PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί δεν συγχρονίζει παραπάνω;



dimangelid
20-02-11, 16:42
Τα στοιχεία της γραμμής μου είναι αυτά που φαίνονται στο screenshot. Το router μου είναι το Speedtouch 585i v6 με firmware 7.4.3.2 . Η γραμμή πριν από ένα χρόνο περίπου συγχρόνιζε άνετα στα 14mbps και πριν από ενάμιση περίπου χρόνο συγχρόνιζε στα 16. Πριν από ενάμιση χρόνο έβαλα connxtv και όταν ενεργοποιήθηκε ζήτησα να επαναφέρουν το SNR στο 9, καθώς και να ξαναμπεί σε fastpath και συγχρόνιζε ξανά στα 16. Σταδιακά όμως ο συγχρονισμός μειωνόταν και έφτασε στο σημείο που βλέπετε στην εικόνα. Από τον κατανεμητή μέχρι το router έχω περάσει καλώδιο UTP και το καλοκαίρι άλλαξα το splitter και την μπρίζα αλλά τίποτα... Έχω δοκιμάσει και άλλα router (Sagem 2444, Draytek 2700VGi, Speedtouch 585i v7) και με όλα έχω το ίδιο αποτέλεσμα. Με το Sagem όταν έριξα το SNR στο ελάχιστο (ή 2 ή 3) συγχρόνισε στα 14 και δεν είχα προβλήματα. Πήρα στο 8011135555 (το 121 δεν καταγράφει βλάβες όταν υπάρχει connxtv) αλλά αρνούνται να καταχωρήσουν βλάβη λέγοντάς μου ότι η γραμμή δεν πάει παραπάνω. Μερικοί γείτονές μου που είναι στο ίδιο ΚΑΦΑΟ συγχρονίζουν στα 14+ (και με ΟΤΕ και με εναλλακτικούς) . Γνωρίζει κάποιος να μου εξηγήσει τι συμβαίνει;

EDIT
Παραθέτω και ένα διάγραμμα από το ORBMT

deniSun
20-02-11, 23:42
Το μόνο παρήγορο είναι ότι και οι γείτονες συγχρονίζουν κοντά σε εσένα.
14Μ με 12Μ δεν έχει διαφορά.
Που σημαίνει ότι οι καλωδιώσεις σας προς το DSLAM δεν είναι οι καλλίτερες.
Το διάγραμμα δεν δείχνει πρόβλημα που να οφείλεται σε εσένα (λίγοι τόνοι σε υψηλές συχνότητες)
Από την στιγμή που σου λένε ότι δεν δεν πάει η γραμμή παραπάνω, μάλλον θα πρέπει να μάθεις να ζεις με αυτό.
Η ταχύτητά σου μπορεί να μεταβάλλεται ακόμα και με τις αλλαγές στις καιρικές συνθήκες αν όντως υπάρχει καλωδιακό πρόβλημα στο Last mile.

dimangelid
21-02-11, 14:41
Το μόνο παρήγορο είναι ότι και οι γείτονες συγχρονίζουν κοντά σε εσένα.
14Μ με 12Μ δεν έχει διαφορά.
Που σημαίνει ότι οι καλωδιώσεις σας προς το DSLAM δεν είναι οι καλλίτερες.
Το διάγραμμα δεν δείχνει πρόβλημα που να οφείλεται σε εσένα (λίγοι τόνοι σε υψηλές συχνότητες)
Από την στιγμή που σου λένε ότι δεν δεν πάει η γραμμή παραπάνω, μάλλον θα πρέπει να μάθεις να ζεις με αυτό.
Η ταχύτητά σου μπορεί να μεταβάλλεται ακόμα και με τις αλλαγές στις καιρικές συνθήκες αν όντως υπάρχει καλωδιακό πρόβλημα στο Last mile.

Με τις καιρικές συνθήκες δεν δημιουργείται πρόβλημα! Ακόμα και με την καταιγίδα την Παρασκευή δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Θα κάνω μια δοκιμή να βάλω το router κατευθείαν στο καλώδιο του ΟΤΕ μπας και τα έχει φτύσει το UTP. 6 χρόνια το έχω περάσει :p:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.