PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλός συγχρονισμός?



kmpatra
22-02-11, 03:03
Χαιρετε. Μιας και δεν εχω πρακτικά εμπειρια απο 24αρες γραμμες,θελω μια δευτερη γνώμη.Σε ρούτερ γνωστου,(sagem 2404) έχουμε τα στατιστικα της συννημενης εικόνας. Εχω την εντύπωση οτι θα έπρεπε να συγχρονίζει πιο ψηλα με βάση το attenuation. Το trellis on στον τύπο γραμμης θα έπρεπε να ειναι διαφορετικό? (μιας και στη γραμμη δεν λειτουργει iptv). Η γραμμη χρησιμοποιειται για audio streaming και τελευταια εχει προβλήματα αποσυνδεσεων από τους σερβερ που χρησιμοποιει και επίσης σκαμπανεβάσματα στο upload.Επίσης προς ενα σερβερ το ping πάει στα 105 msec περίπου,ενω από εμενα το ιδιο τεστ βγάζει πολύ λιγότερο (60-70 msec). Καμμια ιδέα?

Saimag
22-02-11, 10:51
Όπως βλέπω ο ΟΤΕ έχει ξεκινήσει νέα κόλπα . Και στην γραμμή μου , πλέον sync στα 15-16Mbps όταν πριν 2 μήνες είχα σταθερά sync στα 20-21+Mbps.
Δήλωσα 2 φορα βλάβη και αν δεν γίνει κάτι βλέπω να τους χαιρετάω ....

emeliss
22-02-11, 10:59
Χαιρετε. Μιας και δεν εχω πρακτικά εμπειρια απο 24αρες γραμμες,θελω μια δευτερη γνώμη.Σε ρούτερ γνωστου,(sagem 2404) έχουμε τα στατιστικα της συννημενης εικόνας.
Η γραμμή του φίλου σου έχει πρόβλημα. Οπότε πρέπει να ακολουθήσει τα κλασικά βήματα. Να βγάλει τα πάντα από συσκευές, φαξ, συναγερμό, φίλτρα, Τ, σπλίτερ κλπ και να αφήσει μόνο το ρούτερ στην γραμμή.
Αν έχει οποιοδήποτε πρόβλημα ας καλέσει το 1242.

kmpatra
22-02-11, 12:26
μπορεί να είναι πρόβλημα του ρούτερ? Το trellis on στο line coding ειναι φυσιολογικό? Όπως και να έχει βέβαια τα κλασικά βήματα θα τα ακολουθησουμε για να δουμε τι παίζει.

alivertis
25-02-11, 20:39
Μια απο τα ιδια....ελεος πια με τον Οτε

silegav
27-02-11, 12:16
δε δικαιολογείται η ταχύτητα αυτή με το δικό σου attn. το έχεις καιρό το πρόβλημα; έχεις πάρει εξυπηρέτηση πελατών να το δείτε;

Skalex
27-02-11, 14:48
Θα μπορούσατε να μου δώσετε και έμενα τα φώτα σας.
Το γνωρίζω ότι γινόμαστε κουραστικοι.

σύμφωνα με την σελίδα http://mapsrv2.terra.gr/eettutilities/mapnew.aspx του ΕΕΤΤ βρίσκομαι λίγοτερο απο 1km απο το κέντρο

http://i100.photobucket.com/albums/m17/Skalexss/ADSL.jpg

Ευχαριστώ

alivertis
01-03-11, 21:38
δε δικαιολογείται η ταχύτητα αυτή με το δικό σου attn. το έχεις καιρό το πρόβλημα; έχεις πάρει εξυπηρέτηση πελατών να το δείτε;

Συνεχεια τους ¨ενοχλω¨στον Οτε...αλλα ....αντε να μην πω τπτ ....τι αλλο μπορει να γινει?

ngstam
01-03-11, 22:01
Συνεχεια τους ¨ενοχλω¨στον Οτε...αλλα ....αντε να μην πω τπτ ....τι αλλο μπορει να γινει?

Και εγώ με το στατιστικά που έχει η γραμμή μου θα έπρεπε να κλειδώνει πάνω από 22+ όπως παλιά όπου το SNR /Down ήταν 15.5 και η γραμμή κλείδωνε περίπου στα 22.5 έπειτα ‘’φόρεσα στην γραμμή την connx-tv κ λογικό ήταν τα στατιστικά να ‘’χαλάσουν’’ για να έχει καλύτερη ποιότητα της IP TV .
Όταν όμως κατάργησα την υπηρεσία και έλπιζα ότι θα επανέλθουν τα στατιστικά μου τότε αυτά δυστυχώς παρέμειναν απαράλλακτα ….Φυσικά το δήλωσα ως βλάβη 6-7 φορές ζητώντας να μου ανεβάσουν το SNR που είχε πέσει λόγο της connx-tv , τους ρωτούσα εάν άλλαξε το profile μου μετά την κατάργηση της connx-tv κτλ κτλ…. Τίποτα καμία αλλαγή!!!! με αποτέλεσμα σήμερα που επικοινώνησα πάλι με το 121 πρέπει να είναι η 8η φορά δεν δέχονταν να καταγραφή ως βλάβη αφού λέει οι σημειώσεις των τεχνικών λένε πως δεν μπορεί να γίνει τίποτα καλύτερο και απλά ο υπάλληλος κράτησε σημειώσει να επικοινωνήσουν οι τεχνικοί μαζί μου αλλά τίποτα…
Να σημειωθεί εδώ ότι η απόσταση μου από το κέντρο του ΟΤΕ είναι λιγότερη των 100 μέτρων τουλάχιστον πόρτα – πόρτα εάν και το 121 λέει ότι απέχω 521 μετρά :worthy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.