PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΧΩ ΚΟΥΦΑΘΕΙ!!! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ!!!



sa1901
28-02-04, 03:17
ουφ... ουφ... βαθιές ανάσες.... να ηρεμήσω λίγο...

Λοιπόν... με την σειρά....
Ημουν έτοιμη να πέσω για ύπνο. Λέω... ρε συ, δεν φτιάχνω ένα μακρύ καλώδιο να βάλω απευθειάς τον ρουτερ πάνω στην γραμμή και όχι μέσω του netmod, αφού δεν έχω ακόμη splitter;
Το φτιάχνω λοιπόν που λέτε (έχω τα απαραίτητα... καλώδια, κλιπακια, πένσα). Το συνδέω και ως εκ του θαυματος ΑΝΑΨΕ ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ !!! :shock:

Έπαθα ΣΟΚ!!! Λέω... μπα δεν μπορεί... κάτι άλλο θα είναι. Ανοίγω το manual ψάχνοντας και λέει "The Prestige is linked succesfully to a DSLAM"
Μου 'ρθε να λοιποθυμήσω :!:

Υπάρχει περίπτωση να μην είναι ενεργοποιημένο (λέω εγω τώρα... μ@λ@κια... ε;) και να μπαίνω με το dial up;
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν θα΄έχω πια χρονοχρέωση!!!

Έκανα και το σχετικό τεστάκι

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 115.78Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 297.34kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Το κουφό είναι ότι δεν υπήρχαν ελεύθερες θύρες όταν έκανα την αίτηση 11/02/04 ούτε όταν ρώτησα 18/02/04. Και μου είχαν πει ότι αναβάθμιση θα γίνει μέσα Μάρτη και έτσι το είχα αφήσει το θέμα. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι δουλεύει και δεν το ήξερα!!! Ποιος ξέρει πόσες μέρες τώρα...

Είμαι στο DSLAM Γαλατσίου

δεν μπορώ να σας περιγράψω πως νοιώθω! :lol: :lol:

dearpru
28-02-04, 03:21
lol...αντε καλορίζικο :lol:

GP
28-02-04, 03:27
Happy downloading...απλα να σου πω πως το modem/router δεν μπαινει πανω στο netmod...και τα 2 μπαινουν πανω στο splitter.

sa1901
28-02-04, 03:28
ευχαριστώ ευχαριστώ :mrgreen:

Κουράγιο σ' αυτούς που περιμένουν.

sa1901
28-02-04, 03:29
GP,

το modem/router δεν μπαινει πανω στο netmod...και τα 2 μπαινουν πανω στο splitter.

το ήξερα αυτό, απλώς δεν έχω ακόμη splitter. Περίμενα να μου το στείλει ο ΟΤΕ. Μάλλον όμως να αγοράσω ένα καλύτερα.

trelamenos
28-02-04, 07:43
είσαι POTS ή ISDN συνδρομητής;

sa1901
28-02-04, 10:24
ISDN

shakm
28-02-04, 16:26
Αντε καλορίζική..! :) Για άλλη μια φορά δε ξέρουν τι τους γίνεται εκεί μέσα, αλλά τουλάχιστον βγαίνει θετικό σε κάποιους :wink:

dantouan
28-02-04, 16:53
Με το καλο, με το καλο, :
D HAPPY MANY DOWNLOADS :wink:

adrianos
29-02-04, 00:04
αν καταλαβα καλα,
Υποτιθεται πως περιμενες για αναβαθμιση ακομα?
Και χωρις να σε ενημερωσει κανεις απο οτε κτλ συνδεθηκες?

sa1901
29-02-04, 00:29
Ακριβώς έτσι έγινε. Περίμενα να γίνει η αναβάθμιση. Προφανώς δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο. Μάλλον ελευθερώθηκε για κάποιο λόγο μία θύρα και την δώσαν σε μένα :lol:
Κανεις δεν με ενημέρωσε γι' αυτό. Ουτε το splitter δεν μου έστειλαν και τωρα δεν έχω τηλέφωνο...

profitis
29-02-04, 00:36
αντε καλοριζικο!!!!!!αυτα ειναι θαυμασια νεα!!!!!σε ποιο dslam εισαι?γαλατσιου?αλλυσιδας?και εγω περιμενω στο dslam αλλυσιδας?πες μου οτι ειναι intracom!!!περιμενω απαντηση.εσυ αλλωστε μου ειχες πει για αναβαθμιση στα μεσα του μηνος

A Hellene
29-02-04, 01:52
Καλησπέρα sa1901.


Καλωσόρισες στο χώρο!

Κάπως έτσι ένοιωσα κι εγώ –έκπληξη σίγουρα-, όταν ένα από τα πρώτα πρωινά μετά την αίτησή μου, με καλεί το συνεργείο του ΟΤΕ να με ρωτήσει εάν συγχρονίζει το modem μου! Ήμουν στο μεταξύ χωρίς splitter και με το modem μέσα στη συσκευασία του ακόμη, μια που περίμενα την ενεργοποίηση να γίνει τουλάχιστον μία εβδομάδα μετά! Είχα ήδη ΑDSL, και ήμουν συνδεδεμένος ακόμη με γυμνό netmod??? Σε μερικά δεκαπεντάλεπτα φυσικά, ήμουν on line!!!
Και μη βιαστεί κανείς να με φανταστεί με τα hazard αναμμένα και την κόρνα κολλημένη στους δρόμους: Εκείνο το πρωινό, το δηλώνω υπεύθυνα, ΔΕΝ πέρασα ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ φανάρι με κόκκινο!

Α! Να και η σκέψη μου, διαβάζοντας το εδάφιό σου: Μην αγοράσεις το splitter˙ το δικαιούσαι δωρεάν και το ζητάς από τα κεντρικά του ΟΤΕ της περιοχής σου.
Η διαδικασία δεν ξεπερνά σε χρόνο, αυτόν της επίσκεψης σου εκεί. Στο Κέντρο των Αμπελοκήπων τουλάχιστον, οι άνθρωποι ήταν ευμενέστατοι, εξυπηρετικότατοι και ταχύτατοι. Αρχίζει ο πολιτισμός φαίνεται, να εισβάλλει παντού!

Εάν δεν έχεις ήδη προμηθευτεί το splitter, μα ούτε κρατιέσαι επίσης μέχρι να το αποκτήσεις, μπορείς με ασφάλεια να συνδέσεις προσωρινά το modem στη γραμμή σου, μόνο του όμως.


Φιλικά,
Γιώργος.

sa1901
29-02-04, 02:37
Γιώργος,



με καλεί το συνεργείο του ΟΤΕ να με ρωτήσει εάν συγχρονίζει το modem μου!

Εμένα δεν με κάλεσε κανένας! :evil:


Μην αγοράσεις το splitter˙ το δικαιούσαι δωρεάν και το ζητάς από τα κεντρικά του ΟΤΕ της περιοχής σου.

Το ξέρω αυτό. Με συνεννόηση στο 134 από τις 18/02/04 μου είπαν ότι θα μου το στείλουν με courier. Ακόμα περιμένω! :evil:



Εάν δεν έχεις ήδη προμηθευτεί το splitter, μα ούτε κρατιέσαι επίσης μέχρι να το αποκτήσεις, μπορείς με ασφάλεια να συνδέσεις προσωρινά το modem στη γραμμή σου, μόνο του όμως.

Αυτό ακριβώς έχω κάνει... Γι' αυτό δεν έχω τηλέφωνο :wink:

adrianos
29-02-04, 04:26
Χμμμ, βρωμαει κομπινα ΕΠΑΚ :wink:
Κανε μια χαρη, περιμενε να δεις ποτε 8α σου πουνε πως ενεργοποιηθηκες και
καντο μας ποστ εδω (σαυτο το topic )

profitis
02-03-04, 00:27
τελικα τι εγινε?ολα καλα?λειτουργει το adsl?

sa1901
02-03-04, 05:08
Χμμμ, βρωμαει κομπινα ΕΠΑΚ :wink:
Κανε μια χαρη, περιμενε να δεις ποτε 8α σου πουνε πως ενεργοποιηθηκες και
καντο μας ποστ εδω (σαυτο το topic )
Καμία σχέση με ΕΠΑΚ. Μπήκα στο site της HOL (έχω συνδρομή HOL) και είδα από το status ότι η τελευταία Dial-up σύνδεση που έκανα, ήταν την ώρα εκείνη που έκλεισα το dial-up και έβαλα τον ρούτερ πάνω στην γραμμή. :lol:

Εξάλλου δεν κατεβάζεις με 40 σε dial-up γραμμή. :wink:

Ρύθμισα ΝΑΤ και Firewall και όλα δουλεύουν τέλεια. Είμαι τριευτυχισμένη! Δεν κοιμάμαι τώρα πια τα βράδια... ούτε και την ημέρα! :lol:
Το πολύ 5 ώρες ύπνο καθημερινά. Να δω πόσο θα αντέξω... :roll:

PReD
02-03-04, 05:26
Αντε με το καλό... Καλορίζικη!

Εμείς οι ατυχοι ακόμη περιμένουμε...
Και εμείς βέβαια δεν κοιμόμαστε αλλα για άλους λόγους...
Ψάχνουμε τι μας γίνεται και πότε θα δούμε άσπρη μέρα με το τον πΟΤΕ που μπλέξαμε...

A Hellene
02-03-04, 08:51
Καλημέρα sa1901.



Δεν κοιμάμαι τώρα πια τα βράδια... ούτε και την ημέρα!

Κάτι μου θυμίζει αυτό!!! Κι ο καθένας φυσικά, για τους δικούς του λόγους.
Καλά κατεβάσματα!


Φιλικά,
Γιώργος.

Critter
02-03-04, 10:46
Αμα ειχες διαβασει πριν καιρο,και γω ειχα την ιδια τυχη με το dslam γαλατσιου.Εκανα αιτηση μεσα δεκεμβριου,μου ειπαν οτι δεν υπαρχουν θυρες και οτι η αναβαθμιση θα γινει το μαρτιο.
Τους παιρνω τηλεφωνο στις 5 ιανουαριου και μου λενε οτι ισχυει αυτο που μου ειχανε πει για μαρτιο.
Βαζω για πλακα το router στις 9/1 και βλεπω οτι εχω adsl.Παιρνω στην εξηπηρετηση πελατων και μου λεει οτι εχει ενεργοποιηθει απο τις 30/12...χαχααχαχαχχαχααχ...Ειναι για γελια οι ανθρωποι.Αλλα επρεπε ετσι για το γαμωτο να πηγαινα και να τους ζηταγα τα λεφτα απο τις 4 μερες που δεν το ηξερα.Οχι για τα λεφτα φυσικα αλλα ετσι απο αντιδραση μπας και βαλουν ποτε μυαλο.
Αληθεια ρε παιδια,δεν θα επρεπε να μας παιρνει καποιος τηλεφωνο οταν γινεται η ενεργοποιηση?Θα πρεπει να μυριζουμε τα νυχια μας?Ελλαδαρα!

PReD
02-03-04, 14:34
Επαναλαμβάνω οτι αυτά δεν είναι προβλήματα!

Ούτε να τρέχει και να μην σε έχουν ειδοποιήσει ούτε να έχει δυο τρια glitches στην αρχή ούτε τίποτα...

Το πρόβλημα είναι να έχεις κάνει αίτηση απο τον Νοέμβριο και στην καλλίτερή περίπτωση να περιμένεις λίγο παραπάνω απο ένα μήνα και στην χειρότερη μετά τους Ολυμπιακούς!!!

rouho
02-03-04, 21:06
Κάτι παρόμοιο έχει συμβεί και σε εμένα! Περίμενα να με πάρουν τηλ. για την ενεργοποίηση του ADSL και σήμερα κάλεσα ΕΓΩ να ρωτήσω για την κατάσταση της αίτησης και... η απάντηση ήταν: "εφόσον δε βλέπω την αίτησή σας στις εκκρεμότητες η ADSL έχει ενεργοποιηθεί!!!!!!!!!!!"
Δε μπορώ να πιστέψω οτι δουλεύουν με τη μέθοδο του εφ' όσον ...τότε......!!!!!!!!!!! Δεν μπορούσαν να μου πούν με βεβαιότητα εάν είναι ενεργοποιημένο το ADSL!
Δεν έχω πάρει ακόμα modem καθώς περίμενα την ενεργοποίηση και τώρα λέω να πάρω. Ελπίζω να μη γίνει καμιά στραβή και να μείνω με το....modem στο χέρι!

turboirc
02-03-04, 21:08
Σηκωσε το τηλεφωνο και σφυρα ... αν ακουσεις παρασιτα τοτε μπηκες στο ADSL δικτυο !

Τουλαχιστον, αυτη ειναι η λογικη του πΟΤΕ.

georgeadams
02-03-04, 21:47
[ λάθος ] :oops:

sa1901
02-03-04, 22:01
Κάτι παρόμοιο έχει συμβεί και σε εμένα! Περίμενα να με πάρουν τηλ. για την ενεργοποίηση του ADSL και σήμερα κάλεσα ΕΓΩ να ρωτήσω για την κατάσταση της αίτησης και... η απάντηση ήταν: "εφόσον δε βλέπω την αίτησή σας στις εκκρεμότητες η ADSL έχει ενεργοποιηθεί!!!!!!!!!!!"
Δε μπορώ να πιστέψω οτι δουλεύουν με τη μέθοδο του εφ' όσον ...τότε......!!!!!!!!!!! Δεν μπορούσαν να μου πούν με βεβαιότητα εάν είναι ενεργοποιημένο το ADSL!
Δεν έχω πάρει ακόμα modem καθώς περίμενα την ενεργοποίηση και τώρα λέω να πάρω. Ελπίζω να μη γίνει καμιά στραβή και να μείνω με το....modem στο χέρι!
Εγώ δεν παρατήρησα παράσιτα στο τηλέφωνο. Δούλευε κανονικά. :shock:

Σε ένα άλλο thread (δεν θυμάμαι τον τίτλο του, Κυριακή 29/02 ήταν το post) διάβασα ότι όταν γίνεται η ενεργοποίηση της γραμμής σου, παρατηρείς ότι πέφτει η γραμμή μερικές συνεχόμενες φορές. :?

Αυτό βέβαια το διάβασα μετά, αλλιώς θα το ήξερα από πριν. Εκείνη την ώρα ήμουν στο ιντερνετ και άρχισα να διαολοστελνω "γιατί πέφτει η γραμμή γ@μ@#%$$^ #$% #^$&!!!" :evil:

Το περίεργο είναι ότι αυτό έγινε στις μία η ώρα το βράδυ. Μετά πό 4 μέρες, σκεφτηκα να δοκιμάσω την γραμμή... :roll:

profitis
02-03-04, 22:06
για μενα ειναι ακομα πιο δυσκολα τα πραγματα......η γραμμη ειναι στο σπιτι του γειτονα και αντε να καταλαβω εγω αμα εχει ενεργοποιηθει......αμα εγακταστησω το Modem και φτιαξω σπλιτερ και νετμοντ και δεν εχει ενεργοποιηθει η τηλεφωνικη γραμμη,το τηλεφωνο θα λειτουργει?

sa1901
02-03-04, 22:37
profitis,

Δεν το ξέρω στα σίγουρα, αλλά δεν βλέπω κάποιον λόγω να μην δουλεύει. Το πιθανότερο είναι το τηλέφωνο να λειτουργεί κανονικα. :wink:

Και επιπλέον είσαι σε όλα έτοιμος και μόλις ενεργοποιηθεί η γραμμή δεν θα χάσεις ούτε δευτερόλεπτο !!!

profitis
02-03-04, 22:42
θα παρω τηλεφωνο και θα δω κιολας σε τι σημειο ειναι η αιτηση(ποσες φορες το εχω πει!!!!)καπου εμαθα οτι καθε βδομαδα δινουν μερικες πορτες........

saint240881
02-03-04, 23:53
ρε παιδια μηπως πρπει να εχουμε εδω στο adslgr ενα ημερολογιο με τις αναμνησεις μας κατα την διαρκεια που περιμεναμε να αναψει το
ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ ΛΑΜΠΑΚΙ!!!!

rouho
03-03-04, 23:58
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!!!
Ξαναεπικοινώνησα σήμερα με τον ΟΤΕ και... ΑΚΟΥΣΑΤΕ , ΑΚΟΥΣΑΤΕ σύμφωνα με το 134 εφόσον η αίτησή μου δεν είναι σε εκκρεμότητα το ADSL έχει ενεργοποιηθεί ΟΜΩΣ σύμφωνα με κάποιο άλλο τμήμα (801 11....δε θυμάμαι το υπόλοιπο) είναι σε αναμονή καθώς δεν υπάρχουν πόρτες. Και τώρα το καλύτερο....... σύμφωνα με το τμήμα σχεδιασμού του ΟΤΕ το κέντρο στο οποίο ανήκει η τηλ. γραμμή μου ΔΕΝ έχει προχωρήσει ακόμα σε προμήθεια νέων καρτών και η αναβάθμιση των DSLAMs αναμένεται σε 2 μήνες καθώς μεσολαβούν και οι εκλογές. That was their answer!!!!!!!!!!!

Diomedes
04-03-04, 00:28
profitis,
To τηλέφωνο θα λειτουργεί κανονικότατα άσχετα με το αν έχεις τοποθετήσει το ADSL modem/router,

redlemon.gr
04-03-04, 05:32
Δηλαδη εφ' όσον το ένα και εφ' όσων το άλλο και τελικά απο τον άννα στον καϊάφα πας! ....... ούτε στην σοβιετική σηβηρία να είμασταν και να καθορίζει το κόμμα για τις DSL ! ΗΜΑΡΤΟΝ και MERCY που λέει ο γεωργίου! Α ρε φάπες που πρέπει να πέσουν... προς όλες τις πολιτικές κατευθύνσεις! ρεεε θέλουμε BROADBAND ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!! :x

@ ADSLgr.com All rights reserved.