PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά cisco router με voip



eXpLoDeR
21-02-11, 17:49
Ψήνομαι να αγοράσω ενα router απο ebay με υποστήριξη voip, είχα έναν 1841 ο οποίος δεν υποστήριζε οπότε τον πούλησα.
Σκέφτομαι να πάρω εναν 2801 με pvdm module Adsl φυσικά και μια fxs fxo? καρτα;
Έχω Pstn στο σπίτι και το θέλω γενικός για να μάθω τα voip των cisco , δεν με ενδιαφέρει αν θα παίρνει 2 η 200 εσωτερικά θέλω απλά πράγματα.
Μήπως να κοιτάξω κανενα 1861 που είναι καθαρά voip? αυτός δεν ξέρω αν παίρνει Adsl hwic.
Εχω μπερδευτεί λίγο...

atrias
21-02-11, 18:39
δες κάποιο από αυτά
http://www.cisco.com/cisco/web/solutions/small_business/products/voice_conferencing/uc_500_series/index.html
UC500 series

eXpLoDeR
15-03-11, 17:27
Καλησπέρα, τελικά πήρα εναν 2801 με ενα pvdm2-16.
Στο σπίτι έχω και έναν άστερισκ σερβερ (κάθεται πάνω στο Qnap Nas μου)
Πώς μπορουν να συνεργαστούν αυτά τα 2 κέντρα έτσι ώστε να δουλέουν μαζί ;
Δηλαδή να παίρνει την κλήση πχ το αστερισκ μέσο ενως fxo adapter και μετά το αστερισκ να το κανει forward την κλήση σε κάποιο εσωτερικό που θα έχει κάνει register στον CME.. ???
Γίνεται κατι τέτοιο;;

pts
15-03-11, 18:12
Καλησπέρα, τελικά πήρα εναν 2801 με ενα pvdm2-16.
Στο σπίτι έχω και έναν άστερισκ σερβερ (κάθεται πάνω στο Qnap Nas μου)
Πώς μπορουν να συνεργαστούν αυτά τα 2 κέντρα έτσι ώστε να δουλέουν μαζί ;
Δηλαδή να παίρνει την κλήση πχ το αστερισκ μέσο ενως fxo adapter και μετά το αστερισκ να το κανει forward την κλήση σε κάποιο εσωτερικό που θα έχει κάνει register στον CME.. ???
Γίνεται κατι τέτοιο;;

Πολύ εύκολα.

Δίνεις στον Cisco <session protocol sipv2> και <session target sip-server> κάτω από το incoming dial-peer και <sip-ua sip-server ipv4:<asterisk ip>>. Με αυτό ο Cisco δρομολογεί τις εισερχόμενες κλήσεις στον asterisk στον οποίο τις παραλαμβάνεις και με κανόνες στο extensions.conf τις δρομολογείς στα εσωτερικά που θέλεις .

Για την αντίστροφη διαδικασία δηλαδή τις εξερχόμενες από τον asterisk προς τα έξω κλήσεις γράφεις dial(SIP/αριθμός@<cisco ip>) στο extensions.conf.

@ ADSLgr.com All rights reserved.