PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψε κερνάω , τρίμηνη επέτειος από την αίτηση στην Forthnet!Αντε γειά!



iguana
22-02-11, 18:48
Σήμερα κλέινω 3 μήνες , έχουμε επέτειο η forthnet και εγώ! Ναι δεν είναι αστείο..

Είμαι χρόνια συνδρομητής και πριν από 3 μήνες πήγα στα γραφεία της forthnet για να ζητήσω μεταφορά αριθμόυ στην νέα μου διεύθυνση.(όχι δεν μετακόμισα στην Μαδαγασκάρη , από Θεσσαλονίκη πήγα Καλαμαριά..)
22 Νοεμβρίου λοιπόν και με ενημερώνουν ότι θα χρεωθώ 50 ευρω για να κρατήσω το νούμερο και θα κάνει περίπου 3-4 εβδομάδες. Οκ λέω θα αντέξω χωρίς τηλ και ιντερνετ παρόλου που τους είπα να σημειώσουν ότι το χρειαζόμαστε και για την εργασία μας.
Για 20 ημέρες τηρήθηκε σιγή και παρόλο που προσπαθούσα να δω την πορεία της αίτησης δεν είχα καμία ενημέρωση. Σε κάποια φάση ενημερωθήκα ότι υπήρχε καθυστέρηση γιατί στην αίτηση έδωσα τον καινούριο αριθμό ταυτοτητας που έχω (είχα ρωτήσει την υπάλληλο αν πρέπει να το αφησω το ίδιο και μου είπε όχι δωστε τον καινουριο) και θεωρείται ως αλλαγή στοιχείων και έχει μια διαδικασία.Φαντάζομαι ότι το να σβήσει 5 γράμματα και να προσθέσεις άλλα 5 κάνει 20 μέρες..
Στις 13 Δεκεμβρίου η αίτηση φαίνεται πλεον στο σύστημα και στις 16 προωθείται στον οτε.
5 Ιανουαρίου δέχομαι τηλεφώνημα και κανονίζεται ραντεβου για την σύνδεση. Έρχεται ο υπάλληλος και διαπιστώνει ότι έχει γίνει λάθος και η γραμμή κατασκευάστηκε για την διπλανή πολυκατοικία , λάθος στην διέυθυνση δηλαδη..Μου λέει εντος την βδομάδας θα ξανάρθω. Μετα από τουλάχιστον 20 τηλεφωνήματα και ενω οι βδομάδες περνούσαν μου έδωσαν να καταλάβω ότι ξαναγίνεται αίτηση από την αρχή για την καινούρια διέυθυνση..Οκ να το υποστώ και αυτό..Φτάσαμε 17 του μήνα Φεβρουάριου και δεν έχει καταχωρηθει καν η καινούρια αίτηση.Παίρνω τηλ και ενημερώνω ότι δεν μπορώ να περιμένω άλλο. Στο μεταξύ είχε έρθει και ενας λογαριασμός για το διάστημα από 16 Νοεμβρίου μέχρι 15 Ιανουαρίου το οποίο φυσικά δεν πλήρωσα καθότι για το διάστημα αυτό είχα υπηρεσία μόνο για μια βδομάδα περίπου από τις 16 μέχρι τις 22 που έκανα την αίτηση και μετακόμισα.Τον λογαριασμό ακολουθεί γράμμα από την νομική υπηρεσία που μου ζητάει να πληρώσω 53 ευρω..
Παίρνω τηλ στο λογιστήριο και μου λένε έχει βγει καινούριος με επιστροφη 28 ευρώ και θα γίνει συμψηφισμός και να πάρω ΕΓΩ την νομική τους υπηρεσία και να τους ενημερώσω. Μην αντέχοντας άλλο παώ σε ένα oteshop και κάνω αίτηση να επιστρέψω στον οτέ. Από εκει μου λένε όλα οκ απλά αν έχω απλήρωτο λογαριασμό δεν θα εγκριθέι η αίτηση. Πάω στην φορθνετ και τους λέω να τυπώσουν τον λογαριασμο με τον συμψηφισμό να πληρώσω να τελειώνω και μου λένε δεν έχει εκδοθεί ακόμα , θα περιμένετε. Επιπλέον απότι φαίνεται θα με χρεώσουν κανονικά για το δίαστημα από 22 Νοεμβρίου μέχρι 13 Δεκεμβρίου την μέρα δηλαδή που καταχωρήθηκε η αίτηση από αυτούς. Μπορεί να γίνει κατι για αυτο ?, δεν φτάιω εγώ που έκαναν 20 μέρες να καταχωρήσουν μια αίτηση!
Όπως καταλαβαίνετε έπρεπε να πω κάπου τον πόνο μου. Είμαι πλήρως απογοητευμένος από μια εταιρία της οποίας ήμουν πελάτης για χρόνια και με ταλαιπώρησε αφάνταστα και ακόμα δεν έχω ξεμπλέξει. Δεν θα μπω στην διαδικασία να αναφέρω τι μου έλεγαν στα τηλεφωνήματα μου λες και δεν επικοινωνεί καθόλου το ένα τμήμα της εταιρίας με το άλλο .
Είναι τραγικό εν έτη 2011 και στην Ευρώπη να υπάρχει τέτοια άθλια κατάσταση στους πάροχους τηλεπικοινωνιών..

Georgevtr
22-02-11, 18:55
Όχι απλά τραγικό....
Άν και μερίδιο ευθύνης έχουν και οι τεχνικοί του ΟΤΕ : ''5 Ιανουαρίου δέχομαι τηλεφώνημα και κανονίζεται ραντεβου για την σύνδεση. Έρχεται ο υπάλληλος και διαπιστώνει ότι έχει γίνει λάθος και η γραμμή κατασκευάστηκε για την διπλανή πολυκατοικία'' ,εκτός ΑΝ και πάλι οι της 4νετ έδωσαν λάθος στοιχεία.

Απόλυτη ξεφτίλα της εν λόγω εταιρίας.Σε ταλαιπωρούν και ζητούν και χρήματα.:down:

Ενημέρωσες την ΕΕΤΤ,τον συνήγορο του καταναλωτή?

Τί εξήγηση σου έδωσαν τα τσακάλια της forthnet?

Xguru
22-02-11, 19:15
Δεν υπάρχει λόγος να κουράζεσαι, υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές, φεύγεις και πηγαίνεις κάπου που θεωρείς ότι δε θα έχεις προβλήματα και μετά από καιρό λες: " Τί ήθελα και ασχολιόμουν, άδικος εκνευρισμός και χαμένος χρόνος τα πράγματα είναι απλά".

iguana
22-02-11, 19:26
Όχι απλά τραγικό....
Άν και μερίδιο ευθύνης έχουν και οι τεχνικοί του ΟΤΕ : ''5 Ιανουαρίου δέχομαι τηλεφώνημα και κανονίζεται ραντεβου για την σύνδεση. Έρχεται ο υπάλληλος και διαπιστώνει ότι έχει γίνει λάθος και η γραμμή κατασκευάστηκε για την διπλανή πολυκατοικία'' ,εκτός ΑΝ και πάλι οι της 4νετ έδωσαν λάθος στοιχεία.

Απόλυτη ξεφτίλα της εν λόγω εταιρίας.Σε ταλαιπωρούν και ζητούν και χρήματα.:down:

Ενημέρωσες την ΕΕΤΤ,τον συνήγορο του καταναλωτή?

Τί εξήγηση σου έδωσαν τα τσακάλια της forthnet?

Ο τεχνικός που έρχεται δεν ξέρω αν ειναι του οτε η της φορθνετ πάντως το λάθος στην αίτηση ήταν από την φορθνετ.
Το πρόβλημα μου είναι επίσης ότι δεν μου έδωσαν αντίγραφο της αίτησης που έκανα στις 22 Νοεμβρίου. Πήγα στο κατάστημα και μου λένε ότι τις στέλνουν στην Αθήνα και δεν μπορούν να μου δώσουν αντίγραφο..Είναι δυνατόν να μην μπορώ να πάρω αντίγραφο της αίτησης μου??

Georgevtr
22-02-11, 19:55
Ο τεχνικός που έρχεται δεν ξέρω αν ειναι του οτε η της φορθνετ πάντως το λάθος στην αίτηση ήταν από την φορθνετ.
Το πρόβλημα μου είναι επίσης ότι δεν μου έδωσαν αντίγραφο της αίτησης που έκανα στις 22 Νοεμβρίου. Πήγα στο κατάστημα και μου λένε ότι τις στέλνουν στην Αθήνα και δεν μπορούν να μου δώσουν αντίγραφο..Είναι δυνατόν να μην μπορώ να πάρω αντίγραφο της αίτησης μου??

Ok o τεχνικός ήταν οτετζής αλλά δέν φταίει αυτός απ την στιγμή που η 4νετ του έδωσε λάθος στοιχεία.

Τι πάει να πεί ΔΕΝ μπορούν?Να κόωουν τον λαιμό τους να σου δώσουν.Να επικοινωνήσουν εκείνη την στιγμή με την αθήνα και να το στείλουν με φαξ.Ας κόψουν το λαιμό τους.Να επιμείνεις.
Εσένα δέν σου έδωσαν φωτοτυπία της αίτησης?

a.libe
22-02-11, 23:38
το εχω γραψει πολλες φορες εδω μεσα...ειμαι παντα υπερ του ιδιωτικου τομεα μα σε καποια θεματα π.χ τηλεπικοινωνιας-ενεργειας σε θεματα ευελιξιων-υποστηριξης ειναι καφενεια οι ιδιωτικες εταιρειες

anon
22-02-11, 23:51
Kαλά, δεν ήξερες, δεν ρώταγες;
Στο νέο σπίτι, πάντα, μα πάντα, δεν κάνεις αίτηση σε εναλλακτικό. Κάνεις στον ΟΤΕ. Για να σου έρθει σίγουρα η γραμμή. Αν θέλεις με φορητότητα παίρνεις και τον παλιό σου αριθμό. Και εφόσον σου το φέρει ο ΟΤΕ, γιατί αυτός διαχειρίζεται το last mile ακόμη και για τους εναλλακτικούς (και φυσικά ευλογάει τα γένια του ή δεν ευλογάει των άλλων), αφού λοιπόν πάρεις την τηλεφωνική σύνδεση, τότε και μόνο τότε πας σε εναλλακτικό, εαν θέλεις.

sdikr
23-02-11, 00:04
Kαλά, δεν ήξερες, δεν ρώταγες;
Στο νέο σπίτι, πάντα, μα πάντα, δεν κάνεις αίτηση σε εναλλακτικό. Κάνεις στον ΟΤΕ. Για να σου έρθει σίγουρα η γραμμή. Αν θέλεις με φορητότητα παίρνεις και τον παλιό σου αριθμό. Και εφόσον σου το φέρει ο ΟΤΕ, γιατί αυτός διαχειρίζεται το last mile ακόμη και για τους εναλλακτικούς (και φυσικά ευλογάει τα γένια του ή δεν ευλογάει των άλλων), αφού λοιπόν πάρεις την τηλεφωνική σύνδεση, τότε και μόνο τότε πας σε εναλλακτικό, εαν θέλεις.

Η ΕΕΤΤ έκανε έλεγχο για το σε ποιον οφείλονται οι βλάβες, το αποτέλεσμα δεν ήταν ο ΟΤΕ

Πάμε παρακάτω, σου λεεί και ποιο πάνω, οτι κάνανε λάθος την διεύθυνση απο την εταιρία (και όχι απο τον ΟΤΕ)

Δεν θα είναι η πρώτη τους ούτε η τελευταία

anon
23-02-11, 11:11
1. Δεν μιλώ για την συγκεκριμένη περίπτωση, μιλώ γενικά, διάβασε καλύτερα.
2. Εγραψα (παρόλη την άστοχη απάντηση σου) ότι κάτι τέτοιο σίγουρα δεν είναι γραμμή απο την εταιρία, ίσως υπερφίαλος ζήλος κάποιων τεχνικών. Γεγονός είναι ότι συμβαίνει, έχει συμβεί πολλάκις, ξέρω παραδείγματα απο πρώτο χέρι, επαναλαμβανόμενα, σίγουρα δεν είναι πανελλαδικά (θα συνιστούσε γραμμή), ξεπερνά το θέμα της απλής σύμπτωσης, ωστόσο δεν μπορείς με βάση αυτο να κατηγορήσεις, μιας και μπορεί απλά να σου πουν ότι ο συγκεκριμένος τεχνικός (που μπορεί ναναι ο ίδιος κάθε φορά) ναναι απλά απρόσεχτος. Ετσι δεν υπάρχει περίπτωση να φάει πρόστιμο ή καταγγελία ο ΟΤΕ απο την ΕΕΤΤ. Ομως και μόνο το γεγονός ότι έχει γίνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ θα πρέπει να σε ψυλιάσει, αλλά εκεί φαίνεται το κόλλημα. Αφού δεν καταδικάσθηκε, δεν υπάρχει έγκλημα, και όλα είναι απλά συκοφαντίες....

agrelaphon
23-02-11, 12:53
Kαλά, δεν ήξερες, δεν ρώταγες;
Στο νέο σπίτι, πάντα, μα πάντα, δεν κάνεις αίτηση σε εναλλακτικό. Κάνεις στον ΟΤΕ. Για να σου έρθει σίγουρα η γραμμή. Αν θέλεις με φορητότητα παίρνεις και τον παλιό σου αριθμό. Και εφόσον σου το φέρει ο ΟΤΕ, γιατί αυτός διαχειρίζεται το last mile ακόμη και για τους εναλλακτικούς (και φυσικά ευλογάει τα γένια του ή δεν ευλογάει των άλλων), αφού λοιπόν πάρεις την τηλεφωνική σύνδεση, τότε και μόνο τότε πας σε εναλλακτικό, εαν θέλεις.

Γιατί δεν λες και το άλλο, οτι σε πολλές περιοχές η αχρηστία/ανικανότητα φτάνει σε τέτοιο σημείο που συμβουλεύουν τους συνδρομητές τους να μπουν σ'αυτήν τη διαδικασία, ακόμα και για νέα σύνδεση. (Ας είναι καλά ο ΟΤΕς με τη 2μηνη παραμονή του :oneup: )
Για τα άλλα περι μαλλιών - γενιάδας να σε υπενθυμίσω οτι υπάρχουν ρήτρες και υπάρχουν και προθεσμίες ;)

al_xxx
23-02-11, 16:28
Κατ αρχάς αν είσαι στην Πάτρα ξέρω εκ των έσω ότι ο ΟΤΕ απλά αδιαφορεί και δεν παραδίδει γραμμές. Δεν ισχύει πουθενά αλλού, και ο ΟΤΕ συνεργάζεται αρμονικότατα, ειδικά στην Αθήνα που είμαι εγώ αλλά μάλλον στην Πάτρα κάποιος δίνει άλλη γραμμή πλεύσης στους τεχνικούς.
Αν δεν είσαι στην Πάτρα, και έχει περάσει πάνω από 2 φορές ο ΟΤΕ ζήτα από τη forthnet να σου κανονίσουν συνδιαστικό ραντεβού να μην ταλαιπωρείσαι άλλο αλλά επέμεινε σε αυτό. Είχε περάσει τα ίδια φίλος μου και πέρναγε και ξαναπέρναγε ο ΟΤΕ, πέρασε τεχνικός ΟΤΕ και forthnet ταυτόχρονα (αν και της forthnet κάτι μου λέει πως ήταν partner της και όχι υπάλληλος της ίδιας της forthnet, οπότε give him a break) και λύθηκε αμέσως το πρόβλημα...

anon
23-02-11, 16:34
προθεσμίες;;;; εμένα έκαναν τρείς μήνες να με περάσουν σε εναλλακτικό, γιατί δεν είχαν γραμμές!!!!! (Ο ΟΤΕ δεν είχε ντεμέκ γραμμές, ο ΟΤΕ είχε κλειδώσει την αλλαγή). Αλλά είπα όχι ρε φούστη, δεν θα σου περάσει. Μετά τρεις ολόκληρους γεμάτους μήνες, με πέρασαν σε εναλλακτικό. Η αλλαγή έγινε Παρασκευή. Με βλάβη (τυχαίο; δεν νομίζω). Θέμα και πάλι απο τον ΟΤΕ, είχε βραχυκυκλώσει την σύνδεση, έξω στον εναλλακτικό ερχόταν κανονικά η κλήση (ήμουν μπροστα στο DSLAM του εναλλακτικού με τον τεχνικό τους, και είδα την κλήση να έρχεται κανονικά, απο κει και πέρα, στο last mile δηλαδή μέχρι το σπίτι μου, το χάος). Και επειδή έγινε Παρασκευή (και πάλι το λέω, τυχαίο; δεν νομίζω), έκανα (μαζί με τον τεχνικό του εναλλακτικού) αναγγελία βλάβης την Παρασκευή, και η βλάβη διορθώθηκε την τρίτη, αφού έβαλα και δικούς μου ανθρώπους και συγγενείς που έχω στον ΟΤΕ να συνδράμουν για να μην ξεφύγει το θέμα (ήταν και καλοκαίρι, ξέρετε προσωπικό σε άδειες κλπ κλπ). Και θα το πω και πάλι, εαν ήταν μόνο η δική μου περίπτωση, άντε να πώ σύμπτωση, όμως συνέβη σε πολλές περιπτώσεις που ξέρω... Και θα το πώ ακόμη μια φορά, ειδικά για όσους δεν γουστάρουν να το ακούνε, Τυχαίο; Δεν νομίζω.

@al_xxx οχι δεν είμαι πάτρα. Θεσσαλονίκη. Αρα έχουμε δύο πόλεις με την ίδια συμπεριφορά. Τυχαίο; Δεν νομίζω...

iguana
23-02-11, 17:09
Δεν ξέρω παιδιά αν έχει κάποια υπαιτιότητα ο οτε ή τα τεχνικά θέματα αλλά το να κάνει μια εταιρία 1 μήνα να καταχωρήσει μια αίτηση και άλλον ένα να αλλάξει ένα στοιχείο στην καρτέλα του πελάτη είναι τραγικό. Επίσης το ένα τμήμα η εξυπηρέτηση πελατών να σου λέει δεν καταχωρήθηκε , το άλλο τμήμα να σου λέει βλάβη , το λογιστήριο να σου λέει δεν σας στείλαμε μήνυμα ότι χρωστάτε ενώ έχω λάβει 2 sms και ένα γράμμα είναι αδιανόητα πράγματα. Πραγματικά με πονάει το ότι θα δίνω πολύ παραπάνω χρήματα κάθε μηνα και μάλιστα για χαμηλότερη ταχύτητα αλλά δεν μπορώ να επιβραβεύσω με την παραμονή μου μια εταιρία με τέτοια συμπεριφορά..

anon
23-02-11, 18:26
Το ότι έχω αναφέρει κάποια θέματα με τον ΟΤΕ, αυτό δεν σημαίνει ότι οι άλλοι είναι χωρίς ευθύνες. Σαφώς και έχουν πολλές ευθύνες. Να προσθέσω επίσης το πολύ χάλια λογιστήριο της 4ΝΕΤ. Δεν ξέρει τι του γίνεται, δεν ξέρουν εαν χρωστά κάποιος, πόσα, εαν έχει πληρώσει κλπ κλπ... Η εταιρία μου έφυγε απο την 4ΝΕΤ βασικά λόγω λογιστηρίου, έρχονταν αργά οι λογαριασμοί, και εαν η δική μας λογίστρια ξέχναγε να πληρώσει προκαταβολικά, πριν έρθουν οι λογαριασμοί, έρχονταν με την λήξη ή μετά την λήξη! και μας το κόβανε το ιντερνετ στα καταστήματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.