PDA

Επιστροφή στο Forum : DSLAM Πεντέλης. Ζεί?



KLG
19-09-06, 16:26
Ειμαι ο μόνος ή μηπως υπάρχουν και άλλα γειτονόπουλα? Αμά είναι να πάμε για κανα καφέ και κανά σουβλάκι ρε παιδιά.

Απο σήμερα τα ξημερώματα (υποθέτω απο χτες την νύχτα μετα την βροχή) δεν μπορεί να συγχρονιστεί το modem και να μου δώσει γραμμή. Πήρα οτενετ και μου είπε το ίδιο και με παρέπεμψε στον ΟΤΕ (1242) αλλά εκεί δεν απαντάνε.

Υπάρχει κανείς άλλος με το προβλημα δω πάνω?

Οχι τιποτα άλλο, αλλά και το dialup μου είναι στα 33,6Κ και είναι πιο αργό και απο τον θάνατο...

hedgehog
19-09-06, 16:45
Περίεργα κόλπα αυτή η βροχή!
Εχτές κατα την διάρκεια της βροχής ξανασυγχρόνισε το routerάκι μου μετά απο πέντε ημέρες downtime!!! :haha

karfori
19-09-06, 16:48
Φίλε μου εδώ είναι το DSLAM Πεντέλης
Βογκήξαμε λίγο χθές το βράδυ (10 φορές κόπηκε το ρεύμα) αλλά η σύνδεση επανήλθε άμεσα
(Βασικά χρειάστηκε να κάνω restore τις ρυθμίσεις μου στο WAG354)

Τώρα να μας αναβάθμιζαν κιόλας τι καλά που θα τανε!!

Κάποιες φορές και μένα το τελευταίο διάστημα έχει διακοπεί η γραμμή και λέω νάτη η αναβάθμιση αλλά ... :sorry:

KLG
19-09-06, 17:13
Χμμμμ, λες, reboot το modem και ξανα απο την αρχή...

για να δουμε.

karfori
19-09-06, 17:28
Ναι το πρόβλημα λυθηκε με reboot
Παρ' όλα αυτά μια παλαιότερη φορά το πρόβλημα δεν λυνόταν με τίποτα (ούτε reboot ούτε restore) Όταν όμως ξαναπέρασα με το χέρι user και password στο WAG354 και έκανα save δούλεψε

Τι να πώ . Πάντως κάποιος συνδυασμός reboot, βγάλσιμο μπρίζας κλπ τελικά δουλεύει
Εκτός αν έχεις speedstream 5400 το οποίο απλά τα παίζει ... :wounded:

KLG
19-09-06, 19:37
Μπα τζίφος...

reboot -ξεreboot.

Κάλά σαράντα. Ωραίος επαναπατρισμός... :(

bond
19-09-06, 19:49
DSLAM Πεντέλης εδώ (ISDN - μάλλον Siemens1). Τα graphs μου δεν δείχνουν καμμία διακοπή της σύνδεσης. Μάλλον είναι κάποιο πιο τόπικο πρόβλημα και όχι όλο το κέντρο.
Εμένα το πρόβλημα έιναι βέβαια ότι μετά την αναβάθμιση που έγινε την προηγούμενη βδομάδα (1088/288 πήγε) σέρνεται το download. Σήμερα δείχνει κάπως καλύτερα. Είδα για πρώτη φορά 100 kb/sec (έστω σε πολλά downloads και με 3000ms ping).

euri
19-09-06, 22:27
Μπα τζίφος...

reboot -ξεreboot.

Κάλά σαράντα. Ωραίος επαναπατρισμός... :(

Κατσικοπόδαρε! :p

KLG
19-09-06, 23:38
Κατσικοπόδαρε! :p

Zει και βασιλεύει και τον κόσμο κυριεύει...

lol είχα καλομάθει που ένας συγκάτοικος φρόντιζε το δίκτυο και είχα ξεχάσει οτι μετά το reboot πρέπει να τα περάσεις όλα απο την αρχή.

Φυσικά θερμά συγχαρητήρια για το support της otenet. "Nαι, το βλέπω δεν μπορείτε να συγχρονιστείτε, παρτε τον ΟΤΕ στο 1242..."

Το reboot είναι δύσκολη συμβουλή. Το πάρε το 1242 είναι πιο εύκολο.

Τέσπα. Καιρός για wow... :D

Νικαετός
19-09-06, 23:59
:clap: :clap: Άντε και μην ξεχνάς έχουμε συνάντηση ;)

KLG
20-09-06, 16:18
Γμτ κάθε 20 λεπτά έχω αποσυγχρονισμό. Δήλωσα και βλάβη στο 121 περιμένω τον τεχνικό να πάρει τηλ. Πόσες ώρες χρειάζεται για να πάρει ο μάστορας?

hedgehog
20-09-06, 16:21
Θα σου κάνω την καρδιά περιβόλι, αλλά εμένα με πείρε την δεύτερη εργάσιμη (τέταρτη ημερολογιακή) ημέρα :(

manoulamou
20-09-06, 16:34
Ενταξει μπορει πριν την Συναντηση, να εχει προλαβει να επικοινωνησει:p
Εμεις στην κατηφορα Μαρουσι κοντα στην οδο Πεντελης
εχουμε (φτουφτουφτου) και ρευμα και adsl (μονο 512/128)
και βεβαια WOW ;) το παιχνιδι εννοω:)

KLG
20-09-06, 17:38
Το θέμα πλέων δεν είναι το παιχνίδι, έτσι και αλλιώς έχω δώσει στίγμα και έχουν αρχήσει οι catch-up συναντήσεις, σε λιγάκι θα την πέσει και το συγγενολόϊ. Τις 2 πρώτες μέρες ήταν να παίξω λιγάκι.

Σημασία έχει να λυθεί το πρόβλημα πριν φύγω, για να έχουν οι γονείς μου δίκτυο.

:/

@ ADSLgr.com All rights reserved.