PDA

Επιστροφή στο Forum : To 2play είναι voip ;



kokoretsi
03-03-11, 03:25
Το 2play της cyta είναι voip ; Τι σημαίνει ακριβώς αυτό από εξοπλισμό ; Αν τρέχω torrent επηρεάζει την ποιότητα της επικοινωνίας, έτσι δεν είναι ;

Georgevtr
03-03-11, 10:18
H cyta παρέχει ΜΟΝΟ voip τηλεφωνία,μέσω του κατάληλλου modem που σου δίνει με χρησιδάνειο.(φεύγωντας απο την εταιρία μετά το 12μηνο τους το επιστρέφεις).

Όλες οι τηλεφωνικές σου συσκευές θα πρέπει να είναι συνδεδεμένες στο ρουτερ.Καλό είναι να έχεις ένα line interactive UPS από 600VA και πάνω λόγω διακοπών ηλεκτρικού ρεύματος.

Οι απόψεις διαφέρουν αλλά πιστεύω πως παίζει ρόλο η γραμμή και το ενεργό btw της εταιρίας.

Haldol
03-03-11, 10:57
Θεωρητικά η ποιότητα μπορεί να αλλοιωθεί εάν τρέχεις τέτοιες εφαρμογές, στην πράξη δεν έχει ακουστεί κάτι τέτοιο. Αυτό που ακούγεται είναι ότι η ποιότητα στις κλήσεις που γίνονται με Cyta είναι άριστη και η αξιοπιστία πολύ καλή.

Οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς γι αυτό. :oneup:

Τα πραγματικά προβλήματα της VoIP τηλεφωνίας είναι άλλα. Διακοπές ρεύματος, περιορισμός του πόσες συσκευές (και που) θα έχεις, κλπ. Και το κορυφαίο όλων, που άμα δεν έχεις internet... δεν θα μπορείς να καλέσεις ούτε την τεχνική υποστήριξη για να βγάλεις άκρη.

LAMBIS_7
03-03-11, 11:40
Και το κορυφαίο όλων, που άμα δεν έχεις internet... δεν θα μπορείς να καλέσεις ούτε την τεχνική υποστήριξη για να βγάλεις άκρη.

Στην τελική... πάς στον κολλητό σου και στέλνεις απο εκεί ένα mail στο techsupport@hq.cyta.gr αναφέρωντας το πρόβλημα σου και τα στοιχεία σου, και είναι σαν να τους έχεις πάρει τηλέφωνο στο 13811 ;)

silegav
03-03-11, 12:58
Μπορείς να στείλεις και με ταχυδρομικό περιστέρι ή ακόμα καλύτερα να πας στην Κύπρο για να τους πεις ότι έχεις πρόβλημα :rofl: :p

Το θέμα του VoIP είναι αρκετά σημαντικό, τουλάχιστον στο δικό μου σύστημα αξιολόγησης. Δεν είμαι σίγουρος αν επηρρεάζεται η επικοινωνία και η ποιότητα της φωνής όταν κατεβάζεις (φαντάζομαι πως επηρρεάζεται, όπως επηρρεάζεται και το skype), αλλά το no internet => no phone ή το ακόμα χειρότερο no power => no phone πιστεύω πως είναι αρκετά μη βολικό.

winzig
03-03-11, 13:46
οπως το ειπες..ο καθενας επιλεγει αυτο που τον ικανοποιει...

ZhenXlogic
03-03-11, 17:05
Δεν είμαι σίγουρος αν επηρρεάζεται η επικοινωνία και η ποιότητα της φωνής όταν κατεβάζεις (φαντάζομαι πως επηρρεάζεται, όπως επηρρεάζεται και το skype)

Το CPE έχει pre-select QoS για να μην υπάρχει πρόβλημα με την τηλεφωνία ενώ κανείς Download!


αλλά το no internet => no phone ή το ακόμα χειρότερο no power => no phone πιστεύω πως είναι αρκετά μη βολικό.

Βάλε ένα UPS στο CPE και είσαι ΟΚ.

winzig
03-03-11, 17:50
cpe= το ρουτερ που σου δινει η cyta (για αυτους που αγνοουν και διχως ιχνος ειρωνειας)

Haldol
03-03-11, 20:04
Βάλε ένα UPS στο CPE και είσαι ΟΚ.

Άμα είναι να πάρεις UPS η υποτιθέμενη «οικονομία» απ' τα πακέτα της Cyta πάει περίπατο.

winzig
03-03-11, 20:48
Άμα είναι να πάρεις UPS η υποτιθέμενη «οικονομία» απ' τα πακέτα της Cyta πάει περίπατο.
μα δε το χρησιμοποιεις μονο για τη cyta φιλε μου..στο ups κοτσαρεις κι αλλες συσκευες...

giantpow
03-03-11, 21:14
Θεωρητικά η ποιότητα μπορεί να αλλοιωθεί εάν τρέχεις τέτοιες εφαρμογές, στην πράξη δεν έχει ακουστεί κάτι τέτοιο. Αυτό που ακούγεται είναι ότι η ποιότητα στις κλήσεις που γίνονται με Cyta είναι άριστη και η αξιοπιστία πολύ καλή.

Οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς γι αυτό. :oneup:

Τα πραγματικά προβλήματα της VoIP τηλεφωνίας είναι άλλα. Διακοπές ρεύματος, περιορισμός του πόσες συσκευές (και που) θα έχεις, κλπ. Και το κορυφαίο όλων, που άμα δεν έχεις internet... δεν θα μπορείς να καλέσεις ούτε την τεχνική υποστήριξη για να βγάλεις άκρη.

λαθος εαν δεν εχει internet, εχει τηλεφωνο.
Tο φωτακι του phone ειναι ανοιχτο,ενω το internet ειναι down

Ναι ειναι voip τηλεφωνια, αλλα οχι τοσο extreme οπως δηλαδη κλησεις με skype.
Το πιο πιθανον ειναι πως οι servers της cyta ειναι στην ελλαδα και οχι στο εξωτερικο ..

και αυτο που λεω επιβεβαιωνεται απο εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3823026#post3823026)


• Τεχνικές εργασίες αναβάθμισης δικτύου

Περιοχή:.....
Διάρκεια εργασιών: 24/11/2010, 02:00-06:00 ξημερώματα Τετάρτης
Υπηρεσίες που επηρεάζονται: Διαδίκτυο [ΝΑΙ] Τηλεφωνία [ΟΧΙ] VPN [ΟΧΙ]
Εκτιμώμενος χρόνος αποκατάστασης: Πιθανότητα διακοπής της υπηρεσίας εντός της παραπάνω χρονικής περιόδου
Εμπλεκόμενος Πάροχος: CYTA ΕΛΛΑΣ

ifaigios
03-03-11, 22:15
Το θέμα του VoIP είναι αρκετά σημαντικό, τουλάχιστον στο δικό μου σύστημα αξιολόγησης. Δεν είμαι σίγουρος αν επηρρεάζεται η επικοινωνία και η ποιότητα της φωνής όταν κατεβάζεις (φαντάζομαι πως επηρρεάζεται, όπως επηρρεάζεται και το skype), αλλά το no internet => no phone ή το ακόμα χειρότερο no power => no phone πιστεύω πως είναι αρκετά μη βολικό.
1ο λάθος: Συγκρίνεις την VoIP τηλεφωνία της Cyta με το Skype. Όχι, δεν επηρεάζεται η ποιότητα της τηλεφωνίας αν κατεβάζεις ταυτόχρονα, το QoS των ρούτερ δουλεύει άριστα και η τηλεφωνία λαμβάνει την κατάλληλη προτεραιότητα ώστε να μην έχεις απώλειες.

2ο λάθος: Δεν είναι No Internet -> No Phone. Είναι No DSL -> No Phone. Για να έχεις τηλέφωνο αρκεί το ρούτερ να συγχρονίσει, δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει πρόσβαση Internet.

jdtech
03-03-11, 23:20
Όπως είπαν και οι προηγούμενοι πρόβλημα στο voip δεν φαίνονται σε μια φυσιολογική γραμμή. Αν όμως συγχρονίζεις χαμηλά τότε σε συνδυασμό torrents ίσως δεις διακοπές κτλ. Περισσότερο πρόβλημα είναι αυτό με τις διακοπές ρεύματος και internet που επηρεάζουν το τηλέφωνο.

Kerato
04-03-11, 01:04
1ο λάθος: Συγκρίνεις την VoIP τηλεφωνία της Cyta με το Skype. Όχι, δεν επηρεάζεται η ποιότητα της τηλεφωνίας αν κατεβάζεις ταυτόχρονα, το QoS των ρούτερ δουλεύει άριστα και η τηλεφωνία λαμβάνει την κατάλληλη προτεραιότητα ώστε να μην έχεις απώλειες.



Μην είσαι απόλυτος. Υπήρχε και μεγάλο πρόβλημα μάλιστα. Πρακτικά δεν μπορούσες να μιλήσεις από τις συνεχείς διακοπές, όσο κατέβαζες. Ακόμα και απλό στριμινγ να έβλεπες στο youtube, όταν χρησιμοποιούσε όλο το bandwidth των 2Mbps, δεν μπορούσες να μιλήσεις στο τηλέφωνο. Άκουγες μια συλλαβή στις 3 από τον συνομιλητή σου. Πρακτικά δεν μπορούσες να λείπεις από το σπίτι και να το αφήσεις να κατεβάζει, και όταν κατέβαζες ένα σχετικά μεγάλο αρχείο single connection από ηττπ, παρακαλούσες να μη χτυπήσει το τηλ και δεν μπορείς να συνεννοηθείς.
Αυτά με το λευκό Pirelli που παρόλο που είχε QoS, δεν λειτουργούσε όπως θα έπρεπε. Φυσικά αυτό δεν το λεω μόνο εγώ, το έχουν αναφέρει και πολλοί άλλοι εδώ στο forum.

Με το speedtouch δεν υπήρχε πρόβλημα. Λειτουργούσε σωστά το qos.

dzadelis
04-03-11, 05:29
Μην είσαι απόλυτος. Υπήρχε και μεγάλο πρόβλημα μάλιστα. Πρακτικά δεν μπορούσες να μιλήσεις από τις συνεχείς διακοπές, όσο κατέβαζες. Ακόμα και απλό στριμινγ να έβλεπες στο youtube, όταν χρησιμοποιούσε όλο το bandwidth των 2Mbps, δεν μπορούσες να μιλήσεις στο τηλέφωνο. Άκουγες μια συλλαβή στις 3 από τον συνομιλητή σου. Πρακτικά δεν μπορούσες να λείπεις από το σπίτι και να το αφήσεις να κατεβάζει, και όταν κατέβαζες ένα σχετικά μεγάλο αρχείο single connection από ηττπ, παρακαλούσες να μη χτυπήσει το τηλ και δεν μπορείς να συνεννοηθείς.
Αυτά με το λευκό Pirelli που παρόλο που είχε QoS, δεν λειτουργούσε όπως θα έπρεπε. Φυσικά αυτό δεν το λεω μόνο εγώ, το έχουν αναφέρει και πολλοί άλλοι εδώ στο forum.

Με το speedtouch δεν υπήρχε πρόβλημα. Λειτουργούσε σωστά το qos.

Καλό θα ήταν πάντως να είμαστε προσεχτικοί στο τι γράφουμε και να μην διατυπώνουμε έτσι αυθαίρετα ότι θέλουμε, με αποτέλεσμα να παραπληροφορούμε! Έχω δύο συνδέσεις 2play στη Cyta και λειτουργούν άψογα τρία χρόνια τώρα. Μάλιστα έχω το άσπρο Pirelli και δεν αντιμετωπίζω το παραμικρό πρόβλημα στην τηλεφωνία, ακόμα κι όταν κάνω ταυτόχρονα full downloading.
:whistle:

winzig
04-03-11, 14:25
Καλό θα ήταν πάντως να είμαστε προσεχτικοί στο τι γράφουμε και να μην διατυπώνουμε έτσι αυθαίρετα ότι θέλουμε, με αποτέλεσμα να παραπληροφορούμε! Έχω δύο συνδέσεις 2play στη Cyta και λειτουργούν άψογα τρία χρόνια τώρα. Μάλιστα έχω το άσπρο Pirelli και δεν αντιμετωπίζω το παραμικρό πρόβλημα στην τηλεφωνία, ακόμα κι όταν κάνω ταυτόχρονα full downloading.
:whistle:

:oneup:

Haldol
04-03-11, 18:47
Δεν είχα ιδέα ότι δουλεύει η τηλεφωνία και χωρίς internet, με το DSL απλά συγχρονισμένο. Αν και δε μπορώ να καταλάβω πως γίνεται...


μα δε το χρησιμοποιεις μονο για τη cyta φιλε μου..στο ups κοτσαρεις κι αλλες συσκευες...

Αν είχα σκοπό να πάρω UPS. Μπορεί να μη θέλω καν. :)

Αν το router είναι κοντά στο PC και βολεύει. Μπορεί η πρίζα του τηλεφώνου να είναι μακριά από το PC και να συνδέομαι με wireless.

Αυτά τα θέματα είναι άλυτα, το ότι πολλοί συμβιβάζονται δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν.

----------

Όσο για τα προβλήματα με το QoS, oι περιπτώσεις που τυχαίνουν στον καθένα μας δεν είναι ο γενικός κανόνας. Δεν τίθεται θέμα παραπληροφόρησης: οποιοσδήποτε ψάξει το forum αυτό, θα δει τα προβλήματα που αντιμετώπιζαν αρκετοί χρήστες με το συγκεκριμένο θέμα. Προφανώς και δεν είχαν όλοι πρόβλημα, αλλά κάποιοι είχαν.

jdtech
04-03-11, 20:09
Haldol++

Όπως κάθε υπηρεσία πάνω από Ip επηρεάζεται από τα προβλήματα στο Internet έτσι και το voip. Δεν νομίζω ότι λέμε κάτι παράλογο.

dzadelis
04-03-11, 20:23
...
Προφανώς και δεν είχαν όλοι πρόβλημα, αλλά κάποιοι είχαν.

Με την παραπάνω πρόταση φυσικά και θα συμφωνήσω. Άλλωστε κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν εμφανίζονται ποτέ προβλήματα στο δίκτυο οποιουδήποτε παρόχου, ακόμα και του ΟΤΕ. Το ζητούμενο πάντα είναι να υπάρχει άμεση ανταπόκριση για την αντιμετώπιση και επίλυσή τους. Σχετικά με αυτό, θεωρώ τη Cyta έναν από τους πλέον αξιόπιστους παρόχους.

vasman15
04-03-11, 21:52
Καλό θα ήταν πάντως να είμαστε προσεχτικοί στο τι γράφουμε και να μην διατυπώνουμε έτσι αυθαίρετα ότι θέλουμε, με αποτέλεσμα να παραπληροφορούμε! Έχω δύο συνδέσεις 2play στη Cyta και λειτουργούν άψογα τρία χρόνια τώρα. Μάλιστα έχω το άσπρο Pirelli και δεν αντιμετωπίζω το παραμικρό πρόβλημα στην τηλεφωνία, ακόμα κι όταν κάνω ταυτόχρονα full downloading.
:whistle:

καθολου παραπληροφορηση δεν ειναι ,αυτο με το ασπρο pirelli το αντιμετωπισα προσωπικα εγω αλλα και αλλοι γνωστοι ,κυριως με το προηγουμενο firmware ,η υπομονη μου ειχε εξαντληθει ωσπου ζητησα το μαυρο pirelli και ηρεμησα...αυτα...:cool:

winzig
04-03-11, 22:29
νομιζω οτι διυλιζουμε τον κωνωπα...για μπειτε λιγο σε threads αλλων παροχων..εκει να δειτε προβληματα....και μαλιστα σοβαρα προβληματα..

ifaigios
04-03-11, 22:35
Όπως κάθε υπηρεσία πάνω από Ip επηρεάζεται από τα προβλήματα στο Internet έτσι και το voip. Δεν νομίζω ότι λέμε κάτι παράλογο.
Λάθος. Το SIP interface των routers δεν έχει καμία σχέση με το interface του Internet. Γι' αυτό εξάλλου και μπορείς να κάνεις disconnect από το Internet (μέσα από το web interface του ρούτερ), ενώ η τηλεφωνία συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά.

kokoretsi
05-03-11, 02:46
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Δυστυχώς εγώ αναγκάστηκα να ακυρώσω την αίτηση μου μιας και για μένα σημαντικό είναι πλέον κάτι απλό και απροβλημάτιστο.
Μερικά πράγματα που λειτούργησαν αρνητικά είναι :

1) Το θέμα με το ρεύμα. Εκτός των όσων συζητήσατε έχω συναγερμό με τηλεειδοποίηση.
Δεν θα ήθελα για κανένα λόγο να μην μπορέσει να με ειδοποιήσει. Τουλάχιστον όχι επειδή δεν έχω internet.
2) Στο σπίτι υπάρχουν τηλέφωνα παντού και φυσικά ο υπολογιστής δεν είναι κοντά εκεί που μπει ο router. εννοείται ότι δεν θέλω να φωνάξω ηλεκτρολόγο.
3) Δεν μου αρέσει η ιδέα του <<κλειστού>> μηχανήματος.

Αυτό που μου άρεσε σίγουρα είναι οι καλές τιμές τους.
Αν ποτέ το γυρίσουν σε <<κλασσική>> τηλεφωνία εγώ θα κάνω πρώτος αίτηση.
Ευχαριστώ όλους και πάλι.

jdtech
07-03-11, 00:12
Λάθος. Το SIP interface των routers δεν έχει καμία σχέση με το interface του Internet. Γι' αυτό εξάλλου και μπορείς να κάνεις disconnect από το Internet (μέσα από το web interface του ρούτερ), ενώ η τηλεφωνία συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά.

Δεν κάνω λάθος. Το ότι μπορείς να απενεργοποιήσεις το ένα από τα δύο πρωτόκολλα που χρησιμοποιεί το ρούτερ (για λόγους QoS κυρίως) δε σημαίνει ότι το SIP δεν είναι over IP. Κοινώς αν χάσεις από κάποια βλάβη το επίπεδο IP χάνεις και ότι στηρίζεται σε αυτό. Διαστρωμάτωση δικτύων 01 ;)

van76gr
08-03-11, 20:53
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Δυστυχώς εγώ αναγκάστηκα να ακυρώσω την αίτηση μου μιας και για μένα σημαντικό είναι πλέον κάτι απλό και απροβλημάτιστο.
Μερικά πράγματα που λειτούργησαν αρνητικά είναι :

1) Το θέμα με το ρεύμα. Εκτός των όσων συζητήσατε έχω συναγερμό με τηλεειδοποίηση.
Δεν θα ήθελα για κανένα λόγο να μην μπορέσει να με ειδοποιήσει. Τουλάχιστον όχι επειδή δεν έχω internet.
2) Στο σπίτι υπάρχουν τηλέφωνα παντού και φυσικά ο υπολογιστής δεν είναι κοντά εκεί που μπει ο router. εννοείται ότι δεν θέλω να φωνάξω ηλεκτρολόγο.
3) Δεν μου αρέσει η ιδέα του <<κλειστού>> μηχανήματος.

Αυτό που μου άρεσε σίγουρα είναι οι καλές τιμές τους.
Αν ποτέ το γυρίσουν σε <<κλασσική>> τηλεφωνία εγώ θα κάνω πρώτος αίτηση.
Ευχαριστώ όλους και πάλι.

Εάν δεν σε ειδοποιήσει δλδ επειδή θα έχει πρόβλημα η τηλεφωνία της Forthnet δεν θα σε πείραζε.
Το ότι στο σπίτι σου υπάρχουν πολλές συσκευές τηλεφώνου λύνεται πολύ απλά με την αλλαγή της κεντρικής πρίζας όπου μπορείς να συνδέσεις το router σου.
Το "κλειστό" μηχάνημα δεν νομίζω να αλλάξει διότι μόνο έτσι μπορεί η εταιρία να εξασφαλίσει ότι τα όποια προβλήματα αντιμετωπίζει κάποιος συνδρομητής δεν οφείλονται στον ίδιο.

Εάν γυρίσουν σε κλασσική τηλεφωνία τότε πολύ φοβάμαι πως δεν θα είναι τόσο καλές οι τιμές τους.
Αυτό που είμαι πολύ περίεργος να δώ όμως είναι όταν ο ΟΤΕ θα αρχίσει να παρέχει παρόμοιες υπηρεσίες τι θα λένε όλοι οι οπαδοί της PSTN τηλεφωνίας???

nikkos78
08-03-11, 22:15
Εάν δεν σε ειδοποιήσει δλδ επειδή θα έχει πρόβλημα η τηλεφωνία της Forthnet δεν θα σε πείραζε.


ναι αλλά με διακοπή ρεύματος δεν επηρρεάζεται η λειτουργία της τηλεφωνίας της Forthnet και συνεπώς ο συναγερμός συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά και να στέλνει όποιες ειδοποιήσεις έχουν ρυθμιστεί.

kokoretsi
09-03-11, 01:53
Εάν δεν σε ειδοποιήσει δλδ επειδή θα έχει πρόβλημα η τηλεφωνία της Forthnet δεν θα σε πείραζε.
Το ότι στο σπίτι σου υπάρχουν πολλές συσκευές τηλεφώνου λύνεται πολύ απλά με την αλλαγή της κεντρικής πρίζας όπου μπορείς να συνδέσεις το router σου.
Το "κλειστό" μηχάνημα δεν νομίζω να αλλάξει διότι μόνο έτσι μπορεί η εταιρία να εξασφαλίσει ότι τα όποια προβλήματα αντιμετωπίζει κάποιος συνδρομητής δεν οφείλονται στον ίδιο.

Εάν γυρίσουν σε κλασσική τηλεφωνία τότε πολύ φοβάμαι πως δεν θα είναι τόσο καλές οι τιμές τους.
Αυτό που είμαι πολύ περίεργος να δώ όμως είναι όταν ο ΟΤΕ θα αρχίσει να παρέχει παρόμοιες υπηρεσίες τι θα λένε όλοι οι οπαδοί της PSTN τηλεφωνίας???

Αν και έχω θέσει ήδη τις απόψεις μου θα σου αναφέρω ότι όπως έγραψα και ποιο πριν πως ο συνδιασμός κλειστό μηχάνημα,vo-ip και ηλεκτρολογός είναι κάτι που δεν θέλω με τίποτα.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την εταιρεία, το ανέφερα άλλωστε, αλλά για τις προσωπικές μου ανάγκες πιστεύω ότι δεν κάνει. Ίσως στο μέλλον ....
Σχετικά με τις εταιρείες που ανέφερες προσωπικα δεν με ενδιαφέρουν.
Γενικά ψάχνω ότι μου ταιριάζει στα λεφτά που θέλω χωρίς να κοιτάω ονόματα η σημαίες. (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχω τις συμπάθειες μου)
Αυτή την στιγμή έχω το dp8 του ΟΤΕ αναβάθμισμένο στα 24 με 42 ευρώ και σκέφτομαι να πάω στην πρόσφορα της forthnet με τα 25 ευρώ. Η τιμή είναι σχεδόν η ίδια με cyta και στο ρυθμισμένο από εμένα router μου θα χρειαστεί να αλλάξω μόνο το username/pass χωρίς άλλες φασαρίες.
Μοναδικά "θεματάκια" η αργή απόκριση του ίντερνετ της forthnet στο .... mafia (το είπαμε ότι έχουμε τις αδυναμίες μας) και η χρέωση των κλήσεων του συναγερμού.
Θα επιζήσω .... αν είναι μόνο αυτα :whistle:

van76gr
09-03-11, 08:30
Θα επιζήσω .... αν είναι μόνο αυτα :whistle:

Έτσι όπως ακριβώς τα λές..... ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ!!!!!

........Auto merged post: van76gr πρόσθεσε 2 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ναι αλλά με διακοπή ρεύματος δεν επηρρεάζεται η λειτουργία της τηλεφωνίας της Forthnet και συνεπώς ο συναγερμός συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά και να στέλνει όποιες ειδοποιήσεις έχουν ρυθμιστεί.

Δεν μιλάω για διακοπή ρεύματος, άλλα για πρόβλημα στην τηλεφωνία που συχνά αναφέρουν πολλοί. Εάν θέλεις να μην έχεις κανένα πρόβλημα τέτοιου είδους βάλε ένα FCT και κάνε τις κλήσεις του συναγερμού μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.