PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα σε hp laptop μετα απο πτωση



jpsiharis
18-02-11, 08:15
παιδια θελω τη βοηθεια σας..

πριν λιγες μερες εφαγε γερο κουνημα απο πεσιμο το λαπτοπ μου (hp dv7-1030)..
οταν το ανοιγα ξεκινουσε κανονικα, αλλα οταν φορτωνε τα windows κολλουσε εκει (γεμιζε η μπαρα για ωρες) και ακουγοταν ενα εντονο γρατζουνισμα..


υπεθεσα οτι μαλλον τα παιξε απο την πτωση ο σκληρος..
αφου ειναι και εκτος εγγυησης, αποφασισα να τον ανοιξω.
οντως ο θορυβος-γρατζουνισμα προερχοταν απο το κατω δεξια μερος, εκει που βρισκοταν ο σκληρος..
αγορασα εναν καινουριο wd με τα ιδια χαρακτηριστικα και τον εγκατεστησα..

το θεμα ειναι οτι δεν ειχα το dvd με τα windows για να τα περασω εκ νεου.. ετσι εγραψα σε ενα dvd απο φιλο την τελευταια εκδοση των ubuntu.. bootαρε απο το dvd και ολα εδειχναν κανονικα.. το θεμα ειναι οτι εγκατασταση δεν μπορουσε να κανει (προσπαθησα πολλες φορες).. παρολο αυτα ετρεχε πληρως και απροβληματιστα σαν live cd..

σημερα βρηκα τα windows πηγα να τα εγκαταστησω, αλλα κολλαγε η δουλεια ειτε στην επιλογη install now, ειτε στη δημιουργια partitions (προσπαθησα αρκετες φορες..)

το θεμα ειναι οτι τωρα δεν τρεχουν ουτε τα ubuntu απο live cd αφου κολλανε στο loading..

τι μπορει να φταιει? τα χω παιξει.. να σημειωσω οτι ο νεος δισκος ειναι εντελως αδειος και αναγνωριζονται τα 300gb του κανονικα και στις 2 περιπτωσεις.. μηπως μου διαφευγει κατι απλο? δεν ειμαι και ο πιο σχετικος..

ζητω απεγνωσμενα βοηθεια.. ευχαριστω..

V4Nelle
18-02-11, 12:49
Για δες αν εχει καποιο προβλημα το dvd-driver,οπως επισης τρεξε αν μπορεις κανενα memory test μεσω live-cd

destructor
21-02-11, 23:07
μπορει να δημιουργηθηκε βλαβη στη μητρικη.. απ τη πτωση..

μπορει να πεσει να δουλευει καλα.. και σιγα σιγα να βγαζει προβληματα..

@ ADSLgr.com All rights reserved.