PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με VOIP



trd64
02-03-11, 03:33
Μετά από ένα ταξίδι δεν μπορώ να συνδεθώ με τους VOIP λογαριασμούς μου ούτε με PAP2 ούτε με SPA3102. Με softphone συνδέομαι κανονικά.

Δεν είναι πρόβλημα του router μιας και δοκίμασα 3 διαφορετικά με το ίδιο αποτέλεσμα.

Οι ρυθμίσεις είναι όπως παλιά που δούλευαν.

Μπορεί να κάνει τίποτα η ΟΝ για να μην δουλεύει το VOIP από ATA??? Δύσκολο μου φαίνεται αλλά δεν πειράζει και πολύ. Σε 2 μήνες τελειώνει το συμβόλαιο μου και μετά τον πο@@ο. :evil:

haris_led
02-03-11, 13:41
Μετά από ένα ταξίδι δεν μπορώ να συνδεθώ με τους VOIP λογαριασμούς μου ούτε με PAP2 ούτε με SPA3102. Με softphone συνδέομαι κανονικά.

Δεν είναι πρόβλημα του router μιας και δοκίμασα 3 διαφορετικά με το ίδιο αποτέλεσμα.

Οι ρυθμίσεις είναι όπως παλιά που δούλευαν.

Μπορεί να κάνει τίποτα η ΟΝ για να μην δουλεύει το VOIP από ATA??? Δύσκολο μου φαίνεται αλλά δεν πειράζει και πολύ. Σε 2 μήνες τελειώνει το συμβόλαιο μου και μετά τον πο@@ο. :evil:
και σε μένα το ίδιο, δοκίμασα το άσπρο ξεκλειδωμένο πιρέλι και δοκίμασα και το vigor, κανένα δεν συνδέεται με τον λογιαριασμό μου στο pbxes.org ούτε σε κλώνο της betamax. με viva φαίνεται να έχει συνδεθεί αλλά και πάλι στις εισερχόμενες έχει πρόβλημα και δεν φτάνει καμμία σε μένα.:hmm:

trd64
02-03-11, 17:08
To ΠΟΛΥ περίεργο είναι ότι το κάνει μόνο με ΑΤΑ. Με softphone λειτουργεί κανονικά.

Να βρήκαν καμία πατέντα να βγάζουν εκτός τις ΑΤΑ???? Δύσκολο μου φαίνεται αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Υπάρχει κάποιος με ΟΝ που δουλεύει VOIP με ΑΤΑ και λειτουργεί κανονικά?

........Auto merged post: trd64 πρόσθεσε 5 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


και σε μένα το ίδιο, δοκίμασα το άσπρο ξεκλειδωμένο πιρέλι και δοκίμασα και το vigor, κανένα δεν συνδέεται με τον λογιαριασμό μου στο pbxes.org ούτε σε κλώνο της betamax. με viva φαίνεται να έχει συνδεθεί αλλά και πάλι στις εισερχόμενες έχει πρόβλημα και δεν φτάνει καμμία σε μένα.:hmm:

Δοκίμασα με netgear, pirelli άσπρο & us robotics.
PAP2 & SPA3102.
viva, omnivoice, easycall, nonoh (κλπ).

Τίποτα δεν λειτουργεί.

Ίδιες συσκευές και ρυθμίσεις σε δίπλα διαμέρισμα με HOL λειτουργούν κανονικά.

Θα τους στείλω ένα FAX και αν δεν το φτιάξουν άμεσα θα κάνω εγώ άμεσα καταγγελία τις σύμβασης. Έχω βαρεθεί τα προβλήματα με τους εναλλακτικούς και φεύγω για ΟΤΕ.

haris_led
02-03-11, 17:10
άστα να πάνε. το pirelli από τότε που το σύνδεσα ακόμα in progress δείχνει το registration των γραμμών.

trd64
02-03-11, 17:28
άστα να πάνε. το pirelli από τότε που το σύνδεσα ακόμα in progress δείχνει το registration των γραμμών.

Και σε εμένα το ίδιο κάνει....

Ποιο είναι το δωρεάν τηλ για τεχνική εξυπηρέτηση...

Είμαι εξοργισμένος :mad:

antonis4
02-03-11, 17:36
Σε μενα παιζει μια χαρα παντως...2 λογαριασμοι με PAP2 online.

trd64
02-03-11, 18:59
Δεν ξέρω αν φταίνε οι φωνές που έκανα ή ότι το γύρισα σε Interleave από fastpath αλλά τώρα λειτουργούν όλα.

Το πήρα όμως οριστικά απόφαση να φύγω αμέσως μόλις τελειώσει ο χρόνος.

haris_led
03-03-11, 14:07
Φίλε trd64 εγώ που τους πήρα σήμερα τηλέφωνο μου είπαν ότι δεν είναι δική τους υποχρέωση να μου προσφέρουν εξυπηρέτηση για άλλες συσκευές (όπως το ATA) οπότε τον ***λο.
Προσπάθησα βέβαια να του εξηγήσω ότι δεν είναι η συσκευή το θέμα αλλά η υπηρεσία που κόβεται (το voip) αλλά δεν καταλάβαινε.

Δεν ξέρω ποιό είναι το πρόβλημα ρε γμτ, και αρχίζω και εκνευρίζομαι!

ogenikos
04-03-11, 00:24
Eχω το fritz 7140 bridge me to pirelli και ενώ μεχρι 27/02 πήγαινε μιά χαρα το voip με nonoh ξαφνικά απο 28/02 έως και σήμερα δεν μπορεί να κάνει register ούτε με σφαίρες ενώ όπως και σε μερικούς άλλους με το pc με την εφαρμογή της nonoh για voip κάνει register και συνδέεται μιά χαρά.
Τι είναι πάλι και αυτό ρε παιδιά έλεος.
Και με μορφή ip που έβαλα το registar βγάζει συνέχεια :
"Registration of Internet number 12345678 failed. Reason for error: Remote site not responding. Timeout."
Νόμιζα ότι κάτι έπαθε το fritz μέχρι που είδα το post.
Πώς γίνεται ρε παιδιά με το softphone στο PC να κάνει register ενώ με το voip router να μην μπορεί να κάνεi ;;;
Μήπως είναι κάποια λαμογιά της ON για να μας πιέσει να πάρουμε το πακέτο με την τηλεφωνία; γιατί κάτι τέτοιο μου μυρίζει η όλη φάση.
Εάν δεν λυθεί το πρόβλημα σύντομα θα καταγγείλω την σύμβαση και άν πληρώσω έξοδα διακοπής να με φτύσεις, παλιοκουφάλες...
Υπάρχουν πολλά ελκυστικά πακέτα στην αγορά και ψάχνω ευκαιρία να την κάνω απο την ΟΝ.

limplixos
04-03-11, 19:17
Υπάρχουν πολλά ελκυστικά πακέτα στην αγορά και ψάχνω ευκαιρία να την κάνω απο την ΟΝ.

Ελκυστικά από άποψη τιμής; Μόνο της Cyta γνωρίζω...

ogenikos
05-03-11, 01:02
Παιδιά είναι μαιμουδιά της ΟΝ και κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν.
Τους πήρα 1-2 φορές και τους ζάλισα, και θα τους παίρνω κάθε 2 μέρες.
Προτείνω να τους πάρετε όλοι όσοι έχετε πρόβλημα απο 3-4 φορές τηλέφωνο, να τους ταράξουμε στα email μέχρι να το φτίαξουν....κουφάλεςςςςςς.

haris_led
05-03-11, 03:27
Παιδιά είναι μαιμουδιά της ΟΝ και κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν.
Τους πήρα 1-2 φορές και τους ζάλισα, και θα τους παίρνω κάθε 2 μέρες.
Προτείνω να τους πάρετε όλοι όσοι έχετε πρόβλημα απο 3-4 φορές τηλέφωνο, να τους ταράξουμε στα email μέχρι να το φτίαξουν....κουφάλεςςςςςς.

Εγώ έστειλα αίτηση για ΟΤΕ.

Kallikratis
06-03-11, 01:54
Όπως έγραψα σε άλλο νήμα:


Από τις 28/2/2011 παρουσιάστηκε το παρακάτω πρόβλημα σε ότι αφορά τη σύνδεση μου σε SIP πάροχο (Omnivoice).
Συγκεκριμένα, δεν είναι δυνατό το registration με τον server της συγκεκριμένης εταιρείας. Αρχικά φάνηκε ως πρόβλημα της Omnivoice, αργότερα όμως δοκιμάστηκαν και άλλοι πάροχοι SIP και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Δεν μπορούσε να γίνει registration με τους αντίστοιχους servers.
Μετά από επικοινωνία με την Omnivoice, αποδείχθηκε ότι δεν υπήρχε ούτε υπάρχει κανένα πρόβλημα με το user account και μοιραία μπήκαμε στη διαδικασία διερεύνησης του προβλήματος.

Αναφέρω λοιπόν κατά σειρά τα παρακάτω με κάθε λεπτομέρεια:

Η σύνδεση μου στο internet γίνεται μέσω του Fritz!Box Fon 7140, το οποίο ασφαλώς λόγω των δυνατοτήτων του και της ποιότητας του για VoIP αλλά και άλλων υπηρεσιών αντικατέστησε το λευκό Pirelli της On Telecoms. Τόσο από πλευράς internet όσο και από πλευράς VoIP, το Fritz!Box Fon 7140 λειτουργούσε υποδειγματικά έως και την 28η Φεβρουαρίου 2011.
Ξαφνικά παρουσιάστηκε το πρόβλημα που αναφέρεται παραπάνω, τη στιγμή που η υπηρεσία του internet λειτουργούσε (και λειτουργεί) απρόσκοπτα.
Έγινε δοκιμή με κινητά τηλέφωνα και συγκεκριμένα ένα NOKIA N82 και ένα HTC Desire, όπου με τις κατάλληλες ρυθμίσεις συνδέθηκαν ΚΑΝΟΝΙΚΑ με την omnivoice (και κάποιους άλλους παρόχους), μέσω της σύνδεσης internet που πραγματοποιούταν με το Fritz!Box Fon 7140. Έγινε ξανά αμέσως μετά δοκιμή με τον συγκεκριμένο router και πάλι υπήρξε αποτυχία σύνδεσης με τον SIP πάροχο.
Σε νέα επικοινωνία με την Omnivoice, αποκαλύφθηκε ότι ακόμα 6 χρήστες της εταιρείας που χρησιμοποιούσαν τον παραπάνω router και που είχαν σύνδεση με την On Telecoms, ΔΕΝ μπορούσαν από τις 28/2/2011 να συνδεθούν στον SIP server της εταιρείας! Αυτό δημιούργησε πολλά ερωτηματικά ως προς πιθανή επέμβαση της On Telecoms και αποκλεισμό του παραπάνω router σε ότι αφορά την VoIP λειτουργία του.
Μου πρότειναν από την Omnivoice να δοκιμάσω το Fritz!Box Fon 7140 σε κάποιο άλλο πάροχο internet για να δω αν ισχύει το παραπάνω σενάριο (επέμβασης της On Telecoms). Πράγματι ο router δοκιμάστικε σε σύνδεση OTE Conn-X όπως και σε σύνδεση Forthnet, και το αποτέλεσμα ήταν δυστυχώς για την On Telecoms αυτό που φοβόμασταν εγώ προσωπικά αλλά και η Omnivoice. Η σύνδεση και το registration με τον SIP server της εταιρείας έγινε κανονικότατα και πραγματοποιήθηκαν και κλήσεις με επιτυχία!
Στη συνέχεια ΞΑΝΑδοκίμασα το Fritz!Box Fon 7140 στη δική μου On Telecoms σύνδεση και ασφαλώς και πάλι ΔΕΝ συνδέθηκε με την Omnivoice, τη στιγμή που συνδέθηκαν κανονικά τα N82 και HTC Desire.
Προχώρησα στη δοκιμή να συνδεθώ και με το Pirelli (του οποίου έχω τη δυνατότητα να δώ το πλήρες μενού του) βάζοντας τις ρυθμίσεις της Omnivoice, και Ω ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ η σύνδεση έγινε ΚΑΝΟΝΙΚΑ με την Omnivoice!!!
Λόγω επαγγέλματος έχω στην κατοχή μου αρκετούς routers διαφόρων εταιρειών. Έτσι αποφάσισα να δοκιμάσω σαν gateway για τη σύνδεση μου στο internet ένα Thomson Speedtouch 585v6 που έχω στην κατοχή μου και πάνω του συνδεδεμένο ως απλά SIP συσκευή το Fritz!Box Fon 7140. Το αποτέλεσμα ήταν αφού συνδέθηκα κανονικά στο internet με το 585v6, να συνδεθεί με τον SIP server της Omnivoice το Fritz!Box Fon 7140 ως απλή συσκευή SIP!!!
Συμπέρασμα λοιπόν που βγήκε είναι ότι η On Telecoms για κάποιο άγνωστο (ευνόητο όμως λόγο) έκοψε την πρόσβαση σε οποιοδήποτε Fritz!Box Fon 7140 συνδέεται στο δίκτυο της και προσπαθεί να κάνει registration με έναν SIP server. Λειτουργεί ως gateway κανονικότατα αλλά ως SIP συσκευή ΟΧΙ! Αντιθέτως, όταν ως gateway είναι άλλη συσκευή και κάθεται πάνω του το Fritz!Box Fon 7140 ως απλή SIP συσκευή όλα λειτουργούν ρολόϊ. Φυσικότατο αφού η On Telecoms βλέπει ως gateway τον άλλο router (π.χ. ST585).
Η Ερώτηση είναι αν έχει το δικαίωμα η On Telecoms (και η κάθε On Telecoms) να προβαίνει σε τέτοιες ενέργειες που αν μη τι άλλο εγώ προσωπικά τις θεωρώ φασιστικές (με όλο το σεβασμό), και τι σε τι ενέργειες μπορούμε να προβούμε ως χρήστες για να βρούμε το δίκιο μας.

Με συγχωρείτε για το μακροσκελές post αλλά ήταν απαραίτητο να παραθέσω όλες τις λεπτομέρειες.
Ευχαριστώ

chrismarine
16-03-11, 23:35
λοιπών μου συμβαίνει ακριβώς το ίδιο ! ,με την διαφορά ότι εγώ έχω ένα vigor 2700vg.
σε τηλ επικοινωνία που είχα με εκπρόσωπο της omnivoice ,μου γνωστοποίησε πως έχουν προβεί σε καταγγελία προς την on γιαυτό ακριβώς το λόγο !!!!
το περίεργο είναι πως ενώ κάνω register με άλλες ata συσκευές (spa2102) ,όταν πάω να κάνω open port check βλέπω την udp-tcp port 5060-5061 κλειστές !!
τώρα όταν βάζω πίσω το pirelli ,και έχοντας πρόσβαση στο πλήρες μενού εκτελεί κανονικά σύνδεση sip με την ομνι.
δοκίμασα να κάνω κλώνο την mac address του pirelli στο vigor θεωρώντας ότι ίσως υπάρχει φραγή σε όλα τα adsl-modem-router εκτός των πιρελι ,αλλά δυστυχώς αλλού είναι το κόλπο που επινόησαν οι admin της on !!
τουλάχιστον να μας πούνε πως το κατάφεραν !?

haris_led
22-03-11, 02:11
Σήμερα έγινε η αλλαγή γραμμής στον ΟΤΕ και φυσικά στο Vigor άλλαξα μόνο username/pass. Το voip δούλεψε άμεσα χωρίς να κάνω καμία άλλη παρέμβαση όπως δούλευε και πριν τις 28/2 :whistle:

stef128
22-03-11, 18:56
απλα απαραδεκτοι !! εγω σηκωθηκα και εφυγα και πηγα στη cyta και ειμαι μια χαρα με το θεμα !!

intech
23-03-11, 01:20
Μάλλον έχει να κάνει με τα 12 ευρώ που χρεώνουν για την δεύτερη γραμμη (που είναι VOIP)

stef128
23-03-11, 11:27
:lol::lol::lol::lol::lol:

trd64
27-03-11, 15:15
Να σας ενημερώσω ότι δεν έχω πλέων πρόβλημα.
Μάλλον κάτι πρόσκαιρο ήταν.

djnick
28-03-11, 14:59
Να σας ενημερώσω ότι δεν έχω πλέων πρόβλημα.
Μάλλον κάτι πρόσκαιρο ήταν.

Έκανες κάποια αλλαγή και διορθώθηκε το πρόβλημά σου;
Γιατί σε εμένα εξακολουθεί να υφίσταται!

chrismarine
29-03-11, 16:28
Για να μην το κουράζουμε ! σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το τεχνικό τμήμα της on με διαβεβαιώσατε κατηγορηματικά ότι έχει γίνει φραγή στην πόρτα tcp-udp 5060 και udp 5061 από 28 Φεβρουαρίου
,μάλιστα με ενημέρωσαν ότι θα αναρτηθεί και στο site !! αυτό προς απάντηση στο "γιατί δεν ενημερώθηκα για αυτήν σας την κίνηση ".
Βασικά είχα προηγουμένως στείλει φαξ ,με συνημμένα ταυτότητες υπογραφές όπου αιτούσα το άνοιγμα των 5060-5061
Αυτό που έχω καταλάβει πάντως είναι πως ότι είναι πίσω από nat δουλεύει !
το voip που έχουν οι συσκευές adsl-modem -router-voip παίζει απευθείας στο wan γιαυτό ίσως δεν κάνει connect ,τι να πω δεν ξέρω !!
Η μόνη λύση ,αλλαγή ISP , που να μην βάζει χέρι στις πόρτες χωρίς εμείς να είμαστε ενήμεροι

stef128
29-03-11, 18:56
επικοινωνησα με την τεχνικη υποστηριξη της omnivoice , η ontelecoms δεν μπλοκαρει μονο τις 5060 - 5061 , μακαρι να ηταν τοσο απλο το θεμα , θα γυρναγαμε σε αλλη port , μπλοκαρει διαφορες πορτες και εξοπλισμους και εσκεμμενα !

DSLaManiaC
29-03-11, 19:18
Αν ισχύει κάτι τέτοιο μπορείτε ΟΛΟΙ όσοι έχετε πρόβλημα λόγω χρήσης voip να καταγγείλετε αζημίως τις συμβάσεις σας επειδή δεν υπήρχε τέτοιος όρος στο συμβόλαιο σας. (Τουλάχιστον έτσι θυμάμαι).

Οπότε δε χρειάζεται γκρίνια, απλώς μια φορητότητα. ;)

chrismarine
29-03-11, 22:03
η δίκη μου σύμβαση έχει λήξει πχ ,είμαι δλδ υποχρεωμένος να μπω στην διαδικασία αναζήτησης άλλου παροχέα ιντερνετ-τηλ ,με ότι κόστος αυτό συνεπάγεται ! ,και θα πω συγκεκριμένα ,πως για να φύγεις από την on μετά το πέρας 12 μηνών =20 ευρώ +30 ευρώ το Τέλος ενεργοποίησης (εφάπαξ) πχ forthnet = 50 ευρώ
συμπέρασμα ο καταναλωτής πληρώνει τις μ@λ@....ες των ελληνικών isp ,γιατί η EETT και ο συνήγορος του καταναλωτή δεν τους έχουν βάλει χέρι !

djnick
30-03-11, 00:07
Το επόμενο ποιο θα είναι, να "κόψουν" την realtime webtv επειδή προσφέρουν triple play;:hmm:

Πάντως εγώ έχω στείλει εγγράφως τα παράπονα μου και αν δεν ικανοποιηθώ θα αποταθώ στον συνήγορο του καταναλωτή.

Anan
30-03-11, 14:20
Ήμουν έτοιμος να κάνω αίτηση στην ον και μετά είδα αυτο το νήμα... Τι απογοήτευση..

Έχει ακριβώς τα πακέτα που χρειάζομαι, αλλά με αυτά τα νέα δεδομένα μου είναι άχρηστη.

Πήρα τηλ και τους ρώτησα, αλλά δεν ήταν σαφείς. Υποστήριξη για διαφορετικό ρούτερ απο το δικο τους δεν δίνουν.

Όποιος έχει ενημέρωση με τις πορείες των καταγγελιών ας ενημερώσει. Θα ηθελα και εγω να τους καταγγειλω προκαταβολικα μιας και δεν ειμαι ακομα συνδρομητης

chrismarine
01-04-11, 16:46
επικοινωνησα με την τεχνικη υποστηριξη της omnivoice , η ontelecoms δεν μπλοκαρει μονο τις 5060 - 5061 , μακαρι να ηταν τοσο απλο το θεμα , θα γυρναγαμε σε αλλη port , μπλοκαρει διαφορες πορτες και εξοπλισμους και εσκεμμενα !

τελικά αυτό ισχύει ότι μπλοκάρει και εξοπλισμούς !,το θέμα είναι πως το κάνει ? έχει δοκιμάσει κανείς να αλλάξει mac address στο modem ?

prodromosfan
01-04-11, 16:51
Πήρα τηλ και τους ρώτησα, αλλά δεν ήταν σαφείς. Υποστήριξη για διαφορετικό ρούτερ απο το δικο τους δεν δίνουν.



Υποστήριξη σε μοντεμ/ρουτερ εκτός απο αυτά που διαθετει ο εκαστοτε πάροχος κανένας δεν δίνει.

Το θέμα ειναι αν μπορουν να παρουν ip ή τα μπλοκάρουν μεσω mac.

chrismarine
01-04-11, 17:05
να πάρουν ip από που και γιατί ? ,ίσως βλέπουν net bios info και web detect !,ας πούμε το pirelli εμφανίζει IP: xxx.xxx.x.x
Ping: 0 ms
TTL: 64
Hostname: [n/a]
Ports: [n/s]
Filtered Ports: [n/a]
Web detect: Apache/0.6.5
Comments: [n/a]
NetBIOS Info: [n/a]

........Auto merged post: chrismarine πρόσθεσε 1 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

καθώς και mac address

Anan
01-04-11, 17:57
Υποστήριξη σε μοντεμ/ρουτερ εκτός απο αυτά που διαθετει ο εκαστοτε πάροχος κανένας δεν δίνει.

Το θέμα ειναι αν μπορουν να παρουν ip ή τα μπλοκάρουν μεσω mac.Δεν πρόκειται για υποστήριξη του δικού μου εξοπλισμού, είναι σαφές αυτό, η ερώτηση προς τους εκπροσώπους είναι αν μπλοκάρετε εσκεμμένα διαφορετικές συσκευές, αλλά εάν αναφέρεις οτι θα βάλεις δικό σου εξοπλισμό, μπαινουν αυτομάτως σε mode "δεν ξέρω δεν απαντώ".

Πάντως, απ' ότι λένε τα πόστς που διάβασα, δεν τίθεται θέμα ip για το ιντερνετ, το modem την παίρνει κανονικά. Για την τηλεφωνία αναφερονται (εκτός εάν αυτό εννοούσες και εσύ).

prodromosfan
01-04-11, 18:39
Νομιζα οτι μιλαγαμε για pstn τηλεφωνια και οχι voip.
Συνηθης πρακτικη σε παροχο που δινει voip στο ρουτερ ειναι να τα κλειδωνει με mac address, πχ Cyta, αλλα όχι η Netone.

Αλλα αν μιλαμε για pstn τηλεφωνια τοτε ειναι παράλογο να μην σε αφήνουν να χρησιμοποιήσεις το μοντεμ της αρεσκείας σου.

djnick
01-04-11, 22:08
Να σας ενημερώσω ότι δεν έχω πλέων πρόβλημα.
Μάλλον κάτι πρόσκαιρο ήταν.


Έκανες κάποια αλλαγή και διορθώθηκε το πρόβλημά σου;
Γιατί σε εμένα εξακολουθεί να υφίσταται!

Ο trd64 που αναφέρει ότι λύθηκε το πρόβλημα του, γιατί δεν μας λέει το πως για να το λύσουμε κι εμείς;

Εγώ έχω στείλει email στην τεχνική υποστήριξη απο τις αρχές της εβδομάδας προκειμένου να μου απαντήσουν γραπτώς για όλα τα σχετικά, προκειμένου να προβω σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ.
Αν επιθυμεί και κάποιος άλλος να συμμετάσχει προκειμένου να ετοιμάσουμε από κοινού μια ομαδική καταγγελία, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου.

chrismarine
01-04-11, 22:40
nick εχεις pm !
πρακτικά τωρα και για όσους έχουν πρόβλημα με συσκευή linksys pap2t και για σύνδεση στην omni... για να παίξει πρέπει να ορίσεις άλλη port εκτός της 5060 ,το NAT Mapping Enable ,και στην σελίδα διαχείρισης της ομνι έχει μια επιλογή για nat ορισμός ΝΑΙ !

Anan
01-04-11, 22:51
Νομιζα οτι μιλαγαμε για pstn τηλεφωνια και οχι voip.
Συνηθης πρακτικη σε παροχο που δινει voip στο ρουτερ ειναι να τα κλειδωνει με mac address, πχ Cyta, αλλα όχι η Netone.

Αλλα αν μιλαμε για pstn τηλεφωνια τοτε ειναι παράλογο να μην σε αφήνουν να χρησιμοποιήσεις το μοντεμ της αρεσκείας σου.
Αυτό που έχω καταλάβει εγώ (τονίζω, δεν είμαι συνδρομητής της ον αυτή τη στιγμή) είναι οτι εάν πχ πάρεις πακέτο της ον με 1 γραμμη, η γραμμή είναι pstn. Τώρα εάν αποφασίσεις να βάλεις και ρουτερ που να κανει register με κάποιο voip πάροχο (εκτός της ον προφανώς αφού 1 γραμμή έχεις και την πήρες ως pstn), τότε απλά θα αποτύχει (να κάνει register). Κατά τα άλλα θα δουλεύει η τηλεφωνία της ον. (Τα λέω σωστά;)


Ο trd64 που αναφέρει ότι λύθηκε το πρόβλημα του, γιατί δεν μας λέει το πως για να το λύσουμε κι εμείς; Μια λύση είναι (λένε) να βάλεις τη συσκευή που θα κάνει register πίσω από ένα απλό router που θα δουλέυει μόνο για το ιντερνετ.


Εγώ έχω στείλει email στην τεχνική υποστήριξη απο τις αρχές της εβδομάδας προκειμένου να μου απαντήσουν γραπτώς για όλα τα σχετικά, προκειμένου να προβω σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ.
Αν επιθυμεί και κάποιος άλλος να συμμετάσχει προκειμένου να ετοιμάσουμε από κοινού μια ομαδική καταγγελία, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου. Έχω στείλει και εγώ e-mail στην ον, επικοινώνησα και με ΕΕΤΤ και με omnivoice, και πάλι με ον προφορικά. Η ον δεν έχει δώσει σαφείς απαντήσεις. Η ομνι έκανε καταγγελία στην ΕΕΤΤ ήδη από αρχές Μαρτίου, αλλά κανένα αποτέλεσμα μέχρι στιγμής. Κυρίως ενδιαφέρομαι να βρούμε κάποιο μπάλωμα προσωρινό, και μετά κάνουμε την όποια καταγγελία και ας πάρει όσο χρόνο θέλει (γιατι θα πάρει πολύ, μέχρι τη λύση του θέματος).


πρακτικά τωρα και για όσους έχουν πρόβλημα με συσκευή linksys pap2t και για σύνδεση στην omni... για να παίξει πρέπει να ορίσεις άλλη port εκτός της 5060 ,το NAT Mapping Enable ,και στην σελίδα διαχείρισης της ομνι έχει μια επιλογή για nat ορισμός ΝΑΙ ! Για άλλους providers πχ Betamax; Δεν νομίζω οτι έχεις τετοιες επιλογές σε αυτους. Ίσως αυτό που ανέφερα (με επιφύλαξη) παραπάνω να λειτουργήσει.

Anan
04-04-11, 13:16
Επιβεβαιωμένο και από εμένα, δοκίμασα σήμερα το πρωί omnivoice & betamax πάνω στο ST780WL (6.2.29.2 international firmware), και κανένα δεν έκανε register, ενώ σε γραμμή ΟΤΕ του διπλανού, με τις ίδιες ρυθμίσεις δουλεύανε και τα 2. Δοκίμασα ακόμα με software από PC (το αντίστοιχο του betamax κλώνου), και όπως αναφέρθηκε και προηγουμένως, μπορούσα να κάνω κλήσεις κανονικά.

Θα δοκιμάσω και με fritz που να το δουλεύω μόνο ως ATA. Θα πρότεινα όποιος έχει πλόβλημα με omnivoice να επικοινωνήσει μαζί τους, λέει οτι μπορούν να ενεργοποιήσουν κρυπτογράφηση ωστε να μην τους μπλοκάρει η on (δεν το συζητήσαμε πολύ και δεν ξέρω να αναφέρω περισσότερες λεπτομέρειες).

Εν το μεταξύ, καμία απάντηση από την On στο γραπτό μου αίτημα!

jap
04-04-11, 14:22
Να καταθέσω κι εγώ τις δικές μου λίγες εμπειρίες, μήπως και κάποιος προτείνει κάποια λύση:

- Σε 2 διαφορετικά fritz που παίζουν ως router σε διαφορετικές συνδέσεις ON, λογαριασμοί της Viva παίζουν κανονικότατα. Της omnivoice οι λογαριασμοί δεν κάνουν register με τίποτα.

- Στο 1 από τα 2 έβαλα ένα άλλο ΑΤΑ (auerswald VOIP/ISDN adapter συγκεκριμένα) και πέρασα λογαριασμούς της omnivoice με ταυτόχρονο port forwarding της 5061 από το fritz και ρύθμιση NAT σε ΝΑΙ στο site της omnivoice. Παίζει κανονικά με μοναδική παράκαμψη από τα συνηθισμένα ότι χρειάστηκε να βάλω την IP του sip.omnivoice.eu, τον οποίο δεν έβρισκε το ATA για κάποιο λόγο.

Anan
06-04-11, 00:01
Στο 1 από τα 2 έβαλα ένα άλλο ΑΤΑ (auerswald VOIP/ISDN adapter συγκεκριμένα) και πέρασα λογαριασμούς της omnivoice με ταυτόχρονο port forwarding της 5061 από το fritz και ρύθμιση NAT σε ΝΑΙ στο site της omnivoice. Παίζει κανονικά με μοναδική παράκαμψη από τα συνηθισμένα ότι χρειάστηκε να βάλω την IP του sip.omnivoice.eu, τον οποίο δεν έβρισκε το ATA για κάποιο λόγο. Περίεργο πως δουλεύαν της viva. Πάντως αυτό με το να βάζεις το ΑΤΑ πίσω από το gateway φαίνεται να δουλεύει (να μην είναι ΑΤΑ και gateway η ίδια συσκευή, όπως το fritz), για κάποιο περίεργο λόγο (όπως και εφαρμογή από PC).

Η ομνι λέει οτι μπορεις να χρησιμοποιήσεις τα ports 5050-5070 περίπου για το sip (και όχι μόνο 5060), δεν φαντάζομαι να δουλέψει αλλά μηπως έχεις δοκιμάσει με άλλα ports; Δεν έχω γραμμή ον διαθέσιμη στο όνομά μου (του γείτονα χρησιμοποιώ) οπότε ο χρόνος μου με τη γραμμή είναι περιορισμένος.

djnick
06-04-11, 01:07
Περίεργο πως δουλεύαν της viva. Πάντως αυτό με το να βάζεις το ΑΤΑ πίσω από το gateway φαίνεται να δουλεύει (να μην είναι ΑΤΑ και gateway η ίδια συσκευή, όπως το fritz), για κάποιο περίεργο λόγο (όπως και εφαρμογή από PC).

Η ομνι λέει οτι μπορεις να χρησιμοποιήσεις τα ports 5050-5070 περίπου για το sip (και όχι μόνο 5060), δεν φαντάζομαι να δουλέψει αλλά μηπως έχεις δοκιμάσει με άλλα ports; Δεν έχω γραμμή ον διαθέσιμη στο όνομά μου (του γείτονα χρησιμοποιώ) οπότε ο χρόνος μου με τη γραμμή είναι περιορισμένος.

Δεν δουλεύει ούτε και με τα άλλα ports απλά γιατί δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι υπάρχει φραγή στις voip υπηρεσίες (όλων εκτός της viva) για συγκεκριμένο εξοπλισμό όπως το fritz.

Η ON πάντως εξακολουθεί να μην δίνει σημασία στα παράπονα των πελατών της...:down:

jap
06-04-11, 08:46
Να επιβεβαιώσω ότι μέσα από το fritz δεν παίζει ούτε με άλλα ports (ο τρόπος που δοκιμάζω είναι να προσθέσω την πόρτα στις ρυθμίσεις, π.χ. sip.omnivoice.eu:5070). Το αξιοπερίεργο είναι ότι παίζει η viva. Να τελειώσει το 12μηνο και άντε γεια, ακόμα κι αν λυθεί το πρόβλημα εκ μέρους της ΟΝ.

chrismarine
06-04-11, 16:13
Να επιβεβαιώσω ότι μέσα από το fritz δεν παίζει ούτε με άλλα ports (ο τρόπος που δοκιμάζω είναι να προσθέσω την πόρτα στις ρυθμίσεις, π.χ. sip.omnivoice.eu:5070). Το αξιοπερίεργο είναι ότι παίζει η viva. Να τελειώσει το 12μηνο και άντε γεια, ακόμα κι αν λυθεί το πρόβλημα εκ μέρους της ΟΝ.

δεν χρειάζεται να περιμένεις να τελειώσει το 12μηνο ,απλά να κάνεις καταγγελία της σύμβασης ,γιατί δεν ανέφερε τέτοιον όρο στο συμβόλαιο !

jap
06-04-11, 16:58
Βασικά εννοούσα όσο ισχύει η έκπτωση στα πάγια :thrasher:

trd64
01-05-11, 18:38
Ο trd64 που αναφέρει ότι λύθηκε το πρόβλημα του, γιατί δεν μας λέει το πως για να το λύσουμε κι εμείς;

Μόνο του.... δεν έκανα τίποτα.

........Auto merged post: trd64 πρόσθεσε 2 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Να επιβεβαιώσω ότι μέσα από το fritz δεν παίζει ούτε με άλλα ports (ο τρόπος που δοκιμάζω είναι να προσθέσω την πόρτα στις ρυθμίσεις, π.χ. sip.omnivoice.eu:5070). Το αξιοπερίεργο είναι ότι παίζει η viva. Να τελειώσει το 12μηνο και άντε γεια, ακόμα κι αν λυθεί το πρόβλημα εκ μέρους της ΟΝ.
Η omnivoice κάνει συνέχεια δοκιμές. Εγώ αποφάσισα να πάρω το αριθμό και να πάω αλλού. Έχασα 3 ημέρες με προβλήματα που είχα αποκλειστικά από την omnivoice ενώ η viva & easycall λειτουργούσαν κανονικά.

jap
01-05-11, 20:23
Αν και δεν έχω κάνει ακόμα διεξοδικές δοκιμές (από αύριο θα δεήσω), το όποιο πρόβλημα φαίνεται να λύνεται με τη μετάβαση στη νέα πλατφόρμα της omnivoice (https://www.omnivoice.eu/index.cfm/doc/234/cat/5).

djnick
01-05-11, 22:31
Αν και δεν έχω κάνει ακόμα διεξοδικές δοκιμές (από αύριο θα δεήσω), το όποιο πρόβλημα φαίνεται να λύνεται με τη μετάβαση στη νέα πλατφόρμα της omnivoice (https://www.omnivoice.eu/index.cfm/doc/234/cat/5).

Έτσι φάνηκε και σε μένα αρχικά, όμως μετά από διεξοδικές δοκιμές από μέρους μου δεν έχω καταφέρει να έχω εισερχόμενες παρά μόνο εξερχόμενες κλήσεις.
Αν έχεις πάντως κάτι διαφορετικό θα περιμένω για ενημέρωση!

chrismarine
02-05-11, 00:18
δοκιμαστικά έφτιαξα ένα sip proxy μέσα από dd-wrt milkfish router σε ένα wrt54gl ,έβαλα την ip του dd-wrt στην θέση του sip proxy στο vigor 2700vg και ναι δούλεψε !!!
με την προϋπόθεση να έχεις στο κοντρόλ της ομνι την επιλογή για nat ναι !

trd64
02-05-11, 04:14
Έτσι φάνηκε και σε μένα αρχικά, όμως μετά από διεξοδικές δοκιμές από μέρους μου δεν έχω καταφέρει να έχω εισερχόμενες παρά μόνο εξερχόμενες κλήσεις.
Αν έχεις πάντως κάτι διαφορετικό θα περιμένω για ενημέρωση!

Στον καινούργιο server οι εισερχόμενες λειτουργούν καλά (άλλα "τρελά" κάνει ή μάλλον το κάνουν να κάνει).

jap
02-05-11, 10:23
Δυστυχώς, έχω τελικά την ίδια συμπεριφορά με τον djnick. Registration γίνεται, εξερχόμενες γίνονται, αλλά οι εισερχόμενες δεν τερματίζουν πουθενά (σε όποιον καλεί, δεν ακούγεται κουδούνισμα αλλά μετά από λίγο χρόνο ένα γρήγορο μπιπ-μπιπ) :sorry:

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 2 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

@trd64: Εσύ δεν ήσουν που είχες απογοητευτεί από τις χρεώσεις της Viva? Λήγει το 24μηνο το καλοκαιράκι, για το 700 νούμερο που είχα μου βγάζει τώρα κάτι τρελές χρεώσεις για ανανέωση. Έχεις ψάξει για καμιά εναλλακτική ή θα το καταργήσουμε; Να το συζητήσουμε στο thread της viva;

trd64
02-05-11, 18:38
@jap δεν είναι απαραίτητο να πάω στην viva. Υπάρχει και το easycall :)

Με την ευκαιρία με χτύπησε η νόσος της ΟΝ. Μόνο με viva κάνει registration και με τίποτα άλλο :mad:

jap
02-05-11, 19:59
Δεν ξέρω, φοβάμαι ότι η easycall θα είναι μια από τα ίδια με την omni. Καλή, τίμια και συμπαθητική εταιρεία με καλές διαθέσεις κι ως εκεί. Λόγω μεγέθους και μόνο. Εικασίες μόνο, δεν μπαίνω στον κόπο να τη δοκιμάσω, δεν είδα κανέναν ενθουσιώδη. Στη viva, όσο και αν δεν μας αρέσει, βρήκαν τη χρυσή συνταγή.

gcf
02-05-11, 20:54
Μια ιδέα, όσοι έχετε το πρόβλημα με την ΟΝ, δοκιμάστε μήπως αλλάζοντας default πόρτες στο fritz παίξει:
Telnet και nvi το αρχείο
/var/flush/voip.cfg
εκεί που λέει:

voipcfg {
dnsport = 7077;
rtpport_start = 7078;
sip_srcport = 5060;

@ ADSLgr.com All rights reserved.