PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρίζα τοίχου ΟΤΕ - Πως γίνεται η σύνδεση;



Φευ...Γάτος
23-02-11, 23:29
Παίδες, ήρθε ΟΤΕτζής να δει κάτι ( παρεμπιπτόντως, σε λιγότερο από 24 ώρες αφότου δήλωσα βλάβη ) και μου έδωσε μια πρίζα τοίχου περίεργη...

Αφού τη διασπάσεις σε δυο μέρη και ανοίξεις και ένα πορτάκι με βίδα, έχει μέσα 6 μεταλλικές υποδοχές οι οποίες οι αριθμοί 3-4 αναγράφουν «τηλεφωνική γραμμή» και οι υπόλοιπες 1-2-5-6 «GND» !

Θέλω να συνδέσω τη κεντρική μου γραμμή απ΄όπου παίρνω και τη τηλεφωνική και του διαδικτύου... Μπορείτε να μου πείτε πως θα συνδέσω τα 2 κεντρικά καλωδιάκια; Στις θύρες 3-4 ; Το GND τι είναι; Ποια σειρά πρέπει ν΄ακολουθήσω;

Κάποιος που ασχολήθηκε με τη συγκεκριμένη μπρίζα; Η μάρκα είναι «LE TEHNIKA» !

Ευχαριστώ!

Υ.Γ. Πρίζες Σλοβενίας... Καλά, ούτε αυτό δεν είμαστε ικανοί να παράγουμε;

cranky
23-02-11, 23:32
Θα συνδέσεις στις επαφές 3 και 4.
Δεν έχει σημασία ποιό χρώμα θα πάει πού.

emeliss
23-02-11, 23:36
Τα δύο καλωδιάκια μπαίνουν στο 3,4 και τα άλλα μένουν στον αέρα. Το GND είναι ground, γείωση. Μην βάλεις τίποτα εκεί.

Φευ...Γάτος
23-02-11, 23:36
Σίγουρα έτσι; Ωραία... Μη φάω βραχυκύκλωμα!

Να ρωτήσω... Επειδή ήξερα πάνω σε βίδα κάνω την επαφή... Τώρα πως θα γίνει; Αν χώσω μέσα το καλώδιο, αυτά κρατιούνται μέσα κανονικά; Πρέπει πάλι να κάψω το λάστιχο να φανεί ο χαλκός;

cranky
23-02-11, 23:37
Σιγουρότατα.

Φευ...Γάτος
23-02-11, 23:46
Πάω κι ο Θεός βοηθός!

Ευχαριστώ για της απαντήσεις!

cranky
23-02-11, 23:53
Γράψε αποτελέσματα.

Φευ...Γάτος
24-02-11, 00:22
Ωραία... Την απόσταση Attunation από 18 ( 1.8 χλμ ) μου την πήγε σε 16 ( 1.6 ) καρφωτά...

Αλλά ο θόρυβος παραμένει ίδιος να πάρει η ευχή... 8.9 down - 10.6 up... Κάποια γρήγορη συμβουλή να διορθωθεί ακόμη περισσότερο;

Επίσης το Download παραμένει το ίδιο 18180 kbps ανέκαθεν... Πολύ σταθερή γραμμή. Ποτέ πρόβλημα. Πάντα με 1.8+ ΜΒ κατέβαζω. Μόνο τώρα τελευταία το Baudtec μου κάνει νερά... Όταν πολύ ώρα είναι σε λειτουργία, πάνω σε On-line games κάνει ένα reset... Το Sagem F@st 1500WG Β-Ρ-Α-Χ-Ο-Σ αλλά 6 χρόνια ασταμάτητη λειτουργία, 12ώρα! Ακόμη δουλεύει αλλά κάτι με το ρεύμα, οι επαφές έχουν φθαρεί προφανώς...

Από προχθές που δήλωσα βλάβη, πλέον βλέπω είμαι σε FastPath... Λέτε αυτοί να μου το γύρισαν επειδή του μίλησα για online παιχνίδια;

Είμαι Αμπελόκηπους Θεσσαλονίκης... Στην οδό Λαγκαδά, στα κεντρικά συνδέομαι; Διότι 1.8 χλμ... Νόμιζα στο παράρτημα Αμπελοκήπων...

emeliss
24-02-11, 00:26
Το 8,9 είναι σωστό.

_FLIP_
10-04-11, 18:02
η πριζα που εχω ειναι μια ασπρη κ γραφει πανω στη γωνια "ΟΤΕ"

ειναι καλή;

να βαλω καμια πιο καινουργια μηπως;

@ ADSLgr.com All rights reserved.