PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 [97] 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

sdikr
12-02-20, 00:19
Η πλακα ειναι οτι το ιδιο το κρατος αμα ειναι να δωσει κανα επιδομα αντιμετωπιζει οικογενειακες καταστασεις σε στυλ "ειναι νοικοκυριο και τα εισοδηματα αθροιζονται"... αμα ειναι να σε φορομπηξει εισαι ...μοναδα :rolleyes:

Και όμως στα επιδόματα κοιτάει και αυτό, αν πχ η Γιαγιά μπορεί να πάρει ΚΟΤ δεν θα μπορέσει να το πάρει γιατί δεν είναι το ρολόι στο όνομα της.
ΥΓ μιλάμε για 3 διαφορετικούς μετρητές, όχι εναν μετρητή και όλοι φιλοξενούμενοι κάτω απο ένα σπίτι.

Ο μισθωτός που δηλώνει αυτά που παίρνει πάντως δεν θα έχει πρόβλημα, ο άνεργος που δεν είναι άνεργος, αλλά και επιδόματα και μισθό μαύρο παίρνει ναι θα έχει θέμα.

MNP-10
12-02-20, 00:56
Ειπαμε, το κρατος οταν ειναι 2 γονεις + 1 ανεργο παιδι λεει δε δικαιουται ο ανεργος επιδομα γιατι ειναι "νοικοκυριο".

Οταν ο ανεργος υιος πληρωνει με τα λεφτα των γωνιων μεσω ebanking για να μη ταλαιπωρουνται οι γονεις, ειναι μοναδα - φοροφυγας.... εκει δεν εχει "νοικοκυριο".

Οπως και στο Ε1 που εχει "ατομα που σας βαραινουν", αλλα οχι "ατομα που σας ελαφραινουν". Μονα-ζυγα δικα τους.

sdikr
12-02-20, 12:28
Ειπαμε, το κρατος οταν ειναι 2 γονεις + 1 ανεργο παιδι λεει δε δικαιουται ο ανεργος επιδομα γιατι ειναι "νοικοκυριο".

Οταν ο ανεργος υιος πληρωνει με τα λεφτα των γωνιων μεσω ebanking για να μη ταλαιπωρουνται οι γονεις, ειναι μοναδα - φοροφυγας.... εκει δεν εχει "νοικοκυριο".

Οπως και στο Ε1 που εχει "ατομα που σας βαραινουν", αλλα οχι "ατομα που σας ελαφραινουν". Μονα-ζυγα δικα τους.

Οταν είναι μόνος και πληρώνει με τα λεφτά των γονιών, τότε δικαιούται και επίδομα (το ΚΟΤ και τα σχετικά με το ΚΟΤ)

stefanos1999
12-02-20, 12:38
Στον ένα όροφο ζει η αδερφή μου με τον άντρα της και το πληρώνουν αυτοί, στο ισόγειο ζει η γιαγιά μου που το πληρώνει αυτή (όλα αυτά έρχονται στο όνομα του πατέρα μου) και φυσικά δεν μπορεί να τα γυρίσει στα ονόματα τους γιατί και οι δυο είναι σαν φιλοξενούμενες (δεν είναι στα ονόματά τους τα σπίτια). πες του να ρωτήσει λογιστή. Ίσως αντί φιλοξενίας να γίνεται δωρεάν παραχώρηση, προβλέπεται από γονέα προς τέκνο και αντίστροφα. Θα μπορέσουν έτσι να αλλαχθούν και τα ονόματα στους λογαριασμούς.

1comment
12-02-20, 13:33
πες του να ρωτήσει λογιστή. Ίσως αντί φιλοξενίας να γίνεται δωρεάν παραχώρηση, προβλέπεται από γονέα προς τέκνο και αντίστροφα. Θα μπορέσουν έτσι να αλλαχθούν και τα ονόματα στους λογαριασμούς.

Δεν θέλει να το παραχωρήσει ακόμα γιατί μπορεί π.χ. να σκέφτεται ότι σε περίπτωση χωρισμού, τα περιουσιακά στοιχεία θα πρέπει να μοιραστούν ή για άλλους λόγους. Επειδή δηλαδή η εφορία σκαρφίζεται άδικους τρόπους να μοιράσει πρόστιμα σε νόμιμους πολίτες πρέπει να τρέχουμε στις δεκο να αλλάζουμε τα ρολόγια; Λες και άλλες δουλειές δεν έχουμε.

stefanos1999
12-02-20, 13:37
Δεν θέλει να το παραχωρήσει ακόμα γιατί μπορεί π.χ. να σκέφτεται ότι σε περίπτωση χωρισμού, τα περιουσιακά στοιχεία θα πρέπει να μοιραστούν ή για άλλους λόγους. Επειδή δηλαδή η εφορία σκαρφίζεται άδικους τρόπους να μοιράσει πρόστιμα σε νόμιμους πολίτες πρέπει να τρέχουμε στις δεκο να αλλάζουμε τα ρολόγια; Λες και άλλες δουλειές δεν έχουμε. Η δωρεάν παραχώρηση γίνεται στην εφορία (E1+E2 συγκεκριμένα), δεν αλλάζει ο ιδιοκτήτης των ακινήτων ούτε υπάρχουν συμβολαιογράφοι, συμβόλαια μεταβίβασης κτλ. Ο ΕΝΦΙΑ πχ θα εξακολουθεί να έρχεται σε αυτόν (πατέρα).

Manolis_karas
16-02-20, 23:38
....
Προσωπικα παντως δεν ξερω πολλους
να αλλαξαν ονομα στους λογαριασμους της ΔΕΗ απο τον ιδιοκτητη στον νοικαρη, για να μην αναφερθω σε κληρονομους...

....και πεθαμένους από 50+ ετίας χωρίς ΑΦΜ

manoulamou
17-02-20, 11:21
Εισοδήματα 2019
Νέο σοκ: Ποιοι θα πληρώσουν φόρο αν δεν έχουν χάρτινες αποδείξεις (https://www.tanea.gr/2020/02/17/economy/neo-sok-poioi-tha-plirosoun-foro-an-den-exoun-xartines-apodeikseis/)
ΔΙΑΤΥΠΩΣΗ ο,τι να΄ναι!
:rofl:

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
21-02-20, 19:20
Απο περιέργεια, πόσο είναι το minimum κόστος ώστε να ανοίξεις μια ατομική επιχείριση στην Ελλάδα, ας πούμε αν δεν έχεις καθόλου έσοδα τον πρώτο χρόνο; Ξέρω ότι σίγουρα πληρώνεις τα εξής:
1) Ασφάλιση
2) Τέλος επιτηδεύματος
3) Εγγραφή ΓΕΜΗ

Υπάρχει κάτι ακόμα που ξεχνάω;

minas
22-02-20, 14:06
Απο περιέργεια, πόσο είναι το minimum κόστος ώστε να ανοίξεις μια ατομική επιχείριση στην Ελλάδα, ας πούμε αν δεν έχεις καθόλου έσοδα τον πρώτο χρόνο; Ξέρω ότι σίγουρα πληρώνεις τα εξής:
1) Ασφάλιση
2) Τέλος επιτηδεύματος
3) Εγγραφή ΓΕΜΗ

Υπάρχει κάτι ακόμα που ξεχνάω;

Εν γένει όχι, εξαρτάται όμως και από το αντικείμενο της επιχείρησης. Κάποιοι έχουν επιμελητήρια, δημοτικά τέλη, κλπ...
Για νέα έναρξη δεν θα έχεις εξαρχής τέλος επιτηδεύματος. Επίσης ίσως κάποια άλλη μορφή εταιρείας να έχει πλεονεκτήματα, καλό είναι ούτως ή άλλως να συμβουλευτείς κάποιον λογιστή.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
22-02-20, 17:22
Εν γένει όχι, εξαρτάται όμως και από το αντικείμενο της επιχείρησης. Κάποιοι έχουν επιμελητήρια, δημοτικά τέλη, κλπ...
Για νέα έναρξη δεν θα έχεις εξαρχής τέλος επιτηδεύματος. Επίσης ίσως κάποια άλλη μορφή εταιρείας να έχει πλεονεκτήματα, καλό είναι ούτως ή άλλως να συμβουλευτείς κάποιον λογιστή.
Ναι βέβαια, απλά η εγγραφή στο επιμελητήριο είναι αμελητέο κόστος σε σχέση με τα άλλα και τα δημοτικά τέλη είναι υποπερίπτωση.
Αν ρωτήσω το λογιστή μου θα μου πει "γιατί πας να μπλέξεις;" :lol:

STRATILATIS1
09-03-20, 15:04
Απο περιέργεια, πόσο είναι το minimum κόστος ώστε να ανοίξεις μια ατομική επιχείριση στην Ελλάδα, ας πούμε αν δεν έχεις καθόλου έσοδα τον πρώτο χρόνο; Ξέρω ότι σίγουρα πληρώνεις τα εξής:
1) Ασφάλιση
2) Τέλος επιτηδεύματος
3) Εγγραφή ΓΕΜΗ

Υπάρχει κάτι ακόμα που ξεχνάω;

Ενοίκιο ίσως? αμοιβή λογιστή ? ....

giorgosk
14-03-20, 20:54
Στην αίτηση για το επίδομα τέκνου Α21 το μικρό όνομα της κόρης μου δε φαίνεται διότι πέρυσι όταν την κάναμε δεν την είχαμε βαφτίσει.
Δεν μου επιτρέπει καν να συμπληρώσω το μικρό της όνομα.
Να υποβάλω την αίτηση ή πρέπει να προσθέσω το όνομά της ;;

netman
15-03-20, 11:24
κάνεις αίτηση κανονικά.
Ο ΑΜΚΑ μετράει

manoulamou
26-03-20, 13:30
Δεν αφορα την ΕΤΗΣΙΑ δηλωση αλλά...
Αυτη την θεωρητικα προσωρινη ΜΕΙΩΣΗ κατα 40% των ενοικιων προς οσους επληγησαν απο την λογω κορωνοιου οικονομικη κριση, κανονικα θα πρεπει να την δηλωσουμε στο taxis-net...
Θυμιστε μου ποιο ειναι το χρονικο περιθωριο υποβολης ενας μηνας - δυο?
:hmm:

dimitri_ns
26-03-20, 13:40
Δεν αφορα την ΕΤΗΣΙΑ δηλωση αλλά...
Αυτη την θεωρητικα προσωρινη ΜΕΙΩΣΗ κατα 40% των ενοικιων προς οσους επληγησαν απο την λογω κορωνοιου οικονομικη κριση, κανονικα θα πρεπει να την δηλωσουμε στο taxis-net...
Θυμιστε μου ποιο ειναι το χρονικο περιθωριο υποβολης ενας μηνας - δυο?
:hmm:

Bιάζεσαι
Περίμενε διευκρινήσεις

manoulamou
26-03-20, 15:38
Εγω δεν βιαζομαι καθολου... ο νοικαρης μας! :p
Ειμαστε μια χαρα προ covid-19 αλλά δεν προλαβε να εξαγγελθει το μετρο κι επειδη εκλεισε (?) η επιχειρηση όπου δουλευει η γυναικα του, μου ζητησε μειωση.
Το συμφωνητικο ειναι στο ονομα του βεβαια, πλην ομως καθοτι νοικοκυριο ενιαιο, μου επεσημανε το - 40%, μπαινει όπου να΄ναι ο Απριλης!
ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα περιμενω και θα ζητησω και αποδεικτικο της αιτησης για το οχτακοσαρι.
:whistle:

mezger
26-03-20, 16:01
Εγω δεν βιαζομαι καθολου... ο νοικαρης μας! :p
Ειμαστε μια χαρα προ covid-19 αλλά δεν προλαβε να εξαγγελθει το μετρο κι επειδη εκλεισε (?) η επιχειρηση όπου δουλευει η γυναικα του, μου ζητησε μειωση.
Το συμφωνητικο ειναι στο ονομα του βεβαια, πλην ομως καθοτι νοικοκυριο ενιαιο, μου επεσημανε το - 40%, μπαινει όπου να΄ναι ο Απριλης!
ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα περιμενω και θα ζητησω και αποδεικτικο της αιτησης για το οχτακοσαρι.
:whistle:

Το μόνο που πρέπει να προσέξεις τώρα είναι ότι μείωση ενοικίου δικαιούνται μόνο επιχειρήσεις (και οι εργαζόμενοί τους) που έκλεισαν υποχρεωτικά, όχι γενικά όσες πλήττονται.
Οπότε και το 800άρι να πάρει δε σημαίνει απαραίτητα ότι δικαιούται να πληρώσει μειωμένο ενοίκιο.
Οι σχετικές αιτήσεις των εργαζομενων θα γίνουν τον επόμενο μήνα και αναμένονται λεπτομέρειες, μέχρι στιγμής ξέρουμε ότι θα μπαίνουν και τα στοιχεία του εκμισθωτή στην αίτηση.

manoulamou
26-03-20, 17:48
:worthy: ΟΚ Ευχαριστω πολυ mezger. Αρα βλεποντας και κανοντας... ουσιαστικα απο τον Μαη θα γινει ΕΑΝ τη δικαιουνται η μειωση... Παντως τη βλεπω να ερχεται εστω και δια λογους κοινωνικους καποιου ειδους μειωση στους συγκεκριμενους εχουν και μικρο παιδακι. Καλυτερα αυτο παρα να τρεχουμε κια να ξοδευομαστε εν μεσω κορονοϊου ολοι... εμεις για πιστοποιησεις - επισκευες, εκεινοι για μετακομιση! :whistle:

manoulamou
30-03-20, 10:44
Οι δηλωσεις οσων εργαζομενων - επιχειρηματιων δικαιουνται ΜΕΙΩΣΗ ενοικιου
ΔΕΝ εχουν ξεκινησει ακομη... Η πλατφορμα των αποζημιωσεων ΘΑ ανοιξει την 1η Απριλιου (https://www.adslgr.com/forum/threads/1148417-Article-COVID-19-%CE%9A%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B1%CF%8A%CF%8C%CF%82-%CE%A3%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7?p=6783962#post6783962)
:whistle:

cool11
01-04-20, 13:13
Τι εχει ακουστει για τις φετινες φορολογικες δηλωσεις; Ποτε;

stelakis1914
01-04-20, 14:03
«Πρώτο δεκαήμερο του Απριλίου θα ανοίξει το TAXISnet για να δεχτεί τις φορολογικές δηλώσεις 2020 όπως τόνισε ο διοικητής της ΑΑΔΕ, Γιώργος Πιτσιλής»

patrickdrd
01-04-20, 16:10
κι αμα εχει κορονοιο ο λογιστης; :twisted:

https://www.huffingtonpost.gr/entry/metathesi-imerominies-forologikes-diloseis-ypovoli_gr_5e82c414c5b603fbdf48507e

cool11
02-04-20, 10:43
"Υπάρχει και η βεβαίωση μόνιμης κατοικίας που μπορεί κάποιος να τυπώσει από το Taxis. "
https://www.in.gr/2020/04/02/greece/erxetai-koftis-sta-sms-ti-tha-isxysei-gia-tin-eksodo-tou-pasxa/

Απο που, μεσα στο taxis, μπορω να τυπωσω το ανωτέρω;
Κοιταξα αλλα δεν το εντοπισα.

tsorbi
02-04-20, 11:20
https://www.aade.gr/menoy/miniaies-synallages-kai-lahnoi

1comment
07-04-20, 19:00
«Πρώτο δεκαήμερο του Απριλίου θα ανοίξει το TAXISnet για να δεχτεί τις φορολογικές δηλώσεις 2020 όπως τόνισε ο διοικητής της ΑΑΔΕ, Γιώργος Πιτσιλής»

Μωρέ μας δουλεύει; Εδώ ακόμα δεν έχουν αποζημιώσει κανένα απολυμένο-επαγγελματία κ.ο.κ. και θέλουν να κάνουν και δήλωση; Αν δεν ρίξουν χρήμα στην αγορά ή δεν σταματήσουν το lockdown μην περιμένουν κανένας να κάνει δήλωση ή να πληρώσει φόρο. Έτσι πάνε αυτά.

nnn
07-04-20, 19:02
Μωρέ μας δουλεύει; Εδώ ακόμα δεν έχουν αποζημιώσει κανένα απολυμένο-επαγγελματία κ.ο.κ. και θέλουν να κάνουν και δήλωση; Αν δεν ρίξουν χρήμα στην αγορά ή δεν σταματήσουν το lockdown μην περιμένουν κανένας να κάνει δήλωση ή να πληρώσει φόρο. Έτσι πάνε αυτά.

Όποιος έχει να παίρνει επιστροφή μια χαρά θα τρέξει να κάνει.

1comment
07-04-20, 19:27
Όποιος έχει να παίρνει επιστροφή μια χαρά θα τρέξει να κάνει.

Και όσοι κάνουν μηδενική!

Iris07
12-04-20, 09:54
Έκπτωση έως 5-25% σε φόρο εισοδήματος και ΕΝΦΙΑ αν πληρωθούν εφάπαξ το 2020 (Εξετάζεται)

https://www.moneyonline.gr/news/ekptosi-eos-25te-se-foros-isodimatos-ke-enfia-an-plirothoun-efapaks-to-2020/

Μακάρι.. να γλυτώσουμε κάτι ακόμη!

cool11
15-04-20, 17:57
Δηλαδη, απο αυριο, μπορουμε να υποβαλλουμε φορολογικη δηλωση;

Iris07
15-04-20, 18:05
Δηλαδη, απο αυριο, μπορουμε να υποβαλλουμε φορολογικη δηλωση;

Κάτι άκουγα ότι θα ανοίξει η πλατφόρμα.. οπότε ναι..

Εγώ πάντως πάντα αφήνω να περάσουν εβδομάδες και να δω πως δουλεύουν οι αλλαγές που κάνουν..
Κάποια χρονιά σε χρεώνανε με λάθος φόρο, μέχρι να το φτιάξουν σωστά..

cool11
15-04-20, 18:39
Κάτι άκουγα ότι θα ανοίξει η πλατφόρμα.. οπότε ναι..

Εγώ πάντως πάντα αφήνω να περάσουν εβδομάδες και να δω πως δουλεύουν οι αλλαγές που κάνουν..
Κάποια χρονιά σε χρεώνανε με λάθος φόρο, μέχρι να το φτιάξουν σωστά..

Μα βλεπεις την εκκαθαριση ομως...δεν ειναι στα τυφλα.

Iris07
15-04-20, 19:48
Ναι την βλέπεις.. αλλά όταν αλλάζουν κάποια πράγματα, μπορεί να μην τα ξέρεις όλα τι μπορεί να σου βγάλουν..

Εκείνη την χρονιά θυμάμαι είχανε κάνει κάποια άδικη ρύθμιση που έβγαζε έξτρα φόρο..
και μετά από διαμαρτυρίες την πήρανε πίσω.. και ο έξτρα φόρος που σου έβγαινε καταργήθηκε.

Εξάλου έχει ανακοινωθεί επίσημα η έκπτωση φόρου που σκέφτονται ?
Γιατί να την κάνεις τώρα εάν δεν υπάρχουν επίσημα πράγματα ?

- - - Updated - - -

Φορολογικές δηλώσεις 2020: Ξεκίνησε η υποβολή φόρου εισοδήματος για το 2020

- Οι δηλώσεις θα υποβάλλονται μέχρι 30 Ιουνίου

https://www.protothema.gr/economy/article/996472/forologikes-diloseis-xekinise-i-upovoli-forou-eisodimatos-gia-to-2020/

cool11
16-04-20, 15:25
Για πειτε μου,
μπορει πλεον ο (πχ νεος) λογιστης μας, να μπαινει να μας κανει διορθωσεις ή και ολοκληρη τη δηλωση και γενικα τα φορολογικα μας,
χωρις να του δινουμε τους προσωπικους μας κωδικους taxisnet;

Απο που γινεται αυτη η εξουσιοδοτηση;

Και εξισου σημαντικη ερωτηση: εχει minimum χρονικη διαρκεια η εξουσιοδοτηση μας προς καποιον λογιστη; Δηλαδη, μπορει να τον ορισω για μια μερα, να κανει οτι δουλεια χρειαζεται, και κατοπιν να αρω την εξουσιοδοτηση μου προς αυτον;

mezger
16-04-20, 15:33
Για πειτε μου,
μπορει πλεον ο (πχ νεος) λογιστης μας, να μπαινει να μας κανει διορθωσεις ή και ολοκληρη τη δηλωση και γενικα τα φορολογικα μας,
χωρις να του δινουμε τους προσωπικους μας κωδικους taxisnet;

Απο που γινεται αυτη η εξουσιοδοτηση;

Και εξισου σημαντικη ερωτηση: εχει minimum χρονικη διαρκεια η εξουσιοδοτηση μας προς καποιον λογιστη; Δηλαδη, μπορει να τον ορισω για μια μερα, να κανει οτι δουλεια χρειαζεται, και κατοπιν να αρω την εξουσιοδοτηση μου προς αυτον;

Έχει ενότητα "Εξουσιοδοτήσεις" στο taxis, όπου μπορείς να τον εξουσιοδοτήσεις για συγκεκριμένες εφαρμογές όμως.
Οπότε θα μπορεί να υποβάλλει τη δήλωση, δε θα μπορεί όμως να χειρίζεται γενικά τα φορολογικά και τα συναφή (στοιχεία οφειλών και ρυθμίσεων, επιδόματα, ΕΦΚΑ/ΟΑΕΔ κλπ).
Άνάκληση της εξουσιοδότησης κάνεις όποτε θες χωρίς περιορισμό.

manoulamou
16-04-20, 17:10
ΑΝΟΙΞΕ η πλατφορμα των δηλωσεων αλλά για τις θρυλουμενες εκπτωσεις
(1) τιποτε δεν ειναι βεβαιο εαν δεν ψηφιστει ή δεν βγει ΠΝΠ
(2) ΑΝΤΕ και τις δωσανε, λεφτα ΘΑ εχουμε τοτε, ωστε να εξοφλησουμε εφ΄απαξ?
:twisted:

ΥΓ
λαθη γινονται, αλλαγες γινονται, εγκυκλιοι βγαινουν ερμηνευτικες - διορθωτικες
γιατι να βιαστουμε να τις στειλουμε;

Nikiforos
16-04-20, 17:33
Καλησπερα, εννοειτε οτι ΔΕΝ βιαζομαστε, δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος!

Iris07
16-04-20, 20:46
Μείωση 5%-10% σε ΕΝΦΙΑ και φόρο εισοδήματος..
https://www.kathimerini.gr/1073586/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/meiwsh-5-10-se-enfia-kai-foro-eisodhmatos

Αναμένεται ακόμη η έκπτωση..
αλλά πιστεύω να την κάνουν, γιατί θέλουν να μαζέψουν γρήγορα αρκετά λεφτά τώρα, με την κατάσταση αυτή..

cool11
16-04-20, 23:27
O ενας γονιος μου ειναι ανω των 70, και ο αλλος κατω των 70 ετων.
Στον κωδικο 049 των εξοδων,
τι υποτιθεται οτι πρεπει να δηλωθει;
Μονο ηλεκτρονικες δαπανες;
Μπορω να βαλω ενα επαρκες ποσο, καποιων χιλιαδων ευρω(αρκετα μικροτερο της συνταξης φυσικα), που θα στηριζονται σε χαρτινες αποδειξεις;

Iris07
17-04-20, 11:05
Εφόσων δεν έχει αλλάξει κάτι, ρίξε μία ματιά εδώ:
https://www.sofokleousin.gr/i-pagida-ton-kodikon-049-050-gia-to-aforologito

- - - Updated - - -

Αα.. βρήκα και το βιβλιαράκι με τις φετινές οδηγίες..
Δες αναλυτικά..

http://www.odigostoupoliti.eu/forologiki-dilosi-2020-to-vivliaraki-me-tis-odigies/

cool11
17-04-20, 14:42
Εφόσων δεν έχει αλλάξει κάτι, ρίξε μία ματιά εδώ:
https://www.sofokleousin.gr/i-pagida-ton-kodikon-049-050-gia-to-aforologito

- - - Updated - - -

Αα.. βρήκα και το βιβλιαράκι με τις φετινές οδηγίες..
Δες αναλυτικά..

http://www.odigostoupoliti.eu/forologiki-dilosi-2020-to-vivliaraki-me-tis-odigies/

thanks...
νιωθω να εχω μπερδευτει ομως.

Πρεπει ο γονιος κατω των 70 ετων,
να εχει το 30% των εξοδων, με ηλεκτρονικο τροπο;
Ή απλα να δηλωσεις 'αποδειξεις' που να αντιστοιχουν στο 30% του εισοδηματος σου;

sdikr
17-04-20, 14:44
thanks...
νιωθω να εχω μπερδευτει ομως.

Πρεπει ο γονιος κατω των 70 ετων,
να εχει το 30% των εξοδων, με ηλεκτρονικο τροπο;
Ή απλα να δηλωσεις 'αποδειξεις' που να αντιστοιχουν στο 30% του εισοδηματος σου;

Πρέπει να τις έχει ηλεκτρονικά, για αυτές που θα βάλεις με το χέρι θα μετρήσουν μόνο σε αυτόν που είναι άνω των 70

romankonis
17-04-20, 15:10
Καλησπέρα, έκανα την δήλωση χθες. Το δικό μου αποτέλεσμα - Πιστωτικό, μια χαρά, συζύγου μηδενικό. Ξεκίνησα να κάνω για την μητέρα μου, και κόλλησα με τον κωδικό 309, και το αποτέλεσμα είναι χρεωστικό αλλά το πόσο....δείτε παρακαλώ της εικόνες που τράβηξα. Που είναι λάθος;;; Πάντα ήταν το αποτέλεσμα μηδενικό. Δεν έκανα οριστική υποβολή.

214031
214032
214033

sdikr
17-04-20, 15:14
Θα πρέπει να μιλήσεις με αυτόν που μιλάει για τα 261 χιλιάρικα για να το φτιάξει

cool11
17-04-20, 15:23
Πρέπει να τις έχει ηλεκτρονικά, για αυτές που θα βάλεις με το χέρι θα μετρήσουν μόνο σε αυτόν που είναι άνω των 70

Ωραια, κατανοητο.
Οι χαρτινες λοιπον, που θα δηλωθουν με το χερι,
ποιες ειναι οι μεγαλες/βασικες/χονδρικα κατηγοριες δαπανων, για περυσι, που μπορουν να δηλωθουν ως εξοδα/δαπανες, που χτιζουν/καλυπτουν το αφορολογητο;
Σουπερ μαρκετ, φαρμακεια, βενζινη κλπ, ειναι εντος;

sdikr
17-04-20, 15:26
Ωραια, κατανοητο.
Οι χαρτινες λοιπον, που θα δηλωθουν με το χερι,
ποιες ειναι οι μεγαλες/βασικες/χονδρικα κατηγοριες δαπανων, για περυσι, που μπορουν να δηλωθουν ως εξοδα/δαπανες, που χτιζουν/καλυπτουν το αφορολογητο;
Σουπερ μαρκετ, φαρμακεια, βενζινη κλπ, ειναι εντος;


Ναι είναι,


πισημαίνεται ότι λαμβάνονται υπόψη οι δαπάνες αγοράς αγαθών και λήψης υπηρεσιών, εφόσον περιλαμβάνονται στις ακόλουθες ομάδες του δείκτη τιμών καταναλωτή της ΕΛ.ΣΤΑΤ.:
Ομάδα 1 (Διατροφή και μη αλκοολούχα ποτά).
Ομάδα 2 (Αλκοολούχα ποτά και καπνός).
Ομάδα 3 (Ένδυση και υπόδηση).
Ομάδα 4 (Στέγαση), εξαιρουμένων των ενοικίων.
Ομάδα 5 (Διαρκή αγαθά, είδη νοικοκυριού και υπηρεσίες).
Ομάδα 6 (Υγεία).
Ομάδα 7 (Μεταφορές), εξαιρουμένης της δαπάνης για τέλη κυκλοφορίας και της αγοράς οχημάτων, πλην των ποδηλάτων.
Ομάδα 8 (Επικοινωνίες).
Ομάδα 9 (Αναψυχή, πολιτιστικές δραστηριότητες), εξαιρουμένης της αγοράς σκαφών, αεροπλάνων και αεροσκαφών.
Ομάδα 10 (Εκπαίδευση).
Ομάδα 11 (Ξενοδοχεία, καφέ, εστιατόρια).
Ομάδα 12 (Άλλα αγαθά και υπηρεσίες).

dimitri_ns
17-04-20, 15:27
Ωραια, κατανοητο.
Οι χαρτινες λοιπον, που θα δηλωθουν με το χερι,
ποιες ειναι οι μεγαλες/βασικες/χονδρικα κατηγοριες δαπανων, για περυσι, που μπορουν να δηλωθουν ως εξοδα/δαπανες, που χτιζουν/καλυπτουν το αφορολογητο;
Σουπερ μαρκετ, φαρμακεια, βενζινη κλπ, ειναι εντος;

30 % είναι για του χρόνου
Φέτος 10 %

cool11
17-04-20, 15:40
Ναι είναι,

Ευχαριστω!

- - - Updated - - -


30 % είναι για του χρόνου
Φέτος 10 %

Α, να σαι καλα για τη διευκρινηση!

- - - Updated - - -

Οποτε, για τον ενα γονιο κατω των 70, θα του βαλω με το χερι το ποσο των αποδειξεων που χρειαζεται,
βασικες δικες μου ειναι οι περισσοτερες χαρτινες αποδειξεις (ανωνυμες),
αφου εγω τους εξυπηρετω οσο μπορω εξαλλου, και τους κανω τις απαιτουμενες αγορες/εξοδα με μετρητα γι'αυτους συνηθως,
ενω για μενα φροντιζω να εχω αρκετες ηλεκτρονικες πληρωμες και δεν εχω προβλημα.

Φανταζομαι να ειναι λογικος ο ισχυρισμος μου.

sdikr
17-04-20, 15:48
Ευχαριστω!

- - - Updated - - -



Α, να σαι καλα για τη διευκρινηση!

- - - Updated - - -

Οποτε, για τον ενα γονιο κατω των 70, θα του βαλω με το χερι το ποσο των αποδειξεων που χρειαζεται,
βασικες δικες μου ειναι οι περισσοτερες χαρτινες αποδειξεις (ανωνυμες),
αφου εγω τους εξυπηρετω οσο μπορω εξαλλου, και τους κανω τις απαιτουμενες αγορες/εξοδα με μετρητα γι'αυτους συνηθως,
ενω για μενα φροντιζω να εχω αρκετες ηλεκτρονικες πληρωμες και δεν εχω προβλημα.

Φανταζομαι να ειναι λογικος ο ισχυρισμος μου.

Για τον κάτω των 70 πρέπει να έχει ηλεκτρονικές αποδείξεις, δεν βάζεις εσύ ότι θέλεις

cool11
17-04-20, 15:54
Για τον κάτω των 70 πρέπει να έχει ηλεκτρονικές αποδείξεις, δεν βάζεις εσύ ότι θέλεις

Σωστη επισημανση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.