PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρησιμοποίηση netfaster iad μόνο ως ATA (Αnalog Τelephone Adaptor) για δήλωση VIVA αριθμών



Vasileios1
24-02-11, 23:03
Γειά σας, παιδιά :)

Χρειάζομαι την βοήθειά σας στο εξής:

Λόγω αλλαγής παρόχου και αναγκαιότητας προσαρμογής
στα δεδομένα του ipbx τηλεφωνικού μου κέντρου (3cx),
θέλω να χρησιμοποιήσω ως router το modem που διαθέτει
η forthnet (Thomson TG585). Στο συγκεκριμένο modem
λοιπόν θέλω να συνδέσω το netfaster iad2 της HOL με
τις 2 fxs θύρες πάνω στις οποίες λειτουργώ 2 τηλέφωνα
με viva αριθμούς. Το θέμα είναι πως το netfaster, θέλω να
το χρησιμοποιήσω μόνο ως ΑΤΑ και όχι ως modem.
Επειδή παλαιότερα, είχα κάνει ακριβώς το ίδιο με ένα FRTIZ
που είχα, μήπως μπορείτε να μου υποδείξετε πως μπορεί
να γίνει αυτό και με το netfaster;; :oops:

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά όλους,

Βασίλης

sdikr
24-02-11, 23:36
Γιατί δεν βάζεις το iax πάνω στην γραμμή δουλεύει

Πάντως το iax δεν υποστηρίζει το να περάσει το voip μέσω δικτύου απο όσο θυμάμαι (κάτι που το fritz Μπορεί να κάνει)

skontos
25-02-11, 01:23
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα και δεν το θέλεις και για modem????
Εκ πείρας μιλάω το χρησιμοποιώ χρόνια τώρα (2) το χω δοκιμάσει και σε άλλο πάροχο και όλα οκ και εννοείτε οτι δουλεύει παράλληλα και σαν ATA me VIVA απροβλημάτιστα

Vasileios1
25-02-11, 20:24
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα και δεν το θέλεις και για modem????
Εκ πείρας μιλάω το χρησιμοποιώ χρόνια τώρα (2) το χω δοκιμάσει και σε άλλο πάροχο και όλα οκ και εννοείτε οτι δουλεύει παράλληλα και σαν ATA me VIVA απροβλημάτιστα



Το πρόβλημα είναι με το ipbx (3cx). Για να λειτουργήσει σωστα, ο router δεν πρέπει να έχει κάποιον εσωτερικό sip μηχανισμό, γιατί δημιουργούνται conflicts με τις επεκτάσεις, κυρίως με τις απομακρυσμένες (remote extensions) όπως π.χ ο sip client που έχω στο android κινητό μου. Εάν βέβαια δεν γίνεται, αναγκαστικά θα το κάνω όπως εσύ, δηλ. θα το χρησιμοποιήσω στην Forthnet.. :sorry:

........Auto merged post: Vasileios1 πρόσθεσε 6 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γιατί δεν βάζεις το iax πάνω στην γραμμή δουλεύει

Πάντως το iax δεν υποστηρίζει το να περάσει το voip μέσω δικτύου απο όσο θυμάμαι (κάτι που το fritz Μπορεί να κάνει)

Το πρόβλημα είναι με το ipbx (3cx). Για να λειτουργήσει σωστα, ο router δεν πρέπει να έχει κάποιον εσωτερικό sip μηχανισμό, γιατί δημιουργούνται conflicts με τις επεκτάσεις, κυρίως με τις απομακρυσμένες (remote extensions) όπως π.χ ο sip client που έχω στο android κινητό μου. Εάν υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου το λύσει, θα του ήμουν υπόχρεος :worthy:

sdikr
25-02-11, 20:37
Το πρόβλημα είναι με το ipbx (3cx). Για να λειτουργήσει σωστα, ο router δεν πρέπει να έχει κάποιον εσωτερικό sip μηχανισμό, γιατί δημιουργούνται conflicts με τις επεκτάσεις, κυρίως με τις απομακρυσμένες (remote extensions) όπως π.χ ο sip client που έχω στο android κινητό μου. Εάν βέβαια δεν γίνεται, αναγκαστικά θα το κάνω όπως εσύ, δηλ. θα το χρησιμοποιήσω στην Forthnet.. :sorry:

........Auto merged post: Vasileios1 πρόσθεσε 6 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Το πρόβλημα είναι με το ipbx (3cx). Για να λειτουργήσει σωστα, ο router δεν πρέπει να έχει κάποιον εσωτερικό sip μηχανισμό, γιατί δημιουργούνται conflicts με τις επεκτάσεις, κυρίως με τις απομακρυσμένες (remote extensions) όπως π.χ ο sip client που έχω στο android κινητό μου. Εάν υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου το λύσει, θα του ήμουν υπόχρεος :worthy:

το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το να αλλάξεις την πόρτα που ακούει το κέντρο, δοκίμασα σήμερα σε ενα δικό μου iax και δεν μπόρεσα να βρώ κάποιο τρόπο να περάσω την γραμμή μεσώ lan.

Vasileios1
25-02-11, 20:49
το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το να αλλάξεις την πόρτα που ακούει το κέντρο, δοκίμασα σήμερα σε ενα δικό μου iax και δεν μπόρεσα να βρώ κάποιο τρόπο να περάσω την γραμμή μεσώ lan.

Το έχω ήδη δοκιμάσει αυτό (την είχα αλλάξει απο 5060 σε 55060, αλλά δυστυχώς δημιούργησε μια σειρά από άλλα προβλήματα, οπότε την επανέφερα στην 5060. Ξέρεις, το όλο ζήτημα ανέκυψε με τις απομακρυσμένες συνδέσεις, οι οποίες πρέπει να συνδεόνται μέσω μιας dyndns διεύθυνσης, αφού δυστυχώς δεν έχω στατική αλλά dynamic ip.. Εκεί ακριβώς είναι προβληματικό το netfaster ακριβώς γιατί δεν είναι ούτε μόνο router, ούτε μόνο ATA, αλλά είναι router με ενσωματωμένο sip mechanism είναι κάτι σαν hybrid δηλαδή..:frown:

sdikr
25-02-11, 20:53
Το έχω ήδη δοκιμάσει αυτό (την είχα αλλάξει απο 5060 σε 55060, αλλά δυστυχώς δημιούργησε μια σειρά από άλλα προβλήματα, οπότε την επανέφερα στην 5060. Ξέρεις, το όλο ζήτημα ανέκυψε με τις απομακρυσμένες συνδέσεις, οι οποίες πρέπει να συνδεόνται μέσω μιας dyndns διεύθυνσης, αφού δυστυχώς δεν έχω στατική αλλά dynamic ip.. Εκεί ακριβώς είναι προβληματικό το netfaster ακριβώς γιατί δεν είναι ούτε μόνο router, ούτε μόνο ATA, αλλά είναι router με ενσωματωμένο sip mechanism είναι κάτι σαν hybrid δηλαδή..:frown:

Θα έλεγα τότε να πάρεις ενα απλό ΑΤΑ με δυο fxs να κάνεις την δουλειά σου

Vasileios1
25-02-11, 20:59
Θα έλεγα τότε να πάρεις ενα απλό ΑΤΑ με δυο fxs να κάνεις την δουλειά σου

Εάν δεν βρω λύση, τελικά αυτό θα κάνω (PAP2T της Linksys)


http://1.bp.blogspot.com/_i-087kmvbJw/TCk4ynOfNpI/AAAAAAAAAAk/boFvWq5A

rth
04-03-11, 17:39
Μήπως μπορεί το netfaster σου να συνδεθεί μέσω τηλεφωνικού καλωδίου (στη θύρα DSL) με κάποιο άλλο μόντεμ, το οποίο θα παίζει το ρόλο της συσκευής που έχει στην άλλη άκρη (στο τηλεφωνικό κέντρο του παρόχου) η γραμμή DSL, ώστε και τα δύο μόντεμ να θεωρούν ότι είναι ενεργή η σύνδεση ADSL, και η κλήση VOIP να κατευθύνεται ουσιαστικά στις θύρες LAN του δεύτερου μόντεμ;


Ρωτάω δηλαδή, μήπως κάποιος έχει δοκιμάσει να συνδέσει back to back δύο μόντεμ (μέσω των θυρών DSL φυσικά και όχι των θυρών LAN), ώστε και στα δύο να δημιουργείται η (ψευδ)αίσθηση ότι είναι συνδεδεμένα με κάποιον πάροχο.

Σχηματικά:

[τηλεφωνική συσκευή]----[netfaster]==[άλλο μόντεμ]-----[switch/hub]......[διαδίκτυο]


Αν αυτό είναι εφικτό (επιλέγοντας τα κατάλληλα πρωτόκολλα/παραμέτρους DSL, από τις δυνατές επιλογές του VC1/VC2/κλπ.), ίσως να μπορεί να χρησιμοποιηθεί το μόντεμ σου απλά ως ATA.


Δυστυχώς οι γνώσεις μου σχετικά με το αναλογικό κομμάτι της σύνδεσης των μόντεμ στη γραμμή είναι πολύ περιορισμένες.


Μήπως κάποιος με περισσότερες γνώσεις στα ηλεκτρονικά μπορεί να μας διαφωτίσει, αν η παραπάνω αναλογική ζεύξη των μόντεμ είναι εφικτή, τι είδους τηλεφωνικό καλώδιο χρειάζεται (πχ. ευθύ ή ανεστραμμένο) και τι ρυθμίσεις απαιτούνται;


Αν πάλι κάποιος γνωρίζει κάποια ιστοσελίδα ή φόρουμ ηλεκτρονικών που αναφέρεται στην αναλογική ζεύξη δύο μόντεμ ADSL, ας μας ενημερώσει.

sakic
13-05-11, 23:28
τελικα καταφερες κατι vasileios1?
θελω να κανω και εγω το ιδιο και οσο αν ταλαιπωρηθηκα δεν καταφερα κατι και κατελληξα στο linksys/pap.
Παρολα αυτα θα ηθελα να το καταφερω με το netfaster ετσι για το γαμωτο χιχι.
αν εχεις κανενα νεο πες μας.
Ευχαριστω

erda
07-03-12, 21:05
Καλησπέρα παιδιά,

Κατάφερα, μετά από πολύ παίδεμα, τις δύο γραμμές VOIP από το Netafaster IAD2 να χρησιμοποιηθούν από το 3CX (και λογικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν και από Asterisk) κι είπα να γράψω ένα post.

Το κόλπο: Εκτός από τις φυσιολογικές ρυθμίσεις (πχ voip ports, redirections) ήθελε και ενεργοποίηση του firewall μαζί με την επιλογή DMZ(Demilitarized Zone) όπου βάζουμε το IP του 3CX (ή Asterisk) server. Μόνο έτσι κατάφερα να μην υπάρχουν conflicts και να παρακαμφθεί ο εσωτερικός VOIP μηχανισμός του router.

Ελπίζω να βοήθησα και όχι με μεγάλη καθυστέρηση :)

dkstopo
09-07-12, 21:28
Καλησπέρα παιδιά,

Κατάφερα, μετά από πολύ παίδεμα, τις δύο γραμμές VOIP από το Netafaster IAD2 να χρησιμοποιηθούν από το 3CX (και λογικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν και από Asterisk) κι είπα να γράψω ένα post.

Το κόλπο: Εκτός από τις φυσιολογικές ρυθμίσεις (πχ voip ports, redirections) ήθελε και ενεργοποίηση του firewall μαζί με την επιλογή DMZ(Demilitarized Zone) όπου βάζουμε το IP του 3CX (ή Asterisk) server. Μόνο έτσι κατάφερα να μην υπάρχουν conflicts και να παρακαμφθεί ο εσωτερικός VOIP μηχανισμός του router.

Ελπίζω να βοήθησα και όχι με μεγάλη καθυστέρηση :)

επαναφέρω το θέμα μηπως και καποιος μπορει να γραψει αναλυτικα τις ρυθμισεις μιας και έχοντας το NETFASTER IAD 1 το οποιο το χρησημοποιω σαν router θελω να σεταρω viva αριθμους.
απο οτι καταλαβα πρεπει να του "πουμε" απο που θα παιρνει internet, αλλα δεν το εχω καταφερει.

καθε βοηθεια δεκτή

ευχαριστώ

MIHA
14-02-13, 17:41
επαναφέρω το θέμα μηπως και καποιος μπορει να γραψει αναλυτικα τις ρυθμισεις μιας και έχοντας το NETFASTER IAD 1 το οποιο το χρησημοποιω σαν router θελω να σεταρω viva αριθμους.
απο οτι καταλαβα πρεπει να του "πουμε" απο που θα παιρνει internet, αλλα δεν το εχω καταφερει.

καθε βοηθεια δεκτή

ευχαριστώ

Παρακάτω μπορείτε να βρείτε τις οδηγίες ρύθμισης του Viva Numbers σας στο Net Faster Iad.
http://www.viva.gr/support/numbers/?HowTo=38

@ ADSLgr.com All rights reserved.