PDA

Επιστροφή στο Forum : Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...



giorgosc61
29-02-04, 23:48
Πειτε τη γνωμη σας για το Shareaza....

BeholderX
01-03-04, 13:50
Πολύ καλό, αλλά κυρίως για μεσαίου μεγέθους προγράμματα.

Το θέμα είναι να συνδέεσαι στο Gnutella2 network, και να ψάχνεις εκεί. Αν βρεις ένα αρχείο με αρκετές πηγές, θα κατέβει πολύ γρήγορα (σε σχέση με emule, κτλ).

Αν όμως του επιτρέψεις να συνδεθεί στο edonkey network, θα βρει περισσότερες πηγές, αλλά θα καθυστερήσει να στο κατεβάσει ιδίως αν είναι μεγάλο. Αν τα αρχεία που βρίσκεις είναι κυρίως στο edonkey network, και μεγάλα σε filesize, τότε προτίμησε κάποιο mod του emule (the black hand, sivka, lsd , κτλ).

Επίσης από ότι έχω παρατηρήσει το download/upload ratio έστω και από το edonkey network, είναι πολύ καλύτερο από αυτό που πετυχαίνει το ίδιο το edonkey, δεν ξέρω πως τα καταφέρνει.

aleksi
01-03-04, 13:59
1) ειναι καθαρο χωρις spywares etc.
2) freeware , open source
3) Το χω κανα 6μηνο. Βρισκω γενικως ευκολα οτι χρειαζομαι, οχι movies mp3s, αλλα προγραμματα και αλλα πιο εξειδικευμενα. Και γενικως χρηστες με καλες ταχυττητες upload.
4) Ειναι αργο στην επιστροφη αποτελεσματων του searching, και οπως ειπε και ο BeholderX πρεπει να συνδεεεσαι με το Gnutella2 network για να βρεις τιποτα αξιολογο.

con
04-03-04, 18:39
Εγώ συνδέομαι και στα τρια δίκτυα. Βρίσκω ότι αρχείο θέλω. Πολλές φορές κατεβάζω από edonkey-emule δίκτυο και παράλληλα κατεβάζει -συνήθως πιο γρήγορα αν το βρει- και από κάποιον που έχει shareaza οπότε κατεβαίνει ταχύτατα.
Έχει πολλά options στις ρυθμίσεις και είδα ότι αν του βάλω random port μπορεί παίρνει high-id στον emule server από προστατευμένο gateway που έχω στο γραφείο.
Επίσης στο search βρίσκει και torrents, τα οποία κατεβάζεις απευθείας σε πολύ καλές ταχύτητες.

BeholderX
07-03-04, 07:10
Να προσθέσω τα εξής:

- Το emule γενικώς είναι πιο 'σκυλί' από το shareaza. Δηλαδή, αν του βάλεις ένα αρχείο για download, και 30 πηγές να βρεί, τελικώς θα κατέβει. Στο shareaza (αν βρει λίγες πηγές (από το emule network), είναι αμφίβολο αν και πότε θα κατέβει.
Αν πάντως όπως είπα πριν, συνδέεσαι μόνο στο Gnutella2 με το Shareaza, και βρει αρκετές πηγές, τότε θα πάει σφαίρα (αλλά συνήθως για μεγάλα αρχεία, το 99% πηγών θα προέρχεται από το emule/edonkey network).

- Στο Shareaza, εκτός κι αν έχεις 1024/256 ή ανώτερη γραμμή, απενεργοποίησε το Settings - Network - Gnutella - Hub election - "Allow this node to become a Hud"

con
08-03-04, 11:21
Να προσθέσω τα εξής:
- Το emule γενικώς είναι πιο 'σκυλί' από το shareaza. Δηλαδή, αν του βάλεις ένα αρχείο για download, και 30 πηγές να βρεί, τελικώς θα κατέβει. Στο shareaza (αν βρει λίγες πηγές (από το emule network), είναι αμφίβολο αν και πότε θα κατέβει.
Έχω δει στα ίδια files πως ότι κατεβάσει το emule θα κατεβάσει και το shareaza. Πιστεύω ότι έχουν την ίδια αξιοπιστία.

Αν πάντως όπως είπα πριν, συνδέεσαι μόνο στο Gnutella2 με το Shareaza, και βρει αρκετές πηγές, τότε θα πάει σφαίρα (αλλά συνήθως για μεγάλα αρχεία, το 99% πηγών θα προέρχεται από το emule/edonkey network).
Σωστά! Πάντως αν ξεκινήσεις να κατεβάζεις σιγά-σιγά από emule, πολλές φορές εμφανίζονται πηγές με shareaza και κατεβάζεις ξαφνικά σφαίρα.

- Στο Shareaza, εκτός κι αν έχεις 1024/256 ή ανώτερη γραμμή, απενεργοποίησε το Settings - Network - Gnutella - Hub election - "Allow this node to become a Hud"
Σωστά!

BeholderX
02-06-04, 18:12
Κυκλοφόρησε το Shareaza 2.0.0.0 για όσους δεν το πρόσεξαν...



Shareaza 2.0: Open Source
Release Date: June 1st, 2004

Shareaza version 2.0 is now available with some cool new features, better performance, and a sleek new theme – but the biggest and most important change is that it’s now offered under an open source license.

-New comprehensive "remote web access" feature allows full remote control of -Shareaza from your web browser.
-Performance improvements on all supported networks
-Some sleek new “2.0” graphics.
-GPL source

party-pooper
02-06-04, 18:28
ARES και DRY BREAD παιδια... πολυ καλυτερο απο το shareazza εχει παρει πολυ καλυτερες κριτικες και αν δειτε οτι ολοι το θαβουν σε σχεση με το ARES...

giorgosc61
02-06-04, 19:50
Φίλε party-pooper to ARES P2P γιατί από ότι κατάλαβα σε αυτό αναφέρεσαι δεν πρέπει να συνδέεται στα network του shareaza, αλλά μάλλον στο network του kazaa.
Το ποιο p2p χρησιμοποιείς είναι προσωπικό θέμα, αρκεί να βρίσκεις αυτά που ψάχνεις.
Χρησιμοποιώ το shareaza για πάνω από δίμηνο αντί για emule που είχα ποιο πριν και συνδέομαι στα G2 Network και Edonkey Network με ικανοποιητικές ταχύτητες και από τα δύο.
Για όσους το δοκίμασαν και τους κολλούσε το router ας δουν αυτό:
http://shareazawiki.anenga.com/tiki-index.php?page=Troubleshoot%3AConnectionTrouble
Επίσης για port forwarding στο shareaza εκτός της UDP,TCP 6346 μην ξεχάσετε και τις TCP 4662, UDP 4672 και UDP 4673 του edonkey.

nefthy
03-06-04, 00:36
Αλό,
δούλευα το raza από πέρσι τον Ιούνιο μέχρι φέτος το Μάρτιο όπου είδα κι αποείδα. Παρατηρήσεις: ναι, αν βρεις καλές πηγές στο G2 πας @αμιόντας. To search του ΙΜΗΟ αν και αργεί ειναι κορυφαίο. Από Οκτώβριο-Νοέμβριο περίπου (δεν θυμάμαι έκδοση) τα πάντα πήραν την κατιούσα. Μέγιστο κατά (δεν ξέρω τι έχει γίνει γι' αυτό): υπερβολικά βαρύ (και το μοτόρι μου βαστάει). Με τα torrents τα πάει θαυμάσια, αλλά γίνεται ακόμα πιο βαρύ ειδικά αν φορτώσεις αρκετά. Θα συμφωνήσω ότι θέλει "τύχη", όπερ δεν κατεβαίνουν τα πάντα. Προσωπικά, όταν είχε να κάνει με συνδέσεις eDonkey, τα πράγματα δεν ήταν καλά (βλέπε χάλια ταχύτητες). Τι έκανα τελικά: δουλεύω eMule έπειτα από μια αποτυχημένη προσπάθεια να μεταφέρω τα incomplete (όχι ότι προσπάθησα πολύ) εδώ και δύο μήνες και το μόνο που έχω να πω είναι γουάου! Βέβαια δεν έχετε να χάσετε τίποτα δοκιμάζοντας το

papdoux
12-06-04, 18:27
Βασικα, στο shareaza υπαρχει κατι που δεν καταλαβαινω. Οι ταχυτητες και τα downloads ειναι εικονικα?

Γινεται download με 140 kb/s και κανει 40 λεπτα να ολοκληρωθει.

Το τρομερο το παρατηρω σημερα. Εκει που εχω κατεβασει γυρω στα 70 MBs, τα sources μειωνοντε και μαζι και τα MBs. Τι καταβαζε τοση ωρα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.