PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέες υπηρεσίες από Wind



8009
26-02-11, 15:57
Έχω εδώ και πολλά χρόνια μια απλοϊκή σύνδεση κινητού Wind. Τα τελευταία 2 χρόνια έχω σταθερό και ίντερνετ από Forthnet. Υπάρχουν οι φήμες που μιλάνε για την κακή ταχύτητα της Forthnet αλλά λόγω των πολύ παλιών καλωδιώσεων του κτιρίου που βρίσκομαι δεν είμαι ακόμα σίγουρος τι από τα δύο φταίει. Με πήρανε τον τελευταίο καιρό τηλέφωνα από τη Wind, ότι προσφέρουν πλέον και αυτοί ίντερνετ και σταθερό μαζί σε πακέτο και μάλιστα για τους ήδη πελάτες υπάρχει και έκπτωση, δηλαδή θα έχω 24άρα και σταθερό με 10 ή 15 ευρό το μήνα, δε θυμάμαι ακριβώς! Στη Forthnet ήταν φτηνά, γύρω στα 25 ευρό το μήνα συν τις κλήσεις που θα κάνεις από το σταθερό. Σχεδόν μισή τιμή. Τους είπα όχι απλά και μόνο για να μη μπλέξω με την αναστάτωση και τις αλλαγές μεταφοράς σύνδεσης σε νέα εταιρεία.
Τι λέει λοιπόν αυτό το δίκτυο της Wind; Έχει κανείς σύνδεση; Υπάρχουν προβλήματα; Αξίζει τον κόπο να μεταφερθώ από Forthnet;

nyannaco
26-02-11, 18:25
Απ'ότι μπορείς να δεις στο forum, σποραδικά προβλήματα έχουν όλοι οι πάροχοι, αλλά η Wind φαίνεται να έχει κάνει βήματα προόδου τον τελευταίο καιρό, και πάντως δεν νομίζω ότι είναι χειρότερη από τη Forthnet. Οσο για τις παλαιές καλωδιώσεις του κτιρίου σου, οι ίδιες θα είναι όποιο πάροχο κι αν έχεις, δεν βλέπω σε τί θα επηρρεάσει. Η αλλαγή συνεπάγεται διακοπή στις υπηρεσίες για λίγες ώρες τη μέρα της μετάβασης. Αν λοιπόν η διαφορά στο κόστος σε δελεάζει, κατ'αρχήν δεν βλέπω γιατί να μην το κάνεις.
Πάντως επειδή και η ποιότητα των υπηρεσιών του κάθε παρόχου δεν είναι ίδια παντού, ρώτα να μάθεις τί παίζει με τη Wind στην περιοχή σου, αλλά και στη Forthnet σαν μέτρο σύγκρισης. Μια ιδέα είναι να γράψεις την περιοχή σου εδώ, μια και έχεις ήδη ξεκινήσει το thread, και αν μπορείς να τη συμπεριλάβεις και στον τίτλο. Παρεμπιπτόντως, μιλώντας για τίτλο, αυτός που διάλεξες είναι παραπειστικός, περιμέμνει κανείς να δει ανακοίνωση της Wind για νέες υπηρεσίες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.