PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβαθμίσεις μια διαδικασία αιώνια...



arigbabu4
19-09-06, 16:07
Κατ'αρχάς μπήκα στο πρόγραμα της Τellas ADSL αναβάθμισης της γραμής μου χωρίς εξοπλισμό απο 384kbps σε 512kbps, Με την προυπόθεση ότι θα γινόταν 1024 kbps. H αίτηση έγινε στις 29/9 όμως ο ΟΤΕ μου είχε αναβαθμίσει την γραμμή στις 28/8. Σήμερα 19/9 δεν έχω δει άσπρη μέρα ακόμη εκτός το οτι ανέβηκε λίγο το download μου(400kbps) και αρκετά το upload μου(220kbps). Μου είπαν απο τον ΟΤΕ οτι υπάρχει περίπτωση να έγινε 768 η γραμμή μετα 512 και με τα απο καιρό να γίνει 1024! Αλλά μου είπανε ότι θα πρέπει να αναβαθμιστεί όλο το δίκτυο πρώτα και μετα να θα κοιτάξουν τις ήδη να αναβαθμισμένες γραμμές όπως στην περίπτωση μου.
Και όλα αυτά μέχρι μέσα Νοέμβρη!!!!

Τελικά σκεύτομαι να διακόψω απο την TEllas και να πάρω μια αλλή εταιριά πχ Οτενετ OnDSL 2048kbps,μάλλον θα έχω 2048 γρήγορα απο τον Νοέμβρη...

Εν το μεταξύ στην Τελλάς δεν ξερουν τίποτε και δεν κάνουν τίποτε και όλα αυτά την στιγμή που στο εξωτερίκό έχουν 8mbps10mbps

giogr4
19-09-06, 18:45
Η κατάσταση πάντως που περιγράφεις δεν οφείλεται στην Tellas...
Απλά μάλλον άργησες να κάνεις την αίτηση για αναβάθμιση στην ταχύτητα 512/128 και σε πρόλαβε κατά κάποιο τρόπο η αναβάθμιση του ΟΤΕ! Επρεπε να στείλεις την αίτηση αναβάθμισης στην Tellas 1 εβδομάδα νωρίτερα.
Τώρα για την ταχύτητα που πιάνεις μπορεί να οφείλεται και στην Tellas αν και πιστεύω πως περισσότερες πιθανότητες είναι να είναι λόγω DSLAM ή της διαδικασίας αναβαθμίσεων...

Decoder
13-10-06, 13:29
Ρε παδια εγω δεν εχω αναβαθμιστει ακομα. Ξερει κανεις κατι για τις αναβαθμισεις;

vaggos_fromhell
14-10-06, 17:20
Εγώ παιδιά σήμερα έχω αναβαθμιστεί και από τελλάς στο providing σε 768. Η γραμμή είχε γίνει εδώ και λίγες βδομάδες. Όμως η πλάκα είναι ότι ενώ έχω (και καλά) αναβαθμιστεί σε speedtest της forthnet (speedtest.forthnet.gr) βγαίνουν τα εξής αποτελέσματα



Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 168.55Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 675.02kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Πήρα λοιπόν τηλ. την τελλάς και μου είπαν ότι ο ΟΤΕ δεν έχει τελειωσει τις αναβαθμίσεις του και γι αυτο δεν έχω τις λογικές ταχύτητες upload 192 download 768. Μου είπαν ότι οι αναβαθμίσεις θα τελειώσουν στο τέλος του μήνα.

ermis333
15-10-06, 09:53
Εγώ παιδιά σήμερα έχω αναβαθμιστεί και από τελλάς στο providing σε 768. Η γραμμή είχε γίνει εδώ και λίγες βδομάδες. Όμως η πλάκα είναι ότι ενώ έχω (και καλά) αναβαθμιστεί σε speedtest της forthnet (speedtest.forthnet.gr) βγαίνουν τα εξής αποτελέσματα



Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 168.55Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 675.02kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Πήρα λοιπόν τηλ. την τελλάς και μου είπαν ότι ο ΟΤΕ δεν έχει τελειωσει τις αναβαθμίσεις του και γι αυτο δεν έχω τις λογικές ταχύτητες upload 192 download 768. Μου είπαν ότι οι αναβαθμίσεις θα τελειώσουν στο τέλος του μήνα.

Φίλε άψογα είσαι 675 πιάνεις σε 768 τι παραπάνω θές;;;; 695 είναι το θεωρητικό μέγιστο δυνατό της γραμμής σου αν συμπεριλάβεις τα overheads κτλ!!!!!!!!!!!!!!!!!!:worthy:

Skipper400
19-10-06, 18:59
Τι να πω και εγω; (λέει 768/192 στο E-care και στη συνδεση), αλλά....

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 167.24Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 161.13kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

click START to re-test
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 166.23Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 177.22kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

click START to re-test
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 166.23Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 163.69kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

click START to re-test

storcal
19-10-06, 19:15
πιστεύω ότι είμαι από τους πιο άτυχους

Uitvoeren Test Status Resultaat
Download
Download van een bestand (128KB ~ 1MB afhankelijk van uw verbinding) vanaf een server in Nederland Klaar Gegevens opgeslagen ? 27.8 KByte/sec
(=222 kbps)
Upload
Upload van gegenereerde gegevens naar een server in Nederland om de upload snelheid te bepalen Klaar Gegevens opgeslagen ? 4.3 KByte/sec
(=34 kbps)
Connection
Veelvuldig maken van een connectie naar een server in Nederland. Klaar Gegevens opgeslagen ? 57.0 Conn/min
Ping test Nederland
Uitvoeren van een aantal grote pings vanuit Nederland naar uw computer (N.B. Uw evt. firewall moet deze pings dus wel accepteren! De test is ook niet mogelijk als u via een proxy server de site gebruikt) Klaar Gegevens opgeslagen ? 308.0 ms

the_Mask
19-10-06, 20:26
Κατ'αρχάς μπήκα στο πρόγραμα της Τellas ADSL αναβάθμισης της γραμής μου χωρίς εξοπλισμό απο 384kbps σε 512kbps, Με την προυπόθεση ότι θα γινόταν 1024 kbps. H αίτηση έγινε στις 29/9 όμως ο ΟΤΕ μου είχε αναβαθμίσει την γραμμή στις 28/8. Σήμερα 19/9 δεν έχω δει άσπρη μέρα ακόμη εκτός το οτι ανέβηκε λίγο το download μου(400kbps) και αρκετά το upload μου(220kbps). Μου είπαν απο τον ΟΤΕ οτι υπάρχει περίπτωση να έγινε 768 η γραμμή μετα 512 και με τα απο καιρό να γίνει 1024! Αλλά μου είπανε ότι θα πρέπει να αναβαθμιστεί όλο το δίκτυο πρώτα και μετα να θα κοιτάξουν τις ήδη να αναβαθμισμένες γραμμές όπως στην περίπτωση μου.
Και όλα αυτά μέχρι μέσα Νοέμβρη!!!!

Τελικά σκεύτομαι να διακόψω απο την TEllas και να πάρω μια αλλή εταιριά πχ Οτενετ OnDSL 2048kbps,μάλλον θα έχω 2048 γρήγορα απο τον Νοέμβρη...

Εν το μεταξύ στην Τελλάς δεν ξερουν τίποτε και δεν κάνουν τίποτε και όλα αυτά την στιγμή που στο εξωτερίκό έχουν 8mbps10mbps








εμ ρε φίλε εκτός του ότι υπάρχει έλειψη bandwith παίρνουν και κάτι άτομα και απειλούν ότι εάν δεν γίνει διπλασιασμος ταχύτητας στο providing τους θα διακόψουν.τους γίνεται ο διπλασιασμός και το dslam έχει πιτάρει

Redbill
20-10-06, 17:40
Και ακομα περιμενω το 768......απο οτε εχω αναβαθμιστει 1 μηνα και.Τι να πω...


TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 170.39Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 321.51kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

@ ADSLgr.com All rights reserved.