PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποίηση Υπηρεσιας 2 Mbit Shared LLU



panagiotisk
19-09-06, 17:12
Καλησπέρα σε ολους. Είναι η πρώτη φορά που σας γράφω και θα ήθελα την βοήθεια σας.
Έχω κάνει αίτηση από τις 11/07/2006 για το 2 MBIT SHARED LLU στην Tellas. Μου είπαν οτι στις 31/07/2006 εστάλει η αίτηση στον ΟΤΕ. Έχουμε φτάσει σήμερα 19 Σεπτεμβρίου και ακόμη τίποτα στον ορίζοντα. Επικοινωνώ καθημερινά μαζί τους και το μόνο που ακούω είναι υπομονή και οτι φταίει ο ΟΤΕ. Προσπάθησα να μιλήσω με τον ΟΤΕ και μου είπαν από τον ΟΤΕ οτι μιλάνε μόνο με την TELLAS. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.:( Έχω καταντήσει γραφικός απο τα τηλεφωνήματα που τους κάνω κάθε μέρα. Καμία γνώμη έχετε να μου πείτε????
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

ermis333
19-09-06, 17:36
Ερώτηση, γιατί παρα είναι μεγάλο το διάστημα.

1. Περιοχή

2. Είχες πριν ADSL από ΟΤΕ και αν ναι πρώτα τη διέκοψες και μετά έκανες την αίτηση;

3. Οι μέρες ουσιαστηκά αρχίζουν να μετράνε από την ημέρα που εστάλει η αίτηση στον ΟΤΕ

papdoux
19-09-06, 17:58
να κανεις υπομονη γιατι αυτα τα πραγματα παιρνουν καιρο και οι διαδικασιες ειναι αργες στην Ελλαδα

BoGe
19-09-06, 23:05
Όταν κάποιοι/κάποιος έλεγε ότι καθυστερεί η όλη διαδικασία και η αιτία είναι και ο ΟΤΕ, κάποιοι ήταν απόλυτοι και δεν σηκώνανε κουβέντα, 13 μέρες max λέγανε.
Τώρα επαληθεύεται και στην Tellas μια από τα ίδια. Αφού στην μέση υπάρχει και ο ΟΤΕ.
Βέβαια εδώ τα φταίει και η Tellas, γιατί άργησε να στείλει την αίτηση στον ΟΤΕ.
Να κάνεις υπομονή, αξίζει το κόπο η ποιότητα της γραμμής.

panagiotisk
20-09-06, 10:41
Kαλημέρα. Απαντώ σήμερα γιατι μόνο στην δουλεία έχω Internet.

Λοιπόν ermis333

1) Περιοχή Παγκράτι 210701χχχχ
2) Είχα Izi By Tellas 1 ΜBit. Η γραμμή κόπηκε στις 24/07/2006. Οι διαδικασίες έγιναν από Tellas.
3) Από την μέρα που εστάλει η αίτηση στον ΟΤΕ έχουν περάσει 36 εργάσιμες ημέρες και όχι 20 με 23 maximum που μου έλεγε ο πωλήτης της Tellas.

Με λίγα λόγια έχω απαίτηση σαν πελάτης της Tellas να πιέσουν την κατάσταση λίγο και όχι να μου λένε οτι δεν μπορούν να κάνουν κάτι και να κάνω υπομονή. Έαν εγώ καθυστερήσω να πληρώσω ένα λογαριασμό θα με πάρουν τηλέφωνο και θα απαιτήσουν να τους τον πληρώσω άμεσα. Αν τους απαντήσω και εγώ κάντε υπομονή μέχρι να τον πληρώσω θα έχω άδικο? Απλά ζητάω τα αυτονόητα, να μου φέρονται σαν πελάτη συνέχεια και όχι μεχρι να υπογράψω το συμβόλαιο και μετά δεν σε ξέρουμε. Έπρεπε δηλαδή εγώ να κάνω 25 τηλέφωνα στην Tellas και έπρεπε εγώ να πάω στον ΟΤΕ να ρωτάω για το τι γίνετε με το θέμα μου.

Ζητώ συγνώμη αν το ύφος μου είναι λίγο έντονο αλλά νοιώθω να με κοροιδεύουν.

ermis333
20-09-06, 11:11
Kαλημέρα. Απαντώ σήμερα γιατι μόνο στην δουλεία έχω Internet.

Λοιπόν ermis333

1) Περιοχή Παγκράτι 210701χχχχ
2) Είχα Izi By Tellas 1 ΜBit. Η γραμμή κόπηκε στις 24/07/2006. Οι διαδικασίες έγιναν από Tellas.
3) Από την μέρα που εστάλει η αίτηση στον ΟΤΕ έχουν περάσει 36 εργάσιμες ημέρες και όχι 20 με 23 maximum που μου έλεγε ο πωλήτης της Tellas.

Με λίγα λόγια έχω απαίτηση σαν πελάτης της Tellas να πιέσουν την κατάσταση λίγο και όχι να μου λένε οτι δεν μπορούν να κάνουν κάτι και να κάνω υπομονή. Έαν εγώ καθυστερήσω να πληρώσω ένα λογαριασμό θα με πάρουν τηλέφωνο και θα απαιτήσουν να τους τον πληρώσω άμεσα. Αν τους απαντήσω και εγώ κάντε υπομονή μέχρι να τον πληρώσω θα έχω άδικο? Απλά ζητάω τα αυτονόητα, να μου φέρονται σαν πελάτη συνέχεια και όχι μεχρι να υπογράψω το συμβόλαιο και μετά δεν σε ξέρουμε. Έπρεπε δηλαδή εγώ να κάνω 25 τηλέφωνα στην Tellas και έπρεπε εγώ να πάω στον ΟΤΕ να ρωτάω για το τι γίνετε με το θέμα μου.

Ζητώ συγνώμη αν το ύφος μου είναι λίγο έντονο αλλά νοιώθω να με κοροιδεύουν.

Γι αυτό και έχεις καθυστερήσει τόσο φίλε μου.

Είχες ήδη ADSL γραμμή από ΟΤΕ μέσω πάροχου (Tellas) ώσπου να πάει η αίτηση διακοπής σου από την Tellas στον ΟΤΕ και ο ΟΤΕ να αρχίσει τις διαδικασίες διακοπής της adsl σου και να φανεί στα συστήματά του ότι δεν έχεις πια ADSL θέλει κανά 15ημερο:down: . Αν είχες τη γραμμή στο όνομά σου θα χρειαζόταν το πολύ 4 ημέρες.

Αφού ενημερωθούν τα συστήματα του ΟΤΕ ότι έχεις διακόψει, ε να μη χρειαστεί και μια βδομαδούλα ώσπου να ενημερωσει την Tellas.

Ακόμα και σε χώρες με χρόνια LLU πολλές φορές η διαδικασία μπορεί να φτάσει τις 40 μέρες φαντάσου εδώ.


Εμείς τα γράφουμε συχνά εδώ ΜΗΝ ΨΑΡΩΝΕΤΕ από τις 12 ημέρες κτλ που υπόσχονται κτλ. έχουμε τρανό παράδειγμα από τη Vivodi τόσα χρόνια που δείχνει πως ο ΟΤΕ το φτάνει στα όρια μέχρι να ενεργοποιήσει μια γραμμή.:down:

union1
14-10-06, 17:22
Γι αυτό και έχεις καθυστερήσει τόσο φίλε μου.

Είχες ήδη ADSL γραμμή από ΟΤΕ μέσω πάροχου (Tellas) ώσπου να πάει η αίτηση διακοπής σου από την Tellas στον ΟΤΕ και ο ΟΤΕ να αρχίσει τις διαδικασίες διακοπής της adsl σου και να φανεί στα συστήματά του ότι δεν έχεις πια ADSL θέλει κανά 15ημερο:down: . Αν είχες τη γραμμή στο όνομά σου θα χρειαζόταν το πολύ 4 ημέρες.

Αφού ενημερωθούν τα συστήματα του ΟΤΕ ότι έχεις διακόψει, ε να μη χρειαστεί και μια βδομαδούλα ώσπου να ενημερωσει την Tellas.

Ακόμα και σε χώρες με χρόνια LLU πολλές φορές η διαδικασία μπορεί να φτάσει τις 40 μέρες φαντάσου εδώ.


Εμείς τα γράφουμε συχνά εδώ ΜΗΝ ΨΑΡΩΝΕΤΕ από τις 12 ημέρες κτλ που υπόσχονται κτλ. έχουμε τρανό παράδειγμα από τη Vivodi τόσα χρόνια που δείχνει πως ο ΟΤΕ το φτάνει στα όρια μέχρι να ενεργοποιήσει μια γραμμή.:down:

Η tellas ομως λεει για ενεργοποιηση 20 εργασιμες για LLU ....Ποιος σας ειπε για 12 μερες σας ρε παιδια...:p

apostolt
15-10-06, 09:23
Η tellas ομως λεει για ενεργοποιηση 20 εργασιμες για LLU ....Ποιος σας ειπε για 12 μερες σας ρε παιδια...:p


Ρωτα και τους πρωτους που εβαλαν share llu .....Σε ολους 12-15 μερες ειχαν πει.Βεβαια μερικοι δεν ειχαν κοψει την γραμμη του Οτε για να μην μεινουν χωρις νετ για πολυ καιρο και η ενεργοποιηση δεν εγινε στην ωρα της.Αλλα 12-15 μερες ελεγαν στην αρχη.

greekzero
15-10-06, 14:00
20 εργάσιμες τουλάχιστον χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω.Τo θέμα είναι ότι αξίζει την αναμονή γιατί φεύγεις από τo δίκτυο του οτε και δεν θα έχεις πρόβλημα ταχύτητας.

union1
15-10-06, 21:02
20 εργάσιμες τουλάχιστον χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω.Τo θέμα είναι ότι αξίζει την αναμονή γιατί φεύγεις από τo δίκτυο του οτε και δεν θα έχεις πρόβλημα ταχύτητας.

:thumbsup1 Συμφωνω και εγω...ασε που αποκτας και δυνατοτητα απεπλογκης του παγιου της Τηλεφωνικης γραμμης απο τον ΟΤΕ...:respekt: Tellas..

Dimitris
28-10-06, 14:16
Από τις 26/9 που έχουν στείλει αίτηση στον οτε για να αποκτήσω shared llu δεν τους έχει δώσει καμμία απάντηση :mad: Τηλεφώνησα και πολλές φορές στο 13800 για να τους πω να ξαναεπικοινωνήσουν με τον οτε αλλά τίποτα ακόμα. Αν νομίζουν στον οτε ότι θα βαρεθώ και θα ακυρώσω την αίτηση είναι γελασμένοι. Το μόνο που καταφέρνουν είναι να με σπρώξουν ακόμα πιο σύντομα στο full llu.

Μπορώ να πάρω στο 134 και να τους ρωτήσω γιατί κοιμούνται και δεν απαντάνε στην αίτηση ? Γενικά έχω το δικαίωμα να πάρω σε κάποιο τηλέφωνο να μάθω ή θα μου πουν εμείς μιλάμε μόνο με την Tellas ?

ermis333
28-10-06, 14:37
Το 134 δεν νομίζω πως μπορεί να βοηθήσει, υπομονή παιδιά ο ΟΤΕ έχει μόνο 2 Υπαλλήλους ανα κέντρο για να ικανοποιούν τα τόσα αιτήματα από διάφορου πάροχους.

Dimitris
28-10-06, 18:44
Κάποια στιγμή το μεσημέρι είδα το λαμπάκι που δείχνει τον συγχρονισμό να αναβοσβήνει στιγμιαία. Ελπίζω, αν και αργία σήμερα, να δείχνει ότι αρχίζουν σιγά σιγά οι διαδικασίες σύνδεσης.

ntsili
29-10-06, 03:34
Πάντως εδώ στο Π.Φάληρο που έβαλα shared LLU 2048/512 έκανε αρκετό καιρό... Kαμία
σχέση με αυτά που μου έλεγαν πριν υπογράψω.

STARJOHN
29-10-06, 19:48
Το 134 δεν νομίζω πως μπορεί να βοηθήσει, υπομονή παιδιά ο ΟΤΕ έχει μόνο 2 Υπαλλήλους ανα κέντρο για να ικανοποιούν τα τόσα αιτήματα από διάφορου πάροχους.



ΕΡΜΗ γεια σου.Επειδη βλεπω οτι γνωριζεις για Τελλας ειμαι στην περιοχη ΑΡΤΕΜΙΔΑΣ(ΛΟΥΤΣΑ)
μηπως γνωριζεις ποτε θα καλυψει την περιοχη μου με FLLU;

ermis333
29-10-06, 20:28
ΕΡΜΗ γεια σου.Επειδη βλεπω οτι γνωριζεις για Τελλας ειμαι στην περιοχη ΑΡΤΕΜΙΔΑΣ(ΛΟΥΤΣΑ)
μηπως γνωριζεις ποτε θα καλυψει την περιοχη μου με FLLU;

Όταν ο ΟΤΕ φτιάξει τους χώρους του για συνεγκατάσταση στην περιοχή σου τότε θα βάλει και η Tellas Κόμβο. Δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω.

STARJOHN
29-10-06, 22:07
Όταν ο ΟΤΕ φτιάξει τους χώρους του για συνεγκατάσταση στην περιοχή σου τότε θα βάλει και η Tellas Κόμβο. Δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω.



Σε ευχαριστω πολυ νασαι καλα.

Dimitris
30-10-06, 14:37
Σήμερα τηλεφώνησα στο 13800 να δω μήπως απάντησε ο οτε και γι'αυτο αναβόσβησε λίγο το λαμπάκι του συγχρονισμού, αλλά τελικά τζάμπα χάρηκα. Οι άνθρωποι (του οτε) κοιμούνται :evil: :mad: :rant: :gun: :rifle:

Crosstalk
30-10-06, 14:48
Οι άνθρωποι (του οτε) κοιμούνται :evil: :mad: :rant: :gun: :rifle:

Μαλλον δεν ειναι αρκετοι ποσοτικα!

Dimitris
30-10-06, 14:55
Ε να προσλάβουν κι άλλους! Τόσα χρόνια που μας πίνει το αίμα ο οτε θα έπρεπε να έχει κέρδη εκατομμυρίων ευρώ και όχι να κάνουν εθελούσιες εξόδους και να μένουν 3 κι ο κούκος :mad: Αυτό είναι μια δουλειά που θα έπρεπε να γίνεται αυθημερόν. Κι ακόμα καλύτερα θα μπορούσε να γίνεται χωρίς καν τη μεσολάβηση κάποιου ανθρώπου αλλά ηλεκτρονικά

momo
30-10-06, 15:50
Και εγω περιμενω για Shared LLU Και εχω μια ερωτηση......ΑΦΟΥ ο ΟΤΕ εχει πιασει πατο απο μερια Bandwith αλλα και το προσωπικο δεν μπορει να καλυψει την ζητηση που υπαρχει για το δικτυο του οτε ΓΙΑΤΗ δεν ξεφορτονεται εμας τουλαχιστον που ειμαστε και πιο λιγοι για να ασχολιθει με τα δικα του θεματα? Δηλαδη με το Shared ουτε θα ξανα ασχολειθουν με εμας και δεν θα τους τρωμε το Band Ελεος δηλαδη ποσο μα ΠΟΣΟ εξυπνος πρεπει να ειναι καποιος μεσα στον οτε για να το καταλαβει. Η μηπως λεω Μηπως εμεις ειμαστε τα διαφυγονται κερδοι και γα αυτο μας καθιστερουν επιτιδες? Εαν εχει νοημα αυτο.......Αφου ετσι οπωσ ειναι το δικτυο τωρα καλητερα χωρις νετ παρα να δινω τα κερατα μου τα τραγια για μια υπηρεσια αχρηστη.....Να μην μηλησω για την ταχυτητα ποθ περναν τα παντα στα συστηματα τους Εκανα αιτηση για διακοπη 12/10 και 13/10 ειμουν OFF και ακομα μεχρι σημερα ακομα στελνουν απαντησεις στην τελλας οτι εχω ενοργοποιοημενο Το ADSL απο ΟΤΕ.............ΕΛΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ ....Το μονο καλο που μπορω να πω ειναι οτι η Τελλας Διχνει πολλη Ενδιαφερον και δεν σταματαν να με παιρνουν τηλ και να με ενημερωνουν πρεπει να τους πω ενα ΜΠΡΑΒΩ

Dimitris
31-10-06, 00:57
Σήμερα μαζί με το λογαριασμό του οτε μου ήρθε και η αίτηση (προς τον πελάτη) για τη μεριζόμενη πρόσβαση που έχει κάνει η Τελλας στον οτε. Αυτό σημαίνει προχωράει το θέμα ή θα περιμένω ακόμα όπως τώρα να εγκριθεί από τον οτε ?

union1
02-11-06, 13:58
Και εγω περιμενω για Shared LLU Και εχω μια ερωτηση......ΑΦΟΥ ο ΟΤΕ εχει πιασει πατο απο μερια Bandwith αλλα και το προσωπικο δεν μπορει να καλυψει την ζητηση που υπαρχει για το δικτυο του οτε ΓΙΑΤΗ δεν ξεφορτονεται εμας τουλαχιστον που ειμαστε και πιο λιγοι για να ασχολιθει με τα δικα του θεματα? Δηλαδη με το Shared ουτε θα ξανα ασχολειθουν με εμας και δεν θα τους τρωμε το Band Ελεος δηλαδη ποσο μα ΠΟΣΟ εξυπνος πρεπει να ειναι καποιος μεσα στον οτε για να το καταλαβει. Η μηπως λεω Μηπως εμεις ειμαστε τα διαφυγονται κερδοι και γα αυτο μας καθιστερουν επιτιδες? Εαν εχει νοημα αυτο.......Αφου ετσι οπωσ ειναι το δικτυο τωρα καλητερα χωρις νετ παρα να δινω τα κερατα μου τα τραγια για μια υπηρεσια αχρηστη.....Να μην μηλησω για την ταχυτητα ποθ περναν τα παντα στα συστηματα τους Εκανα αιτηση για διακοπη 12/10 και 13/10 ειμουν OFF και ακομα μεχρι σημερα ακομα στελνουν απαντησεις στην τελλας οτι εχω ενοργοποιοημενο Το ADSL απο ΟΤΕ.............ΕΛΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ ....Το μονο καλο που μπορω να πω ειναι οτι η Τελλας Διχνει πολλη Ενδιαφερον και δεν σταματαν να με παιρνουν τηλ και να με ενημερωνουν πρεπει να τους πω ενα ΜΠΡΑΒΩ


Ε να λεμε και του στραβου το δικιο..:whistle:

Dimitris
07-11-06, 16:05
Μετά από 1,5 μήνα φαίνεται πως η Οδύσσειά μου φτάνει στο τέλος της. Σήμερα μου είπαν πως εγκρίθηκε η αίτηση στον οτε και ψάχνουν πόρτα να με συνδέσουν. Σήμερα-αύριο θα πάρουν για κωδικούς.

Μέσω οτε είχα ρυθμίσεις:

Mode: Routing
Encapsulation: PPPoA
Multiplex: VC
VPI/VCI: 8/35
ATM QoS Type: UBR

Χρειάζεται καμμία αλλαγή για την Tellas ?

momo
07-11-06, 17:32
Φιλε δημητρη δεν θελω να στη σπασω σλλσ εμενα μου εχουνε βρει πορτσ απο τις 30/10 και ξερεις τη μου ειπαν ? οτι 12-15 εργασιμες θα παρει τωρα που εχουν το οκ. μακαρι να κανω λαθος γιατι εγω ακομα περιμενω...........

Dimitris
07-11-06, 21:30
Εμένα μου είχαν πει ότι μόλις πάρουν την έγκριση θα με συνδέσουν άμεσα. Τουλάχιστον πλέον θα ξέρω ποιούς να βρίζω :p

momo
07-11-06, 22:46
φιλε μου μακαρι να εχεις δικιο και εμενα με συμφερει εξαλου αυτο που λες αλλα φιλε φοβαμαι οτι θα ξενεροσεις αποτομα τωρα ισως......λεω ισως.....να σου κατσει καλα

Mastoras
08-11-06, 01:34
Φιλε δημητρη δεν θελω να στη σπασω σλλσ εμενα μου εχουνε βρει πορτσ απο τις 30/10 και ξερεις τη μου ειπαν ? οτι 12-15 εργασιμες θα παρει τωρα που εχουν το οκ. μακαρι να κανω λαθος γιατι εγω ακομα περιμενω...........

Εργαστηκα ενα μικρο διαστημα ως τεχνικος του ΟΤΕ με συμβαση . Η καθυστερησεις οφειλονται στις ανωθεν εντολες που εχουν τα τεχνικα τμηματα να καθυστερουνται επιτηδες οι αιτησεις του ανταγωνισμου . Επισης σε περιπτωση που δεν υπαρχουν διαθεσιμες πορτες εξυπηρετουνται παντα οι πελατες του ΟΤΕ κατα προτεραιοτητα αλλα και να υπαρχουν σε καθυστερουν επιτηδες . Αυτο το κανουνε ωστε να υποχρεωνεσαι να ανανεωνεις το συμβολαιο σου με τον ΟΤΕ αντι να κινδυνευεις να μεινεις χωρις DSL 15 μερες και ανω (αοριστα αν δεν υπαρχουν πορτες..). Ειναι χαρακτηριστικο οτι αν εισαι πελατης Forthnet π.χ. και θες να γινεις πελατης ΟΤΕ ΟΥΔΕΙΣ θα ξηλωσει την πορτα σου στον κατανεμητη αλλα θα σου κανουν τη μεταφορα αμεσα σε χρονο ρεκορ . Αν ηθελες να πας ΟΤΕ -> Forthnet η ακομα και Forthnet -> Tellas π.χ. το ξηλωμα - αναμονη ειναι δεδομενα . Αν δεν υπαρχουν και πορτες διαθεσιμες καλα κρασα ... δυστιχως με αυτους τους εκβιασμους ο ΟΤΕ μας αναγκαζει να ειμαστε πελατες του ουκ ολιγες φορες . Ακομα και εγω για ενα διαστημα αναγκαστηκα να κανω 6μηνο συμβολαιο με ΟΤΕ ωστε να μην μεινω απο DSL ... παροτι μαλιστα τα χερια μου ειχανε αμεση προσβαση στο καλωδιο μου (ναι εργαζομουνα σε κατανεμητη) . Αυτα θα μου πεις ειναι γνωστα αλλα ο ΟΤΕ δε πουλαει μονο στους ψαγμενους που ασχολουνται με ιντερνετ και το κυνηγανε . Πουλαει σε ολη την Ελλαδα εκμεταλευομενος το brand name του και την ευελιξια σε σχεση με τους αλλους (δεν ξερουν ολοι οτι ο ΟΤΕ ειναι αυτος που βαζει τρικλοποδια στον ανταγωνισμο) . Η αληθεια φυσικα ειναι καπου στη μεση . Στο διαστημα που εργαστηκα γνωρισα παρα πολλους αξιολογους ανθρωπους γνωστες της δουλειας τους . Δυστιχως ομως ο ΟΤΕ οπως και οι περισοτερες υπηρεσιες πασχουνε διοικητικα εκει που παιζονται τα συνδικαλιστικα παιχνιδια και οι προμηθειες ... λιγοι ξερουν οτι ο ΟΤΕ για καθε DSL που εβαζε στην οποια δεν επαιρνε τον πελατη σαν συνδρομητη εμπαινε 10+ ευρω μεσα . Γιαυτο και οι τοσες σπασμωδικες κινησεις απορεια των καταστροφικων χειρισμων που γινονται κατα καιρους . Αυτα και υπομονη :)

No-Name
08-11-06, 01:45
Δεν νομίζω να έμπαινε μέσα...εφόσον και χονδρική να πάρεις μέσω isp γραμμή πάλι ο ΟΤΕ έχει κέρδος από τα τέλη ενεργοποίησης που του πληρώνει ο πάροχος

momo
08-11-06, 11:07
Ναι εχει τα τελη ενεργοποιισης αλλα μονο αυτο
τον πελατη τον χανει για 12 μηνες minimum...οποτε εαν τον δεις καθε μηνα που περνα χανει αρκετα λεφτα που αν το υπολογισεις σε 1 χρονο ειναι ακομα περισοτερα βαλε και το zisto οπου χανει και το 30ευρο του τηλ.....ε ειναι οπως ειπα διαφυγοντα κερδοι και αυτη ειναι η αντιμετοπηση του ανταγονισμου απο τον Ο.Τ.Ε οπως του δικτατορα στους επαναστατες.....
@ΜΑΣΤΟΡΑ΅
Φιλε παρα το οτι καταλαβενω αυτα που λες διοτι τα ξερω απο φιλους και οικογενια που δουλευει-δουλευε στον οτε δεν μπορω να καταλαβω πως οι Εναλακτικοι επιτρεπουν στον οτε να τα κανει ολα αυτα......Δεν κσερω ποσο δουλεψες στον ΟΤΕ αλλα μαλλον γνωριζεις οτι ο οτε συμπαθει τους παροχους και οχι τους αντιπαθει.....τωρα το γιατι δεν μπορω να το πω διοτι θα φαω καμπανιες απο φιλους και οχι μονο αλλα εαν γνοριζεις κατι παραπανω απο αυτα που πιθανων κατλαβενεις οτι λοω στηλε ενα ΠΜ εαν δεν σου κανει κοπος

Sorry για την απαισια ορθογρα. αλλα βιαζομαι

Dimitris
08-11-06, 14:14
Τελικά είχε δίκιο η Tellas. Σήμερα που ξύπνησα είδα το λαμπάκι αναμμένο :oneup:

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 442.15Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 1.74Mb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Crosstalk
08-11-06, 14:46
Εργαστηκα ενα μικρο διαστημα ως τεχνικος του ΟΤΕ με συμβαση . Η καθυστερησεις οφειλονται στις ανωθεν εντολες που εχουν τα τεχνικα τμηματα να καθυστερουνται επιτηδες οι αιτησεις του ανταγωνισμου . Επισης σε περιπτωση που δεν υπαρχουν διαθεσιμες πορτες εξυπηρετουνται παντα οι πελατες του ΟΤΕ κατα προτεραιοτητα αλλα και να υπαρχουν σε καθυστερουν επιτηδες . Αυτο το κανουνε ωστε να υποχρεωνεσαι να ανανεωνεις το συμβολαιο σου με τον ΟΤΕ αντι να κινδυνευεις να μεινεις χωρις DSL 15 μερες και ανω (αοριστα αν δεν υπαρχουν πορτες..). Ειναι χαρακτηριστικο οτι αν εισαι πελατης Forthnet π.χ. και θες να γινεις πελατης ΟΤΕ ΟΥΔΕΙΣ θα ξηλωσει την πορτα σου στον κατανεμητη αλλα θα σου κανουν τη μεταφορα αμεσα σε χρονο ρεκορ . Αν ηθελες να πας ΟΤΕ -> Forthnet η ακομα και Forthnet -> Tellas π.χ. το ξηλωμα - αναμονη ειναι δεδομενα . Αν δεν υπαρχουν και πορτες διαθεσιμες καλα κρασα ... δυστιχως με αυτους τους εκβιασμους ο ΟΤΕ μας αναγκαζει να ειμαστε πελατες του ουκ ολιγες φορες . Ακομα και εγω για ενα διαστημα αναγκαστηκα να κανω 6μηνο συμβολαιο με ΟΤΕ ωστε να μην μεινω απο DSL ... παροτι μαλιστα τα χερια μου ειχανε αμεση προσβαση στο καλωδιο μου (ναι εργαζομουνα σε κατανεμητη) . Αυτα θα μου πεις ειναι γνωστα αλλα ο ΟΤΕ δε πουλαει μονο στους ψαγμενους που ασχολουνται με ιντερνετ και το κυνηγανε . Πουλαει σε ολη την Ελλαδα εκμεταλευομενος το brand name του και την ευελιξια σε σχεση με τους αλλους (δεν ξερουν ολοι οτι ο ΟΤΕ ειναι αυτος που βαζει τρικλοποδια στον ανταγωνισμο) . Η αληθεια φυσικα ειναι καπου στη μεση . Στο διαστημα που εργαστηκα γνωρισα παρα πολλους αξιολογους ανθρωπους γνωστες της δουλειας τους . Δυστιχως ομως ο ΟΤΕ οπως και οι περισοτερες υπηρεσιες πασχουνε διοικητικα εκει που παιζονται τα συνδικαλιστικα παιχνιδια και οι προμηθειες ... λιγοι ξερουν οτι ο ΟΤΕ για καθε DSL που εβαζε στην οποια δεν επαιρνε τον πελατη σαν συνδρομητη εμπαινε 10+ ευρω μεσα . Γιαυτο και οι τοσες σπασμωδικες κινησεις απορεια των καταστροφικων χειρισμων που γινονται κατα καιρους . Αυτα και υπομονη :)

Ισχυουν τα παραπανω που λεει ο φιλος και εγω μπορω να πω οτι ολα τα παιδια που εινια σε τεχνικα τμηματα του ΟΤε (ειτε κεντρικα είτε σε τοπικα κεντρα) κανουν οτι μπορουν και εινια πολυ φιλοτιμοι και εξυπηρετικοι!

momo
08-11-06, 22:24
Μια ζωη εγω ειμαι ο αιωνιος γκαντεμης..........Καλορυζικη Δημητρη καλα Dls

@ ADSLgr.com All rights reserved.