PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια με VPN!!!



SavFil
17-02-11, 16:21
Καλησπέρα σε όλους,

Εχω ένα Cisco Router 887w και προσπαθω εδω και 2 μέρες να το σεταρω για VPN.

Ο λόγος που το χρειάζομαι είναι για απομακρυσμένη σύνδεση απο την δουλεία μου στο σπίτι.

Προσπάθησα μέσω καποιον wizard που έχει μέσα το Cisco Configuration Proffesional αλλα δεν καταφερα κάτι. Εχει μέσα μία επιλογη για να κανω VPN Server ,ακολούθησα τα βήματα αλλα αργότερα που δοκίμασα με το VPN Client apo to σπίτι μου δεν καταφερα τιποτα. (γρρρρρρρρρρρρρρ)

Αν μπορει κάποιος να με καθοδηγήσει θα το εκτιμούσα παρα πολύ .Απλα έχω πελαγωσει!!!

Προσπάθησα να ψάξω στο ιντερnet αλλα οι λίγες γνλωσεις μου σε Cisco Routers δεν βοήθησε και πάρα πολύ.

Ευχαριστώ

corleone
18-02-11, 03:25
Καλημέρα,
Easy Vpn Server θα σηκώσεις απλά πρόσεχε να βάλεις το εσωτερικό σου LAN στα protected networks.

hoaxdd
01-03-11, 15:10
Δες εδώ : http://www.cisco.com/en/US/products/sw/secursw/ps5318/products_configuration_example09186a00806ad10e.shtml

SavFil
09-03-11, 11:50
Μετα την πολυτιμη βοηθεια σας βοηθεια σας τελικα τα κατάφερα.
Οντως μπήκα στο router του σπιτιού μου με τις οδηγίες που μου δώσατε.

Βέβαια αμα δεν έχεις static IP ειναι ένα προβλημα. Δοκιμασα το DYNDNS αλλα θα πρέπει λογικα ο υπολογιστής να είναι πάντα ανοιχτός για να αλλαζει IP ,απο ότι κατάλαβα.

Το θεμα μου τώρα είναι οτι το μόνο που μπορω να κάνω είναι να μπω μέσα στο modem.
Ψάχνοντας και "διευρύνοντας" τις γνώσεις μου , διάβασα για να κάνεις περαιτέρω πράγματα θα πρέπει να δώσει κάποια δικαιώματα ή να ανοίξεις κάποιες πόρτες(port forwarding).

Αυτο που θα με ενδίεφερε είναι να μπώ σ'ενα δικτυακό δίσκο που έχω και ένα δικτυακό player , όπως και να κανώ remote desktop αν γίνεται.
Για να μην μακρυγορο ελενξα αν κάποια ports είναι ανοιχτα (80,21,23) που διάβασα στο ιντερνετ αλλα δεν έγινε τίποτα.

Χρειαζεται να ανοιξω καποιες άλλες πόρτες ή να κάνω κατι άλλο .

Ευχαριστω και συγνωμη για το μεγαλο μύνημα

@ ADSLgr.com All rights reserved.