PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE dsl και διακοπές στην σύνδεση, η εμπειρία μου



Σελίδες : [1] 2

dim1tris
23-02-11, 20:53
Καταρχήν να σας γνωρίσω ότι είμαι πελάτης του ΟΤΕ ως συνδρομητής των υπηρεσιών dsl εδώ και 5 περίπου χρόνια. Σχετικά με τις ταχύτητες δεν έφταναν ποτέ την ονομαστική που πλήρωνα αλλά δεν ήταν και ποτέ σε τραγικά χαμηλά επίπεδα. Ως προς την ταχύτητα ναι μεν καλό θα ήταν να είναι αρκετά πιο γρήγορες αλλά από την άλλη συνήθισα και δεν έχω, προς το παρόν, αξιώσεις για παραπάνω.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω έχει να κάνει με την σταθερότητα της γραμμής, αν είναι αυτός ο σωστός ορισμός. Εδώ και περίπου 4 μήνες χωρίς κανένα λόγω η σύνδεση κάθε μέρα πέφτει για μερικά δευτερόλεπτα από 5 έως και 20 φορές. Η διακοπές δεν έχουν καμία σχέση με τον καιρό ή κάποιο άλλο φαινόμενο. Δεν πραγματοποιούνται συγκεκριμένες ώρες. Συμβαίνουν ανελλιπώς κάθε μέρα. Να επαναλάβω για ακόμα μια φορά ότι δεν έχουν σχέση με κανένα εξωτερικό παράγοντα και συμβαίνουν σε εντελώς τυχαίες ώρες. Η ταχύτητα της γραμμής τις υπόλοιπες ώρες είναι σταθερή.

Η διακοπή είναι από τον ΟΤΕ προς το router καθώς ο υπολογιστής με το router δεν χάνει την σύνδεση. Σβήνουν μόνο τα lead link και internet στο BaudTec του ΟΤΕ. Η σύνδεση διακόπτεται για μερικά δευτερόλεπτα και επανέρχεται κανονικά όπως όταν ανοίγω το router. Δηλαδή αναβοσβήνει το lead link μέχρι να παραμείνει σταθερά αναμμένο, οπότε και ανάβει το lead internet και είμαι πάλι online.

Στο διάστημα αυτό έχω δηλώσει βλάβη στον ΟΤΕ περίπου 25+ φορές στο 121 και περίπου 10+ φορές στο 1242. Στο 1242 καλούσα μόνο όταν μου το ζητούσαν από το 121. όλοι οι υπάλληλοι ήταν πολύ ευγενικοί και οι περισσότεροι μου έδωσαν την εντύπωση ότι ήθελαν να βοηθήσουν. Έχει έρθει το συνεργείο του ΟΤΕ 2 φορές στο σπίτι μου και έλεγξε συσκευές γραμμές κλπ και τα βρήκε όλα πλήρως λειτουργικά. Κατόπιν προτροπής από υπάλληλο του 1242 άλλαξα router spliter καλώδια κλπ. Παρά τα παραπάνω και τις διαβεβαιώσεις των υπαλλήλων του ΟΤΕ ότι διωρθόνουν το πρόβλημα αυτό παραμένει όπως την πρώτη μέρα. Να συμπληρώσω ότι οι υπάλληλοι του ΟΤΕ που ήρθαν από το σπίτι μου ήταν εξαιρετικά ευγενικοί και με διαβεβαίωσαν ότι θα κάνουν ότι μπορούν για να αποκαταστήσουν την βλάβη αλλά δεν ξέρουν σε τι μπορεί να οφείλεται.

Θέλω να καταλήξω ότι σε μένα ως χρήστη έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι ή ο ΟΤΕ ως εταιρία δεν έχει την πρόθεση να διορθώσει ένα πρόβλημα που αφορά συσκευή της εταιρίας (με αναβάθμιση ή αντικατάσταση) και επηρεάζει την σύνδεση του ίντερνετ ή οι υπάλληλοι του 121, 1242 και των συνεργείων δεν έχουν ιδέα τι τους γίνετε.

Αν κάνω λάθος και το πρόβλημα οφείλετε σε συσκευή δικιά μου σας παρακαλώ να με ενημερώσετε να μην ταλαιπωρώ άδικα και τα συνεργεία. Αν έχουν κι άλλοι παρόμοιο πρόβλημα τουλάχιστον να είμαι βέβαιος ότι οφείλεται στον ΟΤΕ να μην βασανίζω τις συσκευές άδικα με βάλε βγάλε καινούργια καλώδια κλπ.

Ευχαριστώ όσους διάβασαν και συγνώμη για το μέγεθος του κειμένου. :)

ubuntubu
23-02-11, 21:12
Δές εδώ για κάποια αναβάθμιση που ίσως χρειάζεται το firmware του ρούτερ.

http://www.conn-x.gr/default.aspx?MenuID=110

emeliss
23-02-11, 22:20
Αν έχεις κλείσει χρόνο τότε το baudtec είναι δική σου ευθύνη αφού έχει λήξει η εγγύηση του. Είναι πολύ πιθανό να φταίει το ρούτερ οπότε αν δεν φτιάξει με άλλο firmware θα πρέπει να δοκιμάσεις με άλλο ρούτερ.

geopapath23
24-02-11, 10:15
Θα ήταν χρήσιμο ίσως να μας δώσεις και τα στατιστικά της γραμμής σου. Τι snr έχεις? μήπως αν σoυ ανεβάσουν το snr δεν έχεις αποσυνδέσεις?
Αυτό δεν στο πρότειναν οι τεχνικοί του ΟΤΕ?????

dim1tris
24-02-11, 14:57
Καταρχήν όπως αναφέρω και στο αρχικό post μου άλλαξα και router δοκιμάζοντας to NetFasteR IAD της intracom αλλά το πρόβλημα παρέμεινε οπότε επέστρεψα στο baudTec. Ο έλεγχος των συσκευών από τεχνικούς του ΟΤΕ καθώς και το γεγονός ότι με το άλλο router το πρόβλημα παρέμεινε ως είχε μου δίνει την εντύπωση ότι δεν είναι από εκεί η βλάβη. Αν το router προκαλούσε τις αποσυνδέσεις θα έβλεπα τουλάχιστον μια κάποια διαφορά τις ημέρες που λειτουργούσα με το NetFasteR.

snr δεν γνωρίζω τι είναι. Στατιστικά γραμμής ξέρω μόνο πως να βλέπω ταχύτητα από sites του ΟΤΕ και speedtest. Οι τεχνικοί με βεβαιώσαν επανειλημμένα ότι γραμμή μου είναι άψογη. Από το 121 έχουν κάνει ορισμένες φορές reset της γραμμής και από το 1242 πιθανολογούν ιό στον υπολογιστή ή βλάβη σε συσκευή όπως τηλέφωνο καλώδια ή spliter κλπ. Έχω αντικαταστήσει τα πάντα και έχω δοκιμάσει και χωρίς τηλεφωνική συσκευή. Τίποτα δεν άλλαξε την συμπεριφορά της γραμμής.

Να επαναλάβω ότι όσα μπορεί να κάνει ένας απλός χρήστης τα έχω κάνει. Έλεγξα για ιούς επανειλημμένα, άλλαξα καλώδια κλπ επανειλημμένα, άλλαξα router, δοκίμασα χωρίς τηλέφωνο συνδεδεμένο. Σε κάθε αλλαγή παρακολουθούσα την γραμμή για μερικές μέρες και καμία αλλαγή δεν παρουσιαζόταν. Η σύνδεση ως προς τις ταχύτητες είναι καλή για τον μέσο όρο του ΟΤΕ στην περιοχή και γενικά δεν παρουσιάζει σκαμπανεβάσματα. Αν δεν με απασχολούσαν τα online games το πιθανότερο είναι να μην έδινα τόσο σημασία αφού μερικές διακοπές δευτερολέπτων καθημερινά δεν ενοχλεί το browsing ή ακόμα και το download.

Επειδή έψαξα και για άλλα θέματα, μήπως κάποιος είχε ανάλογο πρόβλημα, είδα κάπου μνεία για τις εσωτερικές καλωδιώσεις. Αυτές είναι σε άψογη κατάσταση και πλήρως λειτουργικές, ελεγμένες από τεχνικούς ΟΤΕ. Ίσως είναι σημαντικό να αναφέρω ότι στην περιοχή από πληροφορίες άλλων κατοίκων αλλά και υπαλλήλων ΟΤΕ έχουν εξαντληθεί όλες οι γραμμές dsl.

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

redbull790
24-02-11, 15:45
Συμφωνω μαζι σου οτι δεν ειναι διατεθειμενοι να αλλαζουν συσκευες μιας κ εγω αντιμετωπιζα παρομοιο προβλημα κ για να "καταλαβουν" οτι οντως τελικα εφταιγε το ρουτερ περασαν 2 μηνες,δυστυχως..κ εγω πληρωνα κανονικα λαμβανοντας τετοιες υπηρεσιες..το προβλημα ευτυχως λυθηκε!!το baudtec ειχα κ εγω!απ τη στιγμη που οπως λες το κανει κ στα 2 ρουτερ τοτε λογικα φταει η γραμμη..αν πας στο μενου του ρουτερ γραφοντας 192.168.1.1 σε καρτελα browser κ αφου γραψεις τα στοιχεια που γραφει το ρουτερ στο αυτοκολλητο απο κατω.. θα βρεις τα στατιστικα σου (snr,data rate κτλ)

koystado
24-02-11, 21:21
γενικά πιστευώ εχει προβλημα ο ΟΤΕ και οχι εσυ

maik
25-02-11, 00:22
Η περιοδικη βλαβη και μαλιστα στιγμιαια ειναι πονοκεφαλος.
Αναγκαστικα πας υποθετικα και αλαζεις οτι μπορει να αλαξει. Αν μαλιστα η συχνοτητα των διακοπων ειναι σπανια τοτε τα πραγματα δυσκολευουν ακομα περισσοτερο.

geopapath23
25-02-11, 00:28
Το θέμα είναι τι κάνεις όταν ο ίδιος σου ο πάροχος, σου λέει πως δεν ξέρει τι μπορεί να φταίει..

sdikr
25-02-11, 00:36
υπάρχει περίπτωση εκείνη την στιγμή να παίρνει μπροστά κάποιο μοτερ; κάποιος ανελκυστήρας; κάποιος συναγερμός που στέλνει σήμα;

Πάντως αν είναι στο modem το πρόβλημα αφού έχει περάσει η εγγύηση δεν μπορείς να κάνεις και πολλά

geopapath23
25-02-11, 00:41
Καταρχήν όπως αναφέρω και στο αρχικό post μου άλλαξα και router δοκιμάζοντας to NetFasteR IAD της intracom αλλά το πρόβλημα παρέμεινε οπότε επέστρεψα στο baudTec..

Λογικά δεν ευθύνεται το router.
Αυτό με το μοτέρ ή τον συναγιαρμό έχει βάση.

dim1tris
25-02-11, 15:25
Δέχομαι ότι μπορεί να ευθύνεται εξωτερικός παράγοντας που δεν τον ελέγχει ο ΟΤΕ ή εγώ όπως μοτέρ ανελκυστήρα συναγερμοί κλπ. Στην περίπτωση αυτή όμως θα υπήρχαν μέρες/ώρες με έξαρση και μέρες/ώρες με ύφεση του φαινομένου. Αντίθετα οι διακοπές είναι εντελώς τυχαίες.

Δεν αντιμετωπίζω το πρόβλημα με οργή προς τον ΟΤΕ, θέλω κι εγώ να μάθω τι μπορεί να μην λειτουργεί όπως πρέπει και αντιλαμβάνομαι ότι στους υπολογιστές ακόμα και το πιο απλό μπορεί να επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό την λειτουργία hardware και software.

Αν γνωρίζει κάποιος μπορεί να μου δώσει link για εύκολο στην χρήση πρόγραμμα με σκοπό την παρακολούθηση της γραμμής? Να δημιουργεί για παράδειγμα ένα αρχείο κειμένου με στατιστικά γραμμής ip κλπ για όλο το διάστημα που έχω σε λειτουργία το router. Πιστεύετε ότι είναι δυνατόν τα win7 ή κάποιο άλλο πρόγραμμα να μπορεί να προκαλέσει διακοπή της σύνδεσης?

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

stefa_1
25-02-11, 23:40
Και γω αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα
1)Λαρισα,στην 24αρα connx (philips wireless) = πεφτει 3-4 φορες τη μερα
2)Κατερινη,στην 2αρα = πεφτει καθε 5 λεπτα με το baudtec wireless (αποσυγχρονιζει)
3)Κατερινη,στην 2αρα ασυρματου δικτυου(linksys wag54g) = πεφτει καθε μιση ωρα (αποσυγχρονιζει)
To κεντρο την Κατερινη ειναι 400μ απο το σπιτι μου ( φαινεται κιολας απο το παραθυρο) και το downstream attenuation φτανει μεχρι και τα 38db ενω το upload 7.5.Μυστηρια πραγματα!
Η συνδεση επανερχεται μονη της αλλα τις πιο πολλες φορες δεν προκειται να συγχρονισει αμα δεν κανω restart.Δεν ξερω τι να κανω,ουτε να παιξω online μπορω,ουτε upload μπορω ουτε τιποτα.Ο οτε ζηταει το τηλεφωνο μου το σταθερο λες και θα λυθει το προβλημα!
Ειχα ενα καλο router level one αλλα χαλασε,οποτε δεν ξερω αμα τα συγκεκριμενα router ειναι προβληματικα...

xmperop1
26-02-11, 09:16
Και γω αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα
1)Λαρισα,στην 24αρα connx (philips wireless) = πεφτει 3-4 φορες τη μερα
2)Κατερινη,στην 2αρα = πεφτει καθε 5 λεπτα με το baudtec wireless (αποσυγχρονιζει)
3)Κατερινη,στην 2αρα ασυρματου δικτυου(linksys wag54g) = πεφτει καθε μιση ωρα (αποσυγχρονιζει)
To κεντρο την Κατερινη ειναι 400μ απο το σπιτι μου ( φαινεται κιολας απο το παραθυρο) και το downstream attenuation φτανει μεχρι και τα 38db ενω το upload 7.5.Μυστηρια πραγματα!
Η συνδεση επανερχεται μονη της αλλα τις πιο πολλες φορες δεν προκειται να συγχρονισει αμα δεν κανω restart.Δεν ξερω τι να κανω,ουτε να παιξω online μπορω,ουτε upload μπορω ουτε τιποτα.Ο οτε ζηταει το τηλεφωνο μου το σταθερο λες και θα λυθει το προβλημα!
Ειχα ενα καλο router level one αλλα χαλασε,οποτε δεν ξερω αμα τα συγκεκριμενα router ειναι προβληματικα...

Αγιασμό έκανες?:bless::p:p:p

inspclouseau
27-02-11, 15:28
καλημερα
εχω και εγω το ιδιο προβλημα με τις αποσυνδεσεις. με router το THOMSON TG585 v7 με γραμμη conn-x εως και 24MΒ και με Conn-x TV. το conn-x tv το εβαλα περσι. μεχρι και μερικους μηνες (3-4) δεν ειχα κανενα προβλημα. αλλα τωρα τρωω συνεχεις αποσυνδεσεις, περιπου 5-6 την ημέρα. ισως και παραπανω. καλεσα τον OTE και ηρθε συνεργειο. κοιταξαν τα στατιστικα της γραμμης στην κολωνα απ εξω. μετα κοιταξαν τα παντα εντος σπιτιου και δεν εβγαλαν ακρη οσο αφορα τις αποσυνδεσεις. εντοπισαν ομως οτι η γραμμη μου ειναι αργη στο download και πηγαν στο κεντρο και κατι αλλαξαν και τωρα παει καλυτερα.

ομως οσο αφορα τις αποσυνδεσεις, εφοσον τους ανεφερα οτι συνεχιζονται, μου ειπαν οτι αυτοι εκαναν οτι μπορουσαν και οτι λογικα φταιει το ρουτερ για το οποιο ομως δεν μπορουν να κανουν κατι γιατι ειναι πλεον εκτος εγγυησης. αναβαθμιση στο firmware του router εκανα αλλα καμια διαφορα... οταν γινονται οι αποσυνδεσεις το router κλεινει τελειως και ξανα ανοιγει μονο του. σβηνει δηλαδη και το λαμπακι του power και αρα στα error logs δεν καταγραφονται τα loss of signal ή loss of power.

τα στατιστικα που δινει τωρα η γραμμη ειναι:

Link Information

Uptime: 0 days, 1:36:09

DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 863 / 14.616

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 12,0 / 25,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 19,0 / 14,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 1 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 6.933

CRC Errors (Up/Down): 0 / 38

HEC Errors (Up/Down): 769.995 / 38

καμμια γνωμη? αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι στην τελικη θα τους παρω και θα τους πω οτι τα κοβω ολα και παω forthnet διοτι εχω συνεχεις αποσυνδεσεις.

koystado
27-02-11, 15:47
αυτο που παρατηρώ εγώ ειναι οτι πολλοί χρήστες του οτε τον τελευταιο καιρο εχουν πολλες αποσυνδεσεις (και εγω ειμαι ένας απο αυτους) και βλεπω οτι αυξανομαστε συνεχεια αλλα ο οτε δεν κανει τιποτα για να φτιαξει το προβλημα

theotses
27-02-11, 16:28
Αφου σβηνει το power, παει να πει οτι εχει προβλημα το ρουτερ...

gchris
27-02-11, 16:54
Συμβαίνει κάτι με server του εξωτερικού αυτή την στιγμή? Βλέπω ότι χάνω πολλά πακέτα εδώ και 1-2 ώρες.

Πάντως και εγώ έχω από μια αποσύνδεση σχεδόν κάθε 2-3 μέρες. Με την ΟΝ telecoms έπιανα μήνα και βάλε uptimes χωρίς κανένα πρόβλημα...

inspclouseau
02-03-11, 09:44
Αφου σβηνει το power, παει να πει οτι εχει προβλημα το ρουτερ...

ετσι ομως απο το πουθενα να προκυψει προβλημα? μεχρι τωρα δουλευε κανονικα παντως.

και στην τελικη το ρουτερ αυτο μου το δωσανε για να ειναι συμβατο με το conn-x tv το οποιο πληρωνω σαν υπηρεσια. τι θα πει εληξε η εγγυηση και δεν μπορουμε να κανουμε κατι? δεν θα επρεπε να το δωσω πισω και να μου δωσουν ενα αλλο ωστε οι υπηρεσιες που παρεχουν (και πληρωνω) να λειτουργουν?

Seitman
02-03-11, 09:49
Μα από το πουθενά προκύπτουν τα προβλήματα φίλε μου. Πάντα μα πάντα πριν χαλάσει κάτι, δούλευε κανονικά ;)

Ο εξοπλισμός που σου δίνει ο ΟΤΕ δεν είναι με χρησιδανεισμό. Όταν λήξει η σύμβαση είναι δικός σου. Αφού έληξε η εγγύηση θα πρέπει ή να το επισκευάσεις ή να το αντικαταστήσεις με δικά σου έξοδα. Αν ήταν με χρησιδάνειο, όπως γίνεται πχ στις HOL & ON, θα ήταν δική τους ευθύνη η επισκευή/αντικατάσταση, αλλά όταν αποχωρείς τους επιστρέφεις τον εξοπλισμό.

inspclouseau
03-03-11, 08:45
υπαρχει πιθανοτητα αν παω σε καποιο παλιο firmware να φτιαξει?

kostarcng
07-03-11, 22:35
Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος και νιώθω την ανάγκη να προσθέσω και εγώ κάτι στο θέμα. Σήμερα άνοιξα το BaudTec, αφού διάβασα στο παρόν οτι έτσι και αλλιώς είμαι εκτος εγγύησης. Αυτό που είδα είναι οτι χρειάζεται καλύτερη ψύξη το συγκεκριμένο Router. Γιατί, βρήκα ταλαιπωρημένη και καψαλιασμένη την πλακέτα. Τοποθέτησα το Router πάνω απο ενα παλιό ανεμιστηράκι του Η/Υ μου και έχω δει σημαντική βελτίωση, μέχρι τώρα δεν έχω διακοπές. Παραθέτω φωτό της κατασκευής.

http://i1124.photobucket.com/albums/l561/kostarcng/100_6437.jpg

Η κατασκευή είναι πολύ πρόχειρη γιατί πρόκειται περί δοκιμής. Και την κρέμασα απο μπετονιά γιατί είναι τόσο κατεστραμένο αυτό το ανεμιστηράκι που μεταδίδει απιστευτους κραδασμούς στο γραφείο.

:hmm:Θα το ονόμαζα ''πλευστό Router αυτοφερόμενου πλαισίου'' :)

Ευχαριστώ και ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο ποσοστό της βοήθειας που έχω βρεί απο το Φόρουμ σας σαν αναγνώστης κατά καιρούς. :)

stefa_1
08-03-11, 16:36
Ωραια πατεντα.Βασικα το δικο μου προβλημα με τις αποσυνδεσεις ξεκινησε μια μερα οταν περνουσε μια δυνατη καταιγιδα,επεσε η ταση και στη συνεχεια επεσε το ρευμα.Πριν το συγκεκριμενο περιστατικο,μπορουσε να σταυρωσει 24 ωρες χωρις να αποσυνδεθει.Τωρα με δυσκολια να σταυρωσει μιση ωρα...:evil:

kostarcng
09-03-11, 15:27
Ευχαριστώ, Stefa_1. Εφόσον είδα βελτίωση, αγόρασα ενα αθόρυβο 12 άρη ανεμιστήρα κουτιού και το συνέδεσα με το τροφοδοτικό του υπολογιστή με κουμπί (αργότερα θα το αυτονομήσω). Βέβαια για μέγιστη ψύξη το έκανα άνευ πλαστικών οροφής και πάτου. Τώρα ακουμπάω την πλακέτα και είναι παγωμένη (εδω 12V οκ αλλά προσοχή σε τροφοδοτικά 220V ΤΖΙΖ). Παραθέτω νέα φωτό. Στο επανειδίν.

http://i1124.photobucket.com/albums/l561/kostarcng/BaudTecVentilated.jpg

weather1967
09-03-11, 22:16
αυτο που παρατηρώ εγώ ειναι οτι πολλοί χρήστες του οτε τον τελευταιο καιρο εχουν πολλες αποσυνδεσεις (και εγω ειμαι ένας απο αυτους) και βλεπω οτι αυξανομαστε συνεχεια αλλα ο οτε δεν κανει τιποτα για να φτιαξει το προβλημα

Και εγω εχω 3-5 αποσυνδεσεις καθε μερα,αλλα δεν δινω βαση επειδη δεν παιζω παιχνιδια και τα σχετικα που δημιουργουν προβληματα.
Απλα θα αναφερω την αποψη μου σχετικα με τις αποσυνδεσεις,που πιθανον και να μην ειναι και η σωστη βεβαια,εφοσον βεβαια εχουμε ψαχτει εμεις απο την μερια μας ,αν ειμαστε σε ολα οκ εξοπλισμος κ.τ.λ
Νομιζω οτι οσο γεμιζουν τα DSLAM απο συνδρομητες ,τοσο τα προβληματα με τις αποσυνδεσεις γινονται συχνοτερα.

Προχτες Καθαρά Δευτέρα λογο του οτι ο μικρος μου γιος ειχε ιωση ,αναγκαστηκαμε και μειναμε με την γυναικα μου σπιτι,εγω σερφαριζα στο νετ και ειδα οτι οταν ανοιξα το pc ταχυτητα στο ρουτερ down load 11 mbps που ποτε δεν ειχε ξαναγινει αυτο ,παντα παιζει απο 9.7 mbps το πρωι και το βραδυ πεφτει στα 8.5 mbps,και μεσα σε 7 ωρες περιπου δεν ειχα καμμια αποσυνδεση ,ενω σε οποιαδηποτε καθημερινη μερα θα ειχα τουλαχιστον 1 η 2 αποσυνδεσεις σε αυτο το χρονικο διαστημα.
Χτες και σημερα που ηταν εργασιμες μερες και σαφως οι χρηστες ηταν περισσοτεροι παλι τα ιδια .

Επειδη μου αρεσουν οι πατεντες να δωσω και τα ευσημα μου στον kostarcn.Πολυ μου αρεσαν οι βασεις απο η τουμπόραμα,και ειδικα ο διακοπτης πανω στο τουμποραμα :).Και να σου δωσω μια ιδεα,επειδη το ανοιξες απο πανω και θα μαζευει πολυ σκονη μεσα,να εβαζες το ρουτερ αναποδα και ετσι να επεφτε μεσα ο αερας και να του εκανε και αυτοκαθαρισμο σκονης :).

kostarcng
10-03-11, 12:54
Ευχαριστώ, wheather. Ναι αυτό με την σκόνη είναι πολύ καλή ιδέα. Έχω δεί σημαντική βελτίωση με την ψύξη (ηλεκτρονικά και ζέστη είναι εχθροί). Θα ήθελα να πάρω ενα καινούργιο Router αλλά όπως είπες και όπως γνωρίζω απο γνωστούς μου, οι αποσυνδέσεις είναι ενα γενικότερο κακό τον τελευταίο καιρό. Και το παρατήρησα παίζοντας online, όπου και σταμάτησα εξαιτίας των αποσυνδέσεων γιατί κάθε μια ώρα εβγαινα εκτος videogame. Δυστιχώς η ύφαιση χτύπησε και της τηλεπικοινωνίες, τουλάχιστον έτσι νομίζω.

weather1967
10-03-11, 16:34
Δυστιχώς η ύφαιση χτύπησε και της τηλεπικοινωνίες, τουλάχιστον έτσι νομίζω.

Και εκει που περιμενανε και τα vdsl ,με τις οπτικες ινες ,με ενα mini DSLAM μεσα σε καθε ΚΑΦΑΟ,μας βλεπω λογο κρισης και υφεσης η να παραμεινουμε στα 24 MB στην καλύτερη, η να παμε παλι πισω στα 2 ΜΒ,η στην χειροτερη να βλεπουμε το pc μας και να αναπολουμε τις στιγμες σερφαρισματος :whistle:

ismene
11-03-11, 16:32
Γιατι μενουμε στον ΟΤΕ ειπαμε; Εχω τα ιδια προβληματα, με παρα πολλες αποσυνδεσεις τους τελευταιους μηνες.

Ο router που μου εδωσε αρχικα ο ΟΤΕ δεν δουλεψε ποτε, αλλα επειδη ειχα αλλον δικο μου, εβαλα τον δικο μου. 3 χρονια μετα, και αφου αναβαθμισα τη γραμμη με απο 1 σε 24mbps (πραγματκη ταχυτητα στην περιοχη μου ειναι 9 mpbs), αρχισαν οι αποσυνδεσεις.

Σημερα το δηλωσα σαν βλαβη, και ζητησα αλλαγη του router toy OTE, και μου ειπαν το γνωστο: οτι ειναι εκτος εγγυησης και λοιπα. Το δηλωσα ως βλαβη για τις αποσυνδεσεις.

(την προηγουμενη φορα που ηρθε ο ΟΤΕ στο σπιτι για να ελεγξει τη γραμμη, μου ειπαν να αλλαξω το router, to καλωδιο, το τηλεφωνο, κλπ. Το μονο που δεν μου ειπαν να αλλαξω ειναι το καφαο (γιατι ειναι δικο τους), και το σπιτι ολοκληρο. Μου ειπε ομως οτι η θεση της αποληξης του καλωδιου απο το κουτι ειναι πολυ μακρια.

Μολις παω σπιτι αποψε θα κοταξω ποτε μπορω να αλλαγω απο ΟΤΕ, και δεν θα με ξαναδουν ζωγραφιστη. Περα απο την ευγενεια, δεν θα μοθ λειψει τιποτα αλλο απο τον ΟΤΕ.

maik
11-03-11, 16:48
Γιατι μενουμε στον ΟΤΕ ειπαμε; Εχω τα ιδια προβληματα, με παρα πολλες αποσυνδεσεις τους τελευταιους μηνες.

Ο router που μου εδωσε αρχικα ο ΟΤΕ δεν δουλεψε ποτε, αλλα επειδη ειχα αλλον δικο μου, εβαλα τον δικο μου. 3 χρονια μετα, και αφου αναβαθμισα τη γραμμη με απο 1 σε 24mbps (πραγματκη ταχυτητα στην περιοχη μου ειναι 9 mpbs), αρχισαν οι αποσυνδεσεις.

Σημερα το δηλωσα σαν βλαβη, και ζητησα αλλαγη του router toy OTE, και μου ειπαν το γνωστο: οτι ειναι εκτος εγγυησης και λοιπα. Το δηλωσα ως βλαβη για τις αποσυνδεσεις.

(την προηγουμενη φορα που ηρθε ο ΟΤΕ στο σπιτι για να ελεγξει τη γραμμη, μου ειπαν να αλλαξω το router, to καλωδιο, το τηλεφωνο, κλπ. Το μονο που δεν μου ειπαν να αλλαξω ειναι το καφαο (γιατι ειναι δικο τους), και το σπιτι ολοκληρο. Μου ειπε ομως οτι η θεση της αποληξης του καλωδιου απο το κουτι ειναι πολυ μακρια.

Μολις παω σπιτι αποψε θα κοταξω ποτε μπορω να αλλαγω απο ΟΤΕ, και δεν θα με ξαναδουν ζωγραφιστη. Περα απο την ευγενεια, δεν θα μοθ λειψει τιποτα αλλο απο τον ΟΤΕ.

Πολυ σωστα δεν το αλαξανε αφου εινα εκτος εγγυησης. ΔΕν εχει σημασια αν το εχεις χρησημοποιησει ή οχι.

ΔΕν ξερω πως ακριβως σου τα ειπαν αλλα καταλαβαινω οτι εχεις πολυ μεγαλο μηκος ατομικης γραμμης εξωτερικης, Πιθανοτατα μενεις σε μονοκατοικια καπως απομακρυσμενη.
Ισως να μην μπορεις να πιασεις τη ταχυτητα που θελεις. Δωσε μας και τα στοιχεια του ρουτερ να δουμε.

Seitman
11-03-11, 16:52
Όπως λέει ο maik σχετικά με το router, έπρεπε να ζητήσεις αντικατάστασή του πριν 3 χρόνια, αφού δε δούλευε.

dim1tris
19-03-11, 15:26
50+ δηλώσεις βλάβης για τον παραπάνω λόγω στο 121 και η ίδια απάντηση, ''ένα τηλέφωνο επικοινωνίας παρακαλώ''. Πλέον είμαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν έχουν ιδέα από που ξεκινά το πρόβλημα πόσο μάλλον ελπίδες για επισκευή. :(

Σε κάθε περίπτωση αν δεν με πάρουν για ευχές στην γιορτή μου θα παρεξηγηθώ τόσες φορές που έδωσα τηλέφωνο. :mad:

maik
19-03-11, 20:44
50+ δηλώσεις βλάβης για τον παραπάνω λόγω στο 121 και η ίδια απάντηση, ''ένα τηλέφωνο επικοινωνίας παρακαλώ''. Πλέον είμαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν έχουν ιδέα από που ξεκινά το πρόβλημα πόσο μάλλον ελπίδες για επισκευή. :(

Σε κάθε περίπτωση αν δεν με πάρουν για ευχές στην γιορτή μου θα παρεξηγηθώ τόσες φορές που έδωσα τηλέφωνο. :mad:

Τα παιδια στο 121 κανουν απλη καταγραφη αναγγελιας βλαβης. Ισως και να βοηθουν στα πολυ απλα. Μετα το θεμα παει στους τεχνικους.
Δεν πρεπει να δωσεις τηλεφωνο κατα την αποψη σου; Πως θα κλεισεις ραντεβου με τους τεχνικους; πως θα συνενοηθεις μαζι τους για το τι βλαβη υπαρχει;

divo
20-03-11, 19:51
να σας δώσω μερικές σύντομες συμβουλές μετά από αυτά που έχω δει εδώ και κάτι...............xronia
Αν έχετε modem που δεν δουλεύει και έχει λήξει το ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ σας ή έχετε σύνδεση ιντερνετ "αορίστου χρόνου", κάνετε διακοπή της adsl για μια εβδομάδα. Μετά κάνετε ΑΙΤΗΣΗ για κάποιο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ με ιντερνετ και σας έρχεται και ΝΕΟ modem, και όλα καλά....
Τώρα όσο για τις αποσυνδέσεις, όντως υπάρχει ένα θεματακι με τις 24αρες στον ΟΤΕ, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι αυτό. Θα έλεγα να πάρετε το 1242 και τους λες να "κόψουν" λίγο την ταχύτητα. Αν δλδ συντονίζεις ΤΩΡΑ γύρω στα 14 mbps ασ το πάνε στα 12, μήπως και λυθεί το πρόβλημα. Σε κάποιο γνωστό μου πάντως που το κάναμε ΕΠΙΑΣΕ. Αυτός βεβαία έπιανε με HOL 8mbps, συντόνισε στον ΟΤΕ στα 12 και χρειάστηκε να τον πάμε στα 10 για να μην έχει διακοπές...... Πάντως τώρα και διακοπές δεν έχει, και ταχύτητα ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ έχει από την HOL.......;););););)

dim1tris
23-03-11, 17:27
Από την Δευτέρα φτάνω πλέον τις 10 διακοπές την ώρα και η ταχύτητα έχει πέσει κάτω από 9. το online gaming είναι πλέον αδύνατο.:(

maik έχω δώσει τα τηλέφωνα μου δεκάδες φορές και σε περίπου ένα - δυο μήνες θα φτάσω τις εκατοντάδες. Δεν έχει πλέον νόημα αφού το πρόβλημα είναι ή τουλάχιστον θα έπρεπε να είναι γνωστό στους τεχνικούς και το 121. οι τεχνικοί ήρθαν στο σπίτι δυο φορές και τα βρήκαν όλα καλά και έχουμε μιλήσει και στο τηλέφωνο επανειλημμένα. Δεν έχουν τις γνώσεις και την ικανότητα να λύσουν το πρόβλημα.


Αυτό που με εκνευρίζει απίστευτα στο 121 είναι ότι λειτουργούν λες και κατέβηκαν από το φεγγάρι εχτές. Έχω δηλώσει βλάβη κοντά στις 60 φορές και δηλώνω ξανα για το ίδιο θέμα. Ε κάτι δεν πάει καλα, για ποιο λόγο επιμένουν να με ρωτάνε για τηλέφωνα και να ''συγχρονίζουν'' την γραμμή κλπ ξανά και ξανά είναι πέρα από την δική μου λογική.:down:

maik
24-03-11, 19:28
Από την Δευτέρα φτάνω πλέον τις 10 διακοπές την ώρα και η ταχύτητα έχει πέσει κάτω από 9. το online gaming είναι πλέον αδύνατο.:(

maik έχω δώσει τα τηλέφωνα μου δεκάδες φορές και σε περίπου ένα - δυο μήνες θα φτάσω τις εκατοντάδες. Δεν έχει πλέον νόημα αφού το πρόβλημα είναι ή τουλάχιστον θα έπρεπε να είναι γνωστό στους τεχνικούς και το 121. οι τεχνικοί ήρθαν στο σπίτι δυο φορές και τα βρήκαν όλα καλά και έχουμε μιλήσει και στο τηλέφωνο επανειλημμένα. Δεν έχουν τις γνώσεις και την ικανότητα να λύσουν το πρόβλημα.


Αυτό που με εκνευρίζει απίστευτα στο 121 είναι ότι λειτουργούν λες και κατέβηκαν από το φεγγάρι εχτές. Έχω δηλώσει βλάβη κοντά στις 60 φορές και δηλώνω ξανα για το ίδιο θέμα. Ε κάτι δεν πάει καλα, για ποιο λόγο επιμένουν να με ρωτάνε για τηλέφωνα και να ''συγχρονίζουν'' την γραμμή κλπ ξανά και ξανά είναι πέρα από την δική μου λογική.:down:
Εχεις μιλησει με δεκαδες διαφορετκους υπαλληλους οι οποιοι με την σειρα τους εχουν μιλησει στην βαρδια τους με εκατονταδες αλλους που παιρνουν να δηλωσουν βλαβη.
Κανεις , στο 121, δεν σε θυμαται απο χθες. Οποτε κανουν και ρωτανε τα τυπικα που πρεπει.

koystado
25-03-11, 16:05
να σας δώσω μερικές σύντομες συμβουλές μετά από αυτά που έχω δει εδώ και κάτι...............xronia
Αν έχετε modem που δεν δουλεύει και έχει λήξει το ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ σας ή έχετε σύνδεση ιντερνετ "αορίστου χρόνου", κάνετε διακοπή της adsl για μια εβδομάδα. Μετά κάνετε ΑΙΤΗΣΗ για κάποιο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ με ιντερνετ και σας έρχεται και ΝΕΟ modem, και όλα καλά....
Τώρα όσο για τις αποσυνδέσεις, όντως υπάρχει ένα θεματακι με τις 24αρες στον ΟΤΕ, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι αυτό. Θα έλεγα να πάρετε το 1242 και τους λες να "κόψουν" λίγο την ταχύτητα. Αν δλδ συντονίζεις ΤΩΡΑ γύρω στα 14 mbps ασ το πάνε στα 12, μήπως και λυθεί το πρόβλημα. Σε κάποιο γνωστό μου πάντως που το κάναμε ΕΠΙΑΣΕ. Αυτός βεβαία έπιανε με HOL 8mbps, συντόνισε στον ΟΤΕ στα 12 και χρειάστηκε να τον πάμε στα 10 για να μην έχει διακοπές...... Πάντως τώρα και διακοπές δεν έχει, και ταχύτητα ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ έχει από την HOL.......;););););)

το να σε βαζουν σε 12αρι προφιλ και να σου χαμηλώνουν την ταχυτητα δεν ειναι λύση

_FLIP_
25-03-11, 19:34
την περασμενη τεταρτη αναβαθμησα την ταχυτητα μου απο 2 σε 24.
πηρα το Huawei echolife hg520c router.
το συνδεσα κανονικα ολα κομπλε!
αλλα τρωω αρκετες αποσυνδεσεις εδω και 3 μερες.
σε συγκριση με πριν που ειχα 2mbps και το speedtouch 530 modem. δεν επεφτα ποτε.

johnsruro
25-03-11, 22:04
Για δώσε τα στατιστικά που κλειδώνεις τώρα.

_FLIP_
27-03-11, 21:18
αυτη τη στιγμη:

ADSL State Show
Time Data Path Fast
Operation Mode G.dmt.bisplus Max.
Bandwidth Down/Up(kbps) 10604 / 857
Bandwidth Down/Up(kbps) 9669 / 861
SNR Margin Down/Up(dB) 7.6 / 9.7
Attenuation Down/Up(dB) 21.8 / 13.5
Power Down/Up(dBm) 19.5 / 11.3
CRC Down/Up 58450 / 7
FEC Down/Up 52446 / 0
HEC Down/Up 340 / 0
System Up Time 76:46:13
DSL Up Time 1:56:48

PPP Up Time 1:58:49





συνεχιζουν κανονικα οι αποσυνδεσεις καθε τοσο...
ας τα δει καποιος που ξερει για να καταλαβω τι γινεται!
thx.

weather1967
27-03-11, 21:21
SNR Margin Down/Up(dB) 7.7 θορυβο βλεπω φιλε μου και εχεις και errors

_FLIP_
27-03-11, 21:23
δηλαδη; τι πρεπει να κανω για το αποφυγω.
δοκιμασα και το router χωρις τηλ. μονο πρεπει να αντεξε!
με τηλ. κ με filter αποσυνδεσεις!

ασε που το huawei πρεπει να ειναι χαρτινο..

weather1967
27-03-11, 21:35
δηλαδη; τι πρεπει να κανω για το αποφυγω.
δοκιμασα και το router χωρις τηλ. μονο πρεπει να αντεξε!
με τηλ. κ με filter αποσυνδεσεις!

ασε που το huawei πρεπει να ειναι χαρτινο..

Δοκίμασε μέ άλλο φίλτρο τότε.

_FLIP_
27-03-11, 21:42
αλλο;

να περασω μηπως στο τηλ απλα το spliter;
το router το εχω ετσι κ αλλιως σε αλλη πριζα μονο του.

baskon
27-03-11, 21:50
αλλο;

να περασω μηπως στο τηλ απλα το spliter;
το router το εχω ετσι κ αλλιως σε αλλη πριζα μονο του.

Τα errors Που αναφερθηκαν ηταν φυσιολογικα για μια οχι πολυ καλη γραμμη για 2 ωρες που ηταν Online,ειδικα αν κατεβαζε κατι ..
ΤΟ sn margin δε μενει κολλημενο στο 9..Μπορει να παιζει...Τα προβληματα δημιουργουνται οταν πεσει πολύ(κατω απο 5)..

Απο τη στιγμη που οπως ειπες χωρις φιλτρα κλπ δεν υπαρχει προβλημα,τοτε το προβλημα ειναι σε καποιο φιλτρο...
Δοκιμασε μια μια τις συσκευες τηλεφωνου που εχεις ωστε να βρεις το φιλτρο που προκαλει το προβλημα και μετα αλλαξε το φιλτρο...
Πρεπει ολα τα φιλτρα να ειναι οκ αλλιως δημιουργειται προβλημα..
δεν εχει σχεση αν το ρουτερ ειναι μονο του.
Ενα προβληματικο φιλτρο σε αλλο δωματιο μπορει να σου κανει αποσυνδεσεις..

weather1967
27-03-11, 21:51
αλλο;

να περασω μηπως στο τηλ απλα το spliter;
το router το εχω ετσι κ αλλιως σε αλλη πριζα μονο του.

Ναι αν χρησιμοποιης splitter συνδεσε το

_FLIP_
27-03-11, 22:02
για να δουμε!
μολις ανακαλυψα οτι

το καλοδιο τηλεφωνου ηταν κομμενο σε ενα σημειο
κ ειχε βγει απο μεσα ενα κιτρινο καλοδιακι κομμενο κ αυτο! αλλα η συσκευη δουλευε με αυτο.
κ τωρα αλλαξα καλοδιο στο τηλεφωνο κ το ξανα εβαλα με το φιλτρο.
για να δουμε!

δεν υπαρχουν αλλες 1 συσκευη ειναι.

το router σε 1 πριζα κ το τηλ σε αλλη πριζα μονο του.

weather1967
27-03-11, 22:07
για να δουμε!
μολις ανακαλυψα οτι

το καλοδιο τηλεφωνου ηταν κομμενο σε ενα σημειο
κ ειχε βγει απο μεσα ενα κιτρινο καλοδιακι κομμενο κ αυτο! αλλα η συσκευη δουλευε με αυτο.
κ τωρα αλλαξα καλοδιο στο τηλεφωνο κ το ξανα εβαλα με το φιλτρο.
για να δουμε!

δεν υπαρχουν αλλες 1 συσκευη ειναι.

το router σε 1 πριζα κ το τηλ σε αλλη πριζα μονο του.

Το καλωδιο του τηλεφωνου εχει μεσα 4 χρωματιστα καλωδια ,τα δύο τα μεσαια πηγαινουν στην ροζετα τηλεφωνου ,αρα μαλλον για να δουλευε πριν θα ηταν κομενο καποιο απο τις δυό ακρες ,ασχετο προς το γενικο προβλημα σου.

_FLIP_
27-03-11, 22:16
οκ!

Max. Bandwidth Down/Up(kbps) 10264 / 853
Bandwidth Down/Up(kbps) 9669 / 861
SNR Margin Down/Up(dB) 7.2 / 9.7
Attenuation Down/Up(dB) 21.8 / 13.5
Power Down/Up(dBm) 19.4 / 11.3
CRC Down/Up 13302 / 7
FEC Down/Up 40971 / 0
HEC Down/Up 11792 / 0
System Up Time 77:42:22
DSL Up Time 2:52:57

σαν να επεσε λιγο τωρα ο θορυβος;

weather1967
27-03-11, 22:23
Δυστυχως οχι φίλε μου
SNR Margin Down/Up(dB) 7.2
Για να πεσει πρεπει να δεις το 7.2 να ανεβαινει .

baskon
27-03-11, 22:28
οκ!

Max. Bandwidth Down/Up(kbps) 10264 / 853
Bandwidth Down/Up(kbps) 9669 / 861
SNR Margin Down/Up(dB) 7.2 / 9.7
Attenuation Down/Up(dB) 21.8 / 13.5
Power Down/Up(dBm) 19.4 / 11.3
CRC Down/Up 13302 / 7
FEC Down/Up 40971 / 0
HEC Down/Up 11792 / 0
System Up Time 77:42:22
DSL Up Time 2:52:57

σαν να επεσε λιγο τωρα ο θορυβος;

Ο θορυβος μπορει να μεταβαλλεται ετσι και αλλιως κατα τη διαρκεια της μερας κατα 2-3 db...Οποτε πρεπει να περιμενεις για να δεις...
Οτιδηποτε μπορει να επηρεαζει...Το κομμενο καλωδιο που ισως να ειχε γυμνωσει και καποιο απτα καλωδια που χρησιμοποιουνται και γινοταν βραχυκυκλωμα.Ενα χαλασμενο φιλτρο.Ελατωμματικη συσκευη τηλεφωνου,ελατωμματικη πριζα τηλεφωνου..
Και φυσικα οτιδηποτε αλλο στη καλωδιωση του σπιτιου σου και αλλου..

@ ADSLgr.com All rights reserved.