αθροίζοντας τα ποσά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη γιατί του επέτρεπε να το ξεπεράσει. Πήρε την τράπεζα και η υπάλληλος του είπε ότι υπάρχει το κανονικό υπόλοιπο που είναι για εφάπαξ αγορές και ένα πλασματικό που είναι για τις δόσεις. Τότε ο αδερφός μου ρώτησε "δηλαδή αν έχω 2000 όριο, μπορώ να κάνω αγορές 4000;" και η υπάλληλος του απήντησε ότι δεν πάει έτσι και ότι το όριο είναι πάλι 2000 και μετά του εξήγησε κάτι για τις δόσεις αλλά δεν πολύ κατάλαβε και όταν μου το είπε ούτε εγώ το κατάλαβα. Πάντως έχει τύχει κάμποσες φορές να περάσει το όριο μέσω αγορών με δόσεις.

Η Εθνικη το χρεωνει αυτο. Σε αφηνει σα "διευκολυνση"

- - - Updated - - -


Πάντως δίπλα στο υπόλοιπο αναγράφει "Διαθέσιμο υπόλοιπο για αγορές εφάπαξ" :hmm:
Ισχυει αυτο, αρα πρεπει να εχεις επαρκες υπολοιπο

Manolis_karas
05-12-19, 23:21
Άνοιξε η δυνατότητα υποβολής τροποποιητικής δήλωσης αναδρομικών. Νομίζω όμως ότι έχει πολλά λάθη στην περίπτωση μου.
Π.χ. δεν παρουσιάζεται η προσθήκη των αναδρομικών σε όλα τα έτη. Τη Δευτέρα αφού μαζέψω όλη τη χαρτούρα θα πάω στη ΔΟΥ.

imitheos
07-12-19, 17:44
Άνοιξε η δυνατότητα υποβολής τροποποιητικής δήλωσης αναδρομικών. Νομίζω όμως ότι έχει πολλά λάθη στην περίπτωση μου.
Π.χ. δεν παρουσιάζεται η προσθήκη των αναδρομικών σε όλα τα έτη. Τη Δευτέρα αφού μαζέψω όλη τη χαρτούρα θα πάω στη ΔΟΥ.

Δεν είχε ανοίξει εδώ και 1-2 μήνες; Εκτός και αν έκανα χαζομάρα και έκανα λάθος δηλώσεις.

Manolis_karas
07-12-19, 22:01
Σε μένα μέχρι τα μέσα Νοεμβρίου δεν είχαν ενημερωθεί με τα νέα ποσά οι δηλώσεις των περασμένων ετών Ε1.

bxenos
08-12-19, 00:16
Απορία για ενοικίαση καταστήματος.
Υπάρχει κατάστημα ισόγειο, άδειο εδω και αρκετά χρόνια με διακοπή ηλεκτροδότησης και ύδρευσης (μετρητές υπάρχουν, οι συνδέσεις έχουν διακοπεί).
Ζητήθηκε να ενοικιαστεί ώς αποθήκη (χωρίς ρεύμα και νερό) από ένοικο της πολυκατοικίας έναντι χαμηλού τιμήματος.

Πως μπορεί να γίνει αυτό στην εφορία; (Να δηλωθεί ότι ενοικιάστηκε ώς αποθήκη, χωρίς ρεύμα)
Τι γίνεται με ενεργειακό πιστοποιητικό; Χρειάζεται;

1comment
09-12-19, 00:42
Απορία για ενοικίαση καταστήματος.
Υπάρχει κατάστημα ισόγειο, άδειο εδω και αρκετά χρόνια με διακοπή ηλεκτροδότησης και ύδρευσης (μετρητές υπάρχουν, οι συνδέσεις έχουν διακοπεί).
Ζητήθηκε να ενοικιαστεί ώς αποθήκη (χωρίς ρεύμα και νερό) από ένοικο της πολυκατοικίας έναντι χαμηλού τιμήματος.

Πως μπορεί να γίνει αυτό στην εφορία; (Να δηλωθεί ότι ενοικιάστηκε ώς αποθήκη, χωρίς ρεύμα)
Τι γίνεται με ενεργειακό πιστοποιητικό; Χρειάζεται;

Μην το δηλώσετε καθόλου. Αφού θα είναι και με χαμηλό τίμημα.

mezger
09-12-19, 12:57
Πως μπορεί να γίνει αυτό στην εφορία; (Να δηλωθεί ότι ενοικιάστηκε ώς αποθήκη, χωρίς ρεύμα)
Τι γίνεται με ενεργειακό πιστοποιητικό; Χρειάζεται;

Να δηλώσεις ότι το νοικιάζεις ως αποθήκη δεν είναι πρόβλημα (το αναφέρεις στις σημειώσεις και δηλώνεις ότι δεν ηλεκτροδοτείται το ακίνητο). Όσον αφορά το ενεργειακό πιστοποιητικό είναι πιο περίπλοκο το πράγμα και με έχει προβληματίσει ουκ ολίγες φορές, χωρίς να καταλήξω σε συμπέρασμα.
Ο νόμος εξαιρεί τις αποθήκες ως κατηγορία κτίρίου από την έκδοση ΠΕΑ, όχι συγκεκριμένα όποιο κτίριο μισθώνεται/χρησιμοποιείται ως αποθήκη. Τα όποια πρόστιμα έχουν πέσει για μη έκδοση ΠΕΑ είναι ελάχιστα και απ'όσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάποιο "δεδικασμένο" ας πούμε. Ίσως είναι καλό να συμβουλευτείς μηχανικό, με το caveat οτι ο μηχανικός λογικά θα σου προτείνει να το βγάλεις.
Δες π.χ. τι γράφουν εδώ (https://greenbuilding.gr/energeiako-pistopoietiko/%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B7-%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF-%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF/)
Αν το κτίριο είναι χαρακτηρισμένο πολεοδομικά ως αποθήκη, δε χρειάζεται ΠΕΑ, αν νοικιαστεί όμως σαν χώρος κύριας χρήσης προφανώς και χρειάζεται ΠΕΑ.
Αντίστροφά, λένε, αν δεν είναι χαρακτηρισμένο ως αποθήκη αλλά νοικιαστεί σαν αποθήκη πάλι θέλει ΠΕΑ.
Λίγο αντιφατικό κατά τη γνώμη μου και όχι επαρκώς τεκμηριωμένο.

bxenos
09-12-19, 20:12
Γκρίζες ζωνες και στα ΠΕΑ...

Thanx :)

Basilhs23_
13-12-19, 04:15
Κάπου πήρε το μάτι μου οτι με ρύθμιση που έχει ψηφιστεί, αν ο φορολογούμενος νοικιάζει σε κάποιον ένα ακίνητο, μπορεί να δηλώνει διάφορες δαπάνες που λογίζονται στον ιδιοκτήτη και όχι στον ενοικιαστή ώστε να εκπίπτουν από το εισόδημα π.χ. δαπάνες επισκευών που έγιναν είτε στο διαμέρισμα είτε κάτι που αλλάχτηκε στην πολυκατοικία και το πλήρωσε ο ιδιοκτήτης μέσω των κοινοχρήστων. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Manolis_karas
13-12-19, 22:19
Άνοιξε η δυνατότητα υποβολής τροποποιητικής δήλωσης αναδρομικών. Νομίζω όμως ότι έχει πολλά λάθη στην περίπτωση μου.
Π.χ. δεν παρουσιάζεται η προσθήκη των αναδρομικών σε όλα τα έτη. Τη Δευτέρα αφού μαζέψω όλη τη χαρτούρα θα πάω στη ΔΟΥ.
Τελικά ήταν σωστά, πριν την οριστική υποβολή παρουσιαζόταν συνοπτικά, μετά μπόρεσα να εκτυπώσω το Ε1 και το εκκαθαριστικό το οποίο παρουσίαζε τα ποσά αναλυτικά.

seaboy11
17-12-19, 13:00
Καλησπέρα στην παρέα. Εχει κανείς εμπειρία με μετακίνηση στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού ενώ ήταν οριακά 184-185 ημέρες στο εξωτερικό; Φέτος εγκαταστάθηκα στο εξωτερικό -όπως αποδυκνείεται με μισθωτήριο συμβόλαιο- την 1η Ιουλίου 2019 και ξεκίνησα να εργάζομαι στην εν λόγω χώρα την 15η Ιουλίου. Πιστεύετε πως παίζει να μου κάνουν τη ζωή δύσκολη στη ΔΟΥ όταν καταθέσω τα σχετικά δικαιολογητικά (βλ. Πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας, μισθωτηριο απο 1η Ιουλιου, Βεβαιωση εργοδοτη απο 15 Ιουλιου); Να προσθεσω πως στην Ελλαδα δεν εχω καμια επαγγελματικη υποχρεωση μετα την 30 Ιουνιου και ουτε περιουσιακα στοιχεια ή οικογενεια (συζυγο-παιδια).

dimitri_ns
17-12-19, 13:42
Καλησπέρα στην παρέα. Εχει κανείς εμπειρία με μετακίνηση στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού ενώ ήταν οριακά 184-185 ημέρες στο εξωτερικό; Φέτος εγκαταστάθηκα στο εξωτερικό -όπως αποδυκνείεται με μισθωτήριο συμβόλαιο- την 1η Ιουλίου 2019 και ξεκίνησα να εργάζομαι στην εν λόγω χώρα την 15η Ιουλίου. Πιστεύετε πως παίζει να μου κάνουν τη ζωή δύσκολη στη ΔΟΥ όταν καταθέσω τα σχετικά δικαιολογητικά (βλ. Πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας, μισθωτηριο απο 1η Ιουλιου, Βεβαιωση εργοδοτη απο 15 Ιουλιου); Να προσθεσω πως στην Ελλαδα δεν εχω καμια επαγγελματικη υποχρεωση μετα την 30 Ιουνιου και ουτε περιουσιακα στοιχεια ή οικογενεια (συζυγο-παιδια).

Επειδή έκανα την διαδικασία για την κόρη μου
Καταθέτεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά στην εφορία σου
Και σε κανά μήνα σου στέλνουν επιβεβαίωση ή απόρριψη σε κάποιο σπίτι στην Ελλάδα

Δεν ξέρω τι γίνεται αν δεν έχεις κανέναν στην Ελλάδα να τον ορίσεις σαν αντίκλητο ή αν δεν έχεις πλέον καμμία κατοικία στην Ελλάδα.

Τράβα ρώτα, χριστούγεννα είναι και πολλοί γυρίζουν πίσω για τις γιορτές και πάνε στα ΚΕΠ για τα γνήσια υπογραφής. :)

Αλλιώς πας πρεσβεία εκεί που είσαι.
Με Αγγλία είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα λόγω brexit

seaboy11
17-12-19, 13:49
Επειδή έκανα την διαδικασία για την κόρη μου
Καταθέτεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά στην εφορία σου
Και σε κανά μήνα σου στέλνουν επιβεβαίωση ή απόρριψη σε κάποιο σπίτι στην Ελλάδα

Δεν ξέρω τι γίνεται αν δεν έχεις κανέναν στην Ελλάδα να τον ορίσεις σαν αντίκλητο ή αν δεν έχεις πλέον καμμία κατοικία στην Ελλάδα.

Τράβα ρώτα, χριστούγεννα είναι και πολλοί γυρίζουν πίσω για τις γιορτές και πάνε στα ΚΕΠ για τα γνήσια υπογραφής. :)

Αλλιώς πας πρεσβεία εκεί που είσαι.
Με Αγγλία είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα λόγω brexit


Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη, το έχω ψάξει αρκετά και σκοπεύω να πάρω άδεια και να κατέβω στην Ελλάδα τον Γενάρη να κάνω τις αιτήσεις και να μαζέψω τα χαρτιά. Απλά προβληματίζομαι διότι είμαι στο εξωτερικό 184 ημέρες ακριβώς και έχω ακουσει πολλά περίεργα σκηνικά όσον αφορά τη μεταφορά στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικου ακομα και σε περιπτώσεις που ο φορολογουμενος ήταν 9-10 μηνες εντος του φορολογικου έτους στο εξωτερικο κι οχι 6 μηνες ακριβώς όπως ισχύει στην περίπτωσή μου. Και αναρωτιέμαι αν κάποιος έχει βρεθει σε αντιστοιχη θέση κι αν του ζητησαν περισσοτερα δικαιολογητικα απ οτι ζητάνε συνηθως.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
17-12-19, 14:07
Καλησπέρα στην παρέα. Εχει κανείς εμπειρία με μετακίνηση στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού ενώ ήταν οριακά 184-185 ημέρες στο εξωτερικό; Φέτος εγκαταστάθηκα στο εξωτερικό -όπως αποδυκνείεται με μισθωτήριο συμβόλαιο- την 1η Ιουλίου 2019 και ξεκίνησα να εργάζομαι στην εν λόγω χώρα την 15η Ιουλίου. Πιστεύετε πως παίζει να μου κάνουν τη ζωή δύσκολη στη ΔΟΥ όταν καταθέσω τα σχετικά δικαιολογητικά (βλ. Πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας, μισθωτηριο απο 1η Ιουλιου, Βεβαιωση εργοδοτη απο 15 Ιουλιου); Να προσθεσω πως στην Ελλαδα δεν εχω καμια επαγγελματικη υποχρεωση μετα την 30 Ιουνιου και ουτε περιουσιακα στοιχεια ή οικογενεια (συζυγο-παιδια).
Τα δικαιολογητικά τα έχεις, μπορεί να σου ζητήσουν και κανένα λογαριασμό (φως,νερό,τηλέφωνο) αν και είναι δύσκολο να βγαίνει στο όνομα σου.
Είναι σε ποιον υπάλληλο θα πέσεις, όπως και να'χει θέλει ψυχραιμία. Αν τα δικαιολογητικά είναι με το μέρος σου και ο υπάλληλος σου κάνει κόνξες, απευθύνεσαι στον προϊστάμενο του.

seaboy11
17-12-19, 14:20
Τα δικαιολογητικά τα έχεις, μπορεί να σου ζητήσουν και κανένα λογαριασμό (φως,νερό,τηλέφωνο) αν και είναι δύσκολο να βγαίνει στο όνομα σου.
Είναι σε ποιον υπάλληλο θα πέσεις, όπως και να'χει θέλει ψυχραιμία. Αν τα δικαιολογητικά είναι με το μέρος σου και ο υπάλληλος σου κάνει κόνξες, απευθύνεσαι στον προϊστάμενο του.

Το ψιλιάστηκα πως παιζει να μου ζητήσουν και λογαριασμο ρεύματος/τηλεφώνου και τα άλλαξα κι αυτα στο ονομα μου αλλά από τον δεύτερο μήνα παρουσίας μου στο εξωτερικό (αρχές Αυγούστου). Το οτι η συμβαση μισθωτής εργασίας ξεκινάει 15 Ιουλιου (λιγότερες από 183 ημέρες) δεν θα ειναι πρόβλημα εφόσον η μισθωση κατοικιας ξεκιναει την 1η Ιουλίου (184 ημέρες), σωστά;

dimitri_ns
17-12-19, 14:31
Το ψιλιάστηκα πως παιζει να μου ζητήσουν και λογαριασμο ρεύματος/τηλεφώνου και τα άλλαξα κι αυτα στο ονομα μου αλλά από τον δεύτερο μήνα παρουσίας μου στο εξωτερικό (αρχές Αυγούστου). Το οτι η συμβαση μισθωτής εργασίας ξεκινάει 15 Ιουλιου (λιγότερες από 183 ημέρες) δεν θα ειναι πρόβλημα εφόσον η μισθωση κατοικιας ξεκιναει την 1η Ιουλίου (184 ημέρες), σωστά;

Περίπου ναί :)
Εδώ είχαμε δικαστή που έρριξε 10 χρόνια σε καθαρίστρια επειδή είχε πλαστογραφήσει χαρί 6ης δημοτικού.
Εξαρτάται από αυτόν που θα κρίνει τα δικαιολογητικά σου, επειδή είσαι στο όριο.

ΥΓ
Επειδή πολλοί που είναι στο εξωτερικό νοικιάζουν δωμάτιο και όχι σπίτι, τους ενδιαφέρει κυρίως το ενοικιαστήριο και όχι οι λογαριασμοί.
Βέβαια όαα περισσότερα χαρτιά δώσεις τόσο καλύτερο
Ακόμα και αποκόμματα αεροπορικών εισιτηρίων

lak100
25-12-19, 23:39
για να μην ανοιγω αλλο θεμα. κερδισε η μητερα μου στις 26/9 το πηρα 23/12 χαμπαρι δηλωσα το iban της η προθεσμια δηλωσης ειναι 26/12/2019 προλαβα λετε?

Basilhs23_
27-12-19, 04:48
για να μην ανοιγω αλλο θεμα. κερδισε η μητερα μου στις 26/9 το πηρα 23/12 χαμπαρι δηλωσα το iban της η προθεσμια δηλωσης ειναι 26/12/2019 προλαβα λετε?

Σας ήρθε e-mail ? Πως το μάθατε.

Ερώτηση για όποιον ξέρει. Μπορώ να ρυθμίσω ένα ληξιπρόθεσμο χρέος σε δόσεις μέσω taxisnet?

stelakis1914
27-12-19, 11:54
Ερώτηση για όποιον ξέρει. Μπορώ να ρυθμίσω ένα ληξιπρόθεσμο χρέος σε δόσεις μέσω taxisnet?

Ναι βέβαια. Επιλέγεις εφαρμογές εφαρμογές TaxisNET=>Ρύθμιση Οφειλών (χαμηλά στην σελίδα)=>Αίτηση πάγιας ρύθμισης οφειλών ν.4152/2013

Μπορείς να ρυθμίσεις τις οφειλές σου μέχρι και 24 δόσεις με μικρό τόκο που απορρέει από τον αριθμό των δόσεων που θα επιλέξεις. Η ρύθμιση θα ενεργοποιηθεί όταν καταβάλλεις την πρώτη δόση.

lak100
27-12-19, 12:09
Σας ήρθε e-mail ? Πως το μάθατε.

Ερώτηση για όποιον ξέρει. Μπορώ να ρυθμίσω ένα ληξιπρόθεσμο χρέος σε δόσεις μέσω taxisnet?

στελνουν e-mail σε μενα δεν ηρθε γιατι ειχει δηλωσει ο λογιστης ειναι δικο του @cyta που δεν λειτουργει απλα μπηκα να δω για την κληρωση δεκεμβριου και το ειδα τυχαια

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
27-12-19, 16:06
Τώρα που το είπες μπήκα να δω τους δικούς μου και πρόσεξα ότι οι λαχνοί δεν δίνονται αναλογικά με τα ποσά που ξοδεύεις. Π.χ. ενα μήνα είχα έξοδα 102 ευρώ και πηρα 100 λαχνούς ενώ έναν άλλο είχα 1400 ευρώ και πήρα 650 λαχνούς, από τις κατηγορίες των εξόδων εξαρτώνται οι λαχνοί;

tsorbi
27-12-19, 19:04
Πως υπολογίζονται οι λαχνοί
https://www.capital.gr/oikonomia/3365621/perissoteroi-laxnoi-sti-forolotaria-apo-mikres-sunallages

@ ADSLgr.com All rights reserved.