PDA

Επιστροφή στο Forum : Netgear Netgear DNG2200 N300 modem router και πρόβλημα wireless



escape_thess
19-02-11, 01:18
Καλησπέρα φίλοι. Τις δύο τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το καινούριο μου modem router, ένα Netgear DGN2200 N300 adsl2+. Έχω σύνδεση ΟΝ Telecoms, αλλά όταν συνδέομαι μέσω Ethernet όλα είναι καλά. Και τώρα μέσω αυτού σας γράφω. Όμως, δεν έχω καταφέρει με τίποτα να το κάνω wireless. Έχω Atheros AR 9285 Wireless Νetwork Adapter. Και το laptop μου είναι SONY VAIO. Αν χρειάζονται λεπτομέριες για το laptop μπορώ να πω και περισσότερα στοιχεία.

Έχω ψάξει όσο μπορούσα να δω τί παίζει, αλλά δεν βγάζω άκρη. Έκανα 3-4 φορές επαναναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και επανεγκατάσταση του router αλλά τίποτα. Όλα δείχνουν ότι εγκαθίστανται κανονικά και στο τέλος γίνεται και η σύνδεση του router στο δίκτυο. Στο τέλος, μένω με τη σύνδεση του Ethernet και η ασύρματη σύνδεση μένει χωρίς πρόσβαση στο internet. Επίσης, δεν ξέρω σε ποια στοιχεία πρέπει να δώσω σημασία. Είμαι σίγουρος ότι με την κατάλληλη καθοδήγηση θα εντοπίσω το σφάλμα. Σημείωση: Μπορεί να είμαι κάπως άσχετος, αλλά το Wi-Fi του laptop είναι ανοιχτό. :)

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια απάντηση μου δώσετε. Αν χρειάζεται, πείτε μου για διευκρινήσεις.

Seitman
19-02-11, 08:54
Θα σου πρότεινα να λειτουργείς το wifi σε b/g mode. Αν το έχεις σε n mode και το λαπτοπ σου δεν έχει n mode ασύρματο, λογικό είναι να μη συνδέεται.

escape_thess
19-02-11, 17:23
Θα σου πρότεινα να λειτουργείς το wifi σε b/g mode. Αν το έχεις σε n mode και το λαπτοπ σου δεν έχει n mode ασύρματο, λογικό είναι να μη συνδέεται.

Αντί για b g n στο mode για το router μου βγάζει 54, 145 και 300 mbps. Δεν βάζω 300 αλλά 145. Δεν ξέρω από που αλλού μπορώ να ρυθμίσω τα συγκεκριμένα στοιχεία για mode.

Seitman
19-02-11, 17:33
Δοκίμασε στα 54 και κάνε και αλλαγή στο κανάλι. Άρχισε από το 13 και δοκίμαζε μέχρι να σταθεροποιηθεί κάπου.

Δημοσιεύτηκε με IPv6 διεύθυνση.

escape_thess
19-02-11, 17:42
Δοκίμασε στα 54 και κάνε και αλλαγή στο κανάλι. Άρχισε από το 13 και δοκίμαζε μέχρι να σταθεροποιηθεί κάπου.

Δημοσιεύτηκε με IPv6 διεύθυνση.

Παραθέτω μερικά από τα stats μου:

Wireless Network
Name (SSID): .....-VAIO-Wireless
Region: Europe
Channel: 10
Mode: up to 54 mbps
Enable this wireless Network τικαρισμενο
Enable SSID Broadcast τικαρισμενο
Wireless Isolation

Security Options
None
WEP
WPA-PSK
WPA2-PSK (AES) τικαρισμενο
WPA-PSK (TKIP) + WPA2-PSK (AES)

Στο security options έχω δοκιμάσει και άλλες παραλλαγές. Το channel αρχικά το είχα Auto. Τώρα κάνω δοκιμές αλλά δεν γίνεται κάτι.

Seitman
19-02-11, 17:54
Ελπίζω να μην έχεις tickαρισμένο το wireless isolation ε?

Δημοσιεύτηκε με IPv6 διεύθυνση.

escape_thess
19-02-11, 17:58
Ελπίζω να μην έχεις tickαρισμένο το wireless isolation ε?

Δημοσιεύτηκε με IPv6 διεύθυνση.

Όχι, δεν ειναι τικαρισμένο. Σκέφτομαι μήπως φταίνε ρυθμίσεις του Wi-Fi μου στο laptop μου...Επίσης, δεν ξέρω αν έχει σημασία το SSIS. Κάπου έλεγε ότι πρέπει να είναι το ίδιο για router και pc. Αλλά ειδικά για το pc δεν ξέρω που να το ψάξω.

Seitman
19-02-11, 18:01
Το ssid είναι το όνομα του ασύρματο δικτύου. Έλεγξε και τις ρυθμίσεις wifi στον υπολογιστή σου. Μάλλον κάτι θα έχεις λάθος εκεί.
Πριν βάλεις το 2200 ποιό router είχες "κουμπωμένο"?

Δημοσιεύτηκε με IPv6 διεύθυνση.

escape_thess
19-02-11, 18:09
Το ssid είναι το όνομα του ασύρματο δικτύου. Έλεγξε και τις ρυθμίσεις wifi στον υπολογιστή σου. Μάλλον κάτι θα έχεις λάθος εκεί.
Πριν βάλεις το 2200 ποιό router είχες "κουμπωμένο"?

Δημοσιεύτηκε με IPv6 διεύθυνση.

Τα setting στο wi-fi μου είναι ελάχιστα sto VAIO Smart Network (αν ξέρεις από VAIO, έχει μια συντόμευση για επιλογές wi-fi. Αν εννοείς ρυθμίσεις στον προσαρμογέα ασύρματου δικτύου, έχω κάρτα Atheros AR9285 Wireless Network Adapter. Αλλά είμαι λίγο άσχετος στο τί πρέπει να αλλάξω.

Πιο πριν είχα το περίφημο pirelli της ΟΝ. Αναρωτιέμαι μήπως φταίνε οι συνδέσεις της εταιρέας. Μου είχε βάλει τεχνικός της εταιρειας ΟΝ το pirelli και δεν είχα ασχοληθεί καθόλου. Στο παρελθόν με connex είχα ενσύρματο, οπότε δεν είχα προβλήματα. Δεν περίμενα να είναι τόσο δύσκολο να συνδέσεις ένα modem/router...:)

Seitman
19-02-11, 18:14
Δεν είναι δύσκολο...
Θα πρέπει οι ρυθμίσεις ssid & password καθώς και το security να είναι τα ίδια και στο router και στον υπολογιστή.

Δημοσιεύτηκε με IPv6 διεύθυνση.

escape_thess
19-02-11, 18:19
Δεν είναι δύσκολο...
Θα πρέπει οι ρυθμίσεις ssid & password καθώς και το security να είναι τα ίδια και στο router και στον υπολογιστή.

Δημοσιεύτηκε με IPv6 διεύθυνση.

Δίκιο έχεις, αλλά είτε στο Atheros, είτε στα setting του VAIO Smart Network δεν γ΄ραφει κάπου SSID, password κτλ, ούτε αναφέρεται στο security. Θα ψάξω κι άλλο. Πάντως, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που αφιέρωσες για να με βοηθήσεις!:)

Seitman
19-02-11, 18:25
Κάτω δεξιά στην taskbar, δε σου εμφανίζει το εικονίδιο της ασύρματης σύνδεσης και τα διαθέσιμα ασύρματα δίκτυα που βρίσκονται στην εμβέλεια σου? Θα πρέπει να υπάρχει στη λίστα το δικό σου, εκτός και αν έχεις ορίσει να μην εκπέμπεται το ssid, οπότε θα πρέπει να δώσεις με το χέρι το όνομα δικτύου.

Δημοσιεύτηκε με IPv6 διεύθυνση.

........Auto merged post: Seitman πρόσθεσε 2 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Α! Κάνε και μια ενημέρωση των drivers, για καλό και για κακό, της ασύρματης κάρτας.

Δημοσιεύτηκε με IPv6 διεύθυνση.

escape_thess
19-02-11, 18:27
Κάτω δεξιά στην taskbar, δε σου εμφανίζει το εικονίδιο της ασύρματης σύνδεσης και τα διαθέσιμα ασύρματα δίκτυα που βρίσκονται στην εμβέλεια σου? Θα πρέπει να υπάρχει στη λίστα το δικό σου, εκτός και αν έχεις ορίσει να μην εκπέμπεται το ssid, οπότε θα πρέπει να δώσεις με το χέρι το όνομα δικτύου.

Δημοσιεύτηκε με IPv6 διεύθυνση.

........Auto merged post: Seitman πρόσθεσε 2 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Α! Κάνε και μια ενημέρωση των drivers, για καλό και για κακό, της ασύρματης κάρτας.

Δημοσιεύτηκε με IPv6 διεύθυνση.

Εκεί που λες τα έχει. Αυτά είναι τα ίδια με του router. Γι'αυτό ν'ομιζα ότι είναι αυτά που έδωσα εγώ. Επομένως, ότι γράφει εκεί κάτω είναι ας πούμε του pc (οι ρυθμίσεις του wi-fi). Ενημέρωση στην κάρτα ασύρματου έκανα και λέει ότι έχω την πιο πρόσφατη.

Seitman
19-02-11, 18:32
Σου βγάζει κάποιο μήνυμα λάθους όταν προσπαθείς ασύρματα? Τι λέει?

escape_thess
19-02-11, 18:37
Σου βγάζει κάποιο μήνυμα λάθους όταν προσπαθείς ασύρματα? Τι λέει?

Π.χ. έχω συνδεδεμένο το ethernet και λειτουργεί μέσω τοπικού δικτύου. Το ασύρματο είτε λέει ότι είναι χωρίς πρόσβαση, είτε λέει ότι είναι συνδεδεμένο. Ακόμη και όταν είναι συνδεδεμένο, μόλις βγάλω το καλώδιο ethernet κόβεται η σύνδεση αμέσως. Βγάζει το το κίτρινο τριγωνάκι κάτω δεξιά, εκεί που είναι η σύνδεση του internet στο laptop.

Seitman
19-02-11, 18:39
Μισό...
Εννοείς ότι όσο προσπαθείς για συνδεθείς ασύρματα, έχεις συνδεμένο και το ethernet? :what:

escape_thess
19-02-11, 18:48
Και κάτι επιπλέον. Ακόμη και όταν είναι υποτίθεται συνδεδεμένο ασύρματα (εννοείται πάντα και με το ethernet συνδεδεμένο), όταν πηγαίνω στο κέντρο δικτύου και ελέγω τις συνδέσεις, στη σύνδεση ασύρματου δικτύου, όταν πατάω πάνω ανοίγει ένα παράθυρο που γράφει:

Συνδεσιμότητα IPv4: Χωρίς πρόσβαση στο Internet
Συνδεσιμότητα Ipv6: Χωρίς πρόσβαση στο Internet

Ενώ στο αντίστοιχο ενσύρματο τοπικό δίκτυο το IPv έχει πρόσβαση στο internet

........Auto merged post: escape_thess πρόσθεσε 3 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μισό...
Εννοείς ότι όσο προσπαθείς για συνδεθείς ασύρματα, έχεις συνδεμένο και το ethernet? :what:

Εννοείται ότι θέλω να κάνω wireless τη σύνδεση. Αλλά δεν πιάνει με τίποτα. Συνεχώς πέφτει. Επομένως, βάζω το καλώδιο για να λειτουργεί. Όσες φορές προσπάθησα ασύρματο εντοπισμό (χωρίς να έχω ethernet πάνω) δεν κράτησε η σύνδεση. Το ίδιο και όταν το έχω συνδεδεμένο και μετά το βγάζω.

Seitman
19-02-11, 18:50
Το βρήκαμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
Ποτέ δεν έχεις δυνδεμένα δύο interface δικτύου. Ή ασύρματα μόνο ή ενσύρματα. Ποτέ και τα δύο μαζί. Μπερδεύονται οι εσωτερικές ΙΡ και γίνεται μπάχαλο ;)

escape_thess
19-02-11, 18:57
Το βρήκαμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
Ποτέ δεν έχεις δυνδεμένα δύο interface δικτύου. Ή ασύρματα μόνο ή ενσύρματα. Ποτέ και τα δύο μαζί. Μπερδεύονται οι εσωτερικές ΙΡ και γίνεται μπάχαλο ;)


Χμ...το θέμα είαι οτί και όταν κάνω ασύρματη αναγνώριση δικτύου (δεν έχω καθόλου καλώδιο ethernet συνδεδεμένο) δεν κάνει κάτι, συνδέει και πέφτει αμέσως, δεν καταφέρνει να ανοίξει σελίδα. Μήπως πρέπει να κάνω ξανά εγκατάσταση. Και αυτό που είπα για τα IPv4, v6 ισχύει και όταν δεν έχω συνδεδεμένο καλώδιο. Πάλι εκτός δικτύου λένε ότι είναι.

Seitman
19-02-11, 18:59
Έχεις "τρέξει" την αντιμετώπιση προβλημάτων? Όταν σου βγάλει ξανά σύνδεση με θαυμαστικό, κάνε δεξί κλικ επάνω και "αντιμετώπιση προβλημάτων".

escape_thess
19-02-11, 19:05
Ναι, το έχω κάνει επανειλημμένα. Είμαι σίγουρος ότι κάτι πολύ απλό είναι και λογικά δεν φταίει ούτε η ON Telecoms, ούτε το laptop. Απλά κάτι δεν κάνω σωστά, μόνο που δεν ξέρω τι. Το pirelli, αν και μπαχατέλα, πιο εύκολα συνδέθηκε. Και να φανταστείς ότι το netgear το πήρα γιατί έπεφτε συχνά πυκνά τελυταία η ασύρματη σύνδεση με το pirelli. και δεν έφταιγε η γραμμή (το είχα ελεγξει με την εταιρεία), αλλά το ίδιο το μηχάνημα είχε χαλάσει. Τουλάχιστον εκέι γινόταν δουλειά. Τώρα τίποτα!:)

Seitman
19-02-11, 19:09
Από το κέντρο δικτύου και κοινής χρήσης θα πας στη διαχείριση ασύρματων δικτύων (επάνω αριστερά) και θα διαγράψεις όλες τις καταχωρήσεις.

Μετά προσπάθησε να συνδεθείς ξανά.

escape_thess
19-02-11, 19:15
Από το κέντρο δικτύου και κοινής χρήσης θα πας στη διαχείριση ασύρματων δικτύων (επάνω αριστερά) και θα διαγράψεις όλες τις καταχωρήσεις.

Μετά προσπάθησε να συνδεθείς ξανά.

Το έσβησα όπως μου είπες, έκανα και τη σύνδεση ξανά (χωρίς καλώδια κτλ) και πάλι τίποτα.:(

Seitman
19-02-11, 19:22
Ή έχει βλάβη το router ή η κάρτα του υπολογιστή.
Δε μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό φίλε μου.

Δοκίμασε και με κάποιο άλλο laptop να συνδεθείς με το 2200. Αν δε συνδεθεί ούτε και με κάποιο άλλο laptop, παίρνεις επ' ώμου το netgear και επιστροφή.

escape_thess
19-02-11, 19:29
Ή έχει βλάβη το router ή η κάρτα του υπολογιστή.
Δε μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό φίλε μου.

Δοκίμασε και με κάποιο άλλο laptop να συνδεθείς με το 2200. Αν δε συνδεθεί ούτε και με κάποιο άλλο laptop, παίρνεις επ' ώμου το netgear και επιστροφή.

Ελπίζω να είναι το netgear!:) Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα καλέσω από Δευτέρα το πλαίσο. Τώρα θα δοκιμάσω να κάνω και μια επανεγκατάστασει (οπότε και θα αποσυνδεθώ). Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου. Είχα αρχίσει να νοιώθω εντελώς ηλίθιος...!

@ ADSLgr.com All rights reserved.