PDA

Επιστροφή στο Forum : Ti προτείνετε να κάνω?

jimarass
19-09-06, 09:52
ΠΑιδιά σύμφωνα με το site της forthnet από 1/12 θα έχω δυνατότητα για shared llu.Ωστόσω υπάρχει και η εκδοχή της vivodi. Τι να κάνω, που να πάω?Πάντως όχι ΗΟΛ

dimitris_v
19-09-06, 10:02
Γιατί δε ρωτάς κατευθείαν τους χρήστες της φορθνετ και της βιβοντι? Εδώ είναι τα θέματα της hol.

jimarass
19-09-06, 10:19
Γιατί δε ρωτάς κατευθείαν τους χρήστες της φορθνετ και της βιβοντι? Εδώ είναι τα θέματα της hol.
Διότι είμαι πελάτης της HOL αυτήν τη στιγμή και έχω ένα προβληματισμό τον οποίο ίσως έχουν και άλλοι χρήστες της ΗΟΛ. Όπως καταλαβαίνεις το να ρωτήσω στα forum που μου προτείνεις δεν έχει και πού νόημα διότι ο καθένας θα υποστηρίξει το δικό του.

cosmos
19-09-06, 10:32
Τι χρήσεις κάνεις; d/l; voip; p2p; online gaming; Αν θες online gaming, ξέχνα τη vivodi. Αν θες μόνο το φθηνότερο d/l (http), μάλλον για vivodi...

jimarass
19-09-06, 11:29
Τι χρήσεις κάνεις; d/l; voip; p2p; online gaming; Αν θες online gaming, ξέχνα τη vivodi. Αν θες μόνο το φθηνότερο d/l (http), μάλλον για vivodi...
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.Θέλω ΚΥΡΙΩΣ VOIP και φυσικά καλά pings.Ποιά εταιρία προτείνεις εσύ για gaming?

cosmos
19-09-06, 19:04
Forthnet, ΟΤΕΝet, Τellas, όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά. Ψάξτην λίγο σε λεπτομέρεια.

Tem
19-09-06, 20:30
την HOL την αποκλείεις σαν ιδέα ?

jimarass
19-09-06, 21:54
Forthnet, ΟΤΕΝet, Τellas, όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά. Ψάξτην λίγο σε λεπτομέρεια.
Δηλαδή να παραμείνω σε dslam OTE? Αφού είναι πιταρισμένα.Η ΗΟΛ είναι καλή εταιρία, το μόνο παράπονο είναι ότι μας κορόιδεψε με το voip. Δεν πάει μία. Βέβαια ήταν η πρώτη που έδωσε φθηνό adsl αλλά εγώ χρειάζομαι VOIP διότι το τηλέρωνο του ΟΤΕ είναι, και θα παραμείνει , κομμένο.Α , με κομμένο τηλέφωνο παίζει κανονικλα το adsl. Αν όμως κάνω διακοπή και αίτηση σε άλλο provider θα έχω πρόβλημα, σωστα?

cosmos
20-09-06, 07:18
την HOL την αποκλείεις σαν ιδέα ?Έχεις δίκιο, κόλησα στο online gaming ;) Ναι, αν λάβουμε υπόψη και το voip, τότε η HOL παίζει κανονικότατα μέσα, λόγω fritzboxfon.

Δηλαδή να παραμείνω σε dslam OTE? Αφού είναι πιταρισμένα.Δεν ξέρω, δεν είναι τόσο πιταρισμένο το δικό μου DSLAM. Γεγονός είναι ότι ότι τα καλύτερα pings για gaming σε σύγκριση μεταξύ HOL και Forthnet ή HOL και Otenet δεν τα είχε ποτέ η HOL.

Η ΗΟΛ είναι καλή εταιρία, το μόνο παράπονο είναι ότι μας κορόιδεψε με το voip. Δεν πάει μία.Αν μιλάς για το evoice, το βρίσκω παράξενο μια που παίζει μια χαρά στη νέα υποδομή, ειδικά αν ανεβάσεις τα packet frame sizes. Με SIPDiscount οι εντυπώσεις μου είναι από χάλια έως καλές, παίζει πολύ δλδ η ποιότητα. Με i-Call και eVoice είχα απόδοση πάντα άνω του μετρίου.

Κοίτα, εγώ πρωτοπήρα HOL λόγω της προσφοράς που είχε τέλος '05/αρχές '06. Τρομερά ανταγωνιστική σε τιμή τότε και είχε μέσα και ATA/router. Αν θες δλδ, είχε κορυφαίο value for money, αν και ήξερα ότι σε online gaming δε θα ήταν τόσο καλή όσο η Tellas που είχα αμέσως πριν.

Σήμερα τα δεδομένα έχουν αλλάξει κάμποσο: οι τιμές γενικά ισοπεδώθηκαν από όλους, οπότε το όποιο πλεονέκτημα του ata/router εξανεμίζεται αν μπορείς να πάρεις ένα φθηνό ATA για να κάνεις τη δουλειά σου. Σύγκρινε τιμές και αποφάσισε...

George28K
20-09-06, 07:51
Δηλαδή να παραμείνω σε dslam OTE? Αφού είναι πιταρισμένα.Η ΗΟΛ είναι καλή εταιρία, το μόνο παράπονο είναι ότι μας κορόιδεψε με το voip. Δεν πάει μία. Βέβαια ήταν η πρώτη που έδωσε φθηνό adsl αλλά εγώ χρειάζομαι VOIP διότι το τηλέρωνο του ΟΤΕ είναι, και θα παραμείνει , κομμένο.Α , με κομμένο τηλέφωνο παίζει κανονικλα το adsl. Αν όμως κάνω διακοπή και αίτηση σε άλλο provider θα έχω πρόβλημα, σωστα?

Πατρίδα τα dslam στο ΠΕριστέρι δεν είναι τόσο πηγμένα ώστε να μην λειτουργεί το evoice. Μήπως έχεις την παλία υποδομή; Άλλαξε την σε καινούργια και ρύθμιση την απόκριση στα μέτρα της γραμμή σου.

cosmos
20-09-06, 10:15
... και με τη νέα υποδομή σου δίνουν και αριθμό ΟΤΕ Αθήνας ή Θεσσαλονίκης, για να παίρνεις και εισερχόμενες, χωρίς δική σου χρέωση ;)

jimarass
20-09-06, 10:36
Πια είναι η νέα υποδομή ρε παιδιά?Μέχρι να φέρει ιδιόκτητο στο Αιγάλεω, ζήσε Μάι μου. Τα dslma του ΟΤΕ είναι δράμα εδώ. Πιστεύω μέχρι να φέρουν και οι άλλοι εναλλακτικοί το δίκτυό τους εδώ, με συμφέρει η vivodi.
1) Τη γραμμή μου πως τη σετάρω για καλό voip?Χρησιμοποιώ voipdiscount.
2) Δεδομένου ότι λήγει η το συμβόλαιο 10 Δεκέμβρη, ζητάω από ΗΟΛ να μην αναναιώσει τη σύνδεση από αρχές Νοέμβρη (45 μέρες πριν). Πότε με συμφέρει να πάρω το οποιοδήποτε νέο πακέτο?
Ευχαριστώ

George28K
20-09-06, 12:14
Έχεις 213ΧΧ τηλέφωνο από hol. Έαν όχι είσαι στην παλία υποδομή του evoice 7000XXX. Έαν σε ενδιαφέρει ζήτα να περάσεις στην καινούργια.

Dimitris
20-09-06, 12:30
Το VoIP σε ενδιαφέρει να είναι της ίδιας εταιρείας (dslphone για Vivodi, eVoice για HOL) ή και με το Skype ή το VoipBuster δεν έχεις πρόβλημα ?

Αν η Tellas δίνει LLU στην περιοχή σου θα έλεγα να το ψάξεις. Με 35 ευρώ/μήνα έχεις 2Mbit και σίγουρα το δίκτυό της δεν αντιμετωπίζει τα προβλήματα της HOL και από pings είναι μια χαρά.
Αν σταθεροποιηθεί σύντομα η κατάσταση στη HOL πάντως πιστεύω θα συμφέρει περισσότερο.

jimarass
20-09-06, 23:07
Το VoIP σε ενδιαφέρει να είναι της ίδιας εταιρείας (dslphone για Vivodi, eVoice για HOL) ή και με το Skype ή το VoipBuster δεν έχεις πρόβλημα ?

Αν η Tellas δίνει LLU στην περιοχή σου θα έλεγα να το ψάξεις. Με 35 ευρώ/μήνα έχεις 2Mbit και σίγουρα το δίκτυό της δεν αντιμετωπίζει τα προβλήματα της HOL και από pings είναι μια χαρά.
Αν σταθεροποιηθεί σύντομα η κατάσταση στη HOL πάντως πιστεύω θα συμφέρει περισσότερο.
Με VOIPDISCOUNT δουλεύω άνετα, απλά αν πάω για vivodi θα ήθελα να μπορώ να έχω και adsl phone για τους γονείς μου. Έχει διαφορά? VOIP το ένα, VOIP και το άλλο.

nm96027
21-09-06, 00:01
Αν καταλαβα καλα, ο άνθρωπος μένει Αιγάλεω: άρα κάτσε να παει η HOL Αιγάλεω και μετα βλέπουμε. Προς το παρον δεν έχουμε πληροφορίες για κάτι τέτοιο. Και για την forthnet, που έχει ετοιμάσει βαλίτσες και είναι με τα καλώδια στο χέρι, και λεει οτι απο τις 1/12 θα είναι εκει, εγω κρατάω μικρο καλάθι. Αρα βλέπουμε...
Οσο για το voip: δεν σε κορόιδεψε ακριβως η HOL (η γνωστή ιστορία με το μισοάδειο-μισογεματο ποτήρι): η υποδομή του ΟΤΕ ή δεν ξέρω εγω τί αλλο δεν βοηθουσε εως εμποδιζε το voip. Απο τα δικά της DSLAMs το voip είναι πολυ καλο, το εχω πει πολλες φορες και σορυ αν γίνομαι κουραστικος. Ειδικότερα το eVoice δεν νομίζω πως συγκρίνεται με το voipbuster/discount, δεν ειναι βεβαια τζαμα. Είναι περιπου 45% φθηνότερο του ΟΤΕ στις αστικες κλήσεις και πολυ πιο φθηνο σε υπεραστικες/διεθνεις, ενω είναι τζαμπα μεταυ των 213-χχχχχχ.

Tem
21-09-06, 09:15
πάντως για όσους είναι σε περιοχές που δίνει η ΗΟΛ 4096/1024 να πούμε ότι τις τελευταίες μέρες δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα

jimarass
21-09-06, 13:34
Άρα να πάω για βίβό?

Tem
22-09-06, 13:12
Άρα να πάω για βίβό?
ή και για φόρθνετ αν ισχύει το 1.12.2006 που πιθανότατα δεν θα ισχύει απόλυτα

Copyright Keen Notion Co (2002-2019) Copyright Keen Notion Co.