PDA

Επιστροφή στο Forum : Αξίζει να έρθω Forthnet;



Prokill3r
25-02-11, 13:22
Καλημερα παιδια. Ειμαι στην hol ayth την περιοδο αλλα δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος λογω μεγαλου ping και παρα πολυ χαμηλης ταχυτητας.και οταν παιρνω τηλ μ λενε τα ιδια και τα ιδια οτι συγχρονιζει καλα και ολα ειναι οκ. Σκεφτομαι να ερθω προς forthnet μερια αλλα θα ηθελα καποιες γνωμες απο online gamers δλδ αν αντιμετωπιζουν καποιο προβλημα στους εξωτερικους server με το ping και την ταχυτητα γενικα αποσυνδεσεις και ιστοριες τετοιες.. Μενω πειραια αναμεσα σε χατζηκυριακειο και καλλιπολη οποτε αν καποιος ειναι καπου εδω κοντα ας με φωτισει... Ακομη σε περιπτωση που το συμβολαιο στην μια εταιρεια δν εχει τελειωσει, και θελω να κανω αιτηση στην forthnet για το διαστημα αυτο θα εχω νετ η οχι;; ευχαριστω εκ των προτερων

alex24
25-02-11, 13:55
Μπορεις να κανεις συμβολαιο οπου θες αλλα θα πληρωσεις προστιμο που φευγεις 70 ευρο δεν μενεις χωρις ιντερνετ ουτε λεπτο η ταχυτητα συγχρονισμου σου θα ειναι λιγο πιο ψηλα απο τωρα αλλα λογω ρυθμισεων θορυβου που κανει η forthnet θα σου προτεινα να διαβασεις εδω μεσα και να κρινεις εα θελεις να την βαλεις ή οχι....Γνωμη μου ειναι να μην πας κοιτα για καπου αλλου αλλα εαν δεν δοκιμασεις κιολας δεν θα ξερεις οποτε κρινε απο τα σχολια εδω μεσα ρωτα κανενα γειτονα εαν εχεις και μετα προχωρα το....

vasilis_val
25-02-11, 13:58
αν αξιζει λεει? ουυυυυυυυυυυυ...με χιλια! online gaming τα σπαει!εχθες δοκιμασα το battlefield και επαιζα με 250 ping και στο καπακι kick.

pat122
25-02-11, 14:42
Αν πας σε forthnet και τους πεις να σε βάλουν σε fastpath θα είσαι πολύ καλύτερα με το gaming. Εγώ θα σου πρότεινα να την δοκιμάσεις.

mondark
25-02-11, 14:55
από ότι βλέπω η hol έχει τα μεγάλα προβλήματα που είχε η forthnet το 2009. εγώ σε servers του εξωτερικού έχω από 62 μέχρι 110 ping σε fastpath.

vasilis_val σε αμερικανικο server έχεις 250ms:hmm:

vasilis_val
25-02-11, 15:23
σε γερμανικο...δεν ειμαι σε fastpath. κλειδωνω στα 15600 και κατεβαζω με 1.5-1.6. αλλα γενικα πασχω στα ping

geopapath23
25-02-11, 16:53
Μια χαρά κατεβάζεις! Αν παίζεις games ίσως να δοκίμαζες και το fastpath, πίστεύω θα σου μείωνε αρκετά το ping.

psyxakias
25-02-11, 17:10
Καλύτερα να πας σε Wind ή ΟΤΕ, που δεν αντιμετωπίζει έως τώρα ιδιαίτερα προβλήματα, διότι η forthnet ουδέποτε επιδίωξε να ικανοποιήσει gamers ή latency-sensitive εφαρμογές (απ'ότι φαίνεται το ίδιο και η HOL πλέον) και το fast path δεν θα βελτιώσει τη συχνή συμφόρηση των κυκλωμάτων διεθνούς διασύνδεσης. Ρίξε μια ματιά στο smokeping (http://smoke.narfhosting.net/cgi-bin/smokeping.cgi) που παρακολουθεί όλους τους παρόχους. Πχ η forthnet είχε +75 ms πριν λίγο σε μερικά seabone κυκλώματα. ;)

Ενδεικτικά Forthnet (Seabone) (http://smoke.narfhosting.net/cgi-bin/smokeping.cgi?target=Forthnet.FSeabone1):
84332
84335

Ενδεικτικά HOL (Verizon) (http://smoke.narfhosting.net/cgi-bin/smokeping.cgi?target=HOL.HVerizonFFT5)
84337

dfoust
25-02-11, 17:24
πρέπει να είσαι τρελός ή πολύ μ....ας για να έρθεις στην 4νετ μακριααααααα..

SfH
25-02-11, 17:39
Σύμφωνα με τα δεδομένα του smokeping για τους τελευταίους 6 μήνες, για παιχνίδια η πρώτη επιλογή είναι εύκολα ο οτε. Αν σου φαίνεται ακριβός, κοιτάς για wind και on. Σίγουρα όχι forthnet ή hol.

geopapath23
25-02-11, 17:44
Καλύτερα να πας σε Wind ή ΟΤΕ, που δεν αντιμετωπίζει έως τώρα ιδιαίτερα προβλήματα,

Ο ΟΤΕ δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα? Εδώ υπήρχαν άνθρωποι που δεν είχαν τηλέφωνο και internet για 20 μέρες στην Αττική τον προηγούμενο μήνα.

DSLaManiaC
25-02-11, 17:46
Ο ΟΤΕ δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα? Εδώ υπήρχαν άνθρωποι που δεν είχαν τηλέφωνο και internet για 20 μέρες στην Αττική τον προηγούμενο μήνα.

Το καλωδιακό πρόβλημα, εκτός το ότι αφορούσε όλους τους παρόχους, δεν έχει να κάνει με την απόδοση του δικτύου γενικότερα.

vasilisk
26-02-11, 11:24
Μπορεις να κανεις συμβολαιο οπου θες αλλα θα πληρωσεις προστιμο που φευγεις 70 ευρο....

ειχα την εντυπωση οτι αυτα τα 70 τα πληρωνες μονο αν διεκοπτες σε λιγοτερο απο 12 μηνες απο την ημερα ενεργοποιησης. τωρα στα ζητανε ανεξαρτητα απο το ποσα χρονια εισαι συνδρομητης?

Prokill3r
26-02-11, 13:19
Να ρωτησω κατι αλλο ρε παιδες... αμα κανω στην forthnet αιτηση και τους πω να με βαλουν σε fastpath θα το δεχτουν η θα μου δωσουν απαντηση αλα hol " δυστηχως δεν μπορουμε,ειναι πολιτικη της εταιρειας να μην εχει fastpath σε οικιακους χρηστες" ; δλδ εχω φτασει στο αμιν με τα κοπροσκυλα....:mad:

alex24
26-02-11, 14:25
ειχα την εντυπωση οτι αυτα τα 70 τα πληρωνες μονο αν διεκοπτες σε λιγοτερο απο 12 μηνες απο την ημερα ενεργοποιησης. τωρα στα ζητανε ανεξαρτητα απο το ποσα χρονια εισαι συνδρομητης?

Οχι σε περιπτωση που εχει περασει το 12μηνο δεν πληρωνεις....

blackrose
26-02-11, 14:49
Αξίζει να έρθω Forthnet;

οχιιιιιιι ελεος,δεν θελουμε αλλους :twisted:
εδω εχουν στρωσει καπως τα κυκλωματα με την φυγη των βαρια "εθισμενων" ,θες να μας καταστρεψεις την προσκαιρη χαρα :p

Georgevtr
26-02-11, 15:01
Να ρωτησω κατι αλλο ρε παιδες... αμα κανω στην forthnet αιτηση και τους πω να με βαλουν σε fastpath θα το δεχτουν η θα μου δωσουν απαντηση αλα hol " δυστηχως δεν μπορουμε,ειναι πολιτικη της εταιρειας να μην εχει fastpath σε οικιακους χρηστες" ; δλδ εχω φτασει στο αμιν με τα κοπροσκυλα....:mad:

Δέν είναι κοπρόσκυλα βρε φίλε.Αυτό πουλάνε,άν θέλεις το αγοράζεις.Αν όχι πάς αλλού.
Ναι.Στην 4νετ μπορείς αλλά όχι απο την πρώτη μέρα.

dfoust
26-02-11, 19:47
Να ρωτησω κατι αλλο ρε παιδες... αμα κανω στην forthnet αιτηση και τους πω να με βαλουν σε fastpath θα το δεχτουν η θα μου δωσουν απαντηση αλα hol " δυστηχως δεν μπορουμε,ειναι πολιτικη της εταιρειας να μην εχει fastpath σε οικιακους χρηστες" ; δλδ εχω φτασει στο αμιν με τα κοπροσκυλα....:mad:


διάβασε παραπάνω τι κάνεις με τους λογαριασμούς για να καταλάβεις τι αλήτες είναι. μακριά:down:

Lapetr
27-02-11, 21:51
διάβασε παραπάνω τι κάνεις με τους λογαριασμούς για να καταλάβεις τι αλήτες είναι. μακριά:down:

Λίγο άσεχτο αλλά οκ, ο καθένας έχει τον πόνο του! Εμένα πάντως δε μου έχουν φερθεί καθόλου αλήτικα.
Και ναι μπορούν να σε γυρίσουν σε fastpath αν το ζητήσεις αλλά όχι από την πρωτη μέρα όπως προειπωθηκε!

dfoust
27-02-11, 22:08
για να καταλάβεις τι χάλια έχει μεταδίδει αυτήν την ώρα τοn Aρη ζωντανά και δεν μπορω να το δω κάνει συνεχεια buffer είναι τοσο άχρηστοι που δεν μπορούν ουτε στο δίκτυο τους να κάνουν sreaming καλύτερα να μην το βάζανε καθόλου αφού δεν παίζει.

johnsruro
28-02-11, 22:31
Κανένας άλλος με τέτοιο προβλημα? Σε όλα τα άλλα παιχνίδια όλοι λέγανε ότι πάει καλά? Χθες τα χάλασε? Εδώ ολόκληρο ντέρμπι και δεν ακούστηκε πρόβλημα.

alexpen
28-02-11, 22:34
αν αξιζει λεει? ουυυυυυυυυυυυ...με χιλια! online gaming τα σπαει!εχθες δοκιμασα το battlefield και επαιζα με 250 ping και στο καπακι kick.

χαχαχαχαχαχα για μια στιγμη νομιζα οτι δεν εκανες πλακα!

........Auto merged post: alexpen πρόσθεσε 0 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

:oneup:
για να καταλάβεις τι χάλια έχει μεταδίδει αυτήν την ώρα τοn Aρη ζωντανά και δεν μπορω να το δω κάνει συνεχεια buffer είναι τοσο άχρηστοι που δεν μπορούν ουτε στο δίκτυο τους να κάνουν sreaming καλύτερα να μην το βάζανε καθόλου αφού δεν παίζει.

Lapetr
28-02-11, 23:28
Εγώ παλι ένα μισάωρο που είδα από το παιχνίδι μια χαρά έπαιζε!

ThReSh
01-03-11, 15:10
Μια χαρά κατεβάζεις! Αν παίζεις games ίσως να δοκίμαζες και το fastpath, πίστεύω θα σου μείωνε αρκετά το ping.

το fastpath μειώνει το ping κατά 22-25ms σε σχέση με το "full" Interleaved, δλδ από 250ms θα πήγαινε 225ms στην καλύτερη, φοβερό ping όταν άλλοι ISP έχουν 55ms με fastpath με Γερμανία... :whistle:

psyxakias
01-03-11, 19:34
το fastpath μειώνει το ping κατά 22-25ms σε σχέση με το "full" Interleaved, δλδ από 250ms θα πήγαινε 225ms στην καλύτερη, φοβερό ping όταν άλλοι ISP έχουν 55ms με fastpath με Γερμανία... :whistle:Εσύ τώρα γιατί του λες την πικρή αλήθεια και ρισκάρεις την είσοδο ενός ακόμα μέλους στο forthnet anti-fanclub; Ε γιατί; :evil: :p

ThReSh
01-03-11, 20:11
sorry man αλλά προσπαθώ να κρατήσω την φήμη του party pooper :sorry:

saint240881
02-03-11, 14:41
Είχα 4νετ για πολλά χρόνια από 3 διαφορετικές τοποθεσίες, για downloads είναι μια χαρά.

Αν όμως θες να βλέπεις video στο youtube σε ώρες αιχμής, ή θες καλά Ping τότε δεν είναι για σένα.

Το γύρισα σε ΟΤΕ και τα pings είναι τέλεια, επίσης όπως είπαν και οι υπόλοιποι και οι ΟΝ είναι καλή.

Για Gaming μην πας όμως, στο λέω σαν fellow gamer αυτό.

Lapetr
03-03-11, 00:38
Αν όμως θες να βλέπεις video στο youtube σε ώρες αιχμής, ή θες καλά Ping τότε δεν είναι για σένα.

Δεν έχεις δίκio. Τώρα που κάνει caching ακόμα και στα HD video και σε ώρες αιχμής δεν σκαλώνει καθόλου!

@ ADSLgr.com All rights reserved.