PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas adsl προβλημα με ip



marvx
17-02-11, 15:54
Χαιρετώ ολη την παρεα εδω!!! Μου εχετε δωσει πολλες λυσεις κατα περιοδους σε διαφορα θεματα κ εχω μαθει αρκετα διαβαζοντας το forum!!
Το προβλημα που αντιμετωπίζω ειναι το εξης:
Ειμαι αρκετα χρονια συνδρομιτης στην Tellas με διαφορα προβληματακια ανα καιρους αλλα χωρις να αξιζει τον κοπο να φυγω γιατι λιγο πολυ ολοι το ιδιο ειναι!!!
Πριν κανα μηνα αλλαξα το router γιατι καηκε κ πηρα ενα Netgear dgn2200!! Γενικα ευχαριστημενος αν κ δυσκολευοταν να παρει ip!!! o συγχρονισμος με τι γραμμη ηταν αμεσος αλλα εκανε κανα διλεπτο να παρει κ ip!!! Πριν 10 μερες δεν ειχα ιντερνετ με τιποτα!!! ολα ενταξει απο τον παροχεα αλλα ιντερνετ γιοκ!! η γραμμη συγχρονισμενη στα κλασσικα αλλα ip δεν επαιρνε!!! Βαζω 2 παλια ρουτερ που ειχα οχι ασυρματα ενα D-link και ενα Thompson κ ολα οκ!!! κ γραμμη κ ιντερνετ!! Παω πλαισιο μου το αλλαζουν τα ιδια!! Ξαναπαω μου το αλλαζουν τα ιδια!!! Χτες πηγα κ το αλλαξα παλι κ πηρα ενα TP-LINK 8960n τα ιδια!! Υποψιν οτι ολα τα ρουτερ δοκιμάστηκαν κ στο γραφειο που εχω οτε κ επαιξαν κανονικα!!! καλεσα ενα φιλο τεχνικο που ειναι στον οτε στην connex τεχνικος εφερε ενα δικο του Bautec κ ενα Thompson κ επαιξαν κανονικα!!! Το TP-LINK τιποτα!! Αν καποιος ξερει κατι ας βοηθησει γιατι εμεις εχουμε σηκωσει τα χερια!!!
Σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα!!!!

nnn
17-02-11, 15:56
Δοκίμασε να αλλάξεις το πρωτόκολλο σε PPPoA.

marvx
17-02-11, 16:03
Το εκανα κ αυτο αλλα τιποτα!! εβαλα κ τα default password που δινουν τωρα αλλα τιποτα!!!

mangare
17-02-11, 17:30
Eίχα παρόμοιο πρόβλημα πριν 3 χρόνια,και ήμουν τυχερός γιατί μιά κοπέλλα από την εξυπηρέτηση πελατών στην Tellas με καθοδήγησε από το τηλέφωνο να ξαναπεράσω μία-μία τις ρυθμίσεις και με τη σειρά που τις έλεγε.
Ως εκ θαύματος στο τέλος είδα internet,χωρίς να καταλάβω ποτέ τι έγινε.

Ακόμα ποιό περιέργως κάποια στιγμή έπεσε στα χέρια μου ένα Siemens Speedstream 4200,που έδινε και η Tellas,δοκίμασα πέρνοντας βοήθεια από αυτόν τον οδηγό(http://help.optuszoo.com.au/help/dsl/connected/windows/optus_modems/speedstream_4200), αλλά ήταν αδύνατο!!!
Και τα δύο αυτά modem/router σε Otenet συνδέθηκαν με την μία!

Δεν τους τηλεφωνάς;(Tellas εξυπηρέτηση πελατών)

marvx
17-02-11, 18:12
Εχω μιλησει με δυο ατομα απο την Tellas δεν μου εδωσαν κατι διαφορετικο σε ρυθμισεις απο αυτα που εχω τοσα χρονια!! Και δεν καταφερα να παρω IP ουτε με τη βοηθεια τους!! Ο ενας μαλιστα απελπίστηκε κ μου ειπε να μου στειλει ενα δικο τους μοντεμ!!

africa_twin
17-02-11, 19:11
Δοκίμασες να συνδεθείς με τα στοιχεία σου; Username και password που έχεις για να μπαίνεις στο e-mail σου; Εγώ μόνο έτσι μπαίνω και όχι με τα κοινά user pass της Wind!

amauroei
17-02-11, 20:50
Ενδιαφέρον...
αν δεν κάνω λάθος στο System Tools-> log θα μπορεσεις να δεις για ποιο λόγο δεν παίρνεις ip.
Σου λέει τίποτε chap authentication failed ή κάτι αντίστοιχο;
Δεν το γράφεις εδώ να δούμε;

marvx
17-02-11, 20:52
Ναι δοκιμασα!! Στα μοντεμ που δουλευουν με αυτα τα στοιχεια μπαινω!

amauroei
17-02-11, 21:02
Υπάρχει γνωστό bug της tp-link. δές εδώ:
http://www.tp-link.com/support/download.asp?a=1&m=TD-8840&h=V4

@ ADSLgr.com All rights reserved.