PDA

Επιστροφή στο Forum : Emule (ED2K) vs Overnet vs BitTorrent



alfa156
28-02-04, 21:20
Τι απο τα 3 χρησιμοποιείτε πιο πολύ?

kostthem
28-02-04, 21:21
Χε χε.. πρώτη ψήφος. Κυρίες και κύριοι, το e-mule έχει 100%!

:mrgreen:

GnG
28-02-04, 21:22
Τι απο τα 3 χρησιμοποιείτε πιο πολύ?

έπρεπε να προσθέσεις και dc++ στην λίστα...

npats
28-02-04, 21:36
E-mule δεν έχω δοκιμάσει ,ουτε dc++ .Τώρα ανάμεσα στα άλλα δύο το torrent
με απογοήτευσε (αν και αρχικά πήγαινε καλά),ενω το Overnet πάει σφαίρα
οσο καιρό το χρησιμοποιώ (2-3 εβδομάδες)
Η ψήφος μου πάει στο Overnet τελικά.

alfa156
28-02-04, 21:44
Τι απο τα 3 χρησιμοποιείτε πιο πολύ?

έπρεπε να προσθέσεις και dc++ στην λίστα...

αν το καλοσκεφτείς το DC είναι πολυ πιο διαφορετικο απο τα παραπάνω προγράμματα (δεν μπορεί να παρει κομμάτια αρχειου απο διαφορετικούς χρήστες και να τα κατεβάσει απο πολλούς ταυτόχρονα, το resume είναι ελλατωματικό κτλ κτλ. Για μένα το dc έιναι ένα prive ftp). H νοοτροπία των υπολοίπων προγραμμάτων είναι πολύ διαφορετική απο αυτή του DC.

con
28-02-04, 21:53
Μεταξύ των παραπάνω το overnet είναι το καλύτερο σε ταχύτητα σε ότι έχω δοκιμάσει, ενώ είναι και αρκετά ελεφρύ σαν πρόγραμμα και δεν τραβάει όλα τα resources του υπολογιστή.
Το bitorrent είναι καλό ανάλογα με τα κέφια του. Άλλες φορές πετάει, άλλες σβήνει τελείως. Νευρασθενικό μου κάνει...
Το emule είναι αργό. Εμένα μου αρέσει πολύ και το shareaza αν ενδιαφέρει κανέναν, ιδιαίτερα για ποιο σπάνια αρχεία.

alfa156
28-02-04, 22:08
Μεταξύ των παραπάνω το overnet είναι το καλύτερο σε ταχύτητα σε ότι έχω δοκιμάσει, ενώ είναι και αρκετά ελεφρύ σαν πρόγραμμα και δεν τραβάει όλα τα resources του υπολογιστή.
Το bitorrent είναι καλό ανάλογα με τα κέφια του. Άλλες φορές πετάει, άλλες σβήνει τελείως. Νευρασθενικό μου κάνει...
Το emule είναι αργό. Εμένα μου αρέσει πολύ και το shareaza αν ενδιαφέρει κανέναν, ιδιαίτερα για ποιο σπάνια αρχεία.

από άποψη αρχείων πιο είναι καλύτερο το ED2K ή το Οvernet?

shakm
28-02-04, 23:05
Νομίζω ποικιλία έχουν ίδια πάνω κάτω. Το overnet έχω παρατηρήσει πως πιάνει σχετικά γρήγορα μια καλή ταχύτητα, αλλά δεν "τελικιάζει" όπως το emule - το οποίο όμως αργεί να "πάρει μπρος" (τουλάχιστον το black hand που χρησιμοποιώ χάρις στην παρότρυνση και τις συμβουλές των παιδιών στο φόρουμ - thanx :) ). Από bittorrent μόνο το abc βρήκα απλώς ικανοποιητικό, αν και δεν έχω δοκιμάσει το shadow experimental (έτσι δε λέγεται ; ) που άκουσα πως είναι επίσης καλό.

Τελικά ψηφίζω το emule, αλλά μόνο για το tbh, καθώς τα άλλα μου φάνηκαν αρκετά χειρότερα, (ακόμη και μια hacked edition που πρότεινε ένα παιδί στο φορουμ με απογοήτευσε..) επειδή δε με πειράζει να περιμένω καμια ωρίτσα να πιάσει καλή ταχύτητα, τη στιγμή που θα κατεβάσω κάτι που θα δουλεύει 99% και έχω τη δυνατότητα να περιορίσω τα ul/dl (χωρίς netlimiter) για να σερφάρω όποτε το θελήσω (πού τέτοια με το overnet..).

ΥΓ. Το dc++ έχει μάλλον πολύ διαφορετική φιλοσοφία από τα προαναφερθέντα p2p. Αλλά μιας και αναφέρθηκε να πω οτι μου φάνηκε αρκετά δυσκίνητο, με διαφορετικούς κανονες σε κάθε hub, και δυστυχώς τη δυνατότητα να κατεβάσεις ένα αρχείο μόνο από ένα χρήστη - αντί να σπάει σε κομμάτια όπως στα υπολοιπα p2p. Παρόλα αυτά όμως διέπεται και από μερικούς εξαιρετικούς κανόνες, όπως το minshare και τη δυνατότητα των op's να ψάχνουν ανα πάσα στιγμή - λόγω αυτόματου έξτρα σλοτ - τη λίστα των χρηστών για fakes κλπ.

Μετά από μια γερή δοκιμή σε αρκετά p2p, συνοψίζω ως εξής :

emule - tbh : Αργή εκκίνηση, εξαιρετική ταχύτητα μετά από μια-δύο ώρες, μεγάλη ποικιλία, δυνατότητα σερφαρίσματος ανα πάσα στιγμή
emule - τα υπόλοιπα : Τα δοκίμασα λιγότερο από το παραπάνω, αλλά δε νομίζω πως αξίζουν μπροστά του
Overnet : Γρήγορη εκκίνηση, άσχημη μάλλον τελική, καλή ποικιλία
Bittorrent abc: Έξυπνο σύστημα downloading, αλλά με λίγους συνήθως χρήστες - αξίζει νομίζω μόνο για torrents από supernova, sharereactor
Bittorrent υπόλοιπα : Πολύ μεγαλύτερος χρόνος για hashing των torrents, κατα τ'άλλα τα ίδια
Dc++ : Κορυφή ποιότικά, δύσκολη ευρεση σχετικά άγνωστων αρχείων, δύσκολα αποφεύγει κανείς να συνεισφέρει (μέχρι και το netlimiter το καταλαβαίνουν άνετα)
Kazaa : Το πιο γρήγορο και άμεσο, αλλά καμία πολύτως εγγύηση για το τι κατεβάζεις, ανύπαρκτοι -σχεδόν- κανόνες, αξίζει νομίζω μόνο για τραγούδια.

Ελπίζω να μη σας κούρασα πολύ :(

kostthem
28-02-04, 23:17
Καθόλου! Thanks!

Emerald
29-02-04, 09:26
Τι να πω ... Emule vs Overnet, σημειώσατε 2. Το Emule ποτέ δεν έπιασε πάνω απο 25 kbyte/sec εδώ, και αυτά με το ζόρι. To Overnet από την άλλη χτυπάει άνετα 32+ kbyte/sec. Αντίστοιχα καλά αποτελέσματα και στο Bittorent με τα 40άρια να πέφτουν βροχή, αρκεί βέβαια το αρχείο να έχει αρκετούς seeds.

Τελικά όλα τα P2P προγράμματα έχουν χτυπήσει 40άρια ... μόνο το emule (tbh/sivka/lcd/σκέτο/με ρίγανη/κτλπ) αντιστέκεται σθεναρά :x

personal
29-02-04, 13:09
έχω τη δυνατότητα να περιορίσω τα ul/dl (χωρίς netlimiter) για να σερφάρω όποτε το θελήσω (πού τέτοια με το overnet..).


options/network/max dl - max ul - line speed - max connections
το overnet αλλάζει όποτε θέλεις...
ο μόνος περιορισμός είναι ότι το dl δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από το ul επί 4
Εγώ το έχω 36kb dl, 9kb up, 45 max connections (για να μένει και "χώρος" για τα requests και κάτι λίγα για mail κλπ)

σε συνδυασμό με το sharereactor το overnet το βρίσκω ακαταμάχητο και συνήθως είναι πίτα (με σπανάκι) το dl :)

dantouan
29-02-04, 17:49
Το emule ειναι αρκετα χρονοβορο προγραμμα καθως περιμενεις με τις ωρες να παρεις σειρα , το overnet δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε καθψς εχω διαβασει πολλα αρνητικα σχολια γι'αυτο, γι'αυτο και περισσοτερο τα εχω βρει με το bittorent το οποιο εχει και παρα πολλα αρχεια για κατεβασμα (shadow experimental) και πιανει και αρκετα καλες ταχυτητες (απο 25-35kb/sec συνηθως)

shakm
29-02-04, 19:58
personal, thanx για τη διευκρίνηση, δε το είχα ψάξει καλά απ ότι φαίνεται για τα limits. Όσο για τον περιορισμό του dl = 4*ul υπάρχει πάντα το netlimiter (δοκιμασμένο - το περιόριζα πάντα στο 1kb για ul και το download το χαβά του.. :wink: )
Όσο για τα connections, πάντα χάρη στο netlimiter (μα τι άγιο εργαλείο τελικά :) ) το ανεβάζω και σε 100 χωρίς πρόβλημα (και μιλάμε για ειλικρινά αδύναμο μηχάνημα, ειδικά από άποψη ram)

ΥΓ. Ναι, το emule αργεί να ξεκινήσει, αυτό όμως τις πρώτες φορές που το χρησιμοποιεί κανεις - αφού αν έχετε ένα ικανοποιητικό ογκο αρχείων για sharing (που όντως να έχουν ζήτηση όμως..) το creditfile "γεμίζει" σιγα-σιγα και κερδίζετε αρκετα στα queue's. Προσωπικά έχω sharing γύρω στα 45 g αυτή τη στιγμή.

ΥΓ2. Τελικά όλα τα p2p είναι καλύτερα κατά περίπτωση. Ο ίδιος είχα βάλει ένα δημοψήφισμα για p2p και τα αποτελέσματα ήταν σχεδόν μοιρασμένα. Επ ευκαιρίας να ζητήσω συγνώμη που ξέχασα να βάλω και το soulseek σε εκείνη την ψηφοφορία :oops:

personal
01-03-04, 02:33
Όσο για τον περιορισμό του dl = 4*ul υπάρχει πάντα το netlimiter (δοκιμασμένο - το περιόριζα πάντα στο 1kb για ul και το download το χαβά του.. :wink: )


παίρνουμε όλοι όσο περίσσοτερο μπορούμε, δεν δίνουμε τίποτα πίσω και μετά παραπονιόμαστε και από πάνω ότι δεν βρίσκω τίποτα να κατεβάσω, σωστά; :o

@ ADSLgr.com All rights reserved.