PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές και ειδικές απορίες για Wind



Thanasis159
27-02-11, 16:18
Καλησπέρα παιδιά.

Σκεφτόμουν εδώ και καιρό την αλλαγή παρόχου (δεν έχω φύγει ποτέ από τον ΟΤΕ, μόνο το dsl μου έχω στην Forthnet εδώ και 2,5 χρόνια) και μετά από μέρες ψάξιμο στο φόρουμ και ρωτώντας φίλους και γνωστούς πιστεύω ότι μάλλον καταλήγω στην Wind.

Απ' ότι βλέπω και έχω μάθει, το internet είναι σχετικά σταθερό, χωρίς προφανή προβλήματα (πχ. traffic shaping της HOL) και με ικανοποιητικά pings, τα οποία βέβαια δεν με ενδιαφέρουν καθώς και δεν παίζω online games.

Αυτή τη στιγμή, με την Forthnet τα στατιστικά της γραμμής μου είναι τα εξής:

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 19037 kbps
Upstream Rate: 1084 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 9 db
Downstream Line Attenuation: 17 db
Upstream Line Attenuation: 3.5 db
Downstream Transmit Power: 11 db
Upstream Transmit Power: 22 db

Δεν έχω κανένα παράπονο καθώς το internet το χρησιμοποιώ για πολύ downloading (torrents) καθώς και browsing όπου παρά τα περιστασιακά προβλήματα που είχε το δίκτυο, δεν έχω κάποιο παράπανω (μάλιστα μετά από διόρθωση της συνδεσμολογίας στο σπίτι μου, έχω uptime 9 μέρες αυτή τη στιγμή :) ).

Η τηλεφωνία του ΟΤΕ είναι και αυτή άψογη και κανένα παράπονο και εκεί. Θα μου πει κανείς γιατί να αλλάξεις και να μπλέκεις κτλ; Κυρίως για οικονομικούς λόγους λοιπόν, θέλω να περιορίσω λίγο το κόστος σε αυτό τον τομέα καθώς με λίγες σχετικά κλήσεις και το ίντερνετ πληρώνω 90-100 € το δίμηνο. Σκέφτηκα λοιπόν τις επιλογές μου και απέρριψα HOL (λόγω ts και μόνο), Cyta (λόγω Voip), On Telecoms, Vivodi και NetOne δεν υπήρχαν εξαρχής ως επιλογές γιατί δεν μου εμπνέουν αξιοπιστία και των διαφόρων προβλημάτων που είχαν κατα καιρούς και ΟΤΕ με Forthnet παρότι είναι σοβαρές επιλογές μου καθαρά λόγω κόστους.

Εδώ έρχεται η Wind λοιπόν, για την οποία διάβασα πολύ καλά σχόλια εδώ και η προσφορά με τους 3 μήνες δώρο με καλύπτει απόλυτα. Οι ερωτήσεις μου λοιπόν:

1) Στο κομμάτι του internet θεωρώ ότι δεν θα υπάρχει ουσιώδης διαφορά, έτσι; Ξέρω ότι by default δίνουν snr 9 στην Wind οπότε μιας και η γραμμή μου φαίνεται ικανοποιητική, τους λέω να μου το μειώσουν στο 6 και θα είμαι όπως τώρα περίπου, σωστά;

2) Τι εξοπλισμό δίνουν; Φαντάζομαι κάποιο ασύρματο modem router αλλά δεν ξέρω ποιο και τι λέει το συγκεκριμένο.

3) Η τηλεφωνία που δίνει είναι αυστηρά pots ελπίζω, ε; Εντυπώσεις ή συχνά προβλήματα που να ξέρουμε;

4) Η αναμονή κλήσεως είναι όπως στον ΟΤΕ; Δλδ αυτός που σε καλεί όταν μιλάς, ακούει το μνμα αναμονής η φαίνεται σαν να καλεί και να μην απαντάει κανένας; Η αναγνώριση παίζει απροβλημάτιστα σε όλες τις συσκευές;

5) Το κομμάτι της τεχνικής εξυπηρέτησης πως είναι σε γενικές γραμμές;

Αυτά τα ολίγα από εμένα. Ανήκω στο αστικό κέντρο Δάφνης και φυσικά γνώμες συνδρομητών από εδώ θα με διευκόλυνε για να δω και πιθανές ιδιαιτερότητες της περιοχής μου. Ε

Ευχαριστώ πολύ! :oneup:

geopapath23
27-02-11, 16:31
Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία από wind επομένως δεν μπορώ να σε βοηθήσω. πόσο θα σου έρχεται τον μήνα η wind? Double play θα βάλεις?

Πάντως τα στοιχεία της γραμμής σου με forthnet που παραθέτεις είναι τούμπανο!

tsorbi
27-02-11, 16:36
Αφού είσαι ευχαριστημένος γιατί να μπαίνεις σε περιπέτειες.
Δες τα πακέτα του ΟΤΕ ίσως κάποιο καλύπτει τις ανάγκες σου,
http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/internet-/cos_cat_003-cos_subcat_100-cconnx_omilia-p1.html

geopapath23
27-02-11, 16:51
Νομίζω πως θέλει κάτι ποιο οικονομικό επομένως ο ΟΤΕ δεν νομίζω πως του ταιριάζει.
Μάλλον χρειάζεται έναν full εναλλακτικό για να μην έχει το πάγιο κτλ

Thanasis159
27-02-11, 16:57
Αν ο ΟΤΕ είχε πακέτο χωρίς κινητά και κατ' επέκταση πιο οικονομικό, θα τον προτιμούσα σίγουρα. Στην Wind σκέφτομαι να βάλω το Double Play Medium, στα 34€/μήνα και 3 πάγια δώρο με online αίτηση.

geopapath23
27-02-11, 17:09
Η forthnet έχει το ίδιο πακέτο με 24,90/μήνα (double play economy) για 6 μήνες και μετά για τους υπόλοιπους 6 γίνεται 34,90.

Thanasis159
27-02-11, 17:12
Το γνωρίζω αυτό φίλε μου, αλλά και πάλι είναι πιο ακριβή κατά μ.ο για τον 1ο χρόνο.

alex24
27-02-11, 19:00
Το γνωρίζω αυτό φίλε μου, αλλά και πάλι είναι πιο ακριβή κατά μ.ο για τον 1ο χρόνο.

Καλυτερα wind Παρα forthnet η wind εχει καλυτερευσει σε δικτυο και εχει και καλες τιμουλες!!!!

Mouse Potato
28-02-11, 01:53
Θα προσπαθήσω να απαντήσω συνοπτικά στις ερωτήσεις σου βάσει της εμπειρίας που έχω με την Wind:


1) Στο κομμάτι του internet θεωρώ ότι δεν θα υπάρχει ουσιώδης διαφορά, έτσι; Ξέρω ότι by default δίνουν snr 9 στην Wind οπότε μιας και η γραμμή μου φαίνεται ικανοποιητική, τους λέω να μου το μειώσουν στο 6 και θα είμαι όπως τώρα περίπου, σωστά;

Παλιά δεν είχες τη δυνατότητα να ζητήσεις μείωση του SNRm σου. Πλέον με ένα mail το βλέπουν και στο κατεβάζουν. Οπότε δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα.


2) Τι εξοπλισμό δίνουν; Φαντάζομαι κάποιο ασύρματο modem router αλλά δεν ξέρω ποιο και τι λέει το συγκεκριμένο.

Πλέον νομίζω πως δίνουν το ZTE ZXV10 H108L (http://www.wind.com.gr/TopMenu/%CE%92%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1/%CE%A3%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%B7-%CE%A4%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%B1---Internet/%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7/%CE%95%CE%BE%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82-ADSL.aspx) το οποίο φαίνεται να τα πάει καλά από αυτά που διαβάζω.


3) Η τηλεφωνία που δίνει είναι αυστηρά pots ελπίζω, ε; Εντυπώσεις ή συχνά προβλήματα που να ξέρουμε;

Εδώ και κάμποσα χρόνια δεν έχω αντιμετωπίσει ουσιαστικό πρόβλημα με το τηλέφωνο. Εκτός από κάποιες διακοπές (1-2 το χρόνο). Η τηλεφωνία είναι POTS από το κέντρο (ελπίζω να μην έχει αλλάξει κάτι).


4) Η αναμονή κλήσεως είναι όπως στον ΟΤΕ; Δλδ αυτός που σε καλεί όταν μιλάς, ακούει το μνμα αναμονής η φαίνεται σαν να καλεί και να μην απαντάει κανένας; Η αναγνώριση παίζει απροβλημάτιστα σε όλες τις συσκευές;

Υπάρχει ηχογραφημένο μήνυμα. Όσο για την αναγνώριση δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα. Είχα διαβάσει ότι κάπου εμφάνιζε μπροστά τον κωδικό της Ελλάδας.


5) Το κομμάτι της τεχνικής εξυπηρέτησης πως είναι σε γενικές γραμμές;

Βελτιωμένο. Δεν έχω χρειαστεί κάτι αλλά δεν διαβάζω και (πολλά) παράπονα.

Αυτά τα ολίγα. :)

Stefanos83
28-02-11, 02:16
1) Στο κομμάτι του internet θεωρώ ότι δεν θα υπάρχει ουσιώδης διαφορά, έτσι; Ξέρω ότι by default δίνουν snr 9 στην Wind οπότε μιας και η γραμμή μου φαίνεται ικανοποιητική, τους λέω να μου το μειώσουν στο 6 και θα είμαι όπως τώρα περίπου, σωστά;

2) Τι εξοπλισμό δίνουν; Φαντάζομαι κάποιο ασύρματο modem router αλλά δεν ξέρω ποιο και τι λέει το συγκεκριμένο.

3) Η τηλεφωνία που δίνει είναι αυστηρά pots ελπίζω, ε; Εντυπώσεις ή συχνά προβλήματα που να ξέρουμε;

4) Η αναμονή κλήσεως είναι όπως στον ΟΤΕ; Δλδ αυτός που σε καλεί όταν μιλάς, ακούει το μνμα αναμονής η φαίνεται σαν να καλεί και να μην απαντάει κανένας; Η αναγνώριση παίζει απροβλημάτιστα σε όλες τις συσκευές;

5) Το κομμάτι της τεχνικής εξυπηρέτησης πως είναι σε γενικές γραμμές;

Αυτά τα ολίγα από εμένα. Ανήκω στο αστικό κέντρο Δάφνης και φυσικά γνώμες συνδρομητών από εδώ θα με διευκόλυνε για να δω και πιθανές ιδιαιτερότητες της περιοχής μου. Ε

Ευχαριστώ πολύ! :oneup:

1) Με ενα mail αλλάζει το SNR , εκτος πια και αν υπάρχει σοβαρός τεχνικός λόγος να μην αλλάξει
2) Μετριότητες στον τομέα αυτό . Μια ελαφρά βελτίωση τώρα με το ΖΤΕ
3)Αψογη POTS
4)Ακούει μνμ . Αναγνώριση δουλεύει κομπλέ
5)Κανα δυό φορες που ζήτησα κατι , έγινε χωρις ιδιαίτερη καθυστέρηση .

Panagioths
28-02-11, 03:35
Αν ο ΟΤΕ είχε πακέτο χωρίς κινητά και κατ' επέκταση πιο οικονομικό, θα τον προτιμούσα σίγουρα. Στην Wind σκέφτομαι να βάλω το Double Play Medium, στα 34€/μήνα και 3 πάγια δώρο με online αίτηση.
Με 34€ το μήνα με 3 μήνες δώρο σου βγαίνει το μήνα 25.5€ με αναγωγή για ένα έτος οπότε είναι μια χαρά. Και αν έχεις συμβόλαιο κινητής wind τότε κερδίζεις και ενα 10ευρο το μήνα έκπτωση :)

ynns1
02-03-11, 02:29
Μην ξεχνάτε το τέλος ενεργοποίησης της υπηρεσίας. Δεν είναι 'κρυφό' αλλά δεν είναι και άμεσα εμφανές. Πρέπει στην σελίδα της online αίτησης αν ανοίξεις το '+ Αναλυτικός Τιμοκατάλογος' όπου το αναφέρει στα 36,17 EUR.

Εγώ που πήρα το Doubloe Play Small μου έφαγε τα 2/3 του δώρου των παγίων.

Ynns1

sba
02-03-11, 04:14
Μεχρι και πριν απο λίγο καιρό ήταν δωρεάν το τέλος ενεργοποίησης, σχεδόν σ'ολες τις εταιρείες [για φορητότητα]. Τώρα ξαφνικά όλες το χρεώνουν. Σύμπτωση άραγε? Εγώ προχθες έκλεισα με 2πλεϋ Wind, και με το 36άευρω της ενεργοποίησης σχεδόν το ένα δωρεαν πάγιο το'φαγαν.

ynns1
02-03-11, 14:14
Η φορητότητα αριθμού είναι ξεχωριστό κόστος και εξακολουθεί να προσφέρεται δωρεάν απ' όλους σχεδόν τους παρόχους. Μάλιστα δεν ξέρω καν ποια είναι η χρέωση για φορητότητα ώστε να ξέρουμε πόσα μας 'χαρίζουν'.
Αν θυμάμαι καλά, όταν πρωτοξεκίνησε η δυνατότητα φορητότητας εκεί περί το 2007, η χρέωση ήταν €20-25 αλλά από τότε δεν έχω ξαναδεί κανένα πάροχο είτε να την χρεώνει είτε να αναφέρει το κόστος της.

Ynns1

alex24
02-03-11, 14:20
Η φορητότητα αριθμού είναι ξεχωριστό κόστος και εξακολουθεί να προσφέρεται δωρεάν απ' όλους σχεδόν τους παρόχους. Μάλιστα δεν ξέρω καν ποια είναι η χρέωση για φορητότητα ώστε να ξέρουμε πόσα μας 'χαρίζουν'.
Αν θυμάμαι καλά, όταν πρωτοξεκίνησε η δυνατότητα φορητότητας εκεί περί το 2007, η χρέωση ήταν €20-25 αλλά από τότε δεν έχω ξαναδεί κανένα πάροχο είτε να την χρεώνει είτε να αναφέρει το κόστος της.

Ynns1

Η φορητοτητα πλεον απ οσο ξερω ειναι με χρεωση απο ολους σχεδον τους παροχους κανε ενα search στις ιστοσελιδες τον παροχων...Η χρεωση ξεκινα απο 29,90 αναλογα με τον παροχο της επιλογης σου πχ η wind χρεωνει 36,17 πλεον ενω πριν απο ενα και κατι μηνες ηταν δωρεαν......:respekt:

hrliakop
02-03-11, 19:51
Η φορητοτητα πλεον απ οσο ξερω ειναι με χρεωση απο ολους σχεδον τους παροχους κανε ενα search στις ιστοσελιδες τον παροχων...Η χρεωση ξεκινα απο 29,90 αναλογα με τον παροχο της επιλογης σου πχ η wind χρεωνει 36,17 πλεον ενω πριν απο ενα και κατι μηνες ηταν δωρεαν......:respekt:

Το δωρεάν τέλος ενεργοποίησης ίσχυε μέχρι 31/01/2011.
Αυτή τη στιγμή μέσω Wind eshop δίνει μόνο 3 μήνες δώρο ενώ το τέλος ενεργοποίησης το δίνει δωρεάν ΜΟΝΟ στα προγράμματα Wind ONE και μόνο φυσικά για φορητότητες (πλην Cosmote/Vodafone).

giwrgos21r
03-03-11, 03:52
Ρε παιδια να ρωτησω κατι να μου πειτε εσεις που ειστε πιο ψαγμενοι γιατι δε θελω να την παθω τωρα..
Με πηρανε απτη Wind τηλεφωνο (λογω του οτι εχω και συνδεση σε πακετο κινητης μαζι τους) και με ρωταγανε τι σταθερο εχω (τους ειπα το εχω μονο για ιντερνετ) τι adsl εχω με ποια εταιρια και λοιπα...
και αφου τους ειπα οτι ειμαι στην forthnet με 50 ευρω το διμηνο στο 24mbs, μου λεει η κοπελια εκει και γιατι τοσο πολυ και ειναι πολλα που δινεις και εμεις μου λεει εχουμε το ιδιο (24μβς) με 19,90ευρω το μηνα μου λεει και θαρθουνε στο σπιτι μου λεει δικος μας ανθρωπος να στο φτιαξει οποτε θες και αφοτου υπογραψεις τοτε θα ενεργοποηθει η διαδικασια μου λεει οποτε αποφασισε και μου λες...
Εγω το σκεφτομαι τωρα... Μετα απο 4,5 χρονια στη forthnet, χωρις ιδιαιτερα (βασικα κανενα) προβλημα με την συνδεση διακοπες εξυπηρετηση και τετοια, δεν ξερω αν αξιζει να παω σε μια εταιρια που προφανως τωρα τελευταια μπηκε για τα καλα στο παιχνιδι αυτο με τα πακετα για το internet κλπ.

Εσεις τι προτεινεται, αξιζει να μεταφερθω ? στην ουσια αξιζει να γλιτωνω 5 ευρω το μηνα ???
απο ταχυτητα τι λεει στη wind? το ιδιο με φορθνετ καλυτερο χειροτερο...? και θα μου ζητησουνε και εξτρα για φορητοτητα ??

α εντομεταξυ μου ειπανε οτι θα μου κοβουνε και εξτρα 5 ευρω απο το λογαριασμο μου (στου κινητου) εαν προχωρησω...

Mouse Potato
03-03-11, 04:02
Σου είπε για το Wind Double Play S (http://www.wind.com.gr/LeftMenu/Statherh---Internet/Gia-ton-idioti.aspx) (πάτα το S για να δεις λεπτομέρειες). Αν κάνεις online την αίτηση, σου δίνουν και 3 μήνες δώρο που στην ουσία είναι ένας πάνω κάτω αφού θα πληρώσεις και κόστος ενεργοποίησης 36€ (+ την έκπτωση 5€ στο κινητό σου).

Από ταχύτητα τα πάμε μια χαρά (υπάρχει σχετικό νήμα με pings και download speed) αλλά θα βοηθούσε περισσότερο αν μας έδινες τα τωρινά στατιστικά του router σου.

nyannaco
03-03-11, 09:59
Απλά μην βασιστείς ποτέ σε αυτά που σου λένε από το τηλέφωνο όταν σε παίρνουν εκείνοι, οποιασδήποτε εταιρείας. Εχει αναφερθεί πολλές φορές στο forum ότι διάφοροι τρίτοι που κάνουν τηλεπωλήσεις για λογαριασμό των εταιρειών πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλλες προκειμένου να "κλείσουν" ένα συμβολαιάκι και να πάρουν την προμηθειούλα τους. Ακόμη και οι πωλητές στα καταστήματα (των παρόχων που έχουν βέβαια) δεν είναι πάντα ενημερωμένοι σωστά. Βασίσου στα επίσημα sites των παρόχων και κάνε την αίτησή σου on-line, ;ωστε να επωφεληθείς και από τυχόν σχετικές προσφορές. Επαναλαμβάνω, μιλάω για ΟΛΕΣ τις εταιρείες, όχι ειδικά για τη Wind.

RASTAVIPER
03-03-11, 11:15
Ρε παιδια να ρωτησω κατι να μου πειτε εσεις που ειστε πιο ψαγμενοι γιατι δε θελω να την παθω τωρα..
Με πηρανε απτη Wind τηλεφωνο (λογω του οτι εχω και συνδεση σε πακετο κινητης μαζι τους) και με ρωταγανε τι σταθερο εχω (τους ειπα το εχω μονο για ιντερνετ) τι adsl εχω με ποια εταιρια και λοιπα...
και αφου τους ειπα οτι ειμαι στην forthnet με 50 ευρω το διμηνο στο 24mbs, μου λεει η κοπελια εκει και γιατι τοσο πολυ και ειναι πολλα που δινεις και εμεις μου λεει εχουμε το ιδιο (24μβς) με 19,90ευρω το μηνα μου λεει και θαρθουνε στο σπιτι μου λεει δικος μας ανθρωπος να στο φτιαξει οποτε θες και αφοτου υπογραψεις τοτε θα ενεργοποηθει η διαδικασια μου λεει οποτε αποφασισε και μου λες...
Εγω το σκεφτομαι τωρα... Μετα απο 4,5 χρονια στη forthnet, χωρις ιδιαιτερα (βασικα κανενα) προβλημα με την συνδεση διακοπες εξυπηρετηση και τετοια, δεν ξερω αν αξιζει να παω σε μια εταιρια που προφανως τωρα τελευταια μπηκε για τα καλα στο παιχνιδι αυτο με τα πακετα για το internet κλπ.

Εσεις τι προτεινεται, αξιζει να μεταφερθω ? στην ουσια αξιζει να γλιτωνω 5 ευρω το μηνα ???
απο ταχυτητα τι λεει στη wind? το ιδιο με φορθνετ καλυτερο χειροτερο...? και θα μου ζητησουνε και εξτρα για φορητοτητα ??

α εντομεταξυ μου ειπανε οτι θα μου κοβουνε και εξτρα 5 ευρω απο το λογαριασμο μου (στου κινητου) εαν προχωρησω...
Κοίτα και εγώ από Forthnet ήρθα στην Wind πριν μερικούς μήνες αλλά δεν στο λέω για να σε πείσω να κάνεις το ίδιο.Κάνεις όμως 1 λάθος στον τρόπο σκέψης σου.
Καμία σχέση αυτό που λες για την Wind.Δεν έχει μπει τώρα τελευταία στο ΄Ιντερνετ, αλλά είναι πολλά χρόνια.Ίσα ίσα που τον τελευταίο καιρό έχει βελτιωθεί απίστευτα στις υπηρεσίες της αλλά και στην εξυπηρέτηση όπως λένε οι περισσότεροι.
Οπότε ψάξου, δες τι γνώμες υπάρχουν και αποφασίζεις. ;)
Προσωπικά έχω τις ίδιες ταχύτητες με Forthnet (με 6άρι προφίλ) και πολύ καλυτερο Ping.

zorz_skg
04-03-11, 01:46
Αν θυμάμαι καλά, όταν πρωτοξεκίνησε η δυνατότητα φορητότητας εκεί περί το 2007, η χρέωση ήταν €20-25 αλλά από τότε δεν έχω ξαναδεί κανένα πάροχο είτε να την χρεώνει είτε να αναφέρει το κόστος της.

Την άνοιξη του 2007 όταν πήγα από ΟΤΕ σε Forthnet (την επόμενη σχεδόν μέρα που βγήκε το ΦΕΚ με το αναθεωρημένο RUO ;)) δεν υπήρξε τέτοια χρέωση. Θυμάμαι επίσης ότι για πολύ καιρό όσο κοιτούσα τους τιμοκαταλόγους της Forthnet, υπήρχε πάντα συγκεκριμένη χρέωση ως τέλος φορητότητας με την υποσημείωση "Δωρεάν μέχρι ΧΧ/ΧΧ/ΧΧΧΧ" που ήταν μια ημερομηνία μερικούς μήνες μετά. Αυτό το έκαναν φαντάζομαι ως τακτική marketing για πίεση στον υποψήφιο πελάτη ("έλα τώρα που κληρώνει γιατί αλλιώς θα χάσεις").

Πρόσφατα ήρθα στη Wind. Την αίτηση και το συμβόλαιο τα κάναμε όσο ανέφεραν ακόμα δωρεάν φορητότητα, η γραμμή όμως ενεργοποιήθηκε 2/2/11, αφότου άρχισαν να γράφουν ότι πληρώνεις. Ακόμα δεν έχει έρθει κανένας λογαριασμός Wind για το σταθερό, ελπίζω όταν έρθει να μην έχει μέσα κερατιάτικη χρέωση φορητότητας γιατί δεν θέλω να κάνουμε κακή αρχή!

Στάση αναμονής μέχρι τότε λοιπόν...:hmm:

giwrgos21r
08-03-11, 00:17
Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες. Μα γιαυτο ρωτω εδω στο φορουμ για να παρω και αποψεις απο τριτους, δεν εχω και καποιον γνωστο μου που εχει Wind, οι περισσοτεροι ειναι στη forthnet.. Δεν βιαζομαι εξαλλου


Σου είπε για το Wind Double Play S (http://www.wind.com.gr/LeftMenu/Statherh---Internet/Gia-ton-idioti.aspx) (πάτα το S για να δεις λεπτομέρειες). Αν κάνεις online την αίτηση, σου δίνουν και 3 μήνες δώρο που στην ουσία είναι ένας πάνω κάτω αφού θα πληρώσεις και κόστος ενεργοποίησης 36€ (+ την έκπτωση 5€ στο κινητό σου).

Από ταχύτητα τα πάμε μια χαρά (υπάρχει σχετικό νήμα με pings και download speed) αλλά θα βοηθούσε περισσότερο αν μας έδινες τα τωρινά στατιστικά του router σου.

για αυτα εδω λες φιλε ?

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 12829 kbps
Upstream Rate: 1021 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 8 db
Downstream Line Attenuation: 14 db
Upstream Line Attenuation: 3 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 22 db

Mouse Potato
08-03-11, 00:37
Ναι αυτά εννοώ.

Να περιμένεις σε περίπτωση αλλαγής σε Wind, θα συγχρονίσεις πιο χαμηλά λόγω του υψηλότερου target SNRm (το Downstream Margin που γράφει στα στατιστικά σου). Αν και αν είναι σταθερή η γραμμή σου μπορείς να τους ζητήσεις να στο ρίξουν στα 6db.

Mamoulian
10-03-11, 14:45
Ό,τι και να σου πούμε ξέρεις πως εκ των προτέρων δεν είναι δυνατόν να είσαι βέβαιος με αυτά. Εγώ είμαι ευχαριστημένος από την υπηρεσία (Χαλάνδρι) και ο router φαίνεται μια χαρά.

Πάντως αν το αποφασίσεις, κάνε on-line αίτηση (3 πάγια δώρο) και αν έχεις κ κινητό Wind θα έχεις και 10 euro έκπτωση στο κινητό, βγαίνει πολύ φθηνό συνολικά

hrliakop
10-03-11, 22:34
Ό,τι και να σου πούμε ξέρεις πως εκ των προτέρων δεν είναι δυνατόν να είσαι βέβαιος με αυτά. Εγώ είμαι ευχαριστημένος από την υπηρεσία (Χαλάνδρι) και ο router φαίνεται μια χαρά.

Πάντως αν το αποφασίσεις, κάνε on-line αίτηση (3 πάγια δώρο) και αν έχεις κ κινητό Wind θα έχεις και 10 euro έκπτωση στο κινητό, βγαίνει πολύ φθηνό συνολικά

10,33 ευρω εκπτωση μόνο για τα Double Play M & L.
Τα υπόλοιπα δίνουν 5,17 ευρώ έκπτωση...:oneup:

giwrgos21r
14-03-11, 20:48
Ναι αυτά εννοώ.

Να περιμένεις σε περίπτωση αλλαγής σε Wind, θα συγχρονίσεις πιο χαμηλά λόγω του υψηλότερου target SNRm (το Downstream Margin που γράφει στα στατιστικά σου). Αν και αν είναι σταθερή η γραμμή σου μπορείς να τους ζητήσεις να στο ρίξουν στα 6db.

φιλε δεν τα ξερω και πολυ καλα αυτα που λες.. το download stream το ξερω, εσυ για ποια db μιλας να μου ριξουν? και σε ποιον θα πρεπει να αποταθω ?

Παντως, ψηνομαι πολυ και για CYTA, βλεπω τρελλη αναπτυξη της εν λογω εταιριας, πλεον και στην Αττικη με καλες προσφορες.. και μιλαμε παντα για μια αξιοπιστη λυση με ψηλα ποσοστα download stream σε σχεση με αλλους παροχους αποτι ειδα..

npil
14-03-11, 23:34
παιδια εγω με αυτα τα στατιστικα πως βλεπετε στη wind θα κλειδωνω στα ιδια?

Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 11.4 10.8
Attenuation (dB): 39.0 33.6
Output Power (dBm): 12.3 19.7
Attainable Rate (Kbps): 10648 448
Rate (Kbps): 8821 451

με ενδιαφερει πολυ το κατεβασμα με τορρεντ και θα ηθελα να μην εχω προβλημα σαυτο.
Το τηλεφωνο επειρεαζεται απο το αν λειτουργει σωστα το adsl?
δεν πιστευω να βαζουν voip?
μενω βυρωνα κανεις απο εκει για γνωμη
Τα 36 ευρω τα χρεωνει απο τον πρωτο λογαριασμο?


ευχαριστω

@ ADSLgr.com All rights reserved.