PDA

Επιστροφή στο Forum : lenovo ή HP



trd64
24-02-11, 14:05
Με κάτι προβλήματα δεν πήρα ακόμα το laptop.
Αύριο το πρωί θα πρέπει να το έχω οπότε χρειάζομαι μια μεγάλη βοήθεια.
Έχω καταλήξει οριστικά σε 2:

1. Hewlett Packard ProBook 4520s (http://www.msystems.gr/index.php?category=1138&product=11679)

2. Lenovo G560A-6 (http://www.multirama.gr/products/product?pid=0545740&catid=010200)

Το lenovo μπορώ να το πάρω με 3 χρόνια εγγύηση με 130€ και άμεση αντικατάσταση κλπ από το multirama.

Ποιο από τα 2 είναι καλύτερη επιλογή. Αν είναι το 2 αξίζει η εγγύηση 130€

Προσωπικά στο lenovo δεν μου αρέσει η πλαστικούρα εξωτερικά. Στο HP δεν μου αρέσει το χρώμα αλλά είναι μεταλλικό που πρέπει να αντέχει περισσότερο. Επίσης δεν μου αρέσει το πληκτρολόγιο (έχει μεγάλα κενά γύρω από κάθε πλήκτρο αλλά πρέπει να είναι πιο πρακτικό).

Το laptop θα παίζει ρόλο laptop με συνεχείς μετακινήσεις.

panatas
24-02-11, 14:14
το λενοβο εχει πιο πολυ σκληρο και πιο πολη μνημη αλλα και τα δυο δεν εχουν αυτονομι καρτα γραφικων

trd64
24-02-11, 14:35
Αυτά τα ξέρω.
Δεν παίζω παιχνίδια οπότε δεν με απασχολεί ιδιαίτερα. Έχουν όμως αυτόνομη μνήμη.

Τώρα κοιτάζω για συμβατότητα της nvidia με linux (δεν κάνω πλάκα υπάρχουν προβλήματα στην διανομή που χρησιμοποιώ).

Για αυτόνομη κάρτα σε καλή τιμή θα έπρεπε να πάω σε toshiba με AMD επεξεργαστή αλλά δεν το κάνω γιατί θέλω το αριθμητικό πληκτρολόγιο και αυτά που είδα δεν έχουν.

Έχω κάνει καλή έρευνα αγοράς και έχω ρωτήσει πάλι εδώ αλλά κατέληξα στα 2 που λέω στην αρχή.


EDIT. τώρα το πρόσεξα. Το HP έχει κάρτα γραφικών ΑΤΙ (μάλλον αυτόνομη). Είναι το μοντέλο που έχει σε προσφορά ο Γερμανός. Αλλά δεν βρήκα να δώσω link. Σε όλα τα άλλα είναι ακριβώς ίδιο με αυτό από την Msystems.

OrderlordTank
24-02-11, 16:07
Αν οντως προκειται για probook (κι οχι απλα για hp) τοτε αγορασε το.Τα probook εχουν μαπα design και μετρια (στο ματι) υλικα αλλα η ποιοτητα κατασκευης τους σε αυτη τη κατηγορια τιμης ειναι ασυναγωνιστη.

Συγκριτικα χανεις 1gb ram (που μπορεις ανετα να το προσ8εσεις αν χρειαστει αργοτερα) αλλα απο την αλλη κερδιζεις γρηγορο (7200 rpm) σκληρο ο οποιος ειναι σπανιος σε laptop και πολυ πιο ακριβος απο τη ram.Οι καρτες γραφικων 8α ειναι περιπου ισοδυναμες αλλα γενικα εχω φτασει σε σημειο να εμπιστευομαι περισσοτερο τις φορητες της ati παρα της nvidia οσον αφορα την επιβιωσιμοτητα τους ακομα και αν δεν προκειται για προβληματικη σειρα η <<βαρυ>> μοντελο.

trd64
24-02-11, 17:28
Αν οντως προκειται για probook (κι οχι απλα για hp) τοτε αγορασε το.Τα probook εχουν μαπα design και μετρια (στο ματι) υλικα αλλα η ποιοτητα κατασκευης τους σε αυτη τη κατηγορια τιμης ειναι ασυναγωνιστη.

Συγκριτικα χανεις 1gb ram (που μπορεις ανετα να το προσ8εσεις αν χρειαστει αργοτερα) αλλα απο την αλλη κερδιζεις γρηγορο (7200 rpm) σκληρο ο οποιος ειναι σπανιος σε laptop και πολυ πιο ακριβος απο τη ram.Οι καρτες γραφικων 8α ειναι περιπου ισοδυναμες αλλα γενικα εχω φτασει σε σημειο να εμπιστευομαι περισσοτερο τις φορητες της ati παρα της nvidia οσον αφορα την επιβιωσιμοτητα τους ακομα και αν δεν προκειται για προβληματικη σειρα η <<βαρυ>> μοντελο.

Σε ευχαριστώ. Είναι έτσι ακριβός όπως τα λες. Δεν μου αρέσει το design. Τα υλικά φαίνονται ακριβά και είναι πολύ σταθερά. Μόνο να βάλεις το αλουμινένιο πλαίσιο φτάνει.
Αλλά από την άλλη στο άλλο έχω 4GB ram χωρίς να το ανοίξω (σημαντικό) + 130€ και εγγύηση 3 χρόνια από multirama.

Οι 7200 στροφές στον δίσκο είναι καλές ή κακές??? Σε φορητό που θα δουλεύει συνέχεια μπορεί να τα παίξει γρήγορα.

OrderlordTank
25-02-11, 03:25
Αλλά από την άλλη στο άλλο έχω 4GB ram χωρίς να το ανοίξω (σημαντικό) + 130€ και εγγύηση 3 χρόνια από multirama.Αλλα 2gb 8α κοστισουν 20-25 ευρω αν αφαιρεσεις τα 5 ευρω που 8α πωλη8ει το 1gb σου πας στα 15-20 που οπως καταλαβαινεις ειναι μικρη διαφορα.Παντως προσωπικα 8α κα8ομουν με 3gb (ειδικα αν επροκειτο για 32bit win7 λειτουργικο) και μελλοντικα αν ηταν αναγκαιο 8α αλλαζα το 1gb με 4gb για 40-5=35 ευρω (αλλαζοντας σε 64bit win7).

Οσον αφορα το σκληρο δισκο ειναι απολυτα ασφαλης ο 7200-ρης και 8α ηταν ηδη το standard της αγορας αν οι υπολοιποι κατασκευαστες δεν ηταν τοσο ταληροφονιαδες.

Τελος προτιμω εξ'αρχης την καλυτερη δυνατη ποιοτητα κατασκευης η οποια σχεδον καταστει αμελητεα (στο βα8μο του δυνατου) την καλυτερη υποστηριξη.Προσωπικα δεν 8α εδινα καν τα 130 ευρω για επεκταση εγγυησης σε ενα τοσο αξιοπιστο μηχανημα οσο τα probook ειδικα σε τετοια κατηγορια τιμης που αντιστοιχουν σε ενα επιπλεον 25% κοστος...

BigBlack
25-02-11, 03:46
Probook!

kourampies
25-02-11, 06:52
Από την εμπειρία μου η ποιότητα κατασκευής των HP είναι τραγική. Τα θεωρώ τα χειρότερα "επώνυμα" laptop της αγοράς. Βέβαια η επαφή μου ήταν με κυρίως multimedia μοντέλα, σε όλους τους κατασκευαστές τα bussiness oriented μοντέλα είναι καλύτερα.

Από την άλλη τα Lenovo/IBM είναι το άλλο άκρο. Άριστη ποιότητα κατασκευής, δεν έχω δει/ακούσει ποτέ για κάποιο που χάλασε.

Συνιστώ ανεπιφύλακτα το Lenovo.

dimitri_ns
25-02-11, 08:08
Εχω από τα χριστούγεννα τον lenovo με cpu ι5 και nvidia
είναι γρήγορος, κρύος και είμαι πολύ ευχαριστημένος
Από αντοχή δεν ξέρω είναι νωρις
Του έχω περάσει LMDE 64bit
Drivers απο το site nvidia, κανένα πρόβλημα
wifi απο broadcom, δεν αναγνωρίζεται out off the box, και εδώ τα πράγματα είναι απλά, κατεβάζεις από το site της broadcom, εύκολη εγκατάσταση δουλεύει άψογα
Λειτουργούν και κάποια Fn keys, κυρίως αυτά που με ενδιαφέρουν (σβύσιμο οθόνης, απενεργοποίηση touchpad)
Εχει μόνο 3 usb (θα ήθελα περισσότερες) η μία είναι και esata
Χωρίς επέκταση εγγύησης

Ποιά διανομή χρησιμοποιείς?

BigBlack
25-02-11, 11:05
Από την εμπειρία μου η ποιότητα κατασκευής των HP είναι τραγική. Τα θεωρώ τα χειρότερα "επώνυμα" laptop της αγοράς. Βέβαια η επαφή μου ήταν με κυρίως multimedia μοντέλα, σε όλους τους κατασκευαστές τα bussiness oriented μοντέλα είναι καλύτερα.

Από την άλλη τα Lenovo/IBM είναι το άλλο άκρο. Άριστη ποιότητα κατασκευής, δεν έχω δει/ακούσει ποτέ για κάποιο που χάλασε.

Συνιστώ ανεπιφύλακτα το Lenovo.

H σειρά G5xx δεν είναι και ότι καλύτερο από ποιότητα κατασκευής, καμιά σχέση με Thinkpad. Τα probook είναι ένα σκαλί πιό πάνω.

trd64
25-02-11, 11:33
Ευχαριστώ όλους. Πάω να πάρω το HP.

Τα 130 ήταν για το lenovo από το multirama.

Το ΗP είναι ασημένιο (μεταλικό). Το βγάζει και σε μαύρο αλλά δεν το έχει η germanos.

Στα 530-540€ το δίνει με δώρο modem & 20€ για internet.

EDIT.
Δεν το έχουν σφραγισμένο αλλά το δίνουν από την βιτρίνα (αυτό δεν μου αρέσει καθόλου).
Η τιμή είναι 559€ με το μόντεμ, οπότε πρακτικά μου βγαίνει γύρο στα 510€ (αν αγόραζα το μόντεμ).
Το χρώμα είναι ασημένιο (ούτε αυτό μου αρέσει).
Τα windows είναι 32bit (δεν μου αρέσει αλλά δεν πειράζει γιατί θα έχω linux).
Η κάρτα γραφικών είναι η ATI HD530v 512MB.

Κατά τα άλλα ψάχνω για Γερμανό που το έχει σφραγισμένο στο κουτί του.

trd64
25-02-11, 14:33
Εχω από τα χριστούγεννα τον lenovo με cpu ι5 και nvidia
είναι γρήγορος, κρύος και είμαι πολύ ευχαριστημένος
Από αντοχή δεν ξέρω είναι νωρις
Του έχω περάσει LMDE 64bit
Drivers απο το site nvidia, κανένα πρόβλημα
wifi απο broadcom, δεν αναγνωρίζεται out off the box, και εδώ τα πράγματα είναι απλά, κατεβάζεις από το site της broadcom, εύκολη εγκατάσταση δουλεύει άψογα
Λειτουργούν και κάποια Fn keys, κυρίως αυτά που με ενδιαφέρουν (σβύσιμο οθόνης, απενεργοποίηση touchpad)
Εχει μόνο 3 usb (θα ήθελα περισσότερες) η μία είναι και esata
Χωρίς επέκταση εγγύησης

Ποιά διανομή χρησιμοποιείς?

aptosid (debian sid). Με 130€ παίρνω εγγύηση από το multirama για το lenovo. Αν χαλάσει μου δίνουν άμεσα άλλο μέχρι να το φτιάξουν. Βέβαια, το εξωτερικό είναι πολύ πλαστικούρα. Δεν νομίζω να αντέξει βαριά χρήση (καθημερινές μετακινήσεις). Επίσης θα λειτουργεί κάθε μέρα 10-15 ώρες οπότε η εγγύηση μου έρχεται κουτί.

Στο HP δεν είδα να δίνουν επέκταση εγγύησης.

BigBlack
25-02-11, 14:54
Έχει και η ΗΡ επέκταση εγγύησης, γύρω στα 170 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

OrderlordTank
25-02-11, 16:44
Δεν λεω οτι εχετε αδικο για την hp.Τα pavilion και λοιπα μοντελα (εξαιρουμενων των αρκετα καλων compaq) ειναι πολυ μετρια σε ποιοτητα κατασκευης.Μονο τα acer και καποια συγκεκριμενα μοντελα turbo-x ειναι σιγουρα χειροτερα.Ομως πρεπει να καταλαβετε οτι τα probook ειναι η μερα με τη νυχτα οσον αφορα την αντοχη.Προσωπικα τα 8εωρω ανωτερα απο lenovo,dell η ακομα και toshiba.

trd64
25-02-11, 20:01
Πήγα τα είδα και τα άφησα για αύριο.
γμτ δεν μπορώ να αποφασίσω.

Στο HP το χρώμα το ξεπερνάω αλλά δεν μου αρέσει καθόλου το πληκτρολόγιο τελικά.
Τα πλήκτρα είναι κάπως σε μακρινή θέση και διαφορετικά απ' ότι τα συνηθισμένα πληκτρολόγια.
Επίσης τα πλήκτρα είναι flat και πολύ λίγο υπερυψωμένα από την βάση (η βάση φαίνεται έντονα γιατί έχει μεγάλο καινό από το ένα πλήκτρο στο άλλο)

Στο lenovo το πληκτρολόγιο είναι απλά καταπληκτικό αλλά η πλαστικούρα τις οθόνης νομίζω ότι θα τα παίξει σύντομα με τα μέσα έξω στην τσάντα.

Πραγματικά έχω μπερδευτεί και την Κυριακή φεύγω και πρέπει να το έχω πάρει (και να το έχω κάνει setup) :(

OrderlordTank
26-02-11, 02:17
Τα πληκτρα του probook ειναι τοπο8ετημενα ετσι ωστε να βοη8ανε σε μακροχρονια πληκτρολογιση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.