PDA

Επιστροφή στο Forum : Είδη DSL



Knorcedger
28-02-04, 06:00
Εκτός από το "γνωστό" (να δούμε πότε θα μπώ στο κλαμπ των προνομιούχων) μας aDSL τι άλλα είδη DSL υπάρχουν; Ποιές συχνότητες χρησιμοποιουν, για τι ταχύτητες μιλάμε και γενικά τι άλλες διαφορές έχουν με το aDSL?

trelamenos
28-02-04, 07:30
Γενικά μιλώντας περί τεχνολογίας; υπάρχουν πολλά κια χωρίζονται σε συμμετρικές και ασύμμετρες τεχνολογίες.
Στις συμμετρικές: ISDN (128Κb/s), HDSL(2/2), G.shdsl(2/2), VDSL(symmetrical δεν θύμάμαι band allocation αλλά δίνει είτε 13/13 ή 26/26)
Στις ασύμμετρες: ADSL (26K-1,1MHz 256 tones, 8Mb/s), G.Lite (26K-512KHz, 128 tones), VDSL (asymmetrical δεν θύμάμαι band allocation αλλά δίνει μέχρι 52 DS σε 100-200μ), ADSL2 (26K-1,1MHz, 256 tones, 16 Mb/s), ADSL2plus (26K-2,2MHz 512 tones 26Mb/s)
Τί παρέχεται σήμερα;
Από τον ΟΤΕ και λοιπούς για Fast Internet ADSL
ΑΠό τον ΟΤΕ μέσω του δικτύου Hellascom για διασύνδεση από σημείο σε σημείο ISDN, HDSL και ίσως και G.shdsl (αλλά προφανώς είναι για εμπορική χρήση και όχι για fast internet access).
Στην Ευρώπη μια από τα ίδια ίσως ορισμένες χώρες να έχουν΄΄δωσει και λίγα VDSL αλλά μόνον από ONUs, καμπίνες πολύ κοντά στα σπίτια μας που συνδέονται με οπτική ίνα με το κέντρο.
Στην ΑΣία (Ταιβάν, Λ.Δ.Κίνας, Ν Κορέα και Ιαπωνία) παρέχουν ADSL, VDSL, ADSL2, ADSL2plus (όλα δηλαδή) αλλά σε αυτές τις χώρες υπήρξε κρατική επιχορήγηση (Ταιβάν, Λ.Δ.Κίνας, Κορέα)
Πέρα από τα standards υπάρχουν κάοιες εταιρείες κατασκευαστών DSLAMs/modems που φτιάξανε το RADSL (rate adaptive), ReachDSL (Paradyne) και ΑDSL+ αλλά δεν είναι standard και τα Modems είναι ακριβότερα από τα συνήθη ADSL και δεν νομίζω ότι επιζησανε. Στην Ελλάδα η INTRACONNECT είχε τεχνολογία PARADYNE αλλά ξέρεις τι έγινε.

JamesBond
28-02-04, 22:31
Απλώς μία μικρή διόρθωση
ADSL2 (13 Mbps down 1 Up) Annex A/B
ADSL2 (8 Mbps Down 3 Up) Annex J/M
Οπότε γίνεται έτσι κατανοητό γιατί το
ADSL2+ (διπλασιάζοντας τις συχνόητες & bandwidth) πάει στα 26 Μbps Down
και άν θυμάμαι καλά 2+ Μbps Upstream.

Τελικά για το VDSL ποιό είναι το Bandwidth allocation?
Νομίζω όχι μεγαλύτερο από 10-12 ΜHz.

JB.

GP
28-02-04, 22:43
Το RADSL παντως δεν θελει διαφορετικα modem-ειναι τα ιδια με ADSL.

Emerald
29-02-04, 09:17
Τελικά για το VDSL ποιό είναι το Bandwidth allocation?
Νομίζω όχι μεγαλύτερο από 10-12 ΜHz.


Νομίζω ότι η τεχνολογία VDSL φτάνει μέχρι τα 30 MHz, δηλαδή αρκετά "ψηλότερα" από τα 10-12 MHz που παραθέτεις.

JamesBond
29-02-04, 12:38
Ένα γρήγορα ψάξιμο μου έβγαλε (international Engineering
consortium) ότι το VDSL φτάνει στα 8 MHz
( http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=4980 )

Ένα άλλο ότι φτάνει στα 12 (όπως ήξερα για Βόρεια Αμερική)
και ίσως 20 MHz (Analog Devices).
( http://www.analog.com/library/analogDialogue/archives/34-05/vdsl/ )

Νομίζω πάντως ότι δέν φτάνει τα 30 MHz.
Τελευταία ακούω βέβαια για έρευνα ώστε να φτάσουν
μέχρι τα 30 MHz αλλά θα χρειαστούν καινούργια Noise
Models και Coding and Εrror Detection and Correction
μέθοδοι.

James

therock003
04-02-06, 15:15
Η συχνοτητες πο αναφερετε τι ρολο παιζουν στις συνδεσεις?

e_akis
11-02-06, 23:43
και για τι τιμες μλαμε ? HDSL που λες οτι δινει ο ΟΤΕ

vasiliou
12-02-06, 11:17
Υπαρχει και το sdsl ρε σεισ στην ελλαδα γιατι δεν το λετε????:clap:
ειναι το σιμετρικο dsl εχει ταχιτιες απο 128εως2mb και σιμετρικο θα παει 128/128 256/256 384/384 512/512 1024/1024 κτλ...... το δινει η :cool:Telepassport!!!και απο τιμες: με full lilu γραμμη σου δινει 2 γραμμες τηλεφωνου και αλλη 1 sdsl !το πακετο τον 128 με τα δυο τηλεφωνα full lilu παντα εχει 35ευρο με φπα:up: και οσο ανεβενοθμε ταχιτιτα τοσο ανεβενει αι η τιμουλα:p
Α μια παενθεση απο Ping(33ms-88ms) και γενικα σαν γραμμη παιζει τελεια!!!:D

e_akis
12-02-06, 14:30
που μπορω να δω τις τιμες για τα αλλα?Η telepassport ειναι αξιοπιστη?γιατι δε βγαζει κανενα κουτι???:worthy:

skyman
18-02-06, 13:31
Από κουτιά έχουμε γεμίσει. Από LLU με τα κυάλια.

koutsgio
24-03-07, 15:53
Το HDSL και SHDSL που δίνει ο ΟΤΕ είναι 2Mbit και μπορεί να πατήσει επάνω του το HellasCom (σε διάφορες ταχύτητες έως 2Mbit), να περάσει ISDN PRI και τέλος να συνδέσει 2 σημεία point to point.
Η διαφορά του HDSL με το SHDSL είναι ότι το πρώτο θέλει 2 ζευγάρια καλωδίου ενώ το δεύτερο χρειάζεται μονο 1.
Από modem τώρα ο ΟΤΕ για τα HDSL δίνει τα παμπάλαια LTE(δεν τα βάζει πια), Intacom(DS-HDMOD), Alcatel(1512 PL-2) kai Siemens(NT12CP). Για το SHDSL βάζει μονο το Siemens(STU).
Το πλάνο είναι να αντικατασταθούν όλες οι HDSL συνδέσεις με SHDSL(ζήσε Μάι μου...) ενώ όλες οι νέες συνδέσεις θεωρητικά είναι SHDSL.

joseph
24-03-07, 16:43
για 100 mbits και περισσότερα τι ζητάμε; international line ;

A_gamer
25-03-07, 22:23
για 100 mbits και περισσότερα τι ζητάμε; international line ;

Νοικιάζεις κύκλωμα οπτικών ινών.Μόλις 3000Ε/μήνα(και βάλε):cool:

Xguru
25-03-07, 22:50
Λίγο off-topic αλλά το έχω απορία, το Ε1 και Ε3 τί ακριβώς είναι-παλιά διάβαζα ότι είναι πολλά χαλκινα μαζί, αλλά μετά διάβαζα ότι είναι οπτική ίνα. Τί απ΄τα δύο είναι και πότε θα το έχει ο καθένας σπίτι του; (την απάντηση στο δεύτερο την ξέρω αλλά το ρώτησα έτσι για να πάει τσάμπα:) ).

sdikr
25-03-07, 23:54
Λίγο off-topic αλλά το έχω απορία, το Ε1 και Ε3 τί ακριβώς είναι-παλιά διάβαζα ότι είναι πολλά χαλκινα μαζί, αλλά μετά διάβαζα ότι είναι οπτική ίνα. Τί απ΄τα δύο είναι και πότε θα το έχει ο καθένας σπίτι του; (την απάντηση στο δεύτερο την ξέρω αλλά το ρώτησα έτσι για να πάει τσάμπα:) ).

Το τ1/ε1, είναι πολλές γραμμές μαζί, με το ε1 μιλάνε για 30 περίπου γραμμές και για 2mbit στο σύνολο (οπότε ναί έχουμε ε1 στα σπίτα μας :p )

Υπόθετώ οτι απλά το γράψαν σαν αναφορά για ταχύτητα ως προς την οπτική.

A_gamer
26-03-07, 00:09
Λίγο off-topic αλλά το έχω απορία, το Ε1 και Ε3 τί ακριβώς είναι-παλιά διάβαζα ότι είναι πολλά χαλκινα μαζί, αλλά μετά διάβαζα ότι είναι οπτική ίνα. Τί απ΄τα δύο είναι και πότε θα το έχει ο καθένας σπίτι του; (την απάντηση στο δεύτερο την ξέρω αλλά το ρώτησα έτσι για να πάει τσάμπα:) ).

Το Ε1 είναι πολλές (32xISDN) γραμμές που χρησιμοποιούνται ως μία(2mbit) και έχει σταθερότητα στις ταχύτητες.Το χρησιμοποιούν κάποιες εταιρίες που θέλουν συμμετρική,αξιόπιστη σύνδεση και ISP που θέλουν να παρέχουν Dial-Up συνδέσεις επειδή συμφέρει πολύ περισσότερο από τις οπτικές ίνες(Για σύνδεση DSLAM δεν αρκεί!).Το Ε1 (32xISDN) είναι το ευρωπαϊκό standard.Το αμερικανικό είναι το Τ1 (24xISDN,1.5mbit).Το Ε3 και Τ3 είναι,νομίζω,το ίδιο αλλά σε μεγαλύτερες ταχύτητες(περισσότερες γραμμές).Όσο για την εντύπωσή σου ότι είναι κύκλωμα οπτικών ινών,έχει μάλλον δίκιο ο sdikr.

koutsgio
26-03-07, 17:50
Το E1(Ευρωπαϊκό πρότυπο) είναι τα 2Mbit. Το T1(Αμερικανικο πρότυπο)είναι 1.5Mbit. Το Ε3(Ευρωπαϊκό) είναι τα 34Mbit ενώ το Τ3 το αμερικανικο το οποιο δεν θυμάμαι ακριβώς το bandwidth. Είναι και αυτό κατά κάτι μικρότερο του Ευρωπαϊκού. Άρα Ε1/Τ1 κ Ε3/Τ3. Το Ε3 με πολυπλεξία περιλαμβάνει 16 Ε1 και τα υπόλοιπα 2Mbit είναι για σηματοδοσία. Πληροφοριακά μετά το Ε3 είναι το STM1 που είναι 155Mbit, 140Mbit πληροφορία και τα υπόλοιπα σηματοδοσία. Το Ε1 και Ε3 είναι ηλεκτρικά(καλώδιο) ενώ το STM μονο οπτικό(ίνα).
Το E1 δίνετε ως 2Mbit καθαρά ευθεία για point το point συνδέσεις ή VPN με κάποιον provider απευθείας αλλα το χρησιμοποιούν και ως ISDN PRI δηλαδή την γνωστη μας 30αδα(32κανάλια=30 κανάλια φωνής και 2 σηματοδοσία).
E1 είναι η τεχνολογία HDSL και SHDSL που ανέφερα παραπάνω. Άρα δίνετε και στο σπίτι όπως καταλαβαίνεις.

A_gamer
26-03-07, 18:20
Το E1(Ευρωπαϊκό πρότυπο) είναι τα 2Mbit. Το T1(Αμερικανικο πρότυπο)είναι 1.5Mbit. Το Ε3(Ευρωπαϊκό) είναι τα 34Mbit ενώ το Τ3 το αμερικανικο το οποιο δεν θυμάμαι ακριβώς το bandwidth. Είναι και αυτό κατά κάτι μικρότερο του Ευρωπαϊκού. Άρα Ε1/Τ1 κ Ε3/Τ3. Το Ε3 με πολυπλεξία περιλαμβάνει 16 Ε1 και τα υπόλοιπα 2Mbit είναι για σηματοδοσία. Πληροφοριακά μετά το Ε3 είναι το STM1 που είναι 155Mbit, 140Mbit πληροφορία και τα υπόλοιπα σηματοδοσία. Το Ε1 και Ε3 είναι ηλεκτρικά(καλώδιο) ενώ το STM μονο οπτικό(ίνα).
Το E1 δίνετε ως 2Mbit καθαρά ευθεία για point το point συνδέσεις ή VPN με κάποιον provider απευθείας αλλα το χρησιμοποιούν και ως ISDN PRI δηλαδή την γνωστη μας 30αδα(32κανάλια=30 κανάλια φωνής και 2 σηματοδοσία).
E1 είναι η τεχνολογία HDSL και SHDSL που ανέφερα παραπάνω. Άρα δίνετε και στο σπίτι όπως καταλαβαίνεις.

Το Τ3 έχει περισσότερο bandwidth από το Ε3,σε αντίθεση με τα αντίστοιχα 1.Όσο για το STM-1,είναι κύκλωμα οπτικών ινών,ενώ τα Τ,Ε είναι γραμμές ISDN ενωμένες.Το Ε1 δεν είναι τεχνολογία DSL.Όσο για το αν μπορούμε να βάλουμε σπίτια μας,αν ο πάροχος (και η τσέπη μας) το επιτρέψει,τότε εντάξει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.