PDA

Επιστροφή στο Forum : Bittorrent Info & Λύσεις



Gordon`s
28-02-04, 00:30
Καλησπέρα. Χρησιμοποιώ το bittorrent εδώ και πολλούς μήνες και μόλις χθες αντιλήφθηκα μερικά ακόμα πράγματα που πρέπει να γνωρίζει κανείς. Ας ξεκινήσω όμως από την αρχή..

1) Προτείνεται (δια ροπάλου)o client "Bittorrent Shadow Experimental". Προσπαθείται να αναβαθμίζετε στις τελευταίες εκδόσείς καθώς διορθώνονται πολλά πράγματα άσχετα αν δε φαίνονται έτσι απλά.
2) Κάθε client δουλεύει στα ports 6881-6999. Είναι σχεδόν απίθανο να φτάσει μέχρι το 6999. Φροντίζουμε να έχουμε ανοιχτά τα ports 6881-6889 (είναι αρκετά) στο ΝΑΤ και ενδεχομένως στο Firewall αν έχουμε εγκατεστημένο. Πρέπει να τονίσω πως τα περισσότερα Ρ2Ρ προγράμματα συμπεριφέρονται "περίεργα" με τα firewalls για αυτό προτείνω να το κλείσετε αν θέλετε να δουλέψουν απροβλημάτιστα. IP Routing λοιπόν τα TCP 6881-6889 (Σε πολλές περιπτώσεις πρέπει να τα ανοίγουμε ένα-ένα και μη ξεχάσει κανείς το save στον router)
3) O ΚΑΝΟΝΑΣ: Το bittorrent είναι άγνωστο αν θα αρχίσει να κατεβάζει με ταχύτητα ή θα την πιάσει μετά. Το σίγουρο είναι ότι όσο αυξάνουν οι peers που είναι συνδεδεμένοι σε εμάς τόσο μεγαλώνει η πιθανότητα να αυξηθεί η ταχύτητα. Παραθέτω κάποια στοιχεία που πρέπει να ξέρετε πριν σπάσετε κανέναν υπολογιστή..

-Αν κατεβάζουμε ένα αρχείο το οποίο γνωρίζουμε ότι έχει πάρα πολλές πηγές και δεν συνδέεται με πάνω από 40, το πρόβλημα μην το αναζητήστε στον υπολογιστή σας, είναι (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος αλλά έδώ καταλήγουν όλα..) μάλλον πρόβλημα της σύνδεσης είτε αυτή αφορά τον ΟΤΕ είτε τον ISP σας, ΌΜΩΣ
-Πολλοί trackers ζητάνε να κάνετε upload κάποιο ικανοποιητικό νούμερο, π.χ. σε έναν συγκεκριμένο που πέφτω τελευταία θέλει 1:2! Υπάρχουν 2 λύσεις. Είται αφήνουμε το upload ελεύθερο, είτε ψάχνουμε άλλον tracker (δεν θα αναλύσω το πως)

4) Το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι ικανό κατά κανόνα να δώσει max speed αρκεί να πληρούνται τα εξής: O tracker να μας αφήνει ΚΑΙ να υπάρχουν πολλές συνδέσεις σε πολλούς peers ώστε συνολικά να μας επιτρέπει να κατεβάζουμε σε max. Είναι αν όχι απίθανο αλλά σπάνιο να πάρουμε από έναν 45, 50, 500 kb/s..

Εμπειρία:
Σε Τ3 γραμμή έπιανα ταχύτητες ΠΑΝΤΑ μεγαλύτερες από 300kb/s και κάτω από 400kb/s. Τότε είχα διαβάσει κάπου ότι υπάρχει ένα πρακτικό όριο που μπορεί να φτάσει κανείς. Οι ταχύτητες ήταν και στις δυο κατευθύνσεις. Στο φτωχό μου σπιτάκι με την ντου σου λου μου πιάνει τα 42kb/s αλλά δυσκολεύεται.

Θα προσπαθήσω να μαζέψω μερικούς trackers που δεν μας επιτρέπουν μεγάλες ταχύτητες download και με την άδεια των moderator του forum να τις δημοσιέυουμε εδώ και να ανταλλάσουμε τα σχόλια μας (χωρίς links σε αρχεία και ονόματα και το τονίζω αυτό!)..

Ελπίζω να έκανα μια καλή αρχή.
Πότης.

xenbast_
28-02-04, 01:21
μεγάλε τα είπες πολύ καλά! ειδικά αυτά με τους τράκερς. εύγε! :wink:

npats
28-02-04, 01:48
[quote="Poths"]
IP Routing λοιπόν τα TCP 6881-6889 (Σε πολλές περιπτώσεις πρέπει να τα ανοίγουμε ένα-ένα και μη ξεχάσει κανείς το save στον router)

Τι εννοείς με αυτό ;Εξαρτάται απο το modem;Έγώ πχ έχω το Siemens speedstream 5100 και στο web interface έχω ανοίξει αυτές τις θύρες σε μία
παράγραφο (TCP 6881 - 6999) γιατί μου δίνει αυτή την δυνατότητα .Είναι πιστεύεις λάθος;

wintech2003
28-02-04, 02:29
Πάντως το Bittorrent Shadow Experimental σε μένα σερνεται... (2ΚΒ/δευτ.)
Αντίθετα με το ABC κατεβάζω με 47KB/sec....

Μιλάμε για την ίδια στιγμή γίνετε η δοκιμή... στα ίδια torrent files, πισω από το ίδιο firewall.. και με τα ίδια ports.

Gordon`s
28-02-04, 04:25
Καλησπέρα και χαίρομαι για την ανταπόκριση..

npats
όχι δεν είναι λάθος, απλά σε μερικά όπως το δικό μου (speedtouch) τα ανοίγεις ένα-ένα. Αν έχεις απροβλημάτιστη λειτουργία, τότε κανένα πρόβλημα.

wintech2003
Δεν το έχω δοκιμάσει, με βάζεις σε πειρασμό. Να το κοιτάξω και θα επανέλθω άμεσα!

Αυτά προς το παρόν..

rdaniel
28-02-04, 08:15
Καλησπέρα και χαίρομαι για την ανταπόκριση..

wintech2003
Δεν το έχω δοκιμάσει, με βάζεις σε πειρασμό. Να το κοιτάξω και θα επανέλθω άμεσα!


Εγώ χρησιμοποιώ το Azureus και είμαι επίσης ευχαριστημένος!

Gordon`s
28-02-04, 15:44
Δοκίμασα το ΑΒC και το άφησα για περίπου 4 ώρες, τα αποτελέσματα ήτο τα ίδια δραματικά... rdaniel θα δοκιμάσω και Azureus που λες αν και σιγά σιγά πίθομαι ότι δεν φταίει το πρόγραμμα.

Μου ήρθε ένα μήνυμα το οποίο μου αναφέρει τον ίδιο tracker που εντόπισα και εγώ με το συγκεκριμένο πρόβλημα.
Εφόσον οι moderator δεν μου έχουν κάνει κάποια υπόδειξη μέχρι στιγμής, ανακοινώνω την ΙΡ και αν θεωρηθεί λάθος ας σβυστεί το μήνυμα..

Ο πρώτος tracker λοιπόν είναι ο: 66.98.132.125:3732

Αν κάποιος κατεβάζει από αυτόν απροβλημάτιστα ας το αναφέρει..

Καλημέρα.

dantouan
28-02-04, 16:46
Φιλε τωρα που το λες κατεβαζω σημερα ενα file απο τον συγκεκριμενο tracker που αναφερεις πιο πανω, με το Shadow Experimental, και οντως το download σερνεται-δεν εχει ανεβει πανω απο 15 kb/sec -τη στιγμη που σε αλλα αρχεια δεν πεφτω κατω απο 25 (παντως εγω 42kb/sec δεν εχω δει ποτε :cry: ).
Τωρα τι κανουμε? Υπαρχει καποια λυση?

Gordon`s
28-02-04, 18:10
Μάλλον περιμένουμε re-seed στα συγκεκριμένα..
Προσπαθώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν, δηλαδή ελέγχει ο tracker την κίνηση? Μας κόβει με βάση αυτό? Μήπως κόβει κάποιες IP, να λέμε Ελλάδας? Αυτό προσπαθώ να καταλάβω..

dantouan
28-02-04, 18:38
Τι εννοεις οταν λες re-seed? Θα αλαχει καποια στιγμη αυτοματα ο tracker η θα πρεπει να τον αλλαξουμε μονοι μας (και με πιο τροπο?) :cry:

lunatic
28-02-04, 19:08
Azureus kick ass !!

Gordon`s
28-02-04, 19:31
dantouan απλά κάποια στιγμή ο τράκερ θα το αφήσει το αρχείο. Πολλές φορές βλέπεις αρχεία που λένε RESEEDED... Για κάποιο λόγο.. Μπορεί και να μην αλλάξει..

lunatic από που είσαι, Γιάννενα είμαι κι εγώ..

Ποτης

NIKH
28-02-04, 19:55
Azureus has a built in tracker to allow users to share torrents directly, rather than uploading them to an "external" tracker. This is called "hosting" and can be performed by selecting this option from the context menu on the "My Torrents" view.

Αν και δεν καταλαβαίνω ακριβώς την σημασία του ...

lunatic
28-02-04, 20:54
Γιαννενα ναι
πισω απο το Ξενια μενω
icq 3681497

dpetka2001
28-02-04, 21:43
Azureus has a built in tracker to allow users to share torrents directly, rather than uploading them to an "external" tracker. This is called "hosting" and can be performed by selecting this option from the context menu on the "My Torrents" view.

Αν και δεν καταλαβαίνω ακριβώς την σημασία του ...για να μοιραστει ενα αρχειο πρεπει να το κανει host ενας tracker..ακομα και αυτα που μοιραζεσαι εσυ..πρεπει να τα κανεις upload σε εναν tracker και απο εκει θα μοιραζονται..με το azureus με αυτη την επιλογη μπορεις να εισαι εσυ ο tracker και να το παιρνουν κατευθειαν απο σενα..επισης το azureus εχει και built-in ip blocker..

Gordon`s
28-02-04, 22:17
Είχα τα ίδια αποτελέσματα με το Azureus σε 3 ώρες... 4-5kb πάνω στον 217.160.248.90:6969

....
Πότης.

Gordon`s
29-02-04, 15:35
Χθες μου βγήκε η πίστη να διαβάζω ξένα φόρουμ σχετικά με το θέμα. Αν και πολλοί αντιμετώπιζαν τα ίδια προβλήματα με εμένα και μερικούς ακόμα από εδώ ποτέ δεν είδα μια σαφή απάντηση. Η αλήθεια είναι πως σίγουρα-πλέον- παίζει ρόλο ο tracker. Κάτι πολύ μικρές και χρήσιμες συμβουλές και απόψεις που διάβασα τις θέτω εδώ:

1) Απενεργοποιήστε το File & Printer Sharing..
2) Θέστε όριο στον client που χρησιμοποιείται το 12kb/s για το upload (όλοι υποθέτουν ότι τα προγράμματα τους δουλέυουν μοναχικά!!)
3) Δεν παίζει σπουδαίο ρόλο ποιον client χρησιμοποιείτε μεταξύ των shadow-ABC-Azureus.
4) Πολλοί trackers τον τελευταίο καιρό "πέφτουν" εύκολα και γενικώς επικρατεί ένας χαμός με το θέμα..
5) Πάλι πολλοί trackers έχουν έλεγχο στο ratio σας.

Αυτά προς το παρόν, θα επανέλθω...

Φίλοι μου λέτε ότι το τάδε πρόγραμμα μαμάει και λοιπά, σας έδωσα κάποιους trackers να το ελέγξετε. Είπα και το ξαναλέω, στους πιο πολλούς πάω τέρμα 42! Σε κάποιους όχι και για αυτό ξεκίνησα αυτό το thread. Είδα ότι πολλοί είναι στην ίδια κατάσταση ακόμα και με 10mbit γραμμές, κατεβάζουν με 4-5 με max 15-20 και ανεβάζουν με 50!

Καλημέρα..

xenbast_
01-03-04, 09:56
ρε παιδιά ας μην την ψάχνουμε και τόσο πολύ, το τόρρεντ π2π2 δίκτυο είναι, δεν είναι rock solid ftp... τράκερς πέφτουν, σιντς επίσης, εγώ πάνω από 30κβ/σ δεν έχω δει ποτέ όταν τραβάω από τόρρεντ και εξάλλου κάποιος μπορεί να έχει καπ, ή να σου λέει στείλε 2κβ για κάθε 1 που παίρνεις, οπότε τι benchmarking να κάνεις; όλα είναι σχετικά που έλεγε κι ένας γνωστός μου :wink:

Nick2k2
02-03-04, 03:31
Παιδιά εγώ με το bt πιάνω top speeds.Για την ακρίβεια χρησιμοποιώ το ΑΒC και κατεβάζοντας ένα και μόνο αρχείο κατέβαζε με 37Κ και απο πίσω είχα ανοιχτό και το μουλάρι που τραβούσε 3-4kb οπότε θεωρητικά θα έπιανα το μέγιστο(Alcatel dslam :( ).Και αυτή την ταχύτητα την πιάνω σχεδόν αμέσως,μετά απο 5-10 λεπτά.Παραθέτω και το snap για να το δείτε και μόνοι σας.Πάντως έχω την εντύπωση οτι πέζει μεγάλο ρόλο ο seeder πόσο γρήγορος είναι και πέρα απο αυτά απο πόσα άτομα κατεβάζει ταυτόχρονα και πόσο γνωστό είναι το αρχείο και πολλά άλλα.Πάντως αυτό που κατέβαζα δεν ήταν και τόσο πρόσφατο,ωστόσο έπιασε top speeds.Παραθέτω το snap,bt rocks :D

http://different-minds.net/abc.jpg

JohnJ
02-03-04, 05:12
Εμένα πάλι τον τελευταίο καιρό σέρνεται, τα αρχεία δεν πρασινίζουν με τίποτα όση ώρα και να τα αφήσω και από τους περισσότερους trackers παίρνω το εξής μήνυμα "Problem Connecting To Tracker - <urlopen error(10061, 'Connection Refused')>" Μήπως έχουν μπανάρει γενικώς την Τελλάς άπο γενική κακή χρήση των χρηστών στο upload/download rate? :roll: Επίσης πως μπορώ να δω τον tracker?

Nick2k2
02-03-04, 06:40
Κοίτα αυτό με τους trackers συμβαίνει αρκετά συχνά να μην δουλεύουν και δεν είναι θέμα της Tellas.Kαι μένα μου τυχαίνει αρκετές φορές να μην γίνεται connect σε κάποιους.Τον tracker μπορείς εύκολα να τον δείς αν πας στα details του torrent και δεις το announce url.Αυτό το url μπορείς να το κάνεις και paste στον browser και αν δεις οτι δεν ανοίγει,απλά είναι πεσμένος.

Gordon`s
02-03-04, 14:50
Nick2k2 δεν υπάρχει πρόβλημα να πιάσεις ταχύτητα στο μάξιμουμ, κι εγώ πιάνω τις 42άρες.. Το πρόβλημα είναι με κάποιους συγκεκριμένους trackers! Ανέφερα ήδη 2 από αυτούς. Είχα ένα torrent 3 μέρες τώρα, είχε κάνει 720 συνδέσεις σε peers και 200 σε seeds, ε και πήγαινε με 4kb.. Βάζω ένα άλλο και πάει με 42..
Το 37 ανέφερες ότι είναι παλιούτσικο αλλά μπορείς να μου πεις σε ποιον tracker είναι?

JohnJ, όπως είπαι κι ο Nick2k2 συμβαίνει συχνά, συχνότερα τελευταία. Εσύ άφηνε το torrent ανοιχτό γιατί πολλές φορές τρώει πολύ traffic ο tracker και κολλάει για λίγο..

Καλημέρα..

Nick2k2
02-03-04, 20:33
Χαχα Κώστα μάλλον δεν θα με κατάλαβες,ο Νιck είμαι βρε :) Χαθήκαμε,χαθήκαμε.Πρέπει να κάνουμε εκτενές troubleshooting κάποια στιγμή να δούμε τι παίζει πάντως γιατι δεν βγάζουμε άκρη με αυτό τον χαμό :D Anyway o tracker που έπιασα τα 37 ειναι ο http://www.bt-club.com:6969/announce Πάντως πρέπει να το μάτιαξα γιατι λίγο μετά που έκανα το post η ταχύτητα έπεσε στα 15-20 και δεν ξαναπέρασε καμιά στιγμή αυτήν την ταχύτητα :(

Gordon`s
03-03-04, 03:09
αι χεσ ορέ.. Κάτσε να σε πιασω στο messenger...

@ ADSLgr.com All rights reserved.