PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με θόρυβο γραμμής



SpiritCrusher80
19-09-06, 14:11
από χτες το βραδυ μου κάνει $%$##% η dsl...συνήθως (όχι μονο τότε δηλαδή)μόλις παίρνει κάποιος τηλέφωνο στο σπίτι πέφτει η dsl και μετά από λίγα δευτερόλεπτα ξανασυνδέεται...έστειλα και email στην οτενετ αλλα αποσο ξέρω έχουν απεργία μέχρι αύριο οποτε περνώ τ$%$%^$ μου

μεσολάβησε η χτεσινοβραδινή καταιγίδα με τους κεραυνούς κτλ αλλα αποσο μαθαίνω από γείτονες κτλ δεν έχουν κάποιο πρόβλημα με το τηλέφωνο or smth

α και για να μη το ξεχάσω το ένα από τα 2 τηλεφωνα του σπιτιού έχουν τρελό θόρυβο από εκείνη την ώρα σε σημείο να μην ακούς τίποτα

έχει συμβεί σε κανέναν κάτι παρόμοιο?ξέρει κανεις κάτι επί του θέματος?thanx in advance

Neoklis7
19-09-06, 14:19
Την Παρασκευη το απογευμα επεσε το ρευμα ξαφνικα (επαιζα CoD2 multiplayer !!#!#$!#$ (#!@#$!#$)).
Ηρθε πισω μετα απο 5 λεπτα αλλα δεν συγχρονιζε to modem μου με DSL. Τα τηλεφωνα ενταξει ειναι σε μενα. Δοκιμασες να κανεις reset το Netmod?
Δεν αντεχω αλλο με ISDN 64... θΕΛΩ ΤΗΝ DSL ΜΟΥ ΠΙΣΩ !!!!!

Απεργιες και μαλακιες του ΟΤΕ!!!!!

voyager_sat
19-09-06, 14:20
Φιλε μου εισαι ατυχος γιατι αυτο που επαθες το ειχα παθει και εγω περισυ λοιπον ειναι προβλημα τις γραμμης δλδ εχει θορηβο πανω απο το επιτρεπτο και πρεπει να ψαξουν να σου βρουν σε ποιο σημειο δημιουργειται δλδ ελεγχος dslam,καφαο,πολυκατικοιας(κατανεμητης),εσωτερικη καλωδιωση του σπιτιου .
Τα παραπανω ομως προυποθετουν να σε παρει τηλεφωνο ο ΠΟΤΕ απο τις βλαβες και αυτες τις ημερες εχουν απεργεια οποτε καλη υπομονη

SpiritCrusher80
19-09-06, 14:32
το θέμα είναι όμως ότι εμφανίστηκε αμέσως μετά τις καταιγίδες και τους κεραυνούς χτες βραδυ...πως μπορώ να ξέρω ότι δεν έχει κάποια βλάβη ο οτε της περιοχής γενικά από τη στιγμή που δεν υπάρχει κανεις εκεί λόγο απεργίας?

sivadws2
19-09-06, 15:35
Το πιο πιθανο είναι ότι με την καταιγίδα βράχηκαν κάποια καλώδια του ΟΤΕ (το σε ποιο σημείο έχει μεγάλη σημασία) με αποτέλεσμα αυτα που περιγράφεις... Περίμενε να στεγνώσουν και την άλλη φορά ομπρέλα.... (σε όλη τη γειτονιά σου;) )

SpiritCrusher80
19-09-06, 20:19
χλωμό μου ακούγεται και αυτό...τόσες βροχές εδώ και χρονια,τώρα βράχηκαν?

sivadws2
20-09-06, 12:46
Ποτε δεν ξέρεις από που περνάνε τα καλώδια του ΟΤΕ μέχρι να φτάσουν στο σπίτι καθενός και προπάντων δεν ξέρεις αν σε αυτή τη διαδρομή έχουν δεχτει πρόσφατη επίθεση από καποιον εργολάβο που αφού εσκαψε κάπου ξέχασε να κλεισει την τρύπα που έκανε...

frap
20-09-06, 13:28
Χμμ... έχεις φίλτρα σε όλες τις συσκευές ή splitter για να διαχωρίσεις τα τηλέφωνα από το data;
Δοκίμασε να αποσυνδέσεις το τηλ που έχει θόρυβο και δες πώς συμπεριφέρετε τότε.

panthro
21-09-06, 13:34
Κι εγώ αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα με θόρυβο στο τηλέφωνο. Καλό είναι να κάνεις και μόνος κάποιυς ελέγχους. Για παράδειγμα, εγώ έχω 2 τηλεφωνικές συσκευές, οπότε αυτό που έκανα ήταν δοκιμές αφαιρώντας μία από τις 2 κάθε φορά για να δώ μήπως ήταν κάποιο πρόβλημα των συσκευών. Στη συνέχεια, δανείστηκα ένα φίλτρο από ένα φιλαράκι και το δοκίμασα για να δω αν τα δικά μου φιλτράκια τα έχουν παίξει.
Μετά από αυτές τις δοκιμές και αφού ο θόρυβος παρέμενε κάλεσα στην ΟΤΕΝΕΤ και το δήλωσαν βλάβη στον ΟΤΕ (θόρυβος στην τηλεφωνία). Καθυστέρησαν καμιά βδομάδα αλλά τελικά το διόρθωσαν και τώρα λειτουργούν όλα μια χαρά (φτου να μην τα ματιάσω...χε χε).

Προτείνω να κάνεις κι εσύ παρόμοιες δοκιμές και αν δεις ότι δεν γίνεται τίποτα κάλεσε στην ΟΤΕΝΕΤ (αν έχεις OnDSL Kit) ή στον ΟΤΕ στο 121 (αν έχεις τη γραμμή στον ΟΤΕ) για να το δηλώσεις βλάβη.

Ελπίζω να βοήθησα...

Υ.Γ. : ο θόρυβος στη γραμμή μου προήλθε μετά από βλάβη στην τηλεφωνία. Δύο μέρες πριν δεν είχα τηλέφωνο καθόλου αλλά το dsl λειτουργούσε κανονικά. :p

SpiritCrusher80
24-09-06, 05:14
τελικά δεν ήταν θέμα οτε,απλά τα εξωτερικά καλώδια είχαν παραπαλιωσει και με τη βροχή κάπου πέρασε νερό και χειροτέρεψε από βραχυκύκλωμα

άλλαξα μονος μου τα καλώδια και όλα είναι πλέον τζαμι,μη σας πω ότι πιάνω και 2-3 kb/s παραπάνω από πριν :P

@ ADSLgr.com All rights reserved.