PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή IP



gchris
01-03-11, 23:06
Ρε παιδιά γνωρίζει κανείς κάθε πότε το έχουν ρυθμίσει να αλλάζει η IP μας?
Σχεδόν κάθε μέρα παρά μέρα έχω παρατηρήσει ότι δεν έχω access στο Ίντερνετ για περίπου 1-2 λεπτά. Μόλις επανέλθει έχει αλλάξει και η IP μου. Το ρουτερ παρόλα αυτά ΔΕΝ αποσυγχρονίζει, απλά για 1-2 λεπτά δεν έχω ίντερνετ.

matelas
01-03-11, 23:10
Το έχουν σταματήσει, δεν αλλάζει η IP πλέον όπως άλλαζε ανά 64 ώρες. Μπορεί να φταίει το router σου.

gchris
02-03-11, 10:41
Σε τι να φταίει το ρουτερ? Να υπενθυμίσω ότι δεν αποσυγχρονίζει, απλά ανά 2-3 μέρες και για μόλις 1-2 λεπτά δεν έχω ίντερνετ και αλλάζει η IP μου όταν συμβαίνει αυτό. Επίσης να πω ότι πριν 2 μήνες περίπου που είμουν σε άλλη εταιρία δεν είχα παρατηρήσει ποτέ κάτι τέτοιο.
Φιλτράκια, συναγερμοί και οτιδήποτε άλλο είναι ελεγμένα και είναι οκ.
Το σκέφτομαι να πάρω τηλ τις βλάβες στον ΟΤΕ αλλά δεν παίζει να καταλάβουν τι ακριβώς πρόβλημα έχω και θα με αρχίσουν στις μειώσεις ταχύτητας αλλαγή σε interleaved, κτλ...
Για αυτό είπα να ρωτήσω εδώ πρώτα μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα του τι μπορεί να συμβαίνει.

Το να το έχουν βάλει να αλλάζει η IP από τον ΟΤΕ να το θεωρήσουμε απίθανο?

Μερικά στοιχεία τις γραμμής μου:

Router : Netgear DGN2200
Συνδεδεμένος με ethernet.
ADSL Link Downstream Upstream
Connection Speed 13743 kbps 941 kbps
Line Attenuation 14.5 db 6.1 db
Noise Margin 9.3 db 10.0 db

http://img834.imageshack.us/img834/5052/dmtm201103020916.png (http://img834.imageshack.us/i/dmtm201103020916.png/)

tasanas
04-03-11, 20:32
Δοκίμασε καλού κακού και με ένα άλλο ρούτερ. Τσέκαρε και ρυθμίσεις στο δικό σου ρουτεράκι μήπως έχει κάτι περίεργο εκεί, και πάρτους τηλέφωνο σε πρώτη φάση ενημερωτικά να τους ρωτήσεις αν υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος uptime μετά τον οποίο αλλάζεις ip. Βέβαια ακόμη και έτσι να είναι τα 2 λεπτά που αναφέρεις δεν είναι φυσιολογικός χρόνος. Η αλλαγή Ip είναι πολύ πιο άμεση. Στο τηλεφώνημα μην τους αναφέρεις τίποτα για αποσυνδέσεις γιατί απλά θα σε κατεβάσουν προφίλ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.