PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατάσταση Μini Dslam στα Μεγαρα



TheViper
27-02-11, 02:32
Παιδια ειναι το πρωτο μου postαρισμα εδω συνεπως .. be gentle!

Tα τελευταια χρονια μενω σε μια περιοχη λιγο εξω απο τα Μεγαρα(Ηρεμο Κυμα).
Μια γενικα ομορφη περιοχη αλλα με ενα σημαντικο μειονεκτημα.No internet!:nono:
Και οταν λεω οχι εννοω καθολου!Μονο pstn στην ιλλιγιωδη ταχυτητα των ... 28,8 Kbs:lol:
Παρα τις πολλες προσπαθειες μου (ΟΤΕ, 3 παροχοι) και την καταγγελια μου στην ΕΕΤΤ τιποτα:(
Το καλοκαιρι του 2009 παρατηρησα καποια εργα στην περιοχη.Ενα μικρο χαντακι και μερικους λακους.Ρωτησα τους τυπους που δουλευαν εκει και μου ειπαν πως "απλωνουν οπτικη ινα για internet".
Καμποσο καιρο μετα στησαν τεραστια καφαο https://picasaweb.google.com/108124297906206206882/272011#
Τον τελευταιο μηνα υπηρχε ενας πραγματικος οργασμος απο συνεργεια του ΟΤΕ και εργολαβους για να γινουν οι τελικες συνδεσεις.:oneup:
Με βαση αυτα τι πιστευτε για τις ταχυτητες που θα εχουμε και ποιον provider να διαλεξω:hmm:

ubuntubu
27-02-11, 10:32
Πρόκειται για καμπίνα που θα δώσει άμεσα ADSL στα 24 Mbps και μελλοντικά VDSL.:oneup:,
84404
Οι αμπντουλάδες στήσανε τη βάση στραβά, με αποτέλεσμα να έχει πετσικάρει όλη η κατασκευή.:evil:

emeliss
28-02-11, 16:50
ποιον provider να διαλεξω:hmm:
Το γράφει πάνω στην καμπίνα.

haraman
28-02-11, 17:03
Φίλε TheViper γείτονες είμαστε! Μένω στην Αγία Τριάδα, πριν το τοίχος(Πάνω από τα κοτέτσια του Γιαλούρη), αντιμετώπιζα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με το Internet, τα τελευταία χρόνια την έβγαζα με Cosmote on the gο, με 55 Ευρώ/μήνα και για 30 GB!:down: Χθες κάλεσα στον ΟΤΕ των μεγάρων(2296029999) και έμαθα οτι επιτέλους μπορούμε να βάλουμε DSL!! Πήγα λοιπόν κατευθείαν και έκανα αίτηση για 24 Mbps!:rofl: Μου είπαν οτι θα πιάνει καλή ταχύτητα! (Η υπάλληλος που μίλησα μου είπε "Μην κάνετε έτσι κύριε θα πάθετε τίποτα από τη χαρά σας"!)

Για να δούμε!

Υ.Γ: Επιτέλους θα δούμε άσπρη μέρα,ελπίζω σύντομα να δούμε και VDSL!

nm96027
28-02-11, 19:16
Πόσες τέτοιες καμπίνες υπάρχουν στην περιοχή; Το παλιό καφάο υπάρχει κάπου εκεί γύρω;

Παίδες να μην σας απογοητεύσω αλλά υπάρχει πιθανότητα να μιλάμε για adsl από mini dslam και όχι για vdsl.

emeliss
28-02-11, 19:18
Παίδες να μην σας απογοητεύσω αλλά υπάρχει πιθανότητα να μιλάμε για adsl από mini dslam και όχι για vdsl.
Δεν θα τους χαλάσει καθόλου αφού τώρα είναι με dial-up.

FuJi1996
28-02-11, 19:31
Ξέρετε τι παίζει στην Λάρισα?

TheViper
02-03-11, 23:06
Το παλιο καφαο το κατηργησαν τελειως.:oneup:Εγω εχω δει 2 τετοιου ειδους καμπινες, δεν ξερω αν υπαρχουν και αλλες.Εχουν σκαψει και μετα την τελευταια καμπινα χαντακι μεχρι και το κουτι(δεν ξερω πως λεγεται,sorry) που βρισκεται πανω στην κολονα ακριβως εξω απ' το σπιτι μου.Anyway, εκανα συνδεση conn-x 2 mbs, και μολις πριν λιγες ωρες ενεργοποιηθηκε.:clap:Τους ζητησα να μου μετρησουν τη ταχυτητα και η εκπληκτη τηλεφωνητρια εκανε "Γουαου.Η ταχυτητα σας θα ξεπερναει τα 22mbs:p".Οποτε και το αλλαξα σε 24 και αυριο περιμενω να μετρησω.

ΑΡΗΣ ΛΕΝΤΖΟΣ
03-03-11, 16:18
Φίλοι μου, είμαι και εγώ γείτονας (κοντά στα φερρυ μποτ για Σαλαμίνα) και ενδιαφέρομαι και εγώ για ADSL σύνδεση, η οποία δεν έφτανε μέχρι τώρα λόγω απόστασης από Μέγαρα. Μπορείτε να μου πείτε σε ποια περιοχή έχει μπει το καφάο του ΟΤΕ για να δω αν μπορώ τώρα να κάνω την διαδικασία σύνδεσης, Μέχρι τώρα και εγώ εξυπηρετούμε με Cosmote on the go αλλά επειδή η γραμμή είναι «Shared” η ταχύτητα ήταν μεταβλητή από 56kbps μέχρι και 2 mpps.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση.

haraman
03-03-11, 20:10
Το καφάο είναι λογικά προς το ήρεμο κύμα. Πάρε τηλέφωνο στον ΟΤΕ στα μέγαρα(2296029999) και θα σου πουν αν γίνεται να βάλεις κι εσύ. Επιτέλους είδαμε κι εμείς άσπρη μέρα, με το γρήγορο Internet. Χθες κατέβασα ένα αρχείο μέσο Torrent με 1.8 MBps!

TheViper
03-03-11, 22:00
Στο test του οτε εβγαλα 2.2 mbs/sec.Αυτο λεει τιποτα;:hmm:

emeliss
03-03-11, 22:12
Δες που έχεις συγχρονίσει. Πρέπει να είσαι πάνω από 18Mbps.

ΑΡΗΣ ΛΕΝΤΖΟΣ
04-03-11, 04:13
Φίλε HARAMAN σε ευχαριστώ αλλά, επειδή η απόσταση του καφάο από το σπίτι μου, είναι αποφασιστικής σημασίας, μήπως οι φίλοι TheViper ή/και UBUNTUBU μπορούν να δώσουν πιο ακριβή στοιχεία για τη θέση;
Ευχαριστώ και πάλι. Άρης

TheViper
04-03-11, 21:55
To καφαο βρισκεται στο δρομο προς Αγια Τριαδα/Ηρεμο Κυμα καμια 100αρα μετρα στη μεγαλη ευθεια

ΑΡΗΣ ΛΕΝΤΖΟΣ
05-03-11, 04:20
TheVιper, αρχικά σε ευχαριστώ για την απάντηση. Νομίζω ότι θα είναι μετά την στροφή, κοντά στο αεροδρόμιο κάπου πριν την διακλάδωση για Πάχη. Πες, αν μπορείς, εάν είναι έτσι. Σε ευχαριστώ προκαταβολικά.
Άρης

TheViper
05-03-11, 21:16
Οπως προειπα ειναι στην αρχη σχεδον της μεγαλης ευθειας, καμια 100 μετρα απ τη στιγμη που θα στριψουμε προς Ηρεμο Κυμα., και οχι στο τελος που βρισκεται η διασταυρωση προς Παχη.

baskon
05-03-11, 21:33
TheVιper, αρχικά σε ευχαριστώ για την απάντηση. Νομίζω ότι θα είναι μετά την στροφή, κοντά στο αεροδρόμιο κάπου πριν την διακλάδωση για Πάχη. Πες, αν μπορείς, εάν είναι έτσι. Σε ευχαριστώ προκαταβολικά.
Άρης


Με το να ψαχνεις εσυ ο ιδιος το Καφαο δε προκειται να κανεις τιποτα....Και αυτο γιατι μπορει να μη περναει η γραμμη σου απο εκει....Δε μπορεις να το ξερεις εσυ αυτο...
Οποτε κανεις αιτησουλα για conn-x περιμενεις και αν υπαρχει προβλημα θα σε παρουν τηλ...Τι πιο απλο?
Ακομα και αν κατσεις και μετρησης την αποσταση μονο σου ,και τελικα εισαι αρκετα μακρια δηλαδη 4-5 χιλιομετρα και οντως η γραμμη σου μπορει να παρει ιντερνετ απτο mini dslam ,ετσι και αλλιως μονο με δοκιμη θα δεις αν οντως μπορεις να εχεις ιντερνετ..

ΑΡΗΣ ΛΕΝΤΖΟΣ
10-03-11, 04:31
Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις.
Φιλικά
Αρης

Stratis5458
22-03-11, 18:44
Καλησπέρα γείτονες (και όχι μόνο!),

No more Dial-Up?? Θα τρελαθώ!... Ίσως πηδηχτώ και από το παράθυρο!:clap::clap::clap:
Θα αποφύγω τελικά και το Mobile Internet που στην απογοήτευση μου τόσο κοντά είχα φτάσει να σκέφτομαι να το ξεκινήσω? ΣΗΜΕΡΑ θα πήγαινα σε γνωστό ερυθρόλευκο κατάστημα για να υποταχθώ και να υπογράψω την 12μηνη κοροϊδία...
Παρακολουθούσα το forum τακτικά ΜΗΠΩΣ και κάποια στιγμή διάβαζα κάτι ευχάριστο για την περιοχή μας και να που τελικά την τελευταία στιγμή η ελπίδα επιβεβαίωσε την γνωστή παροιμία (ελπίζω)...
2 γρήγορες ερωτήσεις προς το παρόν:
A) ΜΗΠΩΣ ξέρετε αν στην περιοχή πίσω από το Τείχος υπάρχει διαθεσιμότητα? Ξέρω θα μου πείτε να καλεσω στο 2296029999. Θα το κάνω έτσι κι αλλιώς. Απλά ρωτάω μήπως κάποιος ξέρει ήδη την απάντηση και αποφύγω το καρδιοχτύπι μέχρι να βρώ κάποιον στον ΟΤΕ.:)
Β) :hmm: Μπορούμε δηλαδή να "ψαχτούμε" και για τα πακέτα των εναλλακτικών (Double Play κτλ) ??

alex24
22-03-11, 18:52
Tα mini-dslam αφορουνε μονο πελατες ΟΤΕ θα σου προτεινα να κοιταξεις καποιο απο τα πακετα του....

TheViper
27-05-17, 19:15
Κάπου εδώ να πω οτι το τελευταίο μήνα έχουν αρχίσει ξάνα εργασίες στο ήδη υπάρχον δίκτυο οπτικών ινών. Συγκεκριμένα σε κάποια σημεια του δικτύου ανοίγουν μικρούς λάκους. Άγνωστο τι παίζει. Να ελπίζουμε σε vectoring;;;:worthy::worthy::worthy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.