PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργη συμπεριφορά μετά από πολλές ώρες αδράνειας!



parsifal
19-09-06, 23:44
Έχω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα με το Fritz!Box Fon κ θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας.

Αφήνω το PC να κατεβάζει από uTorrent και το monitor μπαίνει σε standby. Μετά από λίγες ώρες, ανοίγω κ βλέπω τα torrents να έχουν συνεχίσει κανονικά. Έλα όμως που δεν έχω web! Ping σε localhost κ 192.168.178.1 κανονικά. Σε οποιοδήποτε άλλο site τζίφος. Επίσης, ένα email notifier που έχω στο background, αναφέρει "Socket error 10xxx κάτι" και φυσικά δε μπορεί να επικοινωνήσει με τους servers των accounts μου. Η συμπεριφορά αυτή επαναλαμβάνεται σταθερά. Το πρόβλημα λύνεται με restart του router.

Τί κόλπα είναι αυτά ρε παιδιά? Κανένα πρόβλημα με DNS servers? Καμιά ιδέα?

lazikos1
20-09-06, 22:36
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ μερικές φορές. Δέν ξέρω που οφείλετε και λύνετε όπως είπες μόνο με restart. Ποιά version του firmware έχεις?

parsifal
21-09-06, 00:24
Το τελευταίο, 06.04.20 (Annex A)...

manoulamou
21-09-06, 14:52
Παλιοτερα ειχαν αναφερθει προβληματα, ιδιως κατα την διαρκεια της νυχτας
με διαφορους isps και τον ΟΤΕ, που μετα το κλεισιμο του pc
ή αρκετη διαρκεια αδρανειας του μοντεμ/ρουτερ εκλεινε η συνδεση.
Ισως ειναι θεμα καποιων ρυθμισεων και οχι μονο στο συγκεκριμενο fritz...

parsifal
21-09-06, 16:14
Προφανώς δεν πρόκειται για την ίδια περίπτωση. Ίσως δεν έβαλα σωστό τίτλο θέματος. "Αδράνεια" εννοούσα την πολύωρη απουσία του χρήστη μπροστά από το PC, το οποίο όμως επ' ουδενί δεν μπαίνει σε standby, αφού συνεχίζει να κατεβάζει torrents κανονικά...

apagal
21-09-06, 20:29
Μήπως έχει κανένα πρόβλημα η γραμμή σου???Επικοινώνησες με το 134?

sdikr
21-09-06, 20:58
Τι firewall έχεις;
Δοκίμασε να γυρίσεις την κάρτα δικτυου στα 10/half dublex

parsifal
21-09-06, 22:01
Μήπως έχει κανένα πρόβλημα η γραμμή σου???Επικοινώνησες με το 134?


Τι firewall έχεις;
Δοκίμασε να γυρίσεις την κάρτα δικτυου στα 10/half dublex


1) Αν ήταν πρόβλημα γραμμής, νομίζω ότι δε θα λυνόταν με restart του router + ότι από τα γενικότερα ποιοτικά χαρακτηριστικά γραμμής / σύνδεσης είμαι αρκετά ικανοποιημένος...

2) ZoneAlarm Free v6.5.731.000.
sdikr, τώρα που το λες, την 1η φορά που παρατήρησα το φαινόμενο ούτε το web interface του Fritz μπορούσα να προσπελάσω, μέχρι που έκλεισα το firewall. Όμως ούτε κ τότε είχα web με κλειστό το firewall, μέχρι να γίνει restart του router.

sdikr
21-09-06, 22:42
1) Αν ήταν πρόβλημα γραμμής, νομίζω ότι δε θα λυνόταν με restart του router + ότι από τα γενικότερα ποιοτικά χαρακτηριστικά γραμμής / σύνδεσης είμαι αρκετά ικανοποιημένος...

2) ZoneAlarm Free v6.5.731.000.
sdikr, τώρα που το λες, την 1η φορά που παρατήρησα το φαινόμενο ούτε το web interface του Fritz μπορούσα να προσπελάσω, μέχρι που έκλεισα το firewall. Όμως ούτε κ τότε είχα web με κλειστό το firewall, μέχρι να γίνει restart του router.

Αν το πρόβλημα στο κάνει συχνά, κάνε ενα Uninstall to ZA, ετσι για δοκιμή

parsifal
21-09-06, 22:58
Ευχαριστώ για τις ιδέες, ώρα για δοκιμές!

@ ADSLgr.com All rights reserved.