PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα ΟΤΕ ή κάτι άλλο?



Klime
29-02-04, 00:53
Καλησπέρα σας

Εχω ενα προβληματάκι με την ADSL μου λιγάκι περίεργο. Εχω μια 512/128 με την Τελλάς. Χρησιμοποιώ το Router Zyxel Prestige 652 και πίσω απο αυτό υπάρχει ενα LAN. Εδώ και 2 ευδομάδες παρατηρώ το φαινόμενο οτι ξαφνικά και χωρίς κανένα συγκεκριμενο λόγο "πέφτει" η γραμμή μου. Επίσης πολλές φορες σε online παιχνίδι(πχ diablo ii) παρατήρω οτι έχω πρόβληματα στο upload της γραμμής μου με αποτέλεσμα να αποσυνδέομαι. Αυτο γίνεται οταν το δίκτυό μου εχει πολύ κίνηση με 15 users να ειναι online εκείνη την χρονική στιγμή. Δεν γνωρίζω αν ζορίζεται η γραμμή και δεν μπορεί να αντέξει το βάρος ή αν απλά παρουσιάζεται απο κάποιο πρόβλημα στο DSLAM του ΟΤΕ , ή αν παλι υπάρχει πρόβλημα στο δίκτυο μου(κατι που δεν το πιστέυω γιατι είναι τεσταρισμένο).

Μήπως γνωρίζει κανείς τι γινεται?

A Hellene
29-02-04, 02:44
Καλησπέρα Klime.

Καλωσόρισες!
Ο εξοπλισμός σου είναι από τους πλέον απροβλημάτιστους. Εάν το θυμάσαι, συνδιάζεις μήπως το πέσιμο της σύνδεσής σου με κάποια πιθανή τηλεφωνική κλήση που είχες ή έγινε, εκείνην ακριβώς τη στιγμή; Εάν ναι, έχεις συνδέσει στην ADSL γραμμή σου διαχωριστή, ή φίλτρα;

Το πρόβλημά σου μου ακούγεται να είναι αποσυγχρονισμός του modem λόγω θορύβου στη γραμμή, κάτι που συμβαίνει εάν δεν συνδεθούν τα παραπάνω. Καλή επιτυχία.


Φιλικά,
Γιώργος.

GP
29-02-04, 03:07
Δοκιμασε firmware upgrade για αρχη...

shakm
29-02-04, 20:43
Βέβαια αν αναλογιστούμε 15 users με upload 128kbps που να παίξει on-line κανείς ? Σκεφτείτε πως για παλαιότερης γενιάς παιχνίδια, όπως cs χρειάζεται κανεις 6-7 KB - για diablo δε ξέρω βέβαια.

Σίγουρα η αποσύνδεση δεν έχει να κάνει με την κίνηση που δημιουργούν οι χρήστες. Οπως λέει και ο Γιώργος καταρχήν να έχεις φιλτρα για να μη σε ρίχνει το τηλ.

Πρίν από τις 2 βδομάδες ήταν όλα οκ δηλαδή ? Αν όχι μπορεί να φταίει η γραμμή (ζήτα από τα παιδιά στο 8011167700 να κάνουν reset και αν δε δεις σταθερότητα ούτε τότε ζήτα τους να ελέγξουν μήπως είσαι σε προβληματική πόρτα)

Τα παραπάνω σε περίπτωση που πέφτει η σύνδεση με το dslam πάντα - αν το πρόβλημα είναι μεταξύ dslam και bras δε ξέρω τι γίνεται.

NIKH
29-02-04, 21:45
Αν όχι μπορεί να φταίει η γραμμή (ζήτα από τα παιδιά στο 8011167700 να κάνουν reset και αν δε δεις σταθερότητα ούτε τότε ζήτα τους να ελέγξουν μήπως είσαι σε προβληματική πόρτα)


Τι είναι το reset ;
Και τι η προβληματική πόρτα ; Κι αλλάζεις πόρτα αν θέλεις ;

?

Klime
01-03-04, 16:47
Γεια σου Γιώργο. Και στα άλλα παιδια εδω, και ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

Λοιπόν τίποτα απο αυτα που λες δεν γίνεται και αυτό ειναι το περίεργο που αναφέρω. Ούτε αποσυγχρωνίζει το μόντεμ, ούτε καποιο τηλέφωνο προσπάθεί να καλέσει, ή ακόμη και να με πέρνουν. Σήμερα έκανα αίτηση για αναβάθμιση της γραμμής σε 1024/256 μόνο και μόνο να δώ μήπως και φταίει το upload μου στο πρόβλημα. Απο τον πΟΤΕ μου είπαν επίσης να κοιτάξω μήπως υπάρχει εσωτερικό πρόβλημα στο δίκτυό μου, πράμα που αμφιβάλω γιατι εχω δοκιμάσει να κάνω ping σε διάφορα μηχανήματα την ώρα που έχω υψηλά pings αλλα ολα είναι φυσιολογικά. Τα υπόλοιπα παιχνίδια παιζουν κανονικά χωρίς κολλήματα εκείνη την στιγμη. Τι να πω θα δοκιμάσω και με την μεγάλη γραμμή και θα δούμε. Μακάρι να ειναι αυτό!

Ευχαριστώ

Klime
01-03-04, 16:49
Α και κάτι άλλο. Αφού έχω ADSL over ISDN λογικό ειναι να έχω splitter έτσι;
Ειδάλλως με filter μπορεί να δουλέψει σωστά;

ermis333
01-03-04, 17:23
15 users ταυτόχρονα = 128/15=8.5Kbps τα modem πριν από 10χρόνια μπαίναν με 9Kbps..


Μια 512/128 κάνει το πολύ για 2 (άντε 3 χρήστες) για να περάσεις δίκτυο για 15 χρήστες χρειάζεσαι τουλάχιστον 1Μβιτ upload (όχι Download)

Ακόμα και η 1024/256 δεν θα σου λύσει το πρόβλημα...

Klime
01-03-04, 19:25
Συνγχέστε με αν κάνω λάθος αλλα 128/15 μας κάνει 8,5 και οχι 0,06 αν δεν απατώμαι. Και μέχρι τώρα στήναμε μικρα δικτυάκια 4,5 χρήστες με απλή ISDN γραμμή. Ξαφνικά δεν μας φτάνει ούτε η 1024/256;; Περίεργο.

ermis333
01-03-04, 19:47
Klime, Ναι το διόρθωσα...
:oops: :oops:


Για gaming δεν είναι αρκετή ούτε η 1024/256

Klime
01-03-04, 19:49
Και ποια λύση προτείνεις ερμή. Σκέτηκαι και 2Χ1024 να κάνω!

ermis333
01-03-04, 20:16
Klime,

Η λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι SDSL 2048/2048 ή 1024/1024 αν καλύπτεσαι από Vivodi πάρε τους ένα τηλεφωνάκι....


Αν όχι, καλό είναι να μιλήσεις με κάποιο ISP έτσι ώστε να σου κάνουν καμιά ειδική προσφορά σύμφωνα με τις ανάγκες που έχεις (άσχετη με τα κοινά πακέτα)....

Klime
01-03-04, 20:19
Βασικά ρώτησα τον πΟΤΕ αν μπορώ να χρησιμοποιήσω μια γραμμή 1024/1024 και μου απάντησαν οτι δεν γίνεται. Τι γίνεται;;;

Klime
04-03-04, 23:16
Σήμερα έβαλα την 1025/256 με 4θνετ. Θα έλεγα οτι δεν μπορώ να παρατηρήσω καποια διαφορά. Ακόμη παρουσιαζεται το πρόβλημα να πέφτει η γραμμή μου χωρίς καποιο συγκεκριμένο λόγο. Δεν μπορω να καταλάβω τι συμβένει και έχω αγανακτήσει με το θέμα. Ζητάω την βοήθεια σας απεγνωσμένα!!! :cry: Μου εχει έρθει να αλλάξω ριζικά μέχρι και το δίκτυο μου.

ΥΓ. Έμαθα οτι η Καβάλα δεν εχει πόρτες για ADSLoISDN μόνο PSTN. Δεν ξέρω τι μπορεί να σημένει αυτό αλλά όταν ήρθε ο τεχνικός του πΟΤΕ να μου περάσει την γραμμή πρέπει να είδε οτι ειχα Netmod άρα και ISDN γραμμή. Τι να πώ. Περίμένω νέα σας

assos25
18-03-04, 21:52
ρε παιδια μπασ και φταιει η battle.net τελικα γιατι το ιδιο προβλημα εχω με τοstarcraft :oops:

@ ADSLgr.com All rights reserved.