PDA

Επιστροφή στο Forum : iPhone 4 & Car



Gtsiavdaris
25-02-11, 22:22
Καλησπέρα!!
Θα ήθελα να μου πει κάποιος που γνωρίζει σχετικά με την σύνδεση IPHONE 4 με ηχοσυστημα AYTOKINHTOY τα εξής

α. Ποσό κοστίζει περίπου;
β. Που μπορώ να βρω (εγκατάσταση και Hardware Σχετικό);

Έχω PEUGEOT 307 και ηχοσυστημα CD PLAYER

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

hellenicsun
26-02-11, 13:33
Αυτό που θέλεις είναι το ηχοσύστημα σου να έχει line-in 3.5mm υποδοχή, παρόμοια αυτής των ακουστικών του iPhone σου. Μετά θέλεις ένα καλώδιο, με το οποίο θα συνδέσεις αυτή την είσοδο με την έξοδο ακουστικών του iPhone. Είσαι έτοιμος.

Τώρα, αν το ηχοσύστημα σου δεν έχει τη παραπάνω υποδοχή, πρέπει να προμηθευτείς μια που να έχει, απλά. Δεν υπάρχει πάντως κάποια ιδιαίτερη απάιτηση ή εγκατάσταση.

konos
26-02-11, 18:36
Όταν λες σύνδεση εννοείς απλά για να ακούς την όποια μουσική έχεις αποθηκεύσει στο κινητό από το ηχοσύστημα του αυτοκινήτου; Αν ναι, η πιο απλή λύση είναι αυτή με το καλώδιο 3.5mm, αν και ενδεχομένως δεν θα ακούς πολύ δυνατά, καθώς δεν υπάρχει προενίσχυση του σήματος (αφού πρόκειται για εξωτερική πηγή ήχου, πρέπει να περάσει από ενισχυτή για να ακουστεί δυνατά και όπως πρέπει). Αν τοποθετήσεις, ή διαθέτεις ενισχυτή, χρειάζεσαι καλώδιο με διεπαφή RCA από τη μία και minijack από την άλλη.

Αν εννοείς σύνδεση για να χρησιμοποιείς το iphone ως κινητό μέσω του ηχοσυστήματός σου (να ακούς τις κλήσεις από τα ηχεία και να μιλάς σε εξωτερικό μικρόφωνο δίκην hands free) τότε οι οδοί είναι δύο:

1. Αγορά νέας μονάδας mp3 player με ενσωματωμένο bluetooth. Οι μονάδες αυτές διαθέτουν και μικρόφωνο, οπότε κάνεις pair τη μονάδα με το iphone και είσαι έτοιμος. Δύο τινά όμως: στις πιο ακριβές μονάδες μπορεί να γίνει συγχρονισμός και πέρασμα των επαφών από το κινητό και να τις βλέπεις στην οθόνη, αλλά ΞΕΧΝΑ τα ελληνικά, δεν τα βλέπει καμία μονάδα καμιάς εταιρείας (sony, kenwood, pioneer κ.α.) και επειδή πρόκειται για το Iphone, καλό είναι να τσεκάρεις ότι όντως υπάρχει συμβατότητα μεταξύ των δύο. Τιμές περίπου από 140 ως μέχρι και 350-400 ευρώ. Στα πιο ακριβά μοντέλα υποτίθεται ότι είναι δυνατό το streaming μουσικής μέσω bluetooth, οπότε καλύπτεσαι και για τον τομέα αυτό. Πρέπει να τσεκάρεις όμως την ποιότητα του ήχου και τη συνδεσιμότητα του iphone.
2. Αγορά ξεχωριστού car-kit, το οποίο συνδέεται με το υπάρχον cd/mp3 player του αυτοκινήτου (λογικά αν η μονάδα σου είναι μέχρι 4-5 ετών παλαιά και ήταν λίγο ακριβή όταν την πήρες θα μπορεί να το υποστηρίξει). Το κιτ επικοινωνεί με το Iphone μέσω bluetooth με δυνατότητες συγχρονισμού επαφών και ίσως streaming μουσικής. Στην περίπτωση αυτή υπάρχει πλήρης υποστήριξη ελληνικών χαρακτήρων (με δύο sony κινητά που έχω συνδέσει έτσι βλέπω κεφαλαία/μικρά τόνους στην οθόνη του κιτ χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα) και δυνατότητα διενέργειας κλήσεων απευθείας από το κιτ μέσω του χειριστηρίου ή με φωνητικές εντολές. Ενδεικτικές τιμές από 150 ευρώ περίπου μέχρι 300 περίπου (με εγκατάσταση). Τέτοια μαραφέτια θα βρεις σε εξειδικευμένα μαγαζιά ήχου για αυτοκίνητα. Και πάλι εδώ να τσεκάρεις τη συνδεσιμότητα του iphone με το κιτ

Τέλος υπάρχουν μονάδες cd/mp3 player που διαθέτουν ειδική θύρα για σύνδεση με ipod, με σκοπό τον έλεγχο του Ipod από το ηχοσύστημα, την προβολή πληροφοριών για τα τραγούδια κτλ. Δεν ξέρω αν μπορεί να καθίσει το Iphone σε τέτοια θύρα, με σκοπό να λειτουργήσει το ipod κομμάτι του.

Gtsiavdaris
27-02-11, 00:15
Καταρχην ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις σας!
Μιλάω πάντα για χρήση αποκλειστικά απο το iPhone με τον ηχο να μην μεταδίδεται απο απο την είσοδο τον ακουστικων!
Τα προβλήματα που συνάντησα ήταν ότι ήθελα να κράτησω το εργοστασιακο cd player που είναι μοντέλο 2004 και με όσα μαγαζιά ηχοσυστηματων μίλησα μου είπαν ότι είναι παλιά χρονολογίας και ο μόνος τρόπος είναι να μεταδίδεται ο ήχος απο την έξοδο των ακουστικων του iphone!
Τελικά η μονή λύση είναι να ακουθησω την δεύτερη απάντηση του φίλου konos!

Phaethon
02-03-11, 13:48
Με 120 ευρώ μου έβαλαν έναν ανταπτορα που βλεπει, το εργοστασιακό ηχοσυστημα του audi a3 / 2007, το iphone σαν εξωτερική cdιερα και το φορτίζει ταυτόχρονα. Μπορείς να αλλάξεις και τραγούδια απο τα πλήκτρα του ηχοσυστήματος κανονικά.
Μπορείς και να το κάνεις και μόνος σου αν αγοράσεις τον ανταπτορα απο το ebay.
O αντάπτορας έχει και εισοδο με το μικρό καρφάκι για να συνδέσεις όποιο mp3 θές.

Το μόνο που χρειάζεται είναι να έχει το εργοστασιακό σου είσοδο για σιντιέρα.

Για αυτοκίνητο του 2004 λίγο δύσκολο να μην έχει , μπας και δεν ήξεραν εκεί που ρώτησες ?

blade_
06-03-11, 03:30
και γω αυτο λεω...γιατι να χρεωθει ο φιλος σκορπωντας χρηματα σε κατι αχρηστο?

και γω το δικο μου το εχω συνδεσει με καρφακι στην υποδοχη line in του aftermarket ραδιοσιντι μου...

σε ολα γινεται κ πιθανως να υπαρχει και στο δικο σου..και τα εχεις ΟΛΑ μετα...

επικοινωνησε με την αντιπροσωπεια η googlαρε το

@ ADSLgr.com All rights reserved.