PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέο Ηράκλειο-Αττική & VDSL



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Vitruvian78
23-02-11, 01:09
Σήμερα πληροφορήθηκα απο την τεχνική υποστήριξη του ΟΤΕ οτι έχει μπει πλέον στο σχέδιο η εγκατάσταση VDSL στο Δήμο του Νέου Ηρακλείου στην Αττική......οι κάτοικοι του λοιπόν μπορούν να χαίρονται σιγα σιγά! Έχς και τον αριθμό τηλεφώνου απ' όπου με καλέσανε για όποιον θέλει να το επιβεβαιώσει! :)

baltazar1999
23-02-11, 12:38
Τέτοια να ακούω και να χαίρομαι. Άντε να δούμε. Πάντως εδώ και καιρό έχω δει ότι έχουν σκάψει αυλάκια στην Ιφιγενείας δεξία όπως πάς για την εθνική.

Vitruvian78
23-02-11, 14:51
Όντως! :)
Απλά είχα την εντύπωση οτι το Νέο Ηράκλειο ανήκε στο DSLAM της Νέας Ιωνίας που είναι στην Λεωφ. Ηρακλείου. Έτσι δεν είναι; Αν είναι έτσι, αυτό σημαίνει οτι υπάρχουν σχέδια και για τη Νέα Ιωνία; Άντε γιατί εμείς με το Attenuation που έχουμε, έχουμε πήξει πλέον στο χελωνο-ίντερνετ!!

baltazar1999
23-02-11, 14:58
Έχω την εντύπωση ότι όσοι είναι πάνω από τις γραμμές συνδέονται με το DSLAM Ν.Ηρακλείου που πρέπει να είναι απέναντι από το Lidl ψηλά στην Ηρακλείου και όσοι είναι κάτω από τις γραμμές (όπως εγώ δηλαδή) συνδέονται στις Ν.Ιωνίας.

Vitruvian78
24-02-11, 00:08
:)
Πρέπει να είμαστε κοντά!! Άσε εγώ είμαι στα όρια με τη Φιλοθέη (στην απέναντι πλευρά του δρόμου είναι η Φιλοθέη), και είμαι πραγματικά στα όρια του δήμου, και το δίκτυο εδώ SUCKS!!!!
Όντως πιάνεις τόσο όσο λέει το προφίλ σου;

baltazar1999
24-02-11, 09:35
Εγώ είμαι κοντά στην Μ.Αντύπα κοντά στον σταθμό των τραίνων. Με κάτι τηλέφωνα με κάτι παράπονα κλπ πρέπει να μου αλλάξανε πόρτα και συγχρονίζω σε ADSL1 mode κοντά στα 6.5 - 7 με SNR 10. Όταν θέλω να κατεβάζω κάτι μεγάλο το γυρνάω σε ADSL2+ με SNR 6.5 και τότε μπορεί να φτάσω και 8.5. Όλα αυτά σε Fast Path. Με Interleaved που με είχαν βάλει κάποια στιγμή είχα περίπου 1mb παραπάνω, αλλά θέλω Fast Path λόγω Online Gaming.

Vitruvian78
24-02-11, 11:53
Τυχερος είσαι!! Εγώ παλια ήμουν στο 4. Απο τη στιγμή που το καταργήσανε, με υποχρεώσανε να κατέβω στα 2 γιατί με το εως 24 η γραμμή δεν σήκωνε με τίποτα!!

Braveheart1980
24-03-11, 10:56
Παιδια είμαι και εγω Ν.Ηράκλειο και ψήνομαι!

Έχουμε κάποιο νεότερο;

iliask
28-03-11, 12:07
Αμήν και πότε !!!!! Μακαρι να έρθει γρήγορα να αλλάξω και γρήγορα !!!!!!

weather1967
28-03-11, 12:58
Αν κρινω απο αυτην την ανακοινωση ,μαλλον θα αργησει λιγο ακομα.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=489874

iliask
29-03-11, 15:54
Η εμπορική διαθέση μπορεί να αργήσει λίγο αλλά ας σκάψουν πρώτα να έιναι έτοιμοι και μετά βλέπουμε .

therion
01-04-11, 12:05
Και εγω Ν.ηρακλειο μενω και εχω μια απορια.Στο τετραγωνο που μενω πιανεις με adsl 5 μbit το πολυ.Εχω βάλει και forthnet,και οτε.Και με τους δυο η ιδια ταχυτητα.Οταν βαλουν vdsl,αυτο το πραμα θα το φτιαξουν?

SkyNet
01-04-11, 16:00
Ναι θα φτιάξουν. Εξαρτάται βέβαια ποιος θα βάλει mini-DSLAM.

ninik
05-05-11, 15:19
Πάντως στο κέντρο της Μεταμόρφωσης, τον προηγούμενο μήνα, σκάψανε και τοποθετήσανε οπτική σχεδόν σε όλους τους δρόμους (τουλάχιστον για το τμήμα που ανήκει στο DSLAM Ν. Ηρακλείου απ' όσο γνωρίζω).
Τα μηχανήματα είναι ακόμα στην περιοχή και μάλλον συνεχίζουν :)

iliask
05-05-11, 16:35
Πάντως στο κέντρο της Μεταμόρφωσης, τον προηγούμενο μήνα, σκάψανε και τοποθετήσανε οπτική σχεδόν σε όλους τους δρόμους (τουλάχιστον για το τμήμα που ανήκει στο DSLAM Ν. Ηρακλείου απ' όσο γνωρίζω).
Τα μηχανήματα είναι ακόμα στην περιοχή και μάλλον συνεχίζουν :)

Και εγώ τους είδα στη Μεταμορφωση. Μαλιστα στη συμβολή Παπανδρεου με Παπαδιαμάντη εσκαβαν και πέρναγαν κάτι μαυρους σωλήνες σε ενα κουτί του ΟΤΕ.

antreas9
06-05-11, 15:23
Έχω την εντύπωση ότι όσοι είναι πάνω από τις γραμμές συνδέονται με το DSLAM Ν.Ηρακλείου που πρέπει να είναι απέναντι από το Lidl ψηλά στην Ηρακλείου και όσοι είναι κάτω από τις γραμμές (όπως εγώ δηλαδή) συνδέονται στις Ν.Ιωνίας.
ναι, όσοι είναι στην περιοχή αυτή, ανήκουν στο dslam του ηρακλείου, όπως κ εγώ, που είμαι σύνορα λυκόβρυσης με μεταμόρφωση.


Πράγματι, τη μεταμόρφωση τη σκάβουν συνέχεια, το επιβεβαιώνω και εγώ!

iliask
08-05-11, 23:43
Και στο Ηρακλείο έχουν ξεκινησει. Βλέπω εργασίες πισω από το Βασιλόπουλο στη Κύμης .( Δεν ξερώ εαν είανι για vdsl) αλλα τραβάνε κάτι μαυρους σωλήνες στα κουτιά του Οτε. )

antreas9
09-05-11, 10:19
και σήμερα, ξεκίνησαν να ανεβαίνουν από τον παράδρομο της ΕΟ, προς το σπίτι μου (λίγο πριν τη φαγε δηλαδή)! :)

twinky
01-06-11, 18:24
ξέρετε εάν θα γίνει κάτι στην αλσούπολη..πριν από καιρό σκάβανε την καποδιστρίου αλλά δεν ξέρω για ποιο λόγο το έκαναν.εδώ σέρνεται πάντως το ιντερνετ.

xrokos
21-12-11, 14:30
Γνωρίζετε αν υπάρχουν εξελίξεις σχετικά με το VDSL στο Ν. Ηράκλειο; Υπάρχει κανείς που να έχει μεταφερθεί σε καμπίνα VDSL;

baltazar1999
14-05-12, 09:55
Κανένο νέο ρε παιδιά για το θέμα έχουμε?

iliask
16-05-12, 22:50
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=13901&subid=2&pubid=112864683

Λογικά μέσα στον Ιούνιο θα ξεκινήσει η εμπορική διάθεση.... ( ελπίζω) και άσε τους εναλλάκτικους να κλαίγονται :-)

sportis
04-12-12, 10:09
τιποτα ακομα για νεο ηρακλειο.... τι μλκ κ αυτη να μας συνδεουν με το κεντρο της Ν.ιωνιας.. πιο μακρια δεν γινοταν... ειχε ερθει της προαλες ενας τεχνικος του οτε με τεχνικο της wind και ρωτησα αν εχουν ξεκινησει να βαζουν minidslam και ακομα τιποτα μου λεει ακομα ειναι γαλατσι για να φτασουν νεα ιωνια ηρακλειο πευκη και παει λεγοντας....

Symos
04-12-12, 16:29
τιποτα ακομα για νεο ηρακλειο.... τι μλκ κ αυτη να μας συνδεουν με το κεντρο της Ν.ιωνιας.. πιο μακρια δεν γινοταν... ειχε ερθει της προαλες ενας τεχνικος του οτε με τεχνικο της wind και ρωτησα αν εχουν ξεκινησει να βαζουν minidslam και ακομα τιποτα μου λεει ακομα ειναι γαλατσι για να φτασουν νεα ιωνια ηρακλειο πευκη και παει λεγοντας....

Από αυτά που σου είπε δηλαδή για τί χρονοδιάγραμμα κατάλαβες ότι μιλάμε για το Ηράκλειο; Πόσο καιρό κάνουν άραγε σε κάθε περιοχή;

spulse
04-12-12, 18:06
Γαλάτσι? Εδώ δεν αλλάζουν ακόμα καφαο. Από το Α/Κ δίνουν. Όταν με το καλό πιάσουν Ν. Ιωνία, θα τους φέρνω κάθε μέρα καφεδάκι και νερό με το κόσκινο... :)

Vitruvian78
04-12-12, 23:44
Στην Αλσούπολη, στο Παναιτώλιο, τι σκάβουν;;; Είδα μια πελώρια ρόδα με μαυρο χοντρό καλώδιο που μοιάζει με οπτική ίνα....

pelopas1
05-12-12, 01:43
τιποτα ακομα για νεο ηρακλειο.... τι μλκ κ αυτη να μας συνδεουν με το κεντρο της Ν.ιωνιας.. πιο μακρια δεν γινοταν... ειχε ερθει της προαλες ενας τεχνικος του οτε με τεχνικο της wind και ρωτησα αν εχουν ξεκινησει να βαζουν minidslam και ακομα τιποτα μου λεει ακομα ειναι γαλατσι για να φτασουν νεα ιωνια ηρακλειο πευκη και παει λεγοντας....

οπότε εμείς στην πευκη θεού θέλοντος μας βλέπω από Σεπτέμβριο μέχρι τα άλλα Χριστούγεννα

sportis
05-12-12, 08:27
καφαο εχει ρε σι τουλαχιστον σε εμενα απο οτι ειπε ο τεχνικος του οτε, εγω μενω σε στενακι της κασταμονης και μου ειπε οτι το καφαο ειναι στον απο κατω παραλληλο δρομο (βοσπορου). φαντασου απο εκει φευγει η γραμμη μου παει στο πρωτο σπιτι ( ειναι διωροφα εκει) μια ενωση εκει. παει στο διπλα σπιτι 2 ενωση εκει και μετα ερχετε σε εμενα, οποτε καταλαβαινεις.... και το σχεδιο του οτε για τα minidlam ειναι να ξεκινησουν απο γαλατσι και να πανε βορεια νεα ιωνια ηρακλειο πευκη, τωρα απο οσο ξερω ειναι γαλατσι.. που σημαινει εχουμε μελλον ακομα.....

spulse
06-12-12, 18:44
Στην Αλσούπολη, στο Παναιτώλιο, τι σκάβουν;;; Είδα μια πελώρια ρόδα με μαυρο χοντρό καλώδιο που μοιάζει με οπτική ίνα....
Δυστυχώς είναι καλώδια ΔΕΗ. Σταμάτησα και τους ρώτησα. Τα κάνουν υπόγεια.

Vitruvian78
07-12-12, 00:02
Δυστυχώς είναι καλώδια ΔΕΗ. Σταμάτησα και τους ρώτησα. Τα κάνουν υπόγεια.
Ναι, κι εγω αυτο είδα....ε'ιχε ταμπέλα ΔΕΔΗΕ έλεγε......
:-(
Κι εσυ Αλσούπολη;; :)

spulse
07-12-12, 12:01
Mακεδονομάχων, 40 μέτρα από το καφάο ΌΤΑΝ το αλλάξουν...

sportis
07-12-12, 13:10
εσυ εισια ακομα πιο μακρια απο το κεντρο

ioannis3
11-12-12, 22:29
Εγω μενω στην Αγια τριαδα προς Κασταμονης.Πηρα τηλεφωνο στην Οτενετ να ρωτησω τι γινετε με VDSL στην περιοχη.Ο υπαλληλος μου ειπε οτι δεν εχει γινει τιποτα στην περιοχη:(.Μου ειπε οτι αν ηθελα θα μπορουσα να κανω αιτηση και οταν γινουν οι εργασιες να εχω προτεραιοτητα, δεχθηκα,και μετα απο λιγο ψαξιμο μου ειπε οτι για την περιοχη μου δεν εχουν ανοιξει καν οι αιτησεις.:nono:
Κριμα γιατι ειμαι γυρω στο 700 μετρα απο το ΑΚ Νεας Ιωνιας και πολυ κοντα στα γραφεια της Singular Logic και ελπιζα σε κατι καλλιτερο

Vitruvian78
11-12-12, 23:59
Εχει ακομη ψωμι η υποθεση συγχωριανοι!! Υπομονη....σε καμποσα χρονακια μπορει! Ως τοτε ας παραμεινουμε βολεμενοι στα εστω 2Mbps που ευτυχως μας παρεχει ο καλος μας ο ΟΤΕ!!

sportis
12-12-12, 16:33
Νταξει εγω δεν παραπονιεμαι για την αποσταση που εχω μια χαρα ειναι τα 12mb που πιανω, θα μπορουσε να ηταν χειροτερα....
αλλα ειναι σπαστικο να κανουν τοσες διαφημισεις για την vdsl και να περνει τηλ τοσος κοσμος κ να τρωει ακυρο....

baltazar1999
12-12-12, 18:40
Εσύ με τα 12 καλά είναι. Εγώ παίζω τώρα κοντά στα 6 από 8 που ήμουν πριν λίγες μέρες.

sportis
12-12-12, 18:53
εισαι λιγο πιο μακρια...μη νομιζεις κ εγω εκει θα ημουν αν δεν δηλωνα συνεχεια βλαβη ωστε να ερθει ο οτε να ελεγξει την γραμμη...

theopan
13-12-12, 13:56
Εγω μενω στην Αγια τριαδα προς Κασταμονης.Πηρα τηλεφωνο στην Οτενετ να ρωτησω τι γινετε με VDSL στην περιοχη.Ο υπαλληλος μου ειπε οτι δεν εχει γινει τιποτα στην περιοχη:(.Μου ειπε οτι αν ηθελα θα μπορουσα να κανω αιτηση και οταν γινουν οι εργασιες να εχω προτεραιοτητα, δεχθηκα,και μετα απο λιγο ψαξιμο μου ειπε οτι για την περιοχη μου δεν εχουν ανοιξει καν οι αιτησεις.:nono:
Κριμα γιατι ειμαι γυρω στο 700 μετρα απο το ΑΚ Νεας Ιωνιας και πολυ κοντα στα γραφεια της Singular Logic και ελπιζα σε κατι καλλιτερο

Η Αγ. Τριάδα απέχει λίγο από τη Singular Logic. Οπότε ειδικά αν είσαι πάνω από την Κασταμονής (Αγ. Τριάδα και δήμος Ηρακλείου εξάλλου μόνο πάνω είναι) δεν το βλέπω πιθανό να είσαι μόνο 700m (σε ευθεία μπορεί αλλά δεν έχει σημασία αυτό γιατί έχουμε και τις γραμμές του τρένου μέχρι το α/κ εμείς). Εγώ είμαι Οδυσσέως και έχω απόσταση καλωδίου 1450m. Το αποτέλεσμα του VDSL το βλέπεις στο info μου...

Vitruvian78
13-12-12, 14:13
Δίνει ο ΟΤΕ VDSL απο το Αστικό Κέντρο της Νέας Ιωνίας; Απ' όσο ξέρω, όχι....

theopan
13-12-12, 15:30
Δίνει ο ΟΤΕ VDSL απο το Αστικό Κέντρο της Νέας Ιωνίας; Απ' όσο ξέρω, όχι....

Στο γενικό section περί VDSL είμαστε. Δεν ξέρω αν δίνει ο ΟΤΕ πάντως η Wind δίνει. Και έγραψα το αποτέλεσμα στη συγκεκριμένη περιοχή τα οποία είναι απογοητευτικά. Τα ίδια θα είναι και με τον ΟΤΕ όταν δώσει από το α/κ...

spulse
14-12-12, 12:52
http://www.adslgr.com/forum/threads/683262-Vdsl-30-%CE%9D%CE%AD%CE%B1-%CE%99%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CE%95%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1
Δίνει αλλά από το κέντρο, οπότε αν έχεις πρόβλημα απόστασης θα το έχεις και με τον ΟΤΕ.

greeker
23-12-13, 15:55
κανένα νεότερο για Ν. Ηράκλειο;
πήρα στον ΟΤΕ και μου είπαν οριακά θα μπορούσα να έχω την 30Mbps.
να το πιστέψω; δεν έχω ακόμα τηλεφωνικό αριθμό και δεν έχω αποφασίσει που θα πάω

γενικά όσοι λέγατε για adsl 5-6Mbps έχετε δει καμιά διαφορά;

pelopas1
31-12-13, 16:33
επι της κυμης εχουν βαλει κανενα καφαο?

spulse
31-12-13, 17:15
Aπό το κομμάτι φανάρια Κασταμονής εώς φανάρια με Σπύρου Λούη δεν έχω δεί τίποτα.

pelopas1
31-12-13, 17:47
Aπό το κομμάτι φανάρια Κασταμονής εώς φανάρια με Σπύρου Λούη δεν έχω δεί τίποτα.

νομιζα οτι στο σημειο του βασιλοπουλου θα ειχαν βαλει

iliask
09-01-14, 01:12
Πίσω από τον ΑΒ στη Κύμης έιχαν περάσει έαν θυμάμαι καλά οπτικές ( εδω και καιρό) αλλά νέο καφαο δεν είδα ποτέ. Αντίστοιχα και στη μεταμόρφωση έιχαν τραβήξει οπτικές στη συμβολή Παπανδρέου με Παπαδιαμάντη αλλά δεν εβαλαν καφαο σαν αυτά που βάζουν για vdsl αλλά τα απλά του Οτε .

prometheas
09-01-14, 12:30
Δεν έχει μπει καμία νέα καμπίνα σε κανένα σημείο του Ηρακλείου
Αν δώ κάτι θα σας πω μιας και περνάω σχεδόν κάθε μέρα από εκεί..

Psychedelic-13
28-02-14, 10:49
ως τώρα τζίφος

MpiSkoTaKi
26-09-14, 16:28
Καλησπέρα παιδιά,

Κανένα νέο για το VDSL στο Ν.Ηράκλειο πότε θα σκάψουν?

iliask
29-09-14, 00:03
Από απάντηση που έδωσε φίλος στο νήμα για τη Ν.ΙΩνία μέσα στο 2014 με πιθανότητα εμποιρικής ενεργοποίησης μέσα στο πρώτο τρίμηνο του 2015. Αμήν!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.