PDA

Επιστροφή στο Forum : Opera Mini 5.1



boeotian
03-03-11, 00:03
Να ρωτήσω κάτι. Αυτός ο θαυμαστός browser τι χρειάζεται για να παίξει με small fonts και ελληνικά; Τα ελληνικά φαίνονται μόνο στην medium γραμματοσειρά. Σε small φαίνονται τετραγωνάκια στο N8 μου :(

RASTAVIPER
03-03-11, 11:24
Δοκίμασε και τον Opera Mobile.
Είναι πολύ καλύτερος από το Java του mini.

Spanos
04-03-11, 01:04
Να ρωτήσω κάτι. Αυτός ο θαυμαστός browser τι χρειάζεται για να παίξει με small fonts και ελληνικά; Τα ελληνικά φαίνονται μόνο στην medium γραμματοσειρά. Σε small φαίνονται τετραγωνάκια στο N8 μου :(

Περίεργο δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα αλλα χρησιμοποιούσα την Symbian (.sis) εκδοση του Μινι

http://m.opera.com/mini5s60.sis?act=dl&tag=mini5s60

και οχι τη Java

boeotian
06-03-11, 14:17
Από την Opera το κατέβασα και λέει:


Opera Mini
Version 5.1.22296


Από όλους τους οπερίνους τελικά που υπάρχει ο mobile λέει ή ο μη-java;

jim_p
06-03-11, 14:23
Πας στο m.opera.com απο το κινητο σου και πατας εκει που λεει "Άλλες επιλογές λήψης".
Το 1ο λινκ εκει ειναι το opera mobile 10.1.

ranger
06-03-11, 15:18
Πάντα βάζω τον mobile


In Opera Mini, the Opera Presto browser engine is located on a server. In Opera Mobile, it is installed on your phone.

When you enter a Web address in Opera Mobile, the Web page is fetched directly from the Web server to your phone. However, the Opera Mini client sends a request to the Opera Mini server, which downloads the page from the Internet. The server then transcodes the page before it is forwarded to the client in a lightweight mark-up language designed specifically for this purpose.

The advantage is that the Opera Mini client can be much smaller and work on more basic phones than the full Opera Mobile browser.

On the other hand, Opera Mini depends on a server while Opera Mobile does not. (Opera Turbo is an optional service for Opera Mobile that compresses Web pages and makes it cheaper to browse, but it is not required).

In practical terms, here is what that means for you:
Opera Mobile will render Web pages just like a desktop browser. In Opera Mini, there may be slight differences, and very complex Web pages may not work optimally.
Opera Mini will generally be faster. It downloads less content and requires less CPU to render pages.
Opera Mini works on almost any phone. Opera Mobile is only available for Windows Mobile, Symbian/S60 and Android phones.

boeotian
08-03-11, 22:09
οκ με πεισατε! Οπερα μομπαϊλ φτγ!

........Auto merged post: boeotian πρόσθεσε 57 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

μπεεεεε! Μα τελικά πόσο δύσκολο είναι να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις τον browser της αρεσκείας σου; Δεν βρήκα πουθενά επιλογή για γλώσσα και μου εγκατάστησε τον ελληνικό opera mobile η βλακεία.

Uninstall γίνεται και από το τηλέφωνο ή μόνο με πρίζομα στον υπολογιστή;

lami
09-03-11, 00:21
settings --> application mgr. --> installed apps. --> διαλέγεις την εφαρμογή που θέλεις --> options --> unistall

boeotian
09-03-11, 10:00
settings --> application mgr. --> installed apps. --> διαλέγεις την εφαρμογή που θέλεις --> options --> unistall

Ρυθμίσεις -> Διαχειρ. εφαρμ. -> Εγκατ. εφαρμ. -> Opera Mobile :)

Μου φαίνεται θα πρέπει να το γυρίσω στα αγγλικά. Δεν καταλαβαίνω τίποτα από το μενού. Το mapping με τους ελληνικούς όρους που έχω δεν είναι καλό :)

ranger
09-03-11, 11:29
μπεεεεε! Μα τελικά πόσο δύσκολο είναι να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις τον browser της αρεσκείας σου; Δεν βρήκα πουθενά επιλογή για γλώσσα και μου εγκατάστησε τον ελληνικό opera mobile η βλακεία.

Uninstall γίνεται και από το τηλέφωνο ή μόνο με πρίζομα στον υπολογιστή;

http://www.opera.com/mobile/download/versions/



Ρυθμίσεις -> Διαχειρ. εφαρμ. -> Εγκατ. εφαρμ. -> Opera Mobile :)

Μου φαίνεται θα πρέπει να το γυρίσω στα αγγλικά. Δεν καταλαβαίνω τίποτα από το μενού. Το mapping με τους ελληνικούς όρους που έχω δεν είναι καλό :)

Εδώ πάντα Αγγλικά τα menus

boeotian
11-03-11, 22:40
http://www.opera.com/mobile/download/versions/


Δεν υπάρχει γιατρειά. Τα links σε πάνε σε mobile edition του site που σου έχει επιλογή για γλώσσα μόνο στον Mini. Σε mobile τίποτις. Μόνο από download σε pc και μετά install. ΟΚ, υπάρχει και το workaround να αλλάξω την γλώσσα στο κινητό να ξεμπερδέψω :)

........Auto merged post: boeotian πρόσθεσε 34 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

χαχαχαχα δεν υπάρχει!!!!!!11!1!!11!! Κατέβασα το Opera Mobile English στον υπολογιστή και το φόρτωσα στο κινητό και πάλι ελληνικά βγάζει και χωρίς επιλογή γλώσσας στις ρυθμίσεις. I rest my case. Καλός είναι και ο browerNG.

ranger
12-03-11, 00:14
Και εμένα γιατί είναι αγγλικός;;

boeotian
12-03-11, 13:33
Γιατί έχεις αγγλικά στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου.

Το έκανα και αυτό ως τελευταίο workaround και τελικά μόνο έτσι φαίνεται να μπορείς να του ρυθμίσεις την γλώσσα. Αφού και στο English το ίδιο installer δίνει. Φαίνεται ανάλογα με τις ρυθμίσεις του κινητού να σου βάζει το αντίστοιχο localised opera.

Πόσο στόκοι είναι εκεί στην opera; Γιατί να μην μπορώ να επιλέξω την γλώσσα του opera που θέλω πιο απλά και να χρειάζονται τόσα ακροβατικά;

Αυτά για τον mobile, γιατί στον Mini δίνουν την δυνατότητα επιλογής γλώσσας και τον είχα βάλει στα αγγλικά μια χαρά.

έχω Opera αγγλιστί!!! YES!!!

ranger
12-03-11, 13:43
Τότε εγκαθιστά την γλώσσα που έχεις στις ρυθμίσεις και δεν αλλάζει μετά.
Το γύρισα στα Ελληνικά και παρέμεινε Αγγλικά ο opera.
Τι βλακεία...
Άρα είναι International Installer το sis και όχι ο International opera

@ ADSLgr.com All rights reserved.