PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 [103] 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

BlueChris
20-12-21, 17:47
Αυτές οι συνδέσεις που βλέπεις στη φωτό που έβαλες είναι από το κύκλωμα του αντιπηκτικου.. Δεν φαίνονται οι συνδέσεις για τα νερά χρήσης..

Κάτω δεξιά είναι η είσοδος και οι 2 πάνω είναι οι έξοδοι.. αλλά έχει κάποιες διαφορές αυτό, είναι το καινούργιο μοντέλο, εμένα είναι 4 χρονών ποια. Εμένα έχει αριστερά στο πλαί πάνω την έξοδο του ζεστού και κάτω αριστερά την είσοδο του κρύου.

Όπως και να έχει, με το φτωχό μου το μυαλό νομίζω πως έχεις μειωμένη απόδοση λόγο του μικρότερου μεγέθους. Με το που ανοίγεις το ζεστό κάτω και αρχίζει να μπαίνει το κρύο στο καζάνι ε αλλιώς παγώνουν τα 120λίτρα και αλλιώς τα 160λίτρα.

GregoirX23
20-12-21, 17:51
Να μην αναφέρω και για τη μόνωση τώρα κάτι τραγικά που είδα σε βίντεο στο youtube πασίγνωστου υδραυλικού και είναι να τρελαίνεσαι..
Πήρε λέει ένας τον παλιό ηλιακό να τον κόψει να τον κάνει ψησταριά..
Και τι αντικρισε;
Μόνωση πολυουρεθάνης μόνο στις άκρες και στη μέση εφημερίδες...
Ότι να ναι δλδ..
Αλλά πώς να το ελέγξεις αυτό..
Τρελά πράγματα δηλαδή..

- - - Updated - - -


Κάτω δεξιά είναι η είσοδος και οι 2 πάνω είναι οι έξοδοι.. αλλά έχει κάποιες διαφορές αυτό, είναι το καινούργιο μοντέλο, εμένα είναι 4 χρονών ποια. Εμένα έχει αριστερά στο πλαί πάνω την έξοδο του ζεστού και κάτω αριστερά την είσοδο του κρύου.

Όπως και να έχει, με το φτωχό μου το μυαλό νομίζω πως έχεις μειωμένη απόδοση λόγο του μικρότερου μεγέθους. Με το που ανοίγεις το ζεστό κάτω και αρχίζει να μπαίνει το κρύο στο καζάνι ε αλλιώς παγώνουν τα 120λίτρα και αλλιώς τα 160λίτρα.

Και εγώ αυτό πιστεύω...
Και αν υπολογίσεις και τα λιγότερα λίτρα που μου έβγαλε όταν το έλυσα...
Για να δούμε τι θα γίνει όταν έρθουν..

BlueChris
20-12-21, 17:53
Να μην αναφέρω και για τη μόνωση τώρα κάτι τραγικά που είδα σε βίντεο στο youtube πασίγνωστου υδραυλικού και είναι να τρελαίνεσαι..
Πήρε λέει ένας τον παλιό ηλιακό να τον κόψει να τον κάνει ψησταριά..
Και τι αντικρισε;
Μόνωση πολυουρεθάνης μόνο στις άκρες και στη μέση εφημερίδες...
Ότι να ναι δλδ..
Αλλά πώς να το ελέγξεις αυτό..
Τρελά πράγματα δηλαδή..

- - - Updated - - -



Και εγώ αυτό πιστεύω...
Και αν υπολογίσεις και τα λιγότερα λίτρα που μου έβγαλε όταν το έλυσα...
Για να δούμε τι θα γίνει όταν έρθουν..

Εγώ είμαι ψυχάκιας... επειδή το είχα δει και εγώ... θυμάσαι έναν τύπο που έκανε τεστ αυτοκινήτων στη Βόρεια Ελλάδα? στην ΕΡΤ3 νομίζω ήταν που χτύπαγε με το χέρι τα αμάξια στο ταμπλό και έκρινε τα πάντα? έτσι έκανα... χτύπαγα τον κάδο παντού να δω αν έχει κενό η μόνωση μόλις τον παρέλαβα πριν την τοποθέτηση :blink:

GregoirX23
20-12-21, 17:55
Όχι, δυστυχώς δεν το θυμάμαι αυτό...
Αλλά χτυπήματα δεν έκανα για να δω αν έχει μόνωση στο κέντρο..
Και αν κάνουν και κόλπα με τη μόνωση, περίμενε εσύ μετά να σου κρατάει νερό ζεστό αποθηκευμένο σε κρύα ημέρα..

famous-walker
20-12-21, 21:09
Εγώ είμαι ψυχάκιας... επειδή το είχα δει και εγώ... θυμάσαι έναν τύπο που έκανε τεστ αυτοκινήτων στη Βόρεια Ελλάδα? στην ΕΡΤ3 νομίζω ήταν που χτύπαγε με το χέρι τα αμάξια στο ταμπλό και έκρινε τα πάντα? έτσι έκανα... χτύπαγα τον κάδο παντού να δω αν έχει κενό η μόνωση μόλις τον παρέλαβα πριν την τοποθέτηση :blink:

Του είπες στο τέλος "θα το σκεφτώ"; :p

ThReSh
20-12-21, 21:13
θυμάσαι έναν τύπο που έκανε τεστ αυτοκινήτων στη Βόρεια Ελλάδα? στην ΕΡΤ3 νομίζω ήταν που χτύπαγε με το χέρι τα αμάξια στο ταμπλό και έκρινε τα πάντα?

Χάρης Θεοφράστου? :D

BlueChris
20-12-21, 21:36
Χάρης Θεοφράστου? :D

Ναι ρε φίλε αυτός, απιστευτα γέλιο ο τύπος.

manoulamou
21-12-21, 10:15
:ontopic:
εεεχμμμ μηπως λεω μηπως να μιλαγαμε λιγο και για ΘΕΡΜΑΝΣΗ;
Καλο χειμωνα, μπαινει επισημα αποψε εκει γυρω στις 18:00
:)

Sebu
21-12-21, 10:27
Ισως πλεον η λεξη θερμανση και οικονομικη δεν πανε μαζι :p

Ιδιως εκει που εχει παει το ρευμα και το φυσικο αεριο.

Και πες επαρχια/χωριο αντε ισως κανεις πατεντα με τιποτα δικα σου ξυλα κτλ.
Αθηνα και μεγαλα αστικα κεντρα και δη πολυκατοικιες/διαμερισματα?

Πρεπει παντα να ξεκινας απο το υποκειμενο αιτιο αρα μονωσεις, υποδομη, κουφωματα, παλαιοτητα τα οποια ομως δυστυχως εχουν μεγαλο κοστος επισκευης, αντικαταστασης, ανακαινισης στις δυσκολες εποχες που ζουμε.
Φοβαμαι δλδ οτι ασχολουμενος απευθειας με τη θερμανση/ψυξη απλα ριχνεις λεφτα σε ενα τρυπιο κουβα αν το προβλημα ειναι μεγαλυτερο και εχεις απωλειες λογω κατασκευης/κατοικιας.

Θα προτιμουσα ιδανικα για μεγαλα αστικα κεντρα περιπτωσεις τηλεθερμανσης που μεγαλα εργοστασια ενεργειας ή μετατροπεις ενεργειας με αξιοποιηση ΑΠΕ θα παρειχαν ζεστο νερο θερμανσης σε κατοικιες.
Εναλλακτικα σε χωρες οπως η δικη μας ισως κατασκευες με ηλιακα πανελς αν εχεις μονοκατοικια και χωρο-επιφανεια για νερο χρησης και νερο θερμανσης (τουλαχιστον να πιανει μια Χ θερμοκρασια ωστε το εξτρα που απαιτειται απο πετρελαιο, αεριο, ρευμα να ειναι μικροτερο).

Εναλλακτικα ισως αντλια θερμοτητας με πηγαδι (εγκατασταση σωληνωσεων στο εδαφος που εχει σταθερη θερμοκρασια).
Γενικα τροπους ωστε η θερμοκρασια Χ που απαιτειται για το νερο σε κυκλωμα θερμανσης να επιτυγχανεται μερος αυτης με φιλικα προς το περιβαλλον ή/και οικονομικοτερα μεσα, μειωνοντας τη χρηματικη επιβαρυνση απο πετρελαιο/αεριο/ρευμα.

Αρκετα ενδιαφερον ως "θεωρια", δεν γνωριζω ποσο εφικτο ειναι στην πραξη ως μαζικη λυση και ποσο φθηνο/ακριβο σπορ
http://www.poseidonenergy.gr/products.htm

https://www.worldenergynews.gr/index.php?id=4421

gcf
21-12-21, 14:03
Αν μπορεί να απαντηθεί πολύ γενικά, εξακολουθεί η θέρμανση με κλιματιστικά/αντλίες θερμότητας να είναι πιο συμφέρουσα από το πετρέλαιο με τις εξελίξεις στην τιμή του ρεύματος;

sdikr
21-12-21, 14:10
Αν μπορεί να απαντηθεί πολύ γενικά, εξακολουθεί η θέρμανση με κλιματιστικά/αντλίες θερμότητας να είναι πιο συμφέρουσα από το πετρέλαιο με τις εξελίξεις στην τιμή του ρεύματος;

Ανάλογα το πόσο πληρώνεις το Ρεύμα, αν έχεις το σταθερό της ΔΕΗ συμφέρει πχ αν σκεφτείς πως δίνει περίπου 11,9 kWh το λίτρο με 1,15 το λίτρο σου βγαίνει 0,09 η kWh.
Στην περίπτωση Αντλίας με 1kWh έχεις απόδοση *3 συνήθως ή και καλύτερα

BlueChris
21-12-21, 14:53
Αν μπορεί να απαντηθεί πολύ γενικά, εξακολουθεί η θέρμανση με κλιματιστικά/αντλίες θερμότητας να είναι πιο συμφέρουσα από το πετρέλαιο με τις εξελίξεις στην τιμή του ρεύματος;

Τα κόστη είναι μεγάλα όμως για αυτά τα νέα κόλπα.

Σπίτι με υπάρχουσες δομές είναι πάρα μα πάρα πολύ δύσκολο να χώσει κανείς λεφτά στα πάντα από την αρχή για να πάρει ποιο οικονομικά μηχανήματα. Θα τα αποσβέσει μετά από 10-15 χρόνια οπότε κανείς δεν κάνει κάτι τέτοιο. Οκ όσοι κάνουν νοικοκυριό τώρα καλό είναι να πάρουν ότι ποιο οικονομικό υπάρχει. Οι υπόλοιποι μόνο αν μας χαλάσει κάτι το αλλάζουμε με ποιο οικονομικό.

pavlitakis
21-12-21, 18:35
Αν μπορεί να απαντηθεί πολύ γενικά, εξακολουθεί η θέρμανση με κλιματιστικά/αντλίες θερμότητας να είναι πιο συμφέρουσα από το πετρέλαιο με τις εξελίξεις στην τιμή του ρεύματος;

Το πρώτο που φτιάχνουμε είναι η μόνωση. Κυρίως σε τοίχους εκτεθειμένους και στο ταβάνι. Όχι αυτά τα τραβηγμένα και πολυδάπανα του εξοικονομώ.
Ένα φύλλο φελιζολ 1εκ. στο εσωτερικό είναι αρκετό. Βάφεται, διακοσμείται και δεν έχει διαφορά στην όψη από τοίχο και προσφέρει 80% μόνωση με πολύ μικρό κόστος. 1,2€ το τετραγωνικό + την κόλλα και το βάψιμο. Μόνο όπου χρειάζεται.
Στα τζάμια κουρτίνες που τα καλύπτουν και δεν επιτρέπουν ροή κρύου ή ζεστού αέρα στο δωμάτιο.
Και μετά 1 μεγάλο κλιματιστικό στο κέντρο του σπιτιού.
Όσο μεγαλύτερη είναι η ισχύς τόσο μεγαλύτερη απόδοση BTU/watt έχουμε.
Καλύτερα να μην είναι ινβερτερ, να έχει R32 ψυκτικό και σε όσο χαμηλότερο ύψος η εσωτερική μονάδα γίνεται.
Και αστους να πάνε όσο θέλουν την κιλοβατώρα.

ThReSh
21-12-21, 18:54
Πριν από 20κατι χρόνια βάζαμε 3εκατ dow και τώρα θα βάλουμε 1 και φελιζολ? Πρόοδος όχι αστεία...

Και μια χρονομηχανή για να βρεις non inverter κλιματιστικό.

pavlitakis
22-12-21, 11:07
Πριν από 20κατι χρόνια βάζαμε 3εκατ dow και τώρα θα βάλουμε 1 και φελιζολ? Πρόοδος όχι αστεία...

Και μια χρονομηχανή για να βρεις non inverter κλιματιστικό.

Αν δεις τις προδιαγραφές και τις απώλειες στις διαφορές θερμοκρασίας θα καταλάβεις ότι η διαφορά στην τιμή είναι υπερβολική.
Μία χαρά υπάρχουν συμβατικά κλιματιστικά και μάλιστα είναι πιο οικονομικά από τα inverter στην κατανάλωση και στην αγορά.
Τα inverter έχουν αξία χρήσης μόνο σε μικρούς χώρους για να μη δημιουργούν σκαλοπάτια στη θερμοκρασία και όχι για οικονομία. Ένας συμπιεστής έχει καλύτερη απόδοση btu/watt όταν δουλεύει σε συγκεκριμένο αριθμό στροφών.

thourios
22-12-21, 11:29
Δεν παράγονται συμβατικά ή δεν πωλούνται τουλάχιστον στην Ευρώπη.
Εκτός αν υπάρχει στοκ

BlueChris
22-12-21, 11:43
Αν δεις τις προδιαγραφές και τις απώλειες στις διαφορές θερμοκρασίας θα καταλάβεις ότι η διαφορά στην τιμή είναι υπερβολική.
Μία χαρά υπάρχουν συμβατικά κλιματιστικά και μάλιστα είναι πιο οικονομικά από τα inverter στην κατανάλωση και στην αγορά.
Τα inverter έχουν αξία χρήσης μόνο σε μικρούς χώρους για να μη δημιουργούν σκαλοπάτια στη θερμοκρασία και όχι για οικονομία. Ένας συμπιεστής έχει καλύτερη απόδοση btu/watt όταν δουλεύει σε συγκεκριμένο αριθμό στροφών.

Η δικιά μου εμπειρία λέει άλλα... είχα από τα καλά Sanyo και fujitsou σπίτι 18άρια όχι inverter και έκαιγαν για πλάκα 2000-2500w την ώρα για ζέστη αιώνια. Τα αντικατέστησα το 2007-8 πότε ήταν η απόσυρση των Aircondition με 2 toyotomi inverter 24άρια (αυτά έχω ακόμα και δουλεύουν ρολόι). H νύχτα με τη μέρα. Το Toyotomi ξεκινάει, καίει στην αρχή μέχρι 2000w, μετά από 5 λεπτά κατεβαίνει στα 1200w και μετά το 20λεπτο στα 700w και μένει εκεί αιώνια.

ThReSh
22-12-21, 11:49
Αν δεις τις προδιαγραφές και τις απώλειες στις διαφορές θερμοκρασίας θα καταλάβεις ότι η διαφορά στην τιμή είναι υπερβολική.
Μία χαρά υπάρχουν συμβατικά κλιματιστικά και μάλιστα είναι πιο οικονομικά από τα inverter στην κατανάλωση και στην αγορά.
Τα inverter έχουν αξία χρήσης μόνο σε μικρούς χώρους για να μη δημιουργούν σκαλοπάτια στη θερμοκρασία και όχι για οικονομία. Ένας συμπιεστής έχει καλύτερη απόδοση btu/watt όταν δουλεύει σε συγκεκριμένο αριθμό στροφών.

Άρα όλοι οι μηχανικοί που βάζουν οι ίδιοι στα σπίτια τους παραπάνω εκατ, πετάνε λεφτά αδίκως, τσάμπα τα πτυχία τους.

Δεν πουλιούνται πλέον non Inverter, γι' αυτό χρειάζεσαι χρονομηχανή.

- - - Updated - - -


Η δικιά μου εμπειρία λέει άλλα... είχα από τα καλά Sanyo και fujitsou σπίτι 18άρια όχι inverter και έκαιγαν για πλάκα 2000-2500w την ώρα για ζέστη αιώνια. Τα αντικατέστησα το 2007-8 πότε ήταν η απόσυρση των Aircondition με 2 toyotomi inverter 24άρια (αυτά έχω ακόμα και δουλεύουν ρολόι). H νύχτα με τη μέρα. Το Toyotomi ξεκινάει, καίει στην αρχή μέχρι 2000w, μετά από 5 λεπτά κατεβαίνει στα 1200w και μετά το 20λεπτο στα 700w και μένει εκεί αιώνια.

Να ξαναβάλεις πίσω τα παλιά.

thourios
22-12-21, 11:57
Τα Toyotomi μάλιστα δεν είναι και τόσο οικονομικά γιατί δεν ρίχνουν τις στροφές όσο κάποια άλλα. Το γράφω ενημερωτικά αυτό αν και έχω και εγώ 2 της ίδιας μάρκας. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος

BlueChris
22-12-21, 11:58
Άρα όλοι οι μηχανικοί που βάζουν οι ίδιοι στα σπίτια τους παραπάνω εκατ, πετάνε λεφτά αδίκως, τσάμπα τα πτυχία τους.

Δεν πουλιούνται πλέον non Inverter, γι' αυτό χρειάζεσαι χρονομηχανή.

- - - Updated - - -



Να ξαναβάλεις πίσω τα παλιά.

Ένα δίκιο το έχει σε άλλο σημείο απλά το μπερδεύει με το inverter/ΜήInverter.

Τα παλιά είχαν γαϊδούρι φρέον το οποίο έκανε τρομερή δουλειά αλλά για να σώσουμε τον πλανήτη βγαίνουν πλέον τα καινούργια με freon της πλάκας από δυναμικότητα και επικίνδυνο συνάμα.
Που να δεις στα αυτοκίνητα τι γίνεται... πλέον τα γερμανικά έρχονται με HFO-1234yf (https://www.newsauto.gr/specials/sos-to-freon-dolofonos/) το οποίο έχει μέσα και προπάνιο!!!! . Αν ανοίξεις καπό σε νέο αμάξι γερμανικό θα δεις σε όλο το κύκλωμα του Aircondition σηματάκια κινδύνου φωτιάς :) .. παλεύουν οι αυτοκινητοβιομηχανίες να έχουν τις σωλήνες σε σημεία που να μην επηρεάζονται από ένα τρακάρισμα αλλά έχουμε σε όλη την Ευρώπη αυτοκίνητα που σε απλές συγκρούσεις γίνονται παρανάλωμα του πυρός.

Μεγάλη επιτυχία :)

- - - Updated - - -


Τα Toyotomi μάλιστα δεν είναι και τόσο οικονομικά γιατί δεν ρίχνουν τις στροφές όσο κάποια άλλα. Το γράφω ενημερωτικά αυτό αν και έχω και εγώ 2 της ίδιας μάρκας. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος

Φασαρία μεγάλη όμως αυτά που έχω.. ίσως επειδή είναι 24άρια γαϊδούρια ... το ένα μόνο ανάβουμε στην τραπεζαρία και ένα λαδιού στο δωμάτιο του παιδιού και είμαστε μια χαρά.

ThReSh
22-12-21, 12:08
Ένα δίκιο το έχει σε άλλο σημείο απλά το μπερδεύει με το inverter/ΜήInverter.

Πάντως λέει "να μην είναι inverter, να έχει R32 και να είναι σε χαμηλό σημείο."

Αν εννοείς στο 3ο, τότε ναι, για το φρέον προτείνει το καινούριο σε αντίθεση με σένα.

thourios
22-12-21, 13:20
Ένα δίκιο το έχει σε άλλο σημείο απλά το μπερδεύει με το inverter/ΜήInverter.

Τα παλιά είχαν γαϊδούρι φρέον το οποίο έκανε τρομερή δουλειά αλλά για να σώσουμε τον πλανήτη βγαίνουν πλέον τα καινούργια με freon της πλάκας από δυναμικότητα και επικίνδυνο συνάμα.
Που να δεις στα αυτοκίνητα τι γίνεται... πλέον τα γερμανικά έρχονται με HFO-1234yf (https://www.newsauto.gr/specials/sos-to-freon-dolofonos/) το οποίο έχει μέσα και προπάνιο!!!! . Αν ανοίξεις καπό σε νέο αμάξι γερμανικό θα δεις σε όλο το κύκλωμα του Aircondition σηματάκια κινδύνου φωτιάς :) .. παλεύουν οι αυτοκινητοβιομηχανίες να έχουν τις σωλήνες σε σημεία που να μην επηρεάζονται από ένα τρακάρισμα αλλά έχουμε σε όλη την Ευρώπη αυτοκίνητα που σε απλές συγκρούσεις γίνονται παρανάλωμα του πυρός.

Μεγάλη επιτυχία :)

- - - Updated - - -



Φασαρία μεγάλη όμως αυτά που έχω.. ίσως επειδή είναι 24άρια γαϊδούρια ... το ένα μόνο ανάβουμε στην τραπεζαρία και ένα λαδιού στο δωμάτιο του παιδιού και είμαστε μια χαρά.

Αν κάνει πολύ κρύο άστα κάνουν σαν καράβι. Ενώ παλιό του 87 Mitsubishi είναι πράγματι αθόρυβο αλλά καίει. Τελικά δεν πρέπει να εμπιστευόμαστε τα καρτελάκια

pavlitakis
22-12-21, 19:40
Το προπάνιο ως ψυκτικό υγρό έχει τις καλύτερες ιδιότητες και για αυτό χρησιμοποιείται στην ψύξη του φυσικού αερίου στους - 162 βαθμούς κελσίου, ώστε να υγροποιηθεί και να μεταφερθεί.
Αυτή τη στιγμή οι ανανεώσιμες πηγές ενέργειες είναι ένας δούρειος ίππος για την εξάρτηση μας από το φυσικό αέριο γιατί είναι δήθεν οικολογικό.
Ο χημικός του τύπος είναι CH⁴ (μεθάνιο) και του προπανίου C³H8. Που σημαίνει για να γλιτώσουμε ένα διοξείδιο δαπανάμε μεγάλα ποσά ενέργειας για την υγροποίηση και την αεριοποίηση.
Ένας συμπιεστής έχει συγκεκριμένο αριθμό στροφών όπου έχει τη μεγαλύτερη απόδοση. Η μείωση των στροφών δεν έχει κανέναν άλλο λόγο πέρα από το να μη δημιουργούνται "σκαλοπάτια" στη θερμοκρασία. Ιδίως σε μικρούς χώρους.
Η τοποθέτηση των εσωτερικών μονάδων ψηλά είναι τεράστιο λάθος και όποιος το κάνει είναι απλώς άσχετος τη φυσική.

Ένα 18αρι είναι ~~1600 βατ. Αν καίει παραπάνω έχει συμπιεστές και εξαρτήματα β' διαλογής.

Sebu
22-12-21, 20:10
Η τοποθέτηση των εσωτερικών μονάδων ψηλά είναι τεράστιο λάθος και όποιος το κάνει είναι απλώς άσχετος τη φυσική.


Βεβαια οπως θυμομαστε απο τη φυσικη ο ζεστος αερας ειναι ελαφρυς και ο κρυος βαρυτερος απο του περιβαλλοντος.
Αρα το χειμωνα στη θερμανση ο ζεστος αερας ειναι ελαφρυς και παει προς το ταβανι για αυτο και τα καλοριφερ ειναι χαμηλα και οχι στο ταβανι αρα εχει νοημα και το κλιματιστικο να ηταν επιδαπεδιο για καλυτερη διανομη του αερα στο χωρο (να φυσαει χαμηλα σε αποσταση και αυτος ο ζεστος αερας μετα να ανεβαινει μονος τους ομοιομορφα ως ελαφρυτερος προς τα πανω).
Το καλοκαιρι το αντιστροφο ισχυει, ο ψυχρος αερας ψυξης ειναι βαρυτερος αρα καθεται στο χωρο συνεπως το κλιματιστικο συμφερει να ειναι ψηλα.

Για αυτο και αν δουμε τα κλιματιστικα στην ψυξη γυρνανε τις περσιδες αυτοματα οριζοντια ωστε να διαχεουν τον αερα σε ευθεια και μακρυα για να καθεται μονος του ενω στη θερμανση γυριζουν σε καθετη κλιση (οχι απολυτα καθετη) ωστε να φυσανε προς τα κατω υπο γωνια και μακρυα και μετα ο αερας ταξιδευοντας στο χωρο απο χαμηλα οντας ελαφρυτερος να ανεβαινει στο ταβανι.

pavlitakis
22-12-21, 20:31
Το καλοκαιρι το αντιστροφο ισχυει, ο ψυχρος αερας ψυξης ειναι βαρυτερος αρα καθεται στο χωρο συνεπως το κλιματιστικο συμφερει να ειναι ψηλα.



Λάθος γιατί αν το κλιματιστικό είναι ψηλά ψύχουμε όλο τον αέρα που δεν χρειάζεται γιατί εμείς ζούμε περίπου στο 1,5 μέτρο.
Έτσι αν το σώμα είναι στο δάπεδο δημιουργούμε ένα κρύο χώρο στο δωμάτιο στο ύψος του ανθρώπου και λόγω του ότι ο αέρας παραμένει σε αυτό το ύψος έχουμε οικονομία στην ψύξη.

Τώρα το χειμώνα.
Ζεσταίνουμε τον ίδιο χώρο και λόγω του φαινομένου του πιστονιού, ο ζεστός αέρας παραμένει χαμηλά και δεν μπορεί να ανέβει ψηλά.
Επίσης η βεβιασμένη ροή του αέρα δημιουργεί κάτι σαν αεροκουρτίνα πού κρατάει τον ζεστό αέρα χαμηλά στο πάτωμα.
Δυστυχώς αυτή η λανθασμένη εμμονή να βάζουμε τα κλιματιστικά ψηλά οφείλεται στη συνήθεια και μόνο, που προέρχεται από την άγνοια.

thourios
22-12-21, 20:34
Υπάρχουν και δαπέδου αλλά δεν τα προτιμά ο κόσμος. Είναι και πιο ακριβά ίσως επειδή δεν είναι διαθέσιμα στο εμπόριο

ThReSh
22-12-21, 20:34
Υπάρχουν και δαπέδου αλλά δεν τα προτιμά ο κόσμος. Είναι και πιο ακριβά ίσως επειδή δεν είναι διαθέσιμα στο εμπόριο

Πολύ πιο ακριβώς δυστυχώς.

pavlitakis
22-12-21, 20:36
Υπάρχουν και δαπέδου αλλά δεν τα προτιμά ο κόσμος. Είναι και πιο ακριβά ίσως επειδή δεν είναι διαθέσιμα στο εμπόριο

Άνετα αυτά που βάζουμε ψηλά μπορούμε να τα βάλουμε στο ένα μέτρο, οριζόντια ή κάθετα και να έχουμε οικονομία ακόμα και 30%. Αλλά είπαμε, όλοι είναι άσχετοι. Ιδιοκτήτες αλλά και ψυκτικοί

Sebu
22-12-21, 21:56
Λάθος γιατί αν το κλιματιστικό είναι ψηλά ψύχουμε όλο τον αέρα που δεν χρειάζεται γιατί εμείς ζούμε περίπου στο 1,5 μέτρο.
Έτσι αν το σώμα είναι στο δάπεδο δημιουργούμε ένα κρύο χώρο στο δωμάτιο στο ύψος του ανθρώπου και λόγω του ότι ο αέρας παραμένει σε αυτό το ύψος έχουμε οικονομία στην ψύξη.

Τώρα το χειμώνα.
Ζεσταίνουμε τον ίδιο χώρο και λόγω του φαινομένου του πιστονιού, ο ζεστός αέρας παραμένει χαμηλά και δεν μπορεί να ανέβει ψηλά.
Επίσης η βεβιασμένη ροή του αέρα δημιουργεί κάτι σαν αεροκουρτίνα πού κρατάει τον ζεστό αέρα χαμηλά στο πάτωμα.
Δυστυχώς αυτή η λανθασμένη εμμονή να βάζουμε τα κλιματιστικά ψηλά οφείλεται στη συνήθεια και μόνο, που προέρχεται από την άγνοια.

Με τον μεσο αντρα στο 1,7-1,80 και τα νεοδμητα μετα το 2000 να εχουν μεσο υψος διαμερισματος τα 2,5-2,60, δεν ειναι τοσο μεγαλες οι διαφορες εκτιμω.
Επισης αν ψυχω τον αερα μονο μεχρι 1,5 μετρο απο το στηθος και πανω που ειναι και το κεντρο λειτουργιας του σωματος θα ψηνομαι το καλοκαιρι :p

Αν βαλουμε οτι η νεα γενια ανδρων/αγοριων ειναι ακομα ψηλοτερη μικραινουν οι διαφορες.

Δεν θελει υπερβολη αλλα δεν πιστευω οτι θα κερδισεις κατι φοβερο για διαφορα 70-80 εκατοστα μεταξυ του τελους του κεφαλιου σου και του ταβανιου.

Αν ακομα δεχτουμε οτι εκει που μπαινει το κλιματιστικο δλδ τουλαχιστον 30 εκατ. απο το ταβανι ειναι στη ουσια μεσα στη ζωνη των τελευταιων 70-80 εκατοστων και οι περσιδες ειναι στην κατω μερια του κλιματιστικου το οποιο θα εχει τουλαχιστον 30 εκατ. μεσο υψος αντιλαμβανομαστε οτι πρακτικα η διαφορα ειναι 10-15 εκατοστα, επι τα τμ του χωρου (για να βγαλουμε κυβικα και μετα να δουμε ποση ωρα καιει το κλιματιστικο, τι θερμοκρασια ζητουμενη εχει μπλα μπλα).

Δεν βλεπω ετσι να υπαρχει καποιο φοβερο οφελος για το μεσο ανθρωπο/καταναλωτη μετρωντας με ωφελιμο χωρο που πρεπει και δεν πρεπει να θερμανθει/ψυχθει.

slalom
22-12-21, 21:57
Ζεσταίνουμε τον ίδιο χώρο και λόγω του φαινομένου του πιστονιού, ο ζεστός αέρας παραμένει χαμηλά και δεν μπορεί να ανέβει ψηλά.
Ο ζεστος αερας ανεβαινει πανω, χρονια τωρα

thourios
22-12-21, 22:49
Άνετα αυτά που βάζουμε ψηλά μπορούμε να τα βάλουμε στο ένα μέτρο, οριζόντια ή κάθετα και να έχουμε οικονομία ακόμα και 30%. Αλλά είπαμε, όλοι είναι άσχετοι. Ιδιοκτήτες αλλά και ψυκτικοί

Υπάρχουν και λόγοι αισθητικής και χώρου. Η θα πρέπει να ξηλώσες τα καλοριφέρ αν υπάρχουν και σίγουρα δεν είναι κάι ωραίο θέαμα σε ένα σπίτι με ταβάνι στα 3 μέτρα. Το καλοκαίρι πάλι θα έχεις πρόβλημα με την ψύξη

BlueChris
22-12-21, 23:48
Ο ζεστος αερας ανεβαινει πανω, χρονια τωρα

Αυτό, δεν κατάλαβα την κουβέντα για ποιο χαμηλά το ac αφού η ζέστη θα πάει επανω ούτως ή άλλως.

ThReSh
23-12-21, 00:37
Γιατί έχει καλύτερη αίσθηση και μιας κι πάει προς τα πάνω η ζέστη, καλύτερα να αρχίζει όσο πιο κάτω γίνεται.

slalom
23-12-21, 01:25
Η χρηση του A/C ειναι κυριως ψυξη, οποτε πανω

Οποιος σχεδιασει απο την αρχη θερμανση με A/C, υπαρχουν αλλες λυσεις

GregoirX23
23-12-21, 05:38
Η δικιά μου εμπειρία λέει άλλα... είχα από τα καλά Sanyo και fujitsou σπίτι 18άρια όχι inverter και έκαιγαν για πλάκα 2000-2500w την ώρα για ζέστη αιώνια. Τα αντικατέστησα το 2007-8 πότε ήταν η απόσυρση των Aircondition με 2 toyotomi inverter 24άρια (αυτά έχω ακόμα και δουλεύουν ρολόι). H νύχτα με τη μέρα. Το Toyotomi ξεκινάει, καίει στην αρχή μέχρι 2000w, μετά από 5 λεπτά κατεβαίνει στα 1200w και μετά το 20λεπτο στα 700w και μένει εκεί αιώνια.

Οπως το λες.. Και σε samsung 9αρι inverter που μέτρησα, ξεκινάει από τα 1000w νομίζω πρπ και σταδιακά πέφτει στα 400w..

- - - Updated - - -


Άρα όλοι οι μηχανικοί που βάζουν οι ίδιοι στα σπίτια τους παραπάνω εκατ, πετάνε λεφτά αδίκως, τσάμπα τα πτυχία τους.

Δεν πουλιούνται πλέον non Inverter, γι' αυτό χρειάζεσαι χρονομηχανή.

- - - Updated - - -



Να ξαναβάλεις πίσω τα παλιά.

Ισχύει όντως ότι δεν υπάρχουν συμβατικά πλέον; Γιατί νομίζω ότι έχω δει διαφημίσεις.. Εκτός αν ξεχνάνε να αναφέρουν τη λέξη inverter..
Πάντως υπάρχουν και διαφορές στις τιμές στις διαφημίσεις αυτές.. Γι'αυτό ρωτάω.. Εκτός αν η διαφορά οφείλεται στη ποιότητα..

- - - Updated - - -


Αν κάνει πολύ κρύο άστα κάνουν σαν καράβι. Ενώ παλιό του 87 Mitsubishi είναι πράγματι αθόρυβο αλλά καίει. Τελικά δεν πρέπει να εμπιστευόμαστε τα καρτελάκια

Είναι ανάλογα τη συσκευή νομίζω ο θορυβος..
Ιδίως όταν δεν βάζουν αυτά τα μαύρα λάστιχα ανάμεσα στη βάση του τοίχου και την εξωτερική μονάδα..
Εμένα το Samsung είχε, τα δίνω στο μάστορα που το τοποθετούσε και τον βλέπω να τα πετάει στη τσάντα του......... Παγωτό εγω!!!
Του λέω μάστορα, τα λάστιχα θέλω να τα βάλεις....
Και το άλλο σούπερ;
Προφανώς όταν βάζεις νέο κλιματιστικό θέλουν κάποια εξαέρωση οι σωλήνες ώστε να κυκλοφορήσει το φρεον... Για αυτό χρειάζονται μετρητές νομίζω και κάποια αντλία;
Τον βλέπω το τύπο ανοίγει με το κλειδί τη βαλβίδα και ακούω να φεύγει αέρας και ξαφνικά κάτι σε υγρή μορφή και αμέσως σε κλάσματα δευτερολέπτου το κλείνει..
Ωραία μέθοδος ε;
Πάνε χρόνια από τότε αλλά έχω δει διάφορα ωραία τέτοια...
Όπως και τότε που έβαλα το φυσικό αέριο και έκαναν εξαέρωση με τη σωλήνα στον αέρα μέχρι να έρθει το αέριο πάνω... Αλλά όπως είπα, έχω δει γενικά διαφορά ωραία.. Αλλά τι να πεις, εκείνοι είναι οι τεχνικοί της δουλειάς τους, εκείνοι ξέρουν... Αυτά..... :)

- - - Updated - - -


Άνετα αυτά που βάζουμε ψηλά μπορούμε να τα βάλουμε στο ένα μέτρο, οριζόντια ή κάθετα και να έχουμε οικονομία ακόμα και 30%. Αλλά είπαμε, όλοι είναι άσχετοι. Ιδιοκτήτες αλλά και ψυκτικοί

Ίσως άσχετο αλλά αισθητικά δεν θα φαινόταν άσχημα;

- - - Updated - - -


Υπάρχουν και λόγοι αισθητικής και χώρου. Η θα πρέπει να ξηλώσες τα καλοριφέρ αν υπάρχουν και σίγουρα δεν είναι κάι ωραίο θέαμα σε ένα σπίτι με ταβάνι στα 3 μέτρα. Το καλοκαίρι πάλι θα έχεις πρόβλημα με την ψύξη

Αυτό..

thourios
23-12-21, 09:39
Το πρόβλημα με τα κλιματιστικά κατά το ήμισυ είναι η τοποθέτηση.
Για όσους έχουν ασχοληθεί θα βλέπουν ότι 8 στα 10 είναι τοποθετημένα στο άρπα κόλα από τις διάφορες μαστοράντζες. Το έχουμε συζητήσει αλλού.

BlueChris
23-12-21, 09:45
Το πρόβλημα με τα κλιματιστικά κατά το ήμισυ είναι η τοποθέτηση.
Για όσους έχουν ασχοληθεί θα βλέπουν ότι 8 στα 10 είναι τοποθετημένα στο άρπα κόλα από τις διάφορες μαστοράντζες. Το έχουμε συζητήσει αλλού.

Εγώ είπα στο μάστορα και τα έβαλε όπου έλεγε το manual το οποίο ελεγε 30-50cm από το ταβάνι.

thourios
23-12-21, 10:20
Εγώ είπα στο μάστορα και τα έβαλε όπου έλεγε το manual το οποίο ελεγε 30-50cm από το ταβάνι.

Για δες οι σωληνώσεις από την εσωτερική μέχρι την εξωτερική είναι τουλάχιστον 3 μέτρα; Χρησιμοποιήθηκε αντλία κενού; κτλ. κτλ...

BlueChris
23-12-21, 12:06
Για δες οι σωληνώσεις από την εσωτερική μέχρι την εξωτερική είναι τουλάχιστον 3 μέτρα; Χρησιμοποιήθηκε αντλία κενού; κτλ. κτλ...

Περίπου ναι 3 μέτρα είναι. Αν θυμάμαι καλά και στην 1η τοποθέτηση και στην 2η έβαλαν αντλία.

thourios
23-12-21, 12:08
Είσαι από τους τυχερούς

slalom
23-12-21, 18:27
Όπως και τότε που έβαλα το φυσικό αέριο και έκαναν εξαέρωση με τη σωλήνα στον αέρα μέχρι να έρθει το αέριο πάνω... Αλλά όπως είπα, έχω δει γενικά διαφορά ωραία.. Αλλά τι να πεις, εκείνοι είναι οι τεχνικοί της δουλειάς τους, εκείνοι ξέρουν... Αυτά.....
Αυτο ετσι γινεται ειναι ανοιχτο κυκλωμα. Το αλλο ειναι κλειστο κυκλωμα και θελει κενο κανονικα

Basilhs23_
28-12-21, 16:52
ΨΟΦΟΚΡΥΟ εδω στο ανατολικο Μαρουσι προς Μελισσια και το κλιματιστικο ζοριζεται.
Το εκλεισα και ανοιξα το ανοικονομητο καλοριφερ λαδιου μονο για την παγερη νυχτα.
Σημερα το πρωι το τηλεκοντρολ του A/C μου εδειχνε θερμοκρασια 12 βαθμους Κελσιου!!!
:what:

Εμείς έχουμε από 13.5 μέχρι 14.5, τώρα έχει ανέβει πιο πολύ λόγω καλύτερου καιρού, γενικά αν παγώσει το σπίτι δύσκολα τα πράγματα να ζεσταθεί. Το κλιματιστικό γενικά είναι καλύτερο και αποδοτικότερο από οτιδήποτε με ηλεκτρική αντίσταση, τώρα το δικό σου πιθανόν είναι πολύ παλιό, δεν έχει καθαριστεί σωστά ή δεν επαρκεί η ισχύς του για τον χώρο σου.

- - - Updated - - -


Το προπάνιο ως ψυκτικό υγρό έχει τις καλύτερες ιδιότητες και για αυτό χρησιμοποιείται στην ψύξη του φυσικού αερίου στους - 162 βαθμούς κελσίου, ώστε να υγροποιηθεί και να μεταφερθεί.
Αυτή τη στιγμή οι ανανεώσιμες πηγές ενέργειες είναι ένας δούρειος ίππος για την εξάρτηση μας από το φυσικό αέριο γιατί είναι δήθεν οικολογικό.
Ο χημικός του τύπος είναι CH⁴ (μεθάνιο) και του προπανίου C³H8. Που σημαίνει για να γλιτώσουμε ένα διοξείδιο δαπανάμε μεγάλα ποσά ενέργειας για την υγροποίηση και την αεριοποίηση.
Ένας συμπιεστής έχει συγκεκριμένο αριθμό στροφών όπου έχει τη μεγαλύτερη απόδοση. Η μείωση των στροφών δεν έχει κανέναν άλλο λόγο πέρα από το να μη δημιουργούνται "σκαλοπάτια" στη θερμοκρασία. Ιδίως σε μικρούς χώρους.
Η τοποθέτηση των εσωτερικών μονάδων ψηλά είναι τεράστιο λάθος και όποιος το κάνει είναι απλώς άσχετος τη φυσική.

Ένα 18αρι είναι ~~1600 βατ. Αν καίει παραπάνω έχει συμπιεστές και εξαρτήματα β' διαλογής.

Σε ορισμένες περιπτώσεις όπως πχ στο δικό μου σπίτι με ύψος 4μ και διάφορους περιορισμούς, δεν είναι πάντα δυνατή η τοποθέτηση χαμηλά.

Τα 1600W ως μέση ισχύς πρέπει να μας πεις για τι εσωτερικές και εξωτερικές είναι διότι αλλάζει. Στα δικά μου 24αρια π.χ η μέση κατανάλωση πάει στο 1 με 1.3 kW με σχετικά αρκετό κρύο, αλλά αυτό αν περάσουν πολλές ώρες λόγω μεγάλου χώρου, στο peak μπορεί να φτάσουν και τα 3.8kW ισχύ ενώ μεγάλο διάστημα θα το περάσου με πάνω απ' τον μέσο όρο. Με τις υπάρχουσες κλιματολογικές συνθήκες της Αθήνας που δεν έχει κρύο η μέση κατανάλωση είναι 0.6 - 0.9 kW.

Zer0c00L
28-12-21, 20:33
Προκειται για μονοκατοικια πετρινη χτισμενη αρχες δεκαετιας '60.
Μπαζει απο παντου, υπηρχε μονωση στην ταρατσα καποτε, εχει χαλασει και η κεντρικη εγκατασταση καλοριφερ αλλά μας εξοντωσαν οικονομικα αρρωστιες, ημι-ανεργια παιδιων και φυσικα τα μνημονια.
Παμε ολοταχως για ριζικη ανακαινιση μεσω του προηγουμενου ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ συν ενα δανειο στεγαστικο.
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ :whistle:

τσέκαρε αν μπορείς να βάλεις θερμομόνωση και φυσικά μόνωση στην ταράτσα και νέα κουφώματα αλουμινίου όπως και νέα κλιματιστικά inverter.

- - - Updated - - -


Το πρώτο που φτιάχνουμε είναι η μόνωση. Κυρίως σε τοίχους εκτεθειμένους και στο ταβάνι. Όχι αυτά τα τραβηγμένα και πολυδάπανα του εξοικονομώ.
Ένα φύλλο φελιζολ 1εκ. στο εσωτερικό είναι αρκετό. Βάφεται, διακοσμείται και δεν έχει διαφορά στην όψη από τοίχο και προσφέρει 80% μόνωση με πολύ μικρό κόστος. 1,2€ το τετραγωνικό + την κόλλα και το βάψιμο. Μόνο όπου χρειάζεται.
Στα τζάμια κουρτίνες που τα καλύπτουν και δεν επιτρέπουν ροή κρύου ή ζεστού αέρα στο δωμάτιο.
Και μετά 1 μεγάλο κλιματιστικό στο κέντρο του σπιτιού.
Όσο μεγαλύτερη είναι η ισχύς τόσο μεγαλύτερη απόδοση BTU/watt έχουμε.
Καλύτερα να μην είναι ινβερτερ, να έχει R32 ψυκτικό και σε όσο χαμηλότερο ύψος η εσωτερική μονάδα γίνεται.
Και αστους να πάνε όσο θέλουν την κιλοβατώρα.

δεν ξέρω αν το φελιζόλ κάνει δουλειά έτσι δεν μπορώ να εκφέρω άποψη

στο μόνο που θα διαφωνήσω είναι στο κλιματιστικό εγώ θεωρώ ότι τα κλιματιστικά τύπου inverter είναι τα καλύτερα και αξίζει η αγορά τους και για λόγους εξοικονόμησης καθώς δεν καίνε πολλά
π.χ. τα toyotomi που έχω είναι Α+++ κατηγορίας και το μικρό 9.000 και το μεγάλο 12.000

βέβαια εγώ έχω και κουφώματα νέου τύπου αλουμινίου και κουρτίνες που λες

αλλά και θερμομόνωση έτσι δεν χάνω τίποτα σε ψύξη ή θέρμανση

επίσης έξτρα διαθέτω ενεργειακό τζάκι και ηλεκτρική σόμπα (άλλη ήθελε να αγοράσει τέτοιο πράγμα όχι εγώ) όπως και αφυγραντήρα.

- - - Updated - - -


Η δικιά μου εμπειρία λέει άλλα... είχα από τα καλά Sanyo και fujitsou σπίτι 18άρια όχι inverter και έκαιγαν για πλάκα 2000-2500w την ώρα για ζέστη αιώνια. Τα αντικατέστησα το 2007-8 πότε ήταν η απόσυρση των Aircondition με 2 toyotomi inverter 24άρια (αυτά έχω ακόμα και δουλεύουν ρολόι). H νύχτα με τη μέρα. Το Toyotomi ξεκινάει, καίει στην αρχή μέχρι 2000w, μετά από 5 λεπτά κατεβαίνει στα 1200w και μετά το 20λεπτο στα 700w και μένει εκεί αιώνια.

εγώ είχα τα γνωστά GE αθάνατα και πραγματική ζέστη έτσι το σπίτι γινόταν φούρνος...

pavlitakis
28-12-21, 20:59
δεν ξέρω αν το φελιζόλ κάνει δουλειά έτσι δεν μπορώ να εκφέρω άποψη

στο μόνο που θα διαφωνήσω είναι στο κλιματιστικό εγώ θεωρώ ότι τα κλιματιστικά τύπου inverter είναι τα καλύτερα και αξίζει η αγορά τους και για λόγους εξοικονόμησης καθώς δεν καίνε πολλά
π.χ. τα toyotomi που έχω είναι Α+++ κατηγορίας και το μικρό 9.000 και το μεγάλο 12.000

βέβαια εγώ έχω και κουφώματα νέου τύπου αλουμινίου και κουρτίνες που λες

αλλά και θερμομόνωση έτσι δεν χάνω τίποτα σε ψύξη ή θέρμανση

επίσης έξτρα διαθέτω ενεργειακό τζάκι και ηλεκτρική σόμπα (άλλη ήθελε να αγοράσει τέτοιο πράγμα όχι εγώ) όπως και αφυγραντήρα.
.

Ο καθένας έχει διαφορετική εμπειρία γιατί είναι διαφορετικές οι συνθήκες όπως και η χρήση των κλιματιστικών.
Εννοείται πως ξεκινάμε από τη μόνωση για να ελέγξουμε τη θέρμανση ή την ψύξη σε ένα σπίτι.
Από κει και μετά ένα απλό κλιματιστικό που δουλεύει σε σταθερό αριθμό στροφών, έχει τη μεγαλύτερη απόδοση watt ανά btu. Και βέβαια με τη σωστή ρύθμιση της θερμοκρασίας που κόβουν και δεν δουλεύουν ασταμάτητα.
Δηλαδή οποιοδήποτε κλιματιστικό αν το βάλεις το καλοκαίρι στους 20 βαθμούς και έξω έχει 45 θα δουλεύει ασταμάτητα είτε είναι inverter είτε είναι απλό.
Τα τύπου inverter έχουν το πλεονέκτημα να μην κάνουν σκαλοπάτια στη θερμοκρασία, κυρίως σε σπίτια χωρίς σωστές μονώσεις.
Εννοείται πως το ενεργειακό τζάκι έχει καθαρά διακοσμητικό χαρακτήρα όπως οι σόμπες χαλαζία έχουν μεγάλη αξία χρήσης κυριως στο μπάνιο.

Zer0c00L
28-12-21, 22:13
Ο καθένας έχει διαφορετική εμπειρία γιατί είναι διαφορετικές οι συνθήκες όπως και η χρήση των κλιματιστικών.
Εννοείται πως ξεκινάμε από τη μόνωση για να ελέγξουμε τη θέρμανση ή την ψύξη σε ένα σπίτι.
Από κει και μετά ένα απλό κλιματιστικό που δουλεύει σε σταθερό αριθμό στροφών, έχει τη μεγαλύτερη απόδοση watt ανά btu. Και βέβαια με τη σωστή ρύθμιση της θερμοκρασίας που κόβουν και δεν δουλεύουν ασταμάτητα.
Δηλαδή οποιοδήποτε κλιματιστικό αν το βάλεις το καλοκαίρι στους 20 βαθμούς και έξω έχει 45 θα δουλεύει ασταμάτητα είτε είναι inverter είτε είναι απλό.
Τα τύπου inverter έχουν το πλεονέκτημα να μην κάνουν σκαλοπάτια στη θερμοκρασία, κυρίως σε σπίτια χωρίς σωστές μονώσεις.
Εννοείται πως το ενεργειακό τζάκι έχει καθαρά διακοσμητικό χαρακτήρα όπως οι σόμπες χαλαζία έχουν μεγάλη αξία χρήσης κυριως στο μπάνιο.

Καταρχάς

από τα συμβατικά κλιματιστικά που έχουν περάσει από τα χέρια μου δεν υπήρξαν καλύτερα από τα G.E. πραγματικά το σπίτι γινόταν φούρνος και διευκρινίζω ότι το μεγάλο ήταν 18άρι και είχα και ένα 9άρι.

αλλά σε ότι αφορά την οικονομία ήταν μονόδρομος η αντικατάσταση τους με τα καινούργια inverter της toyotomi τα οποία δουλεύουν σε θερμοκρασία δωματίου (χειμώνα/καλοκαίρι)

διαφωνώ και σε αυτό που λες για το ενεργειακό τζάκι το οποίο μια χαρά δουλειά κάνει και πίστεψε με δεν είναι καθόλου διακοσμητικό καθώς είναι στον κεντρικό χώρο του διαμερίσματος (Σαλόνι/Τραπεζαρία) όπου βρίσκεται και το 12άρι Inverter
απλά δεν μου είναι απαραίτητο (σκέψου ότι φέτος άναψε για αρκετές ώρες) πέρσι και πρόπερσι δεν το είχα ανάψει καθόλου.
για την ηλεκτρική σόμπα συμφωνώ ότι μόνο για το μπάνιο κάνει

pavlitakis
29-12-21, 03:29
Καταρχάς

από τα συμβατικά κλιματιστικά που έχουν περάσει από τα χέρια μου δεν υπήρξαν καλύτερα από τα G.E. πραγματικά το σπίτι γινόταν φούρνος και διευκρινίζω ότι το μεγάλο ήταν 18άρι και είχα και ένα 9άρι.

αλλά σε ότι αφορά την οικονομία ήταν μονόδρομος η αντικατάσταση τους με τα καινούργια inverter της toyotomi τα οποία δουλεύουν σε θερμοκρασία δωματίου (χειμώνα/καλοκαίρι)

διαφωνώ και σε αυτό που λες για το ενεργειακό τζάκι το οποίο μια χαρά δουλειά κάνει και πίστεψε με δεν είναι καθόλου διακοσμητικό καθώς είναι στον κεντρικό χώρο του διαμερίσματος (Σαλόνι/Τραπεζαρία) όπου βρίσκεται και το 12άρι Inverter
απλά δεν μου είναι απαραίτητο (σκέψου ότι φέτος άναψε για αρκετές ώρες) πέρσι και πρόπερσι δεν το είχα ανάψει καθόλου.
για την ηλεκτρική σόμπα συμφωνώ ότι μόνο για το μπάνιο κάνει
Το συμβατικό που είχες ήταν παλιάς τεχνολογίας με παλιό ψυκτικό υγρό.
Τα σύγχρονα μη ινβερτερ έχουν άλλη απόδοση γιατί και οι συμπιεστές έχουν άλλη τεχνολογία λόγω νέου ψυκτικού υγρού.
Σαν να λες είχε ο πατέρας μου αυτοκίνητο του 80, που έκαιγε βενζίνη και δεν έτρεχε, αλλά τώρα που πήρα ένα με οθόνη και πίσω κάμερα, καίει λιγότερο και τρέχει πολύ.
Το ίδιο θα πήγαινε αν δεν είχε οθόνη και άλλα ηλεκτρονικά γκατζετς.
Οπότε η προσωπική άποψη δεν είναι πάντα σωστή.
Υπάρχουν επαγγελματικά συστήματα που έχουν άριστη απόδοση χωρίς να είναι ινβερτερ.

ThReSh
29-12-21, 09:45
Μπορείς να linkάρεις ένα συγχρονο μη inverter από την ελληνική αγορά?

Zer0c00L
29-12-21, 12:05
Μπορείς να linkάρεις ένα συγχρονο μη inverter από την ελληνική αγορά?

ακριβώς αυτό θα έλεγα και εγώ τώρα...

γιατί συμβατικό κλιματιστικό μη inverter και να παίρνει το νέο ψυκτικό υγρό εγώ προσωπικά δεν ξέρω να υπάρχει/κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά

ο λόγος που άλλαξα τα παλιά συμβατικά κλιματιστικά της G.E. ήταν το ψυκτικό υγρό και ότι δεν ήταν οικονομικά έτσι επέλεξα τα κλιματιστικά inverter toyotomi

από 18άρι σε 12άρι το μεγάλο και παρέμεινε το 9άρι

αλλιώς δεν θα τα άλλαζα μια χαρά φούρνο έκαναν το σπίτι και χαρούμενη την ΔΕΗ.

jkoukos
29-12-21, 13:53
Βγήκε η νέα μελέτη, συνέχεια της παλιάς του 2017, με την σύγκριση κόστους θέρμανσης ανάλογα το είδος τεχνολογίας με ενδιαφέροντα στοιχεία.
http://www.lsbtp.mech.ntua.gr/el/thermal_cost_intercomparison_2021?language_content_entity=el

ThReSh
29-12-21, 14:00
Βγήκε η νέα μελέτη, συνέχεια της παλιάς του 2017, με την σύγκριση κόστους θέρμανσης ανάλογα το είδος τεχνολογίας με ενδιαφέροντα στοιχεία.
http://www.lsbtp.mech.ntua.gr/el/thermal_cost_intercomparison_2021?language_content_entity=el

Έβαλαν το ΦΑ 0.160 Εuro/KWh, ενώ πχ η ΔΕΗ έχει σταθερό 0.050 Euro/KWh και για ρεύμα το Γ1 που είναι κυμαινόμενο? Είναι σοβαροί?

@ ADSLgr.com All rights reserved.