PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με τηλεφωνία



Hiram
27-02-11, 20:16
Για χαρά hol-ίτες !!
Έχω βάλει εδώ και 1,5 χρόνια Hol-telephony στο σπίτι των γονιών μου στην επαρχία .
Η ποιότητα είναι εξαιρετική αλλά υπάρχει ένα περίεργο πρόβλημα.
Μερικές φορές όταν καλούν απο το σταθερό σε κινητό οποιασδήποτε εταιρίας, τους βγάζει μύνημα η hol ότι "η κλήση δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί για τεχνικούς λόγους" και η κλήση τερματίζεται...αν προσπαθήσουν και άλλες φορές η κλήση πραγματοποιείται κανονικά χωρίς πρόβλημα.

Το συγκεκριμένο μύνημα το βγάζει σε άσχετες στιγμές και υφίσταται απο την 1η μέρα ενεργοποίησης.
Το έχω δώσει ως πρόβλημα στο τεχνικό τμήμα και είπαν ότι θα το λύσουν αλλά τίποτα.

Τι να κάνω??

vasileios13
28-02-11, 00:00
Για χαρά hol-ίτες !!
Έχω βάλει εδώ και 1,5 χρόνια Hol-telephony στο σπίτι των γονιών μου στην επαρχία .
Η ποιότητα είναι εξαιρετική αλλά υπάρχει ένα περίεργο πρόβλημα.
Μερικές φορές όταν καλούν απο το σταθερό σε κινητό οποιασδήποτε εταιρίας, τους βγάζει μύνημα η hol ότι "η κλήση δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί για τεχνικούς λόγους" και η κλήση τερματίζεται...αν προσπαθήσουν και άλλες φορές η κλήση πραγματοποιείται κανονικά χωρίς πρόβλημα.

Το συγκεκριμένο μύνημα το βγάζει σε άσχετες στιγμές και υφίσταται απο την 1η μέρα ενεργοποίησης.
Το έχω δώσει ως πρόβλημα στο τεχνικό τμήμα και είπαν ότι θα το λύσουν αλλά τίποτα.

Τι να κάνω??
Φύγε.......απλά....:hippy:

tsorbi
28-02-11, 01:23
Pots η Voip είναι η τηλεφωνία;

Hiram
28-02-11, 16:46
Η τηλεφωνία είναι pots !!
@vasileios: Αν ήταν για κάθε πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε να αλλάζαμε πάροχο τότε δε θα ασχολούμασταν με τίποτε άλλο κάθε μερα.
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε τι οφείλετε αυτό και αν μπορώ να κάνω κάτι??

tsorbi
28-02-11, 16:53
Το πιο πιθανό είναι να έχουν πρόβλημα στο Routing του κέντρου τους.
Πρέπει να ξαναμιλήσεις μαζί τους.

jkoukos
28-02-11, 17:03
Το πρόβλημα μπορεί να είναι της HOL, μπορεί όμως και της κινητής, το νούμερο της οποίας καλείται, λόγω ότι μπορεί να είναι στιγμιαία φορτισμένο το δίκτυο.

Παράδειγμα στην Αθήνα σχεδόν ποτέ δεν έχω πρόβλημα με τις εξερχόμενες κλήσεις από το κινητό μου, εν τούτοις στο χωριό τακτικά δεν τερματίζονται οι εξερχόμενες, μπορεί να περάσουν και 2 λεπτά χωρίς να έχω ακουστικό σήμα ή μπορεί να έχω αναγγελία τεχνικού προβλήματος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.