PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL - Προσφορά Απάτη απο πωλητή



Σελίδες : [1] 2

sport_billy
22-02-11, 17:21
Καλησπερα θα ηθελα να σας αναφερω ενα περιστατικο που συνεβη με 2 αντιπροσωπους της HOL σημερα 22/02/2011 στην πόλη των Σερρών:
Ηρθαν στο σπιτι μου 2 κυριοι,με καρτες που περιειχαν τη φωτογραφια και ονοματεπωνυμο, χαρτια της εταιρειας κλπ και μου ειπαν οτι υπαρχει ειδικη προσφορα για την περιοχή μου σε ενα πακετο με:
24 Mbps συνδεση
24.70 Μηνιαιο πάγιο,χωρίς ΟΤΕ
7 Ωρες προς σταθερα ολης της Ελλαδας
60 λεπτα προς κινητα
Η φορητοτητα του αριθμου απο τον υπαρχοντα παροχο γινεται δωρεαν,χωρις επιβαρυνση .
Οτι μπορω να διακοψω σε 6 μηνες χωρις προστιμο.

Μου φανηκε καλη προσφορα και αφου με διαβεβαιωσαν πολλες φορες για τα παραπανω συμφώνησα, συμπληρωσαν την αιτηση και υπέγραψα για τη νέα σύνδεση.
Αφου εφυγαν διαβασα την συμβαση η οποία λεει οτι προσφερει:
6 Mbps συνδεση
24.70 Μηνιαιο πάγιο,χωρίς ΟΤΕ
200 λεπτά(3.3 Ωρες) προς σταθερα ολης της Ελλαδας
20 λεπτα προς κινητα
Η φορητοτητα του αριθμου απο τον υπαρχοντα παροχο γινεται με επιβαρυνση 35 ευρω .
Οτι δεν μπορω να διακοψω σε λιγοτερο απο 12 μηνες, αλλιως πληρωνω προστιμο.

Πηρα στην εξυπηρετηση πελατων της HOL μεσα σε μια ωρα αφου φυγαν και ρωτησα αν υπαρχει προσφορα με αυτα τα χαρακτηριστικα που μου είπαν οτι προσφερει το πακέτο και μου ειπαν πως οχι και πως ουδέποτε υπήρχε και πως τα πραγματικά που ισχύουν είναι αυτά που αναφέρει η σύμβαση.
Με ενημερωσαν οτι θα διακοψουν την διαδικασια της νεας συνδεσης και θα ενημερωσουν τους αρμοδιους για το περιστατικο παραπλανησης.

Τα μόνα στοιχεια που μου αφησαν οι 2 κυριοι ειναι ενα ονοματεπώνυμο και τον κωδικο υπαλλήλου του στην HOL (HL xxxx) .
Απο την εξυπηρετηση μου ειπαν οτι ακομα δεν ειχε φτασει η αιτηση για την νεα συνδεση,ισως γιατι εχει περασει πολυ λιγος χρονος.

Εχω δώσει αριθμό και φωτοτυπία ταυτότητας, ΑΦΜ και λογαριασμό της υπάρχουσας συνδεσης μου.
Υπάρχει περίπτωση να μην ήταν απλοί ψεύτες για να πουλήσουν σύνδεση αλλα να ήταν απατεώνες για να μου πάρουν τα παραπάνω στοιχεία και να κάνουν κάτι στο ονομα μου?

alex24
22-02-11, 17:32
Ηταν μαλλον εξωτερικοι πωλητες της hol που λενε ενα σωρο ψεματα σε ανυποψιαστους πολιτες μπας και παρουν κανενα bonus κανοντας καμια αιτηση παντως αυτα που σου ειπανε ειναι ψεματα μπορεις να στειλεις ενα φαξ στην hol γραφοντας ονοματεπωνυμο,ΑΦΜ,αριθμο ταυτοτητας,τηλεφωνο δηλωνοντας οτι δεν θες να ενεργοποιηθεις στην εταιρια για τον τηλεφωνικο αριθμο χχχχχχ βαζεις υπογραφη και στελνεις μαζι και μια φωτοτυπια της ταυτοτητας

sport_billy
22-02-11, 17:49
Εχω ηδη στειλει mail στην HOL ζητώντας να μου επιβεβαιώσουν οτι έγινε η ακύρωση και αν όντως υπάρχει συνεργάτης-πωλητης με αυτα τα στοιχεία και περιμένω απάντηση.
Θα στείλω και fax αύριο.

a.libe
22-02-11, 18:52
Εχω ηδη στειλει mail στην HOL ζητώντας να μου επιβεβαιώσουν οτι έγινε η ακύρωση και αν όντως υπάρχει συνεργάτης-πωλητης με αυτα τα στοιχεία και περιμένω απάντηση.
Θα στείλω και fax αύριο.

τετοιου ειδους λαμογια υπαρχουν , ειδικα οι εξωτερικο πωλητες....βεβαια κ εσυ θα μπορουσες να πας σε ενα vod-shop η να καλεσεις στο 13844 για να επιλεξεις πακετο που ειναι πιο επισημο....ειδικα αυτα που λενε ειδικες προσφορες μονο για την περιοχη η μονο για εσας εχουν πεθανει πια...

zoug100
22-02-11, 18:53
Καταρχας ευχομαι οντως να γινει ακυρωση και να μην κανει την παπια η HOL.Bεβαια και εσυ οφειλες να εισαι προσεκτικος και οχι τοσο ευκολοπιστος γιατι εκει πονταρουν αυτα τα λαμογια...
Αν παντως εχεις τα στοιχεια τους και μπορεις να τους βρεις, αν μπορεις τρεξε τους με νομιμα μεσα... Απλα να μαθουν να σεβονται λιγακι... Αυτοι δεν ειναι εργαζομενοι... Αυτοι ειναι επαγγελματιες απατεωνες που πουλανε ψεμα...
Και ποτε να μην εμπιστευτεις τετοιου ειδους ατομα και "προσφορες".
Οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω μπορεις να δεις οτι πακετο θελεις, στα επισημα site καθε παροχου.
Ευχομαι να σου ακυρωσουν οντως την αιτηση...

karetsos
22-02-11, 19:25
φαντάζομαι πόσους ακόμα θα γράψανε στην περιοχή σου.... και πόσους θα γράψουν ακόμη...

εσύ πιστεύεις πραγματικά ότι η HOL δε γνωρίζει τι γίνεται; (έστω στο περίπου; )

sport_billy
22-02-11, 19:57
Εχετε απολυτο δικιο για την απροσεξια μου ή οπως αλλιως θελετε πειτε την..

Αλλα ο τυπος ξερει καλα να κοροιδευει.

Το θεμα ειναι οτι προσφατα ειχα ψαξει για τις τιμες στους παροχους και ειχα δει και την πραγματικη προσφορα της HOL στο Double Play Lite και τον ρωτησα γιατι δεν γραφει τιποτα στο site τους και γιατι ειναι μονο για μας και μου ειπε οτι προσφατα περασαν οπτικες ινες στην περιοχη και ειναι μια προσφορα με μορφη επιδοτησης μονο για οσους εχουν μεινει ακομα στο δικτυο του χαλκου και κατι τετοιες μπαρουφες..

Τον πιστεψα γιατι οντως ξερω οτι στην περιοχη μου θα περασουν οπτικες ινες,απο αλλο προγραμμα βεβαια, του ΟΤΕ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=435588) και τον ρωτησα πολλες φορες αν ισχυουν αυτα που λεει και με διαβεβαιωνε και μου ελεγε αν θελω να παρω μετα στην HOL αναφεροντας τα στοιχεια του και να ρωτησω..
Εκει την πατησα,λεω ενταξει μη τον εκθεσω κιολας τον ανθρωπο..:fool
Μιση ώρα σχεδον με ζαλιζε.

stMike
22-02-11, 22:01
Νομίζω το έχουν κάνει μέθοδο οι τύποι. Δες και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=468164)

vasileios13
22-02-11, 22:11
Ρε παιδιά,λίγο προσοχή.......................

valen_gr
22-02-11, 22:50
The bigger the lie, the more they believe it

- Bunk Moreland

Thanasis159
23-02-11, 02:35
Εξωτερικοί συνεργάτες από εταιρίες τύπου Cobra και συναφή... Μεγάλοι απατεώνες παιδιά. Όπου βλέπετε μαζεμένους κουστουμάτους να ξεχύνονται σε σπίτια είναι πάντα η ίδια ιστορία! Μακριά και πολύ προσεκτικά!

vasileios13
23-02-11, 12:04
Εξωτερικοί συνεργάτες από εταιρίες τύπου Cobra και συναφή... Μεγάλοι απατεώνες παιδιά. Όπου βλέπετε μαζεμένους κουστουμάτους να ξεχύνονται σε σπίτια είναι πάντα η ίδια ιστορία! Μακριά και πολύ προσεκτικά!

Να ρωτήσω κάτι? Αν πέσουν σε κανένα γνώστη και τους ρίξει,τίποτα καρπαζιές...τι γίνεται?:rocker

mpankis
23-02-11, 18:27
παιδια sos σημερα στην περιοχη τον ανω ιλισιων ηρθαν και απο εδω δυο τυποι που πηγαν να μας πλασαρουν της υπηρεσιες της hol χωρις να μας ενημερωσουν απο την αρχη πια εταιρεια ειναι.Εχουν βρει το κολπο επειδη εχει βαλει ο οτε καινουργια καφαο με περασμενες οπτικες ινες στην περιοχη να λενε οτι αυτη εχουν βαλει οπτικες ινες και οτι δινουν χαμηλοτερο παγιο.Αφτολεξει μας ειπαν οτι επειδη βαλανε τις οπτικες στην γειτονια 8α μειωθει το παγιο και θα τα κανονισουν αυτοι και μετα αναφεραν κατι για hol και λεω εγω τη hol ?πατε να μας μεταφερετε εκει με πλαγιους τροπους ?μετα τους λεω δεν εχετε βαλει εσεις οπτικες ινες αλλα ο οτε και επεμεναν οτι αυτοι τις ειχαν βαλει και μετα μου λεει επειδη ειχαν καταλαβει οτι ξερω τη γινετε μου λεει τη δηλαδη θες να πληρωνεις παραπανω με την forthnet ?και του λεω εγω δεν φευγω και δεν θελω να ερθω σε εαας και με ρωταει γιατι εχεις σχεσεις με την εταιρεια και δεν φευγεις κολημα ειχε φαει ο τυπος ντε και καλα να παο σε αυτους επειδη ειναι πιο φτηνει ο κα8ενας παει εκει που θελει απαραδεκτοι με συγχησαν και τους εδιωξα.

jdtech
23-02-11, 18:41
Παιδιά προσοχή και ειδικά να ειδοποιήσουμε και γνωστούς μας που είναι πιο μεγάλης ηλικίας ή είναι άσχετοι με το θέμα ώστε να μην την πατήσουν

gedi
24-02-11, 13:59
Από τη HOL είχαν έρθει στην παλιά μου εταιρεία πριν κάτι μήνες και μας πρόσφεραν "4 τηλ γραμμές και 12Mbps ανά τηλ γραμμή", όπως είπαν κατά λέξη.
Του λέω "εννοείς με 4 ζεύγη", "όχι με ένα καλώδιο" μου λέει, "δηλαδή θα έχω 4 κανάλια φωνής και 48Mbps με το ποσό των ΧΧευρώ" (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο, αλλά ήταν κόστος μίας σύνδεσης). "Βεβαίως" μου λέει.

Του εξηγώ ότι τα έχει μπλέξει λίγο και ότι πρόκειται για μία γραμμή με 4 VOIP κανάλια φωνής και προφανώς 12Mbps (τώρα να εξηγώ εγώ στον πωλητή τι πουλάει το αφήνω ασχολίαστο).
Η τρομερή απάντηση ήταν "Σίγουρα σου λέω, ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ"!!!

Μεσολαβεί αυτό (http://www.opaquelucidity.com/facepalm.jpg) και παίρνω μπροστά του τη HOL, και επαναλαμβάνοντας στο τηλέφωνο αυτό που μου είπαν, ο πωλητής στο τηλέφωνο αρχίζει τα γέλια.
Τους έδιωξα όσο πιο ευγενικά μπορούσα...

Vitruvian78
24-02-11, 14:30
Να μπαίνετε και να ενημερώνεστε μόνο απο τισ ιστοσελίδες του κάθε παρόχου, ή με απευθείας τηλεφωνημα στις πωλήσεις της κάθε εταιρείας. Αν κάποιος πάροχος έχει καποια προσφορά, υπάρχει στην ιστοσελίδα του. Η HOL συγκεκριμένα έχει 3μηνη προσφορά σε αιτήσεις που γίνονται ΜΟΝΟ μέσα απο την ιστοσελίδα της.

pRieStaKoS
24-02-11, 15:11
Από τη HOL είχαν έρθει στην παλιά μου εταιρεία πριν κάτι μήνες και μας πρόσφεραν "4 τηλ γραμμές και 12Mbps ανά τηλ γραμμή", όπως είπαν κατά λέξη.
Του λέω "εννοείς με 4 ζεύγη", "όχι με ένα καλώδιο" μου λέει, "δηλαδή θα έχω 4 κανάλια φωνής και 48Mbps με το ποσό των ΧΧευρώ" (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο, αλλά ήταν κόστος μίας σύνδεσης). "Βεβαίως" μου λέει.

Του εξηγώ ότι τα έχει μπλέξει λίγο και ότι πρόκειται για μία γραμμή με 4 VOIP κανάλια φωνής και προφανώς 12Mbps (τώρα να εξηγώ εγώ στον πωλητή τι πουλάει το αφήνω ασχολίαστο).
Η τρομερή απάντηση ήταν "Σίγουρα σου λέω, ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ"!!!

Μεσολαβεί αυτό (http://www.opaquelucidity.com/facepalm.jpg) και παίρνω μπροστά του τη HOL, και επαναλαμβάνοντας στο τηλέφωνο αυτό που μου είπαν, ο πωλητής στο τηλέφωνο αρχίζει τα γέλια.
Τους έδιωξα όσο πιο ευγενικά μπορούσα...

:clap::rofl: θεος. Πολυ καλα τους εκανες.

Georgevtr
24-02-11, 16:40
Προσοχή,προσοχή,προσοχή με τους συνεργάτες της συγκεκριμένης εταιρίας...

Διαβάστε για την πολιτική της καλής μας hol :whistle:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=379900

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=374478

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=366811

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=361482

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=322650

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=342269

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=329372

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=321707

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=297233

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=320807

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=309177

Nα τ'αφήσω Ή να βάλω και κι'αλλο,μέρα που είναι..:hmm::p

και μή ξεχάσω H hol θα μας φέρει οπτική ίνα στο σπίτι. Να γελάσω εδώ ή να το τυλίξω για το σπίτι (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=300753) :rofl:

Y.γ. Καταγγελία στον συνήγορο,ΕΕΤΤ .

chrkon
24-02-11, 16:55
Ο,τι νάναι...Πάντως οι τύποι μπορεί να χάσουν το bonus από την πώληση (αν τελικά προλάβεις να την ακυρώσεις) αλλά θα κερδίσουν σίγουρα από τα προσωπικά στοιχεία σου που θα πουλήσουν...Ρε παιδία ήμαρτον προσέχετε ποιους βάζετε στο ΣΠΙΤΙ σας και προπάντως που βάζετε την υπογραφή σας και το ..... σας...;)

sport_billy
24-02-11, 18:33
Εστειλα και fax ζητώντας την ακύρωση της αίτησης,μαζί με φωτοτυπία ταυτότητας.

Παντως και στο τηλεφωνικο κέντρο τους δεν πρεπει να ξερουν και πολυ τι τους γινεται ή προσπαθούν να καθυστερήσουν όσο μπορούν εσκεμμένα μέχρι να ενεργοποιηθεί η σύνδεση και να περάσει ο χρόνος που μπορώ να την ακυρώσω.

Όταν πήρα πρώτη φορά και ανέφερα το περιστατικό και είχε περάσει μόλις μια ωρα που είχα υπογράψει ο υπάλληλος μου είπε "μισό λεπτό να ελεγξω αν εχει ερθει η αίτηση σας" και εννοείται οτι δεν ειχε παει και μου είπε οτι θα σημειώσει να ακυρωθει η αιτηση μολις φτάσει στα γραφεία τους και να μην ολοκληρωθει.

Παιρνω και το απογευμα της ίδιας μέρας και μου λεει μια άλλη υπάλληλος ότι οι συμβάσεις απο εξωτερικους αντιπροσώπους φτανουν στα γραφεία τους τουλάχιστον μια βδομαδα μετά και ότι θα πρεπει να ξαναπάρω την αλλη εβδομαδα να ρωτησω αν έφτασε η αίτηση και αν ναι,τοτε να τους πω να την ακυρωσουν γιατί απο τωρα τηλεφωνικα δεν γινεται.

Και οι 2 μου είπαν οτι δεν χρειάζεται να στείλω fax για να την ακυρώσω.

Επισης μου ειπε οτι θα με παιρναν χτες στο κινητό να μου πουν αν υπάρχει όντως συνεργάτης τους με αυτά τα στοιχεία που μου έδωσε...ακόμα παίρνουν.

Seitman
24-02-11, 18:41
Θα μπορούσες να επικοινωνήσεις και με την forthnet και να τους ζητήσεις να μην παραχωρήσουν τη γραμμή σου σε τυχόν αίτημα φορητότητας που θα λάβουν.

Vitruvian78
24-02-11, 22:37
Θα μπορούσες να επικοινωνήσεις και με την forthnet και να τους ζητήσεις να μην παραχωρήσουν τη γραμμή σου σε τυχόν αίτημα φορητότητας που θα λάβουν.

Αυτό δεν γίνεται! Αν υπάρχει ενεργό αίτημα απο την πλευρά του άλλου παρόχου, η forthnet δεν μπορεί να το απορρίψει. Πρέπει να φροντίσει να επιβεβαιώσει με τη hol οτι του ακυρώσανε το αίτημα. ΜΟΝΟ!

Seitman
25-02-11, 02:44
:hmm:

Δεν ξέρω γιατί λες ότι δεν γίνεται. Σε δύο δικές μου περιπτώσεις μεταφοράς από ΟΤΕ σε εναλλακτικό, μου ήρθαν επιστολές από τον ΟΤΕ που με ενημέρωναν ότι υπάρχει αίτημα φορητότητας και σε περίπτωση που δεν το επιθυμούσα, αρκούσε να επικοινωνήσω μαζί τους ώστε να μην προχωρήσει η διαδικασία.

Εκτός και αν γίνεται μόνο στον ΟΤΕ αυτό. :what:

karetsos
25-02-11, 10:42
:hmm:

Δεν ξέρω γιατί λες ότι δεν γίνεται. Σε δύο δικές μου περιπτώσεις μεταφοράς από ΟΤΕ σε εναλλακτικό, μου ήρθαν επιστολές από τον ΟΤΕ που με ενημέρωναν ότι υπάρχει αίτημα φορητότητας και σε περίπτωση που δεν το επιθυμούσα, αρκούσε να επικοινωνήσω μαζί τους ώστε να μην προχωρήσει η διαδικασία.

Εκτός και αν γίνεται μόνο στον ΟΤΕ αυτό. :what:

μόνο που οι επιστολές δεν λέγανε να επικοινωνήσεις με τον ΟΤΕ, αλλά με την ΕΕΤΤ.... ;)

Seitman
25-02-11, 10:45
Και με την ΕΕΤΤ, αν δεν έχεις κάνει εσύ κάποια κίνηση για φορητότητα ;)

Vitruvian78
25-02-11, 12:43
Πάρε στον ΟΤΕ και ρώτα, αν μπορει ο ΟΤΕ να απορρίψει ενεργό αίτημα φορητότητας σε άλλο πάροχο...η απάντηση είναι πάρε τον εν λόγω πάροχο και ακυρωσε μαζί του, ο ΟΤΕ δεν μπορεί να κανει κατι...

pRieStaKoS
25-02-11, 12:47
Πάρε στον ΟΤΕ και ρώτα, αν μπορει ο ΟΤΕ να απορρίψει ενεργό αίτημα φορητότητας σε άλλο πάροχο...η απάντηση είναι πάρε τον εν λόγω πάροχο και ακυρωσε μαζί του, ο ΟΤΕ δεν μπορεί να κανει κατι...

Ο ΟΤΕ δεν το κανει αυτο, εκτός αν απο αυτόν φεύγεις με φορητότητα.

Vitruvian78
25-02-11, 12:51
Ο ΟΤΕ δεν το κανει αυτο, εκτός αν απο αυτόν φεύγεις με φορητότητα.

Ακριβώς!

tasanas
25-02-11, 20:02
Δεν νομίζω ότι πολυιδρώνουν στην Hol για τις καταγγελίες. Άντε να γίνουν κανά δυο, θα έχουν πείσει 10 πελάτες καινούριους που δεν έχουν καν ιδέα για την ύπαρξη της ΕΕΤΤ. Πρέπει απλά να είμαστε προσεχτικοί

thanosmylo
26-02-11, 01:48
Εξωτερικοί συνεργάτες από εταιρίες τύπου Cobra και συναφή... Μεγάλοι απατεώνες παιδιά. Όπου βλέπετε μαζεμένους κουστουμάτους να ξεχύνονται σε σπίτια είναι πάντα η ίδια ιστορία! Μακριά και πολύ προσεκτικά!

παιδιά τί απαταιώνες λέτε?Άμα δε βλέπετε τί υπογράφετε?
Είχαν έρθει και μένα σπίτι μου και έκανα τελικά τη σύνδεση.Ό,τι μου είπαν ίσχυε και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.Και σε έναν γείτονα που το κανε ό,τι του παν αυτό ίσχυε.
Απλώς δείτε τα χαρτιά που αφήνουν ή επιβεβαιώστε τα στοιχεία στη χολ!
Πάντως τα παιδιά που 'χαν έρθει ήταν άριστοι επαγγελματίες!

Georgevtr
26-02-11, 08:57
παιδιά τί απαταιώνες λέτε?Άμα δε βλέπετε τί υπογράφετε?
Είχαν έρθει και μένα σπίτι μου και έκανα τελικά τη σύνδεση.Ό,τι μου είπαν ίσχυε και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.Και σε έναν γείτονα που το κανε ό,τι του παν αυτό ίσχυε.
Απλώς δείτε τα χαρτιά που αφήνουν ή επιβεβαιώστε τα στοιχεία στη χολ!
Πάντως τα παιδιά που 'χαν έρθει ήταν άριστοι επαγγελματίες!

Θέλεις να μας πείς ότι διάβασες όλο εκείνο το κατεβατό πρίν κάνεις την αίτηση?:hmm:

Σε σένα φέρθηκαν με αυτό τον τρόπο.Μένεις στον κόκκινο μύλο-αθήνα και όχι ......Σέρρες.Εκεί δύσκολα τους ελέγχει κάποιος;)

Διάβασε τις μαρτυρίες των συμφοορουμητών μας,που έγραψα πιο πάνω και θα καταλάβεις.

vasileios13
26-02-11, 11:15
παιδιά τί απαταιώνες λέτε?Άμα δε βλέπετε τί υπογράφετε?
Είχαν έρθει και μένα σπίτι μου και έκανα τελικά τη σύνδεση.Ό,τι μου είπαν ίσχυε και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.Και σε έναν γείτονα που το κανε ό,τι του παν αυτό ίσχυε.
Απλώς δείτε τα χαρτιά που αφήνουν ή επιβεβαιώστε τα στοιχεία στη χολ!
Πάντως τα παιδιά που 'χαν έρθει ήταν άριστοι επαγγελματίες!

Αυτό να το πεις σε κάποιους παππούδες και γιαγιάδες,που βρέθηκαν ξαφνικά με double-play.........................:fishsmack:

sport_billy
26-02-11, 12:41
Είδα τι υπέγραφα.
Αυτά που φαινόταν άμεσα σε ένα χαρτί(εκτός του συμβολαίου),το οποίο έλεγε "κατανοώ την προσφορά με αυτα τα χαρακτηριστικά" κλπ και επρεπε να υπογράψω και εκεί ήταν η ταχύτητα που αρχικά εγραφε 6 Mbps και ο ελάχιστος χρόνος παραμονής που έγραφε 12 μήνες.
Τα άλλα με τα λεπτά ομιλίας δε με ενδιέφεραν και πολύ και δεν τα γράφει σε εκείνο το χαρτί, επίσης ακομη και έτσι όπως είναι στην πραγματικότητα το πακέτο θα το παιρνα αν ισχυαν τα άλλα 2.

Όμως ο πωλητής τα έσβησε με το στυλό του μπροστά μου και έκανε το 6->24 και το 12->6 λέγοντας οτι αυτά είναι που ισχύουν,εκτός των άλλων, για την ειδική προσφορά που προωθεί.

Νομίζω οτι αυτό το χαρτί δεν το έχει αυτος και είναι μόνο για μένα,δεν πήρε δηλαδή αντίγραφο.
Στο κανονικό συμβολαιο όμως δεν έκανε καμία αλλαγή,προφανώς γιατι εκείνο το έχω και εγω και η εταιρεία αφού κρατάμε και οι 2 ενα αντίγραφο στο οποίο τυπώνεται επιτόπου 2 φορές ό,τι γράφει με το στυλό επειδή το 2ο φύλλο είναι αυτογραφικό.

enakos
28-02-11, 18:12
πρεπει να διαβαζουμε πριν βαλουμε την υπογραφη μας καπου ειναι ανευθυνοτητα να υπογραφουμε να διαβαζουμε εκ των υστερων τους ορους και να φερομαστε κατα μιας εταιρειας της οποιας τυχαινει να ειμαι πελατης......και μαλιστα να ειμαι ευχαριστημενος λαμβανοντας υποψη την ελληνικη πραγματικοτητα και τα τεκτενομενα που λαμβανουν χωρα σε αυτη

vasileios13
28-02-11, 19:55
πρεπει να διαβαζουμε πριν βαλουμε την υπογραφη μας καπου ειναι ανευθυνοτητα να υπογραφουμε να διαβαζουμε εκ των υστερων τους ορους και να φερομαστε κατα μιας εταιρειας της οποιας τυχαινει να ειμαι πελατης......και μαλιστα να ειμαι ευχαριστημενος λαμβανοντας υποψη την ελληνικη πραγματικοτητα και τα τεκτενομενα που λαμβανουν χωρα σε αυτη

Φίλε τα είπαμε παραπάνω..... Λέμε για τις γιαγιάδες και τους άσχετους που βρέθηκαν με συνδέσεις,μετά τον σωρό ψεμάτων που τους αράδιασαν..... Να μην πω για την σούπερ-μούφα,των οπτικών ινών μέχρι το σπίτι του πελάτη...........:rainy:

antwnis4
28-02-11, 21:30
Ειχα και εγω μια παρομοια εμπειρια στο παρελθον,με πωλητες της hol.
Ειχα επιστρεψει απο το σουπερμαρκετ και ανεβαινα της σκαλες τις πολυκατοικιας,στο 3οροφο που μενω(πρεπει να ειχαν χτυπησει απο ολα τα διαμερισματα της πολυκατακατοικιας),και βλεπω 2 αντρες κουστουματους και 2 γυναικες λες και ηταν ετοιμες να βγουν στην πιστα..Σκεφτηκα πως θα ειναι τιποτα φοιτητες,πλασιε ή τιποτα αλλα βληματα που κανουν κανενα γκαλοπ..Τους ρωτησα περι τινος προκειτε και μου ειπαν αμα θελω να με ενημερωσουν για τις νεες προσφορες τις Hol...Τους ειπα να περασουν μεσα να τους ακουσω.Δεν προλαβα να μπω μεσα και ξεκινησε μια ανακριση απο ενα γλυωδη τυπο με κουστουμι(που οσο μιλουσε,μου ερχοταν στο μυαλο μου ο χλαπατσας απο της Ελλαδος τα Παιδια).Με ρωτησε τι συνδεση εχω,τι τηλεφωνο εχω,αμα ειμαι ευχαριστημενος,αμα γινεται να του δειξω ενα λογαριασμο,την ταχυτητα του ιντερνετ και ολα τα συναφη.Μετα απο την ανακριση που κρατησε λιγα λεπτα,σηκωσε κεφαλι και αρχισε και μιλουσε για την hol,τα κατορθωματα της,και αναφερθηκε μειωνεκτικα και ονομαστικα για τους υπολοιπους(τελας,οτε,φορθνετ κτλπ).Εκανε σαν υστερικος απο και μου εδειχνε κατι χαρτια με προσφορες,κατι συμβολαια,κατι πακετα και διαφορα αλλα.Μου ειπε για ενα πακετο που ειναι στα μετρα μου με ταχυτητα 24mbps(οχι εως,24 νταν,μου το ξεκαθαρισε κιολας),απεριοριστες κλησεις σταθερα,200 λεπτα κινητα,στο 6μηνο αμα δεν ειμαι ευχαριστημενος μπορω να διακοψω και κατι αλλα εχτρα που δεν εδωσα σημασια.
Η μια τραγουδιαρα πηρε και αυτη το θαρρος να μιλησει και διεκοψε τον χειμαρρο.Ειπε πως σε κατι μηνες η hol θα ειναι πρωτη εταιρια στην ελλαδα που στους παλιοτερους συνδρομητες θα αυξησει την συνδεση τους απο 24 σε 100 με ενα μικρο κοστος,αλλα αυτο να μεινει μεταξυ μας γιατι δεν επρεπε να υποθει,και ουτε εχει ανακοινωθει επισημα..(οταν το ειπε αυτο,και οι 3 την κοιταξαν με ενα βλεμα παραξενο σαν να ειπε μεγαλη μαλακια ή σαν της ξεφυγε ενα μυστικο...).Καταλαβα πως αυτοι ειναι πυροβολημενοι και τους εδιωξα ευγενικα......
Παντως οσους μπορειτε ενημερωστε τους......Οποιοσδηποτε σας παρει τηλεφωνο ή ερθει χτυπησει την πορτα και θελει να σας ενημερωσει για τις προσφερες και τα πακετα που υπαρχουν ή σας κανει την ανακριση που αναφερα παραπανω,πειτε πως δεν ενδιαφερεστε και κλειστε το τηλεφωνο...

schumifer
01-03-11, 07:09
παιδια sos σημερα στην περιοχη τον ανω ιλισιων ηρθαν και απο εδω δυο τυποι που πηγαν να μας πλασαρουν της υπηρεσιες της hol χωρις να μας ενημερωσουν απο την αρχη πια εταιρεια ειναι.Εχουν βρει το κολπο επειδη εχει βαλει ο οτε καινουργια καφαο με περασμενες οπτικες ινες στην περιοχη να λενε οτι αυτη εχουν βαλει οπτικες ινες και οτι δινουν χαμηλοτερο παγιο.Αφτολεξει μας ειπαν οτι επειδη βαλανε τις οπτικες στην γειτονια 8α μειωθει το παγιο και θα τα κανονισουν αυτοι και μετα αναφεραν κατι για hol και λεω εγω τη hol ?πατε να μας μεταφερετε εκει με πλαγιους τροπους ?μετα τους λεω δεν εχετε βαλει εσεις οπτικες ινες αλλα ο οτε και επεμεναν οτι αυτοι τις ειχαν βαλει και μετα μου λεει επειδη ειχαν καταλαβει οτι ξερω τη γινετε μου λεει τη δηλαδη θες να πληρωνεις παραπανω με την forthnet ?και του λεω εγω δεν φευγω και δεν θελω να ερθω σε εαας και με ρωταει γιατι εχεις σχεσεις με την εταιρεια και δεν φευγεις κολημα ειχε φαει ο τυπος ντε και καλα να παο σε αυτους επειδη ειναι πιο φτηνει ο κα8ενας παει εκει που θελει απαραδεκτοι με συγχησαν και τους εδιωξα.

Ένας νεαρός και μία κοπέλα? Μου ήρθαν κι εμένα. Δεν γκρίνιαξα σε αντίθεση με εσένα γιατί κατάλαβα τι παιζόταν αλλά μάλλον το παλικάρι κατάλαβε να μην πει χοντρές μακακίες...
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4006137&postcount=1307

Georgevtr
01-03-11, 07:20
Μου ειπε για ενα πακετο που ειναι στα μετρα μου με ταχυτητα 24mbps(οχι εως,24 νταν,μου το ξεκαθαρισε κιολας),απεριοριστες κλησεις σταθερα,200 λεπτα κινητα,στο 6μηνο αμα δεν ειμαι ευχαριστημενος μπορω να διακοψω και κατι αλλα εχτρα που δεν εδωσα σημασια.



Και στον άλλον είπαν H hol θα μας φέρει οπτική ίνα στο σπίτι (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=300753)

Τί να σχολιάσεις στα τόσα ψέμματα των συνεργατών της Hol?Τί να πρωτοσχολιάσει κανείς στις τόσες μαμακίες τους?
Απορώ πώς τους έβαλες στο σπίτι σου και τους έδειξες και τα χαρτιά σου.

........Auto merged post: Georgevtr πρόσθεσε 0 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ένας νεαρός και μία κοπέλα? Μου ήρθαν κι εμένα. Δεν γκρίνιαξα σε αντίθεση με εσένα γιατί κατάλαβα τι παιζόταν αλλά μάλλον το παλικάρι κατάλαβε να μην πει χοντρές μακακίες...
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4006137&postcount=1307

:oneup: Προσοχή κύριοι.Μπορείτε εύκολα να βρεθείτε μπλεγμένοι σε δυσάρεστες καταστάσεις.

blade_
02-03-11, 02:48
την υπογραφη μας και το ιδιαιτερο μας προσεχουμε που τα βαζουμε ρε παιδια..ειδικα αυτα τα διαβαζουμε...

ειναι ομως απτοητοι οι τυποι...ελπιζουν οτι θα πεσεις..

dapper
02-03-11, 17:00
ήρθαν και σε έμενα σήμερα (περιστερι) :whistle:
μου είπαν τα γνωστά για την οπτική ινα της hol:rofl:
ευτυχώς ειχα διαβάσει το post - τους έδιωξα
πάντως στο σπιτι μ εχουν περάσει καινούριο καφαο. εχω wind εχει ακούσει κανείς ποτε θα ενεργοποιηθούν αυτές η γραμμές?

cranky
02-03-11, 17:12
Κακώς, πολύ κακώς, που δεν τους τα ζητάτε γραπτώς, όσα σας τάζουν.
Εκεί, θα έπεφτε γέλιο. :biggrin:

Seitman
02-03-11, 17:59
Ήρθαν και σε έμενα μια μέρα...
Έψαχναν στο 2λεπτο την πόρτα να φύγουν. :whistle:

Χωρίς να ασκήσω βία :innocent:

vasileios13
02-03-11, 20:40
Ήρθαν και σε έμενα μια μέρα...
Έψαχναν στο 2λεπτο την πόρτα να φύγουν. :whistle:

Χωρίς να ασκήσω βία :innocent:

Αν έχει χρόνο κάποιος και διάθεση να παίξει,έτσι πρέπει να τους φέρεται... Μακάρι να έρθουν και σε μένα μια μέρα..............:fishsmack:

enakos
26-04-11, 18:22
..................

Vitruvian78
26-04-11, 18:30
Αυτό να το πεις σε κάποιους παππούδες και γιαγιάδες,που βρέθηκαν ξαφνικά με double-play.........................:fishsmack:

Σκέψου οι παππούδες και οι γιαγιάδες να πιάνουν και φούλ ταχύτητες κιόλας!!!

geopapath23
26-04-11, 23:25
Έχει πλακα γιατί αν ξέρεις 2-3 πράγματα παραπάνω μπορείς να τους κάνεις ρόμπα!Είναι απαράδεκτο πάντως να λένε τέτοια πράγματα. Λέτε η γιαγιά και ο παππούς να ξέρουν τι είναι οπτική ίνα ??? :P

Vitruvian78
27-04-11, 22:31
Όχι, αλλά η πλειοψηφία των γέρων είναι αρνητικοί στο να φύγουν απο τον ΟΤΕ. Οι περισσότεροι λένε οτι δεν ξέρουν απο αυτά και δεν θέλουν να αλλάζουν.....οπότε όχι μόνο δεν γνωρίζουν τί είναι η οπτική ίνα, αλλά ούτε και τους ενδιαφέρει να τη μάθουν (και ενδεχομένως καλά κάνουν).

rotomano
04-05-11, 08:55
Πάντως αυτό που μου έκανε εντύπωση σε πωλητές ΧΟλ που μου είχαν έρθει ήταν λότι η εταιρεία τους είχε προσλάβει και βάση των εξωτερικών τουα χαρακτηριστικών:
- ψηλός και όμορφος ξανθός άνδρας,
- συνοδευόμενος από εξίσου ψηλή και όμορφη δεσποινίδα.
Οι γέροι και οι γριές θα έλιωσαν !

nikoker
11-05-11, 17:40
Εμένα ήρθαν προχθές 2 πωλητές και μου είπαν ότι βάζουν οπτικές ίνες στη γειτονιά μου δοκιμαστικά και κλείνει αυτή την βδομάδα η προσφορά και θα συγχρονίζω στα 17-18 mbps και δέχτηκα και υπέγραψα. Να ακυρώσω; Είναι μούφα;

Μένω Θεσσαλονίκη στον εύοσμο.

vasileios13
11-05-11, 17:45
Εμένα ήρθαν προχθές 2 πωλητές και μου είπαν ότι βάζουν οπτικές ίνες στη γειτονιά μου δοκιμαστικά και κλείνει αυτή την βδομάδα η προσφορά και θα συγχρονίζω στα 17-18 mbps και δέχτηκα και υπέγραψα. Να ακυρώσω; Είναι μούφα;

Μένω Θεσσαλονίκη στον εύοσμο.

Πιστεύω ότι κάνεις πλάκα,ε???:fishsmack: Διάβασε παραπάνω και θα βρεις την απάντηση..............:hippy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.