PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 [96] 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
27-12-19, 21:20
Πως υπολογίζονται οι λαχνοί
https://www.capital.gr/oikonomia/3365621/perissoteroi-laxnoi-sti-forolotaria-apo-mikres-sunallages
Ευχαριστώ, φαίνεται πιο δίκαιο αυτό για όσους έχουν χαμηλό εισόδημα :oneup:

Για να σχολιάσω τον τίτλο του άρθρου, δεν καταλαβαίνω πως αυτό δίνει κίνητρο για τη χρήση κάρτας για μικροσυναλλαγές :what:.

manoulamou
28-12-19, 09:54
για να μην ανοιγω αλλο θεμα. κερδισε η μητερα μου στις 26/9 το πηρα 23/12 χαμπαρι δηλωσα το iban της η προθεσμια δηλωσης ειναι 26/12/2019 προλαβα λετε?
ΑΣΧΕΤΟ αλλά στα λαχεια υπαρχει το εξαμηνο ακομη, αυτοι γιατι εβαλαν τριμηνο? :twisted:

giorgosk
14-01-20, 11:37
Πέρυσι γεννήθηκε το παιδί μας ( 30/1/2019 ) και όταν κάναμε τη φορολογική δήλωση κάναμε και τη δήλωση για το επίδομα παιδιού Α21.
Πριν λίγο είδα στο open tv πως αύριο λήγει η προθεσμία...
Πήρα τη λογίστρια αλλά έλλειπε μίλησα με τη μητέρα της που είναι στο γραφείο. και μου είπε πως αυτό γίνεται μαζί με τη φορολογική δήλωση .
Θα με πάρει η λογίστρια μετά το μεσημέρι..
Τελικά τι ισχύει ;;; Θα πρέπει μέχρι αύριο να κάνω το Α21 ή μαζί με τη φορολογική δήλωση ;;

manoulamou
14-01-20, 11:49
https://www.idika.gr/epidomapaidiou/
https://www.cnn.gr/oikonomia/story/203643/opeka-epidoma-paidioy-h-kataliktiki-imerominia-ypovolis-aitisis
Προσοχή: Μετά τις 15/01/2020 η ηλεκτρονική πλατφόρμα για την υποβολή αίτησης Α21 θα κλείσει οριστικά και δεν θα είναι πλέον δυνατή η υποβολή αίτησης για το έτος 2019.

Αξίζει να σημειωθεί πως από το 2020 θα υπάρξουν αλλαγές και στα νέα κριτήρια για το Α21. Συγκεκριμένα θα προβλέπεται για τους δικαιούχους του επιδόματος παιδιού να δηλώνεται το σχολείο που πηγαίνουν τα παιδιά. Διπλασιασμός των ελάχιστων χρόνων διαμονής στη χώρα από 5 χρόνια στα 10 και στο επίδομα παιδιού.

:hmm:

netblues
14-01-20, 11:50
το a21 ανοιγει για καποιο διαστημα λιγο πριν την καθε περιοδο πληρωμης. Επειδη καθε φορα που κανεις δηλωση, αλλαζει πιθανον η οικονομικη σου κατασταση, το επικαιροποιεις. Αν για οποιοδηποτε λογο το ξεχασες, αλλαξε κατι (πχ διαζυγια) υποβαλονται και αργοτερα. Σε καθε περιπτωση δεν χανεται το επιδομα αν χαθει μια ημερομηνια, απλα το παιρνεις στον επομενο κυκλο.
Αν εχεις παρει ηδη δοση, δεν χρειαζεται ξανα δηλωση μεχρι το επομενο φορολογικο κυκλο

giorgosk
14-01-20, 11:54
Για το 2019 τις πήραμε τις δυο δόσεις. Μήπως τελικά η προθεσμία είναι για τα παιδιά που γεννήθηκαν π.χ στο 2019 μετα την υποβολή της φορολογικής δήλωσης ;;;

minas
20-01-20, 15:57
Ξέρει κανείς εάν προβλέπεται μέσα στον Ιανουάριο να ψηφιστεί η αλλαγή για τις διπλές εισφορές σε όσους έχουν σύμβαση εργασίας και μπλοκάκι;

Basilhs23_
01-02-20, 00:41
Είχα πραγματοποιήσει μια αγορά ενός προϊόντος της τάξης των 1000 ευρώ στην black friday, άρα Νοέμβριος.

Βλέπω οτι το σύστημα της εφορείας μου έχει περάσει την συναλλαγή οτι έγινε τον Ιανουάριο, οπότε λογικά θα καταλογιστεί η συναλλαγή στο 2020.

Γνωρίζει κανείς που οφείλεται αυτό; Οι συναλλαγές με κάρτα δηλώνονται στο σύστημα με καθυστέρηση ή την χρονική στιγμή που πραγματοποιήθηκε η αγορά;

manoulamou
01-02-20, 16:34
Οταν αναφερεσαι στο συστημα της εφορειας
τι ακριβως εννοεις;
:hmm:

Basilhs23_
02-02-20, 23:14
Εννοώ το σύστημα που καταγράφει τις αγορές που έκανες με κάρτα στο ΑΦΜ σου για να καταλογίσει πόσα ξόδεψες μέσα στο έτος, αυτό καταγράφει μηνιαίως τις αγορές σου και εμφανίζει τα ποσά και στην φορολοτταρία. Από εκεί φαίνεται οτι η αγορά αν και έγινε τέλη Νοέμβρη καταλογίστηκε τον Ιανουάριο του 2020.

manoulamou
03-02-20, 09:46
Δεν ηξερα πως υπαρχει αναλογο συστημα της εφορειας.
Μονο των τραπεζων και της φορολοταριας.
Πού ακριβως βρισκεται;
:hmm:

netblues
03-02-20, 10:11
E αυτο ειναι η φορολοταρια...

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
03-02-20, 10:16
Ναι απλα η φορολοταρια δεν διαχωρίζει κατηγορίες εξόδων για το 30%, τα βάζει όλα μαζί.

manoulamou
03-02-20, 11:21
ΟΚ αλλά αυτο το "επισημο" συστημα πού το βρισκω?
:what:

netblues
03-02-20, 11:28
https://www.aade.gr/menoy/miniaies-synallages-kai-lahnoi

manoulamou
03-02-20, 17:18
Αυτη ειναι η ΦΟΡΟ-ΛΟΤΑΡΙΑ, την ξερω, δεν καταλαβα οτι μιλουσαμε για αυτην... Υπαρχει καπου αλλού οπου επισημα καταγραφονται οι εκπιπτουσες δαπανες ανα μηνα;
:whistle:

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
04-02-20, 11:51
Έχω μια ερώτηση για ασφαλιστικό ζήτημα και όχι φορολογικό αν δεν σας πειράζει :redface:

Έχω έσοδα στο εξωτερικό αλλά διαμένω μόνιμα Ελλάδα. Η κάλυψη μου από τον ΕΦΚΑ φαίνεται να λήγει στο τέλος του Φλεβάρη και θέλω να δω πως γίνεται να την ανανεώσω, κυρίως για τον κλάδο υγείας.
Είδα ότι υπάρχει δυνατότητα αυτασφάλισης στον ΕΦΚΑ αρκεί να καλύπτεις κάποιες προϋποθέσεις, το έχει κάνει/δει ποτέ κανείς;

GeorgeH
04-02-20, 12:01
Αυτη ειναι η ΦΟΡΟ-ΛΟΤΑΡΙΑ, την ξερω, δεν καταλαβα οτι μιλουσαμε για αυτην... Υπαρχει καπου αλλού οπου επισημα καταγραφονται οι εκπιπτουσες δαπανες ανα μηνα;
:whistle:
Για να συνενοηθούμε, εκπίπτουσες σημαίνει ότι δεν μετράνε στο αφορολόγητο όπως ισχύει για ενοίκια, δάνεια, φόρους υπέρ του Δημοσίου, καθώς και δαπάνες για αγορές περιουσιακών στοιχείων μεγάλης αξίας, αποταμιευτικών και επενδυτικών προϊόντων. Ως προς την καταγραφή, αυτή λαμβάνει χώρα επίσημα φυσικά στις τράπεζες με τις οποίες συνεργάζεσαι αν πραγματοποιείς συναλλαγές μέσω αυτών. Προσμετρώνται όλες εκείνες οι συναλλαγές, πλην αυτών που ανέφερα άνωθεν, για τη διατήρηση του αφορολόγητου. Σου εμφανίζουν το άθροισμα ενώ αν έχεις θέσει και το εισόδημα τότε υπολογίζει που βρίσκεσαι ως προς τον στόχο.
ΥΓ. Αν τώρα θέλεις να προσμετρήσεις και συναλλαγές εκτός των τραπεζών γιατί εύλογα είσαι κάτω από το όριο, τότε προφανώς και μπορείς αρκεί λογικά να φυλάς αποδείξεις κλπ.

thourios
04-02-20, 12:06
Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας


Έχω μια ερώτηση για ασφαλιστικό ζήτημα και όχι φορολογικό αν δεν σας πειράζει

Έχω έσοδα στο εξωτερικό αλλά διαμένω μόνιμα Ελλάδα. Η κάλυψη μου από τον ΕΦΚΑ φαίνεται να λήγει στο τέλος του Φλεβάρη και θέλω να δω πως γίνεται να την ανανεώσω, κυρίως για τον κλάδο υγείας.
Είδα ότι υπάρχει δυνατότητα αυτασφάλισης στον ΕΦΚΑ αρκεί να καλύπτεις κάποιες προϋποθέσεις, το έχει κάνει/δει ποτέ κανείς;


Πρέπει να έχεις συμπληρώσει τουλάχιστον τρεις μήνες ασφάλισης κατά το προηγούμενο ημερολογιακό έτος ή κατά το τελευταίο δωδεκάμηνο πριν από την ημερομηνία προσέλευσης ή επέλευσης του ασφαλιστικού κινδύνου και να έχουν καταβληθεί οι απαιτούμενες ασφαλιστικές εισφορές. Δηλαδή 75 ένσημα Περισσότερα: Εδώ (https://www.efka.gov.gr/el/asphalistike-ikanoteta)

Για αυτασφάλιση δες εδώ (https://www.efka.gov.gr/el/proairetike-asphalise)

manoulamou
04-02-20, 14:50
... Αν τώρα θέλεις να προσμετρήσεις και συναλλαγές εκτός των τραπεζών γιατί εύλογα είσαι κάτω από το όριο, τότε προφανώς και μπορείς αρκεί λογικά να φυλάς αποδείξεις κλπ.
Μπααα ολες - σχεδον - ειναι εντος τραπεζικου συστηματος = ηλεκτρονικο χρημα!
Οποτε δεν εμαθα κατι νεωτερο - διαφορετικο απ΄οσα ηξερα πριν.
:)

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
04-02-20, 16:41
Πρέπει να έχεις συμπληρώσει τουλάχιστον τρεις μήνες ασφάλισης κατά το προηγούμενο ημερολογιακό έτος ή κατά το τελευταίο δωδεκάμηνο πριν από την ημερομηνία προσέλευσης ή επέλευσης του ασφαλιστικού κινδύνου και να έχουν καταβληθεί οι απαιτούμενες ασφαλιστικές εισφορές. Δηλαδή 75 ένσημα Περισσότερα: Εδώ (https://www.efka.gov.gr/el/asphalistike-ikanoteta)

Για αυτασφάλιση δες εδώ (https://www.efka.gov.gr/el/proairetike-asphalise)
Ευχαριστώ.
Τρεις μήνες full-time απασχόλησης εννοείς μάλλον έτσι; Γιατί έχω από τον Νοέμβριο μια σύμβαση ωρομίσθια στην Ελλάδα αλλά είναι πολύ λίγες οι ώρες.

thourios
04-02-20, 17:44
Δες πόσα ένσημα σου έχουν κολλήσει. Κάπου υπάρχει σχετικό νήμα αλλά δεν μπορώ να το βρω.
Δες λίγο και αυτό (https://www.kepea.gr/aarticle.php?id=151)

snips
05-02-20, 09:54
Μια ερώτηση που άπτεται του Ε9 για όσους γνωρίζουν.

Προκειμένου να πουλήσω ένα ακίνητο, μου ζήτησε ο συμβολαιογράφος ένα εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ αφού όμως κάνω τροποποίηση στο Ε9 και π οσθεσω μια πρόσοψη επιπλέον διότι με μια ανάλογη ενός νόμου το σπίτι θεωρείται ότι έχει και 2η τώρα. Εδώ και πολλά χρόνια δεν έχω πειράξει καθόλου το Ε9 (περιουσιακή κατάσταση) το οποίο μεταφέρεται ως έχει από έτος σε έτος. Ο συμβολαιογράφος μου είπε ότι πρέπει να κάνω την τροποιητικη του ΕΝΦΙΑ για περίπου 5 χρόνια πριν.
Άλλος μου είπε ότι μόνο για πέρυσι. Τι ισχύει τελικά? Βέβαια από ότι είδα στον νομό η επιβάρυνση έξτρα πρόσοψης έχει έναν συντελεστή 1.06 η οποία είναι αμελητέα. Γνωρίζει κανείς τι ισχύει?

Να τονίσω ξανά οτι δεν κανω δήλωση Ε9 εδώ και καποια χρόνια καθότι δεν υπάρχουν αλλαγές και μεταφέρεται η ίδια περιουσιακή κατάσταση στο επόμενη έτος.
Δεν ξέρω αν έχει σημασία.

Ευχαριστώ.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
05-02-20, 10:40
Δες πόσα ένσημα σου έχουν κολλήσει. Κάπου υπάρχει σχετικό νήμα αλλά δεν μπορώ να το βρω.
Δες λίγο και αυτό (https://www.kepea.gr/aarticle.php?id=151)
Thanks και πάλι. Από περιέργεια, έχω και απασχόληση σαν ατομική επιχείρηση και εκεί η απασχόληση καταχωρείται σαν μήνες και όχι σαν ημέρες. Αυτά για να μετατραπούν σε ημέρες τα κάνω επί 25;

dimitri_ns
05-02-20, 10:58
Μια ερώτηση που άπτεται του Ε9 για όσους γνωρίζουν.

Προκειμένου να πουλήσω ένα ακίνητο, μου ζήτησε ο συμβολαιογράφος ένα εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ αφού όμως κάνω τροποποίηση στο Ε9 και π οσθεσω μια πρόσοψη επιπλέον διότι με μια ανάλογη ενός νόμου το σπίτι θεωρείται ότι έχει και 2η τώρα. Εδώ και πολλά χρόνια δεν έχω πειράξει καθόλου το Ε9 (περιουσιακή κατάσταση) το οποίο μεταφέρεται ως έχει από έτος σε έτος. Ο συμβολαιογράφος μου είπε ότι πρέπει να κάνω την τροποιητικη του ΕΝΦΙΑ για περίπου 5 χρόνια πριν.
Άλλος μου είπε ότι μόνο για πέρυσι. Τι ισχύει τελικά? Βέβαια από ότι είδα στον νομό η επιβάρυνση έξτρα πρόσοψης έχει έναν συντελεστή 1.06 η οποία είναι αμελητέα. Γνωρίζει κανείς τι ισχύει?

Να τονίσω ξανά οτι δεν κανω δήλωση Ε9 εδώ και καποια χρόνια καθότι δεν υπάρχουν αλλαγές και μεταφέρεται η ίδια περιουσιακή κατάσταση στο επόμενη έτος.
Δεν ξέρω αν έχει σημασία.

Ευχαριστώ.

Ητανε για 5ετία, αυτό πέρισυ
Αφού κάνεις διορθώσεις, θα περιμένεις και καμμιά βδομάδα για να σου εκδώσει το κατάλληλο χαρτί (αφού πληρώσεις, μην τ'αφήσεις για τελευταία στιγμή)

Χαρτιά δημοσίου, βεβαίωση μηχανικού και ότι άλλο γαμόχαρτο ζητήσουν (πχ Κτηματολόγιο Πρωτευούσης) πρέπει να ταιριάζουν.

mezger
05-02-20, 11:10
Μια ερώτηση που άπτεται του Ε9 για όσους γνωρίζουν.

Προκειμένου να πουλήσω ένα ακίνητο, μου ζήτησε ο συμβολαιογράφος ένα εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ αφού όμως κάνω τροποποίηση στο Ε9 και π οσθεσω μια πρόσοψη επιπλέον διότι με μια ανάλογη ενός νόμου το σπίτι θεωρείται ότι έχει και 2η τώρα. Εδώ και πολλά χρόνια δεν έχω πειράξει καθόλου το Ε9 (περιουσιακή κατάσταση) το οποίο μεταφέρεται ως έχει από έτος σε έτος. Ο συμβολαιογράφος μου είπε ότι πρέπει να κάνω την τροποιητικη του ΕΝΦΙΑ για περίπου 5 χρόνια πριν.
Άλλος μου είπε ότι μόνο για πέρυσι. Τι ισχύει τελικά? Βέβαια από ότι είδα στον νομό η επιβάρυνση έξτρα πρόσοψης έχει έναν συντελεστή 1.06 η οποία είναι αμελητέα. Γνωρίζει κανείς τι ισχύει?

Να τονίσω ξανά οτι δεν κανω δήλωση Ε9 εδώ και καποια χρόνια καθότι δεν υπάρχουν αλλαγές και μεταφέρεται η ίδια περιουσιακή κατάσταση στο επόμενη έτος.
Δεν ξέρω αν έχει σημασία.

Ευχαριστώ.

Ο συμβολαιογράφος χρειάζεται πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ, αυτό πιστοποιεί ότι έχεις εξοφλήσει τον ΕΝΦΙΑ για τα προηγούμενα 5 χρόνια. Επομένως πρέπει να κάνεις την διόρθωση από το έτος 2015 και να την μεταφέρεις μέχρι και το τρέχον έτος, με σκοπό να είναι σωστή η δήλωση στην πενταετία 2015-2019. Η διαφορά (μικρή, για μια πρόσοψη) θα βεβαιωθεί σαν οφειλή την επόμενη εργάσιμη, αφού την πληρώσεις θα μπορέσεις να βγάλεις το πιστοποιητικό που χρειάζεσαι.
Αυτοτελές πρόστιμο (100ρικο δηλαδή) για την εκπρόθεσμη διόρθωση δεν θα έχεις, δεν μπαίνουν πρόστιμα για Ε9 μέχρι την ολοκλήρωση της κτηματογράφησης (γενικώς, σε όλη τη χώρα).

snips
05-02-20, 11:24
Χίλια ευχαριστώ κύριοι.

thourios
05-02-20, 11:28
Thanks και πάλι. Από περιέργεια, έχω και απασχόληση σαν ατομική επιχείρηση και εκεί η απασχόληση καταχωρείται σαν μήνες και όχι σαν ημέρες. Αυτά για να μετατραπούν σε ημέρες τα κάνω επί 25;

Λογικά επί 25 αλλά με την ενοποίηση των ταμείων δεν ξέρω πως ακριβώς υπολογίζεται. Στην σελίδα taxheaven έχει ότι πληροφορία θες αλλά άντε να τις βρεις.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
05-02-20, 11:31
Λογικά επί 25 αλλά με την ενοποίηση των ταμείων δεν ξέρω πως ακριβώς υπολογίζεται. Στην σελίδα taxheaven έχει ότι πληροφορία θες αλλά άντε να τις βρεις.
:oneup:

1comment
05-02-20, 22:42
Εφορία: Ηλεκτρονικοί έλεγχοι όλων των δαπανών μας φέτος, μέσω Taxis (https://www.protothema.gr/economy/article/971098/eforia-ilektronikoi-eleghoi-olon-ton-dapanon-mas-fetos-meso-taxis/)

Αυτόματοι έλεγχοι στα στοιχεία όλων των δαπανών, όπως πληρωμές ηλεκτρικού, τηλεφωνίας, δανείων, ασφαλίστρων κ.ά. τα οποία θα σταλούν φέτος αυτόματα από τις εταιρείες που τα έχουν για να εμφανιστούν στη φορολογική δήλωση - Στόχος ο εντοπισμός φοροδιαφυγής

MNP-10
09-02-20, 21:15
Στην αρχη λεει σας βαλαμε τεκμαρτα (ανυπαρκτα) εισοδηματα και μετα θελουμε εσεις να καλυπτετε τα ανυπαρκτα εισοδηματα με πραγματικες δαπανες για να μη φατε προστιμο που δεν ειχατε αποδειξεις.

Τωρα λεει οι πραγματικες δαπανες που κανατε, οπως σας υποχρεωναμε για να καλυπτετε μερος των πλασματικων τεκμαρτων εσοδων, υπερβαινουν τα πραγματικα εσοδα (πχ 0 για εναν ανεργο), αρα "φοροδιαφευγετε" που κανατε τις δαπανες για τη καλυψη των τεκμηριων... παρανοια.

sdikr
09-02-20, 22:43
Στην αρχη λεει σας βαλαμε τεκμαρτα (ανυπαρκτα) εισοδηματα και μετα θελουμε εσεις να καλυπτετε τα ανυπαρκτα εισοδηματα με πραγματικες δαπανες για να μη φατε προστιμο που δεν ειχατε αποδειξεις.

Τωρα λεει οι πραγματικες δαπανες που κανατε, οπως σας υποχρεωναμε για να καλυπτετε μερος των πλασματικων τεκμαρτων εσοδων, υπερβαινουν τα πραγματικα εσοδα (πχ 0 για εναν ανεργο), αρα "φοροδιαφευγετε" που κανατε τις δαπανες για τη καλυψη των τεκμηριων... παρανοια.

Sorry αλλά αυτό που λένε είναι πως θα πρέπει να μαζέψεις αποδείξεις για το πραγματικό σου εισόδημα, οχι για το τεκμαρτό.

MNP-10
09-02-20, 23:00
Sorry αλλά αυτό που λένε είναι πως θα πρέπει να μαζέψεις αποδείξεις για το πραγματικό σου εισόδημα, οχι για το τεκμαρτό.

Εστω ανεργος για το 2019. Αυτος συγκεντρωνε 10% επι του τεκμαρτου (νομιζω - αν κανω λαθος διορθωστε με).
Εστω ανεργος για το 2020. Αυτος πλεον απαλασσεται της συλλογης αποδειξεων επειδη εχει 0 πραγματικο?

dimyok
10-02-20, 02:03
Ετσι ειναι αλλα δε λεμε οτι ειναι υποκρισια και ολα ειναι για να χωνουν . Και 0 πραγματικο εισοδημα να εχεις δε τους ενδιαφέρει αυτοι θα σου βγαλουν οτι εχεις .

1comment
10-02-20, 15:35
Αμα το εφαρμόσουν, θα γίνει μπάχαλο. Η μισή Ελλάδα θα βγει ότι φοροδιαφεύγει. Πόσοι νοικιάζουν σπίτια και έχουν τους λογ. δεκο στο όνομά τους ενώ τα πληρώνουν οι νοικάρηδες. Τώρα η εφορία θα περάσει τη δαπάνη σε αυτούς ανεξάρτητα ποιός τα πληρώνει. Πόσοι γονείς έχουν τους δεκο στο όνομά τους και κατοικούν τα παιδιά στο σπίτι και τα πληρώνουν αυτά... Κι αυτοί θα βρεθούν προ εκπλήξεως όταν θα δουν στο Ε1 τους να καταγράφονται όλα αυτά τα ποσά σαν δικές τους δαπάνες.... Τους πήρε πολύ να το σκεφτούν; Αποτέλεσμα θα είναι ο κόσμος που έκανε παραπάνω ηλεκτρονικές συναλλαγές να τις μειώσει εφόσον θα αθροίζονται από την ααδε με τα υπόλοιπα και θα σημαίνουν φοροδιαφυγή (δεκο, κινητά, νερό). Και πόσοι άνεργοι έχουν δεκο στο όνομά τους και τα πληρώνουν με βοήθεια από φίλους και συγγενείς.... Τώρα η ααδε θα τους βγάλει φοροφυγάδες! Πραγματικά έχει να γίνει πολύ μεγάλο μπάχαλο αν το εφαρμόσουν έτσι όπως λένε. Τα δικαστηρια θα γεμίσουν με ανάλογες υποθέσεις και τα χρέη θα εκτοξευτούν γιατί κανένας δεν θα κάτσει να πληρώσει άδικα πρόστιμα (αν έχει κιόλας).

MNP-10
10-02-20, 16:02
Εντωμεταξυ οι τυποι προσπαθουν να βγαλουν απ'τη μυγα ξιγκι... λεει οτι αυτο θα εφαρμοστει ηδη για του 19...

1) ανεργος που καλυψε τις αποδειξεις για το τεκμηριο, αν δεν τις καλυπτε θα ετρωγε προστιμο.
2) εφοσον τις καλυψε θα του πουν που τα βρηκε και θα φαει προστιμο
3) εφοσον εκανε δωρεα για να φαινεται οτι τις καλυψε παλι το δημοσιο θα τα παιρνε απ'το φορο δωρεας

δλδ απ'αυτον που δεν εχει θα βγαλει ειτε με προστιμο επειδη δεν τις καλυψε, ειτε με προστιμο επειδη τις καλυψε αλλα δε προκυπτουν πραγματικα εσοδα, ειτε με φορο δωρεας :lol:

Νταξ...

- - - Updated - - -


Αποτέλεσμα θα είναι ο κόσμος που έκανε παραπάνω ηλεκτρονικές συναλλαγές να τις μειώσει εφόσον θα αθροίζονται από την ααδε με τα υπόλοιπα και θα σημαίνουν φοροδιαφυγή (δεκο, κινητά, νερό).

Λογικα αυτο θα γινει... Παει το ηλεκτρονικο χρημα. Η κυβερνηση ελεγε καντε χρηση, τωρα εκανε abuse αυτη τη χρηση για δολιο σκοπο (να φορολογησει αυτους που δεν εχουν), αρα απλα ολα θα δουλευουν μετρητο πλεον... τουλαχιστον για τους φτωχους ετσι θα παει.

Σοφο το ρητο... cash is king.

1comment
10-02-20, 16:17
Εντωμεταξυ οι τυποι προσπαθουν να βγαλουν απ'τη μυγα ξιγκι... λεει οτι αυτο θα εφαρμοστει ηδη για του 19...

1) ανεργος που καλυψε τις αποδειξεις για το τεκμηριο, αν δεν τις καλυπτε θα ετρωγε προστιμο.
2) εφοσον τις καλυψε θα του πουν που τα βρηκε και θα φαει προστιμο
3) εφοσον εκανε δωρεα για να φαινεται οτι τις καλυψε παλι το δημοσιο θα τα παιρνε απ'το φορο δωρεας

δλδ απ'αυτον που δεν εχει θα βγαλει ειτε με προστιμο επειδη δεν τις καλυψε, ειτε με προστιμο επειδη τις καλυψε αλλα δε προκυπτουν πραγματικα εσοδα, ειτε με φορο δωρεας :lol:



Πιστεύω ότι τελικά δεν θα φορολογήσουν την "αρνητική" διαφορά που λένε τα σαητ. Και στο παρελθόν έχουν γράψει αντίστοιχα κείμενα και αποδείχτηκαν δικά τους μυθεύματα (περιουσιολόγιο, άμεση εφαρμογή κλπ). Το μόνο σίγουρο που προκύπτει από την απόφαση της ααδε (κι αυτό αν εφαρμοστεί) είναι να μεταφερθούν στη δήλωση οι δαπάνες δέκο κλπ. Το αν αυτές αθροίζονται με τις ηλ. δαπάνες και όλο αυτό μαζί θεωρείται μαύρο εισόδημα είναι σε θεωρητικό επίπεδο ακόμα. Όπως λες, δεν μπορεί στην πράξη να γίνει γιατί π.χ. μέχρι πέρσι ίσχυε άλλο καθεστώς φορολογίας με τα τεκμαρτά εισοδήματα (άνεργοι κλπ). Τώρα αυτοί θα πρέπει βασικά να μην γράψουν καθόλου δαπάνες στον κωδικό γιατί θα θεωρηθεί εισόδημα και η εφορία θα τους ρωτήσει πού το βρήκαν (μπάχαλο). Άρα, είτε δεν θα εφαρμοστεί καμία φορολογία και μόνο θα καταγραφούν σε άλλο κωδικό οι δαπάνες δεκο κλπ, ή θα εφαρμόσουν πρόστιμα σε πολύ μεγάλες "αρνητικές" διαφορές με πολλά ασφάλιστρα υγείας, ιδιωτικά σχολεία και πενιχρά εισοδήματα που δεν καλύπτουν. Αλλιώς θα στείλουν πρόστιμα στη μισή Ελλάδα...

sdikr
10-02-20, 16:25
Αμα το εφαρμόσουν, θα γίνει μπάχαλο. Η μισή Ελλάδα θα βγει ότι φοροδιαφεύγει. Πόσοι νοικιάζουν σπίτια και έχουν τους λογ. δεκο στο όνομά τους ενώ τα πληρώνουν οι νοικάρηδες. Τώρα η εφορία θα περάσει τη δαπάνη σε αυτούς ανεξάρτητα ποιός τα πληρώνει. Πόσοι γονείς έχουν τους δεκο στο όνομά τους και κατοικούν τα παιδιά στο σπίτι και τα πληρώνουν αυτά... Κι αυτοί θα βρεθούν προ εκπλήξεως όταν θα δουν στο Ε1 τους να καταγράφονται όλα αυτά τα ποσά σαν δικές τους δαπάνες.... Τους πήρε πολύ να το σκεφτούν; Αποτέλεσμα θα είναι ο κόσμος που έκανε παραπάνω ηλεκτρονικές συναλλαγές να τις μειώσει εφόσον θα αθροίζονται από την ααδε με τα υπόλοιπα και θα σημαίνουν φοροδιαφυγή (δεκο, κινητά, νερό). Και πόσοι άνεργοι έχουν δεκο στο όνομά τους και τα πληρώνουν με βοήθεια από φίλους και συγγενείς.... Τώρα η ααδε θα τους βγάλει φοροφυγάδες! Πραγματικά έχει να γίνει πολύ μεγάλο μπάχαλο αν το εφαρμόσουν έτσι όπως λένε. Τα δικαστηρια θα γεμίσουν με ανάλογες υποθέσεις και τα χρέη θα εκτοξευτούν γιατί κανένας δεν θα κάτσει να πληρώσει άδικα πρόστιμα (αν έχει κιόλας).

Ξέρεις ότι όταν νοικιάσει κάποιος πρέπει να αλλάξει τα στοιχεία; Για πολλούς και διάφορους λόγους,
το μόνο σίγουρο είναι πως από δικαιολογίες έχουμε μπόλικες

1comment
10-02-20, 16:40
Ξέρεις ότι όταν νοικιάσει κάποιος πρέπει να αλλάξει τα στοιχεία; Για πολλούς και διάφορους λόγους,
το μόνο σίγουρο είναι πως από δικαιολογίες έχουμε μπόλικες

Ξέρεις ότι για να αλλάξουν τα στοιχεία θεωρείται νέο συμβόλαιο με τις εταιρίες ρεύματος και σου χρεώνουν εγγύηση;; Επίσης δεν είναι υποχρεωτικό από το νόμο, γι αυτό και πολλοί δεν τα χουν αλλάξει.

Εμείς που νοικιάζαμε μαγαζί ήταν στο όνομα του ιδιοκτήτη το ρεύμα, αλλά το πληρώναμε εμείς. Ο λογιστής το περνούσε κανονικά στα έξοδα της επιχείρησης, άρα καμία παρανομία. Τώρα αν η εφορία το βάλει και στις δικές του δαπάνες ενώ ήταν δική μας....δεν ξέρω κατά πόσο είναι νόμιμο αυτό. Τα δικαστήρια θα γεμίσουν με παρόμοιες υποθέσεις όπως καταλαβαίνεις. Εκτός αν δεν εφαρμόσουν φόρους και απλά καταγράψουν.

sdikr
10-02-20, 18:07
Ναι το αφήνουμε στο όνομα του άλλου και μετά βγαίνει ο άλλος και φωνάζει γιατί ο νοικάρης έφυγε και του άφησε πιστόλι την ΔΕΗ.
Άλλος πάλι θα φωνάζει γιατί δεν θα προλάβει το νέο ΚΟΤ ή κάποιο επίδομα ενοικίου καθώς δεν τα έχει στο όνομα του κοκ.
Σίγουρα τώρα με το νέο σύστημα θα έχεις τον ιδιοκτήτη να βλέπει στην δήλωση του εξτρά εισόδημα και να τον καλούνε μετά να το δικαιολογήσει, μπορεί βέβαια να μην μπορεί καθώς δεν θα έχει συμβόλαιο ενοικίου ;) κοκ

minas
10-02-20, 20:43
Ναι το αφήνουμε στο όνομα του άλλου και μετά βγαίνει ο άλλος και φωνάζει γιατί ο νοικάρης έφυγε και του άφησε πιστόλι την ΔΕΗ.
Άλλος πάλι θα φωνάζει γιατί δεν θα προλάβει το νέο ΚΟΤ ή κάποιο επίδομα ενοικίου καθώς δεν τα έχει στο όνομα του κοκ.
Σίγουρα τώρα με το νέο σύστημα θα έχεις τον ιδιοκτήτη να βλέπει στην δήλωση του εξτρά εισόδημα και να τον καλούνε μετά να το δικαιολογήσει, μπορεί βέβαια να μην μπορεί καθώς δεν θα έχει συμβόλαιο ενοικίου ;) κοκ

Θέλω να πιστεύω ότι η δαπάνη θα υπολογίζεται στο ΑΦΜ που το πληρώνει και όχι σε αυτό που είναι καταχωρημένη η σύνδεση...

netblues
10-02-20, 21:09
Αλήθεια? Πληρωνω φυσικο αεριο και δεη κοινοχρηστων. Τι σημαίνει οτι καιω ολα αυτα? Επισης πληρωνο το φυσικο αεριο και το ρευμα της μανας μου, γιατι δεν της βγαζουν καν πιστωτική. Θα γίνει της τρελης.

dimitri_ns
10-02-20, 22:08
Αλήθεια? Πληρωνω φυσικο αεριο και δεη κοινοχρηστων. Τι σημαίνει οτι καιω ολα αυτα? Επισης πληρωνο το φυσικο αεριο και το ρευμα της μανας μου, γιατι δεν της βγαζουν καν πιστωτική. Θα γίνει της τρελης.

Πλήρωνε εσύ και μη σε νοιάζει.
Τα λεφτάκια σου θέλουμε.

ΥΓ
Θες να στα πληρώνω εγώ ?
Γιατί θα φάω 220 € στο κεφάλι για κάθε 1000άρικο που δεν μου αναγνωρίζουνε.

sdikr
10-02-20, 22:15
Αλήθεια? Πληρωνω φυσικο αεριο και δεη κοινοχρηστων. Τι σημαίνει οτι καιω ολα αυτα? Επισης πληρωνο το φυσικο αεριο και το ρευμα της μανας μου, γιατι δεν της βγαζουν καν πιστωτική. Θα γίνει της τρελης.

Δεν χρειάζεται πιστωτική, χρεωστική χρειάζεται και την παρέχουν όλοι.

Αν τα έχεις κάνει όλα σωστά για τα κοινόχρηστα δεν θα υπάρχει θέμα, αλλά τα έχεις κάνει σωστά ή απλά είπες εεεε αφού δουλεύει άσε τα έτσι;

dimitri_ns
10-02-20, 22:22
Δεν χρειάζεται πιστωτική, χρεωστική χρειάζεται και την παρέχουν όλοι.

Αν τα έχεις κάνει όλα σωστά για τα κοινόχρηστα δεν θα υπάρχει θέμα, αλλά τα έχεις κάνει σωστά ή απλά είπες εεεε αφού δουλεύει άσε τα έτσι;

Δυστυχώς σ'αυτή τη χώρα από τότε που γεννήθηκα το "σωστά" το κρίνει δημόσιος υπάλληλος.

ΥΓ
Να υπενθυμίσω ότι εδώ και 3 χρόνια (δεν έχει ακόμα εκδικασθεί), έχω φάει πρόστιμο αυθαιρέτου για ακίνητο που δεν είναι δικό μου.

manoulamou
11-02-20, 11:50
Φανταστειτε ομως να τρωγατε προστιμο για μονιμο ελενιτ = σκεπαστρο γκαραζ
επειδη καταγγειλατε ως αυθαιρετο το MALL του Λατση και κατι αλλα ψιλα επι Τζανικου πχ ξεκοιλιασμα πλατειων
λογω Athens2004!
:twisted:

Προσωπικα παντως δεν ξερω πολλους
να αλλαξαν ονομα στους λογαριασμους της ΔΕΗ απο τον ιδιοκτητη στον νοικαρη, για να μην αναφερθω σε κληρονομους...
:whistle:

konc
11-02-20, 12:02
Πρακτικά αυτό που προσπαθούν να κάνουν δεν υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει στην Ελλάδα. Είναι τόσες πολλές οι περιπτώσεις που είναι αδύνατον να ελέγξουν που θα γίνει χαμός, τα παραδείγματα είναι άπειρα και πραγματικά απορώ πόσο βλαμμένοι είναι και μόνο που το σκέφτηκαν. Μόνο και μόνο οι περιπτώσεις που τα παιδιά διευκολύνουν και πληρώνουν ηλεκτρονικά υποχρεώσεις των γονιών φτάνουν. Δεν χρειάζεται να μιλήσουμε καν για τις μπόλικες οικογενειακές πολυκατοικίες με τους μετρητές σε ένα όνομα, στο σούπερ μάρκετ που πας να πάρεις πράγματα για τη μάνα σου κλπ κλπ...

badweed
11-02-20, 12:03
https://www.youtube.com/watch?v=C-M2hs3sXGo

1comment
11-02-20, 20:20
Πρακτικά αυτό που προσπαθούν να κάνουν δεν υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει στην Ελλάδα. Είναι τόσες πολλές οι περιπτώσεις που είναι αδύνατον να ελέγξουν που θα γίνει χαμός, τα παραδείγματα είναι άπειρα και πραγματικά απορώ πόσο βλαμμένοι είναι και μόνο που το σκέφτηκαν. Μόνο και μόνο οι περιπτώσεις που τα παιδιά διευκολύνουν και πληρώνουν ηλεκτρονικά υποχρεώσεις των γονιών φτάνουν. Δεν χρειάζεται να μιλήσουμε καν για τις μπόλικες οικογενειακές πολυκατοικίες με τους μετρητές σε ένα όνομα, στο σούπερ μάρκετ που πας να πάρεις πράγματα για τη μάνα σου κλπ κλπ...

Σε αυτή ακριβώς τη φάση είναι ο πατέρας μου. Στον ένα όροφο ζει η αδερφή μου με τον άντρα της και το πληρώνουν αυτοί, στο ισόγειο ζει η γιαγιά μου που το πληρώνει αυτή (όλα αυτά έρχονται στο όνομα του πατέρα μου) και φυσικά δεν μπορεί να τα γυρίσει στα ονόματα τους γιατί και οι δυο είναι σαν φιλοξενούμενες (δεν είναι στα ονόματά τους τα σπίτια). Να δούμε αυτό (που είναι απολύτως νόμιμο) πώς θα το αιτιολογήσει η εφορία ως δικό του έξοδο. Μπάχαλο θα γίνει και ξαναλέω, θα μαζευτούν κι άλλα χρέη στην εφορία από ανθρώπους που δεν χρωστούν και δεν είναι φοροφυγάδες. Αν τελικά γίνουν έλεγχοι.

MNP-10
11-02-20, 23:25
Σε αυτή ακριβώς τη φάση είναι ο πατέρας μου. Στον ένα όροφο ζει η αδερφή μου με τον άντρα της και το πληρώνουν αυτοί, στο ισόγειο ζει η γιαγιά μου που το πληρώνει αυτή (όλα αυτά έρχονται στο όνομα του πατέρα μου) και φυσικά δεν μπορεί να τα γυρίσει στα ονόματα τους γιατί και οι δυο είναι σαν φιλοξενούμενες (δεν είναι στα ονόματά τους τα σπίτια). Να δούμε αυτό (που είναι απολύτως νόμιμο) πώς θα το αιτιολογήσει η εφορία ως δικό του έξοδο. Μπάχαλο θα γίνει και ξαναλέω, θα μαζευτούν κι άλλα χρέη στην εφορία από ανθρώπους που δεν χρωστούν και δεν είναι φοροφυγάδες. Αν τελικά γίνουν έλεγχοι.

Η πλακα ειναι οτι το ιδιο το κρατος αμα ειναι να δωσει κανα επιδομα αντιμετωπιζει οικογενειακες καταστασεις σε στυλ "ειναι νοικοκυριο και τα εισοδηματα αθροιζονται"... αμα ειναι να σε φορομπηξει εισαι ...μοναδα :rolleyes:

@ ADSLgr.com All rights reserved.