PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με αιτηση wind



MANTHES
25-02-11, 14:57
Εκανα online αιτηση αλλα αυτη ηρθε με ενα σωρο λαθη, ιδιας φυσης ολα, οποτε θα ηθελα μια συμβουλη τι συμβαινει σε αυτες τις περιπτωσεις επειδη εκανα την βλακεια να υπογραψω. Εκεινη την στιγμη δεν εδωσα πολυ σημασια σε αυτα αλλα κοιταξα να με εχουν γραμμενο στο σωστο πακετο κτλ και την πατησα :whistle:

Το πρωτο λαθος ειναι στα στοιχεια πελατη αντι να γραψουν ως πολη την θεσσαλονικη αναφερουν το Ελευθεριο ( για τους φιλους αθηναιους ειναι σαν να λεμε πως μενεις στα ανατολικα προαστια και αυτοι να γραφουν τα δυτικα :chair:)
Το δευτερο ειναι και παλι το ιδιο στην διευθυνση αποστολη λογαριασμου. Ελευθεριο αντι για θεσσαλονικη.
Το τριτο ειναι πως στην διευθυνση εγκαταστασης τηλεφωνικης γραμμης αναφερουν το Χαριλαου ως δημο και περιοχη την Θεσσαλονικη :rofl:

Το πιο κωμικοτραγικο απο ολα ειναι πως στο ρουτερ που εφερε ο κουριερ το χαρτι εγραφε πως αποστολεας ειμαι εγω και παραληπτης η εταιρια τους :worthy::worthy:

Ειναι αληθεια πως ολος αυτος ο ερασιτεχνισμος μου δημιουργησε αμεσως αρκετα ερωτηματικα για το αν μπορω να τους εμπιστευθω αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. Η ερωτηση μου ειναι τι μπορω να κανω για να διορθωθουν ολα αυτα; Πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι πρεπει να παω σε καταστημα, να γραψω σε λευκη κολλα τα διορθωμενα στοιχεια και να την στειλουν με φαξ. Περα απο το οτι δεν τους εμπιστευομαι μη τα κανουν ακομα χειροτερα υπαρχει κινδυνος να μου εμφανισουν κανενα προβλημα λεγοντας πως δεν εκανα την αιτηση online και να χασω και την προσφορα; :rainy:

alex24
25-02-11, 16:05
Εμενα οταν εκαναν λαθος τον αριθμο βροχου πηρα τηλ και μου το αλλαξαν και εγιναν ολα κανονικα και για το μοντεμ που λες το ιδιο εγραφε και σε μενα αλλα επειδη ειναι σαν να στελνεις την αιτηση εσυ πισω γι αυτο το βλεπεις ετσι......

xmperop1
26-02-11, 09:26
Εκανα online αιτηση αλλα αυτη ηρθε με ενα σωρο λαθη, ιδιας φυσης ολα, οποτε θα ηθελα μια συμβουλη τι συμβαινει σε αυτες τις περιπτωσεις επειδη εκανα την βλακεια να υπογραψω. Εκεινη την στιγμη δεν εδωσα πολυ σημασια σε αυτα αλλα κοιταξα να με εχουν γραμμενο στο σωστο πακετο κτλ και την πατησα :whistle:

Το πρωτο λαθος ειναι στα στοιχεια πελατη αντι να γραψουν ως πολη την θεσσαλονικη αναφερουν το Ελευθεριο ( για τους φιλους αθηναιους ειναι σαν να λεμε πως μενεις στα ανατολικα προαστια και αυτοι να γραφουν τα δυτικα :chair:)
Το δευτερο ειναι και παλι το ιδιο στην διευθυνση αποστολη λογαριασμου. Ελευθεριο αντι για θεσσαλονικη.
Το τριτο ειναι πως στην διευθυνση εγκαταστασης τηλεφωνικης γραμμης αναφερουν το Χαριλαου ως δημο και περιοχη την Θεσσαλονικη :rofl:

Το πιο κωμικοτραγικο απο ολα ειναι πως στο ρουτερ που εφερε ο κουριερ το χαρτι εγραφε πως αποστολεας ειμαι εγω και παραληπτης η εταιρια τους :worthy::worthy:

Ειναι αληθεια πως ολος αυτος ο ερασιτεχνισμος μου δημιουργησε αμεσως αρκετα ερωτηματικα για το αν μπορω να τους εμπιστευθω αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. Η ερωτηση μου ειναι τι μπορω να κανω για να διορθωθουν ολα αυτα; Πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι πρεπει να παω σε καταστημα, να γραψω σε λευκη κολλα τα διορθωμενα στοιχεια και να την στειλουν με φαξ. Περα απο το οτι δεν τους εμπιστευομαι μη τα κανουν ακομα χειροτερα υπαρχει κινδυνος να μου εμφανισουν κανενα προβλημα λεγοντας πως δεν εκανα την αιτηση online και να χασω και την προσφορα; :rainy:

Θα είναι θαύμα αν σε ενεργοποιήσει ο ΟΤΕ με αυτά τα λάθος στοιχεία.

thenetpoet
26-02-11, 13:16
γιατι δεν πας σε ενα καταστημα να κανεις τις διορθώσεις?

MANTHES
26-02-11, 13:51
Το λαθος στοιχειο που αφορα τον οτε ειναι οτι γραφουν για περιοχη την θεσσαλονικη και πολη χαριλαου αλλα αυτο ειναι κατι που και ενας βλακας θα καταλαβει πως εχουν γραφτει αντιστροφα. Ετσι και αλλιως θα κανω την διορθωση αλλα το θεμα ειναι ποιος ειναι ο σωστος τροπος για να μην μου τα κανουν χειροτερα;
Θα παω σε λιγο σε καταστημα αλλα μου φανηκε καπως χαζο το οτι μου ειπαν να γραψω σε ενα λευκο χαρτι τα διορθωμενα στοιχεια και να τα στειλουν με φαξ ασε που φοβαμαι μηπως τα κανουν ακομα χειροτερα.
Οπως καταλαβα αν κανουν τις διορθωσεις με αλλο τροπο υπαρχει ο κινδυνος να θεωρηθει οτι δεν εκανα την αιτηση online και να χασω την προσφορα. Ο ερασιτεχνισμος σε ολο του το μεγαλειο και βλεπω να φευγω πριν ακομα παω σε αυτους :wall:

thenetpoet
26-02-11, 17:31
τι να σου πω, κανε οτι νομιζεις πιο συμφερον για εσενα

MANTHES
26-02-11, 17:54
Τελικα περασα απο ενα καταστημα wind και η απαντηση ηταν πως το να εμφανιζεται η περιοχη μου ως πολη και η πολη ως περιοχη στην αιτηση ειναι κατι που οφειλεται στο συστημα τους. Επισης το οτι εμφανιζεται για την διευθυνση αποστολης των λογαριασμων αντι για την θεσσαλονικη ενα γειτονικο δημο ειναι και παλι ενα προβλημα που με τον συγκεκριμενο ταχυδρομικο κωδικο που εχω τους εμφανιζει αυτο τον δημο :worthy:

Η υπαλληλος ειπε πως δεν υπαρχει προβλημα και οταν θα ενεργοποιηθω να περασω απο το καταστημα τους ωστε να αλλαχθει απλα η περιοχη αποστολης των λογαριασμων. Η κατασταση σε οτι αφορα το επιπεδο οργανωσης τους οπως φαινεται ειναι για τα πανηγυρια αλλα ελπιζω τουλαχιστον να ειναι ενταξει το δικτυο τους

nyannaco
26-02-11, 18:16
μου φανηκε καπως χαζο το οτι μου ειπαν να γραψω σε ενα λευκο χαρτι τα διορθωμενα στοιχεια και να τα στειλουν με φαξΦαίνεται δεν θα έχουν internet :lol:

hrliakop
26-02-11, 19:47
Το λαθος στοιχειο που αφορα τον οτε ειναι οτι γραφουν για περιοχη την θεσσαλονικη και πολη χαριλαου αλλα αυτο ειναι κατι που και ενας βλακας θα καταλαβει πως εχουν γραφτει αντιστροφα. Ετσι και αλλιως θα κανω την διορθωση αλλα το θεμα ειναι ποιος ειναι ο σωστος τροπος για να μην μου τα κανουν χειροτερα;

Για να μην βιάζεσαι να δίνεις χαρακτηρισμούς, να ξέρεις ότι η Wind όπως και όλες οι υπόλοιπες εταιρείες χρησιμοποιούν κατά την καταχώρηση στο σύστημα τους, το διευθυνσιολόγιο του ΟΤΕ (με όλα του τα λάθη).

Σε αυτή τη βάση του ΟΤΕ η Θεσσαλονίκη εμφανίζεται πάντα ως περιοχή και στην πόλη εμφανίζεται συνήθως η ονομασία του Α/Κ σου (εν προκειμένω Χαριλάου).

Ποιος είναι ο βλάκας τώρα; :p

ΥΓ: Υπάρχει τρόπος να επικοινωνήσεις με το eshop και μέσω του site είτε με email είτε με μήνυμα μέσα από τη σελίδα του eshop

MANTHES
26-02-11, 20:48
Γιατι τοτε με τις υπολοιπες εταιριες (αλτεκ, φορθνετ, ον) δεν ειχα αναλογο προβλημα;
Ακομα χειροτερα γιατι το τσακαλι που πηρα τηλ δεν ηξερε την τυφλα του πανω σε αυτο; :p

Oφ τοπικ αλλα επειδη χρησιμοποιησες τον χαρακτηρισμο σε βαρος μου θα σου πω οτι αν αυτη η ον δεν ειχε τοσους υπαλληλους εδω μεσα που να πουλανε τρελιτσα σε βαρος των πελατων της θα ηταν πολυ καλυτερη. Το αν το κανουν με τις ευλογιες της ή απο μονοι τους ειναι κατι που δεν το ξερω και δεν με ενδιαφερει

thenetpoet
26-02-11, 20:51
με όλο το σεβασμό, νομιζω οτι ψαχνομαστε να φαγωθουμε με τα ρουχα μας λιγο.. Αν φοβάσαι οτι θα έχεις πρόβλημα τότε ακύρωσε την αίτηση.

xmperop1
26-02-11, 21:15
με όλο το σεβασμό, νομιζω οτι ψαχνομαστε να φαγωθουμε με τα ρουχα μας λιγο.. Αν φοβάσαι οτι θα έχεις πρόβλημα τότε ακύρωσε την αίτηση.

Το πιθανότερο να την απορρίψει ο ΟΤΕ.

MANTHES
26-02-11, 23:26
Απο την μερια μου θα το αφησω ετσι το θεμα αφου η υπαλληλος στο καταστημα ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα που αναφερεται ως περιοχη η θεσσαλονικη. Αν την απορριψει ο οτε τοτε θα απορριψω και εγω την wind.
Απλα ας εχουν υποψη και αλλα ατομα απο την ιδια περιοχη πως αυτο το λαθος ειναι κατι που οπως φανηκε απο το καταστημα το γνωριζουν πολυ καλα

hrliakop
27-02-11, 01:55
Απο την μερια μου θα το αφησω ετσι το θεμα αφου η υπαλληλος στο καταστημα ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα που αναφερεται ως περιοχη η θεσσαλονικη. Αν την απορριψει ο οτε τοτε θα απορριψω και εγω την wind.
Απλα ας εχουν υποψη και αλλα ατομα απο την ιδια περιοχη πως αυτο το λαθος ειναι κατι που οπως φανηκε απο το καταστημα το γνωριζουν πολυ καλα

προφανως δεν διαβασες καν τι σου εγραψα πιο πανω...δεν ειναι λαθος των υπαλληλων αλλα βλακεια του ΟΤΕ στο συστημα διευθυνσεων που εχει, η οποια δεν θα σου δημιουργησει προβλημα στην αιτηση.

το ίδιο πρόβλημα εχουν και άλλες εταιριες οπως η πχ η Vodafone (πηγη: ΕΕΤΤ (http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/Consultations/telecoms/analysi_agoron/PC_17122008_answs/4_VODAFONE.pdf)):

...Καθίσταται χρονοβόρο και παρουσιάζει σημαντικό πρόβλημα η δυνατότητα εντοπισμού το κατάλληλου βρόγχου με βάση την δηλωμένη από τον πελάτη διεύθυνσή του. Το διευθυνσιολόγιο το οποίο προτείνει ο ΟΤΕ έχει διπλοεγγραφές και ελλείψεις με αποτέλεσμα να απορρίπτονται αιτήσεις λόγω του ότι δεν είναι δυνατόν να γίνει 100% αντιστοίχηση των στοιχείων διεύθυνσης του πελάτη με το διευθυνσιολόγιο του ΟΤΕ...

theopan
27-02-11, 14:57
Το "φταίει ο ΟΤΕ" βλέπω συνεχίζει να χρησιμοποιείται ως δικαιολογία, κανονικά 3+ χρόνια μετά!:whistle:
Ο ΟΤΕ πως κάνει τη δουλειά του παιδιά με αυτο το προβληματικό "διευθυνσιολόγιο"; Επειδή το "κυνηγάει" και διορθώνει ταχύτατα τα όποια λάθη υπάρχουν υποθέτω! Κάνει κάτι αντίστοιχο η Wind (ο όποιος πάροχος) ή περιμένει με τον "αυτόματο" και "συστημικά" να λυθούν τα προβλήματα;
Και καλά άντε να το καταλάβω για ανενεργούς βρόχους. Στους ενεργούς που πλέον εδώ και καιρό χρησιμοποιείται ο αριθμός τους, τι δικαιολογία έχουν οι πάροχοι για τα προβλήματα που ανακύπτουν;

thenetpoet
27-02-11, 17:42
νομιζω οτι γενικεύουμε, για λίγες λαθος διεύθυνσεις στις χιλιάδες που υπάρχουν, βγάζουμε τους πάροχους άχρηστους, ερασιτέχνες, τσακαλια, επικύνδυνους για τη δημόσια υγεία, κτλ..
λίγη ψυχραιμία :)

MANTHES
27-02-11, 17:54
Το να μην εχει υπαρξει το παραμικρο προβλημα με τους 3 προηγουμενους παροχους και να εμφανιζονται ολα τα προβληματα μαζεμενα σε ενα και μονο ειναι καπως παραξενο ή κανω λαθος; Και επισης επειδη προφανως δεν ειμαι ο μονος απο την συγκεκριμενη περιοχη τα προβληματα αυτα θα τα ηξεραν και απο αλλους πελατες τους οποτε λογικα δεν μπηκαν καν στον κοπο να κανουν μια διορθωση στο συστημα τους.

Τελος παντων αυτο που με νοιαζει ειναι να μην υπαρξουν προβληματα με την αιτηση μου και αναγκαστω να παραμεινω παραπανω στην On αλλα και φυσικα να ειναι καλο το δικτυο τους. Και αντε για το πρωτο θεμα αν υπαρξουν προβληματα ακυρωνω την αιτηση και φευγω αμεσως αλλα το δευτερο ειναι δικοπο μαχαιρι

hrliakop
27-02-11, 20:39
Το "φταίει ο ΟΤΕ" βλέπω συνεχίζει να χρησιμοποιείται ως δικαιολογία, κανονικά 3+ χρόνια μετά!:whistle:
Ο ΟΤΕ πως κάνει τη δουλειά του παιδιά με αυτο το προβληματικό "διευθυνσιολόγιο"; Επειδή το "κυνηγάει" και διορθώνει ταχύτατα τα όποια λάθη υπάρχουν υποθέτω! Κάνει κάτι αντίστοιχο η Wind (ο όποιος πάροχος) ή περιμένει με τον "αυτόματο" και "συστημικά" να λυθούν τα προβλήματα;
Και καλά άντε να το καταλάβω για ανενεργούς βρόχους. Στους ενεργούς που πλέον εδώ και καιρό χρησιμοποιείται ο αριθμός τους, τι δικαιολογία έχουν οι πάροχοι για τα προβλήματα που ανακύπτουν;

μα και στους ενεργούς βροχους χρησιμοποιείται το διευθυνσιολογιο του ΟΤΕ...

καλυτερα να αναζητησεις τις απαντησεις σου σε αυτους που εχουν καταστησει τον ΟΤΕ ως εθνικο διαχειριστη για αυτα τα ζητηματα...


Το να μην εχει υπαρξει το παραμικρο προβλημα με τους 3 προηγουμενους παροχους και να εμφανιζονται ολα τα προβληματα μαζεμενα σε ενα και μονο ειναι καπως παραξενο ή κανω λαθος; Και επισης επειδη προφανως δεν ειμαι ο μονος απο την συγκεκριμενη περιοχη τα προβληματα αυτα θα τα ηξεραν και απο αλλους πελατες τους οποτε λογικα δεν μπηκαν καν στον κοπο να κανουν μια διορθωση στο συστημα τους.

Τελος παντων αυτο που με νοιαζει ειναι να μην υπαρξουν προβληματα με την αιτηση μου και αναγκαστω να παραμεινω παραπανω στην On αλλα και φυσικα να ειναι καλο το δικτυο τους. Και αντε για το πρωτο θεμα αν υπαρξουν προβληματα ακυρωνω την αιτηση και φευγω αμεσως αλλα το δευτερο ειναι δικοπο μαχαιρι

σου εξηγω για τριτη φορα μηπως το καταλαβεις...η συγκεκριμενη κατασταση που περιγραφεις (πολη Χαριλαου κτλ...) δεν ειναι προβλημα αλλα ιδιομορφια του συστηματος καταγραφης του Α/Κ στο συστημα του ΟΤΕ.

σε καμια περιπτωση δεν θα επηρρεαστει η αιτηση σου...

MANTHES
27-02-11, 22:28
Και εγω το ξαναλεω. Σε αναλογη περιπτωση πχ on γιατι στο συμβολαιο δεν ηταν γραμμενα αναποδα; Τοσο δυσκολο ηταν να το διορθωσουν; Για το οτι στον ταχυδρομικο μου κωδικα το συστημα τους εμφανιζει πολη εκτος θεσσαλονικης φταιει παλι ο οτε; Για το οτι η υπαλληλος που πηρα τηλ δεν ηξερε την τυφλα της εφταιγε ο οτε ή δεη ή η αφροδιτη στον ερμη;

hrliakop
27-02-11, 22:37
Και εγω το ξαναλεω. Σε αναλογη περιπτωση πχ on γιατι στο συμβολαιο δεν ηταν γραμμενα αναποδα; Τοσο δυσκολο ηταν να το διορθωσουν; Για το οτι στον ταχυδρομικο μου κωδικα το συστημα τους εμφανιζει πολη εκτος θεσσαλονικης φταιει παλι ο οτε; Για το οτι η υπαλληλος που πηρα τηλ δεν ηξερε την τυφλα της εφταιγε ο οτε ή δεη ή η αφροδιτη στον ερμη;

η επιστήμη σηκωνει τα χερια ψηλα...τελικα ισως σου αξιζει να μην ενεργοποιηθεις ποτε... κουραστηκα και i am too old for this $hit

sdikr
27-02-11, 22:40
η επιστήμη σηκωνει τα χερια ψηλα...τελικα ισως σου αξιζει να μην ενεργοποιηθεις ποτε... κουραστηκα και i am too old for this $hit


Οτάν κάποια πράγματα σου τα λένε και εσύ επιμένεις να βλέπεις δράκους ναι, καλύτερα να μην συνεχίσεις να απαντάς


Το ποιο πάνω που λες πχ για την vodafone δεν λέει τίποτα σε σχέση με το θέμα μας, άλλο πράγμα το να υπάρχουν 2 διευθύνσεις στο σύστημα του ΟΤΕ και άλλο ενώ εσύ αλλά στέλνεις στην αίτηση να σου τα αλλάζουν

psylos
28-02-11, 17:44
Συνηθως σε τετοια θεματα οταν διαφωνουν τα στοιχεια του συνδρομητη με αυτα που υπαρχουν μεσα στο συστημα οι εταιρειες κρατανε τα του συστηματος για να μην υπαρξει θεμα... Τωρα σημασια δεν εχει τι θα φαινεται αλλα αν θα λεοτουργει κατα πως πρεπει... Μην ασχολεισαι με λεπτομερειες.. Αν δεις οτι δεν ενεργοποιεισαι τοτε κανε κατι... Το να γκρινιαζεις τωρα για ενα τετοιο θεμα χωρις να ξερεις καν αν θα εχει καποιο αντικτυπο σε εσενα δεν ειναι σκοπιμο και απο κανεναν ιδιαιτερως ευχαριστο... Σιγουρα ο βρογχος που θα πρεπει να παρει ιντερνετ ειναι στο τοπικο DSLAM και οχι στην χαριλαου στην καλαμαρια η οπου αλλου μπορει καποιος ανιδεος να το καταχωρησε ειτε στην ονοματολογια του ΟΤΕ που πασχει φρικτα ειτε καπου αλλου.

Μην κολλας στις λεπτομερειες.. Σημασια εχει να λαβεις τις υπηρεσιες και την ποιοτητα που ζητας.

MANTHES
28-02-11, 21:23
Βιαζομαι να ξεφορτωθω την on για αυτο και δεν θελω να περιμενω σε πιθανο λαθος και μετα να ψαχνομαι ξανα απο ατην αρχη. Οποτε αν ειναι μια ασημαντη λεπτομερεια σκασιλα μου (βεβαιως θα πρεπει ετσι και αλλιως να τρεχω παλι σε αυτους για να αλλαξουν τα στοιχεια αποστολης του λογαριασμου μου καθως ο ταχυδρομικος μου κωδικας τους εμφανισε οτι μενω στο κορδελιο αλλα λεπτομερειες)

@ ADSLgr.com All rights reserved.