PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 [98] 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

Manolis_karas
18-04-20, 20:36
Κάτι άκουγα ότι θα ανοίξει η πλατφόρμα.. οπότε ναι..

Εγώ πάντως πάντα αφήνω να περάσουν εβδομάδες και να δω πως δουλεύουν οι αλλαγές που κάνουν..
Κάποια χρονιά σε χρεώνανε με λάθος φόρο, μέχρι να το φτιάξουν σωστά..

... και άλλες φορές στην αρχή βγήκαν λάθος εκκαθαριστικά μισθών και συντάξεων οπότε ...


Καλησπερα, εννοειτε οτι ΔΕΝ βιαζομαστε, δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος!

cool11
24-04-20, 09:23
ΑΠΟΡΙΑ - ΧΑΖΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Πως γινεται ρε παιδια,
οταν κανω login με τους κωδικους της μητερας μου (κανονικο+φορολογικο ζευγαρι με τον πατερα μου)
να μου δειχνει στην προσωποιημενη πληφορορηση το ονομα της...λαθος(αναγραμματισμος! για ενα γραμμα!!!!!!!!!!!!),
ενω στα εκκαθαριστικα, φορολογικη δηλωση κλπ να εμφανιζεται σωστο το ονομα της;
Πως ειναι δυνατον να συμβαινει αυτο;
Υπαρχει τροπος (εξ'αποστασεως-ηλεκτρονικα) να διορθωθει;

Ελπιζω να μην...επηρεαζει οτι εχει να κανει με τα φορολογικα της μητερας μου,
αλλα δεν παυει να ειναι κατι που πρεπει να διορθωθει, αν και δεν το καταλαβαινω.

Στο screenshot, στο σημειο που εμφανιζει το ονομα του φορολογουμενο, ειναι γραμμενη με ενα γραμμα λαθος, αντι για Ν καποιος εγραψε Μ.

214361

Iris07
24-04-20, 09:28
Κάτι τέτοιο είχε γίνει και με την μητέρα μου όταν φτιάχτηκε ο λογαριασμός..
(Λάθος Η -> Ι)

Στο site υπάρχει μενού για διόρθωση των στοιχείων το οποίο όμως σου λέει μετά ότι η διόρθωση δεν επηρεάζει τα στοιχεία στο μητρώο..
και χρειάστηκε μετά να πάμε και από την ΔΟΥ για να το διορθώσουμε και εκεί..

Νομίζω άμα βρεις το μενού θα το φτιάξεις άνετα εάν δεν έχει πρόβλημα το μητρώο..
(Το πως τυπώνεται στην δήλωση δηλαδή μετά..)

cool11
24-04-20, 10:14
Κάτι τέτοιο είχε γίνει και με την μητέρα μου όταν φτιάχτηκε ο λογαριασμός..
(Λάθος Η -> Ι)

Στο site υπάρχει μενού για διόρθωση των στοιχείων το οποίο όμως σου λέει μετά ότι η διόρθωση δεν επηρεάζει τα στοιχεία στο μητρώο..
και χρειάστηκε μετά να πάμε και από την ΔΟΥ για να το διορθώσουμε και εκεί..

Νομίζω άμα βρεις το μενού θα το φτιάξεις άνετα εάν δεν έχει πρόβλημα το μητρώο..
(Το πως τυπώνεται στην δήλωση δηλαδή μετά..)

Απο που αλλαζει; Δεν μπορω να εντοπισω καπου που να μπορω να το αλλαξω μεσα απο το μενου.
:(

dimitri_ns
24-04-20, 10:29
Ψάξτε και λίγο καλύτερα.
Λόγω ιού έχουν δώσει περισσότερες δυνατότητες για να μην πηγαίνουμε στο μητρώο

ΥΓ
Κάποτε είχα πρόβλημα να κηδέψω μία θεία μου. Αλλού ήτανε γραμμένη με "λλ" και αλλού με "λ". Αλλο άτομο μου λέγανε.

Iris07
24-04-20, 11:01
Απο που αλλαζει; Δεν μπορω να εντοπισω καπου που να μπορω να το αλλαξω μεσα απο το μενου.
:(

Ο λογαριασμός μου -> Διαχείριση λογαρισμού -> Στοιχεία λογαριασμού -> Τροποποίηση στοιχείων επικοινωνίας..

Βλέπω υπάρχει τώρα και μενού Αλλαγή Στοιχείων Μητρώου.

cool11
24-04-20, 11:23
Ο λογαριασμός μου -> Διαχείριση λογαρισμού -> Στοιχεία λογαριασμού -> Τροποποίηση στοιχείων επικοινωνίας..

Βλέπω υπάρχει τώρα και μενού Αλλαγή Στοιχείων Μητρώου.

Ευχαριστω!!!!

ardi21
25-04-20, 11:55
Απ'οτι βλεπω δεν εχει περαστει κανενα στοιχεο ακομα απο ΟΑΕΔ στην φορολογικη δηλωση (μισθοι απο προγραμματα, επιδοματα κτλ).

Ξερω οτι καθυστερει λιγο αλλα εχουν περασει αρκετες μερες. Το εχει παρατηρησει κανεις αλλος?

thourios
25-04-20, 13:10
Πέρσι με τον ΟΑΕΔ κάποιοι αναγκάστηκαν σε τροποποιητική δήλωση. Περίμενε λίγο μήπως και ενημερώσουν το σύστημα.

ardi21
25-04-20, 13:20
Πέρσι με τον ΟΑΕΔ κάποιοι αναγκάστηκαν σε τροποποιητική δήλωση. Περίμενε λίγο μήπως και ενημερώσουν το σύστημα.

Nαι δεν εχω κανει τιποτα, περιμενω. Ενταξει δεν νομιζω να μην ενημερωθει ποτε, καποια στιγμη θα γινει, ελπιζω.

cool11
25-04-20, 18:03
Αν πάω σε έναν νέο λογιστή,
πλέον, με τα νέα-σημερινά δεδομένα (κάτι ψηφισαν, αλλα δεν είμαι σίγουρος, λογω της νεας πληθωρας υπηρεσιων που στηριζονται στους κωδικους taxis),
πρέπει να του δώσω τους προσωπικους μου κωδικούς taxis στον λογιστή;

Αν δεν του δώσω κωδικούς, πως θα μπορέσει να ασχοληθεί με το εκάστοτε λογιστικό μου θέμα;

jkoukos
25-04-20, 19:17
Βρε φίλε, μόλις την προηγούμενη βδομάδα είχες κάνεις την ίδια ερώτηση και πήρες απάντηση (https://www.adslgr.com/forum/threads/478895-%CE%A6%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%94%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82?p=6797484#post6797484). Το ξέχασες κιόλας;
Για να μην πούμε ότι είναι διαχρονικό (https://www.adslgr.com/forum/threads/478895-%CE%A6%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%94%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82?p=4020676#post4020676) το ίδιο ερώτημα. Απορώ, ρωτάς διότι πραγματικά σ' ενδιαφέρει για να το χρησιμοποιήσεις ή απλά ως ενημέρωση και για τον λόγο αυτό τα ξεχνάς;

cool11
25-04-20, 20:30
Βρε φίλε, μόλις την προηγούμενη βδομάδα είχες κάνεις την ίδια ερώτηση και πήρες απάντηση (https://www.adslgr.com/forum/threads/478895-%CE%A6%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%94%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82?p=6797484#post6797484). Το ξέχασες κιόλας;
Για να μην πούμε ότι είναι διαχρονικό (https://www.adslgr.com/forum/threads/478895-%CE%A6%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%94%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82?p=4020676#post4020676) το ίδιο ερώτημα. Απορώ, ρωτάς διότι πραγματικά σ' ενδιαφέρει για να το χρησιμοποιήσεις ή απλά ως ενημέρωση και για τον λόγο αυτό τα ξεχνάς;

Φιλε να σαι καλα....
ξεχναω, κυριολεκτικα, ελπιζω δεν ειναι κατι 'κακο', απλα κουραση, thanks παντως.

Rebel Scum
25-04-20, 20:51
Με αφορμή την απορία....αυτή η ψυχή ο gregluffy που είναι; :p

manoulamou
26-04-20, 10:28
Τελευταία Δραστηριότητα
13-04-20 15:59
:whistle:

lewton
29-04-20, 17:44
ΟΚ, αν το ξαναρώτησα και το ξέχασα μη με βρίσετε. :p

Πρόσεξα ότι ο αριθμός παροχής για ένα ακίνητο στο Ε9 είναι λάθος σε ένα ψηφίο. Αντί να λήγει σε 328 λήγει σε 358.
Αν κάνω δήλωση Ε9 μόνο και μόνο για να αλλάξω αυτό, ξέρετε αν υπάρχει κάποια χρέωση;
Από τις επιλογές για λόγο αλλαγής, μάλλον για «λοιπές περιπτώσεις» το βλέπω.
214596

badweed
29-04-20, 17:58
αυτο με το προστιμο για μια διορθωση , ακουγεται υπερβολικο , δεν ειμαστε και στο 1960 να αποτελουν τα δημοσια στοιχεια μας ενα ονοματεπωνυμο , ενα καρο βλακειες και κωδικους και λεξεις με ακρωνυμια και κλειδαριθμους και αριθμους και διευθυνσεις και πρωτη κατοικια ,και δευτερη κατοικια ,εξοχικη κατοικια και κατοικια σκυλου και γυαλα χρυσοψαρου , πρωτος λογαριασμος ειδικος λογαριασμος, προστατευομενα μελη ,συζυγοι,νυν και αει , και ουτω καθεξης εχουν φορτωθει μεσω των γραφειοαχρηστων μηχανισμων .

ardi21
01-05-20, 23:28
Απ'οτι βλεπω δεν εχει περαστει κανενα στοιχεο ακομα απο ΟΑΕΔ στην φορολογικη δηλωση (μισθοι απο προγραμματα, επιδοματα κτλ).

Ξερω οτι καθυστερει λιγο αλλα εχουν περασει αρκετες μερες. Το εχει παρατηρησει κανεις αλλος?

Σημερα που μπηκα, ειδα οτι περαστηκαν.

Απορια το ειχα παντα. Απο την στιγμη που δεν ειναι ολα τα στοιχεια ετοιμα και θελουν καμια 20αρια μερες, γιατι ανοιγουν οι δηλωσεις? Απλα για να πουν οτι ανοιξανε?

Ετσι κι αλλιως αχρηστες ειναι, δεν μπορεις να κανεις δηλωση. Και μπερδευονται και μερικοι και μετα πρεπει να κανουν τροποποιητικες.

ardi21
06-05-20, 13:28
Ερωτηση:

Φιλοξενουμαι απο γονεις, το σπιτι ανηκει στην μητερα αλλα δηλωση κανει μονο ο πατερας, κοινη. Εγω μεχρι τωρα στον πινακα 6 που δηλωνεις φιλοξενια, στο πεδιο "ΑΦΜ ιδιοκτητη", εβαζα του πατερα μου που κανει δηλωση, οχι της μητερας μου. Νομιζω ειχα ρωτησει και παλιοτερα και μου ειχαν πει οτι ετσι πρεπει να γινεται.

Σωστα δεν θυμαμαι? Γιατι θελω να κανω την δηλωση και μου ηρθε στο μυαλο.

Iris07
04-06-20, 13:25
Πώς μπορούν να επικοινωνήσουν με την εφορία οι πολίτες - Η λίστα με e-mails και τηλέφωνα

https://www.moneyonline.gr/news/pos-mporoun-na-epikinonisoun-me-tin-eforia-i-polites-i-lista-me-emails-ke-tilefona/

Sebu
06-06-20, 23:38
Ερωτηση:

Φιλοξενουμαι απο γονεις, το σπιτι ανηκει στην μητερα αλλα δηλωση κανει μονο ο πατερας, κοινη. Εγω μεχρι τωρα στον πινακα 6 που δηλωνεις φιλοξενια, στο πεδιο "ΑΦΜ ιδιοκτητη", εβαζα του πατερα μου που κανει δηλωση, οχι της μητερας μου. Νομιζω ειχα ρωτησει και παλιοτερα και μου ειχαν πει οτι ετσι πρεπει να γινεται.

Σωστα δεν θυμαμαι? Γιατι θελω να κανω την δηλωση και μου ηρθε στο μυαλο.

Εφόσον κάνουν κοινή δήλωση ως αντρόγυνο, φορολογικά η μητέρα σου είναι "κρεμασμένη" κάτω από τον πατέρα σου άρα θεωρητικά δεν υπάρχει θέμα.
Το ουσιαστικό (που έχει αλλάξει εδώ και μερικά χρόνια) είναι και ο πατέρας σου στη δήλωση του να τικάρει το αντίστοιχο πεδίο (αν θυμάμαι καλά στην 1η σελίδα) ότι σε φιλοξενεί, γιατί βάσει αυτού γίνεται η διασταύρωση. Άρα αν εσύ δηλώσεις ότι φιλοξενείσαι από το ΑΦΜ του και εκείνος δηλώσει ότι φιλοξενεί το ΑΦΜ σου, με δεδομένο ότι υποβάλλουν κοινή δήλωση οι σύζυγοι άρα το ακίνητο που διαμένουν και φιλοξενείσαι είναι δηλωμένο κοινό και για τους δύο στον πίνακα ιδιοκατοίκησης, δεν θεωρώ ότι υπάρχει θέμα.

Η ΑΑΔΕ αν ψάξει κάτι θα είναι πρωτίστως την διασταύρωση ποιος δήλωσε και ποιος επιβεβαίωσε.

- - - Updated - - -


ΟΚ, αν το ξαναρώτησα και το ξέχασα μη με βρίσετε. :p

Πρόσεξα ότι ο αριθμός παροχής για ένα ακίνητο στο Ε9 είναι λάθος σε ένα ψηφίο. Αντί να λήγει σε 328 λήγει σε 358.
Αν κάνω δήλωση Ε9 μόνο και μόνο για να αλλάξω αυτό, ξέρετε αν υπάρχει κάποια χρέωση;
Από τις επιλογές για λόγο αλλαγής, μάλλον για «λοιπές περιπτώσεις» το βλέπω.
214596

Τι εννοείς να κάνει δήλωση Ε9? Κάθε χρόνο κάνεις δήλωση. Το γεγονός ότι δεν μπαίνεις εσύ μέσα να κάνεις τροποποιήσεις/προσθήκες/αφαιρέσεις δεν σημαίνει ότι η δήλωση Ε9 δεν γίνεται και δεν υποβάλλεται. Απλά την κανει carry forward από την προηγούμενη χρονιά η ΑΑΔΕ και εφόσον εσύ δεν κάνεις αλλαγές την εκκαθαρίζει ως έχει.
Άρα όσο τρέχει η περίοδος δηλώσεων Ε9 μπορείς να μπείς και να κάνεις αλλαγή.
Τώρα αν εννοείς να πας και να διορθώσεις όλα τα παλιά Ε9 με τροποποιητικές δεν ξέρω αν αξίζει ή αν είναι προτιμότερο να κάνεις τη διόρθωση στο φετινό Ε9 μόνο. Έτσι και αλλιώς δεν είναι καποια τιμη το ρολόι της ΔΕΗ που καθορίζει τη φορολογηση της ακινητης περιουσιας.
Για διασταυρωση βρισκεται εκει αν ποτε κανει διασταυρωσεις και συμφωνιες η ΑΑΔΕ, κυριως τις παλιες καλες εποχες του ΕΕΤΗΔΕ που ερχοταν μεσω της ΔΕΗ. Το γεγονος οτι δεν εχει ασχοληθει κανεις μαζι σου μεχρι σημερα για αυτο το λαθος σημαινει οτι η ΑΑΔΕ δεν εχει κανει ακομα καμια διασταυρωση με τα αρχεια της ΔΕΗ. Ή εκανε και θεωρησε το λαθος ασημαντο φορολογικα και δεν ασχοληθηκε.

cool11
07-06-20, 15:47
Δεν νομιζω οτι γινεται 'καθε χρονο' η Ε9.
Δεν ειναι σαν το Ε1, υποχρεωτικη υποβολη καθε χρονο.
Νομιζω οτι Ε9 υποβαλλουμε, οταν υπαρχει οποιαδηποτε μεταβολη στην περιουσιακη μας κατασταση. Μονο τοτε. Αν δεν αλλαξει κατι σε οτι εχω, μπορει να μην χρειαστει να υποβαλλω Ε9 ακομη και για πολλα χρονια.
Αν κανω λαθος, διορθωστε με.

manoulamou
07-06-20, 15:52
ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ... :oneup:
Τα παιδια μου τα οποια πουλησαν ενα διαμερισμα περισυ τον Απριλιο, ειχαν προθεσμια να δηλωσουν την μεταβολη της περιουσιακης καταστασης μεχρι τελος Μαη φετος!

jkoukos
07-06-20, 16:56
Δεν νομιζω οτι γινεται 'καθε χρονο' η Ε9.
Δεν ειναι σαν το Ε1, υποχρεωτικη υποβολη καθε χρονο.
Νομιζω οτι Ε9 υποβαλλουμε, οταν υπαρχει οποιαδηποτε μεταβολη στην περιουσιακη μας κατασταση. Μονο τοτε. Αν δεν αλλαξει κατι σε οτι εχω, μπορει να μην χρειαστει να υποβαλλω Ε9 ακομη και για πολλα χρονια.
Αν κανω λαθος, διορθωστε με.
Είσαι λάθος! Ισχύει αυτό που έγραψε ο Sebu.

Αν υπάρχει μεταβολή στην ακίνητη περιουσία, υποχρεωνόμαστε να κάνουμε τροποποιητική δήλωση Ε9 εντός της προθεσμίας.
Αν δεν υπάρχει μεταβολή στην ακίνητη περιουσία, δεν έχουμε υποχρέωση για υποβολή της ετήσιας δήλωση Ε9. Αλλά αυτόματα εισάγονται κάθε χρόνο, τα στοιχεία της τελευταίας δήλωσης που είχαμε κάνει.
Με απλά λόγια, το κάνει αυτόματα το σύστημα, θεωρώντας ότι ισχύουν τα προηγούμενα και αλίμονό σου αν ξέχασες να δηλώσεις τις τροποποιήσεις.

Δεν θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά, αφού κάθε χρόνο βγαίνει ο ΕΝΦΙΑ, βάσει του ενήμερου Ε9 και γι' αυτό στο taxis υπάρχει για κάθε χρόνο η περιουσιακή κατάσταση, άσχετα πότε έγινε η τελευταία δήλωση.

manoulamou
07-06-20, 20:34
Καταφεραμε παλι να.... διαφωνησουμε συμφωνωντας...
Κανει αντι ημων το συστημα αυτοματα το Ε9 καθε χρονο, αρα δεν την κανουμε εμεις - εφ΄ οσον δεν εχει αλλαξει κατι! :whistle:

Sebu
07-06-20, 22:20
Ο συμφορουμιτης εγραψε "δεν γινεται καθε χρονο" Ε9.

Το οτι δεν υποβαλεις εσυ πατωντας το κουμπακι δεν σημαινει "δεν κανω" καθε χρονο.
Μην παιζουμε με τις λεξεις.

Απλα το κρατος επειδη αντιλαμβάνεται οτι οι αλλαγές στην ακινητη περιουσια ειναι μικροτερες απο του εισοδηματος εχει αυτοματοποιησει τη διαδικασια, μεταφεροντας αυτοματα τα στοιχεια απο τη μια χρονια στην αλλη.

Για να το πω και τεχνικα/λογιστικα/φοροτεχνικα, απο τη στιγμη που το Ε9 καθε χρονο εκκαθαριζεται και βγαινει φορος τοτε υποβαλλεται αντιστοιχως.
Δεν υπαρχει εκκαθαριση για κατι που δεν εχει υποβληθει.

Μην μπερδευεστε επειδη δεν πατατε καποιο κουμπι υποβολης.
Απο τη στιγμη που υπαρχει εκκαθαριση μιας δηλωσης (Ε9) τοτε υπαρχει δηλωση (Ε9) δηλαδη υπαρχει υποβολη της δηλωσης. Απλά ειναι αυτοματη υποβολη (carry forward) απο την πλευρα της ΑΑΔΕ για να μπορεσει να τρεξει η εκκαθαριση. Οπως ειπε και ο jkoukos παραμενει ιδια η περιουσιακη σου κατασταση, η ΑΑΔΕ την θεωρει δηλωση του ετους και την εκκαθαριζει. Φορολογικα δεν μπορει να εκκαθριστει κατι που δεν εχει "δηλωθει" καπου.

Να το πω αλλιως, αν εχεις μηδενικα εισοδηματα, εισαι υποχρεωμενος να "κανεις" φορολογικη δηλωση. Απλά εκει την υποβαλεις εσυ ο ιδιος πατωντας το κουμπακι. Θα μπορουσε καποιος να πει αφου εχω μηδενικα εισοδηματα δεν εχω κατι να δηλωσω αρα δεν "κανω". Οχι κανεις και παρακανεις, that's life in Greece.

manoulamou
08-06-20, 00:28
Ο συμφορουμιτης εγραψε "δεν γινεται καθε χρονο" Ε9.

Το οτι δεν υποβαλεις εσυ πατωντας το κουμπακι δεν σημαινει "δεν κανω" καθε χρονο.
Μην παιζουμε με τις λεξεις.


ΟΚ :closed:

Iris07
13-06-20, 12:34
- Έκπτωση φόρου 2% - Σε 8 μηνιαίες δόσεις ο φόρος εισοδήματος φυσικών και νομικών προσώπων
- Νέα ρύθμιση σε 12 ή 24 δόσεις για τις οφειλές που έχει ανασταλεί η καταβολή τους λόγω covid-19

https://www.taxheaven.gr/news/49302/ekptwsh-foroy-2-se-8-mhniaies-doseis-o-foros-eisodhmatos-fysikwn-kai-nomikwn-proswpwn-nea-ryomish-se-12-h-24-doseis-gia-tis-ofeiles-poy-exei-anastalei-h-katabolh-toys-logw-covid-19

Ψιλοπράγματα.. :cool:

dimitri_ns
13-06-20, 12:45
- Έκπτωση φόρου 2% - Σε 8 μηνιαίες δόσεις ο φόρος εισοδήματος φυσικών και νομικών προσώπων
- Νέα ρύθμιση σε 12 ή 24 δόσεις για τις οφειλές που έχει ανασταλεί η καταβολή τους λόγω covid-19

https://www.taxheaven.gr/news/49302/ekptwsh-foroy-2-se-8-mhniaies-doseis-o-foros-eisodhmatos-fysikwn-kai-nomikwn-proswpwn-nea-ryomish-se-12-h-24-doseis-gia-tis-ofeiles-poy-exei-anastalei-h-katabolh-toys-logw-covid-19

Ψιλοπράγματα.. :cool:

Kai 30% σε αποδείξεις όπου τα ενοίκια δεν μετρούν :mad:

tempo
13-06-20, 13:41
- Έκπτωση φόρου 2% - Σε 8 μηνιαίες δόσεις ο φόρος εισοδήματος φυσικών και νομικών προσώπων
- Νέα ρύθμιση σε 12 ή 24 δόσεις για τις οφειλές που έχει ανασταλεί η καταβολή τους λόγω covid-19

https://www.taxheaven.gr/news/49302/ekptwsh-foroy-2-se-8-mhniaies-doseis-o-foros-eisodhmatos-fysikwn-kai-nomikwn-proswpwn-nea-ryomish-se-12-h-24-doseis-gia-tis-ofeiles-poy-exei-anastalei-h-katabolh-toys-logw-covid-19

Ψιλοπράγματα.. :cool:

αν εξοφλήσεις εφάπαξ τις φορολογικές υποχρεώσεις έχεις έκπτωση 2%.
Αυτοί που έκαναν δήλωση και πλήρωσαν δεν θα πάρουν την έκπτωση δηλαδή....για μια ακόμη φορά αυτοί που έκαναν γρήγορα την δήλωση και την πληρωμή ενισχύοντας τα κρατικά ταμεία πληρώνουν παραπάνω!!!

manoulamou
13-06-20, 14:35
Εαν θυμαμαι καλα...
καποτε... η εφ΄απαξ πληρωμη εδινε αμεση εκπτωση 5% !
Τελικα συνεχως οι καλοπληρωτες πιανονται *@#@&#$
:twisted:

nodasz
14-06-20, 19:31
αν εξοφλήσεις εφάπαξ τις φορολογικές υποχρεώσεις έχεις έκπτωση 2%.
Αυτοί που έκαναν δήλωση και πλήρωσαν δεν θα πάρουν την έκπτωση δηλαδή....για μια ακόμη φορά αυτοί που έκαναν γρήγορα την δήλωση και την πληρωμή ενισχύοντας τα κρατικά ταμεία πληρώνουν παραπάνω!!!

Η προθεσμία πληρωμής είναι στις 31 Ιουλίου. Υπάρχει κανένας που πλήρωσε από τώρα ? Μην τρελαθούμε κιόλας. Είπαμε να γκρινιάζουμε συνέχεια αλλά με κάποια λογική...

- - - Updated - - -


Εαν θυμαμαι καλα...
καποτε... η εφ΄απαξ πληρωμη εδινε αμεση εκπτωση 5% !
Τελικα συνεχως οι καλοπληρωτες πιανονται *@#@&#$
:twisted:

Πληρώνεις με πιστωτική που θεωρείται μετρητοίς και παίρνεις και την έκπτωση, πληρώνεις και σε 12 δόσεις... Αμέ !!!

tempo
14-06-20, 21:30
Η προθεσμία πληρωμής είναι στις 31 Ιουλίου. Υπάρχει κανένας που πλήρωσε από τώρα ? Μην τρελαθούμε κιόλας. Είπαμε να γκρινιάζουμε συνέχεια αλλά με κάποια λογική...

ναι, γνωρίζω αρκετούς που πλήρωσαν........μπορείς να βρεις μια λύση να πάρουν και αυτοί την έκπτωση; αν δεν μπορείς ασε να απαντήσει κάποιος με γνώμη και άποψη.

manoulamou
15-06-20, 10:06
Η προθεσμία πληρωμής είναι στις 31 Ιουλίου. Υπάρχει κανένας που πλήρωσε από τώρα ? Μην τρελαθούμε κιόλας. Είπαμε να γκρινιάζουμε συνέχεια αλλά με κάποια λογική...

- - - Updated - - -



Πληρώνεις με πιστωτική που θεωρείται μετρητοίς και παίρνεις και την έκπτωση, πληρώνεις και σε 12 δόσεις... Αμέ !!!
ευκαριστω αλλά
ντεν εχω πιστωτικη και ουτε σκοπευω να βγαλω... :p

aroutis
15-06-20, 10:15
ευκαριστω αλλά
ντεν εχω πιστωτικη και ουτε σκοπευω να βγαλω... :p

Και όμως. Για τέτοια πράγματα ειναι μια χαρα. Την έχεις σε ένα συρτάρι,την χρησιμοποιείς πχ για πληρωμη εφορίας σε χ δόσεις και όχι για να χρεώνεσαι και τέλος.

manoulamou
16-06-20, 11:38
Η εκδοση - κατοχη - χρηση δεν εχει καποιες χρεωσεις ή/και προμηθεια;
:hmm:

Chingachgook
16-06-20, 13:21
Σε γενικές γραμμές, η πιστωτική έχει ετήσια συνδρομή. Ανάλογα με προσφορά που μπορεί να γίνει, μπορείς να έχεις μια πιστωτική στην κατοχή σου, χωρίς συνδρομή (για παράδειγμα σου λένε άνοιξε καταθετικό/πάρε το τάδε προϊόν και σου δίνουμε κάρτα ανευ συνδρομής)
Πέραν της συνδρομής, η κατοχή , ή η χρήση δεν έρχεται με άλλες έξτρα χρεώσεις, αρκεί, να εξοφλείται (για να μην χρεώνονται τόκοι) και να μην χρησιμοποιείται ποτέ για ανάληψη μετρητών (απο το πιστωτικό όριο). Δεν υπάρχει υψηλότερο επιτόκιο, ούτε καταναλωτικά δάνεια δεν φτάνουν τέτοια επιτόκια.

thourios
16-06-20, 13:38
Υπάρχει εφαρμογή για online υπολογισμό του φόρου εισοδήματος όπως αυτές που κυκλοφορούσαν κάθε χρόνο;

tsorbi
16-06-20, 17:50
http://www.nextech.gr/

thourios
16-06-20, 20:43
http://www.nextech.gr/

Ευχαριστώ

aroutis
16-06-20, 22:43
Η εκδοση - κατοχη - χρηση δεν εχει καποιες χρεωσεις ή/και προμηθεια;
:hmm:

Η έκδοση οχι. Η επανέκδοση υπό περιπτώσεις μπορεί. Σε κάθε περιπτωση το ζυγιζεις πως σε συμφέρει και το προχωράς.

- - - Updated - - -


Σε γενικές γραμμές, η πιστωτική έχει ετήσια συνδρομή. Ανάλογα με προσφορά που μπορεί να γίνει, μπορείς να έχεις μια πιστωτική στην κατοχή σου, χωρίς συνδρομή (για παράδειγμα σου λένε άνοιξε καταθετικό/πάρε το τάδε προϊόν και σου δίνουμε κάρτα ανευ συνδρομής)
Πέραν της συνδρομής, η κατοχή , ή η χρήση δεν έρχεται με άλλες έξτρα χρεώσεις, αρκεί, να εξοφλείται (για να μην χρεώνονται τόκοι) και να μην χρησιμοποιείται ποτέ για ανάληψη μετρητών (απο το πιστωτικό όριο). Δεν υπάρχει υψηλότερο επιτόκιο, ούτε καταναλωτικά δάνεια δεν φτάνουν τέτοια επιτόκια.

Πολύ σωστα. Η μεγαλύτερη ηλιθιότητα που μπορεί να κάνει σε πιστωτική κάρτα εκτός αν είναι κάποιο ειδικό προϊόν, είναι cash advance. Κοινώς ανάληψη από την κάρτα μετρητών, όχι μέσω συνδεδεμένου τραπεζικού λογαριασμού αλλα τραπεζικού δανεισμού. Οι χρεώσεις απλά είναι απίστευτες.

manoulamou
17-06-20, 08:43
Παλιοτερα χρεωναν την εκδοση λογαριασμων - ενημερωσεων, τωρα δεν ισχυει; Σιγα μην παρω μετρητα με πιστωτικη!:mad: μια χαρα "δανειζομαι" με την χρεωστικη, εχει μικροτερο επιτοκιο... :p
τελος το οφ τοπικ

john_who
21-06-20, 12:46
καλησπέρα, ο αδερφός μου είναι χωρισμένος και έχει 2 κορίτσια που μέχρι τώρα δεν είχε την επιμέλεια, αλλά η μεγάλη του κόρη, φοιτήτρια και ενήλικη πια έχει επιλέξει να μένει μαζί του χωρίς όμως να το έχει δηλώσει σε κάποια αρχή.
Μπορεί να την δηλώσει με κάποιο τρόπο σαν προστετευόμενο τέκνο που σπουδάζει στην δήλωση;

homo_digital
22-06-20, 13:44
Την έκπτωση 2% στην εφάπαξ εξόφληση του φόρου δεν την εμφανίζει το gsis, είτε σε δόσεις είτε ολόκληρο το ποσό παραμένει το ίδιο. Προφανώς η έκπτωση είναι ακόμα στα χαρτιά, δεν έχει περάσει στο σύστημα. Αν πληρώσω τώρα το ποσό γνωρίζετε αν θα πιστωθεί αργότερα η έκπτωση;

john_who
22-06-20, 21:06
Την έκπτωση 2% στην εφάπαξ εξόφληση του φόρου δεν την εμφανίζει το gsis, είτε σε δόσεις είτε ολόκληρο το ποσό παραμένει το ίδιο. Προφανώς η έκπτωση είναι ακόμα στα χαρτιά, δεν έχει περάσει στο σύστημα. Αν πληρώσω τώρα το ποσό γνωρίζετε αν θα πιστωθεί αργότερα η έκπτωση;

Μίλησα σήμερα με λογιστή, εικάζουν ότι η έκπτωση θα αυξηθεί ίσως και 5-10% και θα δοθεί παράταση στις δηλώσεις μέχρι τέλος Ιουλίου. Μου είπε πως "μόνο αν είμαι χαζός μπορεί να πληρώσω και μετά να περιμένω τυχόν συμψηφισμό"

homo_digital
22-06-20, 21:40
Μίλησα σήμερα με λογιστή, εικάζουν ότι η έκπτωση θα αυξηθεί ίσως και 5-10% και θα δοθεί παράταση στις δηλώσεις μέχρι τέλος Ιουλίου. Μου είπε πως "μόνο αν είμαι χαζός μπορεί να πληρώσω και μετά να περιμένω τυχόν συμψηφισμό"

Οκ τότε αναμονή για τα νεωτέρα!

21706
22-06-20, 21:47
Το πιθανότερο είναι ότι δεν πρόκειται να δοθεί καμία έκπτωση.

Iris07
22-06-20, 21:54
Το είπε ήδη ο Μητσοτάκης..

https://www.taxheaven.gr/news/49302/ekptwsh-foroy-2-se-8-mhniaies-doseis-o-foros-eisodhmatos-fysikwn-kai-nomikwn-proswpwn-nea-ryomish-se-12-h-24-doseis-gia-tis-ofeiles-poy-exei-anastalei-h-katabolh-toys-logw-covid-19

tsorbi
22-06-20, 22:07
Πληρώνουμε οτι γράφει η ταυτότητα οφειλής με την υποβολή της δήλωσης.

manoulamou
23-06-20, 09:49
Πληρωνουμε - αφου υποβαλλουμε εμπροθεσμα την δηλωση - μεχρι και τις 31 Ιουλιου.
Δεν καταλαβαινω γιατι να σπευδουμε :rolleyes: εαν προκειται να τα ακουμπησουμε κανονικα.
Περιμενουμε λιγο πριν τη ληξη και αναλογως τα οικονομικα μας κανονιζουμε τον τροπο εξοφλησης ειτε με πιστωτικη ειτε σε δοσεις και ΦΥΣΙΚΑ θα παιξει ρολο μια ενδεχομενη εκπτωση για εφ΄απαξ!!!
:twisted:

@ ADSLgr.com All rights reserved.