PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγιναν (μικρές) μειώσεις!!



Σελίδες : [1] 2

jimmylee
01-03-04, 16:09
Παιδιά καλησπέρα!

Πριν λίγο επισκέφτηκα το site της tellas και από ό,τι έιδα η 384 πήγε στα 29,99 (νομίζω ήταν 34). Για τσεκάρετέ το..

cheers!

GP
01-03-04, 16:36
Καθολου ικανοποιητικη η μειωση της 384. Πλεον ειναι η 3η φθηνοτερη σε 384, αλλα απο την αλλη εχει την φθηνοτερη 512...ισως προσπαθει να τις προωθησει? Προβλεπω μαζικη αποχωρηση...

Για οσους βαριουνται να ψαχνουν, οι νεες τιμες:

384Kbps/128Kbps
29,99 €

512Kbps/128Kbps
43,99 €

1024Kbps/256Kbps
86,99 €

psyxakias
01-03-04, 16:40
http://www.adslgr.com/news.php?newsid=429 - Thanks για την ενημέρωση jimmylee

No Comments από μένα..

Πάντως θέλω να ακούσω την άποψη του ermis333 επί του θέματους :lol: :lol: :lol:

trinity
01-03-04, 16:42
Ο Ερμης την εκανε ΝΙΑΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ

psyxakias
01-03-04, 16:49
Ανανεώθηκε και το http://www.adslgr.com/features/ispsdirectory/index.php (τιμές tellas/q-telecom)

turboirc
01-03-04, 16:57
To θεμα ειναι οτι πιστευω οτι δεν ειναι αρκετη η μειωση, τουλαχιστον για τα δεδομενα της Τελλας...
Περιμενα το πολυ €25.

ogenikos
01-03-04, 17:03
Εγω πάντως μόλις πήγε η 384 forthnet 25 ευρώ την έκανα απο την tellas με ελαφρά πηδηματάκια.
Και καπάκι μετά απο τρείς μέρες μου στείλαν την προπληρωμή του επόμενου διμήνου με τα 34 ευρώ/μήνα....κουφάλες, αν δεν μου στείλουν πιστωτικό αφαιρόντας το επόμενο δίμηνο, δεν πληρώνω τίποτε. :|
Η μόνη δύναμη του καταναλωτή είναι η επιλογή του φθηνότερου παροχέα.

ermis333
01-03-04, 17:08
Κάτι σε βιαστική κίνηση μου κάνει αυτό παρά σε ουσιαστική επίσημη αλλαγή τιμολογίου....

Αρκεί να σας πώ ότι στο Helpdesk δεν γνωρίζουν τίποτα επίσης δεν υπάρχει και επίσημη ανακοίνωση ακόμα...

Το δευτερο κουφό είναι πως το άλλο πακέτο έχει παραμείνει αναλλείωτο (πράγμα πολύ περίεργο)

Ενδεικτικά να σας πώ πως αυτές οι τιμές είναι οι ίδιες με αυτές που πληρώνουν όλοι οι υπάλληλοι και συνταξιούχοι ΔΕΗ από το Νοέμβριο...

Μήπως κάποιος τις μετέφερε καταλάθος στον τιμοκατάλογο με τις κανονικές υπηρεσίες;;

Αν όντωε είναι αυτές οι νέες τιμές θα επανέλθω με το σχόλιό μου....

XTCgr
01-03-04, 17:21
περίμενα κάτι καλύτερο απο την Tellas,max 25euro/μήνα. Ίσως πρέπει να το ξανασκεφτούν :roll:

psyxakias
01-03-04, 17:23
Αν δεν είναι σωστές οι τιμές, τότε θα πρέπει να μάθει η TELLAS (όπως και οι άλλοι ISPs) να προσέχει όταν αλλάζει το site της καθώς θεωρείται επίσημο :!:

Ένα αντίστοιχο μάθημα πήρε και η HOL που όταν έκανε αλλαγή των τιμών, όπου άλλαξε το site της πάνω από 5 φορές σε μία μέρα, έβγαζε διαφορετικά πακέτα κάθε φορά και είχαμε λυθεί στο γέλιο. Thread: http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=3958

PALADIN
01-03-04, 17:25
Το Help Desk της τελλάς μου είπε ότι είναι λάθος καί ότι δεν έγιναν μειώσεις.

Γίνεται της π%^$#&ας το κάγκελο.
Τι εταιρεια είναι αυτή; UFO;

PALADIN
01-03-04, 17:32
ρε psyx,

δεν έπρεπε να βγάλεις ανακοίνωση τόσο γρήγορα.
άμα είναι λάθος θα γίνεις ρόμπα καί θα γελάμε όλοι μαζί σου.

πλάκα κάνω, αλλά αν είναι λάθος το γέλοιο θα πέσει.
Φίλοι, φίλοι αλλά μην χάσουμε καί την ευκαιρία.
LOL

psyxakias
01-03-04, 17:46
dsl_ole,

Εγώ πάλι θέλω να πιστεύω ότι είναι σοβαρή εταιρεία και αλλάζει το site της μόνο όταν πρέπει...

Αν αλλάξουν τιμές (όπως έκανε η HOL), αυτή την φορά είμαι προετοιμασμένος: http://www.psyxakias.com/tellas01-03-2004.gif

ermis333
01-03-04, 17:52
Το ξαναλέω για μια ακόμη φορά οι τιμές αυτές είναι οι τιμές για υπαλλήλους-συνταξιούχους ΔΕΗ και ισχύουν από το Νοέμβριο...

Ως φαίνεται κάποιο μυρμύγκι την έκανε την μαγκιά του...


Επίσης οι τιμές στο OFFICE ADSL δεν έχουν μεταβληθεί καθόλου....οπότε μάλλον δεν το βλέπω για επίσημη μείωση....

PALADIN
01-03-04, 17:55
και εγω έτσι θέλω να πιστεύω
αλλά το Help desk δεν έχει πάρει ακόμα μυρωδιά.
τι σοβαρή λέμε ύστερα, πές μου εσύ.

Αλλά πολύ σωστη κίνηση με το .gif, καί να τους το στείλεις

PALADIN
01-03-04, 18:01
λέτε να ρίξαν στα άδεια για να πιάσουν γεμάτα;
λέτε να μας δοκιμάζουν για να δούν αν θα μας αρέσουν οι νέες τιμές;

έτσι κι'αλλίως στα 20 δεν το κατεβάζουνε με τίποτα.
απο εκεί και ύστερα όλα τα άλλα είναι υποκατάστατα.

Craven
01-03-04, 18:11
και εγω έτσι θέλω να πιστεύω
αλλά το Help desk δεν έχει πάρει ακόμα μυρωδιά.
τι σοβαρή λέμε ύστερα, πές μου εσύ.

Αλλά πολύ σωστη κίνηση με το .gif, καί να τους το στείλεις

Ντάξει αν κάποιος καψερός έκανε ένα λάθος καλό είναι να μην τον κάψετε τον άνθρωπο στέλνοντας 500 e-mail γιαυτό το θέμα.. γιατί το μόνο σίγουρο είναι πως θα τον στείλουν σπίτι του..
και επειδή δουλεύω σε ISP να σας πω πως.. καλά κάθεστε εσείς στην πολυθρονίτσα σας και κρίνεται τα πάντα αλλά δεν ξέρετε ποτέ τι κρύβεται απο πίσω.. τι πίεση υπάρχει στον συγκεκριμένο τομέα και τι χαμός γίνεται και αγώνας δρόμου μεταξύ των εταιρειών... πολλά τμήματα deadlines παντού, Outsourcing εταιρείες που θέλουν κυνήγι, ανταγωνισμός που όλα πρέπει να έχουν το σωστό timing.. μέσα σε όλα αυτά και σε 10δες ανθρώπους που πιέζοντε το λάθος είναι αναπόφευκτο... απ το σύστημα που θα βγάλει έναν λογαριασμό μέχρι αυτόν που θα κάνει update ένα site...

psyxakias
01-03-04, 18:14
ermis333,

Θέλω να πιστεύω ότι κάνεις λάθος καθώς η TELLAS ως τώρα μας έχει αποδείξει ότι ΔΕΝ είναι μια εταιρεία της πλάκας αλλά αντίθετα ξεκίνησε την πορεία της στις συνδέσεις ADSL με πολύ χαμηλή τιμή (χαμηλότερη είχε πάντα η vivodi νομίζω) που νέμεν είχε προβλήματα στη σύνδεσή της στην αρχή αλλά ύστερα είχε τρομερές αποδόσεις, τιμές και φυσικά προσέλκυσε αρκετούς χρήστες.

Δεν θεωρώ σωστό λοιπόν να βγαίνουμε... εγώ, εσύ, και οποιοσδήποτε άλλος και να λέμε ότι δεν είναι επίσημος ο τιμοκατάλογος (και είναι 'μαγκιά') αν δεν βγεί δελτίο τύπου, όταν έχουν αλλάξει οι τιμές στο ΕΠΙΣΗΜΟ site της εταιρείας.

Αν όντως είναι έτσι, λυπάμαι αλλά εμένα περισσότερο με πειράζει η μη αξιόπιστη ενημέρωση της ιστοσελίδας τους παρά η μικρή μείωση τιμών γιατί μπορεί αύριο με την ίδια λογική να γράφει στο site την 384 στα 20 ευρώ, να ζητήσω να κάνω σύνδεση και να μου πουν ότι είναι 40.12 ευρώ (με το ΦΠΑ) και να μείνω κάγκελο.

Όσον αφορά την τεχνική υποστηριξή τους, αυτοί θα έπρεπε να είναι ενημερωμένοι πρώτα απ' όλους.

Τέλος, δεν αναφέρω τα παραπάνω για να κατηγορήσω την TELLAS και να υποστηρίξω άλλους ISPs. Γιατί οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) κάναν τα ίδια λάθη στις αλλαγές τιμών.

Ευχαριστώ.

turboirc
01-03-04, 18:15
Ξεχασες να πεις οτι αυτοι ολοι πληρωνονται για να κανουν αυτη την δουλεια, και σε αυτον τον τομεα και μαλιστα μετα απο τοσο καιρο που εχουν γινει μειωσεις απο τις αλλες εταιριες, δεν δικαιολογηται αυτο το λαθος , ουτε και προκειται για κατι βεβιασμενο : Ειχαν πολυ καιρο για να αποφασισουν τι θα γραψουν. Δεν θεωρω λοιπον καθολου οτι ειναι τυπογραφικο λαθος, και αν ειναι, τοτε η εταιρια ειναι τελειως μα τελειως ανοργανωτη.

psyxakias
01-03-04, 18:20
Ντάξει αν κάποιος καψερός έκανε ένα λάθος καλό είναι να μην τον κάψετε τον άνθρωπο στέλνοντας 500 e-mail γιαυτό το θέμα.. γιατί το μόνο σίγουρο είναι πως θα τον στείλουν σπίτι του..και επειδή δουλεύω σε ISP να σας πω πως.. καλά κάθεστε εσείς στην πολυθρονίτσα σας και κρίνεται τα πάντα αλλά δεν ξέρετε ποτέ τι κρύβεται απο πίσω.. τι πίεση υπάρχει στον συγκεκριμένο τομέα και τι χαμός γίνεται και αγώνας δρόμου μεταξύ των εταιρειών... πολλά τμήματα deadlines παντού, Outsourcing εταιρείες που θέλουν κυνήγι, ανταγωνισμός που όλα πρέπει να έχουν το σωστό timing.. μέσα σε όλα αυτά και σε 10δες ανθρώπους που πιέζοντε το λάθος είναι αναπόφευκτο... απ το σύστημα που θα βγάλει έναν λογαριασμό μέχρι αυτόν που θα κάνει update ένα site...Δεν αντιλέγω αλλά πριν αρχίσουμε να μιλάμε για 'πολυθρονίτσες', μην ξεχνάμε ότι κάποιοι από εμάς είναι πελάτες που πληρώνουν την TELLAS και κάποιοι από εμάς είναι υποψήφιοι πελάτες της TELLAS...οπότε άλλοι είναι στις 'πολυθρονίτσες' τον υπερπολυτελών γραφείων τους, και δεν εννοώ τον webmaster του site !!!

Δεν κατηγορώ τον υπάλληλο που έκανε (αν έκανε) λάθος, αλλά τους προϊσταμένους που δεν φρόντισαν να το ελέγξουν και να το διορθώσουν τόσο σοβαρό λάθος.

1000 φορές να πέσει το site, 1000 φορές να μην ανοίγουν τα images, 1000 φορές να αργεί υπερβολικά να ανοίξει... ΠΑΡΑ να γίνει τέτοιου είδους λάθος στο σημαντικότερο κομμάτι του site, τον τιμοκατάλογο :!:

Αν έγινε λάθος, θα διορθωθεί σύντομα... απλά σε τέτοιου είδους θέματα, εγώ θεωρώ ανεπίτρεπτα τα λάθη... ειδικά για μία τέτοια εταιρεία που ξαναλέω έχει αποδείξει ότι ΔΕΝ είναι της πλάκας.

mavlok
01-03-04, 18:20
Ενδεικτικά να σας πώ πως αυτές οι τιμές είναι οι ίδιες με αυτές που πληρώνουν όλοι οι υπάλληλοι και συνταξιούχοι ΔΕΗ από το Νοέμβριο...


Ωραια, να την κανουμε σιγα σιγα.


Θα τους μεινουν οι συνταξιουχοι δεητζηδες.

cyberp
01-03-04, 18:24
Δεν είναι της πλάκας, αλλά δεν πάει και πολύ καλά...
Φήμες λένε ότι μιλάει με φορθνετ για συγχώνευση:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=8380

psyxakias
01-03-04, 18:34
cyberp,

Πρώτη φορά το ακούω και μου ακούγεται κάπως περίεργο...

Η TELLAS έχει ρίξει τόσα κεφάλαια για να φτιάξει το δίκτυό της, της διαφημίσεις της και πιστεύω ότι έχει αρκετούς πελάτες και σε σταθερή και σε ADSL που δεν νομίζω να την συμφέρει μια τέτοια συγχώνευση.. από την άλλη βέβαια ποτέ δεν ξέρεις, καθώς ως γνωστόν δεν γνωρίζω ούτε τα κέρδη της TELLAS, ούτε το τι προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίζει... (ένας απλός ADSLάκιας είμαι)

ermis333
01-03-04, 19:14
Μην ακούω κοτσάνες ρε παιδιά....ακούς εκεί "η Tellas, παρά την τεράστια προσπάθειά της, δεν κατάφερε να πιάσει τους στόχους που είχε θέσει με την ίδρυσή της" χαχα....


Η Τελλας είχε θέσει ως στόχο κατά την ίδρυσή της τις 300.000 συνδέσεις τον πρώτο χρόνο λειτουργίας της και ήδη έχει ΠΑΝΩ από 500.000!!! Όχι μόνο κατάφερε να πιάσει τον στόχο της αλλά σχεδόν πέτυχε τα διπλάσια...και ήδη αποτελεί Ευρωπαϊκό πρότυπο τηλεποικοινωνιακού εναλλακτικού φορέα....

το άλλο γελοίο της υπόθεσης...

Οι δύο εταιρίες έχουν κοινά "ιταλικά" συμφέροντα, αφού στην μεν Forthnet μετέχει η Telecom Italia, στη δε Tellas η Wind.


Από πότε T-Italia έχει κοινά συμφέροντα με την Wind ... Σα να μου λένε ότι ο ΟΤΕ έχει κοινά συμφέροντα με την Τελλάς....

AlexTG
01-03-04, 19:38
Πείρα σήμερα να πω κάτι "γαλλικά" στην Tellas για τον 4μηνο λογαριασμό που μου 'ρθε να πληρώσω και μη ξέροντας την ρώτησα αν τελίκα θα ρίξουν τις τιμές τους στην DSL , και αυτή όλο χαρά μου έδωσε τις τιμές που έχετε όλοι δει , λέγοντας μου οτι έριξαν τις τιμές της 512 και ότι προσπαθούν να δώσουν στο λαό 512 ...΄Άλλοι πριν είπαν οτι έχει γίνει λάθος , εμένα μου είπαν οτι αυτές είναι οι μειώσεις.
Τι τελικά ισχύει ? :) X-Files το κάναμε το θέμα.
Αν μάθει κανείς στα σίγουρα όμως ας μας πεί :)

psyxakias
01-03-04, 19:42
Μην ακούω κοτσάνες ρε παιδιά....ακούς εκεί "η Tellas, παρά την τεράστια προσπάθειά της, δεν κατάφερε να πιάσει τους στόχους που είχε θέσει με την ίδρυσή της" χαχα....Από περιέργεια, σε ποιο thread αναφέρθηκε αυτό;

ermis333
01-03-04, 19:52
psyxakias, στο λίνκ που έδωσε ο cyberp, ποιο πάνω

psyxakias
01-03-04, 19:54
Α ΟΚ. Εγώ έψαχνα στα δικά μας threads εδώ...

ermis333
01-03-04, 20:29
ΤΕΛΙΚΑ είναι επίσημες οι τιμές της Tellas.... :cry:

Άρα όσοι είναι να φύγουν ας φύγουν ακούς dsl_ole... :P

Για υπαλλήλους ΔΕΗ η νέα τιμή για την 384 είναι 27€ (3€ πιο φτηνά)


Τώρα η Τελλάς είναι πιο φτηνή στην 512 και 3η πιο φτηνή στην 384


Γι αυτήν την γενναία ( :lol: ) μείωση περιμέναμε τόσο καιρό;;;;

psyxakias
01-03-04, 20:59
Ναι όντως στην 512 έχει την φτηνότερη... το θέμα είναι οι 384άριδες τι θα κάνουν :P

Μην έρθουν FORTHnet, τους έσφαξα άμα πιττάρει...

PALADIN
01-03-04, 21:29
ermis333,

εγώ από σήμερα είμαι με Forthnet καί σε μερικές ημέρες θα στείλω ΦΑΞ στην Τελλάς για οριστική διακοπή.

Οι λόγοι είναι οι εξείς:

1) Η τελλάς είναι πιό ακριβή χωρίς να προσφέρει ανάλογες υπηρισίες.
Στην ουσία προσφέρει λιγότερες. Δεν έχει DIALup back up το οποίο χρειάζομαι στις διακοπές μου.

2) Η δίακριση που κάνει μεταξύ των πελατών - εργαζόμενοι της ΔΕΗ κλπ είναι απαράδεκτη για την δική μου κουλτούρα.
Δεν είμαι διατεθυμένος να χρηματοδοτώ τις συμπάθειες της Τελλάς.

3) Το Help Desk της Φορθνετ με εξυπηρετει καλύτερα καί τους προτιμώ.

psyxakias
01-03-04, 21:31
dsl_ole,

Άστα αυτά, καμμιά κοπελιά από την FORTHnet σου γυάλισε και βρίσκεις δικαιολογίες...

Dask_k
01-03-04, 21:37
Psyxakia ατύχησες,
Περίμενα την "τρομερή" μείωση της Τελλάς για να αποφασίσω...Θα βάλω forthnet(όταν αποφασίσει ο ΟΤΕ να μου κάνει ενεργοποίηση). Όσο για την Τελλάς δε κοιτάνε να ρίξουν πρώτα γενικά τις τιμές και μετά να προσελκύσουν τους συνδρομητές σε μεγαλύτερες ταχύτητες;;;;

PALADIN
01-03-04, 21:40
psyxakias,

μάγος είσαι.

εσύ, ρε μαλ@#$α γιατί πήγες φορθνετ καί δεν μιλάς;
το παίζεις πάπια;

λοιπόν πρόσεχε μη μου φάς καμμία γιατί ο Γιάννης θα ψάχνει για νέο Mod.

έρε πλάκα που έχουμε.

JediMasterMANIAC
01-03-04, 22:00
heh εγω εχω ακυρωσει την συνδρομη μου με τελλας εδω και μια βδομαδα τους μαλακες εκει μεσα περιμενω να την ακυρωσουν :S
και psyxakias, εχω βαλει ναρκες και σακια γυρω απο το σπιτι μου
ευχαριστω για την προειδοποίηση lol :P

blackjim
01-03-04, 22:05
παιδια η TELLAS ειναι απαραδεκτη!!!
ΟΛΟΙ FORTHNET (ή οπου αλλου ειναι φθηνοτερα τελως παντων)!! 8)
ο τελευταιος ας κλεισει και την πορτα...


χεχε :twisted: , at last! my Bandwidth is full and secured :lol: :lol: :!:

GeorgeH , how you doin'? :wink:

GeorgeH
01-03-04, 22:24
Πανω που εβλεπα τα νεα για την υποτιθεμενη μειωση... παπαρια μαντολες!!!
Δεν ξερω τι θα κανω μαλλον θα αραξω εδω επειδη βαριεμαι τις μετακινησεις... Αλλα και παλι περιμενα μεγαλυτερη μειωση ρε παιδες!!! Γαμωωωωω

PALADIN
01-03-04, 22:51
JediMasterMANIAC,

ελπίζω να ξέρεις ότι θα σε χρεώσουν μέχρι την τελευταια μέρα που θα μπείς.
γιαυτό μην ξαναμπείς.
κατάλαβες;;;

ggeorgan
01-03-04, 23:51
Κατανοώ ότι η άποψή μου είναι άποψη μειοψηφίας (ίσως και μειοψηφίας του ενός), αλλά η μείωση είναι ουσιαστική και η σύνδεση της Tellas αξίζει τα λεφτά της από πλευράς ποιότητος. Τα 512 που έχω από την αρχή τα έχω μέχρι σήμερα ολόκληρα χωρίς ποτέ χειροτέρευση στην απόδοση. Αν φύγουν και μερικοί εντατικοί χρήστες, τόσο το καλύτερο. Και, πάντως, η γενική κατεύθυνση των τιμών είναι προς τα κάτω. Κάθε μείωση, λοιπόν, συμβάλλει στο να δημιουργείται κλίμα μειώσεων τιμών. Κάτι σαν παράσταση νίκης υπέρ των λογικών τιμών και εναντίον των καταχρήσεων των προμηθευτών εις βάρος των χρηστών. Αυτό το κλίμα είναι καλύτερο για τους χρήστες από «μια μείωση και καλή» και μας συμφέρει να διατηρείται και να το συντηρούμε μάλιστα με posts όπως αυτά που περιέχει αυτό το topic. Όταν φθάσουν οι τιμές στο μέσο Ευρωπαϊκό επίπεδο, βέβαια, το παιχνίδι θα αλλάξει ριζικά. Τότε είναι λογικό να δούμε και συγχωνεύσεις.

user1
02-03-04, 00:42
και εγω αυριο στελνω φαξ για διακοπη.
εχω συνδεση σχεδον τρεις μηνες.
για τον τεταρτο μηνα που εχω προπληρωσει ξερει κανεις τι γινεται?

s0k
02-03-04, 01:23
και γω με τη σειρά μου ευχαριστώ την τελλάς για την ευχάριστη διαμονή στους servers της τους τελευταίους 2 μήνες, (από Σεπτέμβριο μέχρι Δεκέμβριο είχαν προβλήματα με αναβαθμίσεις κλπ.), αλλά μετακομίζω και γω για forthnet :)
πλήρωσα και το Μάρτιο ήδη και αύριο θα ρωτήσω αν θα μου επιστραφή η διαφορά της μείωσης της τιμής ή και ολόκληρος ο μήνας αν κάνω disconnect από το δίκτυό τους.

CptBill
02-03-04, 01:53
Goodbye Tellas...αν και θα μου λείψουν τα 5 δωρεάν sms που έδινε κάθε μέρα :P

JohnJ
02-03-04, 02:14
Ναι και εγώ θα έλεγα ότι περίμενα μεγαλύτερες μειώσεις, αλλά όπως είπε ο CtpBill έχει κ αυτα τα 5 μηνύματα δώρο την ημέρα που αν κάποιος τα χρησιμοποιησει full τον μήνα γλυτώνει κάπου στα 12,75 euro απο λογαριασμό κινητού (29,99-12,75=17,24 χωρίς φπα, not bad!) ;) Οπότε δεν ξέρω κ τι να κάνω! Αν καποιος ξέρει αν και η Forthnet έχει κ αυτή δωρεάν μηνύματα ας μου πεί.. :lol:

ermis333
02-03-04, 02:23
ΜΗ ξεχνάτε και την 1 ώρα δωρεάν αστικές κλήσεις ή μισή ώρα υπεραστικά το μήνα αν κάποιος είναι ταυτόχρονα και συνδρομητής τηλεφωνίας... :wink:

τότε πέφτει η τιμή στα 28.5€

Όσον αφορά τα δωρεάν μυνήματα υπάρχει και το ICQ όπου στέλνεις όσα θες όποτε θές.. 8)

Nick2k2
02-03-04, 02:26
Απο ότι βλέπω έχουμε αρκετούς αποχωρήσαντες.Η αλήθεια πάντως είναι οτι όλοι περιμέναν,ανάμεσα τους και γω, οι τιμές να είναι της τάξης 20-25€ στην 384 μετά τις μειώσεις.Όλοι περιμέναν να κάνει και πάλι η Tellas το μπαμ στις τιμές, και έτσι να ξεκινήσει και πάλι αυτή τον 2ο γύρο μειώσεων,όπως το κανε πριν λίγους μήνες όταν πρωτοέβγαλε την υπηρεσία.Δυστυχώς για τον ένα ή τον άλλο λόγο αυτό δεν έγινε.Πάντως είμαι σίγουρος οτι η Tellas αυτή την στιγμή δεν ήθελε να κάνει ή δεν ήταν έτοιμη να κάνει μειώσεις,και οι όποιες μειώσεις έγιναν καθαρά για το τυπικό της υπόθεσης και απλά για να μην φαίνεται η παρείσακτη και ο outsider απο τους υπόλοιπους providers,γιαυτό και οι τιμές δεν πέσαν όσο αναμενόνταν.Μην ξεχνάμε οτι ακόμα και μετά τις μειώσεις αρκετά άτομα δεν είχα ιδέα απο το helpdesk,οπότε αυτό ίσως αυτές οι μειώσεις να έγιναν εντελώς ξαφνικά.Πάντως θυμίζουν αρκετά την τεράστια μείωση των 2.5€ που έκανε ο οτε στα πάγια πριν τις γιορτές,δεν νομίζετε.Τέλοςπάντων μπορεί βέβαια να μην έγινε το μπαμ στην 384 αλλά έκανε το μπαμ στην 512 και αυτή την στιγμή,παρόλη την ελάχιστη διαφορά η Tellas είναι ο φθηνότερος provider στην 512.Και ίσως και αυτό να λέει κάτι και προς τους υπόλοιπους ΙSP αλλά κυρίως στον οτε που πρέπει σιγά σιγά να αρχίζει να ρίχνει τα πάγια και για τις μεγαλύτερες ταχύτητες.Οπότε θα πρεπε κάποιος κάποια στιγμή να αρχίζει να νοιάζεται και για τις μεγαλύτερες ταχύτητες στην άποψη τιμων και η Tellas ήταν η πρώτη που το έκανε έστω και με μικρή διαφορά.Γιατι καλή και άγια η 384 αλλά αν δεν πέφτουν και οι μεγαλύτερες ταχύτητες τότε δεν πρόκειται να δούμε γρήγορα χαμηλές τιμές και να πλησιάσουμε την υπόλοιπη Ευρώπη.Τέλος πάντων για να καταλήξω επειδή η διαφορά είναι μικρή σε σχέση με την Forthnet και εγώ είχα πει οτι άν η τιμές πέσουν απο τα 30 και κάτω θα καθήσω στην Τellas,οπότε δεν έχω σκοπό να φύγω χώρια που είναι μεγάλη ταλαιπωρία η αλλαγή provider και δεν αξίζει για 5€ να κάνεις ολόκληρη διαδικασία.Να τονίσω οτι ήταν καθαρά προσωπική μου γνώμη πάντως, όσα ειπώθηκαν, και απλά την υπέβαλα.Αυτά :D

CptBill
02-03-04, 02:27
Μπα..το icq δεν στέλνει σχεδόν πουθενά πια...τουλάχιστον η αποστολή sms απο την Tellas ήταν (και είναι) άκρως αξιόπιστη!
Δεν ξέρω..όσο χαζό και εαν ακούγεται και εγώ συμφωνώ με τον JohnJ..οπως και να το κάνεις γλιτώνεις αρκετά με τα free sms της tellas

XTCgr
02-03-04, 02:44
εγώ λέω να μην αλλάξω ISP... ετσι για αντίδραση! :lol:
τελοσπάντων, ούτε εγώ είμαι χαρούμενος ή ικανοποιημένος απο την μείωση αλλα
- αντικειμενικά η διαφορά με forthnet ειναι μικρη οπότε δεν βλέπω τον λόγο να μπω στην διαδικασία να κόψω την tellas για να πάρω σύνδεση απο forthnet-ταλαιπωρία + έχω προπληρώσει για ολόκληρο τον Μάρτιο
- η σύνδεση μου ποτέ δεν είχε σοβαρό πρόβλημα - δεν ξέρω τι θα πει ώρα αιχμής ή άσχημα pings κτλ
- η έλλειψη dial back up δεν με απασχολεί - έχω τζαμπέ σύνδεση της vodafone για αυτό τον σκοπό
- τα 5 μηνύματα μπορεί να μην τα εξαντλώ αλλά η συγκεκριμένη υπηρεσία ειναι εύχρηστη και αξιόπιστη
[/i]

psyxakias
02-03-04, 08:55
η διαφορά είναι μικρή σε σχέση με την Forthnet και εγώ είχα πει οτι άν η τιμές πέσουν απο τα 30 και κάτω θα καθήσω στην Τellas,οπότε δεν έχω σκοπό να φύγω χώρια που είναι μεγάλη ταλαιπωρία η αλλαγή provider και δεν αξίζει για 5€ να κάνεις ολόκληρη διαδικασία.

- αντικειμενικά η διαφορά με forthnet ειναι μικρη οπότε δεν βλέπω τον λόγο να μπω στην διαδικασία να κόψω την tellas για να πάρω σύνδεση απο forthnet-ταλαιπωρία

Νομίζω και οι δύο θα πρέπει να επαναπροσδιορίσετε την λέξη 'ταλαιπωρία'.. Δεν λέω ότι έχετε άδικο, απλά ίσως θα έπρεπε να σκεφτείτε μερικά πράγματα ως προς την επιλογή ISP όπως εξυπηρέτηση, διαδικασίες, προπληρωμές (αν υπάρχουν) πέρα από τις ταχύτητες και τα pings...

Η ακύρωση ενός ISP λογαριασμού είναι ζήτημα ενός τηλεφώνου 1 λεπτού ή ενός fax 3 λεπτών και 1 ημέρας να ολοκληρωθεί...(πχ OTEnet, HOL που το έχω κάνει)

Η ενεργοποίηση ενός ISP λογαριασμού είναι ζήτημα 3-60 λεπτών max (πχ FORTHnet).

Σε ACN, FORTHnet, HOL (συνήθως), OTEnet έχω δει ότι οι διαδικασίες είναι ταχύτατες... Και πριν με προλάβει κανείς και αναφερθεί σε πιστωτικές, διαφωνώ γιατί είτε με πιστωτική είτε με λογαριασμό, ίδια ταχύτητα ενεργοποίησης/ακύρωσης έχω δει.

Σε Q-Telecom/SPARKnet/TELLAS/Vivodi δεν γνωρίζω...

A Hellene
02-03-04, 09:05
Καλημέρα συνTellasίτες.

Λυπάμαι που μπαίνω στη διαδικασία, μα δηλώνω κι εγώ απογοητευμένος από τις κινήσεις του φορέα μας.
Περίμενα όπως κι εσείς, κάτι -αρκετά- καλύτερο από την εταιρία...

Ελπίζω η εατιρία -που το πιθανότερο είναι να κάνει κι από εδώ τη στατιστική της- να πάρει στα σοβαρά τη δυσαρέσκεια των πελατών της.
Ίδωμεν...


Γιώργος.

ogenikos
02-03-04, 10:33
Αν θέλετε να συνεχιστεί ο χορός των μειώσεων, όπως είπα πιό πάνω :

Η μόνη δύναμη του καταναλωτή είναι η επιλογή του φθηνότερου παροχέα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.